Leidse Courant ZIJLSTRA: „ECONOMIE IS NIET GEZOND JAMIN De veertien' kwamen niet tot akkoord met Frankrijk Commentaren Situatie zorgelijk Weer overbesteding Schuld ligt bij de overheid Britse zeelui breiden hun staking uit CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is ghebleven mijn hert in leghenspoel I" Woensdag 8 juni 1966 - 47ste jaargang Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00 19.00 fa Bekende vraag stukken op Amerikaanse synode - pag. Kernmerk Voor mannen, die gebukt gaan onder hun kaalhoofdigheid of onder een zich steeds verder opdringende kaalheid, is er misschien hoop. Ame rikanen vonden een middel uit, waar over de verwachtingen hoog zjjn gespannen. Zie pagina 5. fa Vara- omroepster van het scherm - pag. radio, t.v. Gesprek Bourguiba Onze speciale verslag gever Link van Bruggen sprak in Tunis met de Tunesische minister van buitenlandse zaken in ver band met het staatsie- bezoek dat zijn vader, Habib Bourguiba sr., be gin volgende maand aan ons land zal brengen. Het interview staat op pag. 7. fa Zaterdagelftal won van Saar land - pagina 7 Hl „Ik heb lichtgevende strookjes op uw schoenen geplakt. Dan kunt u ze na de vooretelling weer terugvinden." ARNHEM De rechtbank te Arn- heeft gisteren de 20-jarige hande- P. K. uit Nijmegen die op 6 februari n garagehouder met een ijzeren staaf i het hoofd had geslagen, veroordeeld negen maanden gevangenisstraf. ZEIST Mevrouw dra. N. js-Brand uit het Betuwse Ommeren, eft gisteren het voorzitterschap vat itionale vrouwenraad van Nederland zes jaar neergelegd. Zij wordt opge- llgd door mevrouw Van den Boogert- flhorst uit Middelburg. Oud-minister Zijlstra heeft gisteren in de Eerste Kamer de huidige economische situatie in ons land geschetst. In zijn betoog stond centraal de vraag, wat er op dit ogenblik moet gebeuren om de inflatie een halt toe te roepen. Zijn conclusie was: de overheidsbestedingen moeten nog drastischer worden beperkt. eis ijs (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG De toestand van onze economie is zorgelijk. De regering moet de ernst van de problemen erkennen. Ons land heeft de normen die zij moest houden met voeten getreden. De regering zal de hoogste prioriteit moeten toekennen aan evenwichtsherstel op korte termijn. Het voorgenomen beleid op langere termijn dient hier voor te wijken. Dit zei prof. Zijlstra dinsdag in de Eerste Kamer, bij de behandeling van de begroting van economische zaken. De anti-revolutionaire senator gaf bij die gelegenheid een analyse van de economische situatie. Hij wilde hier mee zoals hij zelf zei geen kri tiek op de regering leveren maar hel pen bij het onderzoek naar de vraag wat thans moet gebeuren. De V.U.-hoogleraar achtte het niet juist om de economie gezond te noe men. Minister Den Uyl wijst naar zijn mening te veel op de gunstige struk- tuur en de groei van de economie. Dit leidt, aldus de spreker, de aandacht af van de werkelijke problemen. Prof.. Zijlstra vergeleek, in dit verband, de bewindsman met de kapitein van een groot passagiersschip. „Hij spiegelt de passagiers een mooie tocht op de volle zee voor maar voorlopig zit hij nog tussen de pieren met een defect roer", aldus de senator. Overbesteding De A.R.-woordvoerder betoogde dat de regering de labiele situatie eerder had moeten onderkennen. Fr is duide lijk sprake van overbesteding. De bron hiervan is de overheid. Zij heeft sinds 1964 inflatoir gefinancieerd, al dus prof. Zijlstra. Hij wees er op dat het tekort op de betalingsbalans evenals de looninfla- tie een hardnekkig karakter ver toont. Wanneer dit zo blijft doorgaan komt de regering, volgens de a.r.-se- nator, voor een moeilijk dilemma te staan. Men zal dan moeten kiezen tus sen werkloosheid of een voortdurend tekort op de betalingsbalans. De VU-hoogleraar herinnerde an dat in de eerste helft van 195 tijdens een overbesteding de export toch met 11 procent steeg. Pas in de tweede helft van dat jaar kwam een terugslag. Prof. Zijlstra was dankbaar dat de exportsituatie momenteel gunstig is maar dit kan naar zijr. me ning ineens omslaan. Hij achtte het een reden tot bijzondere zorg wanneer in een situatie van economische groei geen economisch evenwicht bereikt kan worden. Werkverbod op Nederlandse kustvaarders LONDEN De Britse regering vandaag met de reders en leiders van de stakende zee- iden spreken in een poging een •gelijke ramp te voorkomen in zich uitbreidende staking. De •stand in Groot-Britannië be lt te lijken op een blokkade in •rlogstijd. •e zeelieden, die al 24 dagen staken, I •igen thans met drie maatregelen: Een zwarte lijst van alle schepen onder Britse vlag van het Inter nationale verbond van transport arbeiders. Dat zou betekenen dat op deze schepen ook in het buiten land niet meer gewerkt zou mogen worden. Een werkverbod voor de leden van alle vakverenigingen, bij de Trades Union Congress aangesloten, voor alle schepen onder vreemde vlag, die op Engeland varen. Dit zou o.m. de Nederlandse kustvaarders treffen, die tot verdriet van de Engelse stakers het goederenver- "oer tussen de Britse havens ver- torgen. (Schepen die uit het bui tenland komen, zouden niet door dit werkverbod getroffen worden.) 3. Een zwarte lijst voor alle olietank schepen die in Engeland aankomen voor zover zij olie vervoeren die anders door Britse tankers wordt vervoerd. De Labourregering hoopt deze grote uitbreiding van de staking te vermij den door middel van voorstellen die vandaag zouden worden besproken. Vermoedelijk zullen de reders dit voorstel (o.m. invoering van een 40- urige werkweek in juni 1967) aanvaar den. De zeelieden schijnen echter vast te houden aan de eis, de werkweek onmiddellijk van 56 tot 40 uur te be korten. De vooruitzichten voor 1967 ten aan zien van de loon- en prijsontwikkeling achtte de senator niet gunstig. Hij wees er op dat in een groot aantal contracten nu al de loonstijging het komende jaar is vastgelegd. Hij rekende de minister voor dat de waar de van het geld over 15 jaar gehal veerd zal zijn wanneer de prijzen jaar lijks zoals thans gebeurt gemid deld met vijf procent stijgen. Ontoereikend De loon- en prijsmaatregelen die de regering 14 dagen gelden heeft bekend gemaakt noemde prof. Zijlstra noodza kelijk maar ontoereikend. Volgens hem is het onmogelijk om halverwege in het parlementaire jaar het beleid om te buigen zonder de begroting hier bij te hanteren. Prof. Zijlstra betoogde dat de over heidsbestedingen zodanig peperkt moe ten worden dat de situatie op de beta lingsbalans met minstens één miljard verbeterd wordt. De thans getroffen maatregelen schieten daarin tekort. Het eerste aangewezen middel hier voor is de begroting voor 1967. Het economisch beleid van de regering kan in haar volle omvang pas op Prinsjesdag worden beoordeeld, aldus de senator. Prof. Zijlstra vertrouwde er op dat de regering doeltreffend zal' handelen. Onvoldoende Ook andere sprekers noemden de ♦hans door de regering getroffen maat regelen onvoldoende. Mr. Buhrmaan (c.h.) sprak over een „adempauze". Of er een economisch herstel op zal vol gen moet volgens hem bij de komende begroting blijken. De liberale woordvoerder Delprat beschouwde het optreden der regering als een noodoplossing. Het roept een halt toe aan de fouten die gemaakt zijn maar dat betekent nog geen verbe tering, meende de heer Delprat. Minister Den Uyl en staatssecretaris Bakker hebben de senaat vandaag ge antwoord. Onweer DE BILT Boven Scandinavië heeft zich in de afgelopen 24 uur een hogedrukgebied gevormd, dat nog iets in betekenis toeneemt en zich langzaam in oostelijke richting ver plaatst. Onder invloed van deze lucht drukveranderingen ontstond boven onze streken een zwakke oostelijke luchtstroming. De temperaturen zul len mede door de zonnewarmte mor gen weer iets hoger zijn dan vandaag, maar gelijktijdig neemt de kans op onweersstoringen boven Frankrijk toe. Met de zuidelijke hoogtestroming breiden deze storingen zich in noor delijke richting uit, zodat ook voor ons land de kans op enkele locale re gen- of onweersbuien toeneemt, het eerst in de zuidelijke provincies. STRANDWEER Morgen zonnige perioden, maar op en kele plaatsen een onweersbui. Zwakke veranderlijke wind. Temperatuur nog aangenaam, overdag 18 tot 20 graden, zee water 13 graden. Vooruitzichten: Nog wel zomers, maar minder stabiel. 'niet duur wel heerlijk Een van de eerste foto's die in Houston van de jonaste Ameri kaanse ruimtereis is vrijgegeven. Als een vervaarlijke krokodil spert hier de doelsatelliet de „muil" open. Echter en dat is op de foto duidelijk te zien niet ver genoeg om de enterope ning voor de Gemini geheel vrij te maken. Daarom konden de beide ruimteschepen niet worden gekoppeld. Deze foto werd van uit de Gemini genomen. Couve houdt heen stijf Zo „ziet" een camera bij nacht het uitlaatspoor van een een- motorig straalvliegtuig in dit geval een Duitse jager als dat onder veel misbaar het luchtruim kiest. (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL De veertien NAVO-bondgenoten zijn gisteren in de ministersconferentie niet tot overeenstemming gekomen met Frankrijk over de kwestie van de Franse troepenmacht in de Duitse Bondsrepubliek. Gistermorgen heb ben de „veertien" daarom opnieuw afzonderlijk vergaderd om een op lossing te zoeken, die voor de Franse minister van buitenlandse zaken Couve de Murville wel aan vaardbaar is. Van het eventuele akkoord tussen de „veertien" en Frankrijk hangt af wat het Franse aandeel in de NAVO wordt. Minister Luns sneed het vraagstuk van de Franse troepen in Duitsland aan. Namens de „veertien" stelde hij voor, dat een commissie van vijf lan den, bestaande uit Amerika, Enge land, Duitsland, Italië en Nederland, met Frankrijk om de onderhande lingstafel gaat zitten. Deze gedachte was het uitgangspunt voor urenlange besprekingen, die 's avonds nog niet tot enig resultaat hadden geleid. Couve de Murville vertolkte het stand- tunt van De Gaulle, die geen bezwaar leeft tegen handhaving van zijn troepen (twee divisies) in de Bondsrepubliek. Het politieke probleem kan volgens hem bilateraal met West-Duitsland worden op gelost, het militaire probleem is op welke manier de troepen hun taak kunnen ver vullen. De Franse bewindsman zag de oplossing in het overleg tussen de NA- VO-chef en de Franse legerleiding. De veertien voelen voor deze door De Gaulle ingegeven suggestie uiteraard niets. Zij houden eraan vast, dat het vraagstuk van politieke aard is en dat de NA- - Militaire taak De Duitse minister Schroder zei, dat de Bondsrepubliek de Franse troepen graag zag blijven. Belangrijkste vraagstuk is echter hun militaire taak en de vraag onder wiens commando zij vallen ten tijde van alarm of oorlog. Volgens Schroder moet de NAVO-raad hierop antwoord geven. Zijn Ameri kaanse ambtgenoot Dean Rusk liet zich in dezelfde bewoordingen uit. Enig resultaat van de discussie waren enke le compromis-voorstellen, die echter niet de goedkeuring van Couve de Mur ville kregen. Waarnemers maakten hieruit op, dat de Franse minister van De Gaulle de uitdrukkelijke instructie heeft gekregen, geen stap verder te doen. De NAVO-raad begon zijn vergadering met de aanvaarding van de besluiten van de „veertien" (o.a. de verhuizing van Shape, vereenvoudiging van het appa raat, samenvoeging van commando's). De resolutie was bijna gelijkluidend aan de verklaring, die minister Luns namens de „veertien" voorlas. Op slechts enkele on derdelen was aan de tekst geschaafd op verzoek van de Canadese minister Paul Martin, die op goede voet wil blijven met Frankrijk. Hij hield een verzoenen de rede om de verhoudingen met het nd van De ^Gaulle in betere banen te Weinig indruk Couve de Murville leek weinig onder de indruk van de besluiten, die de veer tien NAVO-partners tevoren zonder Frankrijk hadden genomen. Over de mo gelijke verhuizing van de NAVO-raad uit Parijs maakte hij. geheel in zijn stijl, een korte, cynische opmerking: „Het is leuk voor het land, dat de zetel krijgt" Daarmee wilde hij zoveel zeggen als: het kan Franrijk geen zier schelen of de NAVO-raad in Parijs blijft... Over de verbetering van de oost-west betrekkingen hielden zes ministers in de middagvergadering algemene beschou- wingen. Rusk kondigde aan,'dat Amerika mid. delen zal zoeken om ontspanning te be werkstelligen zonder de veiligheid van De Gemini-9 Koppelingsstunt mislukte door fout monteur KAAP KENNEDY Een misverstand an een monteur Is er dc oorzaak van geweest dat het ruimteschip Gcminl-9 in het afgelopen weekeinde niet de voorge nomen koppelingsmanoeuvres met de At- da heeft kunnen uitvoeren. Deze proef werd verhinderd doordat, zoals bekend, het dekschild op de koppe lingsopening niet geheel bleek te zijn weggesprongen zoals had behoren te geschieden. Aan dit schild waren elek trische stekkers gemonteerd die door middel van een viertal snoeren uitgetrok ken hadden moeten worden. De betrokken monteur bleek achteraf deze snoeren aan een kant niet op de bedoelde manier verbonden te hebben omdat hij dacht dat ze bij de beproe vingsuitrusting behoorden. Daardoor kwam na de lancering het „commando" tot losmaking van het dekschild niet ge- ga Stewart meenden, dat de permanente vertegenwoordigers van de NAVO-raad in Parijs een belangrijke rol kunnen spe len. Couve de Murvifce tenslotte toonde zich niet pessimistisch over het vinden van een geschikte oplossing Van de reis van president De Gaulle naar Ruland moeten echter geen sensationele gevol gen worden verwacht, zo liet hij weten. Ontsnapte geesteszieke doodt voor tweede keer MADRID Een Krankzinnige die ze ven jaar geleden een van zijn leraren aan een Kunstacademie in Madrid ver moordde, heeft dezer dagen de directeur van deze -chool doodgestoken De man was uit oen psychiatrische inrichting ontsnapt. Nieuive acties? Chinees leger is niet zuiver BELGRADO Het ziet er naar uit dat in Rood-China een grote „zuiver ingsactie" aan de gang is. Nu wordt Chen Chi-tong. een vooraanstaande mi litair, beschuldigd van anti-commu nistischc activiteiten. Het nieuws werd bekend in Joegoslavië. Het is de eerste keer dat op een offi cier kritiek wordt uitgeoefend. De aanval werd geopend in de leger- krant. Chen Chi-tong zou „giftig on kruid" laten groeien. Kennelijk wor den mensen en opvattingen bedoeld, die in strijd komen met de partij lijn. Geen telegrammen in Ver. Staten WASHINGTON De bond van werknemers bij de Amerikaanse te- legraafmaatschappijen en de maat schappij „Western Union" zijn het niet eens kunnen worden over een nieuw arbeidscontract. De bond heeft daarom het personeel van de maat schappij 20.000 man opgeroepen in staking te gaan. Voor de duur van de staking zullen er geen telegram men worden aangenomen of verzon den. Bloemen TAE Nederlandse bloembollentelers kampen al jaren met overpro duce en het is dan begrijpelijk dat zij ijverig zoeken naar meer afzet mogelijkheden. Deze telers willen nu bereiken dat de warenhuizen en supermarkets worden vrijgesteld van de bepaling in het vestigingsbesluit, dat zonder vestigingsvergunning (vakbekwaam heidsdiploma) geen bloemen ver kocht mogen worden. Volgens het Landbouwschap zou dit dan met na me voor verpakte bloemen moeten gelden, omdat daarvoor geen of aan zienlijk minder vakbekwaamheid nodig zou zijn. De kleinhandel is tegen deze plan nen nogal fel in verzet gekomen en ook dat is wel begrijpelijk. De vrees immers, dat de eigen omzet daardoor zal dalen, ligt voor de hand. Toch moet deze vrees niet overtrok ken worden. Meermalen is bewezen dat warenhuizen een breed publiek „warm" kunnen maken voor artike len, die voordien slechts beperkte aftrek vonden, met als gevolg dat daarvan uiteindelijk ook de midden stand meeprofiteert. Dat zou met bloemen ook wel eens het geval kunnen zijn, want de cij fers tonen aan dat ons volk aan het „zeg het met bloemen" nog lang niet die waarde hecht als in vele andere landen het geval is. i Modern beleid T"\E PTT is in Nederland een bedrijf dat om zijn service aan het pu bliek hoog genoteerd staat. Helaas heeft de postbestelling te lijden on der het nijpende personeelstekort, maar anderzijds functioneert de thans volledig geautomatiseerde en over de modernste apparatuur be schikkende girodienst voortreffelijk en ook wordt met een optimale effi ciency gewerkt aan de opvoering in hoog tempo van het aantal telefoon aansluitingen. De PTT is een modern bedrijf, dat in technisch opzicht goed met zijn tijd meegaat. Des te meer frappeert, wanneer in het vlak van het personeelsbeleid de moderne ontwikkeling niet ge volgd wordt. De voorzitter van de groep PTT van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidsper soneel heeft hiervan enkele voor beelden genoemd. Wanneer een directie op elk terrein voortvarend te werk gaat, tariefs verhogingen daarbij niet uitgezon derd, maar het overleg en de samen werking met de personeelsorganisa ties verwaarloost, doet dit anno 1966 vreemd aan. Vakbondsleider in ballingschap: ga niet naar Span je UTRECHT .Zolang Franco aan de macht is, jbehoort niemand :ijn va kantie in Spanje door te brengen" zegt Pascual Tomas algemeen secretaris van het bij het internationaa verbond van vrije vakverenigingen aangesloten Spaans vakverbond in ballingschap, die op verzoek ^an de NVV-bladen de vraag heeft bean'woord of men eigenlijk wel met vakantie naar Spanje kan gaan. Nederland neemt deel aan gesprek Suriname-Guvana DEN HAAG De besprekingen Van afgelopen week tussen de Surinaamse premier Pengel en ministei Luns (buiten landse zaken) hebben er toe geleid dat Nederlandse deskundigen de Surinaamse delegatie 'er zijde zullen staan bij de onderhandelingen met Guyana over de grenskwestie. De onderhandelingspro cedure vormde aanvankelijk een twist punt omdat premier Pengel had aange kondigd de grensKwestie met Guyana te willen besoreken buiten de Koninkrijks- -egering om. Zelfverbranding ni Londen LONDEN Ook in Europa wordt het Vietnamese voorbeeld nu gevolgd om zich het leven te benemen. In Fin land verbrandde een vrouw zich om ta Drotesteren tegen de oorlog in Viet nam. Zij was reeds lang onder psychia trische behandeling. Nu heeft ook in Londen een vrouw zich met benzine overgoten en zichzelf in brand gesto ken. Een voorbijganger slaagde er in het vuur te doven. De vrouw bleef leven. Een reden voor haar daad ia nog niet bekend. Meubelfabriek sluit,' 30 man nnt«la«en UTRECHT De meubelfabrieken G. XK?P0.^ ,n IJsselstein gaat uitew luk 1 juli sluiten en heeft de dertig werk* nemere ontslagen. „,EJS me* de vakbonden overleg ge- en de wergnemers kunnen vol- 2am^fe an.der .w"k krijgen. De fabriek kampt met onderbezetting van personeel en vreest concurrentie in de EEG. j

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1