alles 9 Staatssecretaris: beter nu al ander beroep kiezen Derde ritzege Duyndam in Olympiads Tour Fantasie de vrije loop wiltu alles, daglicht, kunstlicht, kleur, zwart/wit? AGFACOLOR UNIVERSAL LONEN elke dag h fiets mr niets! Ruimtehonclen leden aan gekrompen spieren Jongens bouwden modellen Vondsten op grootste Mondriaan - expositie [ei 19« nieuwe leidse courant DINSDAG 17 MEI 1966 Teveel jongeren in landbouw Goed initiatief in Hoeksche Waard DEN HELDER De agrarische beroepsbevolking bestaat uit groot percentage jongeren. Door een verdergaande daling der werk gelegenheid in deze sector zullen velen van hen na een aantal ja ren toch moeten overstappen op een ander beroep. Beter ware het, <Jat velen onmiddellijk een andere richting kozen, aldus de staatsse cretaris van Sociale Zaken Schumanprijs naar journalisten HILVERSUM In de Burgerzaal van het raadhuis heeft oud-minister, dr. J. E. Andriessen, gistermiddag de Robert Schu manprijs voor 1965 uitgereikt aan twee ANP-joumalisten, de heren J. A. Bagger man redacteur Europese zaken en B. Kla- yerstign, correspondent te Brussel. De prijs bestaat uit voor ieder lilveren legpenning en een bedrag van duizend gulden. Dr. Andriessen citeerde uit het rapport van de jury, dat de jour nalisten erin zijn geslaagd helder, leven dig en objectief te schrijven over zeer dat, ofschoon gewoonlijk slechts weinig tijd beschikbaar stond wegens de snel heid waarmee zij moesten werken. ïrd bijgewoond door arlementsleden. HOLTEN Afgelopen nacht is een busje op de weg van Holten them tegen een boom gebotst. Drie militairen werden hierbij gewond. De toestand van één van hen is ernstig. Oorzaak van het ongeluk is nog onbe- Foto's maken met dezelfde film bij bij In in de universele film Rolfilm 150 en 620 spoel 2.95, 127 spoel 2.80. Rapid cassette 3.1 Klelnbeeldpatroon voor 36, 20 en12 opn. resp. 5.60, 3.60 en 3. dr. J. F. de Volksgezondheid, Meijer. De overheid wil bevorderen, aldus de staatssecretaris, die een en ander gisteren bij de opening van een nieuw gewestelijk arbeidsbureau in Den Hel der, dat niet meer jongeren tot de landbouw toetreden dan deze goed kan opvangen. Daarnaast is het meer dan overheidstaak te helpen bewerk stelligen dat zij die de landbouw in gaan niet worden teleurgesteld. In dit verband prees hij het initia- ;f in de Hoeksche Waard waar het bedrijfsleven een stichting in het leven heeft geroepen die een doelmatige en sociaal verantwoorde personeelsvoor ziening wil bevorderen. De stichting ontving inmiddels subsidie. Het geldt hier een experiment, dat navolging gedaan moet worden voor hen die de landbouw verlaten. De bewindsman vroeg in dit verband vooral de aan dacht voor ondernemers en medewer kende boerenzoons. Voor steeds meer van hen geldt, dat tijdige beëindiging van het bedrijf en overgang naar een ander beroep acuut zijn. Moeilijk Bij genoemde categorie is dit echter lastiger dan bij de landarbeiders. De status van boer-zijn, baas op eigen grond, vormt een hoge drempel voor het overgaan naar een ander beroep, (Vervolg van pag. 1) Het is wel duidelijk dat de regering weinig voelt voor het afkondigen van een loonstop of het instellen van een loonplafond (vooral na de uitspraken, die daarover zaterdag zijn gedaa de vergaderingen van de Partij va Arbeid en de Anti-Revolutionaire Partij) en daarom een dringend be roep op het georganiseerde bedrijfs leven heeft gedaan om z'n medewer king te verlenen. Van de vakbeweging is deze mede werking vrij zeker alleen maar te verkrijgen indien de regering daarbij bereid is enige openingen te laten loonsverbeteringen, die reeds overeengekomen zijn in de bedrijfs takken als bijvoorbeeld de Neder landse Spoorwegen en de landbouw, waar van een duidelijke loonachter stand sprake is. Het wordt daarom niet onmogelijk geacht, dat gister avond gespeeld is met het denkbeeld de loonsverhogingen boven de 7 ent tijdelijk op spaarrekeningen te blokkeren. ,Das Komödchen' naar Nederland (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Het oudste na-oor- logse Duitse politieke cabaret „Das Komödchen" zal binnenkort een korte tournee door Nederland maken, waarbij ook wordt opgetreden te Rotterdam, Kay Lorentz, die het cabaret leidt, en zijn vrouw Lore (Tsjechische van geboor te) vertelden hoe het cabaret in 1946 geboren werd als een poging om een oude Duitse traditie, die in de Hitler-tijd verloren was gegaan, voort te zetten, nl. de traditie van het politiek-literair caba- et, van een dusdanig niveau, dat het an invloed is op het denken en hande len van het publiek. dat tijdens de Nee titel: „Womit haben wir~ dat verdient?". kleine gezelschap bestaande uit schrijft en re- Kay Lorentz, die voert, zijn vrouw Lore, i, Karl Heinz Gerdesmann en werner Wilhaber, heeft reeds vele buitenlandse lemaakt en trad eerder, in 1951, gemaakt i Haag op. dat immers doorgaans een werkne merspositie zal betekenen. Instanties en organisaties hebben het hier moeilijk mee. Met begrip en tact dient ernaar te worden gestreefd de juiste keuze tussen voortzetting van het landbouwbedrijf en overgang naar ander beroep te maken. r. Meijer onderstreepte nog eens de noodzaak tot het onder ogen zien het bovenstaande. Het verloren van cultuurgrond, de conoentra- zan landbouwbedrijven, het ver- jen van mens en dier door de ma chine als arbeidskracht heeft nu een- Grote voetbalklassen Start competitie reeds 27 augustus DEN HAAG In een deel onzer edi ties konden wij gisteren nog melden dat de competitie in het zaterdagvoetbal dit jaar een week eerder dan nor-maal zal beginnen, namelijk op 27 augustus. Ge bruikelijk is te starten op de eerste zater- m september, maar aangezien de te klassen van de KNVB in het en-de seizoen uit een groot aantal s zullen bestaan, is tot een vervroeg de start besloten. een van de eerstvolgende vergade- ;n van het sectiebestuur zaterdagvoet bal zal aan de hand van de bij de onder afdelingen gehouden enquête een beslis sing worden genomen over het al dan niet vastleggen van een uniform aan- vangstijdstip voor KNVB-wedstrijden. Mocht half drie geen haalbare kaart blij ken, dan zal nog naar een tussenoplos sing worden gestreefd. Unieke Russische archeologische expositie (Van de kunstredactie) DEN HAAG Van 16 september tot en met 18 r septemb in het gei ologie" -gehouden die ongeveer 700 stuk ken omvat en alle culturen vertegen woordigen die in Rusland hebben bestaan van 30.000 jaar voor Christus tot de komst van de dynastie in het midden de 16 eeuw. direkteur van de dienst ivoor scho- kunsten, mr. L. J.F. Wijsenbeek is enthousiast uit Moskou teruggekeerd, waar hij de contracten heeft onderte kend nadat hij met de adj. directrice var het Haagse gemeentemuseum, mejuf frouw drs. B. Jansen een keus had ge maakt uit deze schat van kunstvooi pen. Mr. Wijsenbeek vertelde dat hij grotte keningen had gezien, die een sprekende gelijkenis vertoonden met die uit de grot exemplaren van de rijke vondsten bevatten uit antiek goud te -bewonderen zijn. Een van de grote trekpleisters van de expositie zal zijn de goede kopie van de „ikoon met de drie engele: begin van de vijftiende geschilderd door Andrej Roebljov. s deze expositii 1 dez< de eerste in West Europa. Ait Ahmed naar Rome gevlucht krachten, een organisatie die in verzet is tegen het huidige bewind in Alge rije. Ahmed, aldus het front, zal bin nenkort een persconferentie houden. Trapt moeder nog 9teeds op dat oude fietsje? Verras haar met een échte, nieuwe fietst Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. Van der Horst bleef in Oranje DOETINCHEM De W< geven, heeft Jan A j ax-F eij enoord morgen op TV? DEN HAAG Het schijnt nu vast te staan dat de morgenavond in het Olym pisch Stadion te Amsterdam te spelen voetbalwedstrijd Ajax—Feijenoord via de TV zal worden uitgezonden. Het betreft hier een competitieduel dat oorspronke lijk was vastgesteld op Hemelvaaartdag. De grote aantrekkingskracht van deze wedstrijd is evenwel verdwenen nu Ajax dit week-einde kampioen van Nederland werd. De NTS gaf nog geen bevestiging van de TV-uitzending. De heer L. Brunt de KNVB liet weten dat er geei jen zijn omdat er geen andere t zijn die worden benadeeld en het stadion zo goed als uitverkocht is. De wedstrijd begint om 20.15 uur. Na vlucht van 22 dagen MOSKOU De twee Russische vens slechts met grote voorzichtigheid honden die dit voorjaar22 dagen kun- in de ruimte doorbrachten heb- ^en wetten zijn die op allen van toe ben geleden aan uitdroging, ge- passing zijn", aldus de Kosmonaut, krompen spieren en aan kalkge- brek. Volgens een door Tass gepubli ceerd artikel van de kosmonaut Bo ris Jegorof en andere ruimtedeskun digen, leidt een langdurig verblijf in de ruimte bij dieren tot functionele veranderingen, welke nog enige tijd na terugkeer op aarde voortduren. Zij verdwijnen echter geleidelijk. De honden die aan boord van Kosmos-110 van 22 maart tot 16 april om de aardbol draaiden, liepen na hun terugkeer anders en zij ver richtten gewone bewegingen op ta melijk onzekere wijze. Na ongeveer tien dagen trad echter verbetering in, aldus Jegorof die voorts meedeel de dat de oorzaak van dieze veran deringen nog niet bekend is. Hij waarschuwde dat de uit experi menten met dieren verkregen gege- i deze voorlaatste etappe zijn Toen dit in Doetinchem niet helemaal gelukt bleek te zijn met zes gezellen werd Wagtmans 17 km voor het einde na i de slotfase tot stand ïrgroepering bracht de 162 km langer it roepering Drac Siebengewald veranderingen teweeg in de top klassementen. In Doetinchem sprintte het peloton met alle azen om de prijzen, waarbij Leo Duyndam zich definitief de beste sprinter van de ronde toonde door zijn derde ritzege te behalen. In dit pun- at is hij leider Harry Stee- dicht genadert. 550? Uitslagen ig van de zesde etappe luidt (Smit's/Acifit) 3.45.30 met t 44.30, 2. Hansen (Denem.) 3.45.30 met boni 45.00, 3. Ripfel (Zweden) 3.45.30 met boni 45.15, 4. Serpenti (Peugeot) 3.45.30, 5. (Smith's/Acifit) z.t.. 6. Steevens U Bier) z.t.. 7. Brouwer (Trio) z.t., 8. ooy (Smith's/Acifit) z.t., 9. Harings i otief/Vredestein) z.t., 10. Rentmeester Na de zesde etappe luidt het alg« assement: 1. V.d. Horst <Cab£ .04.32, 2. Heynig (Trio) 20.05.02, 3. H Denm) 20.05.11, 4. Serpenti (Peugeot) Wagtmans (Vredestein) z.t., 6. Holst I (Van i verslaggevers) ROTTERDAM Leerlingen van dertig lagere technische scholen, verspreid over het ge hele land, hebben in de afge lopen maanden hun wildste fantasieën over ruimtevaart, raketbases en landingen op de maan de vrije loop mogen laten. Het resultaat daarvan is te zien op de expositie van de meer dan vijftig modellen, die tot en met 22 mei wordt ge houden in Grand Hotel Gooi land te Hilversum. De jongens, leerlingen van het eerste algemene leerjaar en dus zo om en nabij de dertien jaar oud, waren vrijgelaten om te bouwen wat zij wilden. Hun modellen (op een grondvlak van één m2 en an derhalf a twee meter hoog) moesten echter met een of ander facet van de ruimtevaart te maken hebben. Verleden jaar schreef de Stich ting Instituut Technisch Onder wijs (SITO) ter gelegenheid van het tweede lustrum een prijsvraag uit onder de leraren van het tech nisch onderwijs om te komen tot een opdracht, die representatief is voor de ontwikkeling van het technisch onderwijs. De leerkrach ten van de 2e Technische School in de Maasstad zagen hun inzen ding, „de Ruimtevaart", bekroond. Dit zijn d<e Russische ruimte- honden Ugoliok (links) en Ve terak. Ze zijn nu weer geheel gezond. De vlucht in de Kosmos 10 was de dieren niet zo goed bevallen. Ze hadden geleden aan uitdroginggekrompen spieren en kalk gebrek. Nieuwe luchtlijn op Canada winstgevend SCHIPHOL De nieuwe luchtlijn van e Canadian Pacific Airlines van Amster- am naar Montreal en Toronto, die vorig .aar november werd geopend, is winstge vend. Dit blijkt uit een door de .presi dent van de luchtvaartmaatschappij, Gil mer, bekend gemaakt overzicht van de resultaten xan het eerste kwartaal - dit jaar. Hun onderwerp werd de opdracht voor de leerlingenwedstrijd. Het is verrassend te zien, met welke beperkte middelen de jon gens in teamverband levensechte modellen van complete lanceerba- ses en van grillige maanlandschap pen hebben gemaakt. Daaruit spreekt duidelijk him grote be langstelling voor alles wat met ruimtevaart heeft te maken. Vanmiddag zou de heer R. Ph. Hennequin, inspecteur bij het nij verheidsonderwijs, als voorzitter (Vai DEN HAAG De grootste Mon- driaan-expositie die ooit werd samen gesteld, zal van 16 juni tot en met 7 augustus zijn te zien in het Haags Gemeentemuseum. Ongeveer 120 wer ken omvat deze tentoonstelling. Naast vrijwel alle bekende stukken wordt o.m. een werk getoond, dat in het be zit is van H.M. de Koningin. Het bestaan van dit doek, een chrysant voorstellende, was niet be kend bij het Haags Gemeentemuseum, dat de grootste Mondriaancollectie ter wereld bezit. Dit schilderij werd konin gin Wilhelmina geschonken, toen zij trouwde. Het werd opgespoord door prof. dr. Robert Welsh, die in ons land werkte aan een proefschrift over de vroege Mondriaans. Hij nam ook het initiatief tot het houden van de over zichtstentoonstelling. Het Haags Gemeentemuseum had een belangrijk aandeel in de voorberei ding van de exposities in Toronto (37.500 bezoekers), Philadelphia en in eigen land. Robert Welsh, assistent-hoogleraar voor schone kunsten aan de Universi- Zakelijk leider Ned. Kamerorkest nam ontslag (Van de kunstredactie) zakelijk lei ïerorkest, mi 1 augustus ontslag genomen, omdat hij zich niet langer kan verenigen met het beleid van het on langs gewijzigde stichtingsbestuur. Na het vertrek van de secretaris Peter Diamand naar Engelapd werd deze opge volgd door mr. Evert Cornells, terwijl het algemeen bestuur mevr. G. E, G. van de Wijck benoemde als gedelegeerde in het dagelijks bestuur, waarin zijn de func tie van vice-voorzitter bekleedt. Mevr. Van der Wijck deelde desge vraagd mee, dat er geen sprake is var moeilijkheden, maar dat door haar ge werkt wordt aan wat zij noemde „de dagelijks geheel, teit van Toronto, deed nog enkele inte ressante vondsten. Vast kwam te staan, dat de bekende „Compositie in ovaal" uit 1913 niet een fan tasie-abstract is, maar ontstaan is uit door Welsh in New York gevon- de letters „u" en „b" voorkomen i het woord „Kub" de naam van een bouillon, die op een affiche voor kwam. Prof. Welsh ontdekte voorts dat „Compositie in rose, blauw, geel Kunstenaars in I Friesland contra H. Algra (Van de kunstredactie) DRACHTEN De bond van Friese kunstenaars (It boun fan fryska kunsters) heeft een verklaring afgelegd de uitlatingen va In deze verklaring wordt het volgende mei te Leeuwarden uiting gegeven aam haar ernstige ongerustheid over de geÜS zoals die tot uiting komt in de vragen opmerkingen van de heer Algra in A Eerste Kamer met betrekking tot de au» sidiëring door de overheid van liters» werk. De vergadering was van oordedt dat de tendens die achter deze opma king staat i gevaar inhoudt bouw hier drie studenten met de den „jullie zijn allemaal commu nisten" neergeschoten. Een van hen is overleden, terwijl de andere twee in levensgevaar verkeren. De dader wordt nog gezocht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9