Roemenië wil uit Warschau - Pact GOLDEN FICTION Met zwemvleugels geen kind verdrinken CPgfjfgk Westduitse werven gaan aan ZEELIEDENSTAKING: KLOOF NOG BREDER Bokaal bracht na ton op Miele er is geen betere! VS en Rood-China spreken weer over kernbewapening Voorstel van Peking verworpen Omdat de isomat-Rapid helemaal automatisch is! Geen eer ffiÜWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 18 MEI 1966 het, Amerika i verwijzing i nEEDS schreven is niet gelukkig met de verschil lende elkaar opvolgende regeringen in Vietnam. Ky houdt er een eigen, bijzondere opvatting over verkic- tingen op na. Bovendien is hij, zon der voorafgaand overleg, een for mele burgeroorlog begonnen door de aanval op Danang, het centrum j van boeddhistisch verzet. President Johnson, wordt gezegd, is HAMBURG Ter verbetering van het woedend. De gebeurtenissen daar concurrentievermogen hebben drie West- w 6, duitse scheepswerven ach verenigd Het «uilen zeker invloed hebben op tic zjjn Qe DeutsChe Werft, de Howaldtswei- binnenlandse politieke situatie in de ke Hamburg en de K'eler Howaldtswer- VS, waar steeds vaker kritiek ge hoord wordt. Ook in Nederland Ls Vietnam een politiek twistpunt. Twee elkaar tegengestelde stromin gen in Amerika kunnen Johnsons beleid gaan beïnvloeden. De eerste propageert het laten vallen van het aan de regering zijnde bewind in Vietnam om daarna met alle kracht de oorlog een beslissende wending te geven. Deze theorie vindt aan hangers onder Republikeinen, maar ook onder Democraten. De tweede stroming zegt: „Handen af van Vietnam", daarmee de weg vrijma kend voor een neutraal maar moge lijk door communisten beheerst land. De chaos kan nauwelijks erger. Johnsons positie is niet te benijden. Gaat hij zelfstandig optreden, dan komt de inmenging van Amerika in Vietnam juridisch wel heel zwak te staan. Zet hij zijn huidige politiek voort, dan blijft hij de gevangene van fanatisme en van groepen, welke de oorlog aan hun eigen be langen dienstbaar maken. ke. D Deutsche Werft met e de twee Howaldt- werv Vori,, jaar behaalJ ;n de werven een omzet van ruim oOO miljoen mark. Hun aandeel in de Duitse scheepsbouw be draagt veertig procent. NEW DELHI Hier is gisteren een overeenkomst getekend, waarbij de VS aan India in de komende 25 jaar verrijkt uranium zullen leveren voor een kernsta tion dat in Tarapoer. aan de Indiase Westkust wordt gebouwd. Het is het eerste akkoord voor de levering van Amerikaanse kernbrandstof op lange ter mijn aan een Aziatisch land. (Van onze correspondent) BOEKAREST De Roemeense regering heeft laten weten, dat zjj overweegt het Warschau-pact te verlaten. Weliswaar is dit plan niet officiëel aangekondigd maar de Roemeense regering heeft een aantal aanw^zingen gegeven, die deze conclusie rechtvaardigen. In besloten kring heeft Roemenië naar alle waarschijnlijkheid zijn bondgenoten al van zijn plannen op de hoogte gesteld. Het plotse linge bezoek, dat Brezjnev vorige week aan Roemenië gebracht heeft, had waarschijnlijk tot doel de Roemeense leiders ervan te weerhouden dergelijke stappen te nemen. De belangrijkste aanwijzing voor| militair blok een anachronisme, on- de plannen van Roemenië dateert verenigbaar met de nationale onaf van dit weekeinde, toen het de elfde hankelijkheid en souvereiniteit. verjaardag van het Pact van Na die toespraak vloog Brezjnev Warschau in alle' opzichten heeft ge- naar Boekarest. Ceausescu had ook la- negeerd in grote tegenstelling tot an- ten doorschemeren, dat Roemenië onte dere Oosteuropese landen, waarin in vreden was over een aantal andere artikelen en toespraken of in beide aspecten van de politiek van de Sow- grote aandacht aan deze verjaardag ietunie, waaronder de bezetting door j geschonken is. Rusland van het grensgebied Bessara- bië. Dit is echter duidelijk een minder brandende kwestie dan het Pact van Warschau. In het voorlaatste weekeinde heeft de Roemeense partijsecretaris, Ceausescu, een toespraak gehouden, waarin hij milit: :re blokvorming als een van de hindernissen op de weg naar samenwerking tussen de volke ren genoemd heeft. Hij noemde een UITVOER VEE EN VLEES VERBODEN LONDEN De staking van het I van zaterdag verboden. De al verleen- Britse koopvaardüpersoneel isexportvergunningen z.jn ingetrok- Er is niet veel eer te behalen, zelfs vandaag de derde dag ingegaan al staan er wereldbelangen op het zonder dat een oplossing van het I ^aaled t^t" zijn laagste'5 niveau van dë negen maanden. Reeds gisteren spel, door te vechten voor een volk, dat zelf niet weet welke politieke koers het wil varen. bijt LONDEN Op een veiling heeft een glazen bokaal, daterende uit het laatst van de zestiende eeuw, het lieflijke bedrag van bijna hon derdduizend gulden opgebracht. Het is dan ook een waar kunst werk. vervaardigd door Verzelini en kunstig verguld door Anthony de Lysle. heeft de Bank van Engeland moeten ingrijpen om het Pond te steunen, na dat de koers ervan gedaald was tot 2,7094 dollar. Op eigen houtje conflict in zicht was. De kloof tussen de partijen schjjnt zelfs nog breder te zijn geworden en de autoriteiten vrezen dan ook dat de havenarbeiders, met name die in Londen, het werk even- S°fïi.PS eens neer zullen leggen wanneer meer sterk gestegen door een golf moet worden overgegaan tot het hamsteraankopen. Vandaag was dit rigens al weer minder. Alleen ingevoerd terwijl de andere Oosteuropese kran- wegslepen van vrachtschepen aie run(j.i iams. en varkensvlees was nog ten de genomen besluiten plichtsge- de havens blokkeren. duurder. Volgens de Britse minister van jtrouw prezen, duidde de bron van de landbouw, Peart, loopt de voedselvoor- moeilijkheden aan. Op meer dan driehonderd vracht- ziening geen direct gevaar. Sindsdien schijnen de Roemenen lan- De eerste tekenen, dat er moeilijkhe den waren met betrekking tot het lid maatschap van de organisatie van het Pact van Warschau, waren vorig jaar merkbaar op de bijeenkomst van de landen van die verdragsorganisatie. Kort voor de bijeenkomst had Roeme nië op eigen gezag de dienstplicht ver kort tot een periode, die korter was dan die in andere lid-staten en er wa ren tekenen, die er op wezen, dat deze eenzijdige maatregel door de andere landen werd betreurd. Gedurende de bijeenkomst schijnt i Roemenië fel door zijn bondgenoten bekritiseerd te zijn en uit de formu lering van het slotcommuniqué kon' worden afgeleid, dat men niet tot volledige overeenstemming had kun nen komen. Het was daarmee de eerste bijeenkomst van de landen van het Pact van Warschau, die een weinig overtuigend resultaat had. De communistische bladen probeer den weliswaar de indruk, dat er iets mis was weg te nemen, maar het feit. Jdat de Roemeense pers geen enkel commentaar op de bijeenkomst Met of zonder... Long or short, met of zonder soda, uiteindelijk maakt de superieure whisky van uw „drink" iets speciaals! Zo ook maken de kostelijke USA tabakken van UwGolden Fiction iets bijzonders:desigaretvoorrokers met een eigen stijl... Long or short, met of zonder filter: geniet van uw Voor rokers met een eigen stijl! boten ligt het werk op het ogenblik stil. Tot nu toe heeft de Britse regering nog niet rechtstreeks ingegrepen. Wel heeft ze met het oog op de stijging van de prijzen van de levensmiddelen alle uitvoer van vee en vlees met ingang VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 BIJ I HAL De Statendam van de Holland-Amerika Lijn is gisteren uit Rotterdam vertrok ken met honderd onverwachte passagiers, die de dupe waren geworden van de zeeliedenstaking. Zij hadden aanvanke lijk geboekt op het Britse passagiersschip Franzonia voor de reis naar Halifax in Canada. De Statendam, die anders niet Halifax vaart, zal nu wel deze Cana dese havenstad aandoen om de Britten daar af te zetten. Zoals bekend varen van de diensten HarwichHoek van Holland en Rotter damHuil. alleen de Nederlandse schepen van deze lijnen Eerste officiële demonstratie met vinding van Hamburgse huisvader Eenvoudig aan bovenarmen te schuiven (Van een onzer verslaggevers) APELDOORN Een nieuw middel om slechte en niet- zwemmers drijvende te hou den: de zwemvleugel, die vol gens de uitvinder, de Ham burgse huisvader Bernhard Markwitz, alle rubberringen, kurkcorsetten, plankjes en op geblazen autobanden overbo dig maakt. Vanmiddag is de vinding voor het eerst officieel gedemonstreerd in het Apeldoornse Sportfondsen- bad. De constructie is eenvoudig. Beide vleugels, die in een da mestasje zijn mee te nemen, bestaan uit een opblaasbare, dubbel wandige kunststoffolie, die gewoon om de bovenarmen worden gescho ven. Aan één kant (tussen het li chaam i de z het hoofd onmiddellijk boven het water opper vla k. DEMONSTRATIES Op de eerste demonstraties ledig gedeelte aangebracht, waar door men zonder belemmeringen de armen kan bewegen De heer Markwitz deed zijn ont dekking enkele jaren terug nadat hij zijn 4-jarig dochtertje, dat met een plat lucht- Duitsland zijn vele bestellingen ge volgd: uit de VS, Japan, Brazilië, Engeland, Frankrijk, de Scandina vische landen en uiteraard uit Duitsland. Het Amerikaanse leger bestelde voor de militairen in Viet nam er zelfs 1,8 miljoen. Voor de officiële introductie rubber zwemring in het water Nederland is o.m. een officieuze de- speelde, bijna had zien verdrinken, monstratie gegeven in het therapie- Het gebeurde maakte zoveel indruk bad van de Johanna-stichting in op hem, dat hij niet rustte voor hij Arnhem, waar bleek, dat zwemvleu- een methode had gevonden om kin- gels ook voor gehandicapte kinde deren uit te rusten met een volko men veilig apparaat. Veilig bleken de vleugels vanmid dag inderdaad te zijn. Door de be vestiging om de bovenarm, blijft het hoofd steeds boven water en kan het kind niet zijdelings of voor over „omslaan". Zodra een niet- zwemmer er in welke stand ook mee in het water valt, komt effectief hulpmiddel vor men bij het zwemmen. De Engelse Liga voor Zwemmend Redden heeft de heer Markwitz on langs voor zijn vinding een on derscheiding verleend. In Nederland worden de zwem vleugels verkocht door de import en exportonderneming Handimex in Harderwijk. ge tijd gewikt en gewogen te hebben, voordat zij tot de conclusie kwamen, dat ze beter uit het pact zouden kun nen treden dan er in te blijven. Mis schien is het uiteindelijke besluit in Boekarest nog niet genomen. Ook is het mogelijk, dat de Roemenen wel in het Pact van Warschau willen blijven, wanneer men aan enkele van hun wensen tegemoet komt. Dit zou in volledige overeenstem ming zijn met hun vroegere taktiek tijdens het conflict met de Comecon, de Oosteuropese organisatie voor eco nomische samenwerking. Roemenië nam toen duidelijk stelling tegen de plannen van de Comecon voor de inte-1 gratie van de Oosteuropese economie, omdat die de economische ontwikke ling van Roemenië zouden vertragen, terwiil de industrieel meer ontwikkel-1 de lidstaten er door begunstigd zouden worden. De plannen gingen niet door en Roemenië bleef lid van de Come con. Als Moskou voet bij stuk gehouden zou hebben, zou Roemenië de Come con verlaten hebben. Ook in het geschil rond het Pact van Warschau schijnen er tot op zekere hoogte econo- mische njoHevn in het geding te zijn. De meer geïndustrialiseerde Ld staten schijnen langzamerhrnd gebukt te; de Staten en vertegenwoordigers van communistisch China zullen op 25 mei opnieuw in Warschau bijeenkomen. Op de agenda van de besprekingen staan opnieuw nucleaire vraagstukken. Dit kan afgeleid worden uit de details, die het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gegeven heeft over de verschillende ontwape ningsvoorstellen, die aan de Chi nezen op dergelijke bijeen komsten in het verleden gedaan zijn. I tot dusverre geen antwoord gege- I De Verenigde Staten hebben intus- Jsen een Chinees voorstel verworpen, dat beide naties moeten beloven geen I van beide als eerste tot het gebruik van kernwapens tegen de ander over te gaan. Dit voorstel werd in vage j termen gedaan na de eerste Chinese atoomproef in 1964 en werd vorig jaar in Warschau met name tot de Ver. Staten gericht. (Van onze correspondent) 1 De officieel opgegeven rede voor de WASHINGTON De Verenig- verwerping van het voorstel gaan onder hun uitzonderlijk hoge aan deel in de def^nsiekosten en er zijn aanwijzingen, dat zij een nivellering van de lasten zouden verwelkomen. De Tsjechoslowaakse president Novot- ny heeft al verschillende malen daar op gezinspeeld. Roemenië daarentegen "is zo vast besloten zijn economische ontwikke ling te bevorderen, dat de 'leiders in Boekarest juist eerder van plan zijn het militaire budget in te krimpen. De verkorting van de militaire dienst plicht was ook een economische maat regel. Maar ook al waren de geschillen aanvankelijk van economische aard, h'et zijn langzamerhand toch politieke vetes geworden. Hel feit dat Roemenië de Sowjetunie niet gesteund heeft ir. haar geschil met China en de diplomatie van de Roemenen ir de Balkan, die dri tot doel heeft te bewerken, dat het land zijn buitenlandse nolitiek zelf kan bepalen, kan niet anders dan gro te bezorgdheid in Moskou gewekt heb- Washington heeft al aan China voorgesteld de productie van splijt baar materiaal voor atoomwapens te staiken en een aantal strategische wa pens, bestemd voor levering aan an dere landen, te „bevriezen". Het zijn ook twee sleutelvoorstellen, die de Verenigde Staten op de Geneefse conferentie ook aan de Sowjet-Unie gedaan hebben. De Chinezen hebben het „geen constructieve stap inzake het zo gewichtige probleem van contro le op de ontwapening" betekent. Dit was een andere manier van benadruk king van het Amerikaanse standpunt, dat een belofte tot ontwapening zon der effectieve controle geen voldoende garantie biedt. Washington heeft echter toegegeven, dat de feitelijke reden voor de verwer ping van dit Chinese voorstel is, dat de Amerikanen niet bereid zijn af te zien van het gebruik van kernwapens in een gebied, waar dit de commu nistische agressoren zou kunnen afschrikken. De recente Chinese kernexplosie heeft de discussie over de manieren, waarop men de verspreiding van kern wapens. met name in Zuid-Oost-Azië zou kunnen voorkomen, opnieuw' op gang gebracht. In Washington circule ren berichten volgens welke India bin- vijf maanden zal beslissen of het tot de productie van kernwapens over zal gaan. Bij mevrouw Gandhi wordt hierop steeds sterker aangedrongen. Schrijverssubsidie Het standpunt van de heren Beere- kamp en Algra lijkt mij volkomen juist te zijn. Langs deze weg teken ik er protest tegen aan, dat een deel van onze belastinggelden wordt besteed aan subsidie voor schrijvers als Van het Reve, die zich niet ontzien onze laatste resten van normbesef te verzie ken. Ik behoor namelijk niet tot die verlichte figuren als ds. Kaptein. die de heer Algra een gevaarlijke antikwi- teit heeft genoemd. De wijze van argumentatie van minister Vrolijk is beneden peil. Wij wachten nog steeds op een antwoord op de vraag van de heer Algra. welke normen in het subsidiebeleid worden gehanteerd. Daarbij interesseert ons allerminst de mening van de minister of van ds. Kaptein over de persoon van de heer Algra. Gesuggereerd wordt, dat mensen als Algra, die nog tegen godslastering en vuilbekkerij durven protesteren, tot een achtergebleven an tieke groep behoren. „Het is een ty pisch staaltje van niet-kerkelijke ei gengereidheid, om mensen, die niet elke dwaasheid of viezigheid willen meemaken, cultureel onontwikkeld te noemen" (Van Randwijk in De Kogel door de kerk). Overigens ben ik vol lof over uw rubriek Kamermuziek. Vlaardingen Dr. L. Heslinga I.C.C.C. Met verbazing las ik, dat ds. H. G. Abma een leidende positie heeft aan vaard in de ICCC, die gelijk bekend aanhoudend oproept tot afscheiding van kerken, die vrijzinnigheid toela ten. Vraag 1: hoe kan ds. Abma, die als hervormd predikant deze oproep zelf niet in praktijk brengt, nota bene bestuurslid worden van de ICCC? Vraag 2: hoe kan de ICCC een her vormd predikant als zodanig accepte ren? Of is de Nederlandse ICCC an ders. dan de internationale? Rotterdam P. v. d. Berï Waarom kan iedereen nu perfect fotograferen? U stelt de afstand in en verder doet de camera a-l-l-e-s. Er kan niets mislukken - U kunt zó afdrukken. Zodoende kunt U alle aandacht besteden aan het onderwerp. Dat maakt fotograferen fijner... dat maakt Uw foto's nooier en interessanter. GEVAERT-AGFA

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5