chool- en winkelbouw moeten Rivierenwijk vervolmaken Hevige ontstemming bij bedrijfsleven koffie die dit W merk draagt is waard om y speciaal te vragen KLAVERBLAD-KOFFIE Zoekplaat je opbouw Afwijzing van elke verantwoordelijkheid variatie H „hoog en voor ideaal Geref. Zendingsbond was bi jeen in Monster Geef uw gevel een corsage Overheid gaat prijzen beheersen yOEKPLAATJE: Roomburgpnveg? Heel ge makkelijk: langs het water van het. Rijn- en Schiekanaal rechts boven, en op de voorgrond. Dat is het geheim van de Rivierenwijk, die verder weinig geheimen maar veel plezierige woningbouw heeft. In het midden van de foto een negental villa's die het Kasteelhof vormen. Linksonder een stukje van de ruime eengezinsf koop )ivo- ningen. De foto is genomen vanaf het dak van het nieuwe r.-k. be jaardencentrum. Het doorsnoorde terrein met de witte pijl erop wordt een parkje. O ja, de witte pijl wijst naar de enige verbinding tussen de Roomburgerweg en de Roomburgpnveg: een loopplank. (Foto N. v. d. Horst) een onzer redacteuren,) LEIDEN Een leuk stukje Lei die Rivierenwijk. Een lekker- kroni hoekje tussen Hoge Rijn- en Schiekanaal Vaart) en gemeentegrens 1 juli) met Zoeterwoude. Leiden eigenlijk een uniek bebouwing, zowel wat ste- ivkundig aanzien betreft als gezien. Maar er kleven het in principe voltooid nog enkele gebreken aan. Er lijn nog geen winkels, er is nog geen school. Maar daar wordt werk van gemaakt. De gemeente er hard mee bezig. Het ligt geïsoleerd; de nieuwe v! Wilhelminabrug is de enige ver- nding met de staid. Door de ,n betrekkelijk geringe bebouwing gold is het een soort appendix ge- lngeal worden, met de voor- en na delen van dien. Moet er in een gezin iets speciaals op tafel ko lden men' ^an IS daar oen toch niet dat geringe reis voor nodig naar de stad. Om over het schoolgaan nog niet te spreken. helemaal niet. En mensen die niet aan de Roomburgerweg wonen, wo nen er juist wel. Dat lijkt ons voor postbestellers (die zijn er gelukkig al achter), voor leveranciers, voor ken- nissen-die-op-visite-komen nogal ver warring wekkend. Er komt een brug of een dam tus sen beide Roomburgerwegen, pal ten noorden van het bejaardencen trum. Maar dan nog is het vreemd. Waarom niet de ene (echte, onver- valste) Roomburgerkade en de an der Roomburgerweg genoemd? (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Hevige ontstemming bestaat er in het ondernemers- en werkgeverskamp over het besluit van minister Den Uyl over te gaan tot een stringenter prijsbeleid, dat neerkomt op een prijsbeheersing. Na de oorlog heeft de overheid steeds een prijsbeleid gevoerd op basis van weder zijds gesprek. Deze periode lijkt thans voorbij. Met grote bitterheid ver klaarde ons de voorzitter van de christelijke middenstandsbond, de heer H. de Mooij. dat de overheid de verantwoordelijkheid voor de prijzen heeft overgenomen van het bedrijfsleven. De regering gaat algemene prijsmaat regelen treffen, waartoe een algemene meldingsplicht zal behoren in ge val van prijsverhogingen. De heer De Mooij heeft dit standpunt kenbaar gemaakt tijdens het gesprek van het bedrijfsleven met minister Den Uyl hedenmorgen. Het bedrijfsleven onttrekt zich echter volledig aan alle verantwoordelijkheid voor dit beleid, aldus de heer De Mooij. Hij begreep dat deze ontwikkeling een nieuwe vechtperiode voor de midden stand gaat inluiden. Het is ten slotte de winkelier die de hogere prijzen aan het publiek moet vragen, ook al heeft een fabrikant de beslissing tot prijs verhoging genomen. De middenstander komt daardoor weer in de beklaagden bank te zitten. Ook geloofde de heer De Mooij dat de consumentenorgani saties wel weer een machtige taak zul len zien opdoemen. Bij elke toekom stige prijsverhoging, hoe noodzakelijk ook. rekent de heer De Mooij al op een groot aantal verdachtmakingen van de consumentenorganisaties aan het adres an het bedrijfsleven. Het prijsindexcijfer is volgens de meest recente gegevens sinds december 1965 met acht punten gestegen. Voor de verhoging de indirecte belastingen, de huur- Voorzieningen *iu hangen bebouwing en openba- voorzieningen zeer nauw met el- ar samen. Een winkelier bijvoor- eld moet tienduizenden guldens 'Resteren om een zaak te beginnen. y$en t is nog niet zo'n mirakel, als de tr" f, mdizie maar in de wijk aanwezig 57 Er moet zekerheid daaromtrent staan. En die was er tot voor kort ;t. En nog is het moeilijk. Precies hetzelfde is het mt scho- ïbouw. Wil men ergens een school nnen bouwen, dan is daarvoor een aantal leerlingen nodig. Dat. irijft de wet voor. Ook daaraan derhi ERKENNINGSPUNTEN: a. Wilhelminabrug, b. Toren flat aan Kanadlweg, c. R.-K. b ej aardencentrum, d. Leider- dorpse brug: A, plaats waar 60 flats komen, B. waar winkels komen, C. waar een flat van 10 of 12 hoog komt. heden om openbare voorzieningen te treffen ruim aanwezig. Dan kan er ook wat sociaal leven in de brouwerij komen, want de wijk is volwassen. Kijlc. dat' is 'nu' grappig. Maar ook vervelend. Want mensen die aan de I Roomburgerweg wonen-, wonen er MONSTER Arme, schuldige en zondige mensen, vergaren tot Zijn erfdeel, dat is Zijn Goddelijke loons verhoging. Deze woorden sprak ds. H. van Kooten, tydens de 15e ge combineerde Zendingsmid'dag, geor ganiseerd door de afdelingen vaft de Recreatie een bijzondere school moet ko- i le in, laten wij nog maar buiten be- louwing. Sociale opbouw ^Veel hangt af van de sociale op- 1 uw van zo'n geïsoleerde wijk. Is alleen maar woningwetbouw. zo- in Noord overwegend aanwezig dan heeft dat repercussies voor sociale leven. n de Rivierenwijk is die sociale .bouw opmerkelijk gezond. De ge lede'' lintbebouwing langs de Hoge ,n jndijk is jaren geleien geruigige- 'iieund door 'n flink aantal eengezins- raingen inde woningwetsector. Later vamen daar koopwoningen bij. On- iddellijk volgde een aantal blokken voningwetflats (vier hoog). Het sluit er uk bestond uit het acht verdiepin- :n hoge r.k. bejaardencentrum, een stal blokjes eengezinswoningen coop) en het charmante bungalow asteelhof. Plannen Langzaam is er een voldoend geschakeerde bevolking gekomen. Er is koopkracht en er is „klan dizie" voor 't onderwijs. Maar het se mi houdt nog niet over. Daarom ko men er nog zestig flats (in de te kening bij A). En daarom wordt er momenteel met optimisme onder handeld over de verkoop van grond (tekening bij B) voor wat winkels met bovenwoningen. En daarom wordt koortsachtig ge docht naar wegen om tegenover de ieidei dorpse burg (d) bij C nog een enst onderdtal gezinnen in een tien of wor Waalf verdiepingen hoge flat (w.w.) krijgen. En dan zijn de mogelijk- De toekomst voor de Rivierenwijk ziet er plesant uit. De strook tussen rijksweg 4a en het Rijn- en Schieka naal is voor recreatie bestemd. Er komt, beginnend aan de kant van de Leiderdorpse bnug (ld) bij C nog een te lopen, die het gebied ontsluit. Vlak bij de spoorbrug over de Nieuwe Vaart kom', nog een brug, zodat het isolement wat minder „nijpend" wordt. Er zit wel muziek in voor de Ri vierenwijk. Leiden mocht wensen dat het meer van zulke wijken had, met veel laagbouw, niet zo gek veel hoog bouw, met een gunstige verdeling van de woningwet-, premie- en on gesubsidieerde bebouwing. Iets geks Er is ook iets geks aan de Ri vierenwijk. De Roomburgerweg iigt er een heel eind van elkaar. Hoe paradoxaal dit mag klinken, het is De door vuilnisauto's uit zijn voe gen gereden Roomburgerweg loopt langs de Nieuwe Vaart. Er loopt een soms nogal onduidelijke sloot langs. Maar tussen die sloot en het Kas teelhof loopt langs het bejaardencen trum ook een Roomburgerweg. Van de ene kan men niet dan met een omweg (over de Hoge Rijndijk) op de andere komen. Geref. Zendingsbond in de Herv- Ge meente te 's-Graverahage, Katwijk aan Zee, Monster, Leiden en Zoetermeer, in een geheel bezette Ned. Herv. kerk van Monster. Hij had als schriftwoord gekozen Jesaja 49 1-13 (in het bijzonder vers 6). Het gaat hier over de knecht des Heren. Er zijn vele knechten. Knecht tegenwoordig iets banaals. Eigenlijk betekent, het verknocht zijn. Tegenwoor- men van werkgever en De Vader heeft Zijn Zoon, Zijn knecht gezonden, om de wereld redden, om 't verlorene te zoeken, knecht ontvangt Hij loon. Als loon Zijn arbeid heeft Hij de uitverko- en ontvangen tot Zijn erfdeel. Hij klaagt hier over het loon, en zegt: ..Ik heb tevergeefs gearbeid". Ik heb mijn kracht onnuttelijk en ijdel aange wend. Geen loon heb ik ontvangen op al Mijn arbeid. Hij spreekt hier uit de algenoegzaamheid van Zijn offerrande. Nu vraagt hij om Goddelijke loonsver hoging. aan de Vader. „Wat is er meer te doen aan Mijn wijngaard dan dat ik er niet aan gedaan heb?" klaagt de anecht des Heren. Is dit beeld van Israël niet het beeld n de Kerk van vandaag? Een kerk e meer en meer verwereldlijkt. Ge lukkig zijn er nog Christenen, die we als Hem het loon der Gerechtig heid wordt onthouden! Hij heeft Hem naast het volk Israël de heidenen ge geven tot een erfdeel. Is dat geen Goddelijke loonsverhoging? Ds. H. G. Abma van Gouda, had als onderwerp tot zijn overdenking ge kozen: ..De Adem zijner neuzen." (Klaagliederen 4:20) ..Onze levensadem, de gezalfde des Heren, werd in hun alkuilen gevangen, hij. van wien wij dachten: in zijn schaduw zullen wij le- onder de volkeren". De discipelen maken de terugreis naar Jeruzalem, in gehoorzaamheid aan Hem. die zij zo TWEE foto's van het terrein tussen (oude) Roomburgerweg en Meerburgerkade. vlakbij het bejaardencentrum. Men treft er nog allerhande afbraakrommel en afval aan. Duidelijk herkenbare bootjes herinneren aan de botenbouwer die hier gevestigd is geweest. Over enige tijd sUuin er flets. (Foto's N. v. d. Horst) verhoging en de aanvaarde doorbereke ningen was elk een punt prijsverhoging nodig, 3^2 punt ging naar de sector groente, fruit en aardappelen en ten slotte blijft er slechts ruim een punt pver, waarvan de minister de herkomst niet, weet. Aan deze ene punt prijsstijging extra wordt het hele wel en wee van de Nederlandse economie opgehangen. Hoe wel met het terugdringen van deze ene punt voor de Nederlandse economie niets gered zou kunnen worden, meent minister Den Uyl toch dat nu rigoreus moet wor den ingegrepen in het prijsbeleid. De heer De Mooij blijft van mening dat GEMEENTE LEIDEN Officiële publicatiem VASTSTELLING VERORDENING OP HET STADSSCHOON Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen te ropenbare kennis, dat ge. durende drie maanden voor een ieder op de gemeentesecretarie, kamer 125, ter lezing is neergelegd, de door de Raad dezer gemeente in zij nvergadering van 27 december 1965 vastgestelde verorde ning op het stadsschoon 1965. Deze verordening treedt met ingang van de derde dag ha heden in werking. Leiden, 21 mei 1966. juist ten Hemel hebben zien varen, in grote blijfschap. Geestelijk was Israël de adem afgesne den. Hij Christus is de adem onzer neuzen. De Emmaüsgangers hebben er ook niets van begrepen, getuige hun uitspraak als Christus hen onderweg ontmoet: „Wij hoopten dat Hij degene die Israël zou verlossen". Calvjjm heeft vaak diepzinnig gesproken over het lichaam van Christus. Christus is het leven voor Zijn volk. Ons leven het Christus verborgen met God. Hij zó ons leven geworden, de adem Als laatste spreker bepaalde ds. Jac. van Dijk uit 's-Gravenhage zijn gehoor bij 2 Thimotheiis 4:10: „Een zendeling die het af liet weten Na al de voortreffelijke dingen die wij vanmid dag hebben gehoord is de achtergrond deze: „God die het nooit af laat we- Er is een boek verschenen van Wiegertsma: „De wereld der beroe pen". Wat zal ik kiezen? Demas heeft gekozen. Wat beweegt een mens als hij kiest? We leven, aldus ds. Van Dijk. en tijd dat hoe langer hoe minder »en kiezen de keuze van het smalle pad. Tegenwoordig zeggen veel men- „God is dood". Demas heeft ook gesproken over de opgestane en ten Heml gevaren Heiland, maar hij had geen kennis aan deze dingen. Kennen ■ij Hem die ten Hemel voer ten eer"' Wat is er in Demas' geest gegroeid? Demas heeft gekozen en is teruggeko- op zijn besluit De borg en mid delaar was niet de adem zijner neus. het bedrijfsleven op verantwoorde wijze de ontwikkeling heeft gevolgd. De rege ring heeft dan ook nergens het afgelopen jaar in de prijzen van het bedrijfsleven ingegrepen. Toch geldt thans de leuze dat het hele prijzenfront in beweging is. Volgens de heer De Mooij een belache lijke kreet, die als argument moet dienen voor het voeren van een kwalijk prijsbe leid. Dwaasheid De heer De Mooij verklaarde ons nadrukkelijk dat de concurrentie in het midden- en kleinbedrijf groot genoeg is om regulerend voor d« prijzen op te treden. Er is daarom geen behoefte aan verstarrende prijsmaatregelen van de overheid. Een algemene regeringsmaatregel tot prijsbeheersing noemde hij een dwaasheid. Als wezenlijke oorzaak van de eco nomische moeilijkheden waarin ons land verkeert merkte hij aan, het uit gavenbeleid van de overheid dat van geen ophouden weet. In de overheids sfeer zijn ongelimiteerd tarieven en uitgaven opgetrokken en daarom moet thans het bedrijfsleven een prijsbe heersing accepteren. Wij onttrekken ons daarom aan alle verantwoordelijk heid voor dit nieuwe prijsbeleid, aldus de voorzitter van de christelijke mid denstands bond. de heer H. de Mooij. Hij hoopte dat het kabinet, dat later op de dag vergaderde, zou afzien van deze ingrijpende maatregel. Minister Den Uyl heeft vanmorgen reeds zijn plannen ontvouwd in een vergadering met de voorzitters van de centrale werkgevers- en werknemersorgani- Maandag brief naar Kamer over loonbeleid DEN HAAG Premier Cals hoopt maandagmorgen in een brief aan de Tweede Kamer nadere mededelingen te doen over het standpunt van de regering met betrekking tot het loon beleid. Vanmorgen is deze kwestie in de ministerraad nog niet behandeld. Het wachten is op de laatste reacties uit het bedrijfsleven. Om twee uur vanmiddag moesten deze binnen zijn. Dit heeft de minister-president gister morgen aan de pers meegedeeld. Mr. Cals zei voorts dat hij 's middags hoopte het gehele finanoieel economisch beleid van de regering in de ministerraad aan de orde te kunnen stellen. Hij verwachtte dat hierna enkele ministers zich nader zullen wilden beraden over de definitieve inhoud van het stiuk aan de Kamer. Waarschijnlijk zal de ministerraad ook zaterdag bijeenkomen, aldus de premier. LEIDEN De actie „Geef uw gevel een corsage" gaat dit jaar nog deze maand van start. Voor de bestverzorgde balkon- en gevelversieringen door middel van bloembakken zijn prijzen in de vorm van bekers, lauwertakken en medailles beschikbar gesteld- Er kan worden deelgenomen in twee categorieën: particulieren en bedrij ven. De bedoeling is in de toekomst te komen tot een onderlinge bloembak- kenwedstrijd tussen' gtraten en woon wijken en via een landelijke actie zelfs tussen steden en dorpen. Aanmelding voor deelneming kan geschieden ook telefonisch bij de commissieleden W. F. Wegman. Narm- straat 18 (tel. no 42568) en J. Velzel. Roodborststraat 7 (tel. no 50163). Het inschrijfgeld bedraagt f 2.50 per deelnemer en kan wonden overge maakt op giro 659754 t-n.v. de pen ningmeester van de Bloemist-Pa troonsvereniging te Leiden. "zo'n kopje koffie krijg ik niet overal. lekker geurig en vooral pittig u blijft ze vragen, als u ze eenmaal hebt geprobeerd LEIDSE COURANT

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3