DIRECTEUR TEIXEIRA GEARRESTEERD Administratie NAVO Den Haag naar JAMIN Zaak met politiek tintje Duister dodelijk ongeluk Boer Koekoek speelt hoofdrol in film Kinderen verdrinkingsdood gered van Willy Brandt weer leider van de SPD Maandag 6 juni 1966 47ata jaargang CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGbLAD I oe Rottcrdamm" Dagblad daagse Courant Kantoren Leiden Abonnementsprijzen p.w. f 0.88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Met pakket aandelen gefraudeerd Mogelijk uitstel van executie-veiling De Rotterdamse provo's hebben zich dit weekeinde weer geroerd. Verscheidene van hen werden ge arresteerd. Hier wordt een jongen opgebracht die demonstratief het V-teken maakt. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De enig behe- j rend vennoot van het bankiershuis Teixeira de Mattos, dat in moei lijkheden is geraakt, drs. J. M. F., is zaterdagmiddag op zijn kantoor gearresteerd. Hij is gisteren lang durig verhoord op grond van het vermoeden, dat met een pakket aandelen, dat door de Haagse be leggingsadviseur J. F. van der Bilt bij de dochtervan Teixeira, Dunlop en Co. in Den Haag, in be waring was gegeven en gedeelte lijk ten name van cliënten beleend, is gefraudeerd. De heer Van der Bilt was zo zeker van zijn zaak, dat hij niet heeft geaarzeld de Haagse advocaat mr. L. Blecourt een aanklacht wegens fraude te' laten indienen. Het betrof hier een pakket aandelen tvan de Twentse Stoomspinnerij N.V., een incourant fondsiot een bedrag van 337.000, waarop reeds 103.000 contant was gestort. Deze aandelen zijn door Teixeira beleend bij de N.V. Kas- associatie te Amsterdam en zouden j vandaag in een executieveiling ten j bate van de Kasassociatie worden I verkocht. Vanmorgen heeft de Amsterdamse advocaat mr. J. F. M. van der Loo echter na overleg met de heren Van der Bilt en De Blecourt en in opdracht van de Amsterdamse accountant, de heer A. Vos. bij de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. U. W. H. Stheeman. stappen ondernomen om de executie-veiling uitgesteld te krijgen. Mr. Van der Loo wilde proberen de heer Stheeman te verzoeken in kort geding een uitspraak te krijgen over de rechtmatigheid van de veiling. Fr gaan namelijk geruchten op de effec tenbeurs, dat een deel van de kredie ten. die de Kasassociatie aan Teixeira heeft verstrekt eerst de laatste weken werd afgesloten. En dat daarvoor on der andere voor vier miljoen effecten bij de Kasassociatie werd beleend. Men herinnert eraan, dat in het jaarverslag van de Nederlandse Bank. dat op 26 april jl. werd gepubliceerd, reeds gewe zen werd op de moeilijkheden bij Teixeira. Weliswaar werd net ban kiershuis niet direct genoemd, maar voor ingewijden in de bankwereld was het duidelijk, welke bankier net hier betrof, te meer daar bij insiders be kend was, dat de beherend vennoot, drs. F. op alle mogelijke manieren ge tracht had geld te lenen, hetgeen hem niet gelukte, terwijl het bedrijf, waar aan hij kredieten had verleend, het Bredase diepvriesbedrijf Eurofrost van Teixeira steeds nieuwe leningen vroeg. Met extra strak gespannen spiraal. Planken of hardboard totaal overbodig. Dus geen vocht of schimmel. Gerard Kreuger: ook freule Wttewaall (Van een medewerker) AMSTERDAM De Amster dammer Gerard Kreuger, die in- midertijd in het nieuws is gekomen door te beweren dat Jan Cremer het manuscript voor zijn boek „lk Jan Cremer" van hem gestolen zou hebben, heeft boer Koekoek .„,uitgenodigd de hoofdrol te spelen Kin een door hem te regisseren _jfilm, die „Hans Brinker en zijn [ouden schaatsen" gaat heten. 'e voorman van de Boerenpartij :ou onder zekere voorwaarden iterdag toegezegd hebben deze loofdrol te willen spelen. ins Brinker is in het buitenland be kend geworden als het jongetje, dat Nederland voor een overstro mingsramp heeft behoed door zijn vingertje in een op doorbreken staande dijk te steken. Ms boer Koekoek zal meedoen en de filmplannen gerealiseerd zullen wor den, zal hij alle beginselen van de Boerenpartij in de rolprent weerspie geld zien. Bovendien zou hij dan ook nog 20.000 gulden ontvangen voor het acteren. De Boerenleider zou hebben laten weten dat hij wil meewerken als inderdaad in de film aan alle beginselen van zijn partij aandacht wordt besteed. Boer Koekoek zal in de film de rol van Hans Brinker spelen („met gri me is het leeftijdsverschil wel weg te krijgen", zegt Kreuger). Kreuger vindt dat freule Wttewaall van Stoetwegen van de CHU de rol van Hans Brinkers moeder moet spelen j („als ze dat doet, krijgt ze 10000 1 gulden, dan vind ik zat, ze is geloof I ik rijk genoeg"). CALS OOK? Kreuger hoopt dat ministcr-presi- snt Cals en VVD-oppositieleirler 'oxopeus ook in de film zullen leespelen. Hun rollen zullen symbo lisch zijn: Cals zal de dijk spelen en Toxopeus de branding. „Cals krijgt igeen geld, als ex-minister van O. K. en W. moet hij de culturele waarde van de film inzien en Toxopeus krijgt ook jniks, want die film is heel goed voor zijn image-building", zegt Kreuger. Als de vier politieke kopstukken zul len meespelen en de andere plannen ook volgens wens verlopen, zal een 'Amerikaans-Italiaanse filmmaatschap pij nog deze maand met de opnamen {beginnen. Er zal onder meer worden gefilmd in Amsterdam en de Bijlmer- [meer- ..En als het niet doorgaat, moet ie het maar zien als een practical joke", zegt Kreuger. ..Maar ik heb goede 1 hoop dat alles doorgaat. Dat Koekoek j meedoet, vind ik geweldig. De Boeren-1 partij is niet goed zo gek, je kan ei-; wel lol mee hebben, nog meer dan met de Provo's. Met de Statenverkie-1 zingen heb ik op deze partij gestemd, maar met de gemeenteraadsverkie-1 zingen op de Partij van de Arbeid. omdat ik vind dat de Boerenpartij geen programma heeft voor de ge meenteraden". Andere plannen van Kreuger: in sep tember verschijnt een boek van hem, dat „En pleine publique" gaat heten en zal handelen over het Amsterdamse Leidseplein. Die maand zal hij ook een paar grammofoonplaatjes maken. Tasjkent is zaterdag opnieuw ge troffen door een aardbeving. Het is de vierde schok in minder dan zes weken. Nu werden huizen bescha- digd in het verlaten oude stadsdeel. Sedert de eerste aardbeving zijn reeds 200.000 mensen dakloos gewor-1 den. HENDRIK IDO AMBACHT Op de Paralleweg langs de rijksweg Rotterdam- Breda heeft een vroege voorbijganger zondagmorgen het wrak van een ander- i half tons vrachtwagen aangetroffen. De I auto was met grote snelheid tegen de stronk van een boom gereden. Er waren geen remsporen. Er zaten twee levenloze figuren in: een rouw, de 33-jarige mevrouw G.R. uit II. I. Ambacht die dood bleek te zijn en de bestuurder, haar gewezen echtgenoot, de 38-jarige grondwerker II. C. van D.„ die zeer zwaar gewond naar een zieken huis is vervoerd. Het ongeluk moet on geveer om vier uur in de nacht gebeurd zijn. De oorzaak is vooralsnog onbekend. De weg ter plaatse is zeer overzichte lijk en ander verkeer moet er op dat uur in de nacht niet zijn geweest. Daarom is de toedracht van het ongeluk raadsel achtig voor de politie en wordt onder zocht of er misschien motieven zijn die op misdaad kunnen wijzen. Aanknopingspunt is, dat de vrachtwa gen is weggenomen bij de werkgever van de grondwerker in Ridderkerk, zonder dat deze ervan op de hoogte was. Van D. is met de auto naar de woning van zijn gewezen vrouw, gereden. Aanvankelijk ging zijn zoon mee voor een tochtje; la ter ging mevrouw G. R. zelf mee. Het paar is gesignaleerd in enkele cafe's on der meer in Zwijndrecht en Rotterdam. Op de terugtocht moet het ongeluk zich hebben voorgedaan. Er is sectie op het stoffelijk overschot van de vrouw verricht. Zij'laat vier kinderen achter. De toestand van de man. die een dubbele schedelbreuk heeft opgelopen, was van morgen nog steeds levensgevaarlijk. LEEUW ARDEN De 34-jarige wachtmeester van de rijkspolitie. J. S. van der Lei reed gisteren tussen Nes en Wierum een fietsend meisje aan. Hij remde zo hevig dat hij over de kop vloog. Met een schedelbasisfrac- tuur werd hij in Groningen in het zie kenhuis opgenomen, waar hij later aan zijn verwondingen overleed. (Van verslaggevers) DEN HAAG Het onverwach te bezoek van de Canadese mi nister van buitenlandse zaken, mr. Frank Martin, aan de mi nisters Luns en De Jong zater dagmiddag heeft in Den Haag nogal opzien gebaard. Men ver moedt dat de heer Martin met de Nederlandse bewindslieden heeft gesproken over de ves tiging van het politieke hoofd kwartier van de NAVO in Neder land. Het is bekend, dat de heer Luns. die deze week de vergadering van de NAVO in Brussel voorzit, in het bezit is van een brief van de grootonderne mer R. Zwolsman, waarin deze het zogenaamde Nerviproject aan de NAVO aanbiedt. De heer Zwolsman zegt tevens 2400 woningen op korte termijn én waar dat gewenst wordt, voor de NAVO-instanties te kunnen bouwen. Minister Luns heeft vorige week be sprekingen gevoerd in België en daar o met zijn ambtgenoten van België i Luxemburg naar een oplossing gezocht. Het is thans al bekend, na de bespre kingen van de heer Luns en de heer Martin, dat men althans van die zijde niet van plan is het NAVO-hoofd- Militaire deel wellicht naar Luxemburg missie voor de Europese kolen- en staalgemeenschap vertrekt. Deze wordt namelijk in Brussel onderge bracht. Den Haag zou met het Nervi- object en het aanbod van de heer Zwolsman een goede kans kunnen maken voor het politiek-administra- tief hoofdkwartier. kwartier in Parijs te laten, zelfs al zou Mochten de NAVO-instanties van generaal de Gaulle daarmee instemmen.mening zjjn, dat de staven op één SXS5 "ÏÏÏSS blijven. handeld en minitser Luns kan dan ook' n w^dt^gedacht aan een nieuwe bepaalde toezeggingen doen. STALEN MEUBELEN HAZET FABRIEKEN ZEVENBERGEN N.B. Automobilisten hielp Niet, dat men in Den Haag ver wacht dat nu direct deze week be-, slissingen zullen worden genomen. Er zijn alternatieve oplossingen ge zocht. De eerste is, dat het militair- technisch hoofdkwartier in Luxem burg zal worden ondergebraciit en het politiek-administratief hoofd kwartier in Den Haag. Luxemburg krijgt ruim terrein als daar de com- DRACHTEN Zaterdagavond stak in Drachten de 69-jarige D. Dijkstra zonder uitkijken met zijn fiets de auto weg bij Drachten over. Hij werd gegre pen door een auto en zwaar gewond. In het ziekenhuis van Drachten over leed hij kort na aankomst Zijn echt genote die naast hem reed werd aan het hoofd gewond, maar mocht naar huis worden vervoerd. UTRECHT De tweejarige Petrus M. de Veld uit Vlijmen N.B. is vrijdag avond in Mijdrecht in een sloot ge vallen en verdronken. Hij was daar met zijn ouders op bezoek. Voor het station Sloterdijk in Amsterdam-West stopte een au to met een wangedrocht van een lading. Reeds begonnen kistjes tomaten op straat te rollen. Mis schien denkt u nu dat men uren bezig is geweest om de vracht béter te stouwen? Welnee, e enkele goed gemikte zetjes van een bulldozer, de touwen flink aangehaald en de zaak was weer in orde. POORTV1ET Op een polder weg in Poortvliet op Tholen zijn gistermiddag omstreeks zes uur twee auto's, met in totaal elf inzit tenden, na een botsing in de sloot terecht gekomen. Passerende auto mobilisten en omwonenden slaag den er met veel moeite in vijf kinderen met hun hoofden boven water te houden tot ze konden worden bevrijd. Brandweer en politie snelden te hulp. Met breek ijzers werden de zwaar beschadig de auto's opengebroken, zodat de inzittenden konden worden gered. De 45-jarige mevrouw J. P. M. Gaans-de Wild uit Roosendaal overleed later in het algemeen burgerziekenhuis in Bergen op Zoom aan haar verwondingen. Omstreeks zes uur verleende de heer A. G. van Z. uit Roosendaal met zijn volkswagen, waarin drie volwas enen en twee kinderen zaten, geen •oorrang. Er volgde een zware bot sing waarbij zij allen uit de wagen werden geslingerd en verwondingen opliepen. De andere wagen, die werd bestuurd door de 36 jarige M. Pellemans even eens uit Roosendaal, kwam roet vijf kinderen (drie zoontjes van de be stuurder en twee vriendjes tussen de acht en elf jaar) in een diepe sloot terecht. De kinderen werden allen ge wond. de acht-jarige Bavo Hermans zelfs ernstig. J DORTMUND Willy Brandt de lei der van de socialistische partij van West-Duitsland is opnieuw herkozen i met slechts twee stemmen tegen, j Brandt deelde mede dat hij in de toe- i komst niet meer kandidaat wil zijn jvoor kanselier. Ook de plaatsvervan gende voorzitters Fritz Erler en Her- I bert Wehner werden herkozen. voor de kinderen niet duur wel heerlijk Voor vervolg zie pag Wisselend DE BILT Gisteren passerde een koufront ons land waarbij alleen xn West-Nederland een paar millimeter regen viel. De warmte werd 's mid dags verdreven, toen achter het front koelere oceaanlucht binnenstroomde. In West-Duitsland dicht bij de Neder landse grens ontwikkelden zich enkele onweersbuien. Intussen verplaatst zich boven de Oceaan een kleine depressie naar Ier land. Een zone met lichte regen heeft zich vanmorgen over Ierland uitge breid. Verwacht wordt dat deze de pressie over de Ierse Zee in noordoos telijke richting afzwenkend naar Noord-Engeland of Schotland zal trek ken. In ons land krimpt de wind onder invloed van deze storing naar zuide lijke richting. Een zwak front zal tij delijk veel bewolking veroorzaken maar regen van betekenis is niet waar schijnlijk. De temperaturen bereiken ongeveer dezelfdp waarden als van daag of iets hogei-e. DE BILT Wolkenvelden, afgewis seld doorop klaringen en op de mees te plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Over het algemeen iets hogere tem peraturen. STRANDWEER Overdag droog met zonnige perioden en koele, later naar zuidwest draaiende wind. Overdag ongeveer 18 graden, zee water 13 graden. Vooruitzichten: Iets afnemende zeewind met een kleine temperatuurstijging. ■fe Eén bijbelvertaling voor protestanten en r.k. - pagina Kernmerk Uitgelaten bejubelen de spe lers van SHO hun aanvoerder Bijl die in de beslissingswed strijd legen Zw. Wit het win nende doelpunt heeft ge scoord. SHO kampioen. De Zwerver in de 3de klas even eens door Die Haghe uit te schakelen. Zie onze sportpa gina's. Ruimte- nandeling bekort - pagina 5 ■fe Kam peer - niveau van beste kampeer der zakt - pagina 11 „RiU. kom nnmiddrllijk trn.,

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1