ONOAjjS BUD AMERIKA „DOEN" OP Z'N AMERIKAANS In vijftien dag' en voor 100 dollar ZATERDAG 4 JUNI 1966 HET REIZEN over de oceaan neemt toe, in beide richtin gen: meer Amerikanen bezoeken Europa en meer Europeanen maken de oversteek naar de Verenigde Staten. Een tendens, die mede het gevolg is van de verlaagde vliegtarieven van de laatste jaren De IATA-maatschappijen verkopen al voor 1209 drieweekse retours AmsterdamNew Yorkde IJs landse luchtvaartmaatschappij Loftleider doet het zelfs nóg goedkoper: drieweekse retours voor 1022 (vanaf Luxem burg) en 1172 (vanaf Schiphol). Met dat ticket komt men echter niet verder dan New York. Biedt Amerika de toerist nog meer mogelijkheden? Al sinds lang onderhouden twee busondernemingen de Greyhound en Continental Trailways lijndiensten door alle staten. Om daarmee de Europese toerist te trekken werden alleen voor hen tickets uitgebracht, die slechts 99 dollar kosten als men ze althans van tevoren in eigen land koopt) en 99 dagen lang geldig zijn. Sedert twee jaar zijn nu ook de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen (de kleintjes de „local airlines") in actie. Voor 100 dollar bieden zij een 15 dagen geldig ticket, waarmee men heel Amerika (inclusief Alaska, exclusief Ha waii) kan bereizen. Wil men langer, dan kan dat ook: 45 dagen voor 200 dollar. Hoe men zelfs in vijftien dagen Ame rika kan zien, zij het vluchtig, illustreert dit artikel. IIE bali-employé van New Yorks Edison-hotel zei: „dwaasheid", de voorlichtingsofficer van de United States Travel Service in Washington stimu leerde: „neem het vliegtuig - dat is avontuurlijker" en luipaard-op-schoot-Michaela Dennis riep op Washington Airport verrukt: „je zult een prachtige trip hebben, God bless you!" Voor wie op rust is ge steld zeker niet. Maar de Europeaan voor wie het Amerikaanse „let's do it quickly" niet té snel is, biedt het 100-dollar-arrange- ment van dertien lucht vaartmaatschappijen een redelijke kans met eigen ogen te zien wat folders de jaarlijkse miljoen Europese Amerika-gangers beloven. Toegegeven: het wordt een Fremontstreet in Las Vegas, Je hoofdstraat, tcaar men in een lange race met de kalender en- deca,m0-,vMk. Handerddmrcalradnllar, Morden j nier wekelijks vergokt, üc stad tverd er rijk door. vooral-met de time-table. Maar is dat het niet waard r 's morgens vroeg te ontbij- ten in Washington en p*** 's avonds in een van de oude 'f Een mogelijkheid Amerika te „doen" op z'n Ameri- Het hart van Ael" York' het aU^d c kaans? Een slordige tienduizend kilometer af te leggen, kris-kras van Oost naar Zuid, naar West en tral Airlines-Dakota en Frontier terug te reizen, een tiental steden „mee te nemen", Airiines-Convair, naar Phoenix j was er zo een. Normaal zou de hier en daar ook nog bezienswaardigheden daarbui- vlucht een paar uur hebben ge- ten te bezoeken en dat alles in niet meer dan vijf- nomen. Nu duurde hij een voile dag: een reis via een enorme tien dagenr omweg over Oklahoma, Colora do, New Mexico naar Arizona. Maar het is een belevenis 's mor- van het Carré zijn zo commer- gens de zon te zien opgaan over cieel ingesteld, dat men er nog de uitgestrekte luchthaven en nauwelijks iets proeft van de hem 's avonds tegen een strakro- sfeer, die de negers van het zui- de iucht te zien zakken achter den inspireerde tot hun muziek. de Rocky Mountains. Men voelt: dat is het westen. Men onder- Rlnpmpn £aat *ets van verlatenheid, Dioemen d^e de pi0niers van een paar eeu wen terug moeten hebben ge- Anderhalve dag New Orleans: voeld. genoeg voor een vluchtige blik op Het wilde westen: dat proeft het zuiden, op een streek, die in men ook op de luchthaven van de loop der eeuwen smeltkroes Santa Fé met zijn van boomstammen opgetrokken stati- werd van vele bevolkingsgroe- onsgebOUw en de breedgerande pen: de Cajuns, afstammelingen hoeden van de passagiers, die van de eerste Franse bewoners, wat ruig afsteken tegen de mo- Creolen, negers en in meer- <?ern gesneden en kleurrijke uni- formen van de stewardessen. Na derheid nog de blanken. dgt vleugje romantiek dan 's nachts het marmerpaleis, Phoe- Verder naar Texas. Dallas, de nix' luchthaven. Druk, luxueus stad die sinds de moord op presi- ^oel, dank de airconditio- r-r j i j jj ning, die er evenals op vrijwel dent Kennedy honderddutzen. all<fiuchthavens en in alle hotels, den bezoekers trok, evenals trou- cafetaria, restaurants, bussen en wens de Arlington-begraafplaats zelf in taxi's in zomers Amerika in Washington. Op het stadsmo- onmisbaar attribuut zijn. sen en dan een rondrit langs de „big hole" met gidsen, die er elke steen in lijken te kennen. Een machtig panorama, ook al zag men het vele malen eerder op het filmdoek als achtergrond voor reclameobjecten. Diezelfde avond na een paar snelle Hamburgers door naar Las Vegas om verloren tijd op het schema in te lopen. Een woestijnstad met Broad- way-lioht in Fremontstreet, casi no's in een lange reeks, dag en nacht geprobeerde nickle-machi- nes, slaapbleke croupiers aan volle speeltafels. Nachten kent men er niet. De bezoeker, die hier komt, gokt door. vinden. Een voor vijf kwartjes in de gleuf van de automaat komt een orchidee jong geluk verhogen. Smakelozer kan het niet. Toch worden er in Nevada zo 80.000 huwelijken per jaar gesloten (het aantal echtscheidin gen bedraagt de helft). Hollywood Na woestijnhitte de koelte van de Stille Oceaan, die het kwik snel tien, twintig graden lager brengt. Los Angeles en San Francisco; twee metropoles, die de toerist op zijn trip zeker niet mag overslaan. Niet vanwege Disneyland: geen speelgoedland, r nacht is er nautvelgktt en staat. Toch is lang niet de hele stad aangesloten bij de Kerk. Van de 900.000 inwoners behoort slechts ruim de helft er toe. Maar dat is dan ook een zeer actieve kern, de groep, die alle wereldactiviteit regelt en de naam van Salt Lake City tot een wereldbekende maakte. E k i Zonder de koelte daarvan zou V nument worden nog regelmatig „iemand het harden, ze- bloemen gelegd. Meest plastic ker niet in Arizona, dat voor de boeketten. Op het bordje onder heetste streek van Amerika door- de foto: jet we not forger. Con- ^peraturen ver bo- erentiegangers leggen een krans j)e droge hitte maakt van de op de plaats, waar de presiden- stad overdag een oven. De (ve- tiële auto reed toen de fatale le) miljona:irs, die de villa's schoten werden gelost. kelders aan New Orleans' Bourbonstreet pure blues te horen? Historisch geworden Dallas te bezoeken, in ,,Goldwater-city" Phoenix even de hitte te voelen van Amerika's heetste streek, een blik te werpen in de „big hole", die Grand Canyon heet, sprookjes te beleven in Los Angeles' Dis neyland, met de cable-car de meest Europese stad San Francisco te doorkruisen, vergane glamour te proeven in Hollywood en Eigenlijk is het nauwelijks in één reeks op te sommen wat Amerika de toerist biedt. Want Amerika is geen land. Het is een e|e";|a^"" cas werelddeel met duizend landen doen De etaJa^ evenzoveel gezichten. Wie de kostbare rond de stad bewonen hebben er zich echter tegen gewapend: de Dallas heeft zijn plaats in de famiiie Goldwater, de familie Amerikaanse geschiedenis inge- Wrigley (van de kauwgum) en nomen. En in een land waar de vele anderen. Zij lieten zwemba- dorpsbewoner uit te laten op de dollar wordt aanbeden, werd zinderende asfaltbaan, waaraan ook uit het wereldschokkende SitetoewuTven door 2e- oor» Vin,tor» iroot -tr.„onrrin „i«, Koeixe toewuiven aour ge dienstig negerpersoneel. dan vijf minuten: een houten keet fungeerde als stationsgebouw. Want zelfs de meest onwaarschijnlijke plaat- j sen worden aangedaan door de locale luchtvaartmaatschap pijen, die in Amerika de functie hebben van het busstreekver- voer hier. Vandaar de lange duur. Maar eenmaal in New Or leans, centrum van Amerika's zuiden, is de toerist al die onge- DOOR Phoenix is een rijke stad mid den in een totale woestenij, van de „painted deserts", de askleuri- ge steppen. Door nieuwe in dustrie aan te trekken zijn de dollars en de mensen de jonge woeste staat de laatste jaren bin nengestroomd. De droogte van de lucht en de afwezigheid van fabrieksstof lokten juist die in dustrieën, die zich toeleggen op de fabricage van buitengewoon fijne instrumenten. Phoenix het grootste arsenaal ï/i lange reis met de Dakota van IT est Coast Airlines een hartelijk welkom op een van de vliegvelden „ergens in het westen". makken van benauwende hitte, gebeuren geld gehaald door han- transpiratielucht en een tro- dige zakenmensen. In de win pische regenbui-na op het vlieg- keh a prentbriefkaarten veld-platform, snel vergeten. wera Ook al zal hij in de „damp city", met een Pochende president als door van luchtafweerkoppen en die New Orleans is, nauwelijks inzet bij het overzicht van de raketten, herademen. De temperatuur is plaats van de ramp. Nauwkeurig er hoog, de lucht vochtig. Maar wordt vermeld waar de moorde- Gokken sightseeing in het Vieux Carre, x. de oude Franse wijk met zijn "flar rich^ en waar de kogels Basin Street, Bourbon Street en doel troffen. St. Louis Street, zijn ontelbare Hindernissen rokerige jazz- en andere kelder tjes brengt de bezoeker een ndjeshuizen. die vleugje luchtig Franse charme, s goede zaken Al is er voor de oude-jazz-lief- liggen vol met hebber weinig oorspronkelijks ie meestal nooit meer te vinden. Een reis per „boemelvlieg tuig" door Amerika is een wed loop met hindernissen. Van dik- Ondanks alle hitte toch even een uitstapje: de Grand Ca nyon het imponerend natuur verschijnsel, dat jaarlijks miljoe nen vooral de Amerikanen zélf trekt. Een excursie op z'n Amerikaans. In ruim drie uur heen en terug. Met de Friendship een half uur vliegen Colorado zich zag slingeren door worden ingelost. Groot is het aantal De befaamde Basin Street, wijls uren wachten op aanslui- bezoekers, dat bankroet vertrekt. De waar de blues geboren werden, ting omdat niet alle steden met de rode verlaten rotspiaie casjno>s hebben een speciaal fonds heeft plaats gemaakt voor een rechtstreekse lijndiensten kun- wie de okergele Mississippi met ^sticht om hnn thuisreis te kunnen nieuwe straat met moderne nen worden bereikt. De vlucht naar het keiige vliegveldje zijn ontelbare „bayou's" heeft betalen. flats .En de keldertjes in de rest van Dallas, gedeeltelijk per Cen- Grand Canyon, een half zien verdrinken in de moerassen langs de Mexicaanse Golf, wie amsburg. de rijke planterskolo- even de verlatenheid van de nie in landelijk Virginia van wel - woestijnen rond Las Vegas heeft eer, als een museum, ondergaan, de zoutvlakten van Salt Lake City heeft betreden De houten kolonistenwoningen en de ruige charme proefde van met de bekende veranda's, de he, oude westen in Arizona en wie daarnaast modern Amerika staan er nog steeds. Zelfs in zijn zag in zijn metropoles als New hotel ondergaat de toerist het York en Chicago, die zal bea- verleden: het hemelbed^ in zijn bus- meer verscheidenheid dan welk ander land ook. Historie hij „wat de toekomst van het verle den kan leren", om hem ervan te doordringen, dat de trots van iedere Amerikaan zijn vrij heid niet moeiteloos werd ver kregen. En met die wetenschap mag hij dan verder op reis. Wat iedere bezoeker verder reist, wordt aanbevolen, is een bezoek aan Colonial Willi amsburg, een paar uur rijden van Washington. Eens bestuurszetel van Engelands grootste kolonie in de nieuwe wereld, later startpunt van de revolutie. De plaats, waar man nen als Thomas Jefferson en Ge- werd een vlucht zonder einde, orge Washington de onafhanke- Twaalf uur lang „boemelen" in lijkheidsverklaring op papier zet- een door de hitte nauwelijks te ..Boemelen" De stewardess van de Dakota van Southern Airways had het in Atlanta al gezegd: er komt wat remous onderweg, houdt de riemen maar vast. Ze had erva ring boven het beboste gebied van Georgia en Alabama. Het vrijheidsoorlog begon. Daarom voor zijn verplichte stops bewaart de Amerikaan Willi- Soms duurden die niet langer Amerikanen zeggen de Jtig ■hijnselen, de Grand Canyon, of zoals de Las Vegas en (aan de andere grens van Nevada, Reno) zijn er rijk door geworden. Hier regeert meer dan elders de dollar. Dat begint al op de buitenweg, waar de laatste jaren de meest luxe casjno-hotels zijn verre zen: Thunderbird, Stanny Dust, Desert Inn en (het grootste) Co- pa Room met plaats voor 1200 gasten, voor wie zich het weel derigste schouwspel van de we reld ontrolt. Hoger nog dan op Broadway zijn hier de honoraria van de artiesten. Een Mariene Dietrich is goed voor een 30.000 dollar per week. Frank Sinatra krijgt er nog eens 10.000 bovenop, ter wijl de pianist Liberace het niet voor minder dan 50.000 dollar doet. Toch zijn de prijzen van ho tels en restaurants matig. Al thans, als men de luxe in aan merking neemt. Voor een goede zeven dollar logeert men al luxu eus met bad, radio en tv. Dat alles om maar zoveel mogelijk bezoekers te trekken. Een flink percentage daarvan zou overigens toch wel zijn geko men. Niet om te gokken, maar om te trouwen of te scheiden. Dat gaat hier zo gemakkelijk dat de staat Nevada er wereld naam door kreeg. Overigens niet helemaal terecht, want ook in "erscheidene andere staten heeft men de inkomstenbron onder kend en de voorwaarden ver licht. Het trouwen en scheiden heeft plaats aan de lopende band. Voor tien dollar „huurt" men een predikant of pastoor in clusief kerk en orgel, dan wel een advocaat. Lichtreclames als „rechtsaf, bij ons wordt de hele nacht getrouwd" zijn er echt te geen miniatuurstadje, maar een park, waar ook de volwassene zich vermaakt. Niet vanwege Hollywood ook, waar de open luchtstudio's dagelijks honder den toeristen ontvangen. Ze wan delen er door Duitse straten, Pa- rijse pleintjes, oerwouddorpen, Newyorkse achterbuurten en kunnen het spookhuis bezoeken, dat Hitchcock voor zijn film Psy cho gebruikte. Maar meer dan facades zijn het niet. Bordkar tonnen gevels zonder iets er achter, maar wèl net echt. Hier aan de koele westkust, aan het strand aan de baai van San Francisco is het goed uit rusten van de snelreis in benau wende hitte en met de time table steeds bij de hand. Twee dagen later is die hitte weer terug, in de namiddag op het zinderende vliegveld van Salt Lake City na een vlucht met hindernissen over het ruige westen en aan het slot over de immense zoutvlaktes en meren. De stad der Mormonen. De eerste gang is, uiteraard, na een verfrissend bad naar de tempel en de tabernakel, waarvan de eerste niet, de ander wèl voor de toerist geopend is. Gidsen lei den vriendelijk verklarend rond, men wordt er gastvrij ontvan gen. Het gebouwencomplex wijst op rijkdom. De gids, een jongeman van even over de twin tig. zegt: onze kerk is rijk. Het grootste deel van de grond, waarop de stad is gebouwd is van de Kerk, de Bank of Utah, de Spaarbank van Zion en de levensverzekeringsmaatschappij. Voorts bezit zij de rijkste ho tels van het westen, het grootste dagblad van Utah, Desert News en de radiozender KSL. En dan heeft zij ook nog de meeste aan delen van de Idaho Suiker maatschappij (met acht fabrie ken), een flink aandelenpakket van de Union Pacific Spoorweg en monopoliseert zij het groot ste deel van de kleinhandel in Utah. De kerk beheerst stad Kosten De volgende dag een nieuwe sprong terug. Via een zevental stops naar Chicago, metropole aan. ^et van Michigan, een miljoenenstad. Maar de toerist, die New York zag, blijft er niet lang: eenzelfde stadsbeeld, een zelfde mierenhoop. Aantrekke lijker voor een laatste opont houd voor het 15 dagen-ticket verloopt is Buffalo met zijn Nia- gara-watervallen. Een nationale attractie op z'n Amerikaans aan gekleed met treintjes en souve nirstalletjes. Maar ondanks die show een machtig schouwspel, dat elke toerist graag even mee neemt voor hij terugkeert in het warme vochtige New York: laatste stop in een blitz-trip dwars door een onmetelijk land. Een enerverend slot, want wie Amerika zag zonder New York te zien (en trek daar maar een paar weken voor uit), zag niet alles. De overgebleven dollars kan men er gemakkelijk kwijt. Want duurder dan overal elders in Amerika, is New York, al zal men er als men er eenmaal een beetje de weg kent, nooit die kapitalen kwijt zijn, die de dol larkoers zou doen vermoeden. Dat geldt trouwens voor heel Amerika. Goede hotels vindt men buiten New York al voor zes dollar inclusief radio en tv, waarnaar men in veel gevallen zelfs 's nachts kan luisteren en kijken. Maar aan te bevelen is wél dan een airconditioned ka mer te nemen. Wat het eten betreft: voor het ontbijt kan men goedkoop te recht in de coffeeshops. Voor een anderhalve gulden krijgt men een uitstekende maagvul ling. De lunches en diners wor den het voordeligst opgediend in de cafetaria voor niet meer dan vier of vijf gulden. Wil men een typisch Amerikaanse lunch dan moet men de hamburgers of hot-dogs proberen. of een Western omelette (eieren met ham, groene peper en uien). Nog een paar tips: maak in de grote steden gebruik van het openbaar vervoer, de autobus of de ondergrondse. Gebruik even tueel taxi's in Washington en New York. Hun tarieven zijn de laagste van heel Amerika, zelfs nog lager dan die in Nederland. En heeft men iets uit de winkel nodig, zoek dan de „eenheidsprij zen-warenhuizen" Woolworth of Kresge, of zoals de Amerika nen ze noemen „five and ten cents stores". De goedkoopste ar tikelen kosten 25 dollarcents en zijn hier voordeliger dan in spe ciaalzaken of in drugstores. Kleingeld op zak te hebben is ook belangrijk: pennies (cent), nickels (stuivers), dimes (dub beltje) en quarters (kwartje). Ze komen goed van pas voor de fooien, aan de kruiers bijvoor beeld op de luchthavens, waar van men vele malen gebruik zal moeten maken. Een Amerikaanse hoeft niet veel duurder te zijn dan een Eu ropese vakantie (als men het tic ket naar New York eenmaal op zak heeft en in aanmerking neemt dat men monsterafstan den aflegt). In Nederlands geld uitgedrukt betaalt men voor de hotels meer. maar voor het le vensonderhoud minder dan in Europa. Zelfs cigaretten hoeft men niet mee te nemen: ze zijn daar goedkoper dan hier. En tenslotte (voor hen, die direct willen opstap pen): neem aan bagage al leen het hoogst noodzake lijke mee. Amerika is 's zo mers heet en de afstanden zijn lang. Ook al gaat men per vliegtuig, sjouwen moet men altijd. Maar als men er dat voor over heeft wacht een gegarandeerd enerve rende reis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13