d eita De gistende van Saigon samenleving *eiij a V jSSj Amerikanen tussen Vietnamezen Vlaamse jeugd betoogde weer Tsjoe en-Lai naar Roemenië Staking nutteloos en schadelijk V.S. verbolgen over houding premier Ky NIEUWE UEIDSE COURANT DINSDAG 17 MEI 1966 VAN ONZE A SPECIALE VERSLAG GEVER LINK VAN BRUGGEN SAIGON In verschillende, al geheel op de Amerikaanse smaak ingestelde winkels in de Znidvietnamese hoofdstad han gen kleurige, glimmende vesten, op het rugpand waarvan twee volzinnen zijn gestikt. De woorden, die al op een afstand van twintig meter te lezen zijn, hebben een inhoud, die misschien alleen de1 stoeren onder ons aanspreekt. „Als ik sterf", zo staat er, „ga ik naar de hemel, want ik heb m'n tijd in de hel doorgebracht". Bij nadere bestudering staan er nog een paar plaatsnamen onder, die in deze tweede oorlog in het voormalige Indo-China steeds weer worden genoemd. Saigon dus, Da Nang, Pleikoe en Qui Nonh. Souvenir Er zijn Amerikanen, die dit afschuwelijke vest kopen. Ik heb het weliswaar nog nergens zien dragen, maar misschien moet men daarvoor in de Verenigde Staten zijn. Een souvenir, dat vest, een souvenir uit Zuid-Vietnam. De pakjes dragende en immer foto's knippende Amerikaanse militairen in burger, die men overal in de straten van Saigon ontmoet, bezor gen de winkels, die herinneringen in alle mogelijke vormen verko pen, stromen van piasters. En ie dereen, die handig is en de nodige koopmansgeest bezit, pikt er een graantje van mee. Ook dat oude mannetje, dat lelijke, maar fel ge kleurde tekeningen van rijstvel den en waterbuffels tracht te slij ten. Ook dat magere meisje, dat op blote voeten met slecht afge werkt lakwerk leurt. Ook de jon getjes, die gespikkelde, groen en geel geverfde katjes in een kooitje bij zich dragen, en steeds maar roepen: „Hi, boy, very cheap!" Sinister leedvermaak Mensen in een land, waar een smerige oorlog woedt mensen in Zuid-Vietnam. De Fransen, die nog in Saigon verblijven, draaien zich met zichtbare afkeer van de passagierende Amerikanen af. Ze vinden hen veel te luidruchtig. Ze lachen schamper, als er snoepjes aan kinderen op straat worden uit gedeeld, of als de verbroedering met wildvreemden door middel van een slok uit een fles whisky moet worden gevierd. Ook het na fluiten. of aanspreken van Vietna mese schonen achten ze weinig verfijnd en geciviliseerd. Bovendien en dat is wel de diepere achtergrond zien de Fransen de Amerikanen veel te veel als de nieuwe machthebbers. Het Franse Indo-China van vroe ger. zo wordt met pijn en met spijt geconstateerd, is als een kolo nie van de Verenigde Staten ge worden. Men wenst de Amerika nen dezelfde nederlagen toe als die. welke in „de schande van Di'i Bien Phoe" culmineerden, hoe .el vergeten wordt dat dit te vens het einde zou zijn van de laatste. Franse restanten in Zuid-Vietnam. Hoezeer die van Saigon ook aan de stijl van de Amerikanen moe ten wennen, met het geld, dat de laatsten overal rondstrooien, wordt veel goed gemaakt. De bij na twee miljoen inwoners van de Zuidvietnamese hoofdstad ook de havenplaats Cholon is hierbij gerekend zijn minder in de mi litaire operaties en in de politiek geïnteresseerd dan in de moeilijk heden van het dagelijks bestaan. Ze moeten kunnen rondkomen; hun kinderen moeten met een ge vulde maag naar bed kunnen gaan. Als 't nodig is, willen ze er best Engels voor leren spreken. LEUVEN „Veg met de Walen" en .Kardinaal aan de paal" waren leuzen, die Vlaamse studenten maandagavond meedroegen in een betoging, gericht te gen het besluit -an het Belgische episco paat de r.k. universiteit aldaar niet te snlitsen in een Nederlandstalige en een Franstalige afdeling. De betogers begaven zich naar de stu dentenverblijven van hun Franstalige col lega's. waar ze werden opgewacht door de politie, die ondermeer over waterka nonnen beschikte. Nadat een waterkanon in actie was gekomen, trokken de studenten zich 1?- rug. Zij besloten tot een onbeperkte sta king die vandaag in zou gaan. Herhaaldelijk is het in Leuven de afge lopen maanden tot botsingen gekomen De eis van de Nederlandstalige Belgisclu studenten is zelfs twee aparte universitei ten te stichten. De Vlamingen verzetten zich tegen de tweetaligheid nan de Lew vense universiteit, omdat Leuven volgens de Belgische taalwetgeving tot het Neder landstalige gebied behoort. Het restaurant- en het barleven heeft wel de grootste bloei en groei ondergaan. Hoeveel nieuwe café's er ondertussen niet geopend zijn, en hoeveel meisjes niet de kost verdienen met, hangend over een arm van „G.I. Joe", de ene ..whisky" na de andere te bestel len alleen de kleur en de prijs van de thee. die ze drinken, doet aan een Scotch of een Bourbon denken! is niet met twee, respectievelijk drie nullen te schrijven. ..Recreatie" De Amerikaanse soldaat, die een paar weken in de verrader lijke jungle heeft rondgebanjerd, moet tijdens zijn twee verlofda gen in Saigon vermaakt worden, nietwaar? En aangezien de recrea tie zich voornamelijk concentreert op sterke drank is er goud aan hem te verdienen. Behalve een sterk Amerikaans stempel draagt de Zuidvietnamese hoofdstad ook de typische kenmer ken van een opvangcentrum voor vluchtelingen. De stumperds: man nen, vrouwen en kinderen, zijn in honderden kampen ondergebracht. De voornamelijk plattelanders, die alles verloren wat ze bezaten, voe len zich als een kat in een vreemd pakhuis, waarbij nog komt dat ze dikwijls de vuilste karweitjes moe ten opknappen om in hun onder houd te kunnen voorzien. Officeel krijgt elke vluchteling, die door de Vietcong uit zijn ge boortestreek werd verjaagd elke dag een kommetje rijst, zomede een kwartje. Nog afgezien van het feit. dat niemand hiermee kan rondkomen, zijn er ontelbaren, die niets ontvangen. Corruptie De corruptie tiert welig in Zuid-Oost Azië. ook in Vietnam. Wat voor de pauper, de nietsbezit- ter, is bestemd, verdwijnt al vaak in de zakken van hen, die van alles overvloed hebben. Zeker er zijn vluchtelingen on derdak gebracht. En er zijn er ook, die geregeld werk hebben ge vonden. Een enkeling heeft zelfs het geluk gehad als sjouwer, als chauffeur, of als administratieve kracht bij een Amerikaanse instan tie te worden aangesteld, wat een twee- tot driemaal zwaarder loon zakje dan elders betekent. Het merendeel der ontheemden echter leeft in overvolle barakken en schuren. Teisterende ziekten doen daar de ronde. De tubercu lose, na de kogels, de granaatscher ven en de napalmbommen mis schien wel het grootste kwaad in dit verscheurde lan, snijdt veel mensenlevens al heel vroeg af. Cholera, dysenterie, pokken al les wat een mens verder nog kan belagen, is in de „slums" van Sai gon te vinden. Plastiquers Ook de Vietcong is als een chro nische ziekte, die niet onder de duim te krijgen is. De commu nistische „plastiqueurs" zijn als een handjevol ondergedoken moor denaars in een grote stad, waar geen politiemacht tegen opgewas sen is. Elke dag slaan ze op verras sende wijze toe met hun handgra naten, hun explosieven, of hun vuurwapens. Wie de moeite neemt dagelijks het macabere lijstje van geweïdda- dig om het leven gebrachte mensen te bestuderen, gruwt er alleen maar van. Journalisten (sinds kort gewapend), die voor hun huis, of in hun auto worden neergeknald. Een Amerikaanse jeep, waarin plotseling een hand granaat wordt gegooid. Mannen en vrouwen, die drijvend in de rivier worden aangetroffen met dat inmiddels stereotiep geworden gaatje in hoofd of nek. De politie, die zich op elke straathoek bevindt, de militairen, die voor elk gebouw van enige importantie de wacht houden, staan machteloos. Met niet meer dan wat hand bagage worden deze vluchte lingen per vliegtuig naar Saigon gebracht. - Verjaagd van zijn land door oorlogsgeweld. Amerikaanse soldaten torsen op een brancard nog wat van zijn bezittingen „De schoten werden gelost uit een ongeïdentificeerde auto". „De moordenaars, die een scooter bere den. verdwenen spoorloos". Het is alles wat men er ooit nog van leest of hoort. Een bijenkorf met op elkaar ge worpen mensen. Een gekrioel van volkeren, rassen, beschavingen, ideeën en idealen. Eén ding heb ben al die schepselen in Saigon met elkaar gemeen. Niemand voelt zich helemaal op zijn ge mak: iedereen is voortdurend op zijn qui vive. De metalen klik van een sigarettenaaisteker in het don ker van de nacht kan iemand al verschrikt doen op- of omkij- En wie regelmatig op de lucht basis Tan Son Nuth komt, ziet pas goed wat er in deze smerige oor log. op die onzichtbare frontlijn, gebeurt. Een paar keer in de week wordt daar een lange rij doodkisten voor een vliegtuig op gesteld. Amerikaanse militairen in keurig gestreken khakj treden aan. Onder de brandende zon wordt het volkslied gespeeld. De laatste eer; een laatste groet. ..Back Home" gaan die vernielde lichamen tussen de 100 en 150 per week. De Amerikaanse soldaat, die een jaar in Zuid-Vietnam dienst moet doen, gaat graag voortijdig naar huis. Maar niet in een dood kist, of gewond op een brancard, waarvan er elke week tussen de 400 en 500 moeten worden ge- Gelijksoortig WTAT president de Gaulle de NAVO aandoet, krijgen de Sov jetunie en het Pact van Warschau, te slikken van de Roemeense leider Ceausescu. Ook de Roemeen is van mening dat één land te veel macht in het bond genootschap voor zich opeist. Nu is dat in het geval van Rusland niet zo vreemd. De satellietstaten zijn gedwongen tot het Pact toe te tre den, waarin Moskou de eerste viool speelde. In de NAVO was er sprake van vrijwillig toetreden, hoewel Amerika in de eerste jaren van het bondgenootschap uiteraard een over heersende positie had, die het ove rigens voor een groot deel heeft weten te behouden. Op de achtergrond speelt het ge vecht oin onafhankelijkheid dat Ceausescu nu al jaren voert. Roe menië, het meest geïndustrialiseerde Balkanland, wil graag zaken doen met het Westen, vooral met West- Duitsland. Gevolg is het verwijt aan Moskou, dat de Russen de ont spanning in Europa niet willen zien. De overeenkomst met de visie ran de Gaulle is duidelijk. Brezjnef is verontrust naar Boeka rest getogen en schijnt een Ceausescu aangetroffen te hebben die de zaak nu op de spits wil drijven. Over enige weken komt de Chinees Tsjoe En-lai op bezoek, die er alle belang bij heeft de Russische posities te ondermijnen, al zal hij het met de Roemeense doelstellingen niet eens kunnen zijn. De grote vraag is, of de ontwikke ling in het communistische Oosten sinds 1956 reeds zover is. dat Mos kou deze Roemeense „rebellie" slikt. LONDEN Premier Tsjoe en-Lai zal waarschijnlijk op of omstreeks 22 mei voor een officieel bezoek naar Roemenië vertrekken. Dit is gisteren uit goedingelichte westerse bron in Londen vernomen Voor dit bezoek bestaat grote internati onale belangstelling, vanwege de neu trale houding die Roemenië heeft aan genomen in het ideologisch geschil tus- sen Rusland en China. Na zijn bezoek i aan Boekarest zou Tsjoe en-Lai ook j naar Albanië gaan. Premier Wilson doet beroep op Britse Zeelieden: LONDEN Met een indrin gende toespraak heeft premier Wilson gisteravond een beroep gedaan op de stakende zeelieden het werk onmiddellijk te hervat ten. Hij noemde de staking nutte loos en zeer schadelijk voor het land. Vooralsnog is de Britse re gering niet van plan de noodtoe stand uit te roepen. Als dit nodig is, zal zij niet aarzelen het te doen. De regering, aldus Wilson, zal alles in het werk stellen om het hoofd te bieden aan een tegenj staat en gemeenschap gerichte, actie. Premier Wilson zei, dat de eisen W eer schoten in Da Nang SAIGON Hoewel president Johnson het gisteren zelf niet met zoveel woorden zei, zou de Amerikaanse regering, die steeds aangedrongen heeft op een vreedzame regeling van de poli tieke crisis in Zuid-Vietnam, ern stig verbolgen zijn over premier Ky's besluit geweld tegen zijn te genstanders te gebruiken. Ame rikaanse regeringskringen deden duidelijk uitkomen dat zij in Ky's optreden een bedreiging voor de hoop op een ordelijke terugkeer naar een burgerregering zien. Deze reactie zou niet moeten wor den beschouwd als het kiezen van partij ten gunste van de boeddhisten, maar als een uiting van ongenoegen over de wijze waarop de regering in Saigon zich distancieert van een po litieke oplossing, zoals de VS voor staan om nationale eenheid te berei ken, naar militaire macht. De grootste zorg van de functiona rissen in Washington is de mogelijk heid dat de politieke crisis tot een chaos zal leiden, waardoor de oorlog tegen de Vietcong zal worden ver lamd. Eenheid Wel heeft president Johnson meege deeld dat de VS hun invloed zullen aan wenden om de nationale eenheid in Zuid- Vietnam te versterken en volgens de ont worpen plannen tot een constitutionele regering te komen. Het werd niet duide lijk wat de VS zullen doen om die een heid te versterken. Waarnemers menen echter dat de Amerikaanse vertegen woordigers in Zuid-Vietnam opdracht hebben alles in het werk te stellen om de Zuidvietnamese leiders tot elkaar te brengen om hun moeilijkheden op te los sen. De Amerikaanse ambassadeur in i Zuid-Vietnam. Henry Cabot Lodge is van daag naar Saigon teruggekeerd. Hij reist via Zuid-Korea. waar hij met de leiders I in Seoel de kwestie-Vietnam zal bespre ken. In Da Nang. dat zondag door regerings- trouwe mariniers werd bezet, zijn van morgen vroeg weer vuurgevechten uit gebroken. Aan de oostzijde van de Da Nangrlvier. waar een compagnie muiten- de „Rangers" ligt, werd hevig geschoten met lichte wapens. Elders In de stad was het vrij rustig. De staking die gisteren in Saigon werd afgekondigd, is Inmiddels beëindigd. De overheid en de vakbeweging zijn tot over- j eenstemming gekomen. De eis van de vakbond dat het hoofd van de politie zou j worden gestraft omdat zijn personeel ruw tegen stakers is opgetreden, is ingewil ligd. Arrestatiehevel tegen Nkroemah ACCRA De Ghanese regering heeft een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen ex-president Kwame Nkroemah en dat bevel aan 60 landen doorgegeven, zo is gisteren te Accra bekendgemaakt. De op 24 februari afgezette presi dent bevindt zich in Guinea. Waarne mers in Accra menen dat het arresta tiebevel geen gevolgen zal hebben zo lang Nkroemah in dit land blijft. Presi dent Sekoe Toeré heeft beloofd Nkroe mah te helpen weer president van Ghana te worden. Komsomol treft voorbereidingen om anderhalf miljoen jongelui naar Sibe rië en het uiterste oosten van Rusland te zenden voor de ontginning van die gebieden. van de stakers, ivanneer zij worden ingewilligd, de loon- en prijspolitiek der regering in gevaar zouden bren gen. Wilson waarschuwde de handel de situatie niet uit te buiten door de prijzen onnodig op te drijven. De marine wordt gereed gehouden om te zorgen voor de aanvoer van nood zakelijke behoeften naar landstre ken die van de aanvoer per schip af hankelijk zijn. Inmiddels was op de eerste dag van de staking geen enkel token te bespeuren, dat op een spoedig einde van de actie wees. Volgens de vakbond van de zee lieden wordt het stakingsparool voor hon derd procent nageleefd. Onze groentenexport naar Engeland zal voorlopig nog geen gevaar lopen. Zo lang het walpersoneel biyft werken kan de groente nog worden gelost. Juist in deze tüd is er grote vraag van Engelse kant naar tomaten en komkommers. De export kan voor het grootste deel rustig doorgaan, omdat ze voor zestig procent geschiedt met eigen kustvaarders van de exporteurs cn voor slechts veertig pro cent met lijndiensten, waarvan een deel ook weer door Nederlandse rederijen met Nederlandse bemanningen wordt onder houden. naar de werken haringvliet dagelijks vanuit HELLEVOETSLUIS HAVENDIENST "SPID0" Antl-Roiiif Gaarne wil ik nu ook eens een stukje inzenden, dat gericht is te gen allen, die met Rome heulen of in deze kerk nog iets goeds menen te zien. U schreef, dat het overlij den van bisschop Bekkers een ver lies is voor de christelijke kerk. Nu, dat klopt niet, want deze man was slechts lid van de Roomse kerk. Ik haat niemand persoonlijk. Dat mag niet. Maar we moeten wel de Roomse leer bestrijden Een goe de protestant zal er altijd tegen blij ven getuigen. Rotterdam W. Houkamp Oude Testament Ir. Van Dis wil een verbod van het slachten van dieren volgens de Joodse ritus op grond van anti-vivi sectiemotieven. Mag ik hen er aan herinneren, dat de Joden ■MNs leMM geboden 13-14, in Deuteronomium 12: 15-16, 20-28 en 15 22-23. Wil ir. Van Dis een verbod met het argument, dat de ceremoniële wetgeving in Christus vervuld is. dan zeg ik ak koord (al moet hij wel beseffen, dat hij dan ten a.- nzien van de Jo den in strijd handelt met het be ginsel van godsdienstvrijheid). Maar nu hij een verbod van deze slachtmethode motiveert door te -preken over „vreselijk lijden voor deze dieren", levert hij kritiek op 'iel Oude Testament. Ik kan ten minste niet aannemen, dat die die- ~en in M^es' tijd minder hebben ?eleden Wat weeizt voor de SGP nu zwaarder: het Oude Testament -•f de anti vivisectie? Vlaardingen E. B. van 't Hoff

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5