Auca's vermoorden vier stamgenoten Zendingen zoeken concentratie jj'IJ J'lf JJ' Modem gezin als Ëeloofsöemeente GEESTELIJK LEVEN Waarnemer van de Wereldraad Pinkstergebed m P aahdadfmt1: Het geeft Kerk in de wereld gestalte ZATERDAG 28 MEI 196» RUIM tweehonderd en vijftig zendingsgenoot schappen waren in Wheaton, Illinois, bijeen voor hun eerste wereldconferentie van zen dingen buiten de Wereldraad van Kerken. Het congres was georganiseerd door twee federatieve zendingsorganen wier zendingen in to taal 11.499 zendelingen aan het werk hebben, dat is 1047 meer dan de zendingsorganen van kerken die bij de Wereldraad zijn aangesloten er in Amerika tellen. De conferentie werd als waarnemer bijgewoond door Eugene L. Smith van de Wereldraad. Hij looft het congres voor de voortreffelijke organisatie en voor de eenheid ondanks vaak diepgaande onder- (Van onze kerkredactie) TV7E RADEN evangeli- sche zendingsorgani saties aan samen te smelten als daardoor de administra tie vereenvoudigd wordt, on kosten worden uitgespaard en het zendingswerk beter opgezet kan worden." Op deze heel praktische gron den beginnen de (vooral an- gelsaksische) geloofszendin- gen elkaar te vinden. Deze resolutie werd aangenomen door een wereldconferentie van geloofszendingen, de eerste die gehouden is in het kleine universiteitsstadje Wheaton vlak bij Chicago. De resolutie heeft in de En gelse pers al de naam „Wheaton Declaration" ge kregen. De geloofszendingen zijn een typische c ?quentie van de Amerikaanse kerkelijke gesple tenheid. Enkele, de grootste, zijn ontstaan in de vorige eeuw, de meeste echter pas in deze eeuw. Zij bekommerden zich niet om kerkelijke grenzen, of vormden een organisatie binnen de eigen kerk van orthodoxe gelijkgezin den. Kenmerkend voor hun werk vorm is, dat zij meestal niet uit- Ïaan van een kerk, maar wer en vanuit commissies en bestu ren die de nood voor het zen dingswerk hebben gezien. De meeste organisaties bedrijven ook geen wereldzending, maar richten zich op één bepaald zen- -dingsveld, al is dat in de loop der jaren nog wel eens ge- Groei Zo kan de vroegere China In land Mission, een van de oudste geloofszendingen, al lang niet meer in China werken, waar het werk begon onder Hudson Tay lor. Inmiddels werkt deze orga nisatie in geheel Oost- en Zuid- oost-Azië en heeft dan ook de naam veranderd in Overseas Mis sionary Fellowship. Deze zen ding is verder dan enige andere geloofszending, want het is geen blanke zending meer, omdat nu ook Aziatische zendelingen wor den ingeschakeld. Ook de Soedan Interior Mis sion werkt al lang niet meer uit sluitend in de binnenlanden van de Soedan, maar in geheel West- Afrika, en met zijn blad African Challenge in geheel Afrika. Het zelfde geldt in zekere zin voor de Africa Interior Mission. Maar vele andere zendingen werken slechts in één bepaald gebied. Kenmerkend voor deze zen dingsorganisaties is dat de zende lingen zelf moeten zorgen voor hun inkomen, vandaar ook de naam „geloofszending". Als zij van vrienden en plaatselijke ge meenten dat inkomen bij elkaar hebben, dan zorgt de zending voor hun plaatsing en bemiddelt zij bij het doorzenden van de giften. Een bepaald percentage wordt meestal afgetrokken voor administratieve onkosten. linge verschillen over de Pinksterboodschap, de leer van de kerk en de bedelingenleer. Volgens hem zal de Wheaton Declaration, de resolutie die werd aan genomen, behoren tot de belangrijkste zendings documenten van deze eeuw. Hij is blij met deze eenheid, maar vreest toch een dieper wordende kloof ten opzichte van de „Wereld raad-zendingen." Negen van de vijftien referaten bevatten ergens een aanval op de oecumenische be weging en soms met name op de Wereldraad. Smith verwacht dat overal ter wereld deze zendin gen en de jonge kerken uit hun werk geboren, zich aaneen zullen sluiten. Komt deze verenigende ten dens uit Groot-Brittannië dan wordt een open orga nisatie gevormd ongeacht tot welke andere organi satie de leden behoren. Gaat de leiding echter uit van Amerikanen (zoals in Afrika) dan wordt vaak de eis gesteld dat ledenorganisaties niet tegelijker tijd lid kunnen zijn van Wereldraad-organen. Eerste zendingsreis van Aura-christenen (Van onze kerkredactie) De verkondiging van het evangelie onder de Auca- indianen is opnieuw gepaard gegaan met een moordaanslag. Tien jaar na de dood van de vijf jonge Amerikaanse zende lingen zijn nu door inwoners van een ander dorp vier Auca's vermoord, omdat hun familieleden christen geworden wa ren. De moordaanslag was het Auca-antwoord op het besluit van de jonge christengemeente om zendelingen naar de andere dorpen te zenden. verscholen hadden. Daar zij een aanval vreesden, besloten zij on middellijk naar hun eigen ge meente terug te keren. Op hun tocht van drie dagen en nachten door de jungle werden zij voort durend achtervolgd, maar niet aangevallen. van het christelijk dorp riep Oh. caye de wildernis in wat Jezus Christus voor haar betekende. Als antwoord hoorde rij slechts het hoge Auca-gefluit, maar w»j wist zij dat de moordenaars van haar familie haar haddea Vanuit haar hut aan de rand verstaan. De oude Nigeriaan rechts heeft geen bijbel. Hij zou hem waar schijnlijk ook niet kunnen lezen. Vol aandacht luistert hij r wat zijn dominee hem er voorleest. De jonge kerken heb ben nog veel te weinig bijbels tot hun beschikking. Om hiervoor geld bijeen te brengen houdt het Nederlandse Bijbelgenootschap in de week tan 5 tot 12 juni de actie ,JViet bij brood alleen". reeds veel aandacht in de Ameri kaanse kerkelijke en christelijke pers gekregen. Olan Gendrix. van de Far Eastern Gospel Crusade heeft de opmerking bot weg gelanceerd in het blad Eter nity: Er zijn veel te veel zen dingsorganisaties. De redactie was wat voorzichtiger, want die zette boven het artikel de vraag: „Te veel zendingen?" voor samenwerking met andere lijke vrijheden en alle vormen kerken en zendingsorganisaties, van sociale gerechtigheid in de Ze zijn sterk evangeliserend. gehele wereld". Samenwerking iïS "du'bbe?werk'"2 Hindernis Na de oorlog hebben deze or- vermijden resultaten zal boeken. Amerika telt in totaal 427 ganisaties, die bepaald huiverig De Wheaton Declaration heeft zelfstandige zendingen. Daarvan waren voor het werk van de oe- In maart meldden wij dat de christelijke Auca gemeente van het dorp Tewaeno besloten had zelf zendelingen uit tc zenden. Deze Auca's die in 1956 de vijf Amerikaanse zendelingen ver moordden zijn door het getmge- zijn 47 organisaties met 8.413 zendelingen georganiseerd in de IFMA. Daarvan hebben op hun beurt 12 twee honderd of meer zendelingen op de velden. Vol gens Hendrix proberen tiental len organisaties geldelijke steun te verkrijgen van steeds weer dezelfde mensen, ze zoeken hun kandidaten bij dezelfde scholen en laten in steeds weer dezelfde kerken iets van hun werk zien. Als grootste hindernis ziet Hendrix he feit dat in veel ge vallen de stichter nog steeds in leven is en niet graag zijn eigen persoonlijk werk ziet opgaan in een groter geheel. Dan is er de kwestie van het sentiment. Een zending heeft zo'n prachtige geschiedenis. God heeft dat werk gebruikt, mag je dat nu zomaar op laten gaan in een an der werk? In de derde plaats noemt Hendrix als moeilijkheid de angst om met een andere or ganisatie, die men nog niet goed kent, in zee te gaan. Maar het ziet er naar uit dat die drie hindernissen overwon nen zullen worden. Ook op dit gebied wordt nu gestreefd naar concentratie. Hieruit zouden wel eens 's we relds grootste zendingsorganisa ties kunnen ontstaan, want nu reeds hebben de Amerikaanse or thodoxe zendingen meer mensen op de zendingsterreinen dan alle kerken van de rest van de we reld bij elkaar. Reeds nu hebben enkele van deze organisaties reeds 1000 of meer zendelingen op hun zendingsterreinen, waar bij wel gerekend moet worden met het feit dat vrouwen van zendingspredikanten meegeteld worden. nis van de weduwe Elisabeht El liot en zuster Rachel van de ver moorde vliegenier Naze Saint tot geloof gekomen. Betty Elliot heeft inmiddels het Evangelie van Marcus in hun taal over gezet. Begin van dit jaar, toen de moordaanslag op de Ameri kaanse zendelingen werd her dacht deelde de bekeerde moor denaar Dyuwi, die nu ouder ling van de kleine gemeente is, mee dat hij zich geroepen wist om stroomafwaarts het evange lie te gaan prediken. Op weg Ongeveer een maand geleden vertrok een groep van vier Au- ca-christenen voor hun eerste zendingsreis. Het doel was een groot Auca-dorp dat bekend stond om zijn vijandige houding. Gepoogd was reeds om de eerste contacten te leggen met familie leden en het zag er naar uit dat de groep misschien niet vriende lijk maar toch ook niet vijandig zou worden ontvangen. De groep werd geleid door ou derling Dyuwi, wiens zuster in dat dorp woonde. Lid van de groep was een meisje uit dat dorp Oncaye, dat in Tawaeno tot geloof gekomen was. De groep bestond uit vier mensen. Toen zij in het dorp aankwamen, von den zij dit geheel verlaten. In een van de hutten vond Oncaye haar moeder met een speer in haar hart. In een andere hut vond zij haar twee broers dood op hun bedmatten liggen.. Zij wa ren kennelijk in hun slaap ver moord. Een vierde slachtoffer was de zuster van ouderling Dyuwi. De vier mensen die, naar zij hoopten, hen zouden hel pen om. door het dorp te wor den opgenomen, waren allen ver moord. Terug Een onderzoek in de omgeving toonde aan dat de inwoners van het dorp zich in de jungle J'ir f 11 j!i- Wij naderen uw hemeltroon, o Heer die ons geneest, o Zoon van God, o mensenzoon, en bidden om uw Geest. Verhoor ons ongeduld; laat ons niet onvervuld; opdat ons leven U vertoont en heiligheid onthult. Verhoor, o Geest die levend maakt, 't gebed door U gewekt; vervul het hart, naar U ontwaakt en aan zijn nood ontdekt Laat ons niet zonder kracht; doorstroom die op U wacht; totdat de liefde, lang verz#akt. uit heel ons wezen lacht. O adem van het eerst begin en van het Pinksteruur, herschep ons hart en woon erin, vervul ons met uw vuur. Beweeg ons tot de grond; spreek zelf in onze mond; tot overal uw Rijk begint waar hoort die niet verstond. TEKST: INGE LIEVAART MELODIE: NELLY POORTIER Zelfstandig Deze zendingen stichten plaatselijke gemeenten, die zelfstandig verder moeten groei en. De band met het thuisfront van deze gemeenten is dan ook vaak heel zwak en meestal een persoonlijke band via een zende ling of de zendelingen die er al jaren werken. Veel van dit zendingswerk is ontstaan uit particulier initiatief van een bepaalde zendeling. Soms voelde hij zich niet geluk kig in de organisatie die hem oorspronkelijk uitzond. Hij keer de dan naar Amerika terug en stichtte een eigen zending. Soms ook kwam een zendeling in een bepaald land op de een of ande re manier in aanraking met een „onontgonnen" gebied elders, de eigen zending voelde er dan vaak niet voor om daar te gaan werken, en om die redenen werd dan een nieuwe zending geformeerd. Theologisch liggen de meeste geloofszendingen vrij dicht bij elkaar, ze worden meestal gere kend tot de groep van de „conservative evangelicals", zijn vrijwel allemaal huiverig voor samenwerking met de Wereld raad, hoewel ze op het zen dingswerk vaak wel openstaan cumenische beweging, zich in de Verenigde Staten sterker aaneen gesloten. Ze hebben drie federa ties gevormd, die tot nu toe ei genlijk alleen ontmoetingscentra waren. De kleinste groep is een organisatie van zendingen van kerken die bij de Internationale Raad van Christelijke Kerken zijn aangesloten. De twee grote groepen zijn de IFMA en de EFMA. De letters FMA betekenen hetzelfde, Fo reign Missions Associations (Unie van buitenlandse zendin gen). De „I" komt van „Interde nominational". Deze organisatie bestaat louter uit zendingen zon der kerkelijke achtergrond op het thuisfront. Zij worden gesteund door mensen uit aller lei kerken. De „E" komt van „Evangelical". Die organisatie bestaat uit kerkelijke zendingen van orthodoxe signatuur. Voor het eerst hebben beide unies nu een gezamenlijk „Con gres voor wereldwijde zending" georganiseerd. Meer dan 900 zen delingen en predikanten van jon ge kerken uit zeventig landen woonden dit congres bij. Na acht dagen vergaderen werd een resolutie van 5900 woorden aan genomen, waarin duidelijk aan gedrongen wordt op meer samen werking. Eenheid Niet slechts op practische gron den wil men komen tot fusies. Onder het hoofd „Over evange lische eenheid" wordt onder meer ook gezegd: „Wij waarschu wen evangelische (in de beteke nis van orthodoxe) christenen geen nieuwe kerken of organisa ties te stichten, waar bestaande groepen met gelijke geestelijke achtergronden reeds hun taak vervullen". Nog steeds blijft men huiverig om het voorbeeld van veel Euro pese zendingsorganisaties te vol gen en ook aandacht te gaan schenken aan allerlei noodzake lijk sociaal werk. Maar toch blijkt uit de Wheaton Declara tion dat men toch niet meer lou ter met preken wil volstaan. In dit verband wordt gezegd: „Evangelische sociale acties moe ten samengaan, waar maar moge lijk, met de verkondiging van het evangelie van Jezus Christus... We dringen er bij alle evangelischen op aan zich open lijk en duidelijk in te zetten voor rassen gelijkheid, mense- De praktijk van het geloven is een onderwerp dat, gelukkig, hoe langer hoe meer aandacht krijgt in de kerken. Met name de r.k. kerk besteedt er ook ruime aandacht aan, heeft er zelfs series boekjes aan gewijd. Een recent exemplaar uit zo'n serie is Het gezin als geloofsgemeente, door J. van Haaren, die hoewel voor zichtig, daar toch rake dingen over kan zeggen. Hier om èn om de frisse manier van zeggen hebben we enkele facetten uit dit boekje naar voren willen brengen. Gezin als geloofsgemeen te. Wat wordt daarmee be doeld? Iets in deze rich ting: wat in de Kerk in woord en sacrament, in het gemeenschap-der-heiligen- zijn naar voren komt, wordt thuis in het samen zijn van man en vrouw in de gedragingen van ouders en kinderen, op prozaïsche, dat is op gewoon menselij ke, wijze vertaald, name lijk als zij samen eten, praten, leven. Vaak is het gezin de kleine kerk ge noemd. Een inderdaad goe de kwalificatie om de be tekenis van het christelijk gezin aan te geVen. Wat betekent het nu voor het gezin om geloofsgemeente te zijn? Baseren wij het gezin op de onderlinge liefde van man en vrouw en zien wij in die liefde de band die het ge zin tot gemeenschap maakt, dan is daarin nog niets duide lijk van een g?loofsgemeen1e. welke immers haar basis vindt in geloof en doop. Het is het geloof van de ouders, dat het gezin tot ge loofsgemeente maakt. Anders gezegd: het geloofsgemeen- te-zijn hangt van vader en moeder af. Zij rtiaken het ge zin en zij moeten het gelo- vig-zijn verwerkelijken in de tijd waarin zij leven. Het christelijk gezin is ge baseerd op het in geloof, dat is in Christus, gehuwd zijn van man en vrouw. Het vindt zijn fundament in de totale toewijding van man en vrouw, die hoort te zijn als de toewijding van Christus aan de Kerk. Het gezin is ge loofsgemeente, omdat het zijn wortels heeft in een samen hang die beeld is van de sa menhang van Christus en de Kerk. Die samenhang is een heid in liefde en overgave. Zeggen we lat het gezin naar God moet leiden, dan behoeft dat nadere uitwer king. We weten dat het gezin is de van nature gegeven menselijke samenhang. Deze is, als hij gedragen wordt door geloof en doop van de ouders, tevens ge'o.jfssamen- hang. In die geloofssamen- hang nu kunnen menselijke werkelijkheden in de heils werkelij kheid binnengehaald worden. Leren leven Zo kan in het gezin de bete kenis van het menselijke bestaan, de diepste grond van de menselijke intimiteit, de betrokkenheid op leven en sterven een helderheid krij gen, die in het geloof haar oorsprong vindt Men zou ook kunnen zeggen dat het het gezin is, waar de mens leert wat leven betekent. Zo kunnen we gaan spre ken van de eerste menselijke bewegingen, de bewegingen van de liefde waardoor hou vast en warmte aan de gebor genheid worden gegeven, de beweging van de verwachtin gen welke, door de betrokken heid op elkaar, vervulbaar zijn. De saamhorigheid dient zich aan; de weg naar mede mensen buiten het gezin. Kort om het gezin leert leven met mensen. In de geloofsge meente van het gezin sluit dit alles duidelijk leven met God in. In het gerin, in het bij el kaar honden, kan zichtbaar worden wat God met de mensen voorheeft. In de op gewone menselijke liefde ge baseerde gemeenschap die ge rin heet wordt ons ®o iets ver teld van wat er is tussen God en de mensen. In het gezin wordt iets van de sluier van dat geheimenis opgelicht, is dat gezin vindplaats van open baring. Anders Nu functioneert het gezin in deze tijd op andere wijze dan nog maar betrekkelijk kort geleden. Het moet dit trouwens, wil het zijn taaak goed vervullen. En het dient ook anders als geloofsgemeen te te gaan fungeren. Willen we die verandering proberen te omschrijven, dan zou dit er wellicht van kun nen worden gezegd. Het lijkt, of de meeste gezinnen zich minder in zichzelf opsluiten en zich minder afsluiten van de wereld, al wordt de ge zinsintimiteit thans juist ster ker gezocht dan vroeger. Het gezin lijkt minder in verweer tegen de wereld-als-gevaar- voor-het-geloof, dan tegen de wereld inzoverre deze inbreuk op het geheel eigene van het gezin, de intimiteit, wil ma ken. De indruk bestaat, dat het gezin op zoek is naar de wijze waarop het in deze tijd als geloofsgemeente kan func tioneren. Te weinig heeft de Kerk nog weet van de bijzon der grote waarde van het ge zin als geloofsgemeente. Hoe men ook over het veranderen de functioneren van het gezin als geloofsgemeente moge denken, er is in elk geval een grotere vrijheid merkbaar en een meer open ruimte ontstaan, waardoor het gezin zelf kan gaan ontdekken wat het (allemaal) als geloofsge meente is. Kort samengevat: krach tens zijn aard hoort het gezin in de wereld thuis. Ook als geloofsgemeente hoort het daar thuis. Om die reden is het christelijk gezin kerk in de wereld en kerk naar de wereld toe. Hetgeen wil zeg gen, dat het gezin de kerk in de wereld gestalte geeft! Spelenderwijs Het gezin moet spelender wijs aan de vruchtbaarheid van deze aarde groeien. In het gezin moet aan het licht komen, dat geloven van mens tot mens moet kunnen gaan; dat vertrouwen wil zeggen: elkaar bij de hand houden en dat liefhebben het meest vol waardige spel is van mensen, die met hart en ziel aan el kaar hangen. Daarin wordt dan openbaar wat Kerk is: het zijn voor elkaar, het hoop geven, het liefhebben tot het einde toe en het juist hier door God toebehoren. Die dit alles mogelijk maakt. 1) Het gerin als geloofsge meente. door J. van Haaren. Uitgave P*x, 's-Gravenhage (M blz., f 5,90).

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 14