Nieuwe Leidse Courant HEEL MUIDEN ZONDER RUITEN krant van FORMAAT Surveyor-foto's zijn duidelijk en scherp JAMIN Commentaar Kruitfabriek in de lucht gevlogen Als door wonder geen doden Times: Engeland uit de ELD0 Straks ook foto's in kleur? WÈ In april ruim 10.000 nieuwe woningen Gemini-9: geen rendez vous? Ttjobi/lette ƒ399 Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur! Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ie gheblevc Vrijdag 3 jnni 1966 47ste jaargang »<sc*<*ascf<»csct<*csc*<»<s^ Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 -■ Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 (Van onze verslaggevers) MUIDEN Met een enorme slag, die vele kilometers ver in de omtrek de mensen de schrik om het hart deed slaan, is gistermiddag, tien minuten over vier, een voorraad trotyl in de kruitfabriek Krijgs man geëxplodeerd. Ooggetuigen zagen een felle steekvlam omhoog schieten, gevolgd door een paddestoelachtige wolk van rook. Binnen enkele seconden gingen vrijwel alle ruiten in Muiden aan scherven. Zelfs in Weesp knalde het glas uit de sponningen. De situatie was chaotisch. Vele tientallen Muidenaren liepen in die furieuze glas regen verwondingen op. „Je reinste wonder" zeiden ze later „dat niemand werd gedood". men, besloot de rijkspolitie de toegangswegen tot het stadje af te sluiten. Wie in Muiden niets te maken had, werd on verbiddelijk teruggestuurd. De ontploffing deed zich voor in het trotylhuis van de kruitfabriek. Vijf man waren in de opslagruimte aan het werk. Hun voorman De Roode ontdek te bij het. binnenkomen een begin van brand. Hij voelde dat het mis zou gaan en wist zijn collega's nog te waarschuwen. Op het nippertje slaag den zij er in, dekking te vinden in een sloot. Voor vervolg zie pag. 7. Nog voor de radioberichten ging het nieuws van de ont ploffing als „lopend vuur" door het land. Al gauw stroomden kijkers uit wijde omgeving toe. Om een enorme toeloop van nieuwsgierigen die de chaos alleen nog maar groter zouden kunnen maken te voorko- Sommetje van NSR „Iedere medische faculteit neme 10 man meer" (Van onze onderwijsredactie) LEIDEN Nu bekend is dat het aantal aanmeldingen voor de medi sche studie 1829 bedraagt wijst de NSR er op dat het aantal aanmeldin gen in de jaren 1964-65 en 1965-66 resp. 1702 en 1802 is geweest. Het aantal werkelijk ingeschrevenen be droeg in deze cursusjaren echter 1384 en 1448. Hieruit blijkt dat het per centage afvallers ongeveer 19 is. Deels is dit te verklaren .uit het percentage gezakten voor de eindexamens, deels uit het in dienst gaan en een andere studierichting kiezen. Nu mag verondersteld worden, dat ook dit jaar het percentage afvallers 19 zal zijn, hetgeen betekent dat het werkelijk aantal ingeschrevenen 1481 zal gaan bedragen. Dit houdt in dat de capaciteit van de geaamenlijke medische faculteiten met zeventig overschreden wordt, zodat iedere fa culteit tien man meer dan de opge geven capaciteit moet opnemen. Deze omstandigheden wettigen de invoe ring van een numerus clausus niet, zo meent de NSR. Duitse oplichters uitgeleverd FRANKFORT Twee Duitse op lichters, die de Metropole-bank te Frankfort voor 1,2 miljoen mark had den benadeeld en daarna naar Zuid- Amerika waren gevlucht, zijn gisteren door Bolivia aan West-Duitsland uit geleverd. Het zijn de 32-jarige Dieter During en de 29-jarige Wolf-Ekkehard Kocubek. Zij werden op het vliegveld van Frankfort aan de Westduitse po litie overgedragen. Het tweetal was op 18 maart naar Rio de Janeiro gereisd en later naar Paraguay en tenslotte naar Bolivia. Het geld is in Paraguay in beslag genomen. Droog weer DE BILT Boven Zuid-Engeland bevindt zich een hogedrukgebied, dat naar de Alpen trekt. Het beheerst het weer in onze omgeving. Tijdens op klaringen daalde in de afgelopen nacht de temperatuur even boven het aardoppervlakte plaatselijk tot dicht i bij het vriespunt. Op hét westelijk deel van de oceaan bevond zich vanochtend een depres- i sie die regelmatig dieper werd. Bo- i vendien bewoog deze storing tamelijk snel naar het oosten. Op de nadering van deze storing neemt morgen later op de dag de zuidwestelijke wind in ons land in kracht toe. Het regen- gebied kan ons echter niet bereiken. Het droge weer met nu en dan op klaringen houdt daarom aan. Vannacht wordt het minder koud dan in de afgelopen nacht, terwijl de temperatuur overdag tot ongeveer de zelfde waarde zal stijgen als vandaag. STRANDWEER Iets aangenamer door een zwakke tot matige meer zuidwestelijke wind. Nog enkele wolkenvelden, maar ook zonnige perioden. In de middag 15 tot 17 graden zeewater 13 graden. Vooruitzichten: Nog vrij stabiel met i perioden van zonneschijn en vrij goed i strandweer. 8500 Miljoen IVTA het Verbond van Protestants Christelijke Werkgevers heeft nu ook het Centraal Sociaal Werk geversverbond in zijn jaarverslag aandacht gevraagd voor de sterke toename van de financiële lasten der fop zichzelf zeer te waarderen) sociale verzekeringen. Volgens voorlopige ramingen zullen deze uitgaven dit jaar stijgen tot ruim 8.500 miljoen gulden. Aange zien nog niet bekend is hoe groot de uitgaven in 1965 precies waren, schommelt het verwachte stijgings percentage ten opzichte van vorig jaar tussen de 22 en 31 procent. Op grond van deze enorme 6tijging bepleit het CSWV voor nieuwe so ciale verzekeringsuitgaven en pre mieheffingen de opstelling van een op prioriteiten gebaseerde begro ting, die dan aan het parlement ter goedkeuring zou moeten worden voorgelegd. Ook moet volgens liet CSWV de Sociaal-Economische Raad zich meer met de onderlinge lastenverdeling gaan bezighouden en moet, naast het sociaal wenselijke, meer aan dacht worden besteed aan het eco nomisch mogelijke. Voorts zou in de sociale verzekeringswetgeving meer plaats moeten worden inge ruimd voor het eigen risico. Deze verlangens verdienen ernstige bestudering op korte termijn. De financieel- en sociaal-economische situatie van dit moment moet daar toe een extra aansporing betekenen. LONDEN Engeland zal zich te rugtrekken uit de Europese organi satie voor raketontwikkeling (ELDO). Volgens de wetenschappelijke mede werker van het Britse blad Times zal dit besluit ter kennis worden ge bracht van de betrokken landen, die volgende week donderdag in Parijs bijeenkomen. De Britse regering nam dit besluit om financiële redenen, al dus de Times. De bijdrage van Engeland aan het ELDO-project beloopt veertig pro cent en heeft betrekking op de ont wikkeling van de Blue-Streak, de eerste trap van Europa-1, de toe komstige draagraket van Europese kunstmanen. Engeland heeft tot dusver ongeveer honderd miljoen pond sterling (1 miljard gulden) aan de Blue Streak besteed. Volgens het blad zijn verscheidene Britse kabinetsleden, onder wie de ministers van buitenlandse zaken en van luchtvaart, gekant tegen de Brit se uittreding. voor het examen niet duur wel heerlijk Ons leken, mag het dan niets zeggen, deskundigen zijn heel ge lukkig met dit plaatje (en andere foto's) die uit de op de maan gelande Surveyor zijn ge nomen en naar de aarde over geseind. De camera, die dit beeld vastlegde, is bevestigd aan een der antennes van de ruimte sonde. PASADENA Na de 144 foto's, die gisteren door de Sur veyor vanuit de „oceaan der stormen" werden overgeseind, is de maanverkenner opnieuw met uitzenden begonnen. De ge leerden in het volgstation Gold- stone in de Mojave-woestijn ten oosten van Pasadena zijn enthou siast over de kwaliteit, die aan zienlijk beter is dan die van de, allereerste foto's. Waarschijnlijk zullen de komende twaalf dagen ook kleurenfoto's door de Sur veyor worden genomen. De tot nu toe doorgekomen foto's laten een vlakke oppervlakte zien met voorwerpen, die er uitzien als onge veer 30 cm grote keien. Bovendien is op negen meter afstand van de ver kenner een krater met een doorsnee van drie meter zichtbaar. De Surveyor bevindt zich, volgens de Russen, op een afstand van ongeveer 1000 km van de Loena-y. De stand van de Surveyor heeft aange toond. dat de maanbodem ter plaatse is bedekt met een dunne laag stof, die een harde oppervlakte bedekt. Voor even tuele bemande landingen (die op dezelf de plaats zullen worden uitgevoerd) d ideaal. Deskundif eaan der stormen" r het grootste deel ten werking gesteld omdat door de draai ing van de aarde het volgstation Gold- stone geen seinen meer kan doorgeven. Stations in Canberra, Madrid en Johan nesburg namen deze taak gedeeltelijk Uit de ontvangen seinen blijkt, dat de antenne, waarvan werd gevreesd, dat zij in de ruimte niet was opengevouwen, door de lichte schok van de landing toch in de goede stand is gekomen. Volgens de Britse prof. Bernard Lovell heeft Amerika met het Surveyor-experi ment een voorsprong op de Russen ge kregen. Ook de Russen slaan de presta tie hoog aan en noemen de Surveyor een „hoog ontwikkeld ruimteschip". President Johnson was "s nachts opge bleven om de maanfoto's op het tv- scherm te zien. In een officiële verklaring stelde hij gisteren een openlijke uitwis seling voor van inlichtingen en gegevens over de maan. „De VS hebben hun ruim tevaartprogramma steeds openlijk uitge voerd. Nu de dag nadert, waarop een mens op de maan kan landen, is het van het grootste belang, dat wij het eens worden over openlijke uitwisseling van gegevens die van belang zijn voor zijn veiligheid", aldus de president. Hij heeft opdracht gegeven de beste foto's van de Surveyor zo spoedig mogelijk de weten schappelijke gemeenschap over de gehele wereld ter beschikking te stellen. voorbereiding en lance ring (die drie jaar op zich heeft laten wachten) van de Surveyor 1 bedragen ongeveer 354 miljoen dollar, 230 miljoen dollar meer dan was geraamd. Het maan- verkenningsproject bestaat uit de lance ring van in totaal zeven ruimtevaartui gen. De kosten daarvan worden op 725 miljoen dollar geschat, maar zullen waarschijnlijk aanzienlijk hoger blijken Op het moment, dat de Surveyor zijn eerste maanfoto's overseinde, deelde Mos kou mee. dat de Loena-10, de eerste kunstmatige satelliet van de maan (die op 9 mei werd gelanceerd), haar taak had volbracht. In totaal is er 219 keer radio contact met de Loena-10 geweest. De satelliet maakte 460 omwentelingen om de maan en legde een afstand van 7 miljoen kilometer af. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat het magnetische veld om de maan uiterst zwak is en varieert van 17 tot 35 gamma. Voorts blijkt, dat de dicht heid van micrometeorieten in de ruimte rondom de maan groter is dan in de interplanetaire ruimte. In de buurt van de maan is een verhoogde intensiteit van stromingen van deel tjes met lage energie (vooral var elektronen) geconstateerd. De kosten i Zon op Zon o indci WÊm Nieuwe aanslag op Moby Dick in Duitsland De grote kracht van de explosie in Muiden blijkt wel uit deze totaal vernielde bungalow. Een wonder, dat ook hier geen ern stig lichamelijk letsel het gevolg was. Oorzaak ongeluk Mystères door reeks van fouten PARIJS Het Franse ministerie voor de strijdkrachten heeft gisteren bekend gemaakt dat het wegens gebrek aar brandstof neerstorten van zes Mystères Spaans grondgebied het gevolg is ge weest van een reeks van fouten van de bekend gebied, het te laag vliegen onvoldoende kennis van de hulpmidde len in het gebied van Sevilla en ook het matige zicht, worden als oorzaak ge noemd. De zes vliegers van de Franse jagers hebben zoals bekend, zich met hun valschermen weten te redden. DEN HAAG In april 1966 zijn vol gens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek 10.275 nieuwe woningen gereedgekomen. In april 1965 werden 9.652 nieuwe woningen opgeleverd. In de jaren 1960 t/m 1964 kwamen in de maand april gemiddeld 7.015 woningen gereed. Het aantal in de eerste vier maanden van 1966 gereedgekomen woningen be draagt 32.385 tegen 32.375 in de overeen komstige periode van 1965. Gemiddeld kwamen in de overeenkomstige periode van de jaren 1960 t/m 1964 21.755 wonin gen gereed. Terwijl de Amerikaanse minister vail buitenlandse zaken. Dean Rusk, het woord voerde tijdens een regeringsdiner in Oslo, hielden ongeveer vijftienhon derd studenten donderdagavond voor de Amerikaanse ambassade een protestbe toging tegen de Amerikaanse politiek in Vietnam. KAAF-KENNEDY Er is nog niet bekend of het rendez-vous tussen Ge mini-9 en de Atda-satelliet. dit woensdag al in een baan om de aarde is gebracht, zal kunnen doorgaan. Dat hangt af van de vraag of het twee DUISBURG Gistermiddag heeft1 metcr lange en 150 kg zware scherm iemand bij Duisburg vanuit een boot "'"u de brandweer een pijl in de rug GEBR. HEISMAN Hogewoerd 6668 Leiden van de witte walvis Moby Diek gescho ten, voorzien van een lang plastic koord en een kleine witte boei. Deze bleek te klein te zijn, want zij werd door de stroom onder water getrok ken. De Beluga die gistermiddag even in de haven van Duisburg was opgedo ken; zwemt nu in zuidelijke richting de Rijn op. Tegen half tien 's morgens was de witte walvis door een Rijnschipper gezien bij de Hombur ger-brug in de Duisburg-Ruhrort. In de nacht van woensdag op donderdag moet hij ongeveer zeven kilometer af gelegd hebben. De eigenaar van de Duisburgse die rentuin, dr. Gewalt, die het dier voor jn dolfinarium wil vangen, is tot mid den volgende week op dienstreis. Hij heeft al aangekondigd dat hij zijn po gingen zal voortzetten. zich heeft afgescheiden van de doelsa- telliet Op Kaap Kennedy is men er nog niet helemaal zeker van. Heeft het scherm zich niet losgemaakt, dan zal de Gemini niet kunnen „dokken". Het bedekt namelijk de verbin dingskraag van de Atda, waarin de neus van de Gemini-9 moet worden bevestigd voor de koppeling van beide ruimte-vaartuigen. Wat de lancering van vanmidag van Gemini-9 zélf betreft: alles leek er vanochtend op, dat er ditmaal niet, zoals woensdag, een storing zal optre den. Stafford en Cernan waren opti mistisch en ook de vluchtleiding was dat. Sinds de reparatie van het defect zijn meer dan honderd proeven geno men, die alle succesvol zijn geweest. De weersvoorspellingen zijn gunstig. De astronauten zullen waarschijnlijk drie dagen in de ruimte blijven tij dens welke periode Cernan een ruimte- wandeling van 2% uur zal maken. fa Zondagsarbeid neemt niet toe pagina Kernmerk Op een plantage in Vietnam ontmoette onze verslaggever Link van Bruggen de Limburger Frits van Knippenberg, een avonturier, die de ene dag de regeringstroepen op zijn rubber plantage heeft en de volgende dag de Vietcong-guerrilla's. Het verhaal over deze avontuurlijke landgenoot staat van daag op pagina 5. fa Vraagtekens achter verkla ringen T res pagina 5 fa Teixeira-affaire pagina 11 „Hjj moest alleen maar proberen of de verf al droog

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1