Nieuwe Leidse Couramnt Veldkamp 3 weken weg: looncrisis niet opgelost ENORME RAVAGE NA TREINONTSPORING Liquidatie enige uitweg voor oud bankiershuis JAHIN eet Goud gestolen uit vliegtuig van K.L.M. Commentaren Alleen gesprek met Bosma en Kloos Oorzaak waarschijnlijk defect aan truckstel juist nü varkensvlees! een échte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! Spanningen verwacht in Stichting Waarschuwde centrale bank Teixeira? Woensdag 1 juni 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,6 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Minister Veldkamp Een overzicht van de ravage, veroorzaakt door het uit de rails lopen van de sneltrein Utrecht - Eindhoven nabij Hedel. De trein was net de Maasbrug gepasseerd toen de ramp zich voltrok. Gelukkig tyas hef aantal gewonden gering. Zeven passagiers moesten naar een ziekenhuis worden overgebracht. De materiële schade loopt in de honderdduizenden guldens. Zeven passagiers gewond Schade loopt in de tonnen HEDEL Met man en macht werken op het ogenblik spoor wegmannen aan het herstel van de zo belangrijke spoorlijn Utrecht- Den Bosch waar gisteren ter hoogte van Hedel een personentrein door onbekende oorzaak ontspoorde. Zeven passagiers werden ge wond en worden in ziekenhuizen in Den Bosch verpleegd. Enkelen hebben een hersenschudding opgelopen. Hun toestand is niet ern stig. Het mag een wonder heten dat er bij deze ramp geen doden zijn gevallen. De materiële schade loopt in de tonnen. De trein vervoerde enige honderden passagiers toen zij. enkele honderden meters over de Maasbrug, op volle snelheid op een wissel uit de rails liep. De lokomotief en zeven rijtuigen wer den uit de rails gedrukt en boorden zich in de spoorlijn. Twee portalen die de bovenleiding schragen, werden vol ledig vernield. Eén knapte af als een lucifershoutje. De rails werden over een afstand van bijna tweehonderd meter totaal vernield. Zij veranderden in een hoop verwrongen staal, terwijl de bielzen versplinterd werden. Ook de bovenleiding werd over grote afstand vernield. Ambulances uit Den Bosch en uit plaatsen in de omgeving van de ramp waren even na de ontsporing al ter plaatse om de gewonden te vervoeren of te verplegen. President-directeur Lohman van de NS, de commissaris van de Koningin dr. C. N. M. Kort- mann en andere hooggeplaatste func tionarissen kwamen naar de onheils- plek. Ir. Lohman zei dat de scha de beneden het miljoen blijft, maar ze loopt in ieder geval in de tonnen. Hij I zei ook dat het treinverkeer op de lijn i UtrechtDen Bosch vanavond nog, weer kan worden hervat als alles goed gaat. De treinen uit Utrecht kwamen niet verder dan Geldermalsen en van-! daar worden de reizigers met bussen naar Den Bosch gebracht. DEFECT Ir. Lohman zei dat de oorzaak van de ontsporing vermoedelijk een defect onderdeel aan een trucstel van een rijtuig is geweest. De machinist, de 43-jarige H. J. Kiggen uit Eindhoven, die ongedeerd bleef, zei: Toen de trein op de brug was merkte ik dat iets mis was. Kiggen was gisteren juist 23 jaar in dienst van de NS en in al die tijd was hij niet bij een ver keersongeluk betrokken geraakt. In het groot ziekenhuis in 's-Herto- genbosch zijn opgenomen mevrouw Leenders-van Dam uit Blerick (schou der ontwricht) en mevrouw Mengers uit Eindhoven (inwendige kneuzin gen). In het Carolusziekenhuis werden opgenomen mevrouw Grootfeld-Mer- tens uit Woensel (hersenschudding en hoofdwond) en mevrouw Blaauw uit Kerkrade (hersenschudding). Bij de andere gewonden die in een zieken huis werden opgenomen is het echt paar Salemink uit Maastricht, dat naar het protestants ziekenhuis in Den Bosch werd vervoerd. Mevrouw Sale mink heeft een hersenschudding en een hoofdwond, haar man een hoofd wond en letsel aan de knie. Vele ge wonden werden na behandeling in het ziekenhuis naar huis teruggestuurd. NEW YORK Bij de Verenigde Naties heeft de Sowjet-delegatie het voorstel ingediend, de maan en ande re hemellichamen by internationaal akkoord te verklaren tot voor mili taire doelen verboden gebieden. Minister Gromiko, wiens voorstel overeenkomt met een eerder gedane suggestie van president Johnson, sloeg voor, dit punt op de agenda te plaat sen voor de eenentwintigste zitting van de Assemblee, die 20 september wordt geopend. (Van onze soc.-econ. redactie) T TTRECHT Minister Veldkamp (sociale za ken) is er opnieuw in ge slaagd door z\jn optreden van de afgelopen dagen grote verbazing te wekken by het bedrijfsleven. Bij het grote Kamerdebat van vorige week woensdag over de regerings nota inzake lonen en prijzen beloofde deze bewindsman de Kamer op korte termijn over leg te zullen plegen met het bedrijfsleven over de nieuw ontstane situatie. De rege ring kondigde immers een loonpauze af en een mel dingsplicht voor prijsverho gingen. Maandagmorgen is minister Veldkamp echter met bestemming Genève ver trokken voor bijwoning van de Internationale Arbeids- conferentie. Tegen 24 juni hoopt hij weer naar ons land terug te keren. Terwijl iedereen nog uitziet naar het gesprek van de minister op korte ter mijn met het bedrijfsleven, vernemen wij van de zijde van het departement van sociale zaken en volksgezondheid dat dit gesprek inmiddels reeds heeft plaats gehad. Vorige week donderdagmor gen om elf uur kort na het nachtelijk debat in de Tweede Kamer, heeft de minister namelijk de werkgevers- en werknemersvoorzitters van de Stichting van de Arbeid, de heren Bosma en Kloos, bij zich geroepen om van gedach ten te wisselen over de nieuw ontstane loonsituatie. Ook was hierbij nog as z^^de^ secretaris van de Stichting v: In de kring van de centrale werkge vers- en werknemersorganisaties noemde men dit vanmorgen een vreemde gang van zaken zoals men overigens de laatste tijd wel gewend bleek. Dit gesprek had, zo niet met het volledige bestuur van d« Stichting van de Arlbeid, dan tooh ten minste met alle voorzitters van de in di college vertegenwoordigde organisaties gevoerd moeten worden. Het gespreP met de heren Kloos en Bosma resp. voor zitter van de socialistische vakcentrale NW en van het liberale werkgeversver bond CSWV, kan overigens, aldus zegslie den, weinig te betekenen hebben gehad, want geen van beiden had enige vol macht om te spreken namens het bestuur van de Stichting van de Arbeid. Voor vervolg zie pag. 7. Het gouden jubileum van het Nederlandse Padvinder sgilde werd (gisteren) gevierd met een Jubeldag. Ruim achtduizend padvindsters en gidsen waren daarvoor naar Ommen gekomen. En natuurlijk ontbrak Hare Majesteit de Koningin, de moeder van vele dochters, zoals zij wordt genoemd, niet. Koningin Juliana droeg het nieuwe padvindsters- SCHIPHOL (ANP) Uit een toestel van de K.L.M., dat van Schiphol onderweg was naar Singapore, zijn goudstaven ter waarde van een kwart miljoen gulden gestolen. De diefstal, die pas vanochtend bekend werd, moet tijdens de Pinksterdagen zijn gepleegd. De vermissing van het goud (to taal gewicht 65 kilo) _werd ontdekt toen het toestel landde op het vliegveld van Singapore, waar het moest worden uitgeladen. De K.L.M. neemt aan dat het goud onderweg bij tussenlandingen is uit geladen. Het is uitgesloten dat het goud al op Schilhol is verdwenen. Het is de laatste jaren al vaker voorgekomen dat goud tijdens transport per K.L.M. werd gestolen of zoekraakte. Beroering in beurskringen AMSTERDAM Liquidatie van alle bezittingen is voor het ban kiershuis Teixeira de Mattos nog de enige weg om na verloop van tijd de schuldeisers tevreden te stellen. Deze door de raadsman van de firma, mr. H. G, Stibbe, afgelegde verklaring omtrent de val van het meer dan honderd jaar oude bankiershuis, heeft in finan ciële kringen grote beroering ge wekt. De surseance van betaling beperkt zich niet tot de commanditaire vennootschap Teixeira. Uitstel hebben eveneens gekre gen de dochterondernemingen F°- rum-Bank N.V., die in Amsterdam alle bankzaken behartigt en de Amsterdamse effectenfirma Dunlop en Co. Een aan vraag voor het Haagse bankierskantoor Burlage en Co Is in bespreking en voor de Amsterdamse firma weduwe Gerbert Rebel moet nog uitstel worden aange vraagd. Dageraad N.V., een dochteronder neming van Dunlop zal waarschijnlijk buiten de surseance blijven. Zoals ook al is gebleken uit de verkla ring van de Nederlandse Bank is eer van de knelpunten bij Teixeira de post deposito's geweest. Per 30 april 1966 wa- bij Teixeira gelden a deposito belegd een totaal bedrag van 21,4 miljoen, verdeeld over 28 deposanten. Dit bedrag is in een maand tijds met ruim 2,3 miljoen verminderd tot 19,1 miljoen, verdeeld over 27 rekeningen. Bij de gehele groep werken op het ogenblik omstreeks 70 personeelsleden. De geconso'lideerde balans vermeldt nog aan het pensioenfonds ontleende gelden ad 118.000. Het balanstotaal van de gehele groep dus inclusief de Forum-Bank, Dunlop en Co, Dageraad en bankierskantoor Burla ge en Co, beloopt 54 miljoen. Bij de surseance-aanvraag is geen lijst overgelegd van de schuldeisers. Alle hou ders van spaarbankboekjes meegerekend, zou dit een zeer groot aantal crediteuren opleveren. DE BILT De temperaturen blij ven de eerstkomende dagen aan de lage kant voor de tyd van het jaar. Dit hangt samen met een zwakke tot matige noordwestelijke luchtstroom die aanwezig is aan de flank van een hogedrukgebied op de Oceaan. Rond om dit hogedrukgebied bewegen sto ringen van kleine omvang. Een van deze kwam vanmorgen voor de Noor se kust aan. Het erbij behorende kou front zal via de Noordzee naar het zuidoosten bewegen. De regenaktivi- teit ervan is echter niet groot, zodat er in ons land vermoedelijk slechts enkele verspreide en overwegend lich te buitjes zullen vallen. DEN HAAG Het lid van de Tweede Kamer, de heer W. Scholten (c.h.) heeft aan de mi nister van financiën inlichtingen gevraagd over de moeilijkheden, waarin het bankiershuis Teixeira de Matoos verkeert. Met name wil het kamerlid weten of de Nederlandsche Bank de ontwik keling bij het bankiershuis niet had kunnen voorkomen op grond van de Wet toezicht krediet wezen. Een andere vraag luidt of de centrale bank het bankiershuis heeft gewaarschuwd en een ad vies heeft gegeven voor het vol gen van een bepaalde gedragslijn. Tenslotte vraagt de heer Schol ten of de minister nog maatrege len overweegt om de belangen van de schuldeisers zoveel mo gelijk veilig te stellen. Bank banken aaneensluiting zoeken, om tegelijk groter en sterker te zijn. Maar of ook dat altijd geheel uit vrije wil geschiedt? Begrijpelijkerwijs heeft gisteren het feit dat een bank zich tot sluiting van haar deuren genoopt zag, schrik veroorzaakt. Want wat is een bank in wezen anders dan een zaak van vertrouwen? En in dat vertrouwen bleek men, voor wat deze bank be treft, teleurgesteld. Voor de benadeelden moet men ho pen, dat alsnog een regeling kan worden getroffen, al luiden de aan vankelijke verwachtingen niet hoop gevend. Maar ook verder zal ge speurd moeten worden naar de ver antwoordelijkheden. Het heet, dat de Nederlandsche Bank, met het toezicht op de ban ken belast, had gewaarschuwd. Daar wist men dus van de risico's die werden aangegaan. Hetgeen ter stond de vraag oproept of de Ne derlandsche Bank hiermee al het nodige had verricht. Wellicht kan het antwoord op de vragen, gelukkig terstond vanuit de Kamer aan de regering gesteld, uit sluitsel geven. Vreemd pjET is een vreemde zaak waarvan onze sociaal-economische re dactie in onze krant van vandaag melding moet maken. Men houdt er geen al te hoge dunk uit over van de wijze waarop van de zijde der regering in de moeilijke materie van lonen en prijzen wordt gehan deld. Het door de betrokken minister toe gezegde overleg met het bedrijfsle ven is blijkbaar neergekomen op een gesprekje met een tweetal, op zichzelf stellig bekwame mannen, die echter bovendien geen enkele volmacht hadden. En daarop is de bewindsman voor nota bene ruim drie weken naar Genève vertrokken. Als protestants-christelijke krant kunnen we er moeilijk bedenking tegen hebben, wanneer een minister uit de KVP ook Genève bezoekt, al zijn we er niet zeker van dat hij zich door een groeiende sympathie voor de Hervorming laat leiden. Maar de omstandigheden zijn toch niet hele maal onverschillig, al doet het ge drag zelf van de bewindsman den ken aan een zekere onverschillig heid. Geen wonder dat men zich in het bedrijfsleven in de steek gelaten voelt. Van regeren hadden ook wU een andere gedachte. altijd goed gestemd niet duur wel heerlijk WADDINXVEEN Ook voor de verkie zingen van vandaag heeft een minder jarige een oproep ontvangen om in het stembureau te verschijnen. Vandaag be hoorde de vierjarige Marianne Metse laar uit Waddinxveen tot de gelukki gen. Het was de bedoeling dat zij de oproepingskaart, in gezelschap van haar ouders, bij de voorzitter van het stembureau zou inleveren. Maar een stembiljet zal zij stellig niet ontvan- N.V.v d. Velde Cïtroën ZOETERWOUDSEWEG 23 LEIDEN TELEFOON 21156 •fe Graham begint vanavond campagne in Londen pagina Kernmerk In Spanje gaan de wildste geruchten over het neerstorten van de zes Franse Mystères. Men beweert zelfs, dat er kwaadwillig, heid in het spel is, zowel van Franse als van Amerikaanse zijde. Meer over deze geheimzinnige zaak op pagina 7. •fe Smerige oorlog in Vietnam pagina 5 •fe GeenEdisons op het Grand Gala pagina Radio TV „We hebben wat van uw koueen geleend, om rovertje te spelen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1