Nieuwe Leidse Courant Loonpauze opgeheven grens van 7 procent Stadje Muiden heeft twee miljoen schade Geen waarnemers naar Z.-Vietnam JAM IN Commentaren Koppelingsstunt mislukt Dove blinden op Schiphol O REACTIE VAN KAIBNET CAO'S NAAR COLLEGE TCSt Minister J. Smalleiibroek op bezoek te Milicien al 75jaar tHoogeHuys Belasting op overwerk moet omlaag Zaterdag 4 juni 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NAT10NAAL DAGBLAD „Stantvaitich li ghebleven mijn hart In teghenipoet I" Kantoren Leiden Steens'traat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen p.w.' f 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 - Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 In vijftien dagen Ameri ka zien voor een zacht prijsje. Dat is mogelijk dank zij de steeds goed koper wordende vliegrei zen. En eenmaal in het land raast men met een 99 dol lar-ticket op zak langs al le beroemde plaatsen zoals Dallas, Las Vegas, Holly wood en de beroemde stad der Mormonen. Lees in ons Zondagsblad het verhaal van een trip door Amerika op z'n Amerikaans. Frisse zomer plannen NCRV zie Ether- golven In Schiedam bestaan goede contacten tussen reformatori sche en rooras-katholieke jon geren en in de Rotterdamse wijk Oud-Mathenesse staan twee gemeenten onder leiding van een dominee en een pas toor. Lees over deze „kennis making" de pagina Geestelijk Leven in ons Zondagsblad. *jë «Als je by de hakker langskomt, Rita, vraag dan. of hy een grote taart wil brengen." •fe Deivereldvan het kind van nu zie Kern- merk Warme lucht De verplaatsing van het hogedruk- gebied van Ierland naar Midden- Europa heeft tot gevolg dat een zui delijke wind nu warmere lucht uit Frankrijk aanvoert. In onze omgeving zal de temperatuur tot 20 a 22 graden stijgen, in het oosten tot 25 graden. Via Ierland komt een storingsfront met wat koelere lucht naar het oosten. De kans op een onweersbui zal tegen zondagavond toenemen. Wellicht blyft de temperatuur morgen nog zomers, maar maandag zal het weer enkele graden koeler zijn. Zon op Zon onder Maan op Maan onder (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft snel gereageerd op de weige ring van de Stichting van de Arbeid medewerking te verlenen aan de formulering van een algemene loonbeschikking. Nog gister avond werd bekend gemaakt dat 1. de vorige week afgekondigde loonpauze is opgeheven, 2. de bevoegdheid om cao's goed te keuren tot 1 januari a.s. uit handen van de Stichting overgaat naar het College van Rijks- bemiddelaars 3. dit college spoedig een aanwijzing krijgt -dat de loonkostenstij ging de 7 procent in het algemeen niet te boven mag gaan. Daarbij zal ruimte worden geschapen voor het inhalen van reële loonachterstanden. Zoals hekend, had de Stichting van de Arbeid tot dusver formeel nog de bevoegdheid cao's te beoordelen. In de praktijk kwam daarvan al niets meer terecht en werd deze beoorde ling reeds overgelaten aan Rijksbe middelaars. Het besluit om de toct- singsbevoegdheid tijdelijk uit handen van de stichting te nemen zal de be oordelingsprocedure stellig versnellen. Kruitfabriek heeft weinig geld MUIDEN De ontploffings ramp die donderdag het st£ Muiden een schade van twee mil joen heeft toegebracht blijkt een theoretisch onmogelijke oorzaak te hebben gehad. Toen vijf werk nemers bezig waren trotyl te smelten, waarbij geen hogere temperatuur dan 130 graden wordt gebruikt, is er door een onopgehelderde reden een sterke verhitting opgetreden die het tro tyl tot ontploffing bracht. Ver moedelijk heeft zich in het trotyl een verontreiniging bevonden die de verhitting heeft veroorzaakt. Tijdens een vrijdagmiddag gehouden persconferentie heeft directiesecretaris B. Rademaker verklaard dat de arbeiders die in het trotylhuis aanwezig waren zich in alle opzichten aan de veiligheids voorschriften hebben gehouden. De directie van het bedrijf heeft intus sen een verzekeringsmaatschappij ver zocht de schade in de stad op te nemen. Justitie. Arbeidsinspectie, het controle-ap paraat van het ministerie van defensie, ambtenaren van de Hinderwet en het gemeentebestuur zijn begonnen aan een uitgebreid onderzoek. Hogere premie Voor de directie bleek het nieuws dat de inwoners van Muiden sinds de ontplof fing in 1963 hogere verzekeringspremies moeten betalen. De fabriek is zelf niet tegen explosieschade verzekerd omdat de premie daarvoor te hoog is. Wel beschikt het bedrijf over een alge voor calamiteiten is er niet. De scha de aan de fabriek bedraagt naar schat ting ongeveer een half miljoen, zodat er dus eventueel een half miljoen overblijft om eventuele claims te dekken. Verplaatsing van het bedrijf naar een minder dicht bevolkte streek zou volgens de heer Rademaker een investering van dertig miljoen vergen een bedrag waarover het bedrijf niet beschikt terwijl het onder de grond brengen van de fabriek 300 miljoen zou vorderen. De kruitprijzen zijn van dien aard dat het bedrijf geen betere resultaten kan boe ken dan zeven procent dividend zonder dat zich calamiteiten voordoen. O LONDEN Door een st tig specialisten hebben de van Standard-Trhumpigh International vrij dag de gehele dag stil gelegen. De staking van de specialisten belette vijftienduizend mensen aan het werk te gaan. De oorzaak was een geschil over de werkuren en sa- Hoe groot de ruimte is die het ka binet zal scheppen voor het inhalen van loonachterstanden is niet bekend. Dat zal waarschijnlijk blijken uit de algemene aanwijzing die het College van Rijksbemididelaars op korte ter mijn zal ontvangen. Tot de bedrijfstakken die nieuwe cao's zijn overeengekomen waarin voor het inhalen van loonachterstand extra bepalingen zijn opgenomen, behoren o.m. de Nederlandse Spoor wegen, de land- en tuinbouw en het particuliere busvervoersbedrijf. Ook de cao's voor de confectie- en de tex tielindustrie wachten nog steeds op goed- of afkeuring. Verwacht wordt dat er over deze contracten nu spoedig zal worden beslist. MOSKOU/NEW YORK Rus land is weinig ingenomen met het verzoek van de Zuidvietna- mese regering aan Oe Thant de voor 11 september vastgestelde verkiezingen voor een grondwet gevende vergadering te laten vol gens door waarnemers van de Verenigde Naties. Dit is een poging om de „VN te gebrui ken als dekmantel voor de klucht va: zogenaamde verkiezingen in Vietnam' aldus het commentaar van het persbu- ;au Tass. Niettemin probeert Oe Thant toch de machtiging van de Veiligheidsraad te krijgen om waarnemers naar Vietnam te sturen. In Zuid-Vietnam is het nog erg on rustig. Gisteren heeft voor de zoveelste keer een lid van de Boeddhistische ge meenschap zichzelf verbrand uit protest tegen de politiek van de regering-Ky. Het was een boeddhistische non. Jongelie den knielden op het terrein van de pago de Vien Hoa Dao rond het verkoolde lijk, dat bedekt was met een boed dhistische vlag. Het meisje had in rode inkt drie brieven geschreven: aan haar familie, de regering en de boeddhistische kerk. De boeddhistenleider Tri Kwang hééft gisteren opnieuw het heengaan van geëist. Hij kondigde aan dat, als Ky het staatshoofd Thieu niet vrijwillig af treden, hij de verkiezingen van een grondwetgevende vergadering zal boycot ten. gezellig avondje niet duur wel heerlijk Opgelucht verlaat de Russische schaakmeester Petrosjan hier met zijn vrouw het Moskouse Variété Theater: door een over winning in de 22ste partij van de tweekamp tegen zijn land genoot en uitdager Spassky had hij zijn wereldtitel behouden. VOLAUTOMATISCHE Achtste geval van zelfverbranding SAIGON Een boeddhistische non heeft zich vanmorgen in Nha Trang, 300 kilometer ten noorden van Saigon, door zelfverbranding van het leven beroofd. Een boeddhistische woord voerder zei dat dit het achtste geval van zelfmoord is in de reeks die zon dag begon. Lof MUIDEN Alle raadsfracties heb ben gisteravond in een spoedvergade ring van de gemeenteraad er bij het college van burgemeester en wethou ders op aangedrongen pogingen in het werk te stellen de kruitfabriek uit Muiden verwijderd te krijgen. De raadsleden waren het volkomen eens met de opmerking van een hun ner: „We leven in deze stad aan de poorten van de hel". De opmerking kreeg gestalte in een motie, die leder lid steunde. In dezelfde motie werd het college verzocht te trachten om te komen tot volledige schadevergoe ding. In de loop van de daig bracht de minis ter van binnenlandse zaken, de heer Smallenbroek. een bezoek aan het ge teisterde stadje om een indruk te krij gen van de omvang van de sdhade, die de ontploffing had aangericht. De bewinds man liet zich uitvoerig voorlidhten. Kort voordat de spoedvergadering van de ge meenteraad begon, richtte hij zich tot de raadsleden. Hij beloofde hun alle mede werking indien er moeilijkheden zouden optreden bij schaderegelingen. Ook prins Claus heeft van zijn mede leven blijk gegeven. Telefonisch infor meerde hij bij de burgemeester naar de stand van zaken. Dit gebeurde tijdens de raadsvergadering. Daags na de ontploffing is een aantal huismoeders, die er geen vrede mee heb ben dat de fabriek zic/h in de stad be vindt, langs de huizen gegaan om hand tekeningen te verzamelen. Een paar hon derd wisten zij er te 'krijgen. Muidens burgemeester is de lijst aangeboden. En wat gaat er nu gebeuren? Het col lege heeft de raad toegezegd, dat het zal proberen de materiële schade te vergoe den. Maar of de kruitfabriek op korte termijn naar elders zal worden ver plaatst, is voorlopig nog een vraag. Het college gaat binnenkort opnieuw daar over spreken met overheidsinstanties en met de directie. LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING De Britse regering heeft bepaald dat de Rhodesische uitvoer vaii asbest en ruwijzer verboden is, zo heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken giste ren in Londen verklaard. De maatregel maakt deel uit van de Britse econo mische sancties tegen het regime van premier Ian Smith. Gistermiddag is de Amerikaanse Gemini-9 gelanceerd. Aan boord de astronauten E. Cernan (links) en T. Stafford. De tweeëneenhalfjarige Rudie Prins uit R'dam. die met zijn ouders bij groot ouders in Musselkanaal logeerde, is giste ren verdronken. Het kind was in een onbewaakt ogenblik de weg overgesto ken en spelenderwijs in het Stadskanaal geraakt. SCHIPHOL De 52-jarige dr. G. van der Mey uit Dieren en de 42- jarige Richard Kinney, assistent-directeur van een blindenschool in de Ame rikaanse staat Illinois, die beiden zowel blind als doof zijn hebben vrijdag middag op Schiphol in het Engels met elkaar geconverseerd. Dr. Van der Mey gebruikte een houten braille spreekdoos met zes koperen toetsen die bij indrukken brailleknopjes omhoog brengen. De Amerikaan verstond zijn Ne derlandse vriend met een stem die hij zelf niet kon horen. Kinney werd op zijn zevende jaar blind en op zijn twintigste doof. Hij is bezig aan een „kruistocht tegen de blindheid van de ogen en van de geest". De Amerikaan zou vandaag spreken in de Rotterdamse Doelen op de natio nale conventie van de Nederlandse Lyousclubs. KAAP KENNEDY De Ame rikaanse astronauten Stafford en Cernan draaien op het ogenblik hun rondje om de aarde. Cernan bereidt zich voor op zijn wandeling van twee-en-een-half uur rond de aarde, de langste die tot dusver gemaakt is. De mogelijkheid be staat dat bij het verschijnen van deze krant Cernan bezig is met zijn ruimtewandeling of haar reeds heeft volbracht. De Nasa heeft dit experiment „getimed" op 16.30 uur Ned. Tijd. De twee ruimtevaarders hebben al vele teleurstellingen ondervon den. Behalve de tot twee maal toe uitgestelde lancering kwam daarbij nog de mislukte koppelingspoging met de Atda-doelraket. Deze koppc- dingspoging kon niet tot stand wor den gebracht doordat een uit metaal en plexiglas vervaardigd schild waarmee de koppelingsopening van de Atda werd beschermd niet was afgestoten. Stafford en Cernan waren vrijdag om 14.30 uur onze tijd in hun ruimte cabine met succes gelanceerd minuten en 20 seconden later berekende baan terechtgekomen met als grootste afstand tot de aarde 274 kilometer en als kleinste 161 kilo meter. Toen zy na een vlucht van 120.000 kilometer de Atda-doelraket inhaal den, bleek het anti-hitteschild niet geheel afgestoten te zijn, hetgeen men sedert de lancering van de doel- raket steeds had gevreesd. De kap stond met een hoek van 25 a 30 gra den met het openingsvlak van de Atda. Zij had door middel van explo sieve klampen moeten worden afge stoten. Ben van de belangrijkste reeksen proeven, het tot negenmaal toekoppelen van de Atda aan de neus van de Gemini-9 dreigt hierdoor nu niet door te gaan. Cernan begint zijn wandeling wan neer ongeveer 21 uur van de vlucht is voorbijgegaan. Een tijdlang zal hy de eerste menselijke satelliet zijn, wan neer hij een aan de achterzijde van de Geminicabine bevestigde „ransel" bijgenaamd de vliegende stoel heeft aangebonden die hem van zuurstof voorziet en hem in staat stelt zich onafhankelijk voort te bewegen zover een dunne, bijna 40 meter lange ny lonkabel, verbonden aan de Gemini, toelaat. Tijdens dit experiment zal de in de cabine achtergebleven Stafford de redding van een in nood verkeren de astronaut nabootsen. Ook zal hij de cabine langszijde doelsatelliet brengen om Cernan in de gelegenheid TAE ALGEMENE vergadering van het CNV krijgt deze maand een aantal belangrijke voorstellen te be handelen, die voor een deel bepalend kunnen zijn voor de toekomst van de christelijke vakbeweging in Nederland. Aan de orde wordt gesteld de vraag, wat het „eigene" is van de christe lijke vakbeweging en weike in het licht daarvan haar positie en beleid in de toekomst dienen te zijn. In het kader van deze probleem stelling is van de zijde van de Christelijke Metaalbedrijfsbond aan gedrongen op enkele belangrijke onderzoeken, waarvan het resultaat gereed zou moeten zijn op de vol gende vergadering in 1969. Het getuigt van werkelijkheidszin, dat binnen de kring van de christe lijke vakbeweging behoefte blijkt te bestaan aan een hernienwde positie- en beleidsbepaling. Vele dingen zijn in beweging, vele dingen veranderen, ook op maat schappelijk terrein. Hiervoor de ogen te sluiten zou spoedig het ein de betekenen van de christelijk- sociale beweging. Juist een christen wordt geroepen nuchter te zijn en te waken en de ontwikkeling van het leven op elk terrein nauwlettend te volgen. Het initiatief binnen het CNV verdient daarom lof. Maar 'n krant... LTET georganiseerde bedrijfsleven heeft zich gisteren (via de Stich ting van de Arbeid) als één man opgesteld tegenover de regering voor wat betreft haar voornemen om een algemene loonbeschikking (met ruimte voor reële loonachter standen) af te kondigen. Enerzijds mag men dit betreuren, want tenslotte heeft het bedrijfs leven zélf om meer vrijheid bij de loonvorming gevraagd zonder die vrijheid de noodzakelijke grenzen te kunnen geven. Anderzijds getuigt de opstelling van het bedrijfsleven in de huidige om standigheden van werkelijkheids zin. Het is immers niet rechtvaar dig, om een deel der passagiers hal verwege de rit uit een betrekkelijk comfortabele trein te laten over stappen in goed verzegelde goede renwagons, al kunnen noodsituaties ook dit noodzakelijk maken. Wat overblijft, is, dat wij het moe ten betreuren dat de regering het „overstapje" niet eerder heeft ge maakt, en wel, toen zij dit nog zon der al te veel kleerscheuren kon doen. Begin maart gaf onze krant minis ter Veldkamp een naar onze mening waardevolle suggestie om uit de loon-impasse te komen. Namelijk, door een nieuwe (duidelijker) om schrijving te geven van het begrip „gevarenzone". De omschrijving „zes a zeven procent" bleek een veel te vaag begrip te zijn, o.m. om dat volkomen duister bleef in hoe verre de regering bereid was het inhalen van duidelijk en objectief aantoonbare loonachterstanden en het wegwerken van zwarte lonen toe te staan. In maart nog had de regering dit mankement kunnen wegnemen door het College van Rijksbemiddelaars ten aanzien daarvan enkele heldere richtlijnen te geven. Wij geloven dat daarmee veel moeilijkheden voor komen hadden kunnen worden en dat de beoordelingsprocedure snel ler had kunnen verlopen. Nu weten honderdduizenden werknemers (èn vele werkgevers) nog steeds niet waar ze aan toe zijn. Het is triest. Maar ja, wij zijn maar een krant. Vakcentrales tot kabinet: (Van redactie) DEN HAAG Het overlegorgaan van de drie vakcentrales heeft de minister raad. vandaag in zijn wekelijkse verga dering bijeen, met klem gevraagd op een herziening van het (gewijzigde) belasting tarief voor bijzondere beloningen. Dit nieuwe tarief is volgens de vak centrales moeilijk aanvaardbaar voor grote groepen werknemers, omdat hun overwerk, vakantietoeslag en andere een- malige beloningen daardoor zwaarder worden belast dan voorheen. Het nieuwe tarief belemmert bovendien het ver richten van noodzakelijk overwerk, aldus de vakbeweging. De vakcentrales hebben gisteren in het bestuur van de Stichting van de Arbeid geprobeerd ook de werkgevers achter het verzoek aan de regering te krygen, maar dit is niet gelukt. Werk geversvoorzitter ir. J. Bosma verklaarde na afloop, dat de ondernemers wel be zwaren hebben tegen het fiscale svsteera in het algemeen, maar dat de werkne mers het best duidelijk mag worden dat „tegenover het verkrijgen van meer wel vaart logischerwijze grotere lasten staan." te stellen er een apparaat voor de be- kunnei\ worden rtudering van micrometeoriete„ af t. U^IrSnirtfvtrhVnaldi ir'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1