m „Het werk van Soumokil ligt in mijn handen" Nederlandse letterkunde vierde tweede eeuwfeést (El mm Reg, ering van Manusama Nikijuluw en Lokollo Boeddhisten dreigen: basis VS verwoesten IR. MANUSAMA Maandag begint gesprek Indonesië en Maleisië Sabena-piloten staken voor twee dagen MHI NIEUWK LEmSE COURANT ZATERDAG 21 MEI 1966 4.V 30901 TEl plaat willq ijs heb irijf n g< geldt p— (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Het werk van dr. Chr. Soumoukil is nu in mijn handen gelegd. Het stond al lang van te voren vast, dat als dr. Soumoukil iets zou over komen, ik dat zou voortzetten. Dr. Soumoukil en ik hebben alles zorgvuldig ge regeld in brieven die wij elkaar hebben geschreven". Dit zegt ir. J. A. Manu sama. die ons ontving in zijn woning aan de Gijsinglaan in Rotterdam. Hij voegde daaraan onmiddellijk toe: „Dat is allemaal niet belangrijk. Voor mij is belangrijk, dat dr. Soumoukil het symbool was van het verzet tegen de Indonesische republiek, van onze wil tot onafhankelijkheid. Iedereen groe peerde zich om hem. Ik kan mijn taak alleen doen, als het! w. Lokollo en Ikzelf een regering Zuidmolukse volk in mij iemand j ziet, die het werk van dr. Sou moukil kan voortzetten". Ook dichters welkom in maatschappij g< 1 1! De heer Manusama zweeg even. Hij vervolgde daarna: „Ik krijg wel reac ties, waarin men stelt: wij willen on der uw gezag werken. Zelf voel ik dat gezag als mijn verantwoordelijkheid en mijn plicht." De bedoeling van ons gesprek was, van ir. Manusama te vernemen, hoe de situatie nu is in Ambon, Ceram en de andere gebieden van de Zuid-Moluk- ken, waar onder leiding van dr. Chr. Soumoukil velen zich jarenlang scherp hebben verzet tegen Indonesië en ir. Sukarno. Ook wilden wij weten, of de gevangenneming en daarna executie dr. Soumoukil zou leiden tot hero riëntatie, hergroepering of mogelijk •pnieuw organiseren in de Zuidmo lukse vrijheidsstrijd, die nu al van 1950 af voortduurt. Regering „We zullen zeker veranderingen krijgen", verklaarde ir. Manusa ma. „Tot nu toe was de heer P. J. Nikijuluw belast met de algemene vertegenwoordiging van de Zuid-Molukken. Hij was dus de belangrijkste man naar buiten. Dat wordt nu anders, een alge meen vertegenwoordiger zal niet meer nodig zijn. De heer Nikiju luw zal samen met de heer L. P. Rede i W. de stj Isdipl' an F Beu Weg. Lair Lui W. Anti-Rome (2) Met stijgende verbazing en grote ontsteltenis lazen wij het ingezonden stuk van W. Houkamp. Daar wij ons „goede protestanten" achten, menen wij er tegen te moeten protesteren. Wij hebben bisschop Bekkers leren kennen als een zeer hoogstaand en menslievend persoon, die ons aller achting verdient. Wij nemen aan. dat W.H. als „goede protestant" Mattheüs 22 39 wel eens gelezen heeft: „Gij zult u naaste liefhebben als uzelf." Deze uitspraak van Christus sluit alle minachting uit. Wij moeten ieder in zijn eigen geloof respecteren. Moge bisschop Bekkers een lichtend voor beeld voor alle gelovigen zijn. Rotterdam J. Roos J. Telleman Anti-Rome (3) Zonder „te heulen met Rome" of „nog iets goeds te zien in deze kerk" is het mogelijk ontroerd te worden bij het vernemen van het overlijden van bisschop Bekkers. Het aanhangen van een leer, die door ons een dwaal leer wordt genoemd, geeft ons geen zins het recht, hem te verachten of zelfs minder te achten. omdat hij „maar" tot de Roomse kerk behoorde. I Laten wij geloven, dat Jezus ook voor £ijn kind Bekkers een woning heeft be reid bij Zijn Vader. Dat is beter dan verachting van hen. die andersden kend zijn dan wij. Als we de zaken zo bezien, heeft inderdaad de christe lijke kerk bij het verscheiden van bisschop Bekkers een niet gering ver lies geleden. Zijn arbeid is velen tot zegen geweest, ondanks de fouten, die Ik zal als hoofd daarva optreden. Wij hebben onze taak verdeling nog niet vastgesteld. Van belang is, dat het Zuidmo lukse volk, hier zowel als in de Zuid-Molukken, weet dat er een regering is en dat er wordt doorge- Een onafhankelijk Zuid-Molukken is voor ir. Manusama een realiteit. „Op Ceram hebben de Indonesische troepen slechts heel kleine stukjes in handen. De rest van dat eiland is se dert 1950. toen de Federatieve repu bliek van een Verenigd Indonesië werd opgeheven en vervangen door de Indonesische Republiek, altijd onafhan kelijk gebleven onder ons eigen mili taire bewind. Wij bezitten daar een gebied met een oppervlakte. die drie-kwart van Nederland is. Het ge bied is dun bevolkt en het bestaat grotendeels uit bergland met zwaar oerbos. Toen mijn vrouw en ik in 1951 opdracht kregen naar Nederland te gaan, hebben we zeventien dagen er over gedaan om van West-Ceram naar Midden-Ceram te gaan. Wij moesten Vrij gebied Over de situatie in de Zuid-Moluk ken vertelde ir. Manusama verder: „De eigenlijke hoofdstad Ambon ligt op een klein eilandje, dat vrijwel niet is te verdedigen. Ambon is dan ook bezet door Indonesische troepen. Maar in het vrije gebied van Ceram ik zeg vrije en niet bevrijde, want het is nooit bezet geweest! leven wij zo veel mogelijk normaal. Er wordt in scholen gewoon onderwijs gegeven. Maar zodra er aan de kust troepenbe wegingen worden gesignaleerd, gaan de scholen dicht en onze mensen trek ken meteen de bergen in. Daar zijn we onbereikbaar voor de Indonesische invallers." Over de geschiedenis van de Zuidmo lukse vrijheidsstrijd en de factoren die daartoe leidden meende ir. Manusa- Hoewel wij op het oog nog niets hebben bereikt een stuk van één eiland is tot nu toe onafhankelijk ge bleven hebben wij toch in 1950, toen wij een eigen staat uitriepen, een verstandige daad gedaan. De resulta ten van de Ronde-Tafelconferentie, waarbij de deelstaat Oost-Indonesië van de Verenigde Indonesische Repu bliek werd ingesteld, vormen, hoe dan ook, een internationaal document. In dat kader leek de situatie gunstig. Maar wij stonden tegen een over macht." Over de Zuidmolukkers in Neder land zei de heer Manusama: „Hier in Nederland is het gevaar groot, dat de Abonnezen en andere Zuid-Moluk- kers door de welvaart worden op geslokt. Als men in de woonoorden komt, is te zien dat degenen die door deze welvaart worden opgeslokt een minderheid vormen.'" Eigen wil Een ogenblik fél uitschietend voeg de ir. Manusama daaraan toe: „Zolang een volk zichzelf wil zijn, weet het dat het eenmaal onafhankelijk zal wor den. De uitslag van onze strijd hangt niet in de eerste plaats af van omstan digheden van buiten maar van onze eigen wil tot onafhankelijkheid! Er is een kern, en deze kern brengt wel degelijk tot uiting wat er in ons volk leeft." COLLEGESTOP IN LEUVEN i..u».re.u ,U111K11 LEUVEN Voor de rest van het aca- Verder meende i'r. Manusama: „Wij ie™,scl? 7u,,en er f«en colleges hebben nooit van het buitenland ook Pr wnr Pn •orden gegeven aan de universiteit Leuven. De stopzetting van de colle- maar enige hulp gehad. Als men ziet, ges gaat vandaag in. Het curatorium hoe wij ons desondanks hebben weten slaande te houden, weet men dat dit echt wel iets betekent!" Op onze vraag of ir. Manusama bin nenkort naar de Zuid-Molukken zal vertrekken om daar zijn taak te aan vaarden, ging hij glimlachend niet in. „Het is vandaag niet nodig", zei hij met een blik naar buiten, waar de zon scheen. „Als het nodig is, zal het heus wel gebeuren!" Vrijwilligers Waarvoor ir. Manusama groot respect heeft, is de manier waarop het Zuidmolukse volk optreedt, vooral de jongeren. Ambon is klein, slechts de helft van de provincie Utrecht", vertel de hij, „in december 1950 zijn degenen die dat konden naar Ceram geëvacu eerd. De kern van onze militaire verde diging bestaat niet uit de oud-militai ren van het Koninklijk Nederlands-In dische Leger, maar uit jonge vrijwilli gers." Zoals men weet. hebben de Am- bonse militairen voor de oorlog eenj integrerend deel uitgemaakt van de Nederlandse strijdkrachten in "Neder- lands-Indië. Zij beschikken over zeer; grote militaire ervaring, daar zij zijn opgeleid in een geregeld leger. Dat i kan voor de typische zijden van de' Zuid-Molukse vrijheidsstrijd, die I thans een oorlog betekent, die zestien jaren duurt, nadelen hebben. Over de Zuidmolukse jeugd vertelde ir. Manusama: „De jongere generatie kwam zich. toen Indonesië de aanval inzette, melden voor de strijd. Wij heb ben deze jongens geaccepteerd, maar wij moesten hun zeggen: „ga je wa pens maar halen bij de Indonesiërs". En zij hebben daar hun wapens ge-1 haald. Die jongens waren vechters! Daarom duurden de gevechten om dat kleine eilandje Ambon zo lang!" De strijd duurt tot nu toe. Die zal voortgaan, ook nu dr. Soumoukil in handen van de Indonesiërs is gevallen I en ter dood is gebracht. BONN Bondskanselier Erhard heeft woensdag de Westduitsers opgeroepen de Joodse burgers erbij te helpen een „har monisch leven" in de Bondsrepubliek te leiden. In zijn door de „Joodse persdienst" verspreide oproep zei Erhard dat het doel moet zijn. dat Duitsers van alle godsdienstige overtuigingen van zelf sprekend met elkaar leven. „Wanneer de Duitse Joden niets anders willen zijn dan staatsburgers en geen uitzonderings positie willen innemen, dan komt het vlugst de normalisering tot stand, die de in Duitsland wonende joden van psy chische spanningen zal bevrijden", aldus de bondskanselier. Koningin was aanwezig LEIDEN Met een drie kwartier durende en minstens even hoogge stemde rede als zijn voorgangers 100 en 50 jaar geleden uitspraken, heeft prof. dr. K. H. Heeroma, voorzitter van de Maatschappij der Nederlandse letterkunde, gi middag in de Stadsgehoorzaal het 200-jarig bestaan van het Leidse genootschap herdacht. De herdenkingszitting was bedoeld tds hoogtepunt van de woensdag begonnen en vandaag eindigende feestelijkheden. In ieder geval was er koninklijke belangstelling: de koningin, beschermvrouwe var Maatschappij, was naar Leiden ge komen om de rede van prof. Hee roma aan te horen. Even voor ttveeën arriveerde zij in de Breestraat, waar zij bij de in gang van de Stadsgehoorzaal werd begroet door burgemeester Van der Willigen en mr. J. Klaasesz, commissaris van de koningin in Zuid-Holland. Nadat het bestuur van de Maatschappij teas voor gesteld, kreeg zij bloemen aange boden van de negentienjarige Akke Heeroma, de jongste dochter van de Maatschappij-voorzitter. Nadat prof. Heeroma zijn rede had uitgesproken en de Koningin tegen half vier weer naar Soestdijk was vertrok ken, werd de Maatschappij gelukgewenst door o.a. dr. J. Hulsker namens het mi nisterie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Karei Jonckheere namens de Belgische minister voor de Nederlandse cultuur, prof. dr. Garmt Stuiveling namens de Vereniging van let terkundigen. en Willem Brandt namens het PEN-centrum Nederland. de universiteit van Leuven heeft deze maatregel genomen in verband met de relletjes van de afgelopen dagen. Alle studenten die schuldig zijn bev den aan gewelddadigheid van de uni versiteit zullen worden verwijderd. Het besluit treft zowel de Vlaamse als de Waalse studenten. De relletjes en sta kingen door Vlaamse studenten vloeiden voort uit een besluit van het episcopaat de tweetaligheid van Leuven te handha ven. De Vlamingen hebben hiertegen ge protesteerd: zij willen dat alle Fransspre- kede studenten worden overgeplaatst te Wa1 universiteit De officiële herdenking werd besloten met een receptie. Berucht In zijn rede gelardeerd met nogal wat citaten van zijn voorgangera, legde prof. Heeroma de nadruk op de veranderde opvattingen die binnen de Maatschappij hebben postgevat. In een bij het 150-jarig bestaan gehou den rede door de toenmalige voorzitter, Jakob Verdam, komt een „berucht gewor den passage" voor, waarin de mening wordt verkondigd dat scheppende kunste naars alleen als ornament in de hoogge leerde Maatschappij kunnen functione ren en de aanbieding van het lid maatschap moeten zien als een eerbe wijs, waarmee ze zich gevleid moeten voelen. Nu, 50 jaar later, Is, aldus prof. Heero ma, deze opvatting volkomen onjuist ge bleken. In 1966 gaat men ervan uit dat zonder de literatoren de Maatschappij niet compleet zou zijn. „Een filoloog moet de vrienschap der dichters zoeken om een goed filoloog te kunnen zijn." Aan het slot van zijn rede wijdde de voorzitter aandacht aan de middeleeuwse dichter Jan Moritoen. die hijzelf uit de vergetelheid heeft gehaald door de uitga ve van het zgn. Gruuthuse-handschrift, een liedboek waarin o.m. het beroemde „Egidius. waer bistu bleven?" voorkomt. Na afloop van zijn rede bood prof. Heeroma het eerste exemplaar aar Koningin aan. Narcose hielp niet hij Moby Dick DUISBURG Moby Dick zwemt nog steeds vrij in de Rijn rond. De vertien kubieke centimeter narco se, genoeg om drie herten in slaap te laten vallen, heeft geen resultaat gehad. Aanvankelijk dreef Moby Dick lui aan de oppervlakte, maar toen de jagers gisteren jacht op hem gingen maken, dook wij weer onder en bleef zestien uur onzicht baar. In Wesel kwam hij boven. De jagers waren overigens blij dat de bijna twee ton wegende Rijntoerist zich verder van de Nederlandse grens had verwijderd waar zij geen jacht meer op hem kunnen maken. De zoëloog die de leiding heeft over de vloot van zes vaartuigen, zei dat uit verwondingen van Moby Dick kan worden afgeleid dat nog iemand anders achter de vis heeft aangezeten. Hij is getroffen door een klein kaliber geweerkogel. Prof. ddr. K. H. Heeroma, voor zitter van de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde, over handigt het eerste exemplaar van het beroemde Gruuthuse- handschrift aan H.M. de Konin gin. In het midden prof. dr. C. A. Zaalberg, voorzitter van de eeuw feestcommissie van de Maatschappij. Gisteren werd het 200-jarig bestaan in Leiden ge vierd. Ter gelegenheid van dit feest is het Gruuthuse-hand schrift in boekvorm uitgegeven. Zware strijd bij pagodes DA NANG Boeddhistische monniken en opstandige troepen in de verdeelde stad Da Nang heb ben gisteren de waarschuwing la ten horen, dat zij de grote lucht machtbasis in de omgeving van de stad zullen verwoesten als de Ame rikaanse mariniers de regerings troepen niet tot terugtrekken dwingen. De monniken, die in hun pagodes een schuilplaats bieden aan de tegen de regering strijdende troepen, ver klaarden bereid te zijn voor hun gods dienst te sterven. Zware strijd brak uit toen de rege ringstroepen zich dichter bij de pa godes waagden. De monniken be- Dr. De Beus: Britse sancties niet helemaal doeltreffend Rotterdam B. Dubbeld Anti-Rome (4) Ik ben het volkomen met de heer Houkamp eens. Rome heeft nooit het concilie van Trente herroepen, dat el ke protestant een ketter is. Veel pro testanten willen één worden met Ro me. maar dan moeten ze hun geloof verloochenen. Oud-Beijerland B. v. d Wetering Anti-Rome de Bisschop Bekkers bleef in Roomse kerk. waar nog steeds de mis wordt bediend, die een vervloekte af goderij is. Het ware eens wat beter, om in de gesprekken rooms-pro- testant de puntjes op de i te gaan zet- tn. Wij hebben in onze maatschappij geen ja-knikkers nodig. Rotterdam C. Deijkers (Van een onzer verslaggevers1» Ir. J. A. Manusama Is in 1910 in Bandjermasin op Borneo geboren. Hij is gehuwd, heeft geen kinderen. Hij doorliep de christelijke algemene middelbare school te Batavia en studeerde aan de technische hogeschool te Bandoen, waar hij in 1940 zijn ingenieurstitel behaalde. Daarna werd hij leraar wiskunde aan de algemene middelbare school in Bandoeng. Hij bleef dat. tot in maart 1942 de Japanners binnenvielen. Zijn broer en zuster werden ge vangengenomen, ir. Manusama zelf bleef vrij. In september 1942 werd hij onderdirecteur aan de In donesische middelbare school te Djakarta en heeft toen contact ge had met Shahrir. Na de capitulatie in 1945 werd hem verzocht een verklaring van trouw aan de repu bliek Indonesië van Sukarno te on dertekenen, hetgeen hij weiger de. Ir. Manusama meldde zich daar entegen bij het Nederlandse depar tement van onderwijs te Djakarta, dat hem benoemde tot leraar aan de hbs te Makassar en later tot directeur van de hbs in Ambon. In die,tijd was de heer Manusa ma hoofdbestuurslid van de Indo nesische federatieve partij en hij heeft in die functie meegewerkt aan de Indonesische Federatie, zo als die op de Ronde - Tafelconfe rentie tot stand kwam. In deze Fe deratie was de heer Manusama lid van de Zuid-Molukkenraad en vi- ce-voorzitter van de senaatsraad van Oost-Indonesië. De souvereiniteitsoverdracht gooide dat alles ondersteboven. Na een hoogst avontuurlijke reis, die allerlei misverstanden tot gevolg had In Nieuw - Guinea werd ir. Manusama zelfs gear resteerd en met verbanning be dreigd! kwam hij via Nieuw Guinea naar Nederland. Ir. Namusama is thans leraar wiskunde aan het Christelijk Ly ceum-Noord in Rotterdam. NEW YORK Dr. J. G. de Beus, de Nederlandse voorzitter van de Vei ligheidsraad, meent dat de Britse sanc- j ties tegen Rhodesië niet voor honderd procent doeltreffend zijn geweest. Malik: einde confrontatiepolitiek Tijdens de behandeling van de Rho- desische kwestie in de raad zei de heer De Beus verder, dat gewelddadig I optreden tegen het bewind van Smith alleen tot aanzienlijk bloedvergieten zou leiden. En de kans dat een derge lijke oorlog zou uitbreiden is groot, zo meent hij. De voorzitter zei, dat de economie van Rhodesië door de sancties en door het verbreken van de handelsbetrek kingen door een groot aantal landen, zich in reële moeilijkheden bevindt. J Het feit dat de regering-Smith om be sprekingen heeft verzocht wijst hierop, i aldus dr. De Beus. In dit verband wijst j de voorzitter er op, dat het debat over de Afrikaanse resolutie inzake Rho-1 'desië moet worden verdaagd. Goedkeu-1 ring of verwerping van deze resolutie kan de onderhandelingen tussen Lon den en Salisbury doen mislukken, zo meent de heer De Beus. Verbod vliegen van Amerikaanse jagers TOKIO De Japanse autoriteiten hebben donderdag een vliegverbod tot nader order afgekondigd voor meer dan 400 straaljagers van Amerikaans model na het neerstorten van een Sa- KOEALA LOEMPOER Maleisië heeft Indonesië voorgesteld de desbesprekingen maandag te begin nen. Het staat al vast dat de plaats van samenkomst de Thaise hoofdstad Bangkok is. Dit hebben welingelichte kringen in de Maleisische hoofdstad gisteren meegedeeld. Een toestel van de Maleisische lucht macht staat al klaar om een delegatie naar Bangkok te brengen. De bespre kingen zullen wprden gevoerd door de vice-premier van Maleisië Abdoel Ra- zak en minister van buitenlandse za ken van Indonesië, Adam Malik. De onbekende contactman tussen beide landen, de afgelopen dagen al vaker genoemd, zou zich al in Bang kok bevinden. Te Djakarta heeft Malik verklaard, dat hij bereid is onmiddellijk voor vre desoverleg te vertrekken. Hij zei te vens, dat er spoedig een einde moest komen aan Indonesië's confrontatiepo litiek jegens Maleisië, wilde er verbete ring komen in de economische positie van zijn land. bre in zee ter hoogte van Nagasaki. De vliegtuigen van dit type vormen als bekend in de Bondsrepubliek het middelpunt van een brandende contro verse. De Westduitse luchtmacht heeft in de laatste jaren minstens 55 van haar 700 Starfighters verloren. Volgens persberichten uit Bangkok heeft de Thaise minister van buiten landse zaken, Khoman, een vredesfor- mule opgesteld als inleiding tot een definitieve vredesovereenkomst die te rugtrekking van de troepen aan weerszijden van de grens inhoudt. Tweede patiënt met kunstliart overleden HOL'STON/VS Walter McCans, de tweede patiënt i»lj wie een kunsthart werd Ingebracht, is teren overleden. Volgens chimrgen van het Methodisten ziekenhuis te Houston werd de dood niet veroo raakt door het kunsthart, maar waarschijnlijk door een eebrekkig runc- tloneier. van de longen. De 61-jarige M-:Cans .:ad liet Kunsthart dinsdag gekregen een operatie die vijf uur duurde. Een a»g 'at er werd het ver wijderd omdat het beschadigde deel van het hart van de oatiëot voldoende was hersteld Donderdag onderging McCans weer een operatie om «.en einde te ma ken >.n een bloeding in de borstholte Eerzelfde oorzaak maakte ip 26 aprn een einde atn het leven van de 65-jarige Maren Derusser, vijf dagen nadat ar. Michae) Debakey van het ziekenhuis te Houston hem een kunsthart had gegeven. weerden dat 10 mensen waren ge dood en ruim 150 gewond. In de opstandige stad Huè deelde de boeddhistenleider Tri Kwang mee dat hij een dringend verzoek aan presi dent Johnson heeft gericht om tus senbeide te komen. Als enige voor waarde voor een oplossing van de moeilijkheden noemde Tri Kwang het aftreden van de militaire regering van premier Ky. In de hoofdstad Saigon moest de politie van traangas gebruik maken om vijftienhonderd boeddhistische jongeren uiteen te slaan die een fak keloptocht hielden waarin anti-Ame rikaanse leuzen werden meegedra gen. In het bergland ten noorden van de hoofdstad leverde de Amerikaanse eerste divisie felle strijd met de Viet- cong-rebellen. Sinds het treffen maan dag jL begon werden 98 tegenstan ders onschadelijk gemaakt. Zuidviet- namese troepen leden zware verlie zen bij een aanval op de buitenpost Gio Linh. De aanvallers zouden tot het Noordvietnamese leger behoren. Uit Saigon is een groep van 32 Vietnamese kinderen, in de leeftijd van 4 tot 16 jaar, en allen gewond of ernstig ziek, in Genève aangekomen. Er zullen nog meer kinderen volgen, die voornamelijk naar verpleegin richtingen in Italië, België en Neder land zullen worden gezonden. BRUSSEL Bij «1e Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena is gisteren het .'liegend personeel voor twee dagen in stakn-K gegaan, oindat iet een salarisver hoging van achttien orocent verlangt. De piloter die in Boeings-707 vliegen wensen een salaris, dat overeenkomt met het gemiddelde salaris van de vliegers /an andere Europese maatschappijen. Kop uit een kerk gestolen ROERMOND In de loop van vrijdagmiddag hebben on bekenden het hoofd van een der figuren van de stichters van de Roermondse Munsterkerk, Ge rard van Gelder en Margaretha van Brabant, die daar onder een tombe begraven liggen, ont vreemd. Werksters die met het poetsen van de kerk bezig waren, ont dekten de diefstal. Even tevoren hadden ze de tombe nog gerei nigd. De kerk wordt namelijk Gerestaureerd door Rijksmonu mentenzorg en deze restauratie is zo goed als voltooid. Toen de werksters na de kof fie teruokeerden om hun werk af te maken, bleek het hoofd van Margaretha van Brabant te zijn meegenomen. De figuren der stichters zijn levensgroot in hard steen gehouwen en dekken de tombe. Het hoofd van de stichteres vertoonde in de hals een breuk, zodat de dief of dieven, het gemakkelijk van de romv konden losrukken en mee nemen. Over deze tombe is al een en ander te doen aemeest in Roer mond. Voorstanders van de nieuwe liturgie waren van oor deel, dat de tombe die centraal onder de koenel van de kerk staat, de eredienst hinderde en naar elders verplaatst moest worden. Historici daarentegen protesteerden tenen deze ver plaatsing en vonden dat men de oude toestand diende te eerbie digen en te handhaven. De poli tie heeft de zaak in onderzoek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7