Mannen bereiden hun potje eigen Vrouw en P politiek Aanbakken voorbij met spiegelgladde pan BLAD ZIJ dialoog dialoog dialo disr EI 1961 ZATERDAG 21 MEI I%6 JE KUNT NOOIT WETEN HOE HET TE PAS KOMT '"ÓÓR de vakantie kan hij het nog le- n. Koken, bedoe- i we. De Stich ting Huishoudelijke- en Ge zinsvoorlichting organiseert sinds kort een reeks kook lessen voor mannen. Op iedere donderdagavond om half acht zijn de kooklustige heren present op de 's-Gra- vendijkwal 30 in Rotterdam. In de nieuwe keuken zetten ze zich eerst op krukjes, de keukentafels worden schrijf- of vergiet, goed het vocht Engel bindt een jasschort de heer Baron een wit voorschootje, de anderen trek ken hun - colbertjasjes uit, doen de horloges af. De Russische ber gen bestaan uit een custardvla, drie lange vingers met jam In onze eetkeuken hangt een glimmende koekepan als sieraad aan de muur. ,,Ha," schamperden de jon gens. „Straks ziet hij tóch bruin", maar ze hadden het lekker mis. Zeker, koeke- pannen plegen bruin te wor den, maar déze wonderpan niet. Want bij deze fantas tisch gladde pan is aankoe ken of aanzetten eenvoudig onmogelijk door een anti- In ieder geval is deze laag ste- adhesief laagje van zuiver J* dc alntnininmbodem ver- P.T.F.E., wat dat laatste dan ook mag zijn. smoord wordt, aanbakken bestreken. ra, afgestreken eetle- tafels. Heel ernstig en se- eraf laten lopen. We kunnen pels, anders wordt de zaak te 6. l dik, het moet wel vla blijven en cuur pennen ze in hun dit vocht nog gaan gebrui- gec^ pudding WOrden." De leer- schriften: spinazie: 300 gr. ken. Heren, u kunt er met üngen zijn druk bezig, sommi- per persoon, 1 eetlepel zout. wat bouillon een heerlijk gen loeren nog eens in hun Het is de zevende les die soepje van maken." schrift. ..Flink roeren héri fhnk juffrouw De Werd kijkt we meemaken: We luisteren mee: „U zult zien, als dit in Mejuffrouw C. W. de Werd k7urt~Met tien de pan gaat, dan lijkt die «£f pan helemaal boordevol. Dan laten we voorjaarsgroente niet koken dan vijf ZeVc« - -,-vA nen met het nagerecht" zegt nuten. Daarna gaan we de zakeUjk. De heren staan op. De spinazie afgieten in een zeef 71-jarige weduwnaar C. van den J vanavond dit menu voor: kerry- jonge soep, gebakken aardappelen, Vrijgezel t langer omelet met spinazie en Rus- n ven mi- sische bergen toe. „We begin- ikkelijk" oit, at de :1. „Ik kookte •1 in eethuizen of boterham met een gebakken ei. Ja, dit is veel leuker, ik eet veel meer thuis en het menu is heel wat gevarieer der." „Da's makkelijk: de aard appelen hoeven niet eerst ge kookt, maar kunnen metéén ge bakken worden als je ze maar aan kleine stukjes snijdt. Duurt tien minuten?" Hij blaast zijn wangen op en trekt zijn wenk brauwen tot boven zijn bril. Had hij dat eerder geweten! „Ja, tien minuten. Doordat de verhit te boter warmer is dan water, duurt het korter, maar wel de aardappelen klein snijden!" Van plezier veegt hij zijn handen over zijn spijkerbroek. Ja, leuk die kookcursus. Lekker Ze koken samen, iedere lesavond wisselen ze van partner. De spijkerbroekleerling kijkt nauwgezet, hoe zijn koks-maat, ook vrijgezel, de ker- ry in de bouillon strooit. De keu rige heer\J. K. de Blonde in een Ernstige aandacht voor de kern-soep, Russische bergen en spinazie „na het smetteloos overhemd, „ik woon slinken hakken toe die fijn, dat weet u nog wel van moeders thuis" zegt bij mijn ouders thuis maar ga mej. C. ffde Werd. over een paar maanden op mij zelf wonen. Daarom volg ik deze kookcursus. Het is allemaal erg lekker. Vorige week hadden we een jachtschoteltje en de week daarvoor kalfsragoüt. Ik had het de krant gelezen. Hoe heb ik niet zoveel a al 43 jaar, vertelt hij trots. Voor hem is deze kookcursus harde noodzaak. Hij is nog veel te vi taal om naar een verzorgingste huis te gaan, 71 jaar en weduw naar. „Eten, dat is een zorg die dagelijks terugkomt" vertelt de heer Van den Engel. Gaat hij nog verder met leren, na deze cursus? „Als ik mijn dagelijks potje koken kan, ben ik dik te vreden" lacht hij. „Als je de kneepjes maar weet, zodat je be hoorlijk in de keuken uit de voe ten kunt!" „Ik vind het wel gezellig" is het oordeel van de leerling, die met de heer Van den Engel sa men kookt, de heer J. C. Baron. In het dagelijks leven is hij ge meente-ambtenaar. Waarom ko ken leren? „Een collega had het ook eens gedaan, op een huishoudschool. Ik las het in de krant en dacht: dat is iets voor mij. Je staat nu niet zo onhan dig meer in de keuken, het is ook makkelijk voor de vrouw. Er komen nu eenmaal wel eens omstandigheden voor, dat je vrouw niet koken kan, door ziek te of zo". Kookt hij nu thuis ook Ik heb thuis weinig tijd om te koken, ben technisch ambtenaar. Alles zelf? Ja, dat moet wel. Ik run het huishouden helemaal zelf! Gelukkig zijn wij' hij wijst met zijn hoofd naar de heer J. de Wolf op elkaar ingespeeld. Deze twee koken de hele cursus samen. De heer De Wolf draait intus sen met natte handen (dan gaat het beter, zei de kooklerares) keurige kleine gehaktballetjes voor de kerrysoep. ,Jk vind het wél leuk. Koken? Ja, gezellig. Thuis kookt mijn vrouw. Zij is weieens een hele tijd ziek ge weest, toen moest ik ook mijn eigen potje koken. Trouwens in krijgsgevangenschap moest ik ook mijn eten zelf klaarmaken. Hier leer vk wel meer. Het is geen kunst, om gauw een blikje te pak ken. Maar zélf iets te bereiden! Lekker hoor en mijn vrouw krijgt, als ik thuis kom, de recepten. Iedere man moest leren koken, je kunt nooit eens weten hoe dat nog te pas komt Nieuwe reeks Met dit laatste is de Federatie van Huishou delijke- en Gezinsvoor- lichting het hartroerend eens. Op haar stand op de Femina en door te lefoontjes, werd haar vele malen de vraag gesteld naar een kook- entbousiasme deelnemen de kunst om dagelijks een d en goedkoop menu op tafel In Rotterdam start binnenkort een nieuwe reeks kooklessen. Tot 1 juli en na 15 augustus kunt u er terecht. Acht lessen de f9, maaltijd wordt na het koken heel gezellig opgegeten. „Ik eet thuis maar een lichte maaltijd" verzekerde de heer De Haas ons. „Want het is hier heus de moei te waard". Op de 's-Gravendijk- wal 30, kunt u met een telefoon- Dames die het naaien van hun eigen garderobe nog te moeilijk vinden raden wij aan, eerst eens met het tiener-poppenpatroon (prijs slechts 1,75) voor het bekende aankleedpopje iets te maken. MERCEDES A voorpand 1 x knippen aan de stofvouw B zijdeel voorpand 1 x knippen dubbele stof C rug 1 x knippen dubbele stof D rok (voor) 1 x knippen aan de stofvouw E rok (achter) 1 x knippen aan de stofvouw F mouw 1 x knippen dubbele stof knippen ig 1 x knippen dubbele stof ouw 1 x knippen dubbele stof ouwbies 2 x knippen dubbele of 3or rokje nemen 2 of 3 x de ofbreedte van de rokhoogte 1 deze aan het lijfje rimpelen 2.25 Bii onze kantoren verkrijgbaar: een vjjfbladig patronenset maten 36 t/m 38 kopen, verder kijken mapje met uitleg en patronen rokken, pantalons, avondkleding supplement elk 35 modellen nrs. 2, 3, 4 en 6, per stuk 1,45 kinderpatroon met uitleg: leeftijd van uw kind is maat 4. garderobe teenager-popjes 1,75 scf bü bestelling de maat op! Ontvangst na storting op giro 639 t.n.v. Dagblad De Rotterdammer te Rotterdam. Op het •ookje: afd. Service, dan wel na betaling by het bureau v. d. blad. de heer Baron dit, door zich tot zijn collega kookleerling te wen den; „Jieb je er wel zout inge- Uitkomsf Ook voor de heer B. J. de Haas is deze cursus een .uit komst. Hij is vrijgezel en ver zorgt in zijn flat ook nog zijn vader. „Het gaat er mij om, om goed te leren werken. Ik ben niet zo'n liefhebber van koken. Ik* hou er niet van, iedere dag spinazie, of peentjes, te eten. Na de opening van het nieuwe gebouw aan de 's-Gravendijkwal zijn ze meteen gestart. Ook de huishoudschool aan de Laain van Meerder- voort in Den Haag kent kookcursussen voor mannen. Hier werken ze gewoon met de da mes samen. „We vonden het discriminatie tegen- aparte lessen te geven" verzekerde ons de di rectrice. Ook in Den Haag zijn vele oudere onmogelijk en de pan blijft onbe rispelijk, mits de voorschriften die de fabrikant erbij geeft, nauwkeurig worden opgevolgd. Ze zijn makkelijker dan u wel licht denkt: afwassen met warm water en een afwasmiddel, geen pannespons of schuurmiddel ter hand nemen, géén te hoge vlam gebruiken en een pan nooit leeg op het vuur zetten of droog la ten koken. Nooit iets stuk snij den in de pan en gerechten om keren of doorroeren met de hou ten spatel, die erbij wordt gele verd. Scherpe pannekoeksmes- sen zijn taboe en laat klopper of mixer verre van het bescher mende laagje blijven. Voor het gebruik een theele peltje slaolie in de tefal-pan, over het hele oppervlak goed inwrijven en daarna afdrogen. Het handvat is functioneel, na melijk van bakeliet. Deze pan is van Franse oorsprong en in ons 'land goedgekeurd door de Neder landse Vereniging van Huisvrou wen. Ten slotte nog dit: deze plezierige pan is geschikt voor alle soorten gas, er zijn zelfs spe ciale tefal-pannen voor elek trisch koken. Ze zijn verkrijg baar als braadpan, kookpan, een volledige set pannen, een steel pannetje, een bakplaat voor de oven. Ik benijd de verloofde jon gelui, die zo'n hele keuken-uit zet kunnen aanschaffen. Wij ma ken eerst de ouwetjes zonder zo'n P.T.F.E. laag maar op. morgen gedaan. Jongens, jongens, wat ben ik blij. Blij dat de persoonlijke brieven zo goed op tijd kwamen. Ik moest nog veel meer kunnen schrijven. In alle opzichten moest ik meer kunnen. Maandagavond moest ik even een pakje halen bij mijn schoonzus en, wachtend -tot de voordeur open ging, zag ik aan de overkant een vroeger schoolkennisje voor het raam zitten met haar man. 't Was duidelijk dat ze er net zaten, ze zullen wel als iedereen moe zijn geweest. Allebei zijn ze arts, spe cialist, en werken in klinieken, hij de hele dag, zij hier en daar een morgen of middag, want ze hebben ook nog hier en daar een kind. Ze woven. Ik terug, O, o, wat zou ik graag even een uurtje aan bijpra ten besteden, ik ben er in twee jaar niet in huis geweest- Eén seconde had ik schuldgevoelens, maar ook daarmee leer je leven, moet je maar niet zoveel kennissen aanhouden. Een vriendin uit Gro ningen zei me eens: „ik heb twee dikke schoolvriendinnen, één woont in Argentinië, de ander aan de andere kant van onze eigen stad. De eerste komt eens in de twee jaar wintersporten in Zwit serland en blijft dan nog een weekje na afloop bij haar moeoer in Amsterdam. Ze is er nog niet of ik zit in de trein naar haar toe. Maar denk je dat ik ooit bij mijn stadgenote-vriendin kom? Dat duurt altijd langer dan twee jaar." Zo is het. We zijn allemaal rare keur, dwars door alle 1 door traplopers r ?n, bedden 0 vitrages De heer C. A. kijkt nauwgezet J. K. de Blonde, maken, heren die met e Romantiek in schoeisel De strakke Courrèges en Mon- drïaanlijnen mogen dan hevig opgeld doen, ze schijnen een kort leven beschoren. We gaan terug naar de romantiek, dat zit er dik in. Viva Maria- en de Granny-stijl voorspellen we een lan-ger leven. We gaan al zo gestroomlijnd door het leven, krullen, strikken, volants zullen meer dan welkom zijn, temeer daar we met de huidige mate rialen lang niet zoveel naai- en strijkwerk hoeven op te brengen als grootmoeder in haar tijd. Deze winter zullen dan ook ve ters, kapjes en zijden strikken onze schoenen en laarsjes ver sieren. Aan Viva Maria zijn de veterversieringen op de laarzen te danken. Komt dat laarsje nét boven de enkel, dan wordt ge sproken van een baby-doll Ze zullen er zijn van lak, mei inzet van geiteleer. of van lak met haaksluiting, dan wel met riempjes. scheppen heen. Ik ben, weieens erg de mier had huishouding, een paar keer begon nen met alle prullemanden te le gen. Dat gaat betrekkelijk vlot, en het is gek 'hoe aardig daar de achteraan komen, bijna dinnen van deze week-post: in zon gaan zitten pennen, „maar kom ik nooit klaar!" En dan 1 wijs Wat mij het meest opviel In de antwoord-post is de interpretatie van het woordje voorleven. Nu stond dat ook bijna bij het om slaan. Voor enkelen is het naar mijn smaak toch nog teveêl wat zijzelf deden en hoe goed hun jeugd - ouderlij en vooral de 1 het hebben bijgedragen tot de achteraf bezien l wat zij dan nu zijn, laten 1 1 stukje niet al MA, Geen enkele man deed mee aan ons gesprek over Vrouw en politiek; opval lend, vonden wij. Wèl een teken, dat we zelf aktief zullen moeten zijn (wor den) want, de goeden niet te na gesproken, een plaats in de politiek zal ons bepaald niet op een presenteerblaadje worden aangeboden. „Ik vind, dat een vrouw recht heeft op haar plaats in de kerke- raad, in de politiek en het maatschappelijke leven in het algemeen", zegt mevr. K. van B.- v. G. te S. „Dat aan de andere kant kerk, politiek en maatschappij recht heb ben op de volle inzet van de vrouw in hun midden. De vrouw ziet de dingen nu eenmaal anders dan de man. De één zegt, dat de vrouw alles scherper ziet, de ander meent dat de vrouw de dingen meer met gevoel bekijkt. Ik zou willen zeggen, dat de vrouw de dingen vrouwe lijker ziet. En ik vind, dat het bijzonder nuttig kan zijn, dat in kerkelijke en politieke colleges vrou wen hun zegje kunnen zeggen. Dit kan namelijk het nemen van besluiten ten goede komen. Maat schappij en kerk kunnen dat bereiken, aldus deze lezeres, als de vrouw bij We geven nu g woord aan mej. V. te D. „Er hebben al veel lezers gereageerd. Het is zeker wel goed dat de vrouw een rol speelt in de politiek. Ik ben zelf geen lid van een of ande re kiesvereniging, zover gaan ik res te berde bracht, gehuwd of ongehuwd, och dat is moei lijk te zeggen. Dat hangt vol- van haar persoon Ik raad de lezeressen aan, die het wel menen met de vrouw in de politiek, zélf lid te worden van een kiesvereni ging, naar een verkie zingsavond in groten getale op te trekken, raadsvergaderin gen te bezoeken en te lezen en nog eens te lezen. Door je te verdiepen in de zaak van de politiek, kun je pas met een deskundig oordeel ko men. Kennis gaat overal aan vooraf. Vrijheid Daarna kan je pas gaan handelen. Ik vind, dat de prijs van een kiesvereniging niet onoverkomelijk is: dat tégen stemmen van het gezamenlijk lid - zijn van man én vrouw kan erop berusten, kiesbare plaats op de kandida tenlijst staat, met een voor keurstem kiezen. Soms kan één wijze vrouw het tegen tien mannen opnemen, daar van zijn voorbeelden te vin- Geen show Mej. C. D. te S. is maatschappelijk werkster. Zij vindt, dat het bepaald geen show is, als een vrouw op de kandidatenlijst staat op een niet verkiesbare plaats. „Ie dere vrouw, wie het ernst is met de invloed van de vrouw, iedere man wie het vrouwelijk element ter harte gaat, kan immers een voorkeurstem uitbrengen?" zegt ze. „Of er meer invloed voor de vrouw zal komen, hangt dus van haarzelf af. Zelf ben ik al tien jaar lid van een kiesvere niging, dat zit er bij ons van pleidooi zijn juist voor de vrijheid van de vrouw inzake dc politiek. Individueel lid maatschap, best, maar dat zou tegen een gereduceerd ta rief mogelijk moeten zijn voor het tweede en volgende lid van het gezin, dan kunnen zij bijvoorbeeld één blad le zen. dat spaart de kiesvereni ging dan tenminste de por- Samengaan Overigens, ik ben voor de oecumene en dus ook voor het samengaan van christe nen in de politiek. Dat gezeur over kleinigheden! Overigens is het verstandig, om niet di rect iedere tegenstander af te kammen, maar eerst eens te luisteren, daar kun je van le ren. Een brede belangstelling, overal iets van van afweten (dat komt ook in mijn werk en mijn opleiding tot uiting), geeft je een brede kijk op de mens. Als je een goede; christelijke fundering hebt, geeft dat ook niet, je hoeft niet met alles mee te gaan. Wat mij, en dit wat de praktijk betreft, opvalt is het trieste lot van de stadskinde ren die niet de lengte krijgen zich in hun spel te uiten. Op de grote weg kan niet, op de portieken worden ze wegge jaagd, is het een wonder dat ze vervelend worden? Je moet kinderen ergens kunnen opvangen en ik dacht dat een vrouw bijvoorbeeld zich in zou kunnen zetten voor speel tuinen of speelgelegenheden voor de jeugd. Of de grasvel den tussen de flatwoningen anders creëren: een gedeelte gazon en een gedeelte met ge woon zand, of zo dat de kin deren er fijn in kunnen ravot ten. Als ik me niet kan uitle ven. word ik immers ook ver velend? Voor het overige: als alle lezeressen zo voor de invloed van de vrouw zijn. dan moe ten ze ook daden gaan stellen en niet alleen er maar wat op los praten". Nu, dat kunnen we ons dan voor gezegd hou den. U kunt niet meer reage ren, want dit was een zinvol slot van onze dialoog over Vrouw efl politiek. Vrije tijd Vriie tijd hoe besteden we die? Er zijn kranten over vol geschreven en rapporten gemaakt, maar drie opmerkin gen in één week en de prak tijk om ons heen wiizen uit, dat er nog niet eens zoveel vrije tijd te besteden valt. Of hebben wij het mis? We ge ven u graag ook het woord in onze dialoog, en we hopen dat er een zinvol antwoord komt voor de lezeres die een groot gezin heeft en daar in niet alleen zal staan en zich afvraagt: hoe doen ande re moeders dat met het lange weekend? In- of ontspan ning voor moeder? We den ken aan de ouderling die ker- kewerkers zoekt, hoe doet u dat in uw gemeente? Vrije tijd: een probleem of een ga ve? Schrijft u vooral meteen, in verband met vakanties. De ze rubriek behoeft dan niet over te slaan. ["AAR voorleven is meer. Het Is inderdaad weten hoe en waar door eigen harmonie tot stand is gekomen, maar het is precies niét die bepaalde vorming aanbevelen. Het is vanuit eigen harmonie 5 ken naar een nie een eigene voor ons pad komt: vriendin. Ja, het is zelfs zóver j alles wegvalt le' in de strijd het goldt, de opnieuw te vinden. Dus voorleven strijd. Als een jongere ziet dat wij dit beseffen en met hem, voor ons telkens opnieuw maar voor hem voor het eerst, de strijd willen aangaan, geeft hij zijn echter moet constateren dat we steeds aanbevelen wat bij ons zelf zo prettig - geholpen heeft en hoe zou ons dit niet mogen worden vergeven? distantieert hij zich. Nu is met heel je hart zoeken naar nieuwe wegen als je zelf zo'n probate weg hebt. bijzonder moei lijk. Hier kom ik allereerst bij jullie brieven, H. en M„ die over de pleegzoon en zijn meisje, en jij die als laatste argument had: maar toe ik trouwde was ik een witte bruid alsof hij niet gemakkelijk antwoorden: lievi niet kunnen 1 irlijk. had de deur. Nee. dat voorbeeld van jezelf, en hoe fijn dat was, hoe zuiver en oprecht, moet je weglaten. Voorle ven is tonen hoe van dag tot dag de beslissingen je volle mens-zijn vragen, voorleven is erkennen dat geloof ik, nog moeilijker 1 voor de andere partij. Ook al 1 geloofszaken met c paplepel is ingegoten dat we de weg hadden. Het heeft ons vaak verhinderd naar anderen te luiste- een bende vergeving komen. Jij was zuiver en oprecht, maar die kinderen zijn het ook. Vanmorgen las ik Handelingen 1 en daar heb je het ook weer: als de weg bekend is en de harmonie van eigen leven wordt vermoed, het geloof is behouden en de theologie verdiept, komt er de vraag: Heer. komt er in deze tijd wat van het koningschap in Israël? Of voor onsi,,He^' sPre,ekt de kerk nu niet goed? Moet het zo maar niet blijven? en zie, dan zegt de volgende generatie, in witte koesterd, Nu?? God houdt Zijn tijden a n Zichzelf, hebt u dat niet gelezen. Wat u van Hem mag zien dat is vlak bij u, dat is hier in ons midden, als wij bezig zijn in ons l«^«iondlU dat is moeilijk, En dan gaat het net als in de huishouding, dan zeggen we: ik begin vandaag met de prullemanden, of: ik ga wat in de zon zitten. Ook een vorm van harmonie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15