I Hoe besteedt de mens zijn vrije tijd het best? Anders Pina EXCURSIE DOOR BELGIË EN LUXEMBURG r Benelux zoekt liet antwoord 196€ ZATERDAG 28 MEI 1966 .0 Het „Comité van Belgisch-Nederlandsch-Luxemburgsche samenwerking" organiseert al enkele jaren zogenaamde Benelux-persreizen met het doel journalisten in de gele genheid te stellen zich te oriënteren over allerlei facetten van het maatschappelijk en sociale leven in de Benelux- landen, en daarover hun lezers in te lichten. Op deze wijze meent het comité (terecht) kan er tussen de Benelux- volken, die door een economische unie steeds nauwer met elkaar worden verbonden, begrip en waardering voor elkan ders werk en streven ontstaan. Bij de jongste persexcursie lag het accent op de mens in zijn vrije tijd. Een van onze redacteuren, die de reis mee maakte, bezocht Luxemburg, Namen, Spa, Luik, Mechelen en Brussel. Hij sprak daar met verscheidene (regerings) functionarissen, die met de organisatie en de uitvoering van een doeltreffende vrijetijdsbesteding zijn belast. Zijn indrukken heeft hij in onderstaand artikel neergelegd. Het trekken van vergelijkingen met Nederland is achterwege gebleven omdat dit als gevolg van geheel andere visies en opvattingen, vrijwel onmogelijk is. Een vluchtige conclusie zou echter kunnen zijn, dat in Nederland het particulier initiatief een grotere rol speelt in het totaal van de vrije^ tijdsbesteding dan in België en Luxemburg, waar de over heid (als eerste indruk) een „lange vinger in de pap" heeft* (Van een onzer redacteuren) Het was die namiddag drukkend warm in het Luxemburgse Moezelgebied maar in de Cave Coopéra- tive van Wellenstein was het verrukkelijk koel en de wijnen smaakten best. „Onze wijnen zijn nobel", prees de heer Erny Putz, en we moesten dat beamen. Hij zei: ,,De beste zijn de Riesling, Auxerrois, Pinot blanc, Pinot gris en Trami- ner, van een tikkeltje min dere kwaliteit zijn de El- bling en de Rieslingx Sylva- ner". 9- 41> Luxemburg is een voortreffe lijk wijnland. Het wijngebied, strekt zich uit langs de Moezel over een afstand, van 35 kilome ter, van de grens met Lotharin gen tot aan de Duitse grens, een oppervlakte van 1250 hectare. i Volgens de jongste telling (1 I december 1964) zijn er in het Groothertogdom 1675 wijnbedrij- i ven. Gemiddeld wordt zestig pro cent van de oogst in Luxemburg verbruikt, veertig procent wordt ngjj uitgevoerd, waarvan het groot- mi ste gedeelte naar België. De overige afnemers zijn onder oppervlakte van 540 hectare en genheid te stellen een ligt ongeveer halfweg Hasselt en prettige vakantie door Genk. Het landgoed werd in 1938 brenjen in een bos- aangekocht n«arV1 eerst6 aan het omgeviw. De eind van de jaren vijftig was het bungalows zijn eeryvou- zover gereed, dat het in zijn ge- dig en praktisch mge- heel door het publiek in gebruik richt. Men gebruikt het kon worden genomen. Met de aan- huis om te slapen. De koop ervan zat de bedoeling voor fag brengt men buiten in de de eerste plaats een prachtig faQT en eten doet men natuurreservaat te behouden, daar- (verplicht) jn m;_ naast de bevolking een wandel- n<> oord te geven, waar zij zich ge- V™ kantine. DeJ-* zond kon Ontspannen. het uitgegaan van het standpunt, dat in de Het domein Bokrijk heeft in en- uocanties de vrouw des kele jaren Westeuropese bekend- huizes evengoed rust joen belangstellenden, onder wie 11 zeer veel Nederlanders. moet vermoeien met het klaarmaken van de Ml 1001 im maaltijden. Met de prijs iviuseum daarmee rekening Er is gelegenheid volop tot wan- gehouden. Een gezin delen, maar ook tot het beoefenen van v{jf personen be- i enkele tokken van sport. Er is aUes by atles dus ÏSSSZ het „ebruik tijden, niet meer dan Vlaams openlucht- 250 per week. En wie De organisatoren maak- liever met een caravan op reis gaat, treft een - grote speeltuinnpT npnT1L,K nn np bedeelde gebied ligt met in de Ar- en een bijzonder fraai rosarium Ji IL-fj dennen, maar in het Moezeldistrict met tal van rozenvariëteiten. bungalow en de maal- van Remich, waar men slechts een J"" terrein per 2.5 gemeenten vindt. Hoewel van sportmanifestaties een magische kracht uitgaat, erkennen ten daarvoor studiereizen de Luxemburgers dat, zoals elders, Scandinavische landen en naar Ne- moderne en' aoed- ook bij hen de geestdrift voor de derland, dat al lang een openlucht- „.tiSLleprd* raimmino sport vaak niet verder reikt dan museum (bij Arnhem) heeft. Van ™tilleerde camping de zuiver passieve rol van stonde af aan stond echter vast, aan- toeschouwer. De muziekverenigin- dat het domein Bokrijk een open- gen daarentegen weten dikwijls de luchtmuseum zou krijgen, dat een MOgGlljkhGdGn belangstelling te wekken van de eigen sfeer ademde. Er werd daar- jeugd. Zij hebben weinig klagen voor een beroep gedaan op over het toetreden van aktieve le- aanstaande volksdeskundigei den. het Vlaamse land. Het zou oo- Eon vorm van vriietiidsbeste- het Vlaamse land moeten getuigen, vrijetijdsbesteding va- ding is ook het bezoeken van een Drie kernen werden geprojec- rieren zonder twijfel met scoopza'len met in totaal 22,831 i de beide Vlaanderen. De Kern- recreatie, ontspan- heeft de stad Luxemburg een stads- *lc*?"eemyse kerk> schouwburg, zo fraai van architec- '™4— - tuur en inrichting als er maar weinige in West-Europa bracht rondom landelijke 0ver ziJ beschikken of herberg, hoeven, schuren, wind- en die zij zich financieel watermolens werden samenge- kunnen veroorloven. In driehoekig opzicht is de vrije- de abdy. - ui geweest, dat een nationaal sport- ren. Wat de jongeren betreft - pro- ten verenigingen opgericht van instituut werd gebouwd dat vele fessor Carlo Meintz, verbonden een zo grote verscheidenheid, landen als voorbeeld kan dienen, aan het ministerie van culturele een je(jer zich „ergens" kan zaken zei: „Spectaculaire aktivitei- onderhreneen Pt pptïc nnriip Voor vele onaerDrengen. dorpsplein. Dit dorpsplein met een tiidsbestedine pp.iuronniifle ffererhtshnnm" en "jaSDesieamg i dorpsvijver en een schandpaal, paalde groep of een en ander geïnspireerd door te- hele bevolking", keningen van Pieter Brueghel. meer Nederland en de Bondsre publiek Duitsland. ,Jdaar Neder land" zei de heer Erny Putz spijtig „proeft de wijnen veel te weinig." De cijfers bewijzen dit. In de laatste vijf jaren be droeg de gemiddelde uitvoer van Luxemburgse wijnen naar België 65,3 procent van de totale uitvoer, naar Duitsland 21,7 pro cent en naar Nederland (slechts) 12,7 procent. Café De Luxemburger drinkt bij voorkeur wijn volgens de sta tistieken tussen de 27 en 30 liter per jaar per hoofd. Hij drinkt het thuis en hij drinkt het in café's, waar hij vertoeft om zijn vrije tijd te „doden". De heer André Claude, als persattaché verbonden aan het Luxemburgse ministerie van algemene zaken vertelde: „Op het gebied van vrijetijdsbesteding speelt het ge zin een wezenlijke rol, maar niet ontkend kan worden, dat in vele gevallen een groot gedeelte van de vrije tijd in het alge meen buiten de huiselijke kring of althans buitenshuis wordt doorgebracht. Men kan daaron der rekenen allerlei verenigin gen, filmvoorstellingen, het ma ken van uitstapjes, maar ook het bezoeken van cafés. De vrije tijd, en vooral een nuttige besteding daarvan, is ook in Luxemburg een vraag stuk, dat de autoriteiten voor problemen stelt. De heer Clau de: „Men moet toegeven dat de mens in veel gevallen niet meer weet hoe zijn vrije uren te besteden en, in plaats van fysiek, intellectueel en moreel te profiteren van die vrije tijd, zich meer en meer verveelt." ten zijn niet eens nodig. Voor vele jongeren blijft de vrije tijd geluk- kig een tijd gedurende welke zij bDOIT zich aktief bezig houden en vrij voelen. Dit is overigens het doel Luxemburg telt in totaal 315.000 preferéren heeft het bestuur van van elke werkelijke inspanning inwoners, die leven in 126 h' - zMken^in Vakantiedorp De Belgische vereniging Ge in wandelen, in het maken van zondheidszorg kocht in 1962 het ™?t!" uitstapjes. Voor hen. die dit laatste domein Hetwclhoef „Um beu» j"~>« d«uj^ Hoe brengt de tijd door? Hij kan het zoeken studie, in vermaak, in sport, ook wandelen, in het maken In de Benelux-landen moet men ook met de fi nanciële mogelijkheden rekening houden. Voor elk wat wils e domein Hengelhoef aan, gelegen pieiereieii neen net ueavuiu v«m //-■„_>, r-, 1 ""J"". de Belgische provincie Limburg V} Houthalen/Genk. De bedoe- bouwde een modern w—... de opvoeding op het gebied ten. Die 126 gemeenten bezitten het domein Bokrijk ingericht. die daarbij voorzat was de provincial de la jeunesse, in S] van de vrijetijdsbesteding: de gezamenlijk 114 voetbalvelden, in Het domein Bokrijk heeft een lagere gesalarieerden in de gele- worden festivals georganiseerd, jeugd alle elementen verschaffen Namen Luik heeft men een provinciale handenarbeid verricht. Centrebibliotheek ingericht en er is daar De Benelux-landen zullen op het iSm-i, niet eens zo goed ingericht, gebied van de vrijetijdsbesteding is waar de jeugd met plezier van elkaar moeten leren. Niet zo lang geleden werd in Luxemburg de Nationale Dienst voor de Jeugd in het leven geroe pen, die tot taak kreeg „alle initia tieven te bevorderen, die de jeugd helpen him vrije tijd op educatie ve wijze te besteden, alsmede zelf soortgelijke initiatieven te nemen en bij te dragen tot de vorming en de vervolmaking van de leiders en verantwoordelij ken". Overheid De Luxemburgse overheid is van oordeel, dat zij in het vraagstuk van de vrijetijdsbeste ding een taak heeft te vervullen. Daarom heeft zij een program ma opgesteld met enkele pun ten, die zij op korte termijn wil verwezenlijkt zien. Dit programma omvat onder meer het oprichten van jeugdhui zen in de voornaamste gemeen ten, en deze huizen uit te rusten voor alle soorten van aktivitei- ten; het organiseren van cursus sen als aanvulling op de school opleiding; het laten rijden van een biblio-bus; het organiseren van cultuurreizen en jeugdkam pen voor jongens en meisjes, in samenwerking met de jeugdbe wegingen, het vormen van lei ders en tenslotte hulp verlenen aan jeugdbewegingen en -vereni gingen, die reeds een aanzien lijke aktiviteit ontplooien. Ook is de aandacht op de vol wassenen gericht geweest. Er zijn met morele en financiële steun van regering en gemeen- Anders Pina sjokte doodmoe door de fijne haast onmerkbare regen en keek met duffe ogen tegen de donkere scheepsrom pen op. In deze tijd van het jaar la- gen er schepen genoeg in de nauwe haven. Ze zochten alle maal een goed heenkomen voor het barre winterweer en de mannen die in een aangenamer seizoen het brood op en rond om die schepen verdienden, moesten zich nu tevreden stel len met de geringe gelden die het schieten van ijsberen op- Anders Pina had moeite zijn rug recht te houden. De honger knaagde voortdurend aan zijn maag en verminderde kracht. Hij rilde van kou. oorlog had hij het geesteli. lichamelijk niet zwaarder te verduren gehad dan op dit ogenblik. Een lege maag, lege zakken en geen dak boven zijn hoofd. Kon het minder? Hij vocht tegen de neiging om alle mensen te gaan haten. Zelfs in de bierkroeg waar het toch altijd vrolijk toeging kon hij maar moeilijk kontakt krij- Daar vond je alleen vrienden zolang je geld liet zien. Als dat er niet was kon je gerust een prooi van kou en narigheid worden. kou. In de Een blik op de oude stad Luxemburg. Dat was hij nu. Er was "geen mens die naar hem om keek. Doelloos liep hij voort en zonder het te willen stond hij plotseling weer voor de bier kroeg. Hij hoorde het geroeze moes van half dronken mannen die berenhuiden voor drank verkwanselden. Er tussen door klonk de hoge stem van Stina Seljevik, de dochter van de zaagmolenar beider uit de dichte wouden van het uitgestrekte land. Hoe Stina in de havenbuurt van de kleine kuststad was te recht gekomen, was voor velen een raadsel gebleven. Ze was geboren in een armoedig huisje van een eerzaam zaagmolenar beider en bleek bestemd te zijn als een preutse juffrouw haar dagen te slijten. Maar de wouden konden Sti na niet meer vasthouden toen ze eenmaal de roep van het leven gehoord had. Met haar schamele bezittin gen was ze in deze havenstad in het westen van het land te recht gekomen. En hij. Anders Pina, had het eerlijk met haar bedoeld. Hij had haar aan een betrekking geholpen en haar geld gegeven om in de eerste behoeften te kunnen voorzien. Hij kende het gevaar dat spe ciaal in deze buurten een vrouw omringde. Hij zag het als zijn plicht toezicht op haar te houden en het duurde niet zo lang of hij was van haar gaan houden. Maar de kwade geest die Sti na uit de wouden dreef trok zich op zijn commando niet te rug. Weldra begon ze zich opzich tig te kleden, nam een baantje als dienster in de bierkroeg aan en had er al gauw geen be zwaar meer tegen dat dronken zeelieden vrijpostig de handen naar haar uitstaken. Woorden hielpen niet, slaag Pina moest aanzien hoe ze 's avonds over de kade sloop, zich tussen het vreemde scheepsvolk begaf. En toch... hij bleef van haar houden. Hij at niet meer en begon gretiger naar de bierkroes te grijpen. Maar vanavond had hij niets gedronken. Hij had geen geld. Voor de bierkroeg bleef hij staan. De krijsende stem van Stina sneed hem door de ziel. Meer dan ooit was hij zich nu bewust dat zijn krachten snel op retour waren. Hulpeloos keek hij de duister nis in. Plotseling voelde hij zich aan zijn mouw getrokken. Hij zag het vale gezicht van een meisje van een jaar of zestien. Ook zij behoorde tot het milieu van de bierkroeg. Nu en dan werd ze zonder eten de straat opgestuurd om in de sloppen haar geluk te beproeven. Door J. de Boer .Anders", fluisterde ze, „An ders Pina, ik weet brood te vin den. Je moet met me mee gaan. Ik weet dat je honger hébt. We moeten op dat Panamese schip zijn. Het brood ligt onder een zwaar luik dat ik alleen niet open kan krijgen." „Toe, ga mee." Ze duwde hem in de richting van de Pana- mees. En Anders Pina liet zich meetronen. Er was geen andere uitweg. Het was een Panamese vrachtvaarder. Hij verwonderde er zich over hoe het meisje het brood op het hoge schip ontdekt had. Maar honger is een scherp zwaard. De Panamees lag een heel eind uit de wal en Anders Pina begon uit alle macht aan de kabel te trekken. Het meisje hielp hem zo veel ze kon. Het werd een hele toer haar op het vreemde schip te hel pen. Anders Pina huiverde toen hij daar met het lichtzinnige meisje in zijn armen stond. Maar 't moest. Uit alle macht rukten ze aan het zware vochtige luik. Ner gens aan boord viel een lichtje te ontdekken. Het stond dus vast dat al het volk de wal op Toen het luik eindelijk los schoot graaide het meisje bege rig in de opening er onder. De buit bestond uit brood en toen ze voldoende bij elkaar gegraaid had liet Anders Pina het luik weer met een plof naar omlaag vallen. Daarna kro pen ze onder een omgekeerde roeiboot. De regen begon op de met ijzer beslagen bodem te klette- Ze lagen beschut tegen het water en de kou tussen warme buizen die naar de machineka mer leidden. Toen ze verzadigd waren voelde Anders Pina zich weer een heel stuk meer mans. Tege lijk drong het goed tot hem door in welk een gevaarlijke situatie hij zich bevond. Ieder ogenblik kon er volk op het schip komen. Haast ongemerkt schuifelde het meisje dichter naar hem toe. Ze had hem aan brood ge holpen en rekende er vast op dat Anders Pina nu ook wel verder over de brug zou ko- Ze wist dat hij nog vage con necties onderhield met Stina uit de bierkroeg. In hun milieu kende men maar weinig scrupulus. Ze vlei de zich tegen hem aan en sloeg haar armen om zijn hals. An ders Pina verkeerde in twee- Het jonge meisje werd steeds vrijpostiger. Uit zich zelf zou Anders Pina nooit haar gezelschap gezocht hebben maar nu voelde hij er veel voor de toestand te nemen zoals ze was. 1 Plotseling kromp hij in el kaar. Hij hoorde gerucht op de kade in de buurt van de Pana- Er klonken onzekere voetstap pen en hij voelde dat het schip naar de wal werd getrokken. Hij duwde het brutaaltje van zich af en kroop half onder de roeiboot vandaan. Er klonken Ons kort verhaal stemmen boven het donkere wa ter. Een lawaaierige vrou wenstem, lallend en overmoe dig. Ook het meisje naast hem hield de adem in. De regen had opgehouden en nu glinsterde de maan boven het midden van het wateropper- Schokkend kwam het schip met de kade in aanraking en ze rolden bijna over elkaar Opnieuw klonk de stem van de vrouw op de wal, ongedul dig en fel. Toe, help me nou aan boord je durft niet hè! Het sneed Anders Pina door zijn ziel. Het was Stina die daar stond. Anders Pina werd spierwit Hij zag nog hoe de Panamees onhandig met een zaklantaarn begon te zwaaien. Als hij werkelijk zou probe ren Stina aan boord te helpen kon een ongeluk niet uitblij- Ze begonnen tegen elkaar te razen en te tieren. Stina wilde aan boord van het vreemde Ze zag geen gevaar. Maar de Panamees was gelukkig nog niet voldoende beneveld om het grote gevaar niet te zien. Voortdurend wees hij naar het grimmige water beneden. Minachtend keek Stina er naar en maakte bewegingen als of ze er zo in wilde springen. Anders Pina sidderde. Het zweet brak hem uit. Nu zag hij duidelijk hoe ver het eertijds zo teruggetrokken meisje uit de wouden wegge- Dan kroop hij kreunend on der de roeiboot vandaan. Met één sprong stond hij op de wal. De Panamees begon te vloeken maar Anders Pina liet hem staan voor wat hij was. Met een treurige blik in zijn ogen keek hij Stina aan. Ze herken de hem niet eens en ging door met haar dwaas gepraat. Nog eens schudde ze de Pana mees heftig aan de arm. „Toe. help me aan bóord, sis te ze hem toe, je durft niet hè, lafaard". Terwijl hij heftige gebaren maakte, beduidde de vreemde ling haar dat hij onmogelijk haar wensen in kon willigen. Hij gaf de leiding van de situa tie aan Anders Pina over en trad zelf stap voor stap terug. Dat irriteerde de beschonken vrouw. Haar uitdrukkingen werden bepaald vulgair. Het kookte in het binnenste van Anders Pina. Vanavond wil de hij een eind maken aan heel de ongelukkige toestand. De lucht werd weer ondoor dringbaar, de horizon zwart en donker werd het ook in Anders Pina's ziel. Hij stormde op Stina af, greep haar ruw bij de schouder en schreeuwde er onbeheerst op los. Maar ook deze keer rea geerde Stina slechts met een onnozel lachje. Ze hield geen oog van de Pa namees af en begon hartroe rend te smeken toen ze zag dat haar schreeuwen en dreigemen ten zonder resultaat bleven. „Maak dat je weg komt," schreeuwde Anders Pina de vreemdeling toe. Deze koos snel eieren voor zijn geld en haastte zich in de richting van de bierkroeg. Het zwarte water rumoerde dreigend en de stilte op de haven was de beste voor waarde om tot uitvoering van welk plan dan ook te komen. Het maakte Anders Pina ra zend dat iedere poging haar tot rede te brengen zonder resul taat bleef „Stina Seljevik, dochter van Torbelt de zaagmolenarbeider, probeerde hij toen op rustiger toon, herken je mij n>et?" Ik ben Anders Pina de havenarbei der die zich indertijd over jou ontfermd heeft." Ze antwoord de met een schelle lac.i. En toen gaf haar beneveld brein had. „Je bent immers zelf ook aan de drank gegaan, voegde ze hem spottend toe, moet de blin de dan de kreupele leiden?" Verachtelijk spuwde ze hem in het gezicht. Anders Pina wist dat dit 'het einde was. Duidelijk zag hij twee verloren levens. In zijn geest begon het roemloos eindpunt te doemen. Er wacht te een nauwe donkere gang maar aan het einde zag hij" lich tende sterretjes. Als het we reldse leven je terugdringt wordt tegelijkertijd de moed om te sterven gestimuleerd. Het schuren van de zwarte scheepsrompen spoorde hem „Toe Anders Pina, aarzel toch niet langer en grijp de kans die op je wacht." En toen begon ook de verre branding een aanmoedigend lied te zingen. Hij voelde zich plotseling door vrienden omge ven. De schepen en de bran ding, ze hadden zijn jeugd ge lukkig gemaakt. Een wonder lijke kracht en moed maakten zich van hem meester. Een ge bed steeg op. Met beide armen omvatte hij Stina Seljevik en trok haar met zich mee. Er gier de een stoomfluit van een schip dat de verte zocht. Het leek een laatste levende groet. Toen viel Anders Pina met Stina in zijn armen naar omlaag. In- plaats van zich van hem los te scheuren grepen haar handen steunzoekend naar zijn li chaam. Hij probeerde nog een maal haar ogen te zien maar de maan was niet zo goed hem daar bij te helpen. Steviger greep ze hem aan. Hij snakte nog maar een zwak rukken aan zijn kiel gewaar. Een huivering voer door zijn hele lichaam en met de krachten die hem nog overgelaten waren greep hij Sti na nog beter vast toen hij de huiveringwekkende diepte op zich af zag komen. Maar die diepte weerde hem af en plotse ling voelde hij zich opgeheven naar het licht. Er klonk muziek en Stina zong haar mooiste lied, zonder dat haar tong dub bel sloeg door de drank. Ze kwam naar hem toe en legde haar hand op zijn schouder, de ogen vol blijdschap. Nu zag hij toch haar ogen. En kijk, de bierkroeg stortte in elkaar. Een dronkemanslied werd herscha pen in gave jubeltonen. Alles wat het visioen voor zijn ogen toverde was ongerept en schoon. Een duizeling beving hem en was oorzaak tot dishar monie in het panorama. Het zakte weg en Anders Pi na tastte als een radeloze in het rond. In de diepte van het donkere havenwater ontmoette hij de nacht. Tussen de schepen tekende het water geruisloos kring na kring en terwijl in de bier kroeg het leven doorging zweeg het in alle talen over V,atd°n^er °Pperv^ak P^aats

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 17