Dit zijn de nieuwe borden De tienduizenden wezen van Vietnam WILTUALLES? Foto's maken met dezelfde film bü daglicht, bij Wie dit werk kan volhouden^sjen J1 vreest moet wel een heilige zijn aanvalsoorlog Lancering Europa -1 ten dele succes Deel van NAVO mogelijk naar Nederland Onmiddellijke vrijlating van Rudolf Hess Crisis in NAVO met voorrang behandelen zxxaar menéééér... SENATOR AIDA Nieuwe verkeers borden '•El! NIEUWE LEIDSE COURANT DINSDAG 24 MEI 1966 hmAht.inkleur,InW»*?AGFACOLOR UNIVERSAL GEVAERT-AGFA KOPENHAGEN' irklaring gezegd dat et het Amerikaanse imperialisme vroeg of laat onvermijdelijk schijnt. Volgens iet vajj bes; eontro W. (b het bi -van 1} ie heri ïlzen (i Meijei da), di van I nee] strii NV issen r"Wal. n de SAIGON Voor m'n hotel aan de Tu Do, die vroeger als de sjiekste winkelstraat van de Zuidvietnamese hoofdstad gold, legt zich elke avond een misschien tienjarig krantenventertje ter ruste. Zijn matra6 is een stuk pakpapier, dat op een granie ten stoeptrede onder een balustrade wordt uitgespreid. Zijn hoofdkussen bestaat uit een oude legertas, die gevuld is met zijn schamele bezittingen. En of er nu een avondklok ingesteld is, of niet, het jongetje verblijft dag en nacht op straat. De hemel, het wijde uitspansel, is het enige dak, dat hij kent. viik atwijk M 1 I A Ha it 10: I H H i e Vrei) 's Morgens zie ik hem al heel vroeg. Hij loopt dan op blote voe ten met The Saigon Post te leu ren, en sjouwt elke Amerikaan on vermoeibaar achterna. Op een dag miste ik hem op zijn gebruikelijke plaats voor de hotelingang. Toen ik echter even rondkeek, zag ik hem tussen twee bloembakken in op z'n buik boven z'n koopwaar liggen. Hij was hard aan het werk en had de tong tussen de tanden geklemd. Met een stukje vlakgum- mi, dat hij met vakkennis hanteer de, maakte hij de op de krant gedrukte prijs onleesbaar. Aan nieuwkomers, voor wie hij een instinctief oog ontwikkeld had, vroeg hij dan vijftien in plaats Gevulde maag De knaap hij zal wel Nguyen heten, want zo wordt tenminste de helft van de mannelijke bevolking van Vietnam genoemd is een van de vele wezen, die in Saigon op eigen houtje rondscharrelen. Een tehuis heeft hij niet meer, familieleden evenmin. Het enige, dat hem nog interesseert, is dat zijn maag op tijd wordt gevuld. Behalve ontelbare ouderloze kin deren, die een al of niet kommer vol zwerversbestaan lijden, telt Saigon ook nog honderden jon gens en meisjes, die in enkele weeshuizen opgenomen zijn. Wie bij het woord weeshuis aan een oud patriciërshuis denkt, waar uni formen worden verstrekt en een strak regime heerst, is er naast. Weeshuizen in Vietnam zijn kale onderkomens, die, naar westerse begrippen, voor vee zouden moe ten worden gebruikt. Het is er schoon, althans rede lijk schoon, er is een marginale medische verzorging, de rijstpot is meestal goed gevuld. Maar voor de rest worden de kinderen de behoeftigen genieten voorrang bij plaatsing aan hun lot overgela ten. Er zijn er tenslotte zoveel dat een persoonlijke aanpak welhaast onmogelijk is. Liefdevol De tienduizenden wezen in Viet nam zijn slachtoffers van de smeri ge oorlog, die nu al jaren woedt. Hun ouders zijn omgekomen bij Amerikaanse bombardementen op dorpen, vaak ver van Saigon van daan, of door Vietcong-bruten ver moord. Van een deel van hen staat overigens niet helemaal vast, of ze wees dan wel half wees zijn. In de algemene verwarring, die deze tweede oorlog in het voorma lige Indo-China steeds weer ken merkt, werden ze verlaten aange troffen. Het is ontroerend om te zien hoe die dikwijls zo ruwe Ameri kaanse frontsoldaten zich over ver vuilde kindertjes buigen, hen koesteren en hen te eten geven. Het blanke ras met al zijn moder ne oorlogswapens ontfermt zich liefdevol over het bruine ras. Al leen: de rimboevechters met hun vol-automatisohe karabijnen en hun gevulde patroontassen moeten verder; de babies, de kleuters, blij ven onder de hoede van wat oude re kinderen achter. Hulp weesde Vietnamese kind binnen. Grote en kleine charitatieve instel lingen zorgen voor kleren, voor beddegoed, voor eten en voor een voudig speelgoed, doch kunnen niet veel verder gaan. De genegen heid, die een kind behoeft, de ou derliefde, die het vooral in zijn beginjaren nodig heeft het blijft er helaas van verstoken. Toen ik op het punt stond uit Nederland te vertrekken, ben ik door verschillende mensen opge beld, die me in alle ernst vroegen, of ik misschien niet zo'n Vietna mees kindje voor hen mee kon brengen. Het waren van die leuke kindjes, werd er bij gezegd, zo donker van huid en haar, en met van die grappige spleetoogjes. Het was natuurlijk allemaal goed be doeld. Het hart sprak via het ide aalbeeld, dat wij in het Westen ons van de kinderen in Vietnam hebben gevormd. Nu ik een weeshuis met voorna melijk defecten in Saigon heb be zocht, weet ik dat het heel vaak anders is. Alle kinderen zijn lief, wordt er altijd gezegd, ook de misvormden, de spastischen en de geestelijk gestoorden, die mis schien de hele dag wezenloos voor zich uitstaren. Ellende Het is waar en het is meer dan waar, als het kinderen van het eigen bloed betreft. Is het niet zo dat ouders aan gebrekkige kinde ren vaak 't meeste hechten? Ik wil de njijn gevoel.— beslist niet cynisch zijn. Maar ik vraag me toch af, of ze nog net zo enthousiast zijn een Vietnamees kindje in hun gezin op te nemen, als die grappige spleetoogjes uitge doofde oogjes blijken te zijn, als er afschuwelijke misvormingen van de ledematen zijn als gevolg van brandwonden bij luchtaanval len met napalm opgelopen, en als de longen, die zich niet eens ont- Tsjen J1 bereiden de V.S. zich intensiever voor op een aanvalsoorlog te gen China. Brand op weg stremt verkeer UTRECHT Het verkeer tussen Utrecht en Den Haag is vanmorgen ge ruime tijd met hindernissen verlopen tengevolge van een enorme brand op de autoweg bij Harmeien. Een met terpen tine gevulde aanhanger vloog in brand, waardoor een rijbaan geruime tijd was Omstreeks half zes stuurde de 25-jarige P. Scip uit Spijkenisse een trekker met aanhanger (gevuld met duizenden liters terpentine) over een vluohtstrook van de rijksweg. Door de zon verblind zag hij te laat een op de vluchtstrook gepar keerde vrachtauto. De trekker kon hij nog langs de vrachtauto brengen, maar de aanhanger botste er tegen op. Hij werd 120 meter op zijn kant meegesleurd, waar na de terpentine in brand vloog. Met ge vaar voor eigen leven zag de chauffeur nog kans de trekker los te koppelen van de aanhanger, die geheel uitbrandde. De vrijwillige brandweer van Harmeien was bij de blussingswerkzaamheden betrok ken. De rijkspolitie zorgde voor de om leidingen van het verkeer. Van Australische basis: WOOMERA Vanmorgen vroeg heeft de ruim honderd ton wegende Europa-1 raket vanaf de Australische 'lanceerbasis Woo- mera een afstand van ongeveer 240 kilometer afgelegd. De proef is een gedeeltelijk succes gewor den: de raket had een afstand van 670 kilometer moeten over bruggen. Twee minuten en tierï seconden na het ontbranden van de motoren deed zich echter een fout voor, waardoor de motoren twintig seconden te vroeg moes ten worden stopgezet. De proef van vanmorgen betekent eenl nieuwe fase in het Europese plan om een verbindingskunstmaan omstreeks 197C in een baan om de aarde te brengen. Aan dit project werken de zeven ELDO-lan- den mee, Frankrijk, West-Duitsland, En geland. Italië, Nederland, België en Australië. Volgende maandag komen de- ze landen bijeen om de resultaten van de proeflancering te bestuderen. Door de stijgende kosten is het plan namelijk twijfelachtig geworden. Bij de stichting van ELDO in 1961 werden de kosten geschat op 700 miljoen gulden, sindsdien zijn deze op 1,5 miljard gekomen. Het was de eerste maal dat de volledi ge raket werd gebruikt, waarbij echter Britse Blue Streak, de tweede door de Franse Coralie en de derde door een proef is bereikt, zei hij. In Brabant, Limburg of op Veluwe PARIJS Overplaatsing van een deel van het Navo-hoofdkwar- tier naar Nederland zou alleen goed mogelijk zijn wanneer dat in Noord-Brabant, Limburg of op de Veluwe gevestigd zou worden. Een dergelijk hoofdkwrtier vergt na- Advocaat Seidl bepleit: Brieven naar mogendheden wikkeld hebben, al geteisterd wor den door een volksziekte als tuber culose. Machteloos en verslagen heb ik tussen al die ellende ingezeten.i( tussen al die kindertjes, die door wapengeweld in naam van de vrij.-? heid en de gerechtigheid beÖlre-'. ven, al zo jong tot een wrak zijn geworden. Hoe aanhankelijk wa ren ze! Hoe hadden die Vietna mese wezen als alle andere kinde ren op de wereld liefde, aandacht en verzorging nodig! Vanwege het taalverschil heb ik geen woord met hen kunnen wisse len, maar ik begreep hen, zoals ze mij begrepen. Ze pakten m'n broekspijpen beet, ze aaiden me over de armen en het gezicht, ze vlijden zich tegen me aan. Toen ik wegging, of althans weg wilde gaan, werd ik door samenge balde knuistjes tegengehouden. Ze trokken aan me, ze versperden m'n weg, ze fleemden, sommigen huilden. Chocolade en snoep, grote hoeveelheden in m'n zakken had gestopt, vermochten hen niet te troosten. Ik moest me als het ware van hen losrukken. Ze verlo ren opnieuw iemand, in wie ze intuïtief vertrouwen hadden ge- „Ik werd er gek van" Later sprak ik met een Fransman, die zich het lot van die verweesde, gebrekkige kinderen in Vietnam had willen aantrek ken. Hij had zich voorgenomen el ke zaterdagmiddag naar een kin dertehuis te gaan om daar wat sociaal werk te verrichten. Drie keer is hij er geweest; de vierde keer kon hij het niet meer opbren gen. „Ik werd er gek van", vertelde hij. „Ik kon niet meer doen dan een balletje met ze trappen, of een ander spelletje met ze spelen. Maar ze hechtten zich onmiddel lijk zo aan me dat ik er een be- Erhard en Wilson zijn het eens LONDEN Bondskanselier Er- hard en premier Wilson zijn het gisteren in Londen eens geworden over enkele fundamentele princi pes ter behandeling van de crisis in de NAVO. De beide staatslieden waren het erover eens, dat de NAVO een krachtige geïntegreer de militaire organisatie moet blij ven. Zij zijn verder van mening dat deze crisis met voorrang moet worden behandeld. Ook nen zijn voor de samenwerking tussen de westelijke landen, maar ook een basis om tot betere betrekkingen met de Sov jetunie te komen. In dit verband wei ook nog van gedachten gewisseld ov< het Oosteuropese voorstel voor een cor ferentie tussen Oost en West over de vei ligheid in Europa. Erhard en Wilson wa ren van mening dat het op het ogenblik voor de westelijke landen nuttiger zou zijn bilaterale contracten ter verbetering van de betrekkingen tussen Oost West te leggen en te bestendigen. Het gesprek werd in een vriendschap- Frankrijk het horoiirfvan. de Franse strijdkrachten fn overeenstemming bereikt, niets moet West-Duitriand terwiil de status van de- worden gedaan waardoor Frankrijk troepen een zaak is waarover de n*™ Bondsrepubliek en Frankdfk n beslissen. BRIEF zijn banden met de NAVO losser maken dan het zelf wenst; Frankrijk mag geen bevoorrechte! Erhard legde bij het overleg de nadruk op de politieke taak van de NAVO, die volgens hem niet gescheiden kan worden de andere taken van de organisatie. De NAVO zou niet alleen het kader kun- Voorts is gisteren bekend gewor- wustzijnsvernauwing van kreeg. M'n werk ging er onder lijden; ik begon de hele samenleving te ha ten. Het is al weer maanden gele den, maar sommige van die kopjes zijn voor eeuwig in mijn geheu gen gegrift. Ik zie ze nog vechten met elkaar jongetjes, die meen den dat andere jongetjes mij, hun grote vriend, wilden aftroggelen. Wie dit werk kan volhouden, moet wel een heilige zijn". iepen in de Bondsrepu- De bondskanseliei schrijven eheime besprekingen Intussen heeft Erhard oud-bondskanse- de kloof opzichte va Frankrijk wil overbruggen. het Amerikaanse bureau derzoek. De proe? I hawk-raket. zullen worden geno- MUENCHEN De Münchense advo- ?aat Alfred Seidl heeft in brieven aan president Johnson van de VS, koningin Elizabeth van Engeland, president dc Claulle van Frankrijk en premier Kosy- jln van Rusland, de onmiddellijke vrijla ting gevraagd van de oorlogsmisdadiger In het op 18 mei gedateerde verzoek schrijft Seidl dat de thans 72-jarige Hes al twintig jaar „wederrechtelijk" vai zijn vrijheid wordt beroofd. Volgens di advocaat had Hess, onder het nazi-be wind plaatsvervanger van Hitier, nooi ■eroordeeld mogen worden omdat hij, zoals toentertijd leed. __j medisch rapport „latente schizofrenie" De regering van de vier toezichthou dende landen zijn onder deze omstandig heden verplicht om op rechtsgronden en uit oogpunt van menselijkheid alles te doen om Hess zijn vrijheid te geven, zo stelde Seidl in zijn verzoekschrift. Hij betwijfelde c of het proces tegen Hess juridisch in orde advocaat argumenteerde verder dat de aanval op Egypte in 1956 en de oorlog in Vietnam evenzovele bewijzen zijn dat Engeland, Frankrijk en de VS de oorlog i als toelaatbaar middel ter bereiking van de nationale oogmerken beschouwen. Opvallend zoveel als men Senator rookt. Kenners vinden Aida beter. Men acht algemeen Senator geuriger. Iedere kenner weet dat Aida lichter is. Wie zegt wat een kenner is, meneer! Wie zegt wat 'men algemeen acht', meneer! Wie heeft gelijk? Neem zelf de proef (probeer daar tussendoor ook 'ns een gewone sigaar schrijf Uw mening aan 'Maar menéééér postbus 540, Eindhoven aanstekelijk lekker heerlijk licht melijk alles bij elkaar wel een 250 hectare grond. Om in de huisves ting van het daartoe behorende personeel te voorzien zou onge veer twee weken van de Neder landse bouwproduktie nodig zijn. Aanleg van wegen enz. zou vijf procent van de jaarlijkse wegen- bouwproduktie vergen. gaan kosten. Het Nederlandse aan deel ln deze kosten zou kunnen komen op tachtig miljoen gulden verdeeld tot drie jaar. Bij deze bedragen is geen rekening gehouden met eventuele door Frankrijk te betalen schadevergoe dingen en ook is niet gerekend met een eventuele stroomlijning van de hoofd kwartieren. Er wordt in Parijs op het ogenblik een koortsachtige activiteit ontwikkeld, want vonden moeten worden voor veel proble men die de huidige crisis heeft opgeroe pen. Er zijn werkgroepen opgericht, die verscheidene aspecten van die crisis bestuderen. Zo is er een werkgroep die deze te stroomlijnen zijn. De derde groep houdt zich bezig met de infrastruc tuur van de NAVO, en wel speciaal met de gevolgen van het Franse optreden daarvoor., het Nadgeproject (Nato Air Defence and Ground Environment) en de communicaties. Een vierde en een vijfde werkgroep bestuderen de finan- gevolgen regelingen de verplaatsing (het lege De zesde met de relocatie bezig. jitsland betreft pen in dat werkgroep tenslotte houdt zich i de hoofdkwartieren het huisvesten van i hebben toe onder de ledenlanden ■gedaan. Ii NAVO-krlngen alliantie niet heeft een oordeel gevormd over welke onder- t In welke landen zouden en ondergebracb brieven uitgegaa onderzoeken hoe de reactie van die landen over dat oordeel Is. Poolse attachés uit Amerika uitgewezen WASHINGTON - De V.S. hebben ,-ergelding voor een dergelijke Poolse naatregel t.a.v. drie Amerikaanse militai re attachés in Warschau. Voor wat de dikwijls bepleite mini mumsnelheid op de autosnelwegen be treft: snelheden zijn niet voorgeschre ven, maar wél zal het verboden wor den het verkeer te stremmen door on nodig langzaam te rijden. Dit geldt j—jj \(je buitenwegen als Eenvoudiger Over het algemeen is het nieuwe reglement, dat overigens niet meer we- j genverkeersreglement heet maar „re- I glement verkeersvoorschriften en ver- i keerstekens", eenvoudiger en duide lijker dan het huidge. Dat herziening nodig was. lag voor de hand. De we genverkeerswet dateert nog van 1935 (zij het niet zonder wijziging) en het wegenverkeersreglement van 1950 Stijl en opzet in het huidige reglement (Van i •rkeersredacteur) DEN HAAG Naast nieu we regels ook een vrij groot aantal nieuwe borden in het nieuwe verkeersreglement. Het hele scala van verkeers borden is te vinden in een boekwerkje, dat het Verbond voor Veilig Verkeer vandaag heeft uitgegeven. Hieronder slechts een greep uit de meest in het oog springende ver nieuwingen. m> [Ui Zelfde parkeer verbod maar dan omgekeerd. Geldt het par keerverbod af wisselend gedu rende de eer helft van de maand, dan wor den de cijfers I door dc rijfrrs —31. twee "wielen ^n te hah n. Aanduiding einde bebouwde k< zijn al lang niet ming met de huidige behoefte van het verkeer aan eenvoud van uitdrukking. Vandaar dat de toenmalige minister I moet gekomen. Algera (verkeer en waterstaat) al in 1958 opdracht gaf aan prof. mr. Belin- fante, raadsadviseur in algemene dienst bij het ministerie van justitie (thans hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam) een nieuw ontwerp te maken. Bij die opdracht werd be paald, dat de te ontwerpen regelingen geen onnodige detaillering en casuïstiek zouden bevatten, doch an derzijds met het oog op de straf rechtelijke repressie wel de elemen ten van de verkeersdelicten zouden omschrijven. Echter: dan in eenvoudi ger taal dan in de thans geldende rege ling. In belangrijke mate is aan dez» ontwerp toege-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5