KABINETSCRISIS MOGELIJK Maatregelen via omweg Over drie weken jacht op simpeler satelliet DERBY COLA DRINK Dertig Vlaamse betogers in arrest Werkt bedrijfsleven mee Veldkamp in het nauw Starfiohter Na tuimeling van Agena Teleurstellino; manmoedio; verwerkt Bierpomp in dorp voor nieuwelingen Coleman liaardenfabriek sluit: ontslag 42 man Woensdag 18 mei 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD itich It ghebleva I oe Rotterdammer i Dagblad Hdsjjgf Courant Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.v 3,75, p.kw. 11,30 Hoe wordt de inflatie in ons land een halt toegeroepen? Het antwoord op deze vraag zou tevens de oplossing betekenen van de moeilijkheden, waarvoor de ministers Veldkamp en Den Uyl zich zien geplaatst. Onze sociaal-economische redakteur H. P. Ester geeft hieronder zijn laatste informaties en indrukken door van de feitelijke situatie. Op pagina 11 licht hij de achtergrond van de problemen toe. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Naar het lijkt is de regering bereid af te zien van dieper ingrijpende loon- en prijsmaatregelen voor 1966. De voorwaarde is echter, dat het bedrijfsleven zelf zich bereid toont mee te werken aan een zoveel mogelijk binnen de perken houden van loon- en prijsbeweging. De Atlasraket schoot gistermorgen de ruimte in vanaf Kaap Kennedy. Het was de bedoeling dat dit liet begin zou zijn van het Gemini-9 projekt. De ruimtevaarders Staf ford en Cernan moesten hun cap sule vastmaiken aan de eerste trap van de Atlas, een Agena. De Age na bereikte echter het doel niet en ging ergens in de Atlantische Oceaan verloren. Over drie weken zal een volgende poging worden In W.-Duitsland reeds de 55e neergestort Gi ■aljagt F-104 Starfighter neergestort. Het toestel kwam neer bij Leonberg bij de verkeersweg Pforzheim-Stuttgart. De piloot kon zich met zijn schietstoel in veiligheid stellen. Het was de 55ste Star- fighter van de Westduitse welke sedert 1961 verloren is g In goed Nederlands vertaald betekent dit dat het bedrijfsleven zelf een plafond van 7 procent voor loonstijgingen moet gaan hanteren evenals een prijsstop, zonder dat de regering deze maatregelen formeel oplegt. De ministers Veldkamp en Den Uyl schrikken blijkbaar terug voor het persoonlijk treffen van dergelijke ingrijpende impopu laire maatregelen, maar langs een omweg willen zij wel een zelfde effect bereiken. bereidheid echter is het meest waarschijnlijke, dan valt te vrezen dat minister Veld kamp zijn portefeuille ter be schikking zal stellen en daarmee een kabinetscrisis uitlokken. Vol gende week woensdag zal dit dramatische hoogtepunt waar schijnlijk worden bereikt, bij de behandeling van het loon- en prijsvraagstuk in de Tweede Ka- De vakbeweging voert aan dat sinds december 1965 het prijsniveau me 6% procent is gestegen. Het afkon digen van een prijsstop op dit ment komt te laat om voor de vak bonden een loonplafond aanvaardbaar te maken. Bovendien verklaren de werkgevers inclusief middenstand en CAPE KENNEDY Met stoïcijnse kalmte heeft Amerika de kostbare teleurstelling verwerkt, dat „de moeilijkste ruimtevlucht tot nu toe" niet van de grond is gekomen. Een aantal minuten na de ogenschijnlijk normale start van doelsatelliet Agena trad een manke ment in een der drie motoren van de aanjaagraket op. De 35 meter lange onbemande combinatie begon te tuimelen, het radiocontact werd verbroken en het gevaarte stortte terug naar de aarde. Op 260 de lanceerplaats, iets ten oosten van de Bahama-eilanden, viel de Agena in zee. Gemini-9 moest drie weken worden uitgesteld. „Wc hebben de vogel verloren", deelde Kouder DE BILT De warme kontinentale lucht werd gisteravond uit Nederland verdreven. Dit ging in het oosten van het land gepaard met onweersbuien, die plaatselijk belangrijke hoeveel heden regen brachten. Het vliegveld Twente tapte 24 millimeter regen af. Het koufront dat de weersomslag heeft bewerkstelligd, wordt gevolgd door een tweede front dat in de om- van Londen langduri Dit front zal ook tot land doordringen en vermoedelijk slechts langzaam voorbij trekken. Er moet op plaatselijk regen worden ge rekend, terwijl de temperatuur nog iets verder zal dalen. PLAATSELIJK REGEN DE BILT Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Iets lagere temperaturen. DEN HAAG Op een nog in aanleg zijnde weg in de Haigse Mariahoeve is gistermiddag de al-Jarige mevrouw G. de Haag-Hansbergen uit Leidschendam bi eer. verkeersongeluk zo ernstig gewoni geraakt dat zij >p w?g naar een zieken huis is overleden. De vrouw begon op haar fiets te slingeren. toen uit de tegeno vergestelde richting een truck met opleg ger naderde. Ze viel, werd door een der wielen overreden eu zeer ernstig gewond verscheidene malen de Agena-combinal zich met donderend geweld i uitgesteld omdat er moeilijkhe- het vullen der brandstoftank* Lansduriü Hc( lange uitstel van drie weken noodzakelijk, omdat het geruime tijd in beslag neemt eer een nieuwe doelsatel liet is opgesteld. Mei, vermoedt, dat deze niet van het type Agena zal zijn, omi" daar ir het verleden al meer teleurst lingen mee werden geboekt, maar speciaal ontwikkeld eenvoudiger type, dat niet over een eigen aandrijfsysteem beschikt. bij een herniei poging c een andere Agena a's doelsa den gelanceerd, hetgeen dus sohijnlijk lijkt. Er kan geëxperimen teerd worden met do nog steeds zuiver in zijn baan rondcirkelende en van de aarde af bestuuroare Agena. die in maart is gelanceerd. Ook de:e mogelijkheid zal weinig kans r j bij de rendi maart de ruimte va n tuigen na contact gingen „tollen". Zoda- op het ogenl woaischijnhjk Lijk; 1st ie" rendez-vous-sa;clliet het doelwit zal worden. Dit om alle risico's van c een mislukking zoveel mogelijk Opgewekt Stafford en Cernan hielden zich zoals verwacht kon worden van deze zwaar geselecteerde figuren, manmoedig en op gewekt na alle spanningen en de daarop als ten anti-climax volgende gre' leur;-telling. pe Kennedy herhaaldelijk i gecontroleerd. De kl:ine proceni te kloppen. Eind oktober vorig laar heeft Stafford 32 meter hoge combinitie op het lance blok, terwijl hij en Walter Schirra klaai Nieuw lekker pittig meesterlijk! O ARNHEM De 65-jarige J. H. va der Burg uit Arnhem is in een ziekei huis overleden aan de verwondingen, di hij opliep toen hij op het beruchte kruispunt Velperp'.ein, hoek Apeldoorn- vrachtauto, die vlak voor hem rechts afsloeg Met zijn bromfiets kwam hij toen onder de vraontauto terecht. Koningin Fabiola van België heeft in Namen een bezoek ge bracht aan een openluchtschool. Hier bekijkt zij een paar werk stukjes van jeugdige makers. landbouw op hun beurt een prijsstop niet acceptabel. Een prijsstop is in de praktijk ook niet waar te maken, om dat het controle-apparaat ontbreek; Mocht het bedrijfsleven tegen alle verwachting in de bereidheid tot dewerken aan het regeringsbeleid op het gebied van lonen en prijzen verhoopt toch nog uitspreken, dan zal 21-ste een gemeentelijke bie ceremonieel tenue ie eerste pullen za tappen in speciaal poor dit doel ver. vaardigde pullen. Ieder jaar zal uit deze pomp, wanneer .r het hart van net dorpje de kastanjebo men bloeien, gratis een pul gerstenat worden getapt voor alle sedert 1 mei van het daaraan voorafgaande jaar nieuw ingekomen meerderjarige bewo ners van dit plaatsje. Een aardige attentie voor deze nieuwelin- Minder ongelukken door beperking van snelheid LONDEN De proef met een maxi lumsnelheid eer 110 km) gen zal voorlopig tot volgen. >p alle Bri volger den voortgezet. Barbara Castle, het parlement meege deeld. Er waren tekenen dat de in de cember ingevoerde snelheidsbeperking het aantal verkeersongelukken had hel- Couwvakkers demonstreerden gisteren op de Westermarkt in Amster dam. Ze droegen spandoeken mee en deelden vlugschriften uit waarin zij hun mening over de huidige loonpolitiek bekend maakten. Er ge beurden geen onordelijkheden. ledige dochteronderneming van het Amerikaanse concern The Coleman Company ine in Wichita (Kansas) heeft besloten de haardenfabriek in Nijme gen te sluiten en de produktie brengen naar andere Coleman-vesti gingen in Europa. De verkoop en administratieve afdelingen blijven Nijmegen gehuisvest. Bij Coleman in Nijmegen werken totaal ongeveer 70 personeelsleden, de produk-tieve sector. De produktie-ruimte heeft een opper vlakte van 3.500 vierkante meter. De haarden-produktie (olie- en gashaar den), die in 1958 begon, was voldoende de afzet op de Nederlandse markt. Overleg met de vakbonden gaande over een afvloeiingsregeling het produktièpersoneel, dat zal wordien ontslagen. U KRIJGT 200,-. ■fe Hoe kiest men een nieuive bisschop pagina Kernmerk "Ir. H. K. J. Beernink «ver Peru Roemenië wil breken met W arschau-pact pagina 5 In Utrecht bij Werkspoor heb ben Rotterdamse journalisten onder begeleiding van wethou der Jettinghof en enkele RET- specialisten de eerste metrotrein bewonderd. Zie pagina 11. en de directie van Coleman-Nederland. De bonden vragen een uniforme com pensatie voor de ontslagenen, maar de directie wil elk geval afzonderlijk be- Nederhorst vraagt over Chinese kernexplosie DEN HAAG Het Tweede Kamerlid Nederhorst <soc.) heeft de staatssecreta ris van Sociale Zaken en Volkgezond heid gevraagd of het juist is, dat de atoomwolk, die is ontstaan na de jongste kernexplosie in China binnen enkele da gen het Europese continent bereikt. Ook wil hij weten of de regering maat regelen heeft getroffen om de radio actieve verontreiniging boven ons land te kunnen controleren en de gevolgen daarvan aan een onderzoek te onder werpen. Is de regering bereid de i Nederlandse goudsmokkelaar aangehouden SINGAPORE De 22-jarige Amster dammer A. A. R. is in Singapore tot een boete van 30.000 Maleisische dollars (on geveer 38.000 gulden) of een jaar ge- ■oordeeld wegens het vangenisstr; "mokkelen Hij is dinsdagavond door de douane op R. vreemd uitstond terwijl hij zich bukte om zijn bagare te pakken. Men vond 34 goudstaafjes op hem ter waarde Morgen, Hemelvaartsdag zal de krant niet verschijnen. Onze kantoren zullen de ge hele dag gesloten zijn. bezorging 18.00—19.00 Rijksuitgaven (~)NS land is in een overbesteding geraakt met grote tekorten op onze nationale betalingsrekeningen, zowel voor dit als voor volgend jaar. Met de bijzonder sterke uitzetting van haar bestedingen heeft de overheid het afgelopen jaar regel recht op deze overbesteding aan gestuurd. Van vele zijden zijn er waarschuwingen gekomen. Bij de begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer zijn verschillende waarde volle aanwijzingen gegeven om de stijging van de rijksuitgaven wat meer te temporiseren. Een van de grote uitgavenposten van de regering is de woningbouw. Deze kost ook dit jaar weer 1800 miljoen. Nu zijn wij de laatste om te betogen, dat de woningnood niet snel opgeheven dient te worden, maar anderzijds kan men zich af vragen, of het nodig is luxe woning wetwoningen te gaan bouwen voor mensen, die in vele gevallen een dergelijke woning ook wel zelf willen en kunnen laten bouwen. Te weinig wordt nog de vraag gesteld, of er zoveel woningwet woningen nodig zijn als er gebouwd worden. Hoeveel Nederlanders zou den er in woningwetwoningen wo nen, terwijl hun inkomen uitsteekt boven het niveau, dat huursubsidie van de overheid wenselijk maakt? Wat wordt er op dit moment werke lijk gedaan aan de doorstroming van bewoners uit woningwet woningen naar andere, duurdere woningen? Wij dachten vrijwel Maar toch wordt elk jaar, naar het lijkt zonder gewetenswroeging, het maximale aantal woningwetwonin gen gebouwd, nodig of niet nodig. En toch wordt elk jaar bijna 2 mil jard gulden hiervoor uitgetrokken, wat dit jaar belangrijk heeft bijge dragen tot de ontstane overbeste ding. De tijd lijkt gekomen om wat min der kritiekloos elk jaar het aantal woningwetwoningen zo hoog moge lijk vast te stellen. Loonblokkering QEGEVEN het feit van de overbe- steding, zullen maatregelen ge troffen moeten worden om de be stedingen zo snel mogelijk tot nor malere proporties terug te dringen. De overheid zal een belangrijke di t in deze zak moeten doen, maar óók het bedrijfsleven. De lonen mogen voorlopig slechts gematigd omhoog. De regering heeft tegenover het bedrijfsleven haar plannen op dit punt reeds ontvouwd. Voor velen is het altijd nog een moeilijk te verteren zaak, dat de lonen het steeds weer moeten ont gelden, wanneer onze nationale economie in gevaar komt. Deze reactie is begrijpelijk, want per werknemer gaat het slechts om kleine bedragen die ingehouden worden, soms om centen per arbeidsuur. Feit is echter, dat de enkele miljoe nen werknemers in Nederland met elkaar per jaar een enorm bedrag ontvangen en in de consumptieve sfeer brengen. Tien gulden per week per werknemer lijkt een be drag dat onze nationale economie niet kan redden. Maar over het totale aantal werknemers per jaar gerekend komt dit uit op meer dan 1 miljard minder uitgaven voor consumptieve doeleinden. De in vloed hiervan op onze economie is aanzienlijk. Bij de vakbeweging worden op het ogenblik plannen bestudeerd om voor volgend jaar te komen tot loonsverbeteringen, waarbij in het belang van onze nationaal-econo- mische positie een deel van deze verbeteringen niet onmiddellük wordt uitbetaald, maar in de vorm van spaartegoeden tijdelijk geblok keerd. Dit plan lijkt ons de bestudering waard. De werknemers behouden hierbij hun onderhandelingsvrijheid, zij krijgen de normaal overeenge komen loonsverhoging (zij het dan in fases), er wordt een bijdrage geleverd ter verlichting van de krapte op de kapitaalmarkt, en het materiële nadeel van de bestedings beperking is voor de werknemers, op langere termijn gezien, minimaal. LEUVEN Gisteravond zijn in Leu- .en dertig aanhoudingen verricht onder Vlaamse betogers. Zij hielden zich niet aan het door de burgemeester afgekon digde verbod tot samenscholing. De politie heeft gisteravond traangas o brandspuiten gebruikt tegen de hon- erden Vlaamse studenten die het niet «.ens zijn met het bisschoppelijk besluit de r.k. universiteit tweetalig te houden. 'n ster*matras

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1