St. Jeroensbrug: vernieuwd stukje Leids stadsschoon eekagenda Oprichter van Maatschappij met gevelsteen geëerd KLAVERBLAD KOFFIE Nieuwbouw Voorschoten dit jaar in gebruik Piet Bregman in de prijzen Zoeterwoude gaat weer zwemmen in Noord Aa 'N een pittige jongeman l oorschotense jeugdkoren zongen als leeuweriken Volendam in finale van Zilveren-Molentoernooi UTEUWE LEIDSE COURANT S WOENSDAG 18 MET WW Trouwkamer stadhuis, 4 tot «ttiixg sociaal raadsman. De Lanikenhai, 3 uur: Mij. Ned. Let terkunde, opening tentoonstelling t.g.A Gebouw G.G. en G.D.. Roodenburger itraat la, 4 uur: plaatselijk comité Ee volkingsonderzoek Tuberculose Leiden. Prytaneum, 8 uur: laatste voorstelling an Salon Indien. DEN HAAG: Schouwburg. 8.15 uur Insemble met „De drie zusters". Donderdag Clos en Leembruggen. Derde Binnenvestgracht 3, 7.15 tot 9.30 uur milavond Philatelica Afd. Leiden Ned. Chr. Reis-Ver.: dag tocht naar Harderwijk en Urk, vertrek n 8.30 uur van Stationsplein. DEN HAAG: Schouwburg, 2 uur Haagsche Comedie met „Vraag me "15 uur: Haagsche Comedie met „Prof. Bernhardi" SCHEVENINGEN: Kurzaal. 8.15 uur Franse zanggroep Les Compagnons de la Chanson. De Doelen. 11 uur: aandeelhouders, ergadering Wernink. anster, spelletjes en band Milk Cow Zuiderkerk, 8.15 uur: Studentenkoor en -orkest. Gehoorzaal, 8 uur: Fons Jansen, her haling programma „Hoe Politeia, da-. G. Harmsei «cialisme en automatie. Zaal Koningskenk, Noord. 7.30 ar: ruilbeurs voor verzamelaars. Gehoorzaal, 2 uur: Mij. Ned. Letter de, herdenking tg.v. eeuwfeest, Igd door receptie o: werk aakje Nieuwe Komedie met première Hugo Claus' „Mama, kijk, zonder han- ajn t heb- iet Ne- slaties ge re- Ie zit- Oecu- 168 te >uden, irheid konale ormde K en O: morgenexcursie naar het éd. Postmuseum Den Haag, 10 uur Schouwburg. 8 uur: K. en O.-toneel. Centrum met „Liefdes loze les". Den Burcht, half 3 tot half 5: receptee (deling Leiden Algemene Ned Inva- den-Bond t.g v. 20-jarig bestaan. OEGSTGEEST: Sint Jorismarsen. opening 2 uur kasteel Oud-Poelgeest DEN HAAG: Diligentia. 2.15 uur: Are- a met „De prins uit het zuiden". 8.15 uur: Nieuwe Komedie met Claus' „Ma- la, kijk, zonder handen" DEN HAAG: Schouwburg, 8.15 uur Haagsche Comedie met „Een zondag in New York". Zondag Rapenburg 10, 8 uur: Jongerensoc. De pil, film „Het begin .van het leven" Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Herdingh Blanken. Hoge- toneelstuk door Studio in «uwburg om 8.30 uur nam. Antoniusclubhuis. 8 uur: feestavond -jarige chr. korfbalvereniging Pernix Aula Louise de Coligny-hbs, kwart ör 8: leerlingenuitvoering Leidse Mu- lar in dienst van Gehoorzaal) Afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist. er.: excursie naar Meijendel Jeugdgebouw Hoogl. Kerkgrach' mbo Den theek R. Leiderdorp wordt waargenomen door apotheek Herdingh Blanken. Ocgstgeestsc apotheek is op Hemel vaartsdag gesloten 1 ot 's avonds 22 uur. Films Camera (2.30. 7 en 9.15 uur) donder dag: Volwassen kinderen; 24 uur: Het i ik woon; vrijdag: De dame iondje: .4 uur: De brief die nooit werd verzonden. Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): Lady L 14 jaar). Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Verboden leks (18 jaar). Rex (2.30. 7 en 9.15 uur): De naakte ereld (18 jaar). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur); Zo doen de Zweden het ook nog eens een keer Frans van Lelyveld verloor zijn anonimiteit LEIDEN De Maatschappij der Nederlandse letterkunde, waarvan het doen en laten zich meestal bin nenskamers afspeeltis vanmorgen de straat opgetrokken om daar de drie dagen durende feestelijkheden ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan in te zetten. Het was, zoals Maatschappij-voorzitter prof. dr. K. H. Heeroma opmerkteeen nogal on gewone plaats voor een besloten ge zelschap, maar deze eerste festiviteit kon nu eenmaal moeilijk anders dan een „buitengebe.uren" zijn. In de gevel van het pand Hogewoerd 126 werd namelijk een gedenksteen ont huld die de herinnering levend houdt aan de oprichter van de Maatschap pij, Frans van Lelyveld, die daar in 1767 een jaar na de oprichting dus zijn intrek nam. ander over het lev Leidse lakenfabrikant Van Lelyveld omhuld, al komen er in de biografie nogal wat vraagtekens voor. Dat laatste geldt bijvoorbeeld voor het huis waar de oprichter in 1776 woonde en waar op de 95e zitting van het genootschap Minima crescunt de Maatschappij werd geconcipieerd- Dat huis in onvindbaar geworden; anders dat natuurlijk in aanmerking zijn gekomen voor een steen- Pas enkele jaren geleden is in de Sint-Joriskerk in Amerfoort. waar de lakenfabrikant tijdens een zakenver- blijf in 1785 overleed, zijn graf ont dekt. Er zijn toen stemmen opgegaan in de nabijheid van dat graf een gedenk steen aan te brengen, maar het bestuur vand het passender dat te doen in de stad waar hil heeft geleefd en gewerkt- Rechtvaardig Prof. Heeromo vertelde verder dat iet alleen Van Lelvvelds grafzerk bijna anoniem is geworden, maar ook zijn schriftelijke nalatenschap. Maar in zijn bijna-anonimiteit. zo zei de Maat schappij-voorzitter, is hij het geweest in wie de Maatschappij tot wasdom is gekomen; meer dan iemand anders representeert hij haar leven in de be ginjaren. Hij vond het daarom een rechtvaar dige zaak dat Van Lelyveld door die Maatschappij uit zijn bijna-anonimiteit werd opgewekt en van haar zijn naam ontving openlijk op een gevelsteen aan de Hogewoerd- Tijdgenoot en na geslacht zal erdoor herinnerd worden aan de geboorte van de Maatschappij, toen de stad Leiden er een blijvende geestelijke inwonen bijkreeg- Na de toespraak van prof. Heeroma onthulde de heer Denninger. als ver tegenwoordiger van de heer De Vries, de bezitter van het (huis, de gedenk- de plechtigheid ten Aansluitend aan de onthulling werd het bestuur van de jubilerende Maat schappij om half twaalf op het stad Koninklijk zilver voor B. Wijling LEIDEN Burgemeester G. C. van der Willigen reikte vanmorgen de heer B. Wijling. die zijn veertigjarig jubi leum vierde bij het technisch bureau Langezaal en Inniger aan de Nieuwe Rijn. de ziïveren medaille, behorende bij de orde van Oranje-Nassau uit. De heer Wijling is thans bedrijfsleider. Van directeur F. M. M. Langezaat! kreeg hij een enveloppe met inhoud en van de heer Th. Flam an. die het per soneel vertegenwoordigde, een camera. De heer Wijling werd niet alleen et een onderscheiding vereerd, maar mocht ook uit verscheidene toespraken horen hoe men zijn werk waardeert. 9.15 Thun- Films van donderdag af Camera (2.30. 7 en 9.15 uur): Gehei «gent Cary Grant (14 jaar). Rapenburg 73: tentoonst gouaches en schilderijen van an 13 mei tov 9 juni. hebt al in huis genomen? waard om speciaal te vragen! S!:RAN- - VA], J BI NT BLO De vanmorgen onthulde gevel steen: herinnering aan de ge boorte van een blijvende In een speech die de burgemeester daarbij hield, sprak hij er zijn blijd schap over uit dat de Maatschappij de bakermat Leiden Loflied schrijvers het juiste klimaat bood het literaire genootschap en typeerde de liefde tot deze stad en haar inwo ners door Bomans' Loflied op de Leidsche maagden" te citeren, met de onvergetelijke woorden: „Ha. de maagdekens van Lei-je doen zelfs de hardste kei-je/in tranen weg gelei-je/ Met zulk een meisje bij je/is het wèl zoet te vrij-je". Volkomen ernstig hoopte hij dat de Maatschappij ertoe zou kunnen bij dragen dat op de buitenlandse univer siteiten waar nog geen Nederlands wordt gedoceerd, binnen niet al te iit.-.j zaj leugen Ten siofcie merkte hij op nog veel van de Maatschappij te verwachten, ook buiten het verband van de strikte wetenschapsbeoefening. De burgemeester eindigde zijn toe spraakje met het meegeven van de spreuk die de Oostenrijkse staatsmurrt op de penningen van onder meer Les sing. Goethe. Hölderlin en Rilke liet slaan: „Was bleibet aber. stiften die Dichter". an Kempen en Begeer7 procent dividend Bestuursleden van de Ceref. Schoolvereniging werden gis termiddag na de opening van de chr.-nationale school ïn de Obrechtstraat door een blijde mejuffrouw De Later gecon fronteerd met het nieuwe lesmateriaal. Fo; N. der Horst ZEIST Blijkens het jaarverslag in de NV Kon. Ned. Fabrieken van gouden en zilveren werken Van Kern en Begeer wordt de aandeelhou ders voorgesteld het dividend over 1965 vast te stellen op 8 procent (1964: 7 pet). De onstuimige groei, die met name de juweliersbranche in 1963 en 1964 kenmerkte, ging in 1965 meer over tot WASSENAAR: 7: tentoonstelling Gerrit van der Ven. De Ruif: aquarel- van H. J. Slijper, met 10 juni Heuff, Hoflaan gouaches van De Lakenhal: tentoonstelling l euwfeest Mij. Ned. Letterkunde. 8 mei tot en met 12 Juni. LEIDEN De vernieuwing van de St. Jeroensbrug tussen Ra penburg en Vliet is bijna vol tooid. Begin juni hoopt men de brug weer in gebruik te kunnen nemen. De restauratie onder lei ding van ir. Oele is bijzonder serieus aangepakt zodat de nieu we brug vrijwel identiek is aan de brugzoals de watergeuzen brug is alleen iets platter ge worden. De in stenen gebeitelde die in 1572 aanschouwden. De gedichten van Vondel zijn op geknapt en sieren nu weer de walkanten. Het werk is uitge voerd door de Firma gebroeders Van Hees te Utrecht. In septem ber 1964 stelde de gemeenteraad voor dit werk ruim drie ton be schikbaar, waarvan een halve ton was bestemd voor de riolering. Foto N. van der Horst LEIDEN Piet Bregman, de Bent- huizense wielrenner van de Leidse ver eniging Swift, heeft er een ongelukkig voorseizoen opzittten. Al diverse keren verspeelde hij een kansrijke positie door f ech. De afgelopen dagen is Bregman echter wat succesvoller ge weest. Driemaal kwam hij aan de start (waarvan twee keer in België) en evenzovele malen reed de Benthuize- naar in de prijzen- In Breendonk (B) eindigde hij als zevende in een 120 kilometer lange wedstrijd (winnaar werd de Rotterdammer Dorst), terwijl Bregman zowel in Grimsbergen (nabij Brussel) als in Grootebroek als der ende eindigde- ZOETERWOUDE Nu het zwemsei-l Deze zijn thans: voor kinderen tot en :oen voor de deur staat doet het de Stich- met 15 jaar f 0 25; voor ouderen f 0.50" :ing Geordend Zwemmen Zoeterwou- j maandkaarten per persoon f 2.50; sei- ■noegen de inwoners van Zoeter- zoenkaarten per persoon f 5.50; gezins aandacht te brengen dat ook dit jaar gelegenheid bestaat van de zwemgelegenheid aan de Noord Aa gebruik te maken. In de afgelopen win termaanden heeft het stichtingsbestuur niet stilgezeten. Het heeft contacten ge had met diverse instanties met o.a. als resultaat dat een grote parkeerruimte voor auto's en fietsen is aangelegd. De liefhebbers van duiken kunnen gebruik maken van een hypermoderne duik- plank. Ook heeft het bestuur kans ge zien de entreeprijzen ongewijzigd te hou- f 0,25. De maand kaarten zijn reeds adres Zuidhof 32 alsmede aan de u gelegenheid. normale ontwikkelng, aldus het jaarverslag. Met de uibbreiding te Voorschoten die dit jaar gereed komt. zal de capa citeit met de momentele vraag weer in evenwicht komen. Om de mechanise ring van de produktie in een sneller tempo te kunnen doen verlopen, werd 1965 voor 50 procent belang geno- n in de NV Gereedschappenfabriek Spierenburg te Loosdreeht. omzet bedroeg vorig jaar ruim f 28 miljoen. De fabricage van gouden sieraden geconcentreerd in de NV Hollandsdhe Kettingtfabriek te Voorschoten ontwik kelde zich stelselmatig hoewel de con- ?ntie uit het buitenland zich sterk deed voelen Het nieuwe fabrieksge bouw te Voorschoten, waarin de fa- t'ge van dit bedrijf weldra wordt ondergebracht, zal door de ruime opzet efficientere produktie mogelijk maken. De vraag naar echt zilver neemt nog De afdeling Koninklijke Begeer (penningen, sportprijzen e-d.) was het gehele jaar uitstekend van opdrachten tien. De juwelierswinkels te Am sterdam. Den Haag, Rotterdam en Utrecht hadden een bevredigend jaar. Het personeelsbestand' bedroeg" op 31 december jl. 784. Dit kan....maar voor de afwas Zijn ze ideaal.' DDDDD theedoeken, een product van Hedeman-Almelo Lammer enmarkten in Leiden LEIDEN Op vrijdag 20 mei wordt de eerste van de zes grote lammeren- markten gehouden. De aanvoerders kun nen donderdagsavonds tot 22 uur op no. 01710-21026 hun plaatsen bestellen; ook op de avond van Hemelvaartsdag. N.V. Nieuwe Leidse Courant vraagt voor diverse werkzaamheden leeftijd plm. 16 a 17 jaar. llicitaties schriftelijk of n it, Steenstraat 37. Leiden. Leidse Cou- VOORSCHOTEN De chr. gemengde zangvereniging ,L>e Lof stem gecombineerd met het Rijswijks Hervormd Kerkkoor (onder leiding van Sander van Marion) en het meisjeskoor ,L>e Alouettes" verenigd met het kinderkoor ,L>e Lenteklokjes" (onder leiding van mevrouw M. Eriks- Zonneveld), een koperkwartet, pauken, strijkers en twee vocale solisten, W. Westerhuis (bas), mevrouw Eriks (sopraan), de heer A. Eriks als be geleidend en Sander van Marion als solo-organist, gaven een propaganda- concert in de gereformeerde kerk. Het is nu maar te hopen, dat het ge wenste doel, namelijk de toeloop van aspirant-koorleden, is bereikt. :t concert stond niet doorlopend op hetzelfde uitvoeringspeil. De beide ko- zongen beschaafd, doch zonder sterke gedrevenheid. Liederen als „Christus heeft over- onnen" (Bach), „Herr Christ, der nig' Gottes Sohn" (Bach), „Mijn Herder is de Here God" (Van Marion) klonken zuiver en goed geproportio neerd. maar de muzikale bewogenheid was niet meer dan maug. De cantate „Jesu meine Freude" van Buxtehude vraagt een veel sneller tempo, een pittiger voordracht, meer geest en leven dan de korencombinatie kon opbrengen. >ek-t U een GOUDEN RING voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlei 181 ook in BRILJANT Altijd voordelig. ndag dc gehele dag geslote Van oude en nieuwe radio's losse luidsprekers werd gewerkt He< bijzondere van deze ..oldtimers" is dal ze nog steds „spelen" Aan de exposi is ook een wedstrijd verbondi naar wordt degene in Leiden i ving, die de oudste radio bezit VRIJE BENZINE MET BEKENDE KORTING KEMPENEERS TANKSTATION LANGESTRAAT 13-19 HEMELVAARTSDAG GEOPEND VAN 8-13 UUR LLC VERLOOR MET STRAFSCHOPPEN (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In een meer spannende ontmoeting hebben LFC weemaal 7'i minuut verlenging; nog steeds 11- Pas in de derde serie strafschoppen viel de beslissing, toen Volendam- doclman Visser een van de penalties stopte. Dc wijdbroeken gaan nu met Al na vijf minuten was het 01- Uit een hoekschop knalde middenvoor- topscorer G. Vlak onmiddellijk in. Maar LFC vocht verbeten om elke meter «errein. de niet zo hechte ver dediging van Volendam soms aardig in het nauw brengend. Na rust ging LFC er nog wat harder tegenaan Enthousiast opdringend schiep het kansen voor Volendamse uitvallen, die echter bekwaam werden opgevangen- Toch moi pen. Middenvoor Van der Heijden werd in de zesde minuut gevloerd in het strafschopgebied. Maar Leo de Jong joeg de bal in handen van ae doelman De stemming werd enigszins geprik keld., tot in de 29ste minuut de nogal agressieve H. v. d. Starp een vrije- schop inkopte en de score gelijk was. De zege kwam uiteindeliik bü de beste ploeg terecht. Een misser van Geerlof en een inhanden geschoten penalty van Nieuwenburg bracht dat bij het strafschoppen nemen tot stand Toch verdient LFC een pluim voor de goede tegenstand. Het werk is trouwens moeilijk ge noeg. zeker voor de solisten. De bas slaagde wat betjer dan de sopraan maar hun zang toonde toch een tekort aan lenigheid. De klank van de basstem glansde wel meer dan die van de so praan. In „Psalm 117" van Telemann, een compositie in de gangbare blijmoedige stijl van de tijd (midden 18de eeuw) werd van meet af aan raak getypeerd. zeker niet het geval De beide jeugdkoren. Lenteklokjes en AIouettes(op z'n Nederlands; leeu weriken) leverden, naar ik meen, toch de beste prestaties- Zonder over matige verfijning (sommige inzetten waren zelfs ongelijk) bekoorde deze zang door eenvoud, natuurlijkheid van expressie en klankreinheid. Mevrouw Eriks-Zonneveld toonde als kinderzang-leidster duidelijk kwa liteit te bezitten- SanVr van Marion acht ik het grootst ais organist. Hij demonstreerde zijn bekwaamheid met Domenico Zi- poli's „Sonate d' Intavolatura". Joh. van Wolfswinkel Cristen vrouwen Leiden-centrum vieren jubileum LEIDEN In een met bloemen ver sierde Maranatliakerk vierden dc leden van de Christenvrouwenbond, afd. centrum, het 45-jarig bestaan van hun vereniging. De dames La Lau en Van Loo zijn sinds de oprichting lid. Mevr. Loo werd tot erepresidente be- kernijen door zong het zangkoor o.Lv. mevr. Van Stralen en declameerde de heer H. v. d. Kwaak. Gezongen werd Psalm 121 en Sonn- tagmorgen van F. Mendelssohn Bar- tholdy, O, Herder Israëls van Bort- niansky. Das Taubenhaus van Franz Abt, Een blik terug van mevr. Vogel en Feestgedicht door mevr Reints. De declamatie bestond uit Tolstois ..De eenzame schoenmaker" en „Dr. Bol en de zwijgende rokers" van C. Swinkel. Ten slotte werd enthousiast het bin- gospel beoefend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3