REGERING WENST VOOR VRIJDAG ANTWOORD Evenwichtiger beleid van regering nodig Geheim beraad met ministers Opslagplaats kernafval ongevaarlijk STAKING VERLAMT OPENBARE LEVEN IN FRANKRIJK U KRIJGT 200.- r Commentaren Ton van Luns niet naar het DAAF Levensonderhoud weer duurder eet juist nü varkensvlees! een échte traktatie bij jonge zomergroenten heerlijk mals en vlug gaar! Dingdag 17 mei 1966 47ste jaargang jr#d«un f Lrfdrtdae CHRISTEUJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stantvaitich is ghebleven mijn hert in teghenspoet I" Qorriti Dagblad Haagse Courant Kantoren Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w>0.88. p.m. 3,75, p.kw. 11,30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Achter de schermen wordt deze week druk overleg gepleegd over de loon politiek op korte termijn. Komt er een loon-stop of overweegt de regering prijs maatregelen. Het zijn vragen, die zeer snel beantwoord moeten worden. Van daar het langdurig beraad gisteravond tussen enkele ministers en de instanties en bonden, die met het loonbeleid direct hebben te maken. Het kabinet heeft vannacht een laatste en dringend algemeen beroep gedaan op het gehele bedrijfsleven (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De zich nu al maandenlang ophopende spanningen rondom de loonpolitiek hebben gisteravond een nieuw hoogtepunt bereikt in een vier uur durend en strikt vertrouwelijk topberaad. Dit geheime overleg is gehouden tussen de regering, de werkgeversorganisaties in industrie, landbouw en middenstand en vertegenwoordigers van het College van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid DE BILT Een hogedrukgebied, dat et weer in ons land beïnvloedt, is ir «telijke richting naar de Oostzee ge- okken. Tegelijkertijd bewoog een kleine armtestoring van het Alpengebied ni (t noordwesten. Dit lagedrukgebied tvuld met warme, enigszins onstabiele cht. Hierin ontwikkelde zich maandag- rond in de omgeving van Arnhem een iweersbui. De luchtdrukveranderingen onze omgeving zijn op het ogenblik _i dien aard, dat er geleidelijk meer invoer van oceaanlucht gaat plaats nden. In verband hiermee zal de tem- sratuur.weer lager worden. Via de Britse eilanden beweegt zich oufront naar het oosten, dat morgen buurt komt. Er komt daardoor r bewolking. Vanavond zijn ei het binnenland enkele lokale warmte- nreders mogelijk. Later kan het kou- at enkele plaatselijke buien yeroor- MEER BEWOLKING DE BILT Over bet algemeen meer ïwaiking met kans op enkele .buien, wakke /tot matige (zuidwestelijke wind. Ier wanm. Noordzee Veerdiensten gehalveerd j ROTTERDAM De dagelijk „rijd op Hjd af'-veerdienst van de Noordzee Veer- 'ïnst (North Sea Ferries) van 'Rotter- m-Europoort naar Hull is gehalveerd, in de twee vaartuigen van aeze dienst art er één onder Nederlandse vlag en pet Nederlandse bemanning, het tweede roert de Engelse vlag en heeft een En- lelse bemanning en vaart nu dus niet als [evolg van de Britse zeeliedenstaking. Hoewel de deelnemers aan dit gesprek elkaar volstrekte ge heimhouding hebben opgelegd, kan uit enkele vage mededelin gen de conclusie worden getrok ken dat de regering een laatste dringend beroep op het bedrijfs leven heeft gedaan er vrijwillig aan mee te werken, dat de loon ontwikkeling in de hand wordt gehouden. Waarschijnlijk ging dit beroep gepaard met de aankon diging van een aantal regerings maatregelen onder meer tegen hogere prijzen) om het de vakbe weging gemakkelijker te maken de gevraagde medewerking te verlenen. De regering heeft het georgani seerde bedrijfsleven verzocht zich op korte termijn over een en ander te beraden en nog voor de vergadering van de ministerraad TNEZER dagen zijn de open- luchtbaden voor het publiek geopend. In het Amsterdamse Mirandabad beleefde men een primeur. De langharige jongens moesten op last van de direktie een badmuts dragen. Zo deden deze twee vreemde verschijnin gen hun intrede in de zwem- wereld. a.s. vrijdag z'n standpunt(en) kenbaar te maken. Verklaring Aanvankelijk had men niet alleen de inhoud maar ook de plaats van het overleg geheim willen houden, doch reeds voor de besprekingen begonnen, was uitgelekt dat het beraad zou worden gehouden op het departement van sociale zaken en volksgezondheid. Toen de deelnemers aan deze top conferentie tegen het middernach telijk uur met ernstige gezichten de vergaderzaal verlieten, deelde mi nister Veldkamp de wachtende journalisten in de hal mee dat hij een korte verklaring wilde afleggen op voorwaarde dat de voorzitters van de werkgevers- en werknemers delegaties daarbij aanwezig zouden zijn, „om te controleren of ik de waarheid spreek". Toen na enkele doodstille minuten, waarin de span ning te snijden was, de heren ir. J. Bosma (Centraal Sociaal Werkge vers Verbond) en A. H. Kloos (NVV) ook in de hal waren aan gekomen, verklaarde de bewinds man: „Mijne heren, wij hebben een gedachtenwisseling gehad over, de loon- en prijspolitieke situatie. Dat is alles wat ik u kan zeggen.' Geen der andere deelnemers aan het ge sprek wenste zich concreter over het topberaad uit te laten. Ministers Dat deze bespreking van zeer groti betekenis moet worden geacht blijkt wel uit het feit, dat zij werd bijge woond door niet minder dan zes mi nisters. Behalve dr. Veldkamp (soc. zaken) waren aanwezig ir. Vondeling (financiën), drs. Den Uyl (econ. za ken), J. Smallenbroek (binnenlandse zaken), mr. Biesheuvel (landbouw) en drs. Bogaers (volkshuisvesting). Een bewijs van het grote belang van deze topconferentie was ook dat mi nister Biesheuvel gisteravond nog per auto naar Brussel moest en eerst om half twaalf vertrok. Beslissim Aangenomen mag worden dat in de kabinetsvergadering van vrijdag a.s. de definitieve beslissing zal vallen over wat (nog) gedaan kan worden om de verdere loonontwikkeling in bedwang te houden tot het economisch aanvaardbare niveau van gemiddeld ca. 7 procent. Voor vervolg zie pag. 9 yO maar een plaatje uit de die rentuin. „Waar blijft de oppas ser nou", staat ah het ware te lezen in de kraaloogjes van deze tijgertjes,jhet is toch etenstijd". Dr. J. R. M. v. d. Brink kritiseert: AMSTERDAM In een scherp geformuleerd betoog levert dr. J. R. M. van den Brink, lid raad van bestuur Amsterdam- Rotterdambank, kritiek op het beleid der huidige regering, dat bet niet evenwichtig noemt. Hij vindt dat het in de Nederlandse verhoudingen schort aan een logische samenhang der ver schillende noodzakelijkheden: Het is öf ...of niet én... én De deskundige schrijft dit in een arti kel over de recente economische en mo netaire ontwikkeling in ons land, dat wij aan The Financial Times ontlenen. De huidige regering schreef aanpassing ?r gemeenschappelijke voorzieningen in haar vaandel (terecht), maar tegelijker tijd ging zij voort loonstijgingen toe te laten, die de toeneming der arbeidspro- duktiviteit verre overtroffen. Dat laatste DEN HAAG De regering is tevoren niet op de hoogte gebracht van proefbo ringen in Duitsland bij Bunde, vier km van de Nederlandse grens, om de moge- '.jkheid van een kemafvalopslagplaats al daar te onderzoeken. Dit antwoorden de ministers Luns en Den Uyl op schrifte lijke vragen van het CH-kamerlid Melle- ma. Het betreffende onderzoek is echter mogelijk via een Euratom-contract. Er is geen gevaar aan zo'n opslagplaats verbon den. De boringen zijn nog niet verricht; zelfs een beslissing over het houden er van hebben de Duitse autoriteiten nog niet genomen, aldus de bewindslieden. PARIJS Het openbare leven in Frankrijk was vandaag totaal verlamd. De grote vakbonden hadden hun zeven miljoen leden opgedragen vandaag het werk neer te leggen. Daardoor konden ook drie miljoen anderen niet werken. Ook bij deze staking gaat het om loonsverhoging. Maan denlang zijn de bonden al met de overheid en de werkgevers aan het onderhandelen over de lonen maar nergens zijn zij erin ge- gd meer dan vijf procent te krijgen. De Fransen waren vandaag van vrij wel alles verstoken: geen vers brood, geen kranten, vrijwel geen openbaar vervoer, geen gas, elektri- Vensters op de wereld wagenwijd open houden pagina 2 POLITIEK IN HUIS Het hoofd van de nieuwe NTS- programmagtaf, Carel Enkclaar, wil de eenvoudige televisiekijker wegwijs gaan maken in de doolhof van de ingewikkelde politieke verhoudingen. Hij heeft hiertoe een groots plan opgesteld. Zie pagina radio Het gist in Saigon pagina 5 Wilson: Staking is nutteloos pagina 5 •fe Jongens laten fantasie de vrije loop pagina 9 citeit, post, radio of televisie. Voorts was de druk op de waterleiding ver minderd. Alleen voor de ziekenhui zen waren noodvoorzieningen getrof- Dit is in feite de eerste grote de monstratie sinds president De Gaul le in 1958 aan de macht is gekomen. De vakbonden willen met deze sta king de aandacht van de regering vestigen op de lage lonen en op de lange werktijden. De Franse rege ring voert al drie jaar een stabilisa tiebeleid, waarbij de lonen en de Srijzen op hetzelfde peil worden ouden om inflatie te voorkomen. Ook de vliegers van de Air France zouden aanvankelijk niet werken maar kort voor middernacht werd het stakingsparool toch ingetrokken. De Air France was evenwel niet in staat het normale luchtverkeer van uit Parijs te onderhouden, daar het grondpersoneel wel staakte. In de grote steden ontstonden vanmor gen vroeg al chaotische toestanden. Daar er geen openbaar vervoer was. moest iedereen met de auto naar het werk. Er waren slechts vierhonderd legerbussen beschikbaar om de be woners van Parijs te vervoeren. Het treinverkeer tussen ons land en Frankrijk werd vandaag eveneens ernstig bemoeilijkt. De meeste trei nen naar Parijs reden niet verder dan Brussel. (Advertentie) Het gevolg was krachtige stijging van Ionen en prijzen, een oplopend staatsbud get met toenemende tekorten, een stij ging van de rentevoet, kortom: een kli maat van inflatie. Daardoor heeft het buitenland zijn houding ten opzichte van Nederland on—'skenbaar gewijzigd. Het huidige beleid acht dr. Van den Brink inconsequent, althans niet voldoen, de consequent. Immers, wenst men de collectieve voorzieningen uit te breiden, dan zal de toeneming van het particulie re verbruik hiervan de weerslag moeten ondervinden. Wenst men een voortgaande krachtige economische uitbreiding, dan zal men ook ruimte moeten maken voor een overeenkomstig overschot op de lopende rekening van de betalingsbalans. Wenst men een echte bijdrage te leve ren aan het oplossen van de schrijnende problematiek der ontwikkelingslanden, dan zal men de consequenties daarvan t.a.v. de binnenlandse mogelijkheden moeten aanvaarden. Keuze Desondanks bevindt Nederland zich in een periode van grote, zij het iets te snel toegenomen, voorspoed. De reserves der Nederlandse economie zijn aanzienlijk. Echter de regering zal aan het volk duidelijk moeten maken dat voor de ko mende jaren een diep ingrijpende keuze dient te worden gemaakt. Te weten: of groei der collectieve voor zieningen, öf groei van de particuliere consumptiemogelijkheden. Of meer en be tere wegen, uitbouw van het openbaar vervoer en van publieke energievoorzie ning (aardgas)of nog meer auto's. Belde doeleinden zijn volgens dr. Van den Brink slechts In beperkte mate verenlg- Uiteraard mag de rechtvaardigheid bij het afwegen van dit alles niet uit het oog worden verloren, want iedere prijs stijging betekent, dat een stuk inkomen of vermogen van bepaalde bevol kingsgroepen wordt afgenomen. De schrijver besluit: „Men mag hopen, dat de monetaire ontwikkeling dit jaar de weerslag zal gaan ondervinden van een evenwichtiger beleid. De tijd is er rijp voor en er bestaat dringende behoef- Hoger personeel UMJSIE, integratie en samenwerking zijn bij het Nederlandse bedrijfs leven aan de orde van de dag. Er valt in het algemeen een streven waar te nemen naar grotere een heden en sterkere economische be- drijfscomplexen. Geheel daarmee overeenkomstig ziet men ook bij de organisaties van werkgevers en werknemers een streven naar grotere eenheden en meer integratie. In het werknemerskamp lopen de organisaties van hoger personeel voorop. Gezamenlijk hebben de drie naar verschillende levensbeschou wing georganiseerde groepen van hoger personeel een nieuwe organi satiestructuur ontworpen, waarbij niet meer uitgegaan wordt van de levensbeschouwing, maar van de sociaal-economische problematiek, die voor alle leden van het hoger personeel gemeenschappelijk geldt. De confessionele organisaties van hoger personeel blijven daarnaast nog wel bestaan, maar zullen meer het karakter van standsorganisaties dragen. Zij blijven zich bezinnen op principiële en ethische vraagstukken, die van belang zijn voor de leden. Ideëel zal men op grond van de eigen levensbeschouwing volkomen zichzelf kunnen blijven. De Protestants Christelijke Vereni ging van Hoger Personeel, hoewel het nieuwe structuurplan nog niet aanvaard hebbende, wenst wanneer het zover mocht komen, ook lid in volle rechten te blijven van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Wij menen inderdaad, dat men bin nen het CNV ernstig de mogelijk heid zal moeten overwegen, deze organisatie als lid te handhaven. Mocht men tot een andere conclusie komen, dan verdient de vraag over weging, of niet een mogelijkheid tot (eventueel buitengewoon) lidmaat schap voor sympathiserende organi saties gecreëerd zal moeten worden. Het is immers waardevol, dat ook deze organisatie, die de christelijk- sociale gedachte van harte is toege daan, inspraak blijft houden in het werk van het christelijk werk- nemersverbond. DEN HAAG Het in de begroting- 1966 van het departement van buitenland se zaken opgenomen bedrag van 100.000 („de ton van Luns") ten behoeve van de rechtkundige hulp aan personen die in- DEN HAAG Het prijsindexcijfer le vensonderhoud is van maar t 127 ge stegen tot 131 in april. Deze stijging is voornamelijk het gevolg van duurder ge worden aardappelen, groenten en fruit. Overigens is deze stijging een seizoen- verschijnsel. dat ook in voorgaande jaren is geconstateerd. In de sector voeding liep o\ wuste periode het indexcijfer tot 135 Er werd voorts een p geconstateerd voor melk en m< er de be- p van 126 Andere prijsstijgingen: bloemen, da mesweekbladen. huren zomerhuisjes en yakantiepensions. J^e zeehedenstaking in Engeland draagt een verbeten karakter. Het is voor het eerst sinds 1911, dat de zeelieden staken voor de verbetering van de primaire ar beidsvoorwaarden. Bij de ingang van een van de Londense dokken posten stakers, gewapend met gro te borden. aid fund worden geschonken. „Besteding door het DAAF van deze gelden zal langs wettige weg zeer moeilijk, zo niet on- !l mogelijk zijn", aldus minister Luns in de r memorie van antwoord aan de Eerste a I Kamer. De regering heeft thans in beginsel be sloten het bedoelde bedrag ten doen toe komen aan het United Nations trust fund for South Africa, welk fonds de finan ciering van juridische bijstand aan ver volgden in Zuid-Afrika ten doel heeft. Ook wil het fond bijdragen tot het on derwijs aan geïnterneerden en hun kin deren en andere gezinsleden, tot onder steuning van gezinsleden van vervolgden en tot steun aan vluchtelingen uit Zuid- De regering pleegt nog overleg over haar wens, dat de Nederlandse bijdrage uitsluitend voor juridische bijstand aan vervolgden krachten de apartheidswet geving wordt besteed en of zulks in de praktijk kan worden gerealiseerd. Frans smaldeel houdt schepen uit proefgebied NOEMEA (Nieuw Caledonia) Een Frans smaldeel is gisteren vanuit Noemea uitgevaren om er op toe te zien dat geen schepen het gebied bin nenvaren waar binnenkort Franse kernproeven zullen worden gehouden. De proeven worden gehouden op de atollen Mururoa en Fangataufa zo'n 1250 kilometer ten zuidoosten van Ta hiti. Het uitvaren van het smaldeel houdt verband met de aankondiging van Australische pacifisten een vre desvloot te dirigeren naar het proefge bied om daarmee de kernexplosie te verhinderen. Aan de Stille Oceaan lig gende landen hebben al eerder bij Frankrijk tegen het experiment gepro testeerd, maar De Gaulle heeft verze kerd dat er geen gevaar zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1