MAANFOTO'S BEWIJZEN: OPPERVLAKTE HARD vleesconserven Lancering -9 uitgesteld Wonen beneden lijn Arnhem en Alkmaar beperken Heel vroeg tv-spektakel Toetsing cao's weer opdragen aan college Maleisië is teleurgesteld over akkoord Soldaten willen langer in Duitsland blijven Uitvoer vee liep terug Strijd tegen inflatie moet hoogste prioriteit hebben Regering-Ky met tien burgers uitgebreid NIEUWE LErnSE COURANT t DONnERDAC 2 JUNI 1966 Surveyor volgens plan geland 900.000 hn in 63 uur afgelegd (Van onze radio- en televisieredactie) Wie het gisteravond tot half een aan de beeldbuis uithield en vanmorgen het spectaculaire maan-experiment wilde zien, kreeg niet al te veel nachtrust. Om teiten in het laboratorium te Pasadena (Califomië). waar de Surveyor feilloos werd gecommandeerd voor z(jn zachte landing op de maan en het in werking stellen van de camera's aan boord. Het was daar tegen middernacht en de spanning was voelbaar. Niettemin stopte projectleide dr. Albert Hibbs bij het aftellen rustig zijn pijp. Op het mo ment van de succesvolle landing ging er applaus op en werden er handen geschud. Tenslotte kwam, tegen acht uur, de eerste grove foto van de maan over: een historisch moment en een geweldige be levenis, die wij als vroege kijkers eigen lijk maar nauwelijks beseften, gewend als wij al zijn aan de ongelooflijkheden yan de moderne techniek. Niettemin kregen we ze toch maar te zien: directe, zij het voor eerst nogal onduidelijke, beelden rechtstreeks van de maan komende en dan weer via een ruimtesatelliet teruggekaatst naar Europa. Onbegrijpelijk voor de leek, glorie er victorie voor de Amerikaanse ruimte- specialisten. De uitzending die tot bijna negen uur duurde, werd voornamelijk gevuld met opnamen uit het laboratorium en toe lichtende filmpjes, want er ging nogal wat tijd mee heen eer de camera's van de Surveyor van de aarde af behoorlijk konden worden ingesteld. Maar wie zal dat kwalijk nemen? (Van een onzer verslaggevers) PASADENA De lancering van de Surveyor 1 naar de maan is bijna geheel volgens de plannen van het Amerikaanse bureau voor luchten ruimtevaart verlopen. Het ruimteschip naderde de maan met een snelheid van 9600 kilometer per uur. Drie minuten voor de landing uerd de grote remraket in werking gesteld. De sonde bevond zich toen slechts 84 kilometer van de maan. De landing gebeurde met een snelheid van vijf kilometer per uurop een plaats, 59 kilometer noordoost van de krater Flemsteed. Ruim een half uur na de landing begon het ruimteschip televisie beelden naar de aarde te zenden. Via de controlekamer in Pasadena werden deze doorgezonden voor ontvangst in alle delen van de wereld. Hierbij werd gebruik ge maakt van de communicatie satelliet Early Bird. Gejuich De kwaliteit van het eerste beeld was slecht, het vertoonde weinig contrast. Enkele seconden later verscheen op de schennen in het laboratorium het tweede beeld, dat veel duidelijker was. De beelden waren het gelukkige einde van een Minister Luns heeft gisteren het startsein gegeven voor de straat- collecte van het Rode Kruis. De bewindsman offerde als eerste in de collectebus van zr. G. M. van der Kuil voor het gebouw van het ministerie van buitenlandse zaken. perfecte ruimtevlucht, die 63 uur heeft geduurd en een negen honderdduizend kilometer lang was. De eerste beelden werden door de in spanning wachtende ruimtevaartexperts met groot ge juich ontvangen. Een van de deskundigen zei: „Het lijkt wel alsof ze voor ons een lan dingsbaan hebben aangelegd". Hij had de indruk gekregen, dat de oppervlak te van de maan bijna zo hard is als cement. Alle beelden worden op film en band vastgelegd, zodat ze later zorgvuldig kunnen worden bestudeerd. Het ter rein rondom het ruimteschip lijkt op een met stenen bezaaid strand. De op pervlakte maakt de indruk redelijk glad te zijn. De poten waarop het ruimteschip is geland zijn naar alle waarschijnlijk heid door de schok niet verbogen of verwrongen. De onderkant van de metalen poten is op de beelden echter niet duidelijk te onderscheiden. De Russische Loena-9 heeft in fe bruari negen foto's van het maan oppervlak naar de aarde gezonden. De Surveyor zal de komende dagen hon- i derden beelden naar het laboratorium sturen. Reeds nu kan worden vastge- steld dat de kwaliteit van de Ameri- kaanse foto's stukken beter is dan die van de Russische. In het gebied waar de Surveyor is geland hopen de Amerikanen over een paar jaar de eerste mens op de maan te brengen. In de omgeving van het 280 kilo wegende ruimteschip liggen ook de drie Amerikaanse Rangers, die meer dan 17.000 foto's van de maan maakten, variërend van hoogten van enkele honderden kilometers tot en kele meters. De Rangers zijn by de landing te pletter geslagen, omdat zij niet waren uitgerust met ruimteraket ten. CSWV over loonpolitiek Reële loonsom sinds 1954) njna verdubbeld (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De ervaringen met het loonpolitieke overgangssysteem in de af gelopen maanden hebben de opvatting van de werkgevers versterkt, dat het aan beveling verdient om in het nieuwe loon politieke systeem de toetsing van cao's op te dragen aan het College van Dit zegt het Centraal Sociaal Werkge- vers Verbond in zijn zojuist verschenen jaarverslag-1965. Naar verwacht wordt zal de Sociaal-Economische Raad in de komende maanden een definitief oordeel uitspreken over het nieuwe loonpolitieke systeem, dat op 1 januari a.s. van kracht moet worden. Volgens het CSWV gaat het er niet om dat alle cao's weer stuk voor stuk, ook in details zouden moeten worden goedgekeurd. Op grond van een aantal uitgangspunten, overeen te komen tussen regering en bedrijfsleven, zal het college in bepaalde gevallen bezwaar moeten kunnen maken tegen een cao. Daarbij moet dan vaststaan dat zulk een cao een verstorende werking zou hebben op het economisch beleid voor de naaste toekomst. Morgen nieuwe poging KAAP KENNEDY De lancering van de Gemini-9 met aan boord de ruimtevaarders Stafford en Cernan is j gisteren uitgesteld tot vrijdag 14.39 Ned. tijd. Drie minuten voor de lancering werd het aftellen gestaakt omdat het niet mogelijk was gebleken een van de geleidesystemen te controleren. Wat wel werd afgeschoten was de Atlas-Atda-raket, de doelsatelliet die de astronauten moesten achtervolgen. Deze raket was honderd minuten eer der van een ander lanceringsplatform omhooggeschoten. De volgende poging is morgen als de Atlas-Atda-raket boven de lancerings positie passeert. „Te beperkt BANGKOK De Maleisische dele gatie is enigszins teleurgesteld over het bereikte vredesakkoord met Indo nesië. Zij vindt de overeenkomst te beperkt. Indonesië heeft niet toege zegd dat het de confrontatiepolitiek direct zou beëindigen, zo meent zij. Na het gesprek tussen minister Ma- lik van buitenlandse zaken en de Ma leisische vice-premier Abdoel Razak werd gisteren een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven waarin wordt gezegd dat de twee partijen vrij en openhartig van gedachten hebben ge wisseld. De onderhandelaars be raadslaagden nauwgezet en grondig over kwesties betreffende de betrek kingen tussen hun landen, aldus de verklaring. De bijeenkomst vormde een „buitengewone bijdrage tot de totstandbrenging van vrede en een heid tussen Indonesië en Maleisië. Na dat het communiqué was uitgegeven brachten de delegaties een toost op el kaar uit met champagne en ging mi nister Malik de aanwezigen voor in een mohammedaans gebed. Minister weigerde tot nog toe Ook vraag om verbetering bezoldiging (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De leden van de Nationale Christen Onderofficie ren Vereniging zijn niet tevreden over de geneeskundige verzor ging. De vereniging streeft voor haar leden/beroepsmilitairen en daarmee gclnkgestelden evenals II Cl vcrunj voor hun gezinnen naar een vrge piaatsingsko; artsenkeuze. Voor tandheelkundi- f morgen uitgesproken iaarrede vroeg hij voor de in West-Duitsland gelegerde Ne- 1 derlandse militairen meer vrijheid bij het beslissen over verlenging van het verblijf. Ondanks enige soepelheid bij 1 het rouleersysteem wordt nog steeds in principe dc oorspronkelijk gestelde ver blijfsperiode aangehouden. Bij het over grote deel van het daar gestationeerde personeel leeft de wens. aldus de heer Augustijn, het verblijf te verlengen. De voorzitter wees er op, dat het hier gaat om mensen, die de spits hebben moeten afbijten, die in zeer ongerieflijke omstan digheden in Duitsland zijn gearriveerd en zelf het geheel hebben opgebouwd. De betrokkenen achten verlenging een allesoverheersend belang. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Vanaf 1 januari tot 31 mei 1966 is In totaal 51.447 ton aan vlees en slachtvee uitgevoerd tegen vorig jaar ov:r dezelfde periode 100.501 ton. De mond- en klauwzeerepidemie heeft de uitvoer aan vee en vlees over de eerste vijf maanden van dit jaar dus ongeveer gehalveerd. De financiële schade hiervan bedraagt enkele honderden miljoenen guldens. Thans herstelt dc markt zich weer. In de week van 16 tot 21 mei Jl. werd 5432 ton uitgevoerd, wat meer is dan ln de overeenkomstige week van vorig jaar toen de uitvoer niet meer bedroeg dan 4051 ton. Niet vrij Het CSWV meent dat de onbevredigen de gang van zaken tijdens de over gangsfase niet tot de conclusie mag lei den dat de loonontwikkeling zou moeten worden vrijgelaten. „Wanneer een econo misch beleid met een aantal centrale doelstellingen gevoerd wordt, waarvan de handhaving van een stabiel prijsni veau er één is, dan past daarbij onder de gegeven omstandigheden een systeem van loonvorming, waarin een daadwerke lijk ingrijpen mogelijk is teneinde te Bezoek? Babbeltje, borreltje en borrelhapje! Natuurlijk had u die borrelworstjes al in uw eigen 'keukenwinkeltje' met vleesconserven klaarstaan. Dat winkeltje van u is trouwens helemaal zo plezierig welgevuld met blikjes smakelijke vleesconserven. Met zorg bereid (dat proeft u), hygiënisch verpakt (dat ziet ul). Enu haalt er zo véél uit 'n blikje I Is uw'keukenwinkeltje' óók zo welgevuld met blikjes Werkgevers in jaarverslag: JOHANNESBURG Zuidafrikaanse autoriteiten hebben gisteren vier buiten-1 (Van landse verslaggevers de toegang tot het land geweigerd. Deze maatregel werd ge- DEN HAAG In het geheel van de conjunctuurpolitiek zal de nomen in verband met het bezoek senator Kennedy aan Zuid-Afrika. De toriteiten zijn bevreesd dat van het be zoek een publiciteitsstunt wordt maakt. voorkomen dat de loonkostenontwikke ling in onze nationale economie zich als een zelfstandige inflatoire kracht open- Het jaarverslag vermeldt ook enige in teressante cijfers. Het CSWV heeft o.m. berekend, dat bij een stijging van het conscmptieprijspeil van 43 procent de reële gemiddelde loonsom per werkne mer sinds 1954 mei ca. 86 procent is toegenomen. Daar komt voor vele werk nemers nog een arbeidsverkorting bij, evenals verschillende verbeteringen van sociale voorzieningen. In dezelfde perio de is de produktie per werknemer in het bedrijfsleven met ca. 53 procent geste gen, zodat de toename van de reële ge middelde loonsom met aanzienlijke verschuivingen in de inkomensverdeling is gepaard gegaan, aldus het CSWV. Verbond van Nederlandse W erkgevers: strijd tegen de inflatie in de ko mende tijd de hoogste prioriteit moeten hebben. Aldus het Ver bond van Nederlandse Werkge vers in zijn jaarverslag over 1965. soc.-econ. redactie) ging en dat zou onverantwoord, ja zelfs onbehoorlijk zijn, aldus het Over het beleid t.a.v. de overheids- participaties in het bedrijfsleven, zo als onlangs in Zuid-Limburg, wordt in het jaarverslag de vraag opgeworpen of zulk een staatsdeelneming mag wor den gecontinueerd wanneer de nood zaak daartoe niet meer aanwtezig is. Het verbond beantwoord deze vraag met een duidelijk „neen" en tekent protest aan tegen de opvattingen, die minister Den Uyl (economische za ken) in de Tweede Kamer daarover heeft kenbaar gemaakt. „Dit heeft ons vertrouwen in een handhaving van on ze economische orde door deze mi nister in ernstige mate aangetast. Het verbond zal de verdere ontwikkeling op dit gebied niet alleen met zorg ga deslaan, maar ook trachten er het zij ne toe bij te dragen dat vermengingen van economische verantwoordelijkheid als die waartoe de gewraakte politieke benadering leidt worden voorkomen." Geconstateerd wordt dat door de aanhoudende schaarste op de ar beidsmarkt voorshands rekening moet worden gehouden met een voortgezet te inflatore druk aan de kostenzijde. Onder zulke omstandigheden is het volgens het werkgeversverbond slechts de overheid die in staat mbet worden geacht in laatste instantie een voldoende tegenwicht te bieden tegen inflatore krachten. Daarbij zal de over heid haar wapenen moeten zoeken in de sfeer van haar eigen bestedingen. Opnieuw stelt het verbond, dat de zgn. tweede tranche van de verlaging der loon- en inkomstenbelasting door gang moet vinden. Uitstel of afstel zou in feite neerkomen op belastingverho- ig w Ook het verbod voor het houden keuringen, tentoonstellingen en derge lijke is ingetrokken. In Overijssel blijft alleen nog tot 15 juni het verbod van kracht tot het vervoeren van varkens in het entgebied van de gemeente Bathmen Italië heeft zijn grenzen weer volledig opgengesteld voor het Nederlandse v-e en vlees. West-Duitsland alleen voor ie- vend vee met uitzondering van Overijs sel, België en Frankrijk hebben alleen de invoer van vers vlees vrijgegeven eveneens met uitzondering van de provin cie Overijssel. België nam in de week van 23 tot 27 mei 5600 geslachte varkens op. Nu ook Voor de overheid zou dit besparingen meebrengen, omdat bij elke wisseling De prijsontwikkeling voor varkens is twee militairen en eventueel hun gezin- _^°°r de producenten. Van nen zijn betrokken. Bij verlenging (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het Verbond van Nederlandse Werkgevers vindt het een nationaal belang dat het wonen in de agrarische gebièden ten zuiden van de lijn Alkmaar-Arnhem zoveel moge lijk wordt beperkt. Daarnaast zou het wenselijk zijn een krachtiger stimuleringsbeleid te voeren in de gebieden ten noorden van deze ljjn, teneinde een evenwichtiger economische ontwikkeling tussen deze twee landsdelen te bevorde- verblijf v„„ 2.372.45 liep de prijs de afgelopen ver-1 week op tot 2.60. Ook voor onderdelen is de prijsontwikkeling oplopend. In juni wordt een aanbod verwacht van ruim j; De heer Augustijn vroeg zich af. of e: 500.000 slachtvarkUtt. ge, specialistische en paramedi- ^ij de minister inderdaad zulke sterke Tengevolge van het prijsherstel Komt ï«i amnmentpn «nuiojin jijn, dat nij de eind deze week de invriessubsidie van 35 j al het betrokken cent op buiken te vervallen. Op het tota- I personeel terzijde kan schuiven. Het zou le varken betekent dit ongeveer een be- zijn oordeel van goed vertrouwen drag van 4 a 5 cent per kg. sche behandeling en opneming inj argumenten een ziekenhuis zjjn zjj thans vele gevallen aangewezen op litairen. Militairen, die specialis tisch moeten worden onderzocht zjjn dikwijls gedwongen grote rei zen te maken van Groningen naar Utrecht of van Maastricht naar Den Haag. getuigen, wanneer de minister althans d> personeelsvertegenwoordigers hierover vertrouwelijk zou inlichten. Nu dit nog niet is gebeurd, vroeg de voorzitter z'ch af, of hier misschien staatsgeheimen De rundveeprij zen blijven ook aan de hoge kant, zodat thans geen invoerheffin gen gelden. Voor de kalverexport naar Italië wordt het aflopen verwacht van de temporiseringsregeling. de belangenorganisaties als tegenpartij te zien. Voor een goede wisselwerking vond hij het niet alleen nodig, dat de leden van een vereniging vertrouwen stellen :n In de algemene vergadering var. de j hun hoofdbestuur, maar ook dat dp vereniging, die vandaag en gisteren hoogste chef van deze leden van di werd gehouden, zegde de nieuw geko- trouwen in de vereniging blijk geeft zen voorzitter, de heer A. N- Au- In het licht van de exorbitant gustijn, toe alle middelen te zullen aan-werktijden van de beroepsmilitair vond neel wel het geval is. Indertijd wenden om de minister tot maatrege- de voorzitter het noodzakelijk, dai eride militairen 15 pet. extra len in deze zin te bewegen. spoedig een gesprek komt over de bezol- De voorzitter ontkende echter nok««""S- Er zou een nieuwe waa-denr.g niet, dat de moeilijkheden op dit ter- j voor de bezoldiging opgezet moe.en wor- rein in Nederland nog gering zijn ver- den waarin al» criteria verwerkt zijn de geleken bij de grote problemen voor i Pc*- ®xtr^ bezoldiging vanwege de in West-Duitsland gelegerde Neder-1 ^^wndej-e .aard van^het beroep;_ een landse militairen. extra bezoldigingspercentage voor de ge- middelde arbeidsduur die uitgaat boven Ten aanzien van de militairen ir, he: i de 45 uur per week en een gemeenschap buitenland bleek de voorzitter nog wel pelijke formule waarop de bezoldiging maer wensen te hebben. In zijn heden-1 bij de parate troepen, de semi-continu- dienst en de continudienst kan worden gebaseerd. Hoewel overwerk in het militaire be drijf een vanzelfsprekende zaak is, ont- vangt de militair geen extra beloning, de "exorbitant lauge j terwijl dit^ bij het burgerlijk^rijksperso de bezoldi ging verwerkt, "maar dit percen e is thans niet meer aanwijsbaar. Bo\ ndien acht de NCOOV 15 pet. ontoereikend voor een redelijke honorering van extra langdurige en zware diensten. Naar het oordeel van de NCOOV zal ln het licht van de vele onregelmatige en langdurige diensten ook h-: aantal verlofdagen ruimd rr.octen worden, afgezien va: normale, algemene verlenging van d« kanties. Het VNW schrijft dit in zijn zojuist verschenen jaarverslag-1965. Het verbond maakt zich zorgen over de snelle verste delijking van grote delen van ons land „Bijna dagelijks worden wij, vooral in het westen, geconfronteerd met een toe nemend tekort aan ruimte voor wonen, werken en recreatie in al zijn facetten De bevolkingsdruk doet zich thans op alle fronten gevoelen, een verschijnsel, dat zo'n tien jaar geleden slechts door insiders werd waargenomen. Inmiddels is een massale verstedelijking van het plat teland aan de gang". Volgens het werkgeversverbond kun nen slechts maatregelen op rijksniveau of provinciaal niveau hieraan een eind maken. Daartoe is het naar de mening van het VNW tevens wenselijk dat de bestuurlijke organisatie wordt herzien, omdat men nog maar al te vaak gemeen ten langs elkaar heen ziet werken of zelfs ziet tegenwerken. De schaalvergro ting, die momenteel plaatsvindt, eist gro tere bestuurlijke eenheden, aldus het VNW Lief dadi "heidstocht van de Rotterdam NEW YORK Prins Bernhard heeft woensdagavond 850 genodigden begroet aan boord van de „Rotterdam", het vlaggeschip van de Holland-Ame- rika Lijn. Het schip maakte vervolgens een vaartocht van vier uur. Buiten de driemijlszone ging een speelzaal open. Tegen betaling van een gift voor een liefdadig doel konden de gasten de zaal betreden. Hun winst konden zij inwisselen tegen prijzen die door Ame rikaanse bedrijven waren beschikbaar gesteld. De opbrengst van de tocht beliep on geveer 150.000 dollar (ongeveer 540.000 gulden). Dit bedrag zal ter beschikking komen van de afdeling New York dei- Amerikaanse vereniging voor kanker bestrijding. CALCUTTA De rechtsgeoriënteer de Hindoeleider Nitya Narayan Baner- jee heeft een verbod geëist van alle christelijke zendingswerk in India. Volgens hem gebruiken de zendelin gen de zendingen levensmiddelen uit het buitenland als lokmiddelen, om ar me hongerige hindoes te verleiden tot overgang naar het christendom. Gelukkig hebben de meeste van mijn klanten een MARYNEN koelkast. Een MARYNEN is niet duur; reeds vanaf f 299 - Vergelijk met boeddhisten SAIGON Dc militaire rege-j godsdienstige groeperingen en politie- ring van generaal Ky in Zuid-(^e Partijen", aldus een communiqué. Vietnam en de opstandige boed- ?jLU*gne^d* "eln raad van het volk en de strijdkrach- dhisten zgn het gisteren eens ge- ten" benoemen om het tegenwoordige worden over een tydelgke oplos- oorlogskabinet ter zijde te staan tot de sing. Na bijeenkomsten met ver- gemene verkiezingen die op 11 sep- tegenwoordigers van de bond-l'^r^aZSfe^eepa,- (Inistische gemeenschap stemde tijtjes schijnen echter niet eens te zijn de regering erin toe tien burgers met het bereikte akkoord. In het aan het huidige tien man sterke I boeddhistische instituut in Saigon pro- [militaire bewind toe te voegen. De tien burgers zullen worden aan uen zich in brand wilden steken werd I gewezen door „grote organisatie-. cloor de politie ingegrepen. I Niet consequent Een aantal schrijvers in deze ru briek is het niet eens met de SGP in Schiedam, die met een eigen lijst is uitgekomen. Een schrijver vraagt waarom nooit ia geprotesteerd in de vergaderingen van de Prot. Chr. Groep. Is hij wel goed ingelicht? Heeft hij dan niet gelezen in ditzelfde blad waarom de SGP niet meer mee kon gaan? Omdat in alle chr. partijen de ere Gods niet meer op de eerste plaats staat. Daar heeft de SGP alleen maar naar té leven en te streven. Al was het maar met een srterr: al wat niet is naar de Woorde Gods zal geen dageraad hebben. Ook de vrouwen op de kandidatenlijst is niet naar Gods Woord. Derhalve is het geen onwil van de SGP, maar zijn het zuiver principiële redenen die deze partii in Schiedam noodzaken niet mee te doen met de Prot. Chr. Groep. Wel degelijk heeft de SGP ook geprotesteerd. Of men nu PCG stemt dan wel KVP. veel verschil ie daar m.i. niet meer tussen. Schiedam L. Knipscheer Zicli vergaloppeerd Ik zou willen protesteren tegen de ruiters van een paardesportvereniging welke weet ik niet die zich niet ontzagen op Pinkstermaandag, toen er grote drukte op het Scheveningse strand was, over dit volle strand te galopperen, als waren ze daar alleen. Zeer laakbaar was het te zien hoe ze voortstoven, niet lettend op de mensen, onder wie tal van kleine kin deren, die zich daar oo1- vermaak- Den Haag J. A. Butterman tteehtcn? Waar blijven we met de Rechten van de Mens, als men moet constate ren hoe men er officieel sanctie aan geeft dat ons drinkwater wordt gefluo rideerd? Vooraanstaande deskundigen uit binnen- en buitenland wijzen teerd. Toch heeft ons land wel dege lijk de verklaring van de Rechten van de Mens medeondertekënd. Zou den onze Kamerleden ook op dit ge bied niet eens een begin

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9