BANANA BOAT SONG" IN TWEEDE KAMER Gesprek met Maleisië „zet" tegen Soekarno ZES JAGERS TEGELIJK LEEG NEERGESTORT w- ZOETWATERWINNING UIT ZEE LONEND Fransen boven Spanje weg 'Afrika kibbelt met Europ a ek Corruptie - schandaal bij Duitse defensie Kosten bijna even hoog als Rijnzuivering Vliegers uitgestapt Staking Lij tv en radio in België dreigt Amerikanen verlaten Hue MEI It 8 UIS diplomj (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Het was van de week eigenlijk een bijzonder vreem de zaak in de Tweede Kamer. Nee, we doelen niet op het loon- en brijsdebat, dat de gemoederen nogal heeft bezig gehouden, maar wel op Europa en Afrika, die elkaar in hetzelfde gebouw ontmoetten. Het was zelfs zo dat het „internationale parlement" snel de zaal moest verlaten, toen ons nationale perlement aan de beurt was. De [vlaggen van de zes landen van de EEG en de achttien geassocieerde Staten van Afrika, die ook de hele week op het Binnenhof hebben ge wapperd. moesten nog naar een onopvallende plaats worden verhuisd, ►en de eerste Tweede Kamerleden al naar hun zetels zochten. Hermelijn Europa en Afrika dus, de Europese Economische Gemeenschap en de geas socieerde Afrikaanse staten en Mada- over ei^ggjjgj. (jet wej. Madagaskar be schouwt zich niet als een Afrikaan se staat, omdat het op de titel con- I IJ (inent aanspraak maakt!). De parle- II mentaire conferentie, die gisteren af gesloten werd, bradht zo'n honderd vertegenwoordigers van vijfentwintig verschillende naties naar Den Haag pm over nauwelijks tot het publiek sprekende problemen te spreken. *n £roene stoel van de voorzitter van de Tweede Kamer zetelde de heer Georges Damas, een uitnemend Frans sprekende neger, die vice-voorzitter is van de nationale vergadering van Ga- Vakantiegeld Hij had een eigen auto, die meneer tamas. En evenals de andere vertegen woordigers van de met Europa samen werkende, Afrikaanse staten werd hij door een Nederlandse student rond- ;ereden, die er een vakantiegeld aan eeft overgehouden. ïken Gistermiddag was de heer Georges Damas gastheer in Kasteel Oud-Wasse naar, dat de élite van het Nederlandse ieel van het Europa van de Zes gaf te :ien. Ook het Afrika van de Achttien was sterk vertegenwoordigd. De cham pagne, die accijnsenvrij uit Luxem burg was meegenomen, vloeide rijke lijk; iedereen deed net. of hij Europa èn in Afrika geloofde. Niettegenstaande dit droeg deze 'eestelijke slotbijeenkomst het karak- er van een carnaval van défaitisten. Duidelijk was dat het beter is in de verbinding tussen Europa en Afrika te jeloven dan in de eensgezindheid van le Zes. Even duidelijk was voorts dat iet ook tussen de Achttien van Afrika liet allemaal koek en ei is. In de gesprekken, die werden gevoerd, voer- ie het cynisme de boventoon, wat :inds de destructieve akties van het frankrijk van De Gaulle schering en nslag is. Veelvuldig kip Ondanks de kip, die de Afrikaanse ■epresentanten drie keer achtereen in Nederland moesten eten het Tweede Kamerlid Van der Goes van haters houdt kennelijk niet van vlees werden de faciliteiten en de „demo cratische sfeer" in ons land redelijk goed bevonden. Wat men absoluut on voldoende achtte, waren de verblijfs vergoedingen, die voor Nederland wer- den verstrekt, want zo goedkoop vond men Den Haag nu ook weer niet. Eén succes (je) in ieder geval. De laritaire commissie, zoals het geheel ■an mensen wordt genoemd, dat doen- le is de moeilijkheden tussen Europa en Afrika glad te strijken, ervoer in de Residentie het genoegen te horen dat Nigeria zich op 16 juli a.s. officieel lij de EEG zal aansluiten. De achttien worden dus straks negentien. Nog inte- ■essanter is misschien dat deze voor- nalige Engelse kolonie het eerste Ge- De ontvangst op Paleis Soestdijk was voor de Afrikaanse delegatie, die hiervoor was uitverkoren, deels een teleurstelling en deels een openbaring. Degenen, die gedacht hadden een vorstin op een gouden troon te zien, die met een kroon, hermelijn en een scepter was uitgerust, kwamen bedro gen uit. Koningin Juliana droeg eer mantelpakje, serveerde thee en be woog zich ongedwongen tussen haar zwarte gasten. Sommigen van hen wa ren zo nerveus dat hun knieën knik ten en ze een bijna onverstaanbaar Frans rispelden. De Koningin, die de taal van Marianne toch perfekt be heerst, had vaak grote moeite de Franse opgevoede en aan de Sorbonne gestudeerd hebbende Afrikaanse parle mentariërs te volgen. Europa en Afrika zijn doende dich ter naar elkaar toe te groeien. Dat mag dan ook wel, want het kost de EEG zo'n drie miljard gulden per peri ode van vijf jaar om de associati emet die achttien volkeren (straks negen tien!) ten zuiden van de Middellandse Zee in stand te houden. Een enorm bedrag zeshonderd miljoen gulden per jaar namelijk dat voor de eco nomische en sociale ontwikkeling is bestemd van vroegere koloniale gebie den van Frankrijk, België en Italië. „Frappe de Force" Jammer is alleen dat een saboterend land als Frankrijk er het beste bij vaart. Terwijl de „Frappe de Force" van president of generaal De Gaulle door iedere rechtgeaarde Europeaan met nogal wat wantrouwen wordt be keken, zorgt de associatie van de EEG met Afrika er intussen voor dat Parijs honderden miljoenen minder aan ont wikkelingshulp heeft uit te geven. De Zes hebben in feit alle bilaterale ver plichtingen overgenomen, die Frank rijk ten aanzien van zijn voormalige Afrikaanse koloniën had. Terwijl in Frankrijk het liedje kan worden gezongen: „ïa va trés bien. Madame la Marquise", is deze week in Den Haag nogal zwaar gekibbeld over de verdeling van de gelden, die uit het Europese Ontwikkelingsfonds komen. Verschillende, staten, in 't bijzonder Ro'eanda en Boeroehdi, voeléh zich te kort gedaan. Ze menen dat ze reoht hebben op méér geld dan ze op 't ogenblik krijgen. De betrekkelijk welvarende landen in Afrika, zo luidt het argument, wor den bij handhaving van de huidige verdeelsleutel steeds maar rijker, ter wijl de landen, die zelf weinig tot hun nationale economie kunnen bijdragen, steeds verder op het pad van de ar moede afglijden Grondstoffen Dit is één probleem, maar er zijn er nog veel meer. Er zijn klachten over vertragingen ten aanzien van ontwik- kelingsprojekten, terwijl het vraag stuk van de stabilisatie der grond- stoffenprijzen al even nijpend is. Afri ka verwacht van Europa en daarom ook van de Verenigde Staten dat de wereldgrondstóffenprijzen worden op getrokken. Het gaat bij al deze moei lijkheden om de eerste plaats om de eigen portemonnaie, iets wat nauw sa menhangt met een vergroting van de afzet op de Europese markt. Wat dit laatste betreft: er is deze week in Den Haag nog nooit zoveel over koffie, katoen, rijst, aardnoten en cacao gepraat. Het langst is wel gesproken over de banaan. De Euro pese smaak is nu eenmaal op de pisang uit Zuid-Amerika en West-In- dië ingesteld, en dat vinden de bana- nenproducerende, Afrikaanse lan den, die met de ERG zijn geasso cieerd, eigenlijk maar een droeve Duitsland moet het in dit opzicht bijzonderlijk ontgelden. Maar de eis Geen akkoord over zuivelprijs in Brussel BRUSSEL Ter afsluiting van de j driedaagse bijeenkomst heeft de Euro-1 pese ministerraad gisteren in Brussel het voorstel van de Europese commis sie besproken om de voor de gehele gemeenschap geldende richtprijs melk op 38 pfennig vast te stellen. Alleen Nederland verklaarde zich bij monde van minister Biesheuvel in beginsel akkoord met dit voorstel, waarbij als bijzondere maatregelen subsidies worden toegestaan voor bo ter en voor veevoeder bestemde af geroomde melk. Bij Frankrijk, Duits land, Italië, België en Luxemburg bleken nog aanvullende wensen voor steunmaatregelen te bestaan, zodat een akkoord over het uitstel uit bleef. Naar de Luxemburgse voorzitter van de ministerraad Buechler. aan het einde van de vergadering verklaarde, zal er naar worden gestreefd voor of op 1 juli tot een akkoord te komen, niet alleen over de gemeenschappe lijke richtprijs voor melk, maar voor alle landbouwproblemen van het ge meenschappelijke beleid, die nog op een oplossing wachten. Daartoe beho ren de drie marktorganisaties voor groenten en fruit, suiker en vetten, een door de EEG te bepalen standpunt voor een internationale graanregeling als onderdeel voor de „Kennedy-ron- de" en gemeenschappelijke prijzen in de „zes" voor produkten zoals suiker, rundvlees, rijst, oliehoudende zaden en olijfolie. BARCELONA In verband met diefstal van reischeques heeft de Spaanse politie de 28-jarige J. S. uit Amsterdam en een Algerijn aangehouden. Interpol stelt een onderzoek in naar hun activitei- i andere landen. Afrikaanse en andere afgevaar digden van de EEG-associatie bij hun ontvangst donderdag op Soestdijk. In hun midden de Koningin. van de Achttien van Afrika dat de Zes van Europa maatregelen moeten tref fen om de buitentarieven van bananen en ook aardnoten te verhogen, is door de EEG afgewezen. Er bestaan né lijk geen marktverordeningen voor de ze produkten, en indien deze zouden worden gemaakt, zouden andere lan den er terecht een discriminatie in kunnen zien. De GATT, het lichaam, dat zich in meer mondiaal verband met de tariefmuren bezig houdt, zou tegen overeenkomsten als deze grote bezwaren hebben. Bezwaren weinig voelt voor een stabilisatie fonds, of leningen op lange termijn uit het Ontwikkelingsfonds voor aanschaf van kapitaalgoederen, heeft het de Achttien in parlementaire be woordingen onder ogen gebracht dat. er aan de exportkant veel ontbreekt. Dit betreft niet alleen de kwaliteit, maar ook o.m. de verpakking en de verscheping. Samenvattend kan men zeggen dat er in Den Haag lekker gegeten en gekibbeld is, zoals dat vroeger al eens in Rome is gebeurd. De volgende gadering van de paritaire commissie vindt in Mogadiscio in Somalia plaats, hoewel bijna iedereen, behalve de So- maliërs er tegen zijn. Er volgt dan nog een afsluitende parlementaire conferentie waar schijnlijk in Abidjan waarna de (EEG)raad van ministers zal beslui ten wat er precies moet gebeuren om ook Europa en Afrika aan elkaar te lijmen. (Van een correspondent) BONN De Westduitse minis ter van defensie Von Hassel, die zojuist naar het schijnt onge schonden uit het politieke debat over de zaak van de vele%veronge- lukte straaljagers, tevoorschijn gekomen is, ziet zich nu met een nieuwe „affaire" geconfronteerd: omkoperij en corruptie van tot dusverre ongekende afmetingen op zijn eiigen departement. Een berioht, dat maandag in een Keuls dagblad verscheen en waarin werd gesproken over een alarmerende hoeveelheid steekpenningen, ten bedra ge van liefst 2 Vz miljoen gulden, die door officieren en ambtenaren van naar defensie-contracten solliciterende fir ma's zouden zijn aangenomen, heeft een met het uur wilder wordende stroom geruchten ontketend. Het ge volg was ook een speciale bijeenkomst van de defensiecommissie van de J Bondsdag. afdeling op het ministerie, die belast is met het onderzoek van alle aspecten van contracten voor de levering van militaire benodigdheden. De minister heeft de defensiecom missie verteld, dat de betreffende fir ma's hun geld beter onder zich hadden kunnen houden, omdat ze de orders toch wel gekregen zouden hebben. Maar von Hassel heeft de commissie slechts weinig details verstrekt en zij zou in dit stadium dan ook niet volle dig op de hoogte geweest zijn als de kranten niet met hun publicaties wa ren gevolgd. Lichtstraaltje te midden van veel oorlogsellende. Een verlegen Vietnamees meisje heeft een plastic hoes die men in Zuid- Vietnam als traangasmasker ge bruikt bij wijze van muts opge zet en lacht nu maar eens. AMSTERDAM De directie van de Verenigde Machinefabrieken N.V. Stork-Werkspoor heeft belangstel ling voor de winning van zoetwater uit zeewater. De Rijn. waaruit thans nog voornamelijk ons drinkwater wordt gewonnen, vervuilt zodanig, dat de kosten voor winning van drinkwater uit deze rivier langza merhand die van de zoetwaterwin ning uit zee gaan benaderen. Een belangrijke kostenfactor bij het fabricageproces is de energiebron. Voor ons land wordt de toepassing van aardgas het meest geschikt ge acht. De belangstelling van de VMF voor de levering van waterwinnings installaties is niet nieuw. De groep was al eerder betrokken bij de leve ring van een dergelijke installatie aan Hongkong. Op de vrijdag gehouden jaarlijkse aan deelhoudersvergadering, tijdens wel ke VMF-directeur ir. J. M. G. D baron van Slingelandt vorengenoem de mededelingen deed, sprak direc teur ir. J. K. Rauwerda over de kansen voor ons land op het gebied van de nieuwe atoomtechniek. „Wij kunnen weer mede vooraan lopen, indien de overheid hiervoor de nood zakelijke financiële steun wil verle nen. N.V. Neratoom, de combinatie waarin Nederlandse machinefabrie ken samenwerken, bepleit de belan gen van het Nederlandse bedrijfsle ven in dit opzicht zo goed als zij kan. Omkoperij De giften zouden hebben bestaan uit bont en juwelen voor de echtge notes van de officieren en ambtena ren. Er werd gesproken over Ameri- "kaansc vakanties van ambtenaren met matige salarissen, speculatieve HUELVA Als door een wonder werd niemand gedood toen gistermiddag vrywcl gelijktijdig zes Franse straaljagers neer- grondaankopen, en bankrekeningen sto»«™ de Spaanse provincie Huelva. De vliegers, die voor in Zwitserland. Zelfs zouden door-1 een oefenvlucht op weg waren van Bordeaux naar San Pablo bij gaans bezadigde dames hun gunsten hebben weggeschonken in ruil voor gunstige zakelijke regelingen. De so ciaal-democratische oppositie heeft een onderzoek tot in de finesses geëist en in bepaalde kringen wordt zelfs op het ontslag van de minister aangedrongen. Er is uitgelekt, dat een hoge ambte naar twee jaar geleden verdacht werd van het aannemen van steekpennin gen, toen men ontdekte, dat hij in plaats van een met zijn superieuren j overeengekomen zakenreis naar Tu- rijn te maken, in Zürich enige zaken j voor zichzelf geregeld had. Het onderzoek werd toen wegens ge brek aan bewijs gestaakt, maar korte tijd geleden hervat, toen bepaalde in- I lichtingen werden verschaft door een |Koeala Loempoer Djakarta j De eerste stappen ter regeling j van het geschil tussen Indone- sië en Maleisië zijn niet zonder succes gezet. Na een gesprek met de Indonesische missie van goede wil, zei premier Rach- man op een persconferentie: „Dit is een overwinning van de goede machten op de kwade". Rotterdammer 8.13 - machine 20 1389 Toen de missie uit Djakarta in Koeala Loempoer arriveerde, rende een van de Indonesiërs naar de vertegen- diger van de Maleisische minister van buitenlandse zaken en omhels- de hem. Bij beide mannen liepen de tranen over de wangen. Algemeen wordt dit eerste contact gezien als een stoutmoedige en han dige zet van de nieuwe regering in Djakarta in het schaakspel met pre sident Soekarno. Zoals gemeld, zal het vredesoverleg maandag in Bangkok beginnen. Vol gens „paleiskringen" zou Soekarno met dit overleg wel akkoord zijn ge gaan, maar toch nauw omschreven instructies hebben gegeven. In hoe verre de Indonesische onderhande laars zich daaraan zullen houden, moet nog blijken. Het Indonesische weekblad Poepoelar meldt, dat Soerachman, de commu nistisch gezinde minister voor ont wikkeling en irrigatie in het kabi net van 21 februari in het Malangse (Oost-Java) is gearresteerd. Hij droeg het uniform van de mobiele politiebrigade en werd door een sol daat herkend. Overvaller van pompstation had nog meer gedaan DOETINCHEM De Duitser R. B.. die in januari in Doetinchem na een diefstal werd gearresteerd en overgege ven aan de Kriminalpolizei in Emme rich, is naar Doetinchem teruggebracht voor een verder onderzoek naar zijn ge dragingen in de Achterhoek. Er is geble ken, dat hij betrokken was bij de gewa- Sende overval op een pompstation in 'uiven, waarbij de pompbediende een schot in de buik opliep en de overvallers er met 600 uit de kas vandoor gingen. Verder blijkt de Duitser 31 maal goede ren uit auto's te hebben gestolen. Hij heeft bekend. Onderweg waren de vliegers in een dichte mist terecht gekomen en had den het contact met de basis van San Pablo verloren. Toen de leider van het squadron, kapitein Bertrand, na lange tijd doelloos te hebben rondgevlogen, uiteindelijk het bevel gaf de toestellen te verlaten, bevond de formatie zich echter op nog geen 40 km van de Niet duidelijk is nog waarom de vliegers, toen zij in moeilijkheden raakten, geen contact opnamen met de Amerikaans-Spaanse bases Moron en Rota (dicht bij Cadiz). De laatste ligt slechts enkele minu ten vliegen van de plaats van het ongeluk. Beide bases zijn voorzien van installaties om landingen bij Gesprek oostblok over Roemenië in Moskou MOSKOU De ministers van de fensie van de zeven bij de verdragsor ganisatie van Warschau aangesloten landen zijn, naar verluidt, op het ogenblik in Moskou bijeen om militai re plannen voor te bereiden en te bun delen voor een topconferentie van com munistische partijleiders en premiers, die naar men verwacht begin juli in Boekarest gehouden zal worden. Bij zonderheden over de bijeenkomst zou den niet bekend worden gemaakt. Aangenomen wordt dat het verlan gen van Roemenië naar grotere onaf hankelijkheid binnen het nu elf jaar bestaande militaire bondgenootschap van de communistische landen een van de voornaamste onderwerpen van de besprekingen vormt. Ooggetuigen zagen de toestellen plotseling als een waaier uiteenvallen. Van Roemeense zijde is onthuld, dat Terwijl de vliegers al veilig aan hun, de Roemeense regering en partijlei- parachutes hingen volgde de ene ex- j ders voor de kleine communistische plosie na de andere: brullend en met landen meer zeggenschap willen bij enorme snelheid boorden de toestellen gjjgglg^j- zich in de grond. Een der jager viel op zes kilometer afstand van de stad Hu elva aan de Atlantische kust bij de Portugese grens, drie toestellen kwa men terecht bij de dorpen Villablanca en Lepe en de laatste twee stortten j van defensie in dit verband be- neer bij Dona Ana. sluiten zullen nemen. Van de basis Rota werden onmiddel-1 lijk helikopters uitgestuurd om del vliegers op te halen. Ze zijn naar San De lancering var Pablo gebracht, vanwaar re zullen ^£,1' "dif ^Sda? plaatsvinden, is voor minstens een dag uitgesteld om meer tijd beschikbaar te nebben voor het voorbereiden van de vlucht van de doelraket van het tvpe Sevilla, moesten per schietstoel hnn toestel verlaten omdat ze geen brandstof meer hadden. Door een navigatiefout waren ze de weg kwütgeraakt en hadden zo lang moeten zoeken, dat hun tanks waren leeg geraakt. Zonder een schrammetje op te lopen kwamen ze aan hun parachutes aan de grond. Hun toestellen, die zich diep in de grond boorden, richtten nauwelijks enige schade aan. Ze waren van het type Mystère IV en vertegenwoordigden een waarde van een kleine vijftien miljoen gulden. elk weer mogelijk te maken. Aan genomen wordt, dat de vliegers zo in de war waren gebracht, dat zij er geen idee van hadden waar zij zich bevonden. Explosies het overleg op kernwapengebied. De Roemenen zouden willen dat er meer topfuncties gegeven worden aar met-Russische generaals. Deze kwes ties zijn al op politiek niveau bespro ken. Men gelooft niet dat de minis worden teruggevlogen naar hun thuisbasis Mérignac bij Bordeaux. Het Franse ministerie van defensie heeft meegedeeld, dat het een vlucht voor navigatietraining betrof. Daarom hadden de toestellen geen bommen aan boord. Wat er zou zijn gebeurd als dit wel het -geval was geweest, laat zich gemakkelijk raden. Een onder zoek naar de oorzaak van het ongeluk wordt ingesteld. ruimte. Aanvankelijk zou de Gemini-9 op 17 mei zijn gelanceerd, doch toen ging de proef niet door, doordat de toen gebruik te doelraket van het type Agena niet in een baan om de aarde kwam. Bij de conventionele atoomtechniek heeft ons land een niet meer in te halen achterstand opgelopen. Er is echter een nieuwe techniek in op komst. gericht op een snelle reactor met vloeibaar natrium als brandstof. Dit reactortype, dat meer energie zal produceren dan het gebruikt, zal, naar verwacht wordt, tegen 1980 tot stand zijn gekomen. Deze ontwikkeling zal van onschatba re waarde zijn voor de gehele we reldenergiehuishouding. En juist op het gebied van de natriumtechniek, aldus ir. Rauwerda, liggen er voor ons land weer kansen om een rol van betekenis te spelen. BRUSSEL Zowel bij de Neder lands- als Franstalige radio en t.v. in België dreigt een staking als gevolg van het mislukken van de onderhande lingen over een verbetering van de arbeidsvoorwaarden. De twee grote vakbonden, de katho lieke en de socialistische, hebben giste ren meegedeeld, dat tot „schokstakin- gen" wordt overgegaan als voor het einde van deze maand geen over eenstemming wordt bereikt. Dit zou inhouden, dat met ingang van volgende week dinsdag uitzendin gen een uur voordat zij zouden moe ten beginnen, kunnen worden afgelast indien de vakbonden daartoe opdracht Alle Amerikaanse burgers die niet volstrekt onmisbaar zijn in de Vietna mese stad Hue zijn gisteren per vliegtuig naar Saigon geëvacueerd. Eveneens zijn vertrokken een Duitse leraar en enige Canadese missionarissen. Een stuk of tien Fransen blijven. Het Amerikaanse consulaat is ont ruimd. De inventaris is overgebracht naar een versterkt kamp, waar ook de Amerikaanse militaire adviseurs verblij ven, 300 man sterk. Aan dezen is ver zocht elk contact met de bevolking te mijden. De spanning tussen bevolking en Ame rikanen in Hue stijgt. Het verzetscomité heeft de bevolking opgeroepen geen hulp aan de Amerikanen te verlenen. De elektrische centrale van Hue heeft nog voor tien dagen olie. De Franse di rectie heeft besloten overdag geen stroom te leveren. De Amerikanen zijn niet bereid tankvliegtuigen ter beschik king te stellen. Oude Testament (3) De schrijvers in deze rubriek die voor het rituele slachten zijn blijken niet op de hoogte. Volgens het ortho dox-Israëlitisch ritueel worden de die» ren geslacht op een afschuwelijke ma nier: langzaam vloeit het bloed uit het gemartelde dier. Zijn benauwdhe den en smarten voor het (na onge veer tien minuten) het bewustzijn verliest zijn met geen pen te beschrij ven. Er is hier zonder meer sprake van dierenmishandeling en de naar voren gebrachte teksten die een en ander zouden moeten rechtvaardigen worden onjuist gehanteerd. Het Ka merlid Van Dis heeft volkomen gelijk dat hij over deze zaak vragen stelt. Laren G. Plat-Vincent Oude Testament (4) Ik ben geen SGP-er en evenmin anti-semiet, uit hoofde van mijn be roep heb ik vaak in slachthuizen het rituele doden van een dier aanschouwd. Het heeft me altijd ver wonderd. dat het door de overheid nog wordt getolereerd. Religieuze ex cessen dienen toch bestreden te wor den. Reeds mag een niet-joodse slager nimmer op deze wijze een dier do den; er IS dus al regelend opgetre den Nu wreef ik mijn ogen uit, toen ik las, dat twee heren in deze rubriek deze wijze van doden als „humaan" aanbevelen. In hun „bewijsvoering" noemen zij teksten, die inderdaad wel over bloedstorting spreken maar niet over de wijze waarop men hiertoe moet komen. En daar gaat het hier om. Niemand matige zich als ondes kundige een oordeel aan. De heer Van Dis heeft volkomen gelijk met zijn vragen. Ik hoop voorts, dat de ze zaak blijvende aandacht van de dierenbescherming zal hebben en dat de overheid er nog eens een be slissing over zal nemen. Voorschoten C. Verwey Dl iet consequent (4) Het klinkt erg flink, dat de SGP in Schiedam moest uitkomen met een aparte lijst, zoals de heer Den Uyl zegt. „om te protesteren tegen het gavoerdc beleid". Maar waarom is dan nooit geprotesteerd in de verga deringen van de Prot. Chr. Groep, waarin de SGP toch bijna vier jaar heeft samengewerkt? Na de uittreding is herhaaldelijk om samenspreking ge vraagd, maar die heeft de SGP bot weg geweigerd. Duidelijk blijkt hier Viel consequent (5) Zelfs vanuit Italië voelt men zich geroepen tweedracht te zaaien in het Schiedamse SGP-kamp en wil men een minderheid opzetten tegen een meerderheid en een op wettige wijze genomen besluit Laat Nederlanders in den vreemde daar hun krachten geven aan het reformatorische leven, zo dit aanwezig is. Doch dat ze de politiek niet op een afstand bedrijven en geen pauselijke vermaningen doen horen die geen eenheid die men zegt voor te staan doch integendeel verdeeldheid beogen, naar het schijnt. Trouwens, verdeeldheid is beslist iets anders dan gescheidenheid. Slechts werkelijk gelijksoortige kan sa men wer- vruchtbaar samengaan Rijswijk K. Chr. Hoekstein

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7