I NORTH STATE 't is weer tijd voor Satellieten brengen de krant in 1976 thuis in niet soberder moeten zijn' Willy de Walvis heeft eindelijk rust in ons land Vakbond voelt zich niet meer verantwoordelijk 15 Man doodde vrouw en vier kinderen Duynstee schreef een boeiend werk over kabinetsformaties sinds 1946 Beernink en Cals spraken op andere golflengtes A.r.-werkgroep wenst ander prijsbeleid 19«« WEL WE LEIDSE COURANT9 DINSDAG 21 MEI 1966 Drs. Van Norden blikt in toekomst: AMSTERDAM Het thema van de afscheidsrede, die drs. W. van Norden gisteren in het Amsterdamse Hiltonhotel hield als voorzitter van de vereniging „De Nederlandse Dagbladpers" was: „De wereld, en meer in het bij zonder, de pers in 1976". Tien jaar lang was de heer Van Norden voorzitter, tien jaar wilde hij voor- LSt uitzien. Premier Cals: vrijheid in gebondenheid (Van een onzer redacteuren) taalt aan een te Londen gevestigd mité, dat samen met de internationale posterijen-organisatie een programma uit werkt voor het doorseinen van berichten en foto's via een satellietensysteem. Tech nisch zal het over tien jaar mogelijk zijn de voorpagina van de New York Times in het spreekwoordelijke Tietjerkstra- deel eerder op het tv-scherm te zien dan dat de bewoner van een Amsterdams' buitenwijk zijn krant thuis krijgt. Toekomst De heer Van Norden zag twee ontwik kelingslijnen die bepalend zijn voor he. leven in 1976: de explosieve bevol kingsaanwas en de nieuwe mogelijkhe den op het gebied van de energievoorzie ning. Daarnaast groeien informatie- er communicatiemiddelen gestaag mee. Hij schetste een wereld -van auto's, mensen massa's, snelwegen, vierdaagse werk week, massale recreatie. Een wereld van automatisering en elektronica. Het enige dat ontbreekt is de courant, die dagelijks in facsimile uit een kastje in onze huiska mer rolt, telefonisch doorgegeven vanuit één centraal punt. Ook de dagbladwereld zal aan grote veranderingen onderhevig zijn. De ge middelde gezinsgrootte zal dalen van 4 naar 3. In 1976 zullen er 4 miljoen gezinnen zijn, nu 3 miljoen. Het aantal abonnees zal stijgen met ongeveer één miljoen. Maar het aantal ondernemin gen dat dagbladen uitgeeft, zal kleiner worden. De concentratie zal voortschrij den. Het kleine lokale dagblad krijgt het moeilijk in tegenstelling tot grote landelijke dagbladen en dominerende regionale bladen. De scheldende voorzitter voorzag dat confessioneel gebonden kranten en kran ten met een sterke partijbinding zullen verdwijnen. Het aantal pagina's per krant zal stijgen. In de advertentiepagi na's zal meer en meer het verschijnsel kleur naar voren komen, ook in de redac tionele pagina's. Kleurenfoto's eisen ech ter te veel technische voorzieningen om met enige zekerheid te kunnen zeggen, dat die in 1976 definitief hun intrede bij het dagblad hebben gedaan. DEN HAAG Premier Cals is van mening, dat de opzet van het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus niet soberder van opzet had moeten zijn. Hij zegt dit ln zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. „De huwelijks plechtigheden waren afgestemd op het geen in de huidige omstandigheden bij het huwelijk van de oudste dochter van Hare Majesteit de Koningin, de vermoe delijke troonopvolgster past." Van de door het comité huwe lijksgeschenk ingezamelde gelden zal ten minste 80 procent, ongeveer 1,6 miljoen, ter beschikking worden gesteld aan instellingen werkzaam ten behoeve van gehandicapte kinderen in Nederland, Su riname en de Nederlandse Antillen. De Stichting comité huwelijksgeschenk kan dan ook worden beschouwd als een instelling van algemeen nut, waarvoor belastingaftrek gerechtvaardigd is, zo blijkt uit de memorie. „Van de aanvang af is het de opzet geweest dat het leeuwe- deel van de bijeengebrachte gelden eer sociale bestemming zou krijgen." Minister-president Cals acht het niet juist te stellen dat het huwelijk van de Prinses op kosten van de gemeenschap met pracht en praal is gevierd. Aller eerst kwam een zeer aanzienlijk deel van de kosten voor rekening van het Koninklijk Huis. De begrotingspost van anderhalf miljoen heeft voor een belang rijk deel betrekking op noodzakelijke o- verheldsvoorzieningen voor verkeers- en ordemaatregelen, voorzieningen ten be hoeve van de vertegenwoordigers van de publiciteitsmedia e.d. De premier is er zeker van dat de overgrote meerderheid van ons volk ver wachtte en op prijs heeft gesteld dat het rijk, de gemeente Amsterdam, Den Haag en andere instanties ertoe hebben bijge dragen dat het huwelijk van de Prinses op waardige en feestelijke wijze is vol trokken. De publieke belangstelling voo de televisieuitzending van het huwelij] heeft een recordkijkdichtheid ongele verd. De kleurenfilm van het huwelijk heeft het uitzonderlijk hoge aantal van ruim 1,5 miljoen belangstellenden getrok ken, zo schrijft hij. Treinverkeer bij Gouda gestremd UTRECHT Tussen Utrecht-Den Haag- Rotterdam is sinds vanochtend 11.05 uur in beide richtingen geen treinverkeer mogelijk. Een drijvende bok is klem ge varen onder de Gouwebrug bij Gouda, waardoor de brug voor het treinverkeer is gestremd. Het is nog niet bekend welke maatregelen de Nederlandse Spoorwegen zullen nemen om het passagiersvervoer op gang te houden. Vermoedelijk zullen bussen worden ingeschakeld. De trein, die van Rotterdam via Gouda onderweg was naar Utrecht, rijdt nu via Leiden en Woerden naar de Domstad. De hindernis is sneller opgeheven dan men aanvankelijk bij de spoorwegen dacht. Sinds half twaalf is weer treinver keer over de brug mogelijk. De drijvende bok slaagde erin zich op eigen kracht (met behulp van lieren) los te maken van de brug. Een trein uit Rotterdam en een via Leiden hebben vertraging opge lopen. De trein uit Rotterdam reed tot Gouda en daarna naar Rotterdam terug. De passagiers konden in een volgende Premier Cals ingsuiting en zijn begrenzingen. Hij be gon met te stellen dat de taak van de publiciteit een wezenselement is van de democratische samenleving. De pers moet niet alleen de nieuwsgierigheid be vredigen, maar bovenal de weetgierig heid. De burger zal zich onzeker gaan voelen, wanneer aan deze laatste voor waarde niet wordt voldaan, met alle ver warring die daarvan het gevolg is. De minister-president zei onmiddellijk hierna dat het belang van de eerste orde is dat de overheid de pers terzijde moet staan met informatie zoals de bedrijfslei ding inzicht geeft in de situatie binnen de onderneming. Dat wil niet zegger de overheid nu maar alles openbaar moet maken, maar de driehoeksverhou ding regering - pers - parlement heeft zeer beslist de volle aandacht van kabinet. Het is juist aldus de heer Cals dat de pers een eigen verantwoordelijk heid heeft, ook tegenover de overheid. Haar vrijheid is echter gebonden. Zij staat met de overheid in dienst van hetzelfde doel: het welzijn van heel de gemeenschap. Daarbij speelt een be grip als medemenselijkheid een belang rijke rol, niet alleen wanneer het privé personen betreft, maar ook wanneer deze privépersonen openbare functies bekleden. De publiciteitsmedia staan, zo meent de minister-president, voor een zware taak. De invloed van de massamedia op heel ons volk, in het bijzonder op de jeugd, is groter dan menig schrijver wel licht denkt. Naar de mening van mr Cals kan het Nederlandse volk zich in het algemeen genomen gelukkig prijzen met de pers die het heeft, zo besloot hij zijn toespraak die door vele autoriteiten uit de perswereld en .volksvertegenwoor digers werd aangehoord. steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken Luister naar .1 Is weer tijd voor North State", met de Dutch Swing College Band o.l.v. Peter Schilperoort via Radio Veronica za. 11.15en 18.45 u, zo. 10.30 en 18.45 (Van onze speciale verslaggever) DEVENTER Moby Dick, witte beloega, die op de Rijn is verdwaaldis zoek. En het gerucht wil dat hij naar het IJsselmeer koers heeft gezet, waar hij ten minste meer vis en algen verschal ken kan dan in het smerige, door chemische industrieën vertroebel de water van Europa's hoofdslag ader. Schippers, die op de IJssel voeren zouden de 3500 pond we gende vis gisteren hebben gezien. Hetzelfde wordt gezegd van enke le wandelaars, die met stomheid geslagen waren, toen ze het mon ster spetterend naast zich zagen opduiken. Moby Dick, die ook wel Willy de Walvis wordt genoemd, is de jacht die op hem in Duitsland is ge- bezeten directeur van de Duisburg- se dierentuin in zicht, zomede een armada van schepen en scheepjes, schijnt hij rechtsomkeert te hebben gemaakt om het in Nederland wat rustiger te hebben. Vaststaat dat hij hier geen last van harpoeniers, blus boten, vaartuigen van de waterpoli- tie en plezierjachten zal hebben. De „natte" dienaren van Hermandad hebben al bekend gemaakt dat het in Nederlandse wateren verboden is op walvissen te jagen. Het bijna vijf meter lange dier zal, indien het inderdaad in het IJssel meer is beland, meer overlevings kansen hebben dan in de buurt van Duisburg. Het kan te kust en te keur algen verorberen. Het kan rusten waar het dit wenst, omdat het door niemand opgejaagd zal worden. Schandalig Dr. Dudok van Heel, directeur van het Hardewijkse Dolfinarium, schijnt heel wat menselijker of moeten we zeggen: dierlijker? te reageren dan zijn Duitse collega dr. Gewalt. De in Duitsland gehouden klopjacht op de intelligente en niet van humor ontblote witte walvis noemde hij meer dan schandalig. De Nederlandse zoöloog sprak de hoop uit dat Moby Dick die nu al sinds tien dagen in rivieren als de Maas, de Rijn, de Waal en de IJssel dwaalt, Inderdaad het IJsselmeer zal bereiken. Zelfs het zoete water zal de kolos in geen enkel opzicht parten kunnen spelen. Alleen als hij in een baggerput terecht mocht komen, zal er moeten worden inge grepen. Voor het overige, aldus dr. Dudok van Heel, moet er ten aanzien van Willy de Walvis niets worden gedaan. Het zou zelfs mogelijk zijn hem via de sluizen van de Afsluitdijk in de Noordzee te spuien, via welk water hij opnieuw zijn domein (de Poolzee) kunnen bereiken. steeds weer boven water zijn van mening dat hij fris en monter is. De wilde jacht noch de zeven kubieke centimeter grote verdovingscapsule, die zijn speklaag binnendrong, heb ben hem iets gedaan. Hy moet zo ge zond zijn als een vis, een walvis dan wel te verstaan, getuige de enorme snelheid waarmee hij door de Neder landse wateren ploegde. Inmiddels schijnt dr. Gewalt, die zijn prooi met lede ogen over de Ne derlandse grens heeft zien gaan, zijn commercieel denken nog altijd niet te hebben opgegeven. Hij zou zich met Ouwehand's Dierenpark hebben ver staan om alsnog een poging te onder nemen Moby Dick in zijn (lege) Dolfinarium te krijgen. Hij zou er ten klein kapitaal voor over hebben, om dat de witte beloega, zo hij gevangen wordt, een groot kapitaal (bezoekers, die een hoge entreeprijs betalen) zou kunnen opbrengen. Prinses Beatrix en Claus naar NAVO-taptoe ARNHEM Van 25 juni tot en met 2 juli wordt te Arnhem voor de negende keer de NAVO-taptoe gehouden die in totaal tot dusver ongeveer een half mil joen bezoekers (achtduizend per avond) heeft getrokken. De gala-voorstelling is op 28 juni en zal ook worden bijgewoond door prinses Beatrix en prins Claus. Aan het optreden in Arnhem gaat een uitvoering in Heer len op 24 juni vooraf. Deelnemers aan deze kleurrijke gebeurtenis zijn Ameri ka, Engeland, Canada en ook Frankrijk. Gepoogd wordt om een vertegenwoordi ging van Italië naar Arnhem te krijgen. De muzikale leiding berust dit jaar ook bij majoor H. F. W. van Diepen- Spanje won met 21 UEFA-jeugd na nieuw verlies kansloos PEC In een minuut voltrok zich het drama voor de Nederlandse jeugdploeg (1618 jaar) in de tweede wedstrijd van het jaarlijkse UEFA-toernooi tegen Span. je. Nadat Telstar's schutter Geels na 17 minuten met een machtig schot van bui ten het strafschopgebied Nederland een belangrijke 1-0 voorsprong had bezorgd, werd de Oranjeformatie in nauwelijks een minuut geslagen. Na een half uur kopte rechtsbuiten Costas, een van de beste spelers van het veld, een corner in. Direct na de aftrap raakte een van de Nederlandse aanval lers de bal kwijt, die uiteindelijk op nieuw in het bezit van Costas kwam. Zijn harde schot werd door doelman Hoogeveen knap gekeerd. De goalie kon de bal echter niet onder controle krijgen en werkte deze in eigen doel; 1-2. Daar na hebben de 4.000 bezoekers, die in het provinciestadje Pee aanwezig waren een Nederlands nonstop offensief gezien dat echter geen succes zou hebben. Neder land is door deze tweede achtereenvol gende nederlaag kansloos voor de halve finales geworden. Eerder verloor Oranje met 2-1 van West-Duitsland. De overige uitslagen luiden: Groep a: Schorland—West Duitsland 1-1 (0-0); pe b: BulgarijePortugal 2-0 (1-0); ZuidslaviëOost Duitsland 2-1 (1-1); groep b: Bulgarije-Portugal 2-0 (1-0); (1-1); Frankrijk—Engeland 2-1 (1-0); groep d: HongarijeTurkije 2-2 (2-2); iwitserlandRusland 1-3 (0-1). i DEN HAAG Het Nederlands hoc- dia uitkomt is als volgt samengesteld: Doel: Boks (Amsterdam), achter: Terlin- g^i (Amsterdam) en Ebbens (Kampong), midden: De Lanoy Meyer (Laren), Fok ker (Laren) en Elffers (HGC), voor: Tho le (Laren, Ter Haar (Hilversum), Weerts (SCHC) Van 't Hooft (Hilversum) en De Keyzer (Breda). Het team speelde in deze opstelling ook tegen Pakistan. De ploeg van India speelde maandag in Hannover een wedstrijd tegen een team van Ne- der-Saksen. De Indiërs wonnen met 3-0 (1-0). Reakties op ingrijpen van regering UTRECHT De Verbondsraad van het CNV vindt het teleurstel lend, dat de regering het loonbe- leid niet ongewijzigd heeft voort gezet teneinde ongelijke behande ling van cao's te voorkomen. Dit gevaar is nu echter na de afkon diging van de loon- en prijsmaat regelen aanwezig. Het bestuur van het NW be treurt het in hoge mate, dat de regering nu heeft ingegrepen. De regering had er volgens het be stuur veel beter aan gedaan zich te concentreren op een evenwich tige ontwikkeling in 1967. Nu wordt het sociaal-economisch kli maat ongunstig beïnvloed. Evenals het CNV wijst het NVV elke verantwoordelijkheid voor het loonbeleid af. Het NVV is er verder op tegen, dat de loonstijging als gevolg van een ach terstand in mindering wordt gebracht op de loonruimte in 1967. Dit leidt straks tot extra looneisen, aldus het NVV. Het CNV constateert met enige voldoe ning dat de regering op een belangrijk punt is tegemoetgekomen aan de bezwa ren die de vakbeweging tegen een alge mene loonmaatregel heeft aangevoerd. Er wordt een mogelijkheid open gehou- >m duidelijke structurele achterstan- Verhoging van vakantiegeld in gevaar? Nog gezond De ooggetuigen, die de witte walvis hebben gezien om zuurstof te be machtigen, verschijnt het zoogdier SITTARD Een mijnwerker uit Einighausen nabij Sittard heeft van nacht met een bijl z(jn vrouw en vier kinderen gedood. Een vijfde kind is ern stig gewond in het ziekenhuis van Sittard opgenomen. Om zeven uur vanmorgen meldde de dader zich bü buren met de woorden: „Ik heb ze allemaal vermoord. Bel de politic maar". Vervolgens wachtte de mijnwerker rustig de komst van de po litie af. Het meisje dat zwaar werd gewond is de oudste van de vijf kinderen, die in leeftijd van tien tot zestien jaar va derden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Men moet een kabinetsformatie eigenlijk in omge keerde volgorde beginnen. Momen teel wordt meestal eerst door de formateur en de fractieleiders een program opgesteld. Daarna gaat men ministers zoeken. Op die ma nier worden van buiten af beslissin gen voor het kabinet genomen. Is het niet beter dat de formateur na een algemene oriëntatie een keuze uit de partijen doet, een verdeling van de zetels maakt en dan met kandidaat-ministers een regerings- program opstelt? Hij is dan in staat om, gesteund door een volledi ge ministersploeg, aan de fraktielei- ders een regeringsprogram aan te bieden. Deze suggestie doet prof. mr. F. J. F. M. Duynstee in zijn gisteren verschenen boek: „De kabinetsfor maties 1946-1965". In de inleiding van het boek gaat prof. Duynstee op enkele algemene aspecten van de kabinetsformatie in. Hij besteedt onder andere aan dacht aan de rol van de Koningin bij de vorming van een regering. De schrijver komt tot de conclusie dat de vrijheid van de vorstin gro ter wordt naarmate een crisis lan ger duurt. Hij heeft de indruk dat het premierschap van Drees in 1948 een gevolg is geweest van het initia tief van de Koningin. De auteur behandelt uitvoerig het uitvallen van de CHU tijdens de formatie Cals in 1965. Hij is van oordeel dat de politici Cals en Beernink elkaar tot zekere misverstanden gevoerd hebben. „Het staat voor mij vast", aldus Duynstee, „dat menselijk gezien de beide gesprekspartners elkaar niet lagen. Aan de ene kant een bekwaam en handig jurist, vol bloed Limburger, met veel flux de bouche, aan de andere kant een kundige, wat stugge Hollan der, een man die zijn sterkte in ieder geval niet zoekt in het ver mogen een derde door etalering van argumenten mee te krijgen en die zich ook niet licht door anderen laat overreden." Even verder schrijft de auteur: „Men mag aannemen dat Cals en Beernink elkaar niet veel kunnen verwijten in deze. Zij .spraken op andere golflengtes. Maar het was een feit dat Cals, op zijn golfleng te Schmelzer, Vondeling en Smal- lenbroek meekreeg, waar tegeno ver Beernink dan alleen kwam te staan. Daarom zegt het argument ook niets dat beweringen van Beernink staan tegenover bewe ringen van Cals, Schmelzer, Von deling en Smallenbroek. Men miskent de psychologie als men zou aannemen dat deswege de beweringen van Beernink onjuist zijn." Het boek geeft de lezer een goed inzicht in de parlementaire geschiedenis sinds 1946. Vanmiddag heeft de schrijver het eerste exem plaar van zijn werk aan de oud-mi- nister-president dr. W. Drees aange boden. den in te halen. Het gevaar van discrimi natie wordt daardoor kleiner dan het zich aanvankelijk liet aanzien, aldus het CNV. Moeilijkheden De Verbondsraad van het CNV vreest, dat zich enkele moeilijkheden kunnen voordoen als gevolg van de aangekon digde maatregelen. Bij het aanhouden van goedkeuring van cao's tijdens dc loonpauze ontstaat b.v. het gevaar, dat een overeengekomen verhoging van de vakantietoeslag niet kan worden verwe zenlijkt zolang een cao niet is goedge keurd. Het CNV betreurt dit te meer, omdat verhoging van vakantietoeslag geen enkel verband houdt met de huidi ge loonpolitieke moeilijkheden. Aange zien de uitbetaling van vakantietoeslagen in vele bedrijven op korte termijn moet geschieden, dringt de verbondsraad dan ook met klem aan op maatregelen die een dergelijk ongewild gevolg van een loonpauze kunnen voorkomen. Met voldoening nam de bondsraad ken nis van het feit dat de maatregelen zich niet beperken tot de loonpolitiek, maar zich ook uitstrekten tot het prijsbeleid en de overheidsbestedingen. Tenslotte dringt de verbondsraad bij de regering met klem op aan, de loonpauze, indien enigszins mogelijk te bekorten. Voor duizenden werknemers bestaat al sinds vele maanden een toestand van rechtsonzekerheid, waar mee de arbeid en rust niet is gediend. De duur van deze onzekerheid dient naar het oordeel van het CNV niet langer te worden verlengd dan met het oog op le uitvoering van de maatregelen beslist noodzakelijk is. De middenstandsorganisaties zien in, dat dc sociaal-economische ontwikkelin- Experiment baatte Spasski ook niet MOSKOU De 18de partij tussen Petrosjan en Spasski is na 33 zetten in remise geëindigd, hetgeen de stand op 9,/iSVs in het voordeel van de we reldkampioen heeft gebracht. Woens dag heeft Spasski wit in de 19de ont moeting. De uitdager lieeft in deze partij, na een opzettelijk „aanvechtbare afwij king" onophoudelijk gepoogd tot com plicaties te komen, hetgeen de titel houder evenzovele malen heeft terug gewezen. Na een openingsexperiment van Spasski (5Lf3:) kreeg wit vrij snel een duidelijk positioneel voordeel, dat zich na de 16de zet tot een felle aanval op Spasski's konings stelling had kunnen ontwikkelen. Noodgedwongen besloet zwart tot een scherpe tegenactie, waarna een weder zijdse strijd om de leiding had kunnen ontstaan. Petrosjan weigerde evenwel zijn voordeel om te zetten in agressie, daar een dergelijke speelwijze uiteraard meer risico's kan doen ontstaan dan het streven naar afwikkeling, dat gegeven een positioneel voordeel vrij licht uitvoerbaar is. Uit deze op vatting valt te verklaren, dat wit zijn mogelijkheden tot acties tegen de zwarte monarch nauwelijks aan de orde stelde, doch zich beperkte tot het afweren van de zware aanval. Daar aan de hiertoe vereiste voorwaarden kon worden voldaan beet Spasski op graniet. De uitdager verdient zeker opnieuw hulde voor zijn uiterst ondernemende spel. Of Spasski binnen de grenzen vmi de remisezekerheid is gebleven achten we echter een open vraag. Een fel op winst uit zijnde Petrosjan had vermoedelijk de te scherpe acties van Spasski drastischer kunnen keren dan nu het geval is geweest. gen van de laatste tijd een gevaar bete. kenden voor de welvaart. Daarom achten de Chr. Middenstandsbond, de Kon. Mid denstandsbond, de Ned. Kath. Mid denstandsbond en het Ned. Verbond voor Middenstandsverenigingen het ingrijpen van de regering juist. Fiat vestigt grote fabriek in Limburg AMSTERDAM De Nederlandse Fi at-importeur N.V. Leonard Lang heeft met de Staatsmijnen overleg gepleegd inzake het binnen afzienbare tijd overne men van personeel voor een nieuwe fa briek, die in het Limburgse Bom zal worden gebouwd. Met de gemeente Bom is reeds over eenstemming bereikt over een terrein van tien hectaren, waaraan nog vtjf hec taren zouden kunnen worden toege voegd. De investeringen in de nieuwe fabriek (rups- en wieltrekkers en hy draulische graafwerktuigen) zullen enke le miljoenen bedragen. Men wil beginnen met ee perso neelsbezetting van 25 man, die geleide lijk aan tot tweehonderd zal worden op gevoerd. De overgrote meerderheid zal uit het mijnwerkersgilde worden aange trokken en op de te Amsterdam en Apel doorn gevestigde bedrijven worden om geschoold. Indien alle instanties meewer ken zou nog dit jaar een deel van de fabriekshallen gereed kunnen zijn. DEN HAAG De werkgroep midden- en kleinbedrijf van de Anti-revolutionaire partij heeft zidh in een resolutie tot tolk ge maakt van de gevoelens van onte vredenheid en onbehagen die alom in kringen van het midden- en kleinbedrijf, met name in de dien stensectoren, worden gesigna leerd. Zij wijt dit onbehagen voor een belangrijk deel aa nhet huidige prijsbeleid en dringt aan op wijzi ging van dit beleid in deze zin dat» het mogelijk zal zijn kostenstijgin gen in voldoende mate op te van gen. Het huidige prijsbeleid is naar oor deel van de werkgroep te veel afge stemd op tendenties en ontwikkelin gen in de industrie, maar richt zich met betrekking tot de praktische con trole op de prijsbeweging in het bij zonder op de handel, met name de de tailhandel. De werkgroep acht wijziging van dit beleid naar de zijde van het midden- en kleinbedrijf in de dienstsectoren wenselijk. De groep beveelt o.a. aan opheffing van het prijsbeleid ten aan zien van die sectoren en branches waar een effectieve concurrentie kon wor den waargenomen (met name de le vensmiddelenbranche) versoepeling van het beleid voor de andere secto ren met hantering van de rentabili- teitsnorm, inbouw in het beleid van de dienstenverlening als apart element, zodanig dat het de ondernemer vrij staat voor extra service zelfstandig een apart bedrag in rekening te brengen. Voorts pleit de werkgroep voor een spoedige (en daarna regelmatige) her ziening van het goederenpakket dat als basis dient voor de berekening van het indexcijfer voor de kosten van levens onderhoud. Bij de publicatie van de indexcijfers dient te worden aangege ven welke veranderingen voor reke ning van de overheid komen (in do ruimste zin) en welke wijzigingen van het bedrijfsleven stammen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9