HOOFDSCHOTEL? VLEES! Rode Kruis 100 jaar mooier GROTE PROBLEMEN BUITEN ONS LAND Kleurenfoto's nu dan ooit Uitstel boringen kostte ons land geen stuiver Wachttijd PTT - loket aanzienlijk bekort Temporisering kan nodig zijn Boerderijen afgebrand en vee omgekomen Gabriel Smit kreeg Brand- Van Gentprijs Van Randwijk begraven NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 MEI 1966 DEN HAAG Het Nederland- sche Roode Kruis zal volgend jaar het 100-jarig bestaan op grootse wijze vieren: Er wordt van 28 augustus tot 9 september een jubi leumcongres gehouden in de Rid derzaal, De dag van het eeuwfeest is 1 september. In de steden wor den straten vernoemd naar beken de Roode Kruis-figuren en er wor den twee gedenkboeken uitgege ven. Bovendien zal een postzegel- Bejaarden kunnen SOS seinen (Van een onzer verslaggevers) Zaak Schotse tcasvrouw Advies: verwerp beroep van veroordeelde DEN HAAG Advocaat-generaal mr. P. S'Jacob heeft -de Hoge Raad der Ne- derladen dinsdag geadviseerd het be roep van Cassatie te verwerpen, dat de dertigjarige zeeman H. W. P. uit Rotter dam heeft ingediend tegen het arrest van het gerechtshof in Amsterdam van 11 januari, waarbij de zeeman veroordeeld werd tot acht jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest wegens zware mishandeling, de dood tengevolge heb bend, van de Schotse wasvrouw Jessie Gibson. Volgens het arrest werd het misdrijf op 26 april 1964 in de haven plaats Grangemouth in Schotland ge pleegd. P heeft van het eerste politieverhoor af s'eeds ontkend iets met de dood van de 33-jarige vrouw te maken te hebben gehad. P.'s cassatiemiddelen werden door mr. S' Jacob ongegrond verklaard. Die middelen betroffen onder meer de vraag of de tolken in dit geval als deskundigen hadden moeten worden beëdigd. Volgens requirant dient J vraag bevestigend te worden b tolken als taaldeskundigen geheel andere deskundigen zijn dan in de gebruikeli" zin van het woord. Ten aanzien van bewijs zodanig hebben zijn geen taak. De tolken hebben verklaard dat Vertaling van een document goed v maar zij bleven daardoor tolken in zin van de wet. Het hof heeft alleen het vertaalde document als bewijsmiddel wil len bezigen en niet de verklaringen de tolken, aldus de conclusie. Op 4 maart 1965 veroordeelde de ar dissementsrechtbank te Rotterdam P. tot 15 jaar gevangenisstraf wegens doodslag. In hoger beroep legde het gerechtsohf hem een gevangenisstraf van 12 jaar op, eveneens wegens doodslag. P. ging in cassatie en op 19 oktober 1965 vernie tigde de Hoge Raad het arrest omdat het hof opzet had afgeleid zonder dat redenen te omkleden. De zaak werd wezen naar het gerechtshof te Amster dam. De Hoge Raad zal op 21 juni a serie nog eens extra de aandacht op het jubileum vestigen. Nog dit jaar zullen twee projecten worden verwezenlijkt: het verspreiden van rode „SOS-driehoeken", die door bejaarden in geval van nood in de vensterbank kunnen worden geplaatst en het plaatsen-op-strategische-punten van zuurstofkoffers, 300 in totaal. Op 1 september wordt met deze acti viteiten gestart, mits natuurlijk de be nodigde gelden hiervoor uit de jaar campagne komen. Deze campagne bracht dit jaar ƒ2.226.000 op, ruim 200.000 meer dan vorig jaar. Het is namelijk gebleken, dat in ge val van verdrinking, hartaanval en ko lendampvergiftiging op het platteland de artsen niet steeds zeer spoedig over een zuurstofkoffer kunnen beschikken, Wat de bejaarden betreft, het Rode Kruis meent, dat het dikwijls voor komt, dat zieke bejaarden plotseling hulp nodig hebben. Zij kunnen deze hulp niet krijgen, omdat zij de deur niet uit kunnen. Het komende jaar verwacht het bestuur een opbrengst van 2,5 miljoen. gend. Totnutoe kwam slechts twee ton binnen. Steun werd ook verleend aan het plan voor een veldhospitaal in Je- Op 18 juni wordt het herstel lingsoord „De Valkenberg" in Rheden geopend. Wekelijks zullen daar 15 pa tiënten kunnen verblijven. De actie hulpverlening aan Soedanese vluchte lingen (begonnen door de liga van Roode Kruisverenigingen) zal eveneens energiek worden aangepakt door het Nederlandsch Roode Kruis. De vereniging telt thans 850.000 leden. Volgend jaar hoopt het miljoen te bereiken! Mislukking Jeugd Het Jeugd-Roode Kruis is een actie begonnen voor de EHBO organisaties in de ontwikkelingslanden. Het is de bedoeling, dat de jeugd EHBO-oe-i fensets bijeenbrengt. Al deze actie slaagt, zal worden overwogen een ver- i om verbandtrom-1 naar die landen te sturen. volgactie i mels naar AGFACOLOR SPECIAL Den Uyl over olie-gaswinning: De kokertjesactie van vorig jaar is uitgedraaid op een mislukking. Ook de opbrengst van giro 777 waarop het geld kan worden gestort voor hulp aan Vietnam is nog niet overweldi- Rode Kruis heeft nog 20.000 donors nodig DEN HAAG Het Nederlandse Roode Kruis heeft voor de bloedtransfusiedienst nog duizenden donors nodig. Een actie om hierin te voorzien zal worden onder- ganisaties. De onlangs gestarte actie om leden van het NKV in te schrijven als donor, heeft tot op dit moment tot resu'Itaat gehad, dat het aantal donors met 3.000 werd verhoogd. Om over voldoende donprs' te beschikken, waarbij ook de noodzake- lijke reserves zijn gevormd, zijn evenwel nog 20.000 donors nodig. Postwissels nu automatisch (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Er is geen stui ver verloren gegaan voor de Ne derlandse burger, noch heeft de Nederlandse economie ook maar één gulden schade geleden door het feit dat nog 'geen begin is ge maakt met olie- en gasboringen op het Nederlandse deel van het continentale plat." Dit zei minister Den Uyl (econo mische zaken) gistermiddag in de Tweede Kamer hij de behandeling van een wetsontwerp dat aan zg. wilde olie- en gasboringen op Ne derlands grondgebied een einde wil maken. Door elke opsporingsactie aan een vergunning te binden, wordt voorkomen dat een chaotische toe stand ontstaat. Het betreft hier een tijdelijke regeling, die t.z.t. door de op stapel staande nieuwe Mijnwet zal worden vervangen. Buiten de Kamer is herhaaldelijk ge steld, dat het uitstellen van de bo ringswerkzaamheden op het Neder landse deel van het continentale plat onze economie zo'n 1 a 1,5 miljoen gulden per dag zou kosten. Deze kri tiek vond gisteren weerklank in de Kamer, waar o.a. de heer Portheine (lib.) de gang van zaken „ten detri mente van 's lands belang" noemde. Minister Den Uyl bestreed dat na drukkelijk. Volgens hem stijgt de toe- Drs. Nederhorst: delfstoffen ten noorden 1 Ameland en op het Engelse deel rekkelijk! groter g< „Dat is iets anders dan schade ze economie". Met het oog hierop en gelet op de in het geding zijnde be langen, die zich over tientallen jaren te°la dig bereiden beslist niet Intussen is het concept van de al gemene maatregelen van bestuur voor de opsporing en winning van delfstof fen op het Nederlandse deel van het plat aan de betrokken Tweede-Kamer commissie aangeboden. „De Kamer", standkoming van de maatregelen te bespoedigen". De Kamer nam het wetsontwerp z.h.s. aan. Hetzelfde gebeurde met de overeenkomst tussen Nederland, Enge land en Noörd-Ierland over de be grenzing van het tuisen deze landen gelegen continentale plat. (Van verslaggevers) DEN HAAG Met ingang van 1 juni gaat de PTT de binnenland se postwisseldienst automatiseren. De oude bruine formulieren gaan verdwijnen om plaats te maken jai voor ponskaarten, die door de PTT-computer in Arnhem ver werkt zullen worden. Het nieuwe systeem levert voor het publiek twee belangrijke voordelen op., In de eerste plaats zal men een postwis sel na 1 juni aan iedere postinrichting in Nederland uitbetaald kunnen krijgen en ten tweede krijgt men dc postwissels eens bij een ander loket in de rij moet gaan staan voor postzegels. Gezocht wordt overigens naar wegen de geldhan delingen zoveel mogelijk van de loketter Hoewel het zeker nog enkele Geertsem van de VVD schoon had drs. Nederhorst er| een oplossing voor del financiële moeilijkheden van het kabinet onmogelijk is, nu de ARP en de PvdA zich tegen verhoging van de directe en de indirecte belastingen hebben uit gesproken. De heer Geertsema voorspel de dat men bij het plan-Joekes zal uitko- Qok problemen met de maat? Bij MARYNEN niet! Er is een MARYNEN koelkast van slechts 48 cni breed of van 50 cm diep Vanaf f 299.- het eiroverkeer uitsluitend bankrekeningen onontkoombaar I kingsgroei. t de de sterke bevol- schenk^J^S •schenkl Aan de nieuwe regeling is ook een nadeel verbonden. De postwissels gaan namelijk na 1 juni niet meer rechtstreeks naar de belanghebbenden Ze worden eerst verzonden naar Arn hem, waar de gegevens ..verpost" en op de magneetbanden van de computer wor den vastgelegd. Dit betekent een oi geschreven krijgen, dan moet de postwis sel eerst op een postkantoor worden aan geboden of daarheen gezonden wonden. In de toekomst hoopt de P.T.T. het ech ter zodanig te veranderen, dat eenvoudi ge opzending rechtstreeks naar het giro kantoor tevenals nu met girochèques) yoldoende is. Hevig onweer in zuidoosten handeling ARNHEM/DEN BOSCH Een he vig onweer, dat zich gisteravond bo- q -j- ven het oosten en zuiden van ons land Spreiding ontlaadde, heeft heel wat schade aan- gericht. In Aalten veroorzaakte het e u'ppr ppn hnprdppiihrand Tipt p-cl i er thans op gerit alle loketten te ichiedci heeft dat mogelijk gemai jaar hoopt de PTT alle boerderijbrand. Het gehele bedrijf van landbouwer Sluiskes werd Binnen *twee [met de grond gelijk gemaakt. Van de it inrichtingen inboedel kon niets worden gered en te hebben uitgerust, een aantal varkens kwam om het le- Dit zal de wachttijd naar schatting met ven. veertig procent kunnen bekorten. in de boerderij van landbouwer Er komen ook veel meer postzegelauto. Colstee buurtschap Ratum bij Win Daarnaast worden proeven geno- terswijk, brak gisteravond het houden van door blikseminslag brand uit. Ook hier Ereprijs voor Paul Hupperts, dirigent van het USO UTRECHT Het internationaal Mah ler Gesellschaft in Wenen heeft Paul1 Hupocrts, de dirigent van het Utrechs Symfonie Orkest, onderscheiden met het erelidmaatschap en het orkest met de gouden medaille, de hoogste onderschei ding van het Mahler Gesellschaft. Dit heeft prof. Bernard Kempers, voor zitter van de Nederlandse afdeling van het Mahler Gesellschaft, bekend gemaakt rig bestaan. Op het programma stond onder meer een uitvoering van Mahlers Jesde symfonie, die zelden wordt ver- vijftig jaar geleden f" Het 5e Christen-democratische wereldcongres is onlangs in Peru gehouden. Mr. H. K. J. Beer- nink, voorzitter van de Tweede Kamer-fractie van de CHU, was zo vriendelijk voor onze bladen zijn indruk op papier te stellen. Hij teas een week in Zuid-Amerika en zag weer duidelijk onderstreept hoe groot onze mede-verantwoordelijkheid is. Want er bestaan yAN 23 tot 26 april 1966 werd in Lima, de hoofdstad van de Zuidamerikaanse republiek Peru, het 5e Christen-Demo cratisch wereldcongres ge houden. Op dit congres waren naast vele politieke groepe ringen uit de Latijns-Ameri kaanse landen, ook christen democratische partijen uit verschillende Europese landen vertegenwoordigd. Italië had een delegatie van 15 personen gezonden en verder waren er afgevaardigden uit België, Frankrijk, Luxemburg, Oos tenrijk. West-Duitsland en Nederland. Zoals bekend, zijn de K.V.P., de A.R.P. en de C.H.U. lid van de Europese Unie van Christen-Democra ten. Vertegenwoordigers van deze drie partijen hebben overigens op kosten van het buitenland het congres bij gewoond. Minister Botdie toch in Zuid-Amerika was in verband met een bezoek aan enkele Latijns-Amerikaanse landen, ivas tegenwoordig als K. V.P.-figuur, dr. Berghuis vertegenwoordigde de A.R.P. en ik zelf de C.H.U. Solidariteit": dit werd ingeleid door Dr. Chavez, lid van de Senaat, in Peru, door de Westduitse minister dr. Bruno Heck en door de Chi leense senator Vicuna. Het tweede congresthema betrof de Christen-Democratie en de inter nationale verhoudingen. Dit onder werp werd ingeleid door Dr. Calde- ra uit Venezuela en door Dr. Ber- nassola uit Italië, Voorzitter van de Internationale Unie van Jonge Christen-Democraten. Spaans Naar Europese begrippen liet de organisatie van het congres veel te wensen over. De voertaal was Spaans, een taal, die door de meeste Europese afgevaardigden stallaties, maar deze functioneer den in de commissievergade ringen, die ik heb bijgewoond, vaak helemaal niet. En wat te zeggen van een commissieverga dering, waarvan het aanvangsuur was bepaald op 9 uur, maar die pas om half twaalf begon? Nu ligt de grote waarde van het bijwonen van zo'n congres ook min der in het aanwezig zijn op commis sievergaderingen. Veel meer beteke nis heeft het contact met mensen uit andere landen en het bezichti gen van de streek, waar men ver blijf houdt. Uit gesprekken met afgevaardig den uit Latijns-Amerika is mij ge bleken, dat er ten aanzien van de hulp aan ontwikkelingslanden eigen lijk drie stromingen bestaan. Afgevaardigden uit enkele lan den b.v. Paraguay meenden, dat de beste hulp bestaat uit het sturen van geld. Hierin zit dit is de strijkstok blijft hangen, omdat niet iedere regeringspersoon in de ontwikkelingslanden het verschil kent tussen de staatskas en zijn ei gen portemonnaie. Afgevaardigden uit landen als Ar gentinië, Chili, Peru en Venezuela hadden een andere kijk op de z-ia;-: Overtuigd als zij waren van het feit, dat hun landen op allerlei ge bieden ver achtergebleven zijn, meenden zij, dat de boste manier om de achterstand in te halen, bestaaat uit samenwerking van hun eigen lan'd met Eurooese landen. Zij legden meer de nadruk op tech nische hulp, medische hulp, agra rische hulp Afgevaardigden de kleine Midden-Amerikaanse republieken zagen vooralsnog weinig kans zelf een belangrijke bijdrage in de ont wikkeling van hun land te geven. Zij vroegen eveneens steun op tech nisch, medisch en agrarisch gebied, om te gaan medewerken op een moment, dat zij daartoe in staat zullen zijn. De aanwezigheid van Europea nen op het congres werd bijzon der op prijs gesteld. Men ver wacht wat van Europa; men ve- wacht speciaal wat van de Chris ten-Democratische groeperingen in Europa. Men moet de opkomst van de Christen-Democratische gedachte in Latijns-Amerika zien als uiting van een poging om enerzijds de verschillen tussen arm en rijk terug te dringen, an derzijds het Kijk en arm Tijdens een verblijf van een week in Zuid-Amerika leert men dit uitgestrekte gebied zeker niet kennen. Wel kan men enige algeme ne indrukken opdoen. Ei dan blijkt, dat het verschil tussen rijk en arm wel bijzonder groot is. Wie 's-middags een Indianendorp op 100 km afstand van Lima bezoekt en daar kennis maakt met onbeschrij felijke toestanden op het gebied van woontoestanden, hygiëne e.d. en wie dan 's-avonds een receptie bezoekt in een prachtig gebouw uit de tijd van de Spanjaarden, be merkt toch wel, dat Peru een land van contrasten is. En dan heeft hij gebied' nog maar een heel klein stukje van dat land gezien. PERU heeft een oppervlakte van 1.285.215 km2 en een bevolking van ongeveer 11.000.000 zielen. Het juiste aantal is nooit helemaal pre cies bekend, omdat er in de binnen landen Indianenstammen wonen, die nauwelijks onder controle Het analfabetisme is in Peru bijzon der groot. Er bestaat algemene leer plicht, maar men heeft mij verze kerd, dat 60 procent van de bevol king die voor ongeveer de helft uit Indianen bestaat analfabeet is. De Regering probeert aan de mis standen in Peru zoveel mogelijk een eind te maken. Er zijn heel veel problemen, maar ook veel mo gelijkheden. En bij die mogelijkhe den verwacht men wat van Europa. Na het congres in Lima ben ik nog twee dagen in 3ogota, de hoofdstad van Columbië. geweest. Bogota, een stad van bijna 2 mil joen inwoners, ligt op een hoogte van 2800 meter. Het land Columbia telt 17.000.000 inwoners op een op pervlakte van 1136.153 km2. Ook hier treft men weer de contrasten tussen arm en rijk. Ook hier bestaat een groot analfabetisme. Ook hier wordt gewerkt om de ach- terstanden in te halen. In Bogota stond in de avonduren op elke hoek van de straat een aantal gewapende politie-agenten. Er waren n.l. presi dentsverkiezingen op komst en dan Protestanten Een vraag, die mij bijzonder inte resseerde, was de behandeling van de Pratestnten in Columbië. Ik heb verscheidene Protestanten gesproken, die mij zonder enig voorbehoud verklaarden, dat zij in Bogota volkomen vrij waren in het uitoefenen van hun godsdienst. Ik heb hierover ook gesproken met volging van Protestanten ten sterk ste afkeurde. Hij gaf toe, dat, wanneer een wat al te ijverige zendeling van een of andere Amerikaanse sekte ergens ver in de binnenlanden in conflict komt met een wat ouderwetse pastoor, er nog wel eens minder prettige dingen gebeurden, maar dat dit misschien eens in de 2 jaar gebeurde. Een aantal paters, die op een school in Bogota in opleiding wa ren, wees elke vervolging van Pro testanten zeer beslist af. Wij zijn Christen, maar ook democraat, zo zeiden zij. Met lof werd in Columbië gespro ken over het werk van een Neder lands jongeren-vrijwilligerskorps, ongeveer 4 uur rijden van Bogota. i telt Dit i bergstreken, die meestal dig bestaan heeft, afdaalt naar de hoofdstad om daar een beter be staan te zoeken. Vaak slaagt men hierin niet. De buitenwijken van Lima bestaan grotendeels uit krot ten, waarin velen, die uit de bergen afkomstig zijn, maar zijn neerge streken. Hoe het hier staat met de volksge zondheid, zal wel duidelijk zijn! In Nederland maakt men zich druk over allerlei nationale pro blemen en probleempjes. Dat is goed. Mits men daarbij bedenkt, dat er buiten ons land nog veel grotere problemen bestaan, dat er buiten ons land vele mil joenen mensen leven onder mensonwaardige omstandighe den. Onze nationale problemen en probleempjes zinken daarbij in het niet. En juist als Christen-Demo cratische groeperingen dragen wij voor deze mensen mede verantwoordelijkheid. Dat wordt duidelijk als men een week in Zuid-Amerika is geweest! onderscheidingen aanwezig De heer perts kreeg het erelidmaatschap als werden huis en schuren een prooi der vlammen. De landbouwer en zijn vrouw waren niet thuis. Hun baby kon worden gered. Familieleden pasten op het kind, toen de brand ui brak. Enig vee kon worden gered. In de Peel sloeg het hemelvuur twee schuren van landbouwer Voesten. De schuren, alsmede de inven taris daarin, zoals landbouwmachines, gingen verloren. De schade bedraagt hier 20 mille. In Grubbenvorst werden zes koeien IJ in de wei door de bliksem dodelijk i de gouden medaille in mvangst ais waardering voor de sublie- le Mahler-vertolkingen van het USO. .VUILE NEERSLAG" radio-vr-iviteit (Van onze kunstredactie) :ECHT De „Brand-Van Gent- 1966" is dinsdagmiddag uitgereikt dichter Gabriël Smit. Hij ontving prijs, groot duizend gulden, voor zegt in haar rapport, da dichters als Gulllaum. ;ijn latere bundels naast llaume van der Graft, Huub Oosterhuis, in de Ne- 'rd. Hij ziet zich existen tieel aangewezen op de gratie Gods. op de vaak ondoorgrondelijke liefdesrelatie die hij met de mens en de wereld wil onderhouden. De religieuze ervaring is voor deze als van huis uit met het den ken van Pascal en Kierkegaard vertrouw- vulling of zijn grote >ij dit stre- tigheid grote ILPENDAM Onder zeer grote be langstelling met name uit politieke, lite raire en journalistieke kringen de re gering was vertegenwoordigd door mi nister Smallenbroek is gistermiddag her-i haaldelijk in geslaagd is. sterk di tisch bewogen gedichten te schrijven die|| tot de erkenning van zijn onmacht toe aangrijpend zijn als authentieke uitdruk- king van de existentiële spanning in dei dam was bijna te klein verhouding van de dichter tot God. j» - - Hij overleed op 13 mei in het stadszie kenhuis te Purmerend aan complicaties die optraden na een galblaasoperatie. Het kleine hervormde kerkje in Ilpen- De jury vestigt behalve op de kelijke poëzie van Gabriël Smit ook de! aantal voortreffelijke aandacht op vertalingen als schrijver .H ker. heeft Gabriël Smit gedurende dertig jaar in belangrijke mate bijgedragen tot de vernieuwing van het religieuze leven der Nederlandse katholieken in meer schriftelijke geest. Hoewel dit voor de jury bij haar beslissing geen punt van overweging is geweest, herinnert zij in dit verband ook nog aan Smits vertalin gen van Romano Guardini's „Der Herr" en van de psalmen (verschenen in 1952). De „Brand-Van Gentprijs" is precies twintig jaar geleden ingesteld. De toen malige r ooms-katholieke Nederlandse woonden^ „Velen zullen het vreemd vin- Randwijk van de kerk Maar zij die hem dat hij een jgoed gekend hebben s misschien goed geweest luisterd", aldus dominee Buskes. boekhandelaren- uitgeversvereniging 1946 het Brand-Van gelegenheid

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7