vleesconserven HOE KIEST MEN EEN NIEUWE BISSCHOP? Nederlands-Amerikaans contact in diakonaat Een woord voor vandaag half jaar naar Kameroen Nuntius (nog) grote vinger j in de pap VAN DE 2 MILJOEN SPAARDERS BIJ DE RAIFFEISENBANK WONEN ER 4 DUIZEND IN FLEVOLAND. Louis van Ess wil nauwer Meer klaarheid na Geref. Oec. Synode in 1968 Dr. W. A. Bijlefeld hoogleraar in Verenigde Staten Indonesische zorgt voor regering bijbels In enkele da^en voelt U zich alsof U nooit tevoren gerookt hebt Wanneer herstelt Gij het koningschap voor Israël? vragen de discipelen. De Heer antwoordt: Dat is niet uw zaak. Maar dat is niet Zijn laatste woord. De tijd van Mijn toekomst kan Ik u niet vertellen, maar wel kracht voor het heden geven. Droom niet van wat u morgen krijgt, maar leef uit wat lk heden geef. Staan we daar wel vaak genoeg bij stil? We kij ken naar onszelf, zien onze eigen zwakheid, ons falenonze zondige neigingen. Dat bekennen we wel niet aan onze vrien den. Dat nooit. We proberen het uit alle macht te verbergen. Maar we weten wel hoe zwak we zelf zijn. En we worden vaak moe van ons krampachtig leven. We zouden zo vaak anders willen zijn en we schamen onszelf soms. omdat we niet zijn wat we zouden moeten zijn. En soms hebben we het nog niet eens door. Dan moet God het ons op hardhandige wijze eerst laten voelen. Maar weet dan ook dat dat slechts het begin van Zijn werken in ons is. God doet dat niet om ons te plagen. Het is een deel van Gods gericht. Maar vergeet niet in onze tijd is Gods oordeel gericht op ons heil. Hij bepaalt ons bij onze zwakheid om ons bij Zijn kracht te kunnen bepalen. Uit de pijn van het gericht ivordt de vervulling van Zijn belofte geboren. Als wij menen dat Hij zich van ons afkeert, dan komt Hij juist met Zijn kracht. Gij zult kracht ontvangen, dat is het laatste woord van Christus tot ons. Dat woord mag onze kracht zijn, want Gods Woord is tegelijkertijd Gods daad. We lezen vandaag: Psalm 68 1-17 We lezen hemelvaartsdag: Psalm 68 18-36 Onverwacht zijn twee van de zeven bisschopzetels, die rooms-katholiek Nederland kent, vacant geraakt. Op 9 maart stierf bisschop Van Dodewaard van Haarlem en thans bisschop Bekkers. Hoe worden hun opvolgers gekozen? Hierover is onder de rooms-katholieken nog al wat te doen. Het concilie heeft immers duidelijk een richting genezen naar demokratisering van de kerk (de ge dachte van het „Volk Gods"). Bij de bisschopskeuze heeft echter Rome nog altijd het laatste en beslissende tcoord. (Van onze kerkredactie) ming van bisschoppen, werd vastgesteld op 17 juli 1858 door de congregatie de propaganda fide, het orgaan van de Roomse curie voor geloofsverbreiding, omdat ons land toen nog als missieland werd be schouwd, en bleef gehandhaafd, ook nadat de Nederlandse kerkpro vincie (in 1908) onder het gewone kerkelijke recht werd geplaatst. Rome kenbaar Dr. I. H. Enklaar Gemeenschappelijke Pinksterdienst in Apollohal OEGSTGEEST Dr. I H. Enklaar za) in opdracht van de Raad voor de zending naar Ndoungué in Kameroen vertrekken om als gastdocent ruim een half jaar werkzaam te zijn aan de theologische school aldaar. Thans is dr. Enklaar we tenschappelijk hoofdambtenaar en do cent vanwege de Nederlandse Hervorm de Kerk voor de geschiedenis van het apostolaat aan de Universiteit van Gro ningen. Dr. Enklaar zal daar tijdelijk de plaats innemen van de zendingspredikant dr. G.H.M. Posthumus Meyjes. die in juni repatrieert. Dr. Enklaar zal in augustus naar Afri ka vertrekken. De Raad voor de zending hoopt in 1967 in staat te zijn voor deze vacature weer een vaste docent uit zenden. Dr. I.H. Enklaar. die voor de oorlog als predikant naar Indonesië ging. was daar na de oorlog werkzaam als rector theologische school te Makassar en later als hoogleraar voor de kerkgeschiedenis aan de theologische hogeschool in Djakar ta. Hij is vice-voozitter van de Raad voor de zending der Nederlandse Her vormde Kerk. Prof. Van Herk overleden AMSTERDAM Vandaag Is te Driehuis-Westerveld het stoffelijk overschot gecremeerd van prof. dr. A. W. H. van Herk. hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam, die zater dag op 62-jarige leeftijd plotseling is overleden. Prof. van Herk. die in Rot terdam werd geboren, studeerde biolo gie aan de universiteit van Amster dam. waar hij in 1937 cum laude pro moveerde en in 1946 werd benoemd tot hoogleraar. Prof. Van Herk be kleedde vele functies in de acade mische weneld. Zo was hij verscheide ne jaren voorzitter van de faculteit der wiskunde en natuurwetenschap pen en directeur van de hortus botani- Ds. P. H. Kapteijn overleden GRONINGEN In het academisch zie kenhuis is na een kortstondige ziekte overleden ds. P. H. Kapteijn. hervormd predikant te Veendam. Hij is 63 jaar geworden. Ds. Kapteijn is in 1903 geboren. In 1931 werd hij in Overijssel kandidaat. Hij aanvaardde zijn ambt 17 januari 1932 te' Blija. Vandaar ging hij in 1935 naar Blij-1 ham en in 1938 naar Schagen. Bijna 22 jaar stond hij te Veendam. waar hij 21 mei 1944 zijn intrede deed. Als lid van de generale synode was ds 1 Kapteijn destijds nauw betrokken bij de lotstandkoming van de nieuwe kerkorde Voorts was hij lid van de provinciale kerkvergadering van Groningen en vele jaren assessor van het breed moderamen van de classicale vergadering van| Winschoten. NED. HERV. KERK Beroepen te Hoog-Blokland: kand. D J. Cuperus te Waddinxveen: te Sprang vac. P. J. Bos - toez.) en te Onstwedde 'toez.t: J. Broekhuis te Waverveen: te Delft <vac. W. P. ten Kate>: R. Zuurmond te Wijckel (F.>; te Oude Tonge: L. Dop- penberg te Wilsum (O.); te Reeuwijk: 1.1 Boot te Wijngaarden; te Ede: L. Blok te Ridderker: te Beuningen ftoez.): dr. H. v. Vliet te Kerkrade: te Rijswijk <Z.H.-\vijk Steenvoordei: A. J.. Cruyningen te Kloe- tinge: te Harskamp; G. v. Estrik te Ge- nemuiden. GEREF. KERKEN Beroepen te Lioessens: kand. Tj. Aus- ma te Maarn; te De Krim (O.i: kand. J. Radstaak te Epe. GEREF. KERKEN (vrUgem.) Beroepen te Haulerwijk: I. van Til te Treebeek. Tweetal te Groningen-noord «vac. L L. v. d. Vliet): L. W. G. Blokhuis te Zuidhorn en C. J. Smelik te Bunschoten- Spakenburg. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Driebergen: G. Blom te Meerkerk en B Bijleveld te Bussum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Oostkapelle en te Klaas waal: C. Molenaar te Moerkapelle; te Rotterdam-zuidwijk: L. Huisman te Vlaardingen. DOOPSGEZ. BROEDERSCH. Aangenomen naar Hilversum: J. W. I Hilverda te Rotterdam. HET W EER IN EI ROPA Kopenh. half bew Amsterdam zwaar b« AMSTERDAM Op Eerste Pinksterdag zullen de hervormde Park- kerk, de hervormde Willem de Zwij- gerkerk de gereformeerde Woestduin- kerk en de gereformeerde Ra- phaëlkerk gesloten blijven. In de Apol lohal wordt één grote gemeenschappe lijke dienst gehouden, waar men drie duizend mensen verwacht. Volgend jaar zal het aantal ge meenschappelijke diensten in de her vormde Pro Rege-kapel en de gerefor meerde Woestduinkerk worden uitge breid tot twaalf morgendiensten en vijf avonddiensten. Het kapittel van het vacante bisdom komt in besloten vergadering bijeen en stelt een drietal op in volgorde van voorkeur. Deze lijst gaat samen met de notulen van de kapittel-vergaderin gen naar de congregatie van het consis torie in Rome, die de benoeming door de paus moet voorbereiden. Het kapittel (een adviescollege van geestelijken benoemd door de bis schop, dat hem terzijde staat bij het bestuur van het bisdom) is geheel vrij d*r de grootste geheimhouding plaats, keuze en raadpleging van belangrijke Vragen Intussen is ook de vertegenwoordi ger van de paus in ons land, de inter nuntius in Den Haag, in actie geko men. Hij informeert bij mensen, van wie hij veronderstelt, dat zij de kandi daten goed kennen. Men zegt, dat zijn vragen (het zijn er tientallen) va riëren van de theologische betrouw baarheid tot de mate, waarin de kandi daat de zangkunst machtig is. Wanneer ook hij zijn advies naar Rome gezonden heeft, vindt de verde re procedure geheel in Rome plaats. Na enkele maanden leest men tenslot te de naam van de benoemde in de Osservatore Romano. De Heilige Stoel behoudt zich daarbij het uitdrukke lijke recht voor, om buiten alle advie zen en voordrachten om een benoe ming te doen. Heel deze gang van zaken vindt on- I juist zo demokratisch mogelijk moet handelen. Hoe meer demokratisch een bisschopskeuze verloopt, hoe meer de functie van het godsvolk feitelijk vlees en bloed wordt, des te meer re den heeft men, om te veronderstellen, dat de keuze ook Gods keuze is. Men doet, zo wordt gezegd, de Heilige Geest onrecht aan, door te denken, dat hij alleen langs ondemokratische weg kan werken. Reformatie Het rooms-katholieke weekblad De Bazuin schreef dezer dagen „De man, die zijn opdracht ontleent aan zijn ge lovige gemeente dank aan de Refor matie. die dit gegeven voor ons be hoedde zal zich in zijn moeilijke ogenblikken gesteund weten door het besef dat zeer, zeer velen hem uitdruk kelijk hun stem gaven. Van de kant van de bisschop gezien is het een vol waardige menselijke eis de werkelijke steun van zijn achterland te kennen. Van de kant der diocesanen uit gezien is het een even menselijke eis, dat zij hun mening feitelijk kunnen uitdruk- Hoe dit in het kader van de huidige verkiezingsprocedure verwezenlijkt kan worden, is moeilijk aan te geven. Het ligt echter voor de hand te den ken aan grotere openheid omtrent de in zijn keuze. Het kan een geestelijke binnen of buiten het bisdom zijn en zelfs een bisschop van een ander bisdom (hoewel dat in ons land vrij wel nooit voorkomt). De lijst van het kapittel wordt even eens (maar nu in alfabetische volgor de) aan de aartsbisschop toegezonden, die na de andere Nederlandse bisschop pen geraadpleegd te hebben hun volg- rank fort licht bew >nbew olkt Genève regen Locarno rwaar De- Wenen half bew Rome haft bew Madrid zwaar be- Mallorca rwaar be- Vroeger was er alleen maar water; de Zuiderzee. En nóg verder in het verleden heette het Flevomeer. Daarom heet de nieuwste Zuiderzeepolder: Flevo land. In het midden van die nieuwe 'akkers ligt Dronten. Er zullen veel mensen in Nederland zijn, die nog nooit van Dronten hebben gehoord. Het is ook niet groot; 3500 inwoners. Tóch is er al een Raiffeisenbank. En op de zevenduizend inwoners van Flevoland heeft de Raiffeisenbank in Dronten vierduizend spaarrekeningen! Flevoland zal verder groeien. Allerlei beroepen en ambachten zullen zich er vestigen. Die zevenduizend zullen er vele tienduizenden worden. Maar nü al staat de Raiffei senbank voor hen klaar om aan al hun wensen op bankgebied te voldoen. In een prettige sfeer. Zoals de Raiffeisenbank dat overal elders doet 2.000.000 spaarders. 4.8 Miljard gulden Meer dan 1000 vestigingen. al gonst het uiteraard van geruchten groepen in het bisdom. Het is nog bij de verkiezing van de laatste bisschop van Haarlem voorge komen. dat het drietal zwart op wit in een krant terecht kwam. Dat was aan leiding voor Rome, om alle drie kandi daten af te voeren, waarna de inter nuntius zonder meer dr. Van Dode waard naar voren schoof. Onevenredig Hoewel men niet kan zeggen, dat bij een vrije keuze de lijst van Neder landse bisschoppen veel zou verschil len van de huidige, moet toch worden gezegd, dat nog bij de laatste benoe mingen de internuntius een onevenre dig grote vinger in de benoemingspap had. Van enige werkelijke invloed van (het overgrote deel van) de clerus en het gehele kerkvolk was geen spra ke. In het verleden is dat wel anders geweest. Men kent de verhalen over de verkiezing door de „stem van het volk" van mannen als Ambrosius en Augustinus. Toen echter in de Mid deleeuwen de bisschopskeuze tel kens tot grote strijd aanleiding gaf en de vorsten daarin niet het minste woord hadden, trok Rome de verkie zing zoveel mogelijk aan zich. Vaak werd ook aldus geredeneerd: de kerk is geen werelds instituut, moet daarom wereldse methoden ver mijden en dus ook niet-demokratisch handelen. Tegenwoordig zegt men juist vanuit de gedachte van de demokratisering van het godsvolk, dat de kerk uit kracht 1J" -J- Mmm... 'n boterham met leverpastei! Voor u, uw man en de kinderen. Héérlijk! Leverpastei hebt u immers tóch altijd in uw eigen 'keuken winkeltje' met vleesconserven. En kijk eens, hoeveel boterhammen u ermee verwent. Zorg altijd voor 'n fiks voorraadje vleesconserven. Ook gemakkelijk in uw weekend en vakantie! Is uw'keukenwinkeltje óók zo welgevuld met blikjes haar niet-wereldse zijde (Van een onzer medewerkers) GRAND RAPIDS „Wij zouden zeker nauwere samenwerking met de Gereformeerde Kerken in Ne derland wensen. Wij hebben goede contacten met het Algemeen Diaco naal Bureau te Utrecht. Juist van morgen nog schreef ik een brief laan de directeur van het Utrechtse! studie in Grand Rapids aangesteld voor evangelisatiewerk. De rapporten zijn veelbelovend en men werkt reeds geruime tijd om een zendingspre dikant naar hetzelfde gebied te zen den. Echter, de Philippijnse regering schijnt niet al te vlot te zijn in het verstrèkken van visa voor zen dingsmensen (het land is overwegend rooms-katholiek) en de predikant in kwestie, ds. Blanken, wacht, en stu deert ter betere voorbereiding van zijn taak. Vi et nam Overigens, dat wil bepaald niet zeg gen dat het werelddiaconaat van de Christian Reformed Church uitslui tend aan de zending van de eigen kerk gekoppeld is of wordt. Men is zich sterk bewust van de nood in andere gebieden van de wereld: Griekenland, bureau, Dr. Van Klinken. Maar het Azië, en in 't algemeen die gebieden, vormde Kerk, thans hoogleraar voor theologie en islamologie aan de uni versiteit van Ibadan (Nigeria) is be noemd tot hoogleraar voor islamologie het theologische seminarie te Hart- valt nu eenmaal niet te ontkennen, dat de Gereformeerde Kerken zich in een bepaalde richting ontwik kelden. Persoonlijk kan ik daar niets meer over zeggen. Behalve lslcOTl l..„i4 i -i~4. *.iwaar vluchtelingen zich hebben gecon centreerd. Juist deze week is een regeling ge troffen, waardoor het mogelijk zal worden pakketten te zenden naar Viet nam door medewerking van de leger- j-. j„„ j - predikanten ds. Jan Friend en ds. Ray- dit dan. dat, toen ik ongeveer ^ond Swierenga. Het centraal bureau anderhalf jaar geleden in Utrecht 7.al zelf een aantal pakketten doen ver was voor besprekingen, de atmos- zenden, maar het is vooral de bedoe- 1BADAN - Dr. W A Bijlefeld. zen- feer bijzonder hartelijk was." lZ%sk^„V^Xên p~, dmgspredikant der Nederland A]dus Ilccr L Van Ess directem. te sturen aan de vluchtelingen voor van de Christian Reformed World Re- j bet communisme, lief Committee, te Grand Rapids, Mi- chigan, in antwoord op onze vraag of] VVCUCSCOPpS zijn organisatie in de toekomst plan-i fooi (Verenigde Sblten,. D^Biji^dl J- ^s.erde ^geza.eniijke pro- j is tevens benoemd tot "The MmïTm'WOTid-V'hrt Amerï-geerde Kerken in Nederland zichopj ^cj?j^arvrg^! ,.V°°Lllf" vöm' kaanse tijdschrift dal over de gehele niimer. internatumaie «haal beschikbaar^ «eLleo ^voor municatiemiddelen is onze naaste ooi degene, die een andere taal spreekt een andere huidskleur heeft, of binne een volkomen ander maatschappelij en cultureel patroon leeft." De Christian Reformed World Relief Committee heeft een landelijk bestuur Waarin 37 diakenen en één predikant zitting hebben. Het bestuur is in veler lei opzicht actief bezig en niemand zal kunnen zeggen dat dit diaconale werl op wereldschaal een „domineeszaakje' is. De activiteiten worden gefinancierd uit collecten en niet door middel van het systeem der vaste vrijwillige bij dragen of synodale quota's. En wat de Gereformeerde Kerken in Nederland betreft: de vriendschappe lijke gevoelens voor deze kerken en voor Nederland in 't algemeen zijn en blijven spreekwoordelijk. Velen heb ben persoonlijke betrekkingen met Ne derland. en de aard van deze relaties heeft zich meer dan eens als de nood aan de man kwam in de diepte gere flecteerd: dadelijk na de Tweede We reldoorlog werd in verbazingwekkend korte tijd ruim 300.000 dollar (ruim 1.000.000 gulden) beschikbaar gesteld, terwijl zeer velen via particuliere weg pakketten naar Nederland zonden. En na de watersnood van 1953 is eveneens aan deze kant van de Oceaan diep ii de zak getast. In de officiële kerkelijke ver houdingen zal, na de volgende zit ting van de Gereformeerde Oecu menische Synode, die in 1968 te Amsterdam zal worden gehouden, ongetwijfeld méér klaarheid komen wereld door islamologen gelezen ontwikkelt, wordt en dat leidinggevend is voor Verleden jaar heeft de synode van ieder die zich wetenschappelijk in de| de Christian Reformed Church een islam verdiept. I voorstel afgewezen om 30.000 dollar Dr. Bijlefeld. die aanvankelijk in] (circa 108.000 gulden), beschikbaar te dienst van de Raad voor de Zending I stellen voor Hongkong, waar de Gere- studentenpredikant in Leiden wasi formeerde Kerken reeds enige jaren voor Aziatische studenten, ging in 1 werken. De synode voelde er niet veel 1959 als zendingspredikant naar voor, omdat men niet alleen met dol- Noord-Nigeria, waar hij als adviseur 1 iars wilde helpen, doch vooral grote werd toegevoegd aan het team, dat waarde hechtte aan projecten, waar werkt in dienst van het ïslam-in-Afri- ruimte is voor de ontwikkeling van kaproject. persoonlijke betrekkingen. Dat komt In 1964 werd hij benoemd tot hoogle- practisch ongeveer neer op voorkeur gebieden waar men in de toe UTRECHT De generale diakonale gebieden uit te zenden. Veel concreetsKerk belegt 20 en 21 mei zijn jaar- valt er nog niet over te zeggen, doch I lijkse zomerconferentie op Woudscho- 5 de gedachten gaan uit naar een soort SWIM-project. De naam SWIM is bin- komst vruchtbaar kan samenwerken met de zendingskrachten van de Christian Reformed Church. in Ibadan terwijl hij daar tevens directeur werd van het Pierre Benig- nusinstituut. dat op zijn instignatie gesticht werd ten dienste van de Ker ken in West-Afrika in haar ontmoe ting met de Islam. Ter illustratie hier van moge dienen Dr. Bijlefeld heeft zich. zoals ook dat men zich nu beraamt op werk ;n blijkt uit deze eervolle benoeming in de Philippijnen. Enige jaren geleden zijn werk in Afrika ontwikkeld tot een werd een Philippijns echtpaar, de heer van de beste islamkenners in de we- en mevrouw Vincente Apostle reld. I what's in a name? na enige jaren nen enige jaren een begrip geworden de Christian Reformed Church, en in de verste uithoeken van de Verenigde Staten en Canada Alaska en Flori da inbegrepen weet men wat SWIM betekent: Summer Workshop In Mis- Jongelui van ongeveer 16 tot 25 jaar strijken in sommige delen van Amerika en Canada neer om een bepaalde taak in de evangelisatie uit te voeren, doorgaans onder leiding van een kerk in de omgeving. De jongelui ontvangen géén salaris en Iets dergelijks staat nu de leidende figuren van het Christian Reformed „wereld diaconaat" voor dc geest, i Niemand weet of de nog steeds:! vage gedachte kan worden verwe-1 zenlijkt, doch men zit niet stil. Men is zich er wel van bewust dat men I met het geven van een brood de nood van één dag kan helpen ver zachten, doch dat men lévens kan redden door andere, betere land bouwmethoden, e.d. bij te bren- ten. Het conferentiethema is Samenle ven en samen-werken. Wat vraagt de samenleving van ons en wat antwoord op deze uitdaging? Ds. H. M. Strating, directeur hervormd diakonaal maatschappelijk werk in Zeeland en dr. G. van Leeu wen. directeur van de Heldringgestich ten zullen hierover spreken. Verder zal dr. J. C. van Dongen spreken over. de gehandicapte mens en zijn recrea tie. Drs. A. D. W. Tilanus leidt de conferentie. (Advertentie) UTRECHT De In- op dezelfde donesische heeft in Japan bijbels laten drukken ze ter beschikking ge steld van de kerken en toen gevraagd of de In- schap logeren bij de leden van de kerken. Het Anti-Tabak Instituut aan de verstokte rokers STOCKHOLM hdb Belangrijke one zoekingen ln 1958 begonnen, leidden 4 j later tot de opzienbarende ontdekking een formule die radikaal inwerkt tegen vergiftiging door nicotine Na twee jaör Intensief voortgezette pr< nemingen is men er nu ln geslaagd d formule uit te v gen. Geiten De In- op dezelfde wijze een pagina staat: „Dit is een De landbouwkundige Feddema,1 ecu ivan een aangenaam smakende tabiet. c regering half miljoen exemplaren geschenk van de rega- vroegere Nederlandse immigrant van haar absolute doeltreffendheid heeft t 250.000 van de Koran drukken ring van Indonesië aan Bowmanville, Ontario, Canadawerkt wezen inMop^iien van gewoon. i.itatj j- ijroods cprnimp tnd in Korea. Wit ver- Djakarta heeft - Indone donesische regering ook geen magazijnruimte ge- sië. Deze geweldige bijbels wilde laten druk- noeg voor deze enorme drukwerk-order is doof ken. Dit verzoek werd partij bijbels. Daarom de Japanse regering be- meteen ingewilligd. De zijn in tal van steden regering wilde daarmee speciale depots ingericht, duidelijk tonen, dat er j taald in het kader de herstelbetalingen en vergoedingen van oor- I logsschade aan Indone- De bijbels worden uit Indonesië vrijheid van Japan rechtstreeks naar godsdienst is. deze depots verscheept. De eerste partij tnjbels Ze worden in Indonesië Reeds eerder liet de is inmiddels in Djakarta tegen zeer lage prijs ver- llndonesische regering gearriveerd. Op de titel- kocht. reeds geruime tijd in Korea. Wij ver telden over hem in het Zondagsblad. Juist deze week ging een brief naar hem uit, dat hij tegen augustus zestig geiten zal ontvangen. Hij werkt daar niet alleen. Daar zijn ook twee artsen, een maatschappelijk werker, een zake lijk adviseur werkzaam om de bron van de maatschappelijke en econo mische nood te helpen verwijderen. „Onze naaste is niet iemand, die Ne derlands of Engels spreekt", vertelde ons de heer Van Ess, „maar in onze ingewikkelde wereld met snelle com- zondcr moeite- geen enkt de minste wilskracht bet Verrassend aspect: allen het Nederlandse

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2