Jonge generatie a.r. niet eens met de onderen „Evangelische Volkspartij" ondertitel van ARP PvdA maakt open beraad vrijwel onmogelijk Vietnam in discussie Kritiek Ton van Luns Roolvink contra Bruins Slot Vandaag toch gesprek met regering LUNS NAAR AFRIKA Ha, dat moet u vaker doen: Slagroom erop Socialist Nederhorst: Kabinet - Cals werkt niet hard genoeg VRIENDJES BEDOLVEN EN GESTIKT MET MEÜVE LEIDSE COURANT5 MAANDAG 16 MEI 1966 Slib» and Dank (Van onze parlementsredactie) UTRECHT Duidelijke tegenstellingen tussen vertegenwoordi gers van de oudere en de jonge generatie anti-revolutionairen traden zaterdagmiddag aan de dag tijdens een bewogen vergadering van het AR-Partijconvent in het Utrechtse „Esplanade". De meningsverschil len hadden vooral betrekking op het vraagstuk-Vietnam, de Ton van Luns, de subsidiëring van literatuur en de houding van de a.r. Tweede- Kamerfractie tegenover het kabinet-Cals. Jonge sprekers toonden zich ernstig teleurgesteld over wat partijvoorzitter Berghuis en 1fractieleider Roolvink in hun redevoeringen over Vietnam hadden IIQ gezegd. o| de rond de apartheidspolitiek. „Er kan geen Zijn kritiek op de inhoud Vietnam-brief van de PvdA had dr. Berghuis 's morgens niet onder stoelen of banken gestoken. De heer Roolvink deed dat 's middags nog eens dunne tjes over. Hij distantieerde zich met name van een hoofdartikel in Trouw, waarin de conclusie wordt getrokken, dat het zinloos geworden Amerikaanse beleid in Vietnam ethisch niet meer geoorloofd is. „Dat kan je nu wel zeggen", aldus de heer Roolvink, „maar als je de oplossing van Trouw volgt, geef je honderddui zenden Zuid-Vietnamezen ten prooi aan de Vietcong. Is dat zedelijk wèl verantwoord? Ik heb er ernstig be ar tegen als men op zedelijke gron- een bepaald standpunt afwijst zon der tegelijk duidelijk te maken dat het De heer Roolvink voegde daaraan f toe. dot dr. Bruins Slot (hoofdredac teur van Trouw) alleen over dit I soort zaken schrijft. ,ftiij deelt 1 nog weieens prikken uit naar de l kR-fractieleider en daarom had ik Ïaag eens hier met 'm willen discus sen, maar hij is er niet." De conclusies van het Vietnamrapport _at een AR-commissie onlangs heeft uit gebracht, kan de a.r. Tweede-Kamerfrac- tie niet met haar verantwoordelijkheid men 1 dekken (zoals bekend wordt daarin o.m. hg» erkenning van de Vietcong en omvor- 1 ming van Zuid-Vietnam tot een soort Tito-staat bepleit - red.). De heer Rool- omdai vink had overigens veel waardering voor t Van dit „zeer gedegen" rapport. „De twee de if verschillende Vietnam-standpunten in de t aan PartU kunnen naast elkaar bestaan. We moeten niet van elkaar eisen, dat we el- kaars standpunt delen." SCHERPE AANVAL Tijdens de discussie, volgend op de r e van de heer Roolvink, werd de A t-fractieleider scherp geattaqueerd door de heer De Boer (IJmuiden). „Weet de heer Roolvink waarom de heer Bruins Slot er niet is? Kan die niet gewoon verhinderd zijn? Waarom heeft de heer Roolvink niet zelf het initiatief genomen tot een gesprek met de hoofdre dacteur van „Trouw?" Met andere jonge re sprekers betreurde de heer De Boer het zeer, dat partij en fractie niet even concreet stelling hebben genomen tegen de Amerikaanse Vietnam-politiek als de PvdA. De heer De Graaf (Utrecht) toonde zich „bijzonder gelukkig met de heer Bruins Slot, met „Trouw" en met de geest die in zo'n blad heerst" (krachtig applaus van jongeren in de zaal). In zijn antwoord aan de heer De Boer zezi de heer Roolvink: „We moeten de zaken niet omdraaien. De kritik is niet van mij gekomen, maar van de heer Bruins Slot, die mij in het be- vraagstuk-Vietnam in een impasse ver keert. „Waar halen we dan de wijsheid vandaan om van hieruit te zeggen: zo en zo moet het". Dr. Berghuis onderschreef die uitspraak. „Natuurlijk wil iedereen, dat de bombardementen ophouden. Maar de „ethische uitspraak" dat de Amerika nen uit Vietnam moeten vertrekken, durf ik als verantwoordelijk politicus niet te doen". VERKEERD BEELD De heer Gerard Hoek (Hilversum) had kritiek op de gang van zaken op dit convent. Zelf sprekend als gast, distantieerde hij zich van het optre den van jonge niet-conventsleden. „Ik beschouw een convent niet als een teach-in, maar als een discussie." De vrees van de heer Hoek was, dat door de overvloedige deelname van jonge gasten aan deze discussie de pers een verkeerd beeld zou kunnen Krijgen van wat in de AR-Partij leeft". Dr. Berghuis: ..Met alle waar dering voor uw standpunt ,maar dit is beleid van de voorzitter." De heer Hoek vergeleek de negatieve hou ding tegenover de Amerikaanse Viet nam-politiek met het Münchenbeleid van Chamberlain. „Wat ons nu be dreigt is dat we onder de indruk van het gebeuren in Vietnam het hoofd zouden gaan verliezen en onze ver antwoordelijkheid vergeten." Met een duidelijke steek onder water naar de heer Bruins Slot zei de heer Hoek: „Ik heb me ook weieens ver gist in m'n leven. Dat is niet erg. Wel erg zou het zijn als de partijlijn zou worden doorkruist door onder grondse kritiek die niet voldoende is gefundeerd" (luid applaus van oude ren in de zaal). en televisie gebracht". Een andere spreker protesteerde tegen de a.r. stemmen voor de Ton van Luns onder het motto, dat zo onze stamver wantschap met het „boerenvolk" van Zuid-Afnka wordt verloochend. Na deze opmerking sprong de Surina mer Cameron (kandidaat op de gecombi neerde protestants-christelijke lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen te Amster dam) op de ketting. „Ik maak me heel ernstig bezorgd over het leggen van ver band tussen de Ton van Luns en die stamverwantschap, 't Gaat erom dat daar in Zuid-Afrika onrecht geschiedt, stam verwantschap of niet. Als uw familiele den onrecht doen, neemt u ze toch ook niet in bescherming? We zijn christenen of we zijn het niet. Als we het zijn, dan werpen we ons in de strijd voor de ontrechten en tegen het onrecht" (alge meen applaus). Naar aanleiding van dit Ton van Luns-debatje verzuchtte mej. v. d. Pol, dat het erg moeilijk kan zijn om met elkaar in één parij te zitten .„Ik zou het zeer betreuren als er splitsing komt in de ARP." (Geroep: „Nou Dr. Berghuis had het niet beleidvol van de regering gevonden om Zuid-Afri ka dusdanig tegen de haren in te strij ken. Maar nu het eenmaal is gebeurd, was hij het volslagen eens met de meer derheid van de Kamerfractie die voor de ton heeft gestemd. De heer Roolvink: „Wij zijn tegen elke vorm van rassendis criminatie. Maar 'ik kan begrijpen dat het meten met twee ma^en voor slacht offers achter het IJzeren Gordijn geen juridische bijstand, wel voor die in Zuid-Afrika, waar in tegenstelling tot de situatie in Rusland enz., de rechtsstaat nog net wèl funcioneert sommige mensen kopschuw maakt." LITERATUUR Jongere sprekers leverden ook kritiek op de houding van senator Algra tegen over de moderne literatuur en op die van de heer Roolvink tegenover de provo's en aanverwante groepen. Zij vroegen er begrip voor, dat in boeken als die van Van het Reve toch een modern levensge voel. een geestelijke nood tot uiting komt, waarvoor van een evangelische volkspartij een duidelijk begrip in plaats van een botte veroordeling wordt ge vraagd. Hetzelfde geldt voor de provo's. Daarentegen bleek ds. Biesma het ge voel van vee1! ouderen in de zaal te vertolken toen hij het zei te betreuren, dat niet ook de Tweede-Kamerfractie kri tiek heeft geleverd op de publicaties van sommige moderne schrijvers. „Ik heb be grip voor hun nood, maar begrijp niet dat die nood dan gepubliceerd wordt om er koopmanschap mee te bedrijven en nog minder dat de overheid die nood gaat subsidiëren en stimuleren" <ap- Dr. Berghuis sprak uiterst genuanceerd over dit vraagstuk, ,,'k Ben er niet uit", békende hij. De heer Algra had in de TON VAN LUNS De heer Roolvink stelde in zijn rede. dat het „gezicht van de ARP" zich dient te kenmerken door „rechtvaardigheid, barmhartigheid, een nimmer aflatende strijd voor het zwakke in onze samenle ving, een eerlijk en onbevangen optre den, verstaanbaarheid voor allen, een staan midden in het volk, een evange lische gedrevenheid, een radicale dienst vaardigheid aan onze grote opdrachtge ver, en tenslotte: duidelijkheid". „Welnu, was er ooit meer reden geweest om die duidelijkheid te tonen dan ten aanzien van de Ton van Luns. waartegen drie fractieleden meenden te moeten stem men?", aldus de heer Van Putten (Den Haag). De halfslachtige houding van de fractie ten opzichte van de juridische bijstand aan slachtoffers van de apart- uc_ heidspolitiek werd ook door andere jon- wuste artikel aanvalt. Ik had erop ge-Se sprekers gehekeld, rekend dat hij hier zou zijn, zodat ik 'm had kunnen antwoorden. Ik heb eventu- Doorenkele oudere •prekers werd och- eel recht om te zefgen: waarom heelt hij Jon_vai: L."n.s Biet het initiatief tot een gesprek geno- men0 Waarom heeft hij me niet even opgebeld voordat hij dat soort dingen schreef? Nu hij mij niet heeft benaderd, zal ik het hem doen. Ik zal vanavond Vooraan in de kerk in haar rol stoel woonde de moeder van bisschop Bekkers de wtvaart- dienst van haar zoon bij. De belangstelling was overweldi gend. Ook een groot aantal mi nisters en Kamerleden waren aanwezig. Rechts op de eerste r\j staan de minister-president Cals en minister Samkalden. op de tweede rij de ministers Bo- gaers en Veldkamp, Kamerlid Schmelzer en de vice-voorzitter van de Raad van State de heer Beel. mineerd. Trouwens tegen de hele geestelijke nood verkeert. Toen ik het gelezen had heb ik op het punt gestaan in m'n auto te stappen en naar 'm toe te rijden". De heer Roolvink neigde ertoe de heren Algra en Biesma gelijk te ge ven, maar keerde zich anderszijds scherp tegen de opvatting, dat de overheid als censor zou moeten gaan optreden. LOOD OM OUD IJZER Het waren ook de jongeren die kritiek hadden op de houding van de a.r.-4ractie en met name van naar tegenover het kabinet-Cals. De heer De Graaf: „Uit de geest van het betoog van de heer Roolvink proef ik, dat hij niet voldoende steun wil ge ven aan de plannen van dit kabinet waarmee ik bijzonder gelukkig ben". De heer Van Putten: „De heer Roolvink wil dit kabinet alleen een eerlijke kans ge ven, zo in de stijl van: we zullen wel zien wat het wordt. De lood-om-oud-ij- zer-theorie van de heer Roolvink spreekt mij niet aan. Als het de ARP te doen om de zorg voor de zwakken, dan zie nog niet hoe dat met de liberalen te halen valt." De heer Roolvink hield vol, dat als het om de diepste verschillen gaat, een keu ze tussen socialisten en liberalen lood om oud ijzer is. Het is de ARP erom begon nen: met wie kan ze haar program op een bepaald moment uitvoeren. „Ik wens me niet te binden. Ik doe vandaag geen keuze". Wat de tweede tranche van de belastingverlaging betreft: het frac tiestandpunt is dat die moet doorgaan. „De heer Berghuis heeft het probleem van het al of niet doorgaan gesteld, maar hij heeft als partijvoorzitter bepaald meer vrijheid". De heer Roolvink achtte het niet uitgesloten, dat als het kabinet tot besnoeiing van de uitgaven over zou gaan, de a.r. fractie opnieuw zal verlan gen dat de post voor ontwikkelingshulp onaangetast blijft. Aan het begin van de bijeenkomst herdacht het convent staande wijlen prof. Anema, de Indonesische oud-pre mier Sjahrir en de door Indonesië geëxecuteerde Ambonezenleider dr. Soumokil. In zijn herdenkingswoorden zei dr. Berghuis o.m.: Wij hebben niet tijdig begrepen wat er in Indonesië na de oorlog aan de gang was en wat onze taak daar was". „Beiden. Sjahrir en Soumokil, hebben zich, zij het vanuit verschillende idealen, ingezet voor de ontwikkeling van hun Cand. Beiden Roolvink naar happening bij Lieverdje (Van onze parlementsredactie) UTRECHT AR-fractieleider Roolvink zal binnenkort naar een happening bij het Amsterdamse Lieverdje gaan kijken, zo deel de hjj zaterdag in Utrecht het AR-Partijconvent mee. „Ik zeg het maar vantevoren, zodat u niet hoeft te schrikken als u het in de krant leest. Tot het bezoek aan de happening is besloten tij dens een gesprek met Amster damse vrienden". Stem uit de zaal: „Haar laten knippen". De heer Roolvink: „Ik laat eens in de vier weken m'n haar knip pen". Partijvoorzitter Berghuis sprak de hoop uit, dat de heer Roolvink niet wegens deelname aan een ordeverstoring achter slot en grendel gezet wordt. (Van sociaal-economische redactie) DEN HAAG Tegen de verwachtin gen van zaterdag in zal vandaag alsnog het gesprek tussen de regering en bedrijfsleven over de instelling van loonplafond van 7pct. plaats hebben. De regering wenste het beraad zo snel mogelijk te voeren. Daar een aantal voor zitters in de loop van de dag verhinderd was zal het gesprek nog hedenavond Den Haag worden gevoerd. Namens de regering nemen hieraan deel de ministers Veldkamp (Lonen). Den Uyl (Prijzen). Biesheuvel (Land bouw) en Smallenbroek (Ambtenaren). Het bedrijfsleven wordt vertegenwoor digd door zeven voorzitters, namelijk de drie voorzitters van de werknemersvak- centralen, de vier voorzitters van de centrale werkgeversverbonden en een representant van de landbouw en een van de middenstand. PARIJS Minister Luns is vandaag uit Parijs, waar hij zaterdag aankwam, vertrokken naar Tanararive, waar hij een ministerraadsvergadering zal bijwo nen van de associatie tussen de EEG. Malagasië en achttien Afrikaanse landen. Tijdens het huishoudelijk gedeelte van de vergadering werden de jaarverslagen de partijinstanties goedgekeurd. (Advertentie) Lekker en gezellig: vla-flip met slagroom! Ga meer naar Hoge Veluwe AMSTERDAM Afkondiging van een loonstop op basis van zeven procent is zinloos. Verhoging van Indirecte belastin gen is voor ons al evenmin een te verte ren zaak, ztcide zaterdag drs. G, M. Ne derhorst, socialistisch fractievoorzitter In de Tweede Kamer, op een bijeenkomst van de PvdA die In het teken stond van plaatsbepaling dezer partij. Eerder valt te denken aan het uitstellen van het tweede deel der huurverhoging alsmede aan het invoeren van nieuwe sociale wet ten met ingang van het komende jaar. heeft gewerkt en raadde het kabinet aan zich op de Hoge Veluwe terug te trekken teneinde over „hete hangijzers" tot een beslissing te komen. w ensen De heer Nederhorst drong in het bij zonder aan op het tot stand komen van regelingen voor de speculatiewinstbe lasting, de herziening van de Onteige ningswet, voor het voorkeursrecht voor grondaankoop door de gemeente en voor de verlichting van de vrijgezellenbelas ting. Wanneer dit gebeurt is er, ook na de laatste verkiezingen, voor ons geen aan leiding onze koers te wijzigen, aldus de spreker, die er de nadruk op legde, dat zijn partij dan trouw zal blijven aan het regeringsprogram. Geen democratic ie eerste Kamer stellig niet de bedoeling de kunst of het moderne levensgevoel aan banden te leggen. De Vrijheid van me ningsuiting of kunstopvatting is door hem op geen enkele wijze aangetast. Al leen het subsidiebeleid is in het geding. „In de kritiek op de heer A-gra kan iets zitten van een niet willen accepteren normen, die toch overeind gehouden moe ten worden subsidie kan laten afbreken". Het ap> plaus dat hierop volgde, brak dr. Berg huis af met: „Ik vind het probleem te moeilijk om blij te kunnen zijn met dit Later op de dag zei hij: „Als men eenmaal voor staatssubsidie heeft geko zen, wordt het erg moeilijk een keuze te maken tussen wat wel en niet voor die subsidie in aanmerking komt. 't Is voor de overheid een bijzonder gevaarlijke weg om buiten de wet en rechterlijke macht om grenzen te gaan trekken. Ik geloof niet dat een schrijver als Van het Reve koopmanschap wil bedrijven met zijn geestelijke nood. Ik ben zeer onder de indruk gekomen van het interview dat Bibeb met hem heeft gehad. Daarin —r wordt duidelijk dat deze man i„ „rote fiscale sfeer te dekken. „Als echter het begrotingstekort '67 al te groot wordt. b.v. anderhalf a twee miljard, dan kan er geen sprake zijn van een adequate verhoging van de in directe belastingen, van een verhoging in dezelfde mate al swe dit jaar hebben gehad. Dan zal ernstig gestreefd moeten worden naar inperking van het pro gram", aldus de heer Roolvink. Wat het loonbeleid betreft, achtte hij het „bijna uitgesloten" dat de regering nu halverwege de rit de contracten zou kunnen gaan vastnagelen op 7 pet. „Wat laat men eigenlijk nog aan het overleg Fractieleider Roolvink: Loonplafond 7 pet Hij achtte „het niet tijdig uit de verf komen van het regerings program", dat v d d Hat o„k dfBanwT£Si£r:i jsu-s ïSrrfS. Idomoor.*. ..dus do soclails.tsohk voor- man, die stelde dat de geruchten over een kabinetscrisis (zo graag door de libe rale beer Toxopeus en de zijnen verkon digd) geen enkele grond vinden in de verhouding tussen de regeringspartijen. In zijn betoog schonk hij verder onder meer aandacht aan het vraagstuk dei- voorlichting, met name via de tv. Van werkelijke voorlichting is weinig sprake, zo meende hij Daardoor groeit de afstand kiezer-gekozene. Districten UTRECHT „Wij laten van- 'Jlt11 mete°staa°tï daag geen „nee" horen, niet tegen een verhoging van de rijksuitga ven in 1967, noch tegen een ver hoging van de indirekte of de di- rekte belastingen. Wij staan open voor overleg. Maar dat wordt ons vrijwel onmoge lijk gemaakt door de PvdA-uitspraak, afkomstig van o.m. de heer Roemers, dat een nieuwe verhoging van de indirekte belastingen, die de grote massa treft, niet te verteren is". Dat zei zaterdagmiddag de AR-fractie- lelder B. Roolvink in zijn rede voor het ARP-eonvent te Utrecht. Hij zag geen mogelijkheid om de honderden miljoe- bijna uitgesloten parlementsredactie) wend de vinger meende te moeten ophef fen, heeft met dwarskijkerij niets te ma ken. De finaneieel-eccnomische ontwikke ling wijst uit. dat het heel moeilijk kan worden om het kabinetsprogram uit te voeren. Men kan wel meer geld in de samenleving stoppen, maar als dat tenge volge van de gespannen arbeidsmarktsitu atie opgebruikt wordt via prijsstijgingen zonder dat de produktie ook maar iets wordt verhoogd, lost men niets op. Dan neemt men het ene knelpunt weg om er het andere voor in de plaats te stellen. De moeilijkheden rond de begrotings voorbereiding voor '67 besprekend, noemde de heer Roolvink het een „ernstige tekortkomen" („om geen gro ter woord te gebruiken") in het beleid van minister Vondeling, dat deze in de ming beheerst. Gehele of gedeeltelijke invoering van een districtenstelsel (zoals Engeland dat bijv. kent) zou volgens drs. Nederhorst wel eens noodzakelijk kun nen blijken. In zijn fiscale beschouwingen merkte hij nog op dat de invoering van de belas- ting-spaarbrieven, door minister Vonde ling voorgesteld, door de Kamer niet zal worden aanvaard. lijkheid daartoe is althans zeer beperkt, „Ik zeg niet dat er niet over te praten valt. Ik zeg niet categorisch nee, We moeten de zaken op eigen merites bekij ken. Maar er zijn honderden miljoenen extra nodig in 1967. En dan kan men er niet omheen: de oplossing zal in hoofd zaak in de indirekte sfeer moeten wor den gezocht". De PvdA (Roemers. Nederhorst) wil het echter zoeken in de vermogenssfeer. Dat zou, gezien de omvang van het te dekken tekort, een enorme verzwaring van de vermogensbelasting betekenen Maar ook al zou men deze (dit jaar ai verhoogde) heffing tot 10 promille opvoe ren, dan nog zou dat slechts ƒ160 mil- ioen opleveren, wat natuurlijk als dek- :ingsmiddel lang niet genoeg is. Afge- een urie ™et*F no*e zien daarvan is er het rechtvaardigheids- zant*berg met hun blote handen te aspect. Rechtvaardigheid ken geen loon- hebben afgegraven, hebben twee va- erens. Men mag de vermogensbezittel s ders in het Drentse dorp Roden zater- '"- dagavond de stoffelijke overschotten van hun 10-jarige zoontjes Jan Hoek stra en Harmen Zikken gevonden. RODEN Na een drie meter hoge (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De voorzitter van de ARP, dr. W. P. Berghuis, wil de naam „Evangelische Volkspartij" graag ingevoerd zien als ondertitel voor zijn par tij. „Dat spreekt toe", zei hij zaterdagmiddag op het AR-Partijconvent in Utrecht. „rijkelijk laat", dat de overheid nu pas Meegedeeld werd, dat de ARP aan het eind van het jaar 100.000 leden kan Tet, hct hednjfslever gaat praten ^over tellen. Ze groeit op het ogenblik met een gemiddelde van 20 nieuwe leden J~ 1 per dag. de loonontwikkeling die al sedert 1 janu ari aan de gang is. Er zijn al verschil- lende contracten goedgekeurd die ruim i boven de 7 pet. liggen. Ernstige zaak heft, is immers dubbele belasting. Boven dien: als men doorgaat al te zware lasten op de vermogensvorming te leggen, werkt men de belastingvlucht in de hand en slacht men de kip met de gouden Onbehagen Behalve de begrotingsmoeilijkheden ligt er voor de regering de netelige loon- en prijsproblematiek. In drie jaar tijds zijn de prijzen met 5 pet. gestegen. Van het voortschrijdende inflatieproces wor den vooral de toch al bedreigde groepen (boeren, middenstanders, vergeten groe pen) de dupe. Het gevoel van onbeha gen daarover explodeerde op 23 maart. Voor de prijsstijging stelde de heer Rool vink overigens zeker niet (alleen) dit kabinet aansprakelijk. Men zou zelfs kun- De jongens waren 's morgens om tien uur van huis gegaan en zoudeit tegen etenstijd weer thuis. zijn. Toen dat niet gebeurde, rees de ongerustheid in beide gezinnen, vooral toen een jonger broertje van Harmen Zikken zich herinnerde de jongens te hebben zien spelen in een afgegraven sleuf van een riool. Direct gingen beide vaders kijken en wat zij al vermoedden bleek waar te zijn: zij vonden een van de wanden ingestort. Na een uur hadden beide mannen de berg weggegraven en von den hun beide zoontjes. Ze waren toen al overleden. u0.*> r Volgens de politie moeten Jan en SS ST4' S De financieel-economische problema tiek vormde de hoofdmoot van de uitvoe rige rede waarin de heer Roolvink zater dag verantwoording aflegde over het be leid van de a.r. Tweede-Kamerfractie. De moeilijkheden waarvoor de regering zich op het ogenblik ziet geplaatst, achtte hij niet gering, maar met partijvoorzitter dr. Berghuis was hij het eens, dat een kabi netscrisis nu „nationaal en uit een oog punt van democratie een zeer ernstige zaak zou zijn". De heer Roolvink zei, dat de a.r. frac- i tie haar uitspraak: „Wij willen dit kabi- i net een faire kans geven" tot op de dag van vandaag heeft waargemaakt. „En ik 1 geloof dat we het ook kunnen blijven waarmaken". Men heeft het kabinetspro- gram ten onrechte een socialistisch pro- gram genoemd. Vergelijkt men het met het a.r. Program van Actie, dan kan men 1 zeggen: „Het regeringsprogram bevat volop ar. programpunten". „Wij lopen niet voor welke kar dan ook 't Is niet essentieel met wie ons piogram wordt uitgevoerd, maar dat het wordt uitge- Dat de fractie niettemin waarschu- begroting-1966 op geen enkele wijze rekening heeft gehouden met het door gaan van de tweede tranche der be lastingverlaging op 1 januari 1967 (dèt die doorgaat, staat volgens de heer R. vast». Daardoor moet voor '67 al direkt gerekend worden op een inkomstenval van rond 700 miljoen (beter gezegd: met een Sterke vermindering van de stijging der rijksinkomsten). „En dat bij een zo ambitieus regeringspro- Conclusie: tenzij de regering extra lasten aan dc bevolking oplegt, zal het uiterst moeilijk zijn om een sluitende begroting te verkrijgen. Men komt ge woon ruimte te kort. Voorop dient te staan, dat de overheid niet inflatoor mag financieren. Het begrotingstekort valt dus niet met leningen te dekken. De oplossing moet dus worden gezocht in de fiscale sfeer. vink het vrijwel uitgesloten om de over heid via de direkte belastingen aan be langrijke inkomsten te helpen. De moge- het echter een onbevredigende zaak. dat het prijsbeleid door de overheid in onder delen van procenten wordt gereguleerd, terwijl diezelfde overheid in het loonbe leid^ afwijkingen met procenten tole- Wat het fractiebeleid in het verleden betreft zei de heer Roolvink: „Wij zijn op bepaalde punten (textiel en schoeisel) meer regeringsgetrouw geweest dan de twee andere regeringspartijen. Zowel ten aanzien van de belastingverhogingen als de huurverhoging hebben wij ons zeer loyaal opgesteld. Wij blijven staan voor ons gegeven woord op bepaalde punten... eh....op alle punten". Het systeem van belastingsptfarbrieven blijft de fractie afwijzen. „Liever geen verlichting dan deze". De regering zou er goed aan doen het voorlopig verslag van de Kamer voorlopig niet te beantwoor den. Voor alle duidelijkheid stelde de heer Roolvink aan het begin van zijn rede. dat in deze conventsvergadering niet het standpunt van de a.r. Tweede-Kamerfrac tie kan en zal worden bepaald. „Dit in tegenstelling tot wat als we de kran ten mogen geloven de PvdA vandaag in Amsterdam van plan is te deen". Wat de koers van de ARP betreft: die wordt door de partij zelf bepaald. moeterr ze daarbij een enorme klomp zand over zich heen hebben gekregen. Roden rouwt nu, want al eerder in de afgelopen week verloor het dorp bij verkeersongelukken twee kinderen en twee volwassenen. „Dominiale" blijft voorlopig werken KERKRADE Drieduizend met ontslag bedreigde mijnwerkers van de „Dominiale hebben zaterdag de officiële aanzegging gekregen, dat de exploitatie in de eerstkomende jaren zal worden voortgezet. In een nog nader te bepalen vorm. waar bij de Staa'smijnen een be langrijke rol gaan spelen, zal een defini tieve oplossing worden gezocht. Een en ander werd meegedeeld op een bijeenkomst van de r.k.'mijnwer- kersbond. die blijft staan op ha» eis dat geen mijn gesloten zal worden zonder vervangende werkgelegenheid voor de gedupeerden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5