VLEE1 Katwijk zoals het was Dr. L. C. van der Marei gaat Katwijk verlaten Theologische faculteit in een eigen huis Visserij nieuws bij de Van Dommele bespeelde Voorschotense orgel Bewolkte hemel boven overdekt zwembad Rondvaar?bedrijf „TRITON" iedereen spaart bij de raiffeisenbank RAIFFEISENBANK „KATWIJK AAN ZEE" METjTTE leidse courant zaterdag 28 mei Nieuw tehuis van Philadelphia LEIDEN Gisteravond werd in „Ons Huis" de Jaarvergadering gehouden van de afdeling Leiden en omstreken van de vereniging Philadelphia.' Het voornaam ste punt van bespreking was het binnen kort te openen tehuis. Het ligt n.l. in de bedoeling op 15 Juni in de panden Hooigracht 58 en 60 een prot. chr. tehuis te vestigen, dat het ka rakter zal dragen van een gezinsvervan gend tehuis voor geestelijk gehandicap ten. Het ene pand is bedoeld voor meis jes en vrouwen en het andere voor Jon gens en mannen. Er is een gezamenlijke keuken en er zijn gezamenlijke recreatie- Op 7 december werd met de verbou wing begonnen. Als directrice is aange nomen mejuffrouw Korenhof die tot dus ver werkte als paviljoenhoofd in de Mr. Dr. W. v. d. Bergh Stichting te Noord- wijk. De voorzitter de heer A. Huigens, licht te een en ander toe en deelde mee, dat de noodzakelijke verbouwingskosten aan zienlijk hoger liggen dan aanvankelijk was begroot. Nu is echter een tehuis tot stand gekomen, dat volledig aan zijn doel kan beantwoorden. In dit tehuis kunnen in totaal 32 pupillen worden opgenomen (16 mannen en 16 vrouwen). Met dit alles komt de vereniging toch nog een aanzienlijk bedrag te kort voor de inrichting en investeringen, waarvoor een beroep is gedaan op de gemeente Leiden en het Kon. Julianafonds, maar ook andere instanties, zoals de kerken, werkgeversorganisaties, zullen de helpen de hand moeten bieden. Als bestuurslid werd gekozen de heer C. Ouwehand KATWIJK Aan de J. Th. H. de Visserstraat ten noorden van het gemeentehuis krijgt het in opdracht van het bedrijfspensioen fonds voor de metaalnijverheid in aanbouw zijnde flatgebouw steeds meer gestalte. Het wordt twaalf woonlagen hoog met als onderbouw een laag garages en een laag bergruimten. De 156 flats zijn drie- en vierka merwoning en, voorzien van centrale verwarming. Verder komen er in het flatgebouw liften en vuilstortkokers. De gemiddelde huurprijs per flat zal f 144 per maand gaan bedra gen exclusief stook- en servicekosten. Tegen het eind van dit jaar kunnen de woningen in gebruik worden genomen. Links op de foto is een tweede blok flats van dezelfde omvang in aanbouw (aan de Treubstraaten daarna volgt een derde blok (aan de Colijnstraat). In totaal gaat het om 468 woningen. Ze worden gebouwd door de N.V. Elementen Montagebouw te Den Haag onder architectuur van het architectenbureau Verschoor en Bier te Loosduinen-Boskoop. Elk gebouw zal 24 driekamer- en 132 vierkamerwoningen bevatten. Ten noorden van deze flatgebouwen is de N.V. Elementen Mon tagebouw bezig met de aanleg van een gedeeltelijk overdekt winkel centrum, in Lijnbaan-stijl. Daar verrijzen 24 winkels met 24 maison nettes en zeven dagwinkels rond een groot betegeld plein met veel groen, een vijvertje, bloembakken en een leuk beeldje. In een later stadium komt er een groot gebouw bij, waarin een warenhuis kan worden ondergebracht. Het architectenbureau Groosman uit Rotterdam, dat dit plan heeft ontworpen, heeft er een parkeerterrein voor tweehonderd auto's bij geprojecteerd. In lage bedrijfsgebouwtjes komen een loodgietersbe- drijf, een drukkerij, een schoenmakerij en dergelijke. Met de verwe zenlijking van het winkelcentrum is vier miljoen gulden gemoeid. Foto D. Kruyt. BENOEMD TOT LECTOR TWENTSE TH KATWIJK Bij koninklijk besluit Dr. Van der Marei is in zijn woon- m dr. L. C. van der Marei te Kat- plaats Katwijk aan Zee (hij woont wijk aan Zee benoemd tot gewoon Piet Heinlaan 38) een bekend man. lector in de afdeling der electrotech-1 Hij is ondermeer voorzitter van de niek van de Technische Hogeschool laid. Katwijk aan Zee van de CHU, Twente in Enschede met ingang van bestuurslid van de chr. Mulo en voor de datum waarop hij zijn ambt zal|zitter van de Katwijkse avondmulo. aanvaarden. Dr. V. d. Marei zal on-1 Speciaal heeft dr. Van der Maren derwijs geven in de technische na tuurkunde. Hij is momenteel con-rec- tor van het chr. lyceum te Delft en wetenschappelijk hoofdambtenaar van de TH aldaar. Leendert Cornells van der Marei (42) behaalde in 1942 te Leiden het diploma HBS-B. Na een onderduikpe riode liet hij zich in '45 bij de na tuurkundige faculteit van de Leidse universiteit inschrijven. In 1951 deed hij zijn doctoraal examen, waarna hij leraar bij het middelbaar onderwijs werd. Tevens bleef hij verbonden aan het Kamerlingh Onneslaboraito- rium. In 1958 promoveerde hij bij prof. Gorter. KAPSTER gevraagd goed kunnende permanenten en water golven en een LEERLING KAPSTER. H. BEDEKER VOORSTRAAT 73 TELEF. 2584 KATWIJK AAN ZEE PAARDRIJDEN WILT U HET LEREN Neem eens kon takt op MANEGE JONKER DUINPAD 1-3 KATWIJK AAN ZEE TAL HUIS .1 tui Tel. 5017 Ophalen huisvuil De directeur van Openbare Werken te Katwijk maakt bekend dat op maandag 30 mei aj. <2e Pinksterdag) geen huis vuil zal worden opgehaald. In de betreffende wijk zullen voor het eerst op donderdag 2 juni de emmers weer worden geledigd. Hoog en laag water te Katwijk aan Zee KATWIJK AAN ZEE water 11.01 en 23.34 uui en 19.18 uur. Maandag: hoog 7.40 en 20.24 uur. Dinsdag: hoog water 0.34 laag water 8.39 en 21.18 uu ater 12.06; laag water Ds. E. Brederveld nam beroep aan LEIDEN Ds E. Brederveld. Ge reformeerd predikant te Helmond, heeft het beroep van de Geref. Kerk van Leiden om in de aanstaande va cature van ds J. Maaskant ziekenhuis predikant te worden, aangenomen. Ds Brederveld werd in 1913 geboren en heeft van zijn zesde tot zijn 27ste jaar al in Leiden gewoond. In 1951 erd hij predikant in Helmond. Ds Brederveld hoopt zióh in het na jaar in Leiden te vestigen. Nieuwe Japanner stuk SASSENHEIM Gistermorgen om kwart over 11 gaf de bestuurder van een vrachtwagen uit Amsterdam die vanaf het viaduct-Warmonderdam kwam, geen voorrang aan een gloed nieuwe pas uit Japan geïmporteerde personenwagen. De laatste, die net van de terreinen van de DKW-fabrie- ken kwam en de Oosteindseweg op zou rijden, werd zo zwaar beschadigd dat deze als „total loss" kan worden beschouwd. De bestuurder, een Jap- panner, liep geen letsel op. De vracht wagen werd hoegenaamd niet bescha digd. Frijlink kampioen SASSENHEIM Bij het bedrijfs voetbaltoernooi te Lisse, waarbij de ploeg van Frijlink in de finale uit kwam tegen het elftal van fa. Per soon uit Lisse, werd door de Sassen- heimers gewonnen met 10. waarmee de ploeg van het jubilerende bedrijf het kampioenschap in afdeling B be haalde. Dit kampioenschap houdt in een promotie naar afdeling A. De aan voerder van de ploeg, Chris Zwetsloot, kreeg bloemen aangeboden. Behalve aan het elftal ls wel een speciaal woord van hulde op zijn plaats voor de coach Piet van Hesteren. Nieuwe geref. ambtsdragers SASSENHEIM Tot ouderlingen in de Geref. Kerk zijn gekozen P. J. Kleefman, J. v.d. Niet, H. J. N. Ver hoef, N. Verhoef en A. J. v.d. Meer. Tot diaken A. J. J. Arentshorst, J. Dijkstra en Joh. Moolenaar. LEIDEN Na tot voor kort het bij irijze van spreken zonder bureau, schrijfmachine en prullemand te hebben moeten doen, heeft de faculteit der godgeleerdheid gistermiddag een eigen instituut officieel in gebruik kun nen nemen: het pand Rapenburg 59. aarin tot 1 juni 1964 het Sociologisch Instituut was ondergebracht. Het werd geopend door curator dr. J. F. van Royen, Ds. P. M. Luca bood namens de kerkeraad van de Remon- strants-Gereformbeerde Gemeente te Amsterdam enige geschilderde por tretten van Leidse theologen in bruik leen aan. Geen boeken Aangezien de faculteit der godge leerdheid in de universiteitsbibliotheek beschikt over een goed geoutilleerde leeskamer en handbibliotheek, heeft zij het ongewenst geoordeeld in het in stituut ten behoeve van haar studen ten een boekerij te doen onderbrengen. De aard van de studie in de theologie brengt met zich diat het rechtstreeks contact met de universiteitsbibliotheek tot geen'prijs teloor mag gaan. Het grootste gedeelte van het nu officieel geopende gebouw is daar om bestemd voor colleges en priva- tissima en voor de vergaderingen van werkgezelschappen en studen tendisputen. Het gebouw dient der halve als centrum voor onderwijs en bezinning, het voeren van gesprek ken en discussies en kan tevens fun geren als werkplaats voor weten schapsbeoefening. De tweede verdieping is ter beschik king van wetenschappelijke medewer kers en assistenten die hier in alle rust hun werk kunnen verrichten. Het in gebruik genomen gebouw is fantastisch opgeknapt en geheel op nieuw ingericht. Het is vroeger her haaldelijk bewoond geweest door tal van bekende Leidse burgers, onder wie hoogleraren in de godgeleerdheid als Polyander en Johannes van Voorst er predikanten als Adrianus van Assen- delft en Christiaan Krabbe. king hebbend. Onder meer kon worden bezichtigd het eerste boek van de vijf entwintig kilometer boeken waarover de universiteitsbibliotheek thans de beschikking heeft: een door prins Wil lem van Oranje geschonken bijbel. Voordat dr. Van Royen het instituut opende, sprak decaan prof. dr. G. Se- venster een inleidend woord. Daarna werd gesproken door hoogleraar-direc teur prof. dr. C. C. de Bruin en Luca. Tenslotte werd een receptie ge houden. De theologische faculteit in Leiden telt thans 124 studenten. SASSENHEIM De bijeenkomst »n de Prot. Chr. bejaardenkring is a.s. dinsdagmiddag om half 3 in het Jeugdhuis. De heer Driessen houdt een lezing (met dia's) over bijenteelt Bijbei Ter gelegenheid van de opening was een kleine tentoonstelling ingericht van boeken en voorwerpen op de Leid- faculteit der godgeleerdheid betrek- KAAS Wij garanderen U uitsluitend de Ie KWALITEIT. „De Landbouwer" Voorstraat 36 Telef. 2136 Inleiding tot tentoonstelling van Metsu LEIDEN Dp leden van de Ver eniging van belangstellenden in de Lakenhal zagen gisteravond in de Lakenhal een voorproefje van de Gabriel-Metsu-tentoonstclling, die vol gende maand gehouden zal worden. Drs. J. N. van Wessem, direkteur van de Lakenhal, deed „een poging tot een chronologie van Metsu" aan de hand van lichtbeelden. De tentoon stelling is uniek te noemen, aange zien nog nooit een eenmansexpositie aan deze grote 17de-eeuwse schilder werd gewijd. Van het leven van Metsu is bitter weinig bekend en de bestaande gege vens kunnen zelfs nog in twijfel wor den getrokken. In elk geval leeide hij van 16291667 en woonde hij in Leiden en Amsterdam. Aangenomen wordt dat Gerard Dou zyn leermees ter is geweest, maar zijn schilderijen bewijzen eerder het tegendeel. Hoe wel de details van Dou wel bij Met su worden teruggevonden, zyn deze veel ondergeschikter aan het geheel en veel artistieker van opzet In Metsu's composities vol aKtivi- teit en leven vindt men veeleer de Haarlemse sfeer van Frans Hals en de Utrechtse invloeden van Jan Steen terug. De schilderijen van Metsu hebben iets introverts. De verhouding tussen de figuren en de geconcentreerdheid op het onderwerp zijn erg belangrijk. De werken vertellen niet zo veel als b.v. die van Jan Steen, hoewel de tails voor tijdgenoten waarschijnlijk een symbolische betekenis hebben gehad. Zijn Amsterdamse tijd brengt dui delijk meer ruimtelijkheid en zwier in zijn werk... Hoogtepunten bereikt Metsu na de jaren 6162. Zijn schil derijen zijn van een geweldige een heid tussen figuren en omgeving. Hij speelt met de ruimte en bereikt een oer stilling, die zelfs Jan Steen zel den haalde. Ook is nu de invloed merkbaar van de z.g. schone schil derkunst en wel die van De Hoogh. Zijn mooiste werk uit die tijd is „Het zieke kind"- In Metsu's laatste levensjaren gaat zijn werk merkwaardigerwijs achter uit. Mogelijk heeft dit iets met zijn gezondheid te maken of met een zoe ken naar 'n andere weg, omdat toen de Franse meer pompeuze manier van benaderen im de mode raakt haringvisser en zeer gu IJMUIDEN De had voor vele treilers een zeer gun stig verloop. Zij brachten het spoe dig tot het toegestane totaal van 100 kantjes en zullen de rest van de vangst in verse toestand moeten aanvoeren. Het gros van dc schepen zat op 56.30 NB. Verschillende trei lers zijn al weer op de thuisreis, onder meer de SCH 117 Onderneming 3. Zij liepen in de loop van zater dag IJmuiden binnen. In de Noord was niet veel te be leven. Makreel werd haast niet meer- gevangen Men moest het voornamelijk hebben van kleine schelvis. Een groot aantal treilers is inmiddels aan de thuisreis begonnen. De loggers en kot ters onder de Nederlandse kust vin gen weer veel te beleven. Makreel werd haast niet meer gevangen. Men moest het voornamelijk hebben van kleine schelvis. Eeen groot aantal treilers is inmiddels aan de thuisreis begonnen. De loggers en kotters on der de Nederlandse kust vingen weer veel tong. Het betrof voornamelijk de kleinste soort maar die werd toch in dank aanvaard. De prijs vertoont weliswaar een dalende lijn maar door de goede vangsten per schip zat er ruimschoots een lonende besom ming in. Wat er was Aan de IJmuider markt verschenen 50 vaartuigen. Zij zorgden voor een aanvoer van 5295 kisten vis. waar van 1180 kisten schelvis. 210 kisten wijting, 150 kisten gul en kabeljauw, 80 kisten kleine gul, "30 kisten kool- vis, 15 kisten haring, 45 kleine kis ten haring, 1250 kisten makreel, 410 kleine kisten makreel, 1280 kisten schol, 20 kisten tarbot, 180 kisten di versen, 330 stuks stijve kabeljauw en 45.000 kilo tong. Nu men weer iets ruimer in de schelvis zat moest onmiddellijk een geringere vraag worden genoteerd. De hoogste koers was met f45 voor de (Advertentie) Voor Centrale Verwarming Grimbergen Noordermeer Vliet N.Z. 19-20 - Rijnsburg VOORSCHOTEN Onder auspiciën van de culturele commissie van de hervormde jeugdraad gaf Johan van Dommele (Arnhem. Eusebiuskerk) een orgelconcert in dc Dorpskerk. Een drie dozijn toehoorders bewonderden zijn virtuositeit en kunstenaarschap. Johan van Dommele. die in Arnhem, zoals bekend, het vernieuwde orgel van Jan Zwant bespeelt, is een, zij het bescheiden, virtuoos en tevens een in telligent kunstenaar. Zijn respekt voor de vorm blijkt uit het ongerepte,, hel dere lijnenspel, dat niets verdoezelt. Van Dommele weet de juiste verhou dingen van dynamiek en klankkleur, het optimale effect, de vrijheid in ge bondenheid. Het programma daverde al even weinig als het beheerste, oprechte spel. Gemeenteraad van Lisse LISSE Gisteravond heeft de ge- duidelijk zou zijn in wat hij bedoelt. Een verrassend mooie suite van de barok-fransman Guilain schonk veel vreugde, vooral de frappant mooie „basse de trompette". Bewonderenswaardig is Van Dom- meles pedaaltechniek. De vrije loop der stemmen werd nergens geremd. Het waardevolle Voorschotense orgel heeft zijn beperkingen maar schijnt onder de handen en voeentvanrriei teeers g pbb handen en voeten vah^eèn nïeester tót véél in staat te zijn. Zo kilonik Bachs preludium en fuga in C-groot luisterrijk en werden de vertolkingen van vyf Max Reger-com- posities gebeurtenissen op hoog niveau. Het laatste werk, een toccata, trio en koraal over „Wie schön leuchtet der Morgenstern" van H. Kaminsky, be koorde het minst. Al-leen knappe organisten kunnen het aan. Maar zelfs Van Dommele slaagde er niet in. de waarde aan te tonen. Joh. van Wolfswinkel grootste soort. De grootmiddel tot f 36 en de kleinmiddel zelfs f25. De pennen moesten met i middelde notering van f22 genoe en. De braadschelvis begon houdingsgewijs met een koers f 26, niet eens zo slecht, doch toefde snel 'op het lage peil f20. Dan deed de wijting het b Voor de gestripte soort betaalde men eerst f 35 daarna f 32. De dichte wi; haalde op de eerste afslag met f31 een redelijk peil en m< later slechts vier gulden prijsgeti Voor de kattencentrale was geen werk weggelegd. De grote gul deed het met een 1 ste notering van f 66 niet onverdi stelijk. De slotkoers lag op f 50. middel gul schommelde tussen en f 45 en de kleinste soort tui f52 en f35. Het gemiddelde over drie soorten was dus beter dan laatste dagen het geval was De tong hield zich keurig staan Alleen de slips moest wat terug, de eerste afslag betaalde men flF en op de laatste f 1,80. Het grol ste gedeelte werd dicht onder dé derlandse kust in een betrekkeli korte tijd gevangen zodat men om de uitkomsten niets te klagen h; De beste koers was met f 5,66 vo de grote tong. De schol bereikte een goed middelde. De grote en de grootml del lieten op de eerste, afslag ar hoogste bod van f 55 aantekenen. (Y de laatste afslag moest men f| neerleggen. De kleinmiddel en schol 1 gingen eerst voor f 52 vj de hand en later voor f 48. De sclj 2 viel enigszins uit de toon. Na ui en notering van f 52 voortreffelj van start te zijn gegaan moest ze soort aanzienlijke veren laten. de laatste afslag werd niet meer taald dan f24. Voor de paar kisten haring was belangstelling groot. Zij verwisseld! tegen een koers van f 55 van eid naar. De grote makreel haalde op eerste afslag de mooie koers van Voor de kleinere soort had men minder over. Verscheidene partijtjM werden zelfs op het minimum f 11,50 gedrukt en dat betekende vol' de vismeelfabriek een niet verwa<f te activiteit. De kisten middel kabeljauw ws duurder dan de grote. Voor de ste soort betaalde men eerst f 120 I daarna f116 de grote soort zat tussf f114 en f108. De grote zwarte ko<' kon met een hoogste koers net de honderd gulden niet len. De laagste notering lag op fi De grote leng kwam met een rt tering van f 94 tot f 92 uitstekend va de dag. De grote wolf was niet in trek en moest tevreden zijn rrfn en koers van f 82. De regels grif kabeljauw zorgden voor een aan# name verrassing door een hoogfl koers van f 82. De regels grote 1 beljauw zorgden voor een aangeij* me verrassing door een hoogste kojs' van f134 voor zich op te eisen, der de f 130 waren zij niet të kófij De regels kleine kabeljauw haaldl een aanvaardbaar gemiddelde In Scheveningen In Scheveningen werden aangeven 650 kisten schelvis. 220 kisten wijtit 210 kisten gul en kabeljauw. 25 ten koolvis. 230 kleine kisten hariit 700 kisten makreel. 550 kleine kistl makreel, 730 kisten schol, 100 kistf diversen. 200 stuks stijve kabeljai en 25.000 kilo tong. meenteraad in vrij vlot tempo een aantal zaken afgehandeld. Bij het punt ingekomen stukken werd het woord gevoerd over het rapport van de gemeente-geneesheer. De heer Paardekooper (KVP) vroeg wat de achtergrond was van de opmerking van de gemeente-arts over een on juiste financiële basis betreffende de medische zijde van de sportkeuring. Graag zag hij dat de gemeentearts KATWIJK De Rijnmond in vroe ger jaren. Er zal nader naar worden geïnfor meerd. De heer Hollander vroeg naar aanleiding van hetzelfde verslag vaarom er nog geen tweejaarlijkse doorlichting op tbc is ingevoerd; de voorzitter antwoordde, dat met het oog op twee verkiezingen dit jaar nog geen doorlichting plaatsvind, omdat men bang is, dat de opkomst er on der zou lijden. Ten aanzien van de grote objecten die zullen worden uitgevoerd in de komende jaren zei de voorzitter dat de financiëring voor een overdekt zwembad tegenslag ondervinden, om dat een subsidie van een half miljoen niet te verwachten is; hierdoor kan de realisering wel een jaar op zich laten wachten. Wat het komplan en omleidingsweg betreft deelde de voorzitter mee. dat deze plannen op hoog niveau zijn be sproken en verwacht kan worden dat 85 pet. van de westelijke omleidings- yveg voor hogere instanties komt door uitkering uit het wegenfonds. Er is een verkeerscommissie in wor ding waarvan de burgemeester voor- wordt en waarvan voorts Rijkswa terstaat en de Prov. Waterstaat zit ting zullen nemen, evenals technische en administratieve ambtenaren van de gemeente Lisse. Financiën Nu de post van gemeente-ontvan ger verdwijnt, komt het financieel beheer van de gemeente in hande van de chef van de afd. financiën, die tevens administrateur wordt. Dit heeft tot gevolg dat de centra le boekhouding in de huidige vorm gaat verdwijnen in de toekomst en een onderafdeling zal worden van de afd. financiën, waarvan de heer Broersen thans chef is. De begro tingsposten moeten worden bewaakt, wat men op deze wijze effectiever acht. De herv.-school heeft een schade post van f 1800 doordat er olie on der de vloer is gekomen. Het is niet mogelijk gebleken deze kosten op de schuldige te verhalen, wat de voor zitter juridisch niet juist behandeld achtte. De verhoging van markitgelden werd goedgekeurd. Voor de bouw van de rioolwaterzuiveringsinstallatie zullen aannemers worden uitgenodigd voor inschrijving. De wijziging van de winkelsluitingswet werd aanvaard na enige bespreking. De toetreding tot de culturele raad van Zuid-Holland ontmoette geen tegenstand. 2e PINKSTERDAG BOOTTOCHTEN OVER DE MEREN Afvaart 2, 4 en 6.15 uur Kaartverkoop aan de kassa Prins Hendrikkanaal. T. DIEPENHORST RIJNMOND 137 KATWIJK A. ZEE AUTO FINANCIERING W. OUWEHAND'S en AUTOVERZEKERING ASS. KANTOOR KamperfoetiepletD I Katwijk aan Zee Telefoon 3133 EeD vlotte afwikkeling van uw schadeverzekeringen gegarandeerd Geen wonder! Want de spaarders ontvangen 4% rente 's jaars. En het spaargeld blijft toch dagelijks opvraagbaar. Kies uw eigen spaarvorm. Met een rente tot Telefoon 2019

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 4