Smerige oorlog met ook bloedzuigers en mieren Ex-ministers vernemen doodvonnis onbewogen Marineman verzamelde topgeheimen GEVAREN VAN DE JUNGLE Vocht en hitte doen de uniformen verrotten Treinramp in Roemenië Comité wil Briels te hulp komen *0* Willy Lages (64) ernstig ziek Gebouw VS-coiisiilaat in brand gestoken Hatta bereid president te worden alles goed NIEUWE LEIDSE COURANT 5 WOENSDAG I JENT I960 MN ONZE SPECIALE VERSLAG GEVER BRUGGEN DA NANG De jungle-oorlog tegen de grens van Noord- Vietnam aan is een harde, een verschrikkelijke en een sme rige oorlog. De Amerikaanse mariniers, die hun hoofdbasis in Da Nang hebben, moeten zich niet alleen tegen de kogels, de handgranaten en de mortieren van de Vietcong verdedi gen, maar ook nog tegen valkuilen en zogenaamde booby traps. In die valkuilen bevinden zich scherp gepunte bamboe- staken, die afschuwelijke verwondingen veroorzaken. En met booby-traps, met verdekt aangebrachte dynamietladingen eigenlijk, kan elk voorwerp zijn voorzien, dat in de rimboe wordt aangeraakt. De ene keer is het een wegwijzer, die uit elkaar springt, de andere keer een vuurwapen, dat door de Vietcong is ach tergelaten. Ook huizen zijn geliefde objecten voor booby-traps. Vloeren, drempels, deurknoppen en huishoudelijk gerei alles kan met springstof ondermijnd, of geladen zyn. Een Leatherneck, een Ameri kaanse marinier, die al aan twaalf Vietcong-jachten door de jungle had deelgenomen, vertelde: „In het oerwoud, waar deze oor log zonder frontlijn wordt uitge vochten, schuilen de gevaren juist op plaatsen, waar men ze niet ver wacht. Men krijgt er echter een neus voor; al na een paar keer gaat de ervaring een rol spelen. Als we iets in of aan een huis niet vertrouwen, schieten we er eerst op. Soms maken we ook wel ge bruik van dorpelingen, die zich er gens verdacht ophouden. Ze weten precies, waar de explosieven zijn aangebracht; als we ze iets willen laten aanraken wat geladen is, ver tellen ze het ons wel eerst." De „vrije strijdkrachten van de wereld", die in de rimboe van Zuid-Vietnam de communisten be kampen, bevinden zich in strate gische zin bijna-altijd in het ria- deel. Zij zetten meestal de aanval in; de Vietcong profiteert over 't algemeen van de stellingen, die konden worden gebouwd. De versterkingen, die de guerril la's met behulp van de dorpelin gen uit de omgeving opwerpen, kunnen van alles zijn. Het gaat om loopgraven en scherpschutters nesten, om blokhutten en om met struikgewas bedekte mangaten. Dè grote sterkte van het verde digingsstelsel van de Vietcong is echter de tunnel. De onderaardse gang wordt gebruik om zich te rug te kunnen trekken en daarna opnieuw vuur te kunnen geven, maar ook om de vijand in de rug te kunnen aanvallen. Men laat de ze dan optrekken, waarna de wa pens op de achterhoede worden De zware bombardementen op de jungle, die de Amerikanen voor een aanval over de grond uitvoeren, brengen de Vietcong meestal grote verliezen en schade toe. Ook hebben de rimboe-vech ters ondertussen wel geleerd hoe tunnels ontdekt en vernietigd moe ten worden. Men laat er vlammen werpers doorheen ronken, of gooit er brandbommen en handgra naten in. Niets wordt meer aan het toeval overgelaten. De Amerikaanse mariniers, die in de omgeving van Da Nang ope reren, en de infanteristen, die dit in de jungle meer naar het zuiden doen, zijn in andere opzichten al evenmin te benijden. In de hitte van de dag en bij een vochtigheidsgraad, die het wa ter in stralen van hun lichaam doet lopen, banen ze zich, zwaai end met een kapmes, een weg WASHINGTON Een Amerikaanse militair, die bij een marinedienst uiterst geheime zaken te horen kreeg, heeft sys tematisch gegevens verzameld en ge tracht die aan de Russen te verkopen. De veiligheidsmaatregelen zijn onmiddellijk verscherpt. Aangenomen mag worden, dat de man een vrij strenge controle op betrouwbaar heid heeft moeten doorstaan voordat hij in functie kwam. De marine weigert in lichtingen te verstrekken over de affaire, die desondanks in de publiciteit is geko men door een bericht van schout bij nacht Rufus L. Taylor aan alle schepen en walinrichtingen. In zijn brief wijst het hoofd van de marine-inlichtingendienst op de mazen i het huidige veiligheidssysteem, ofschoon zijn betrouwbaarheid op dat punt onvoldoende is onderzocht. Omdat de betrokken militair zo vaak verscheen in lokaliteiten van de marine waar topgeheimen worden besproken, was aangenomen dat de antecedenten van de man tot het uiterste waren nage- door het oerwoud. Ze moeten ri vieren over en moerassen door, en tegelijkertijd het eeuwige groen van de rimboe op de aanwezigheid van Vietcong-mtirailleurs afpei- Hun uniform en hun schoenen alles wat ze bij zich dragen, wordt door het vocht aangetast. Als ze vuil en vermoeid van een patrouilletocht terugkeren, kun nen ze kleren en schoeisel meteen Muggen Ook door andere vijanden de Nederlandse mariniers, die in het voormalige Nieuw-Guinea dienst deden tijdens de infiltraties van Indonesische parachutisten, weten hiervan mee te praten worden de. militairen in de jungle belaagd. Door malaria-muggen bijvoor beeld, door .giftige bloedzuigers, door gemeen bijtende mieren en door nog veel meer aanvallende insecten. Wie de jungle, ook al staat hij er helemaal alleen in, wel eens heeft, gehoord, weet dat er altijd zoemende, krakende en brekende geluiden zijn. De natuur zorgt ei genlijk voor één groot concert, en dat maakt deze oorlog ook al zo moeilijk. Elk geluid, dat men hoort, kan tenslotte van de Vietcong af komstig zijn. Het is dan ook niet teveel ge zegd, als men stelt dat de in de rimboe opererende militairen voortdurend op de toppen van hun zenuwen leven. Als er 's nachts een tijger voorbijsluipt, wordt er alarm geslagen, maar ook als het om slangen, ratten en zelfs apen gaat. Verliezen Dat achter elke boom in het oer woud van Zuid-Vietnam do dood kan loeren, blijkt wel uit de vele doodkisten die op het vliegveld van Saigon in vliegtuigen worden geladen. De Amerikaanse verliezen wa ren in de eerste vier maanden van dit jaar al hoger dan in het hele vorige jaar. Het gaat thans om 100 tot 150 gesneuvelden per week, en om vier- tot vijfhonderd gewon den in eenzelfde période. De verliescijfers van de rege ringstroepen zijn vele malen ho ger, terwijl er ook bij de Austra liërs. de Nieuwzeelanders en de Zuidkoreanen doden en gewonden „Het gaat zo langzamerhand op Korea lijken", zei een Ameri kaanse infanterist, een sergeant, die alle oorlogen van na de oorlog had meegemaakt. Dat verliescij fers echter betrekkelijk kunnen zijn, kan ik bewijzen met het aan tal doden, dat jaarlijks op de Ame rikaanse wegen valt. Het zijn er thans vijftigduizend geworden en reken er ook nog maar een vier tot vijf keer zoveel gewonden bij maar er wordt slechts in uitzonderingsgevallen in alarme rende zin over gesproken." BOEKAREST Achtendertig pas sagiers zijn gisteren om het leven ge komen en vijfenzestig gewond bij een botsing van een sneltrein en een stop trein. Dit is de ernstigste ramp die Roemenië de laatste jaren heeft ge troffen. Dumitri Simulescu, minister van spoorwegen, is vrijwel onmiddelijk na de botsing uit zijn functie ontheven wegens grove nalatigheid. Volgens Agerpress zouden zich bij de spoorwe gen veel gevallen van ondisciplinair gedrag voordoen. Simulescu wordt vervangen door Florian Danalache, lid van het uitvoerend comité van de communistische partij in Roemenië. NIJMEGEN Op initiatief van pater I Henri de Greeve is een comité gevormd, dat Carel Briels ter gelegenheid van zijn verjaardag op 26 juni hij wordt dan vijftig een bedrag van 75 mille aan wil bieden. Dit geld is niet voor Briels persoonlijk, maar voor de artistieke mede werkers aan het mislukte feest 150 jaar Koninkrijk, die nimmer schadeloos wer den gesteld. Het comité, waarin ook zitting hebben A. den Doolaard, Leo Horn, Albert van Dalsum. Cecile Dreesmann en Willem Duys, heeft een „open brief' doen uit- gaan met de bedoeling het bedrag bijeen I te brengen. Carel Briels zelf zegt over een en ander: Ik wil geen persoonlijk geschenk. Heb slechts behoefte aan herstel van mijn reputatie en voortzetting van mijn kunst-1 zinnige arbeid. Snel proces in open lucht /~k I Het proces duurde slechts negentig mi- Upgewonden menigte nuten en de rechtbank had aan tien in Leopoldstad applaudisseerde HHOT zover konden de Ameri- kaanse tanks komen. Verder op begint het oerwoud, waar de smerige oorlog woedt. LEOPOLDSTAD Een militair tribunaal in Kinsjasa (de nieuwe j Kongolese naam voor Leopoldstad) j| heeft-gisteren de vier voormalige ministers, die maandag werden ge arresteerd, ter dood veroordeeld. Kimba, Anany, Mahamba en Bam ba hoorden het door kolonel Ingila uitgesproken vonnis onbewogen aan. Verwacht wordt dat de vier samenzweerders tegen de regering- Moboetoe binnen vierentwintig |uur zullen worden terechtgesteld. Actie van jongeren in Hoe-é VUGHT De commandant LageY^M^H^z'^i^^k'in'^et^cèn- HOE-É Honderden schreeu-[laat in brand te steken, als de Ameri trale ziekenhuis van het gevangeniswe- wende boeddhistische jongeren i ^aanse autoriteiten de regering-Ky zen. Vossenveld te Vught.. Zijn vrouw is l.ul vanmnrppn vrnpp een aan-izouden bliJven steunen, voortdurend bij hem. Lages is een der hep0611 vanmorgen vroeg een aan Voriee week donderdag hebben stu- vier oorlogsmisdadigers die lot levens- val gedaan op het Amerikaanseden,ensde biwiotheek y|n BA^ase^^var^enf'dóorbrengen.'3' consulaat in Hoe-* Zij staken hetin Hoe-é De Duitser heeft een ernstige hartaan- gebouw in brand. Tevoren hadden [geplunderd. Kort daarna werd het zij portretten van president John son van de wand gerukt en enkele Amerikaanse vlaggen meegeno men. De studenten gingen tot actie over nadat het ultimatum dat zij hadden gesteld was verstreken. Zij hadden gedreigd het gebouw van het consu- Deense piloten SAS in staking val gehad en lijdt aan een longaandoe ning. Hij kreeg zijn zware straf wegens zijn aandeel in de deportatie van 70.000 joden, het vermoorden van 372 mensen en wegens gruwelijke mishandelingen. In 1950 werd zijn doodvonnis veran derd in levenslang. In 1954 is hij rooms-katholiek geworden. Staking verstopt Britse havens LONDEN Een door de regering n- gestelde, vier man sterke commissie van onderzoek, die de diepere oorzaken van het conflict tussen zeelieden en scheep vaartdirecties in Engeland moet nagaan, i gisteren met haar werkzaamheden be- KOPENHAGEN De Deense piloten gonnen. Bijna zevenhonderd schepen lig- van de Scandinavische luchtvaartmaat- gen op het ogenblik verlaten in Britse schappij SAS zijn gistermiddag ens. Negentienduizend zeelieden zijn uur in staking gegaan uit protest tegen staking. Grote havens als die van I de schorsing van drie collega's. Londen en Liverpool raken al verstopt. De SAS-directie voert aan. dat de Aan de kaden liggen exportgoederen op- geschorste vliegers hun plicht verzaakten gestapeld ter waarde van meer dan 7501 door „niet thuis" te gevr miljoen gulden. De staking week ingegaan. consulaat gesloten. Eind vorige maand werden de in Hoe-é woonachtige Ame rikaanse burgers uit de stad geëva cueerd. In de Zuidvietnamese hoofdstad is gisteravond een boeddhistische voor man,» de monnik Thien Minh, ernstig gewond geraakt als gevolg van een aanslag op zijn leven. Er werd door onbekenden een kneedbom in zijn auto gegooid. De monnik is naar een ziekenhuis overgebracht. minuten voldoende om de verdach ten schuldig te bevinden en de straf vast te stellen. Een grote menigte verdrong zich in het militaire kamp, waar het proces in de open lucht werd gevoerd. De overheid had een vrije middag afge kondigd om zoveel mogelijk mensen bij de rechtszaak te krijgen. De beklaagden zagen er vuil uit. Zij werden blootsvoets voorgeleid; hun kleren waren gehavend, de polsen gezwollen door diep insnijdende tou wen, hun gezicht vol builen. Hun woorden waren dikwijls niet te ver staan door woeste kreten en storm achtig applaus van de opgewonden menigte. v, Onder geweldig rumoer wist oud-premier Kimba slechts duide lijk te maken dat hij alle schuld ontkende. Mahamba ontkende even eens en verklaarde dat het niet in de bedoeling had gelegen, de huidi ge machthebbers enig letsel te berok kenen. Ook Bamba zei, dat het vier tal vast van plan was, geen bloedbad aan te richten. Op zijn uitroep, dat hij als minister van financiën toch wel iets voor het land had gedaan, schreeuwde de menigte: „Dief". Ana ny had weinig aan de verklaringen van zijn medeverdachten toe te voe gen. De beklaagden zouden bij hun ar restatie hebben onthuld, voor hun omwentelingsplan in verbinding te hebben gestaan met, functionarissen van de Franse, Amerikaanse, West- duitse en Belgische ambassades. Alain Rens, een van de secretarissen van de Belgische ambassade in Leo poldstad, is door de Kongolese rege ring tot persona non grata ver klaard. Volgens een radiobericht moet hij als medeplichtige aan de samenzwering het land vandaag al verlaten. Op een persconferentie heeft Bomboko, de minister van bui tenlandse zaken, verklaard, dat Rens permanent in contact stond met de leiders van het komplot. Tegenover journalisten heeft Rens gezegd, dat hij niets met de samen zwering te maken had. De Belgische regering heeft krachtig gepro testeerd tegen het uitwijzingsbesluit. Betty Smithers uit Miami, Flo rida, met waarschijnlijk het kleinste paardje dat opit werd geboren, zo klein, dat het onder een Deense dog door kan. Invasie op Cuba „belachelijk" WASHINGTON Amerika heeft giste ren de Russische en Cubaanse bescnuldi- gingen volgens welke de VS een invasie op Cuba beraamden om het bewind van Castro omver te werpen belachelijk ge noemd. Woordvoerder McCloskey zei dat de Amerikaanse politiek ten opzichte van Cuba geen veranderingen had onder gaan sedert zij twee maanden geleden was geformuleerd, namelijk dat het ge bruik van geweld onder de huidige omstandigheden niet wordt overwogen. In Warschau hebben Poolse studenten betoogd ten gunste van Cuba. Zij hebben de ruiten van de Amerikaanse ambassa de in de Poolse hoofdstad ingegooid. Bij deze betogingen droegen zij opschriften mee zoals „Handen van Cuba", „Ver dwijn uit Guantanamo" en .Moordenaar Johnson". Op slag gedood ZWOLLE De 66-jarige W. Veltkamp uit Wapenveld, is dinsdag, toen hij met zijn fiets de Kanaaldijk overstak, door een auto gegrepen en op slag gedood. AMERIKAANSE militairen lieb- ben een Vietcongsoldaat ge vangen genomen en leiden hem door het haast ondoordringbare geivas. haar derde1 hen telefonisch wilde waarschuw ze op moesten komen voor wachtdienst. Er hadden zich kortgeleden zevenentwin- tig gevallen voorgedaan waarin piloten die vrijaf hadden telefonisch niet bereik baar waren, maar wel thuis bleken te zijn, aldus de directie, die er ook over klaagt dat er in de periode van 16 tot 25 mei vijftig vluchten hadden moeten wor den gemaakt. De Deense pilotenorganisa- tie gelooft aan een slinkse zet van de SAS in de salarisonderhandelingen die op het ogenblik gaande zijn. Het lucht- Novotny wil goede betrekkingen met China en Albanië PRAAG De Tsjechische partijleider Novotny heeft gisteren op het dertiende congres van de communistische partij van Tsjechoslowakije gezegd dat hij de betrekkingen met China en Albanië wil verbeteren. i Op deze bijeenkomst was ook de Russische partijleider Breznjef aanwezig. Hij had eerder in een toespraak de Ame rikaanse politiek in Zuid-Vietnam veroor deeld. Hij beschuldigde de Amerikanen voorts van provocerend optreden in Cu ba en laakte tenslotte „de door de VS gesteunde revanchistische politiek in DJAKARTA Drs. Moh. Hatta is bereid, zich kandidaat te stellen voor president. Mocht het zover komen, dan eist hij wel, dat hij de kans krijgt, zijn program uit te voeren en werkelijk geschikte mensen als medewerkers te kie zen. Hatta, die acht jaar geleden uit protest tegen de politiek van Soekarno aftrad als vice-presi dent, gaf te verstaan, er geen be zwaar tegen te hebben, de sa menwerking met Soekarno te vernieuwen. „Maar", zo voegde hij er aan toe, „de moeilijkheid is, dat onze inzichten zozeer ver schillen". De suggestie, zich kandidaat te stellen voor het presidentschap of het vice- presidentschap, is ook gedaan aan generaal Nasoetion en de sultan van Djokja. Gevraagd naar zijn reactie, zei Nasoetion: „Wat de andere twee aangaat, dat is in orde, maar met mij moet men het maar niet doen". Sprekend voor studenten in Ban doeng heeft Hatta gezegd, dat de In donesiërs er thans slechter aan toe Drinker reed zijn beste vriend dood ARNHEM Vier weken gevange nisstraf, waarvan twee voorwaarde lijk met een proeftiid van twee jaar en zes maanden intrekking van het rijbewijs, waarvan drie voorwaarde lijk, is de straf die is ongelee-d aan de 33-jarige G. J. J. G. uit Appeltern. Na het drinken van neeen glazen bier reed de man op 13 juli van het vori ge jaar met zijn auto. waarschijnlijk zonder licht, bij Alphen aan de Maas een kruispunt op en kwam daar in botsing met een bestelauto. De bestuurder, de 49-jarige koop man F. Jagtenberg, werd uit de wa gen ?eslineerd en overleed vrijwel onmiddellijk. Hij was de beste vriend van de schuldige. Oude Testament (5) Als antwoord op de reacties op de door mij gestelde vragen inzake het ritueel slachten moge dienen, dat de ze vragen werden gesteld op dringend verzoek van meerdere personen die zeer nauw bij de dierenbescherming betrokken zijn en buiten de SGP staan. De opmerking van een schrijver in deze rubriek betr. art. 36 NGB raakt dan ook kant noch wal. Evenmin is het juist, dat de vragen zouden zijn voortgekomen uit een anti-semi- tisohe geestesgesteldheid. Ook is er geen sprake van aantasting der godsdienstvrijheid, zoals dr. Dasberg mij verweet. Het gaat hierbij nl. over slachtdieren, die voor de consumptie bestemd zijn, waarvoor inzake het slachten volgens de rabbijn dr. L. Stein, genoemd in een mij toegezon den brochure, in de gehele Mozaïsche wetgeving geen voorschriften bestaan. In deze brochure wordt tevens opge merkt, dat als de slachtdieren eerst bedwelmd zouden worden, men er verder naar eigen voorschriften mee zou kunnen handelen. Vandaar, dat door mij in mijn slotvraag niet aan de minister ls verzocht het ritueel slachten te verbieden, zoals dr. Dasberg beweerde, maar of hij wil bevorderen dat aan het lijden der dieren door ritueel slachten een einde wordt gemaakt. Tenslotte zij vermeld, dat de wijze waarop het ritueel slach. ten thans geschiedt verre van humaan is, zoals ooggetuigen hebben meege deeld. Den Haag ir. C. N. van Dis Sparen Via de Algemene Premie Spaarwet voert men actie om de spaarlust aan te wakkeren: speciaal heeft men daar bij het oog op mensen van 21 t.m. 59 jaar met een inkomen van minder van 15 mille. Doel: vorming van persoonlijk bezit. Beloning: behalve normale rente een premie van 20 pro cent die bovendien vrij van Inkom stenbelasting is in deze groep. Er is een andere groep, mensen, die hun hele leven trouw gespaard heb- i jjan dikwijls onder moeilijke gevolgen der geldontwaarding op pijn. lijke wijze ondergaan, een ontwikke ling die ziin einde nog geenszins heeft. Jarenlang hebben ze over dti gekweekte (doorgaans matige) rente Inkomstenbelasting mogen betalen. En tenslotte is er voor hen in de verste verte geen sprake van een pre mie. Anders gezegd: voor deze groep is het woord bestraffing wellicht be ter op zijn plaats dan het woord be loning. Waarom spant men zich niet in deze discriminatie op de een of andere wijze goed te maken? Vlaardingen H. Vaan

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5