Nieuwe Le. BIJNA MILJARD OVER STREEP 4 t AJ Commentaren Produktschap dreigt plan van fabriek te torpederen r - sM Vondeling liet toch de kraan lekken 0 i Minister belooft cijfers Vrijspraak in spionageproces In Engeland Overvalontsnapping diefstal op één dag COMPUTER BETRAPT ZWARTKIJKERS" Melk in verpakking van 1%liter? Inhoudsmaat zou uit de toon vallen 'n ster matras Demonstratie tegen Ky neergeslagen Intensieve stakingen in Griekenland en Italië Give a man a Lucky Donderdag 26 mei 1966 47ste jaargang Nr*ct«un P. DIEMER loofdradsctaun Dr. E. DIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantv»stich Is gheblevan miin hert in teghonspoet I" Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88. p.m. 3.75, p.kw. 11.30 - Klantendienst bezorging 18.00-19.00 oor Het Tweede-Kamerdebat over het loon- en prijsbeleid is vanmorgen vroeg (om half drie) als een nachtkaars uitgegaan. De vier inge diende moties (twee van de CHU, een van de WD en een van de PSP) werden alleen ge steund door oppositiepartijen. De Kamermeer- derheid ging met de plannen van de regering Drs. Van der Mei akkoord. Heelhuids Geweldige mogelijkheder voor kerk in Indonesië - pag. Kernmerk GUYANA Na 385 jaar koloniaal be stuur door Spanje, Neder land, Frankrijk en Engeland is Brits-Guyana vannacht onafhankelijk geworden. Onder de naam Guyana zal het als 118de land lid van de V.N. worden. Voor Nederland is het van be lang, dat Suriname een stuk van het nieuwe land Geen eenstem migheid over aanpassing minimumloon pagina 11 •fe NCR F komt met nieuiv someramuse ment - pag. Radio en TV (Van onze parlementsredactie) "TJBN HAAG De regering ziet zich genoodzaakt dit jaar nog be langrijk meer uit te geven dan ze aanvankelijk bad begroot. Het staat nu al vast, dat de rijksbegroting-1966 met ongeveer een miljard zal worden overschreden. Dit onthulde minister Vondeling (financiën) gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de regeringsplannen om de overspannen economie af te koelen. Vondeling was: „U hebt bij het opstellen van uw begroting onvoldoende rekening met overschrijdingen gehouden. Dat is een ernstige beleidsfout. Elke begroting kent z'n overschrijdingen, maar een be drag van ruim ƒ900 min. had niemand van ons verwacht". De heer Van Lier (soc.): „De heer Toxopeus is wel de Op Prinsjesdag 1965 heeft deze minister in de Kamer gezegd, dat de uitgavenkraan voor 1966 dicht was en niet meer mocht lekken. Giste ren betoogde dr. Vondeling, dat „de kraan voor wat betreft het aan vatten van nieuwe activiteiten in derdaad niet of nauwelijks heeft ge lekt''. Er waren uitzonderingen: stexin voor de mijnsanering (f2 min.), verhoging bijzondere pen sioenen (f7 min.), veeziektebestrij- ding (f7 min.), onregelmatigheids toeslag voor ambtenaren (f 14 min.), maar die nieuwe uitgaven zullen echter binnen de begroting worden gecompenseerd. Vanwaar dan die enorme begrotings overschrijding? Het ministeriële antwoord luidde: door automatische verhogingen yan bestaande begrotingsposten, verho gingen die onvermijdelijk waren. In de onderwijssector moet met een tegenval ler van ongeveer ƒ375.— min. rekening worden gehouden. De helft daarvan komt echter voor rekening van het vori ge kabinet, want heeft betrekking op uitgaven die in de jaren 1963 tot en met 1965 zijn gedaan. Nog steeds sturen scho len rekenipgen over die jaren departement. In de landbouwsector is er een tegen valler van 190 min. De financiering van woningwetwoningen zal in 1966 ƒ100 min. duurder uitkomen. Tenslotte zal als gevolg van de loonstijging de begro tingspost voor ambtenarensalarissen er -pensioenen met ƒ245 min. moeten wor den verhoogd. De begrotingsover schrijding door automatische verhogin gen bedraagt dus in totaal ƒ910 min. Daarvoor zullen zo gauw mogelijk aan vullende begrotingen bij de Kamer wor den ingediend. Behalve tegenvallers zijn er ook enke le meevallers. Volgens nieuwe ramingen zullen belastingontvangsten 150 min. laatste, beter gezegd: de op één na laat- deze Kamer, die het recht heeft dit kabinet vanwege een begrotingsover schrijding te kapittelen". Met de woor den „op één na laatste" doelde de heer Van Lier kennelijk op het liberale Ka merlid prof. Witteveen, oudminister van financiën. KVP-woordvoerder Aalberse zag in de „tegenvallers" een reden te meer voor het kabinet om de uiterste zuinigheid te betrachten. Hij vertrouwde, ten. zal worden gevolgd door een „flinke stap om ook in 1967 de uitgaven te beteu gelen en de inflatie tegen te gaan". Van vrijwel alle kanten werd er bij de minister op aangedrongen de voorgeno- afremming van de overheidsuitga- nader te kwantificieren. Dr. Vonde ling antwoordde dat dit minstens een maand zal duren. Zodra hij de gegevens binnen heeft, zal hij de Kamer informe- •n. „We houden u aan de termijn van :n maand", aldus de heer Aalberse. In de regeringsnota Is een volledige In vesteringsstop voor nieuwe taken afge kondigd bij het Rijk. Alleen voor onver mijdelijke en hoogstnoodzakelijke geval len worden uitzonderingen toegestaan. Voor het overige wordt het regeringspro- Sam gewoon uitgevoerd, zij het in lager mpo. De financiering van de woning- wetbouw is verzekerd, die van de overi ge bouw (met name de particuliere) niet voor de volle honderd procent, al nam de minister wel aan, dat de financiering de in aanbouw zijnde woningen ge garandeerd is. Over een eventuele matiging van de „schandaalbelasting" op bijzondere belo ningen kon de minister nu geen toezeg gingen doen in verband met de budgettai re consequenties. Deze zaak zal echter met grote ernst worden bestudeerd, (zie ook elders in dit nummer). De minister-president scheen gisteren, tijdens het debat over het loon- en prijsbeleid, in pantomime- taal duidelijk te willen maken dat hij zich niet bij de neus zou laten nemen, terwijl de minister van financiën, Vondeling, op dezelfde wijze communicatie bedrijvend leek uit te beelden: Ik heb er toch wel een zwaar hoofd in. ROTTERDAM De rechtbank in Rotterdam heeft vanmorgen de 39- s-.-" dien blijkt (op basis van een gemiddelde Maasstad vrijgesproken van spionage vijf jaar) elk jaar weer ongeveer 350 min. minder te zijn uitgegeven dan bepaalde posten was begroot. De reactie van VVD-fractieleider mr. Toxopeus op de mededelingen van dr. LONDEN De Engelsen werden iisteren opgeschrikt door drie gebeur tenissen: een grootscheepse ontsnap- ling van gevangenen, een gewapende Iverval op een bankauto en een liefstal van 100.000 gulden uit de kluis ian het Britse passagiersschip Queen Wary. De ontsnapping gebeurde toen een (roep gevangenen in een autobus rerd teruggebracht naar de gevange lis van Pankhurst op het eiland fc'ight. Zij kwamen uit Winchester raar zij hadden getuigd in een proces ►ver incidenten die onlangs in de ge vangenis van Pankhurst hebben plaatsgehad. j Plotseling vielen zij de dertien bewa kers aan die hen begeleidden. Tijdens 3e verwarring die hierna ontstond haakten negen man gebruik en na- jnen de benen. De gealarmeerde poli tie trof direct allerlei maatregelen, speurhonden werden ingeschakeld, hog in de late avond konden vier man ken worden gepakt. De overigen zij: (log voortvluchtig. Het was de grootste Ontsnapping in Engeland sinds vele laren. Een miljoen In Londen deden op dezelfde dag Vijf gewapende en gemaskerde man nen een overval op een pantserauto, die in West-Londen voor een bank stond. Bijna een miljoen gulden werd •buitgemaakt. I De overvallers sloegen twee bahkbe- ieambten neer en staken een dubbel- oopsgeweer door het raampje van de auto en dwongen zo de bestuurder de auto te openen. De rovers stapten ui en lieten de chauffeur wegrijden. Een half uur later werd de auto terugge vonden. De bestuurder zat opgesloten in zijn voertuig en de zakken met bankpapier waren verdwenen. De bank heeft een bedrag van 98.000 gul den uitgeloofd voor het terugvinden van het geld. 100.000 In de havenstad Southampton heb ben dieven de kluis van de Queen Mary opengebroken en zijn met een bedrag van 100.000 gulden er vandoor gegaan. Het waren gages van een kwart van de ongeveer duizend kop pen tellende bemanning, die na het binnenlopen in Southampton van boord was gegaan om aan de zeelie denstaking deel te nemen. naar Oost-Duitsland. De rechtbank, die vervroegd uitspraak deed in deze zaak, heeft de onmiddellijke invrijheidstel ling van Cor S. verlangd. In de motivering van het vonnis stelde de rechtbank, dat niet bewezen kan worden geacht dat de contacten die S. sinds 1961 met Oost-Duitsland had, ten doel hadden staatsgeheimen uit te leveren aan een vreemde mo gendheid. Het proces tegen Cor S, die sinds oktober van het vorig jaar, toen hij werd gearresteerd, in voorarrest heeft gezeten, is dinsdag achter gesloten deu ren gevoerd. De tenlastelegging tegen S. vermeld de o.m. dat hij zich in verbinding had gesteld met de Oostduitse staatsveilig heidsdienst, van welke instantie hij een hoeveelheid comdemateriaal in ontvangst had genomen om codebe richten, die vanuit Oost-Duitsland per radio werden uitgezonden en in Ne derland konden worden opgevangen, te kunnen ontcijferen. Uit die code- boodschappen had S. zijn opdrachten kunnen destilleren. Voorts zou hij aan O.-Duitsland gegevens hebben ver strekt over het Nederlandse leger door het opsturen van militaire handboeken, en ook telefoonboeken en stadsplatte gronden hebben geleverd. Een ander punt van de tenlastelegging was, dat hij pogingen zou hebben gedaan be vriend te raken met een beroepsoffi cier van een Nederlandse tankbataljon die op de hoogte zou zijn met de opera tiebevelen voor zijn onderdeel. De officier van justitie had deze week tegen S. vijf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist. n* DEN HAAG Met behulp van de computer zijn gisteren in Oegst- geest 458 clandestiene tv-kijkers en radioluisteraars opgespoord: 230 .zwartkijkers" en 228 „blinde luis teraars". Zij zullen een proces-ver baal krijgen omdat zij hun kijk- of luistergeld nooit hadden voldaan. De namen worden doorgegeven aan de justitie. De werkwijze van de PTT was zeer eenvoudig. De computer verstrekte alle namen van diegenen, die geen luister- of kijkgeld hadden betaald. Men hoefde dus alleen maar aan te bellen bij die adressen, die volgens de computer geen radio of tv bezitten De 458 ontduikers vormden teza men een vierde van het totaal aan tal mensen, waar de razzia werd ge houden. De rest bleek inderdaad geen tv of radio te bezitten. Eenzelfde re sultaat werd vorige week in Lutten behaald. Het is de bedoeling, dat de PTT deze razzia's ook elders in het land zal gaan houden. Door van de com puter gebruik te maken kan zij met minder mankracht sneller optreden. DEN HAAG Een grote Til- burgse zuivelfabriek heeft het plan opgevat om consumptie- melk in een papieren verpak king van 1% liter in de handel te brengen, maar het Produkt schap voor Zuivel dreigt de uitvoering van dit voornemen onmogelijk te maken. Dit bleek tijdens de gisteren gehouden bestuursvergadering van het produktschap, waarin langdu rig werd gediscussieerd over een verzoek om medewerking aan het Tilburgse initiatief. De fabriek, wier naam door het Pro duktschap voor Zuivel angstvallig geheim wordt gehouden, levert o.m. melk aan het Amerikaanse leger in West-Duitsland in een papieren verpakking van l3/1 li/ter (gelijk aan een halve gallon). Een marktonder zoek heeft uitgewezen dat in Til burg per gezin gemiddeld 1.7 liter melk per dag wordt gekocht, zodat er volgens de fabriek steZIig be langstelling bij de consumenten zal bestaan voor een verpakking van 1% liter, temeer, omdat daarmee ook tot een aantrekkelijker prijs kan worden gekomen. De zuivelfabriek wil daarom een proef nemen met de verkoop van deze eenhe den in ons land, maar de zuivelverorde- ning van het produktschap verzet zich daartegen omdat op grond hiervan geen grotere verkoopeenheden voor consump- tiemelk zijn toegestaan dan één liter. De fabriek heeft zich daarom tot het pro duktschap gewend met het verzoek om ontheffing van de verordening. De consumptiemelkcommissie van het schap heeft het bestuur unaniem gead viseerd afwijzend op dit verzoek te soc.-econ. redactie) (Van i beschikken. Zij meent dat een afzet van 1 3/4 liter „uit de toon zou vallen" en „niet afzetbevorderend zal werken", ter wijl de commissie het betwijfelt of „met deze maat enig prijsvoordeel voor de consument wordt bereikt". Een andere overweging van de commis sie is, dat na het verlenen van een ont heffing aan de betrokken fabriek wel licht ook ontheffingen aan andere fabrie ken zullen moeten worden verleend en dat er op deze wijze „aan zou kunnen worden meegewerkt dat meerdere be drijf sgenoten wegens de concurrentiever houdingen tot achteraf wellicht weinig of geen nut hebbende investeringen wor den genoodzaakt". Wel meent de commis sie, dat de weg naar invoering van een inhoudsmaat groter dan één liter niet definitief mag worden afgesloten. In het bestuur van het Produktschap voor Zuivel bleek een grote mate van instemming met de visie van deze com missie te bestaan. Al werd dat niet met zoveel woorden gezegd, uit de discussie bleek echter ook een zekere vrees om het verzoek om ontheffing „zo maar" Weinig regen DE BILT De kern van een oceaandepressie die gisteren over Schotland trok, bevond zich vanmor gen al bij de Duitse bocht. De fron ten van deze depressie passeerden met regen ons land. De depressie kern trekt nu naar midden-Europa. Ten zuidwesten van Ierland is een hogedrukgebied aangekomen, dat nog in betekenis toeneemt en dat zich over de Britse eilanden uitbreidt. Ten gevolge hiervan zal de wind in ons land morgen uit noordelijke richting waaien, zodat het koel weer blijft. Er zullen echter weinig of geen buien meer vallen en de wolkenpartijen zul len worden afgewisseld door enkele opklaringen. SAIGON De Zuidvietnamese militai re autoriteiten hebben gistermiddag in Saigon met harde hand een einde ge maakt aan voorbereidingen voor een gro te demonstratie tegen de regering van premier Ky. Politiemannen en marinieis dreven met behulp van traangasgranaten honderden boeddhistische priesters en nonnen uiteen, toen deee optrokken naar het marktterrein. De betoging zou zijn bedoeld tegen het militaire optreden te gen de opstandige beweging in Da Nang, waarbij in acht dagen tijd 76 mensen om het leven kwamen. Amerikaanse militai ren en burgers kregen de raad van de straat te blijven. In de ten noorden van Da Nang gele gen universiteitsstad Hoe-é duurt intus sen de beweging tegen premier Ky voort. aan de kant te schuiven. Diverse bestuursleden kwamen met de gedachte dat een verpakkingseenheid van 2 liter beter zou passen in de bestaande reeks van 1/8, 1/4, 1/2 en 1 liter en niemand nam het op voor de fabriek door te stellen dat dit bedrijf „toevallig" wél een machine heeft staan voor een verpakking van 1 3/4 liter (nl. t.b.v. de leveranties aan het Amerikaanse leger) en niet voor eenheden van 2 liter. Ten slotte werd maar besloten de kwestie, die reeds in december van het vorige jaar aan het bestuur werd voorge legd, eerst nog eens voor te leggen aan de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond (F.N.Z.) en de Vereniging voor Zuivelin dustrie en Melkhygiëne (V.V.Z.M.). „Dan kunnen we er na de zomervakanties weer eens over praten", zei voorzitter B. van Dam. (P een enkele schaafwond en wel licht een paar inwendige kneu zingen na is de regering vannacht heelhuids uit het marathondebat in de Tweede Kamer tevoorschijn ge komen. Geheel volgens de verwach ting kreeg haar afkoelingsplan het voorlopig fiat van de drie regerings partijen. De oppositie heeft nog ge tracht de voorgenomen loon- en prijsmaatregelen terug te draaien, maar dat mislukte. Om die mislukking zijn wij niet rouwig. Het afkoelingsplan vertoont alle kenmerken van een minimum plan, dat van compromissen aan el kaar hangt. Het is nog zeer de vraag of de regeringsmaatregelen toerei kend zullen blijken te zijn. Mis schien moet er straks nog een schep bovenop, want in weerwil van mi nister Den Uyl's obligate optimisme lijkt de economische toestand aller minst rooskleurig. Zo zag ook de op positie het. Maar des te onlogischer was daarom haar poging om het mi nimumplan nog verder uit te hollen, tot er niets meer van over zou blij ven dan de vage mededelingen over de temporisering van de overheids uitgaven. Terecht kan men stellen, dat dit kabinet door zijn excessieve uitgaven politiek zelf de inflatie in de hand heeft gewerkt. Maar nu het zo gelopen is, moet men de regering niet de middelen onthouden om in 's lands belang de nodige correcties aan te brengen. Wat de regeringspartijen betreft: opvallend was toch wel de tamelük gereserveerde houding van de KVP- fractie. Haar woordvoerder, mr. Aal berse, wees de moties van de oppo sities af met het argument, dat het hier „politieke moties" betrof, recht streeks gericht tegen het voortbe staan van dit kabinet. Met deze for mulering trachtte hij naar veler in druk te verbloemen, dat een deel van zijn fratie het met de zakelijke inhoud van de moties wel eens was. Weinig plezier moet het kabinet ook hebben beleefd aan de bedekte waar schuwing van de heer Aalberse, dat zijn fractie een verdere verhoging van de rijksuitgaven in 1967 niet zal accepteren. Daartegenover stond het betoog van de antirevolutionaire Boersma, die niet alleen geen behoefte had aan waarschuwingen vooraf, maar die ook geen kwaad woord over het ka binet wilde horen. Met één slag heeft de heer Boersma alle recente speculaties over een verminderende regeringsgetrouwheid van de a.r. Tweede-Kamerfractie weggevaagd. Overschriiding J^OGAL sensationeel was gisteren in de Kamer de mededeling van minister Vondeling, dat de begro- ting-1966 nu al met bijna een mil jard is overschreden. Daar komt waarschijnlijk nog wat bij, zodat de eindafrekening een astronomisch ge tal te zien zal geven. Op zichzelf is dat niet uitzonderlijk. Elk jaar vinden begrotingsover schrijdingen plaats en niet voor het eerst zit een regering daarmee nu in de buurt van het miljard. Maar het nare van de nu gesignaleerde over schrijding is, dat ze komt op een be groting, die zich van haar voorgan gers toch al onderscheidde door een bovenmatige uitgavenstijging. Heeft het kabinet vorig jaar de mogelijk heid van een forse uitloop niet in haar ramingen voor '66 verdiscon teerd? Opheldering daarover is ge wenst. In ieder geval behoort het gebeurde voor het kabinet een aansporing te zijn om in het uitgavenbeleid voor 1967 de grootst mogelijke voorzich tigheid en terughoudendheid te be trachten. ATHENE Tweeduizend Griekse spoorwegmannen zijn dinsdag in staking gegaan voor hogere lonen. De staking zou tot woensdagavond duren, maar gisteravond besloot het spoorwegperso neel er nog twee dagen aan vast te kno pen. Als gevoCg van de staking loopt zeven tig procent van de Griekse treinen niet Het spoorwegpersoneel heeft zich niet gestoord aan een mobilisatieopdracht van de regering, waarna de minister van ver keer Ioanis Giamis opdracht tot arresta ties heeft gegeven. Tot dusver zijn negen stakers aange houden. Zij lopen kans op een half jaar gevangenisstraf. De minister wil met de stakers onder handelen nadat zij hun werk hebben her vat. ROME De vakbonden van het grond- van de luchtvaartmaatschappij Alitalia hebben besloten hun zondag be gonnen staking met nog vier dagen te verlengen. Behalve het grondpersoneel neemt ook het kantoorpersoneel aan de len. Het personeel van de Italiaanse poste rijen zal volgende week dinsdag en woensdag staken. De betrokken bonden maken aanspraak op uitkering van pre- De Italiaanse kranten, zouden, na een 24 uurs-staking van het technisch perso neel, vandaag weer verschijnen. ir

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1