Weekagenda Antoniuskerk zaterdag geopend Koninklijk goud voor mej. Jansen te Voorschoten Leidenaar (20) bijt en slaat agent Burgemeester V an Berckel te Noordwijk overleden Achtentwintig jaar lang burgemeester, in Voorhout en Noorclwijk Fusie tussen Hervormden en Gereformeerden? de o Diamanten en gouden doctoraat LEIDEN Heden is het zestig jaar geleden, dat mr G. W. Beeger, geboren te Meester Cornelis en thans wonend te Hilversum, promoveerde tot doctor in de rechtswetenschappen aan deze universiteit. Morgen zal het vijftig jaar geleden zijn, dat prof. dr. G. C. Heringa, ge boren te Fort de Koek en thans wo nend te Midlaren (Gr.) aan deze uni versiteit promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Geslaagd voor examen reddend zwemmen LEIDEN De volgende jeugdleden van de Leidse Reddingsbrigade slaag den voor het examen reddend zwem men Jeugdbrevet 1: de dames S. J. W. Broerse, J. M. Derksen en C. A. Wolffenbuttel en de heren F. J. van* Dorp A. G. Lammerdin, J. Schipper; Jan Zwikker en Joost Zwikker. Jeugdbrevet III: de dames L. M.- Koolhaas, W. W. Lans en H. A. van Strater en de heren G. J. van Baaren en M. Schenk. Toneelavond van TOP LEIDEN De toneelafdeling van de dit jaar 21 jaar bestaande amuse mentsvereniging ..Tot Ons Plezier" (T-O.P.) heeft traditiegetrouw het win terseizoen afgesloten met een toneel uitvoering- In de grote zaal van ..Den Burcht" gaven de TOP-tonelisten zaterdag avond een opvoering van „Het geheim van Dr. Spencer", een geheimzinnig spel in vier bedrijven, dat in de der tiger jaren door mr. H. M. Planten werd geschreven. Na het welkomstwoord wijdde de voorzitter van „TOP", de heer F. Mul der, enige woorden aan de nagedachte nis van regisseur Louis van Velsen, die enige weken geleden onverwacht overleed. Het onverwachte overlijden van haar regisseur heeft TOP's toneelafdeling uiteraard voor de nodige moeilijkheden gesteld- TOP's „oudgediende" Piet Maaskant nam de regie op zich met als assistent de aankomende tonelist Nico Leget. Alles pleit voor TEL EFUN KEN bandrecorders Heinkelclub Leiden vierde tweede lustrum LEIDEN Zaterdag vierde de Hein kelclub Leiden haar 2e lustrum. In het kader van dit programma werd zater dagmiddag een opdrachtenrit verre den, die door een der mooiste streken van het poldergebied in Zuid- en Noordholland voerde. Na afloop van deze rally volgde een gezellig samenzijn. Zondag werd, als laatste onderdeel, op de terreinen van Royal Mac Bee N V., een behendigheidswedstrijd ver reden. niewe leidse courant maandag 16 mei 1966 LEIDEN In de nacht van zaterdag op zondag is om ongeveer half vier een 20-jarige Leidenaar aangehouden, die in de Trekvliet langs de Rijn- en Schiekade in een kano voer. In de kano bevond zich nog een tweede, onbe kend gebleven persoon, terwijl de kano werd gevolgd door een roeiboot met zes personen. Omdat het gezelschap zich luidruch tig gedroeg en de boten geen licht voerden, sommeerden surveillerende agenten de inzittenden naar de kant te komen- Aanvankelijk werd daaraan geen gehoor gegeven. Toen de kano aan de was, weigerde de Leidenaar uit te stappen. Hij weid door een hoofdagent op de kant ge trokken, waarna beiden in een vecht partij verwikkeld raakten. Beiden vielen daarbij in het water, waar de onwillige Leidenaar de agent in het gezicht beet. Door de andere hoofdagent weiden ze weer op de kant gehesen, maar toen begon de kano-vaarder met een roei spaan op zijn tegenstanders in te slaan, waarbü dezen lichte verwondingen op liepen. Ten slotte dook hij in het water en zwom hij naar de overkant. Later werd hij in de Hortus aangehouden en ter zake van verzet ingesloten. Kind van melkboer verongelukt LEIDEN In het Academisch Zie kenhuis is de driejarige kleuter J. B. uit Bodegraven overleden aan de ge volgen van een tragisch ongeluk. Op 7 mei liep het ventje mee naast d# bakfiets van zijn vader, die melkhan- delaar is. Hij kwam te vallen en werd door de bakfiets, waarop enige bussen melk stonden, overreden. Dronken op brommer LEIDEN Op de Lage Rijndijk ia gisteravond om half acht een 47-jarige inwoner van Leiden, die onder invloed was, met zij-n bromer gevallen. Met een hersenschudding en wonden aan het gezicht is hij naar het ziekenhuis ge bracht. Bromfiets in brand LEIDEN Op de Haagbrug is gis teravond om kwart over tien een bromfiets van een 25-jarige Leidenaar bij het starten in brand gevlogen. De brandweer heeft het vuur met twee nevelstralen geblust; de bromfiets werd geheel vernield. Leidse Invalidenbond LEIDEN De plaatselijke afdeling van de Algemene Nederlandse Invali den-Bond bestaat 20 jaar. Ter gelegen heid hiervan wordt zaterdagmiddag van half 3 tot half 5 een receptie ge houden in rest .urant Den Burcht. Burgemeester De Kool te Voor schoten reikte zaterdagmiddag de gouden medaille, behorend bij de orde van Oranje-Nassau uit, aan mejuffrouw Jansen, onder wijzeres aan de Hervormde school. Foto N. van der Horst. Zaterda g !m. Leiden Tuinbouw en Plantkunde: cursie naar buitenplaats De Vrije Blik Wassenaar, 10 uur ïehoorzaal, receptiekamer, 11 i digin-g mevrouw T. Otterspeer dienst van Gehoorzaal) id. Leiden Kon. Ned. Natuurhist coursie naar MeijendeL eugdgebouw HoogL Kerkgracht 44, herv. jongerensoc., instuif me iek, biljart en gesprek, en O.: morgenexcursie naar het Pastmuseum Den Haag, 10 uur. a chouwburg. 8 uur: K. en O.-toneel. ge T>trum met ..Liefdes loze les". v >en Burcht, half 3 tot half 5: receptie ij eling Leiden Algemene Ned. Inva- :n-Bond t.g v. 20-jarig bestaan. 'EGST GEEST: Sint Jorismarsen. ning 2 uur kasteel Oud-Poelgeest 'EN HAAG: Diligentia. 2.15 uur: Are- met „De prins uit het zuiden", 8. Nieuwe Komedie met Claus' „M i kijk, zonder handen" >EN HAAG: Schouwburg, 8.15 uu sche Comedie met „Een zondag York". Zondag jjapemburg 10, 8 uur: Jongerensoc. De "n 1, film „Het begin van het leven''. S^aan Welke apotheek? keor?t eopend voor spoedeisende gevallen cJ>theek Reijst, Steenstraat 35, (36. Films rstjamera (2.30, 7 en 9.15 uur); donder- i: Volwassen kinderen: 24 uur: Het s waarin ik woon; vrijdag: De dame het hondje: .4 uur: De brief die it werd verzonden. ■ido (2.30, 7 en 9.15 uur): Lady L jaar). N Zoekt U een goed ANKER HORLOGE voor 30.- en 40.- Of het allerbeste van 200— en 400,- Horloger v. d. Water - Haarlstr. 181 heeft het. Eterna - Certina Prisma - Junghans - Ewe - Anker - Roamer. Altijd voordelig. Maandag de gehele dag gesloten. Luxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Verboden seks (18 jaar). Rex (2.30. 7 en 9.15 uur): De naakte wereld (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Zo doen de Zweden het ook nog eens een keer (14 jaar) Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Thun- derball (18 jaar). Tentoonstellingen Rapenburg 73: tentoonstelling van gouaches en schilderijen van Jan Beute- ïer, van 13 mei tot 9 juni. Galerie Walenkamp, Nieuwsteer 11 cieanart van Hans r'risch (van 23 april tot 25 mei) dag. van 11J18 uur; zon dags gesloten Janvossensteeg 59, De Ruif: aquarel- en en tekeningen van H. J. Slijper, ran 14 mei tot en met 10 juni. WASSENAAR: kunstzaal Beuff, Hoflaan 7: tentoonstelling van gouaches van Gemit van der Ven. van 14 mei tot en rnet 2 juni, dag. van 10 tot 5 uur, ook op dinsdagavond van 8 tot 10 uur, zon dags gesloten. De Lakenhal: tentoonstelling tg.v. eeuwfeest Mij. Ned. Letterkunde, van rei tot en met 12 Juni. op. Hierna deed de burgemeester een stap terug. Hij gaf de klas van juf frouw Jansen gelegenheid haar het eerst te feliciteren. Iedere leerlinge had een boeketje bloemen. Terwijl de „gouden" juffrouw met de armen vol bloemen stond, zongen alle aanwezigen het Wilhelmus en daarna een speciaal feestlied. De receptie liep zo druk, dat alle aangekondigde sprekers af zagen van hun toespraak Aan de receptie ging een herden kingsbijeenkomst vooraf, die werd ge leid door ds. Kr. Smit, Geref. predikant en ds- E. Saraber, Hervormd predikant- Oud-leerlingen kregen de gelegenheid per autobus de nieuwe uitbreidingen het dorp te zien. Deze bustocht, die elik half uur met een andere groep werd gemaakt, bracht aan het licht, dat de straten in de nieuwe wijken zeer smal zijn en dat Voorschoten wel Gouden Jacobsstaf voor twee Voorschotellaren LEIDEN Tijdens een plechtigheid t het districtshoofdkwartier werd aan oubaas Joh. Stuiver en hopman J. H. van der Steen, beiden uit Voorschoten, de padvindersonderscheiding „De Gou den Jacobsstaf" uitgereikt door oubaas A. Valkenburg namens het Nationaal Hoofdkwartier der N.P.V. Beide leiders hebben zich zeer verdienstelijk ge maakt voor de gehandicapte padvin- dersgroep „De M'Hala Panzi Post- groep". Oubaas Stuiver zei in zijn dankwoord, de onderscheiding te be schouwen als uitgereikt aan de gehele M'Hala Panzigroep. Hij zag hierin een aanmoediging op de ingeslagen weg voort te gaan. De r.k. Antoniuskerk, op de boek van de Churchill-laan en de Vijf-Mei laan, is zaterdag geopend. Zij Ls een esthetische verrijking voor de flat- wük Zuid-West. Het is de architect niet uitsluitend te doen geweest om het maken van ruimte voor kerk diensten. Dit Ls een gebouw gewor den met een uitgesproken karakter, zonder dat de ontwerper in opsmuk verviel. Het is een feit. dat de Kerk in haar bouwsels in deze tijd moeilijk meer kan domineren- Vroeger torenden de kerken in het middelpunt hoog bo ven dorpen en steden uit- Dat kan niet meer. De moderne kantoor- en woningbouw doet de kerken een toontje lager zingen maar bovendien is in de kerk zelf het besef door gedrongen dat in haar gebouwen haar dienstbaarheid tot uitdrukking mag komen. Geen overheersing meer maar dienst in liefde en nederigheid Toch zou men planologisch bezwaar tegen die object op dit „strategische punt" in Zuid-West kunnen hebben- Een wijk heeft nu eenmaal voor een harmonische structuur en haar vi suele presentatie bepaalde accenten nodig, ook in zijn bijzondere bebou wing. wil zij althans niet uitsluitend door woondozen worden gekenmerkt. De planologische dienst van de gem. stelde aanvankelijk de eis dat op dit centrale punt een markant kerkge bouw zou verrijzen. Het eerste ont werp voor de Antoniuskerk leek Hl 'ij::- daarin te voorzien- Hel bleek ev« wel te kostbaar te zijn en dus kreeg de architect de opdracht een eenvc diger ontwerp te concipiëren. De accentsies ging hiermee teloor. Het resultaat was een op zichzelf be koorlijk maar wel plat ontwerp dat op geen enkele wijze uitspringt, noch ten opzichte van de omgeving, noch in zijn eigen verhoudingen. Terwijl toch ook een eenvoudig ontwerp markant kan zijn- De bevrijdings kerk bijv-, onbetwistbaar de min dere in karakter, zou met haar hoge slanke toren aan dit middelpunt van Zuid-West meer cachet hebben ver liet is jammer als men louter door kostenbesparing deugdelijke princi pes moet loslaten- Anderzijds mogen planologische eisen de kerk niet op onverantwoorde kos ten jagen. Wellicht moet in zulke ge vallen een bijzondere subsidierege ling worden overwogen. Er zijn plaatsen in ons land waar de ge meente zelf, tot verfraaiing van dorp of stad, tot torenbouw (met carrillon zelfs) is overgegaan. Foto N- v. d. Horst Na een slepende ziekte59 jaar oud (Van een onzer redacteuren) gemeester te Voorhout, een post die hij in juni 1938 kreeg, na de beëindi- diging van zijn studie in de rechten aan de Leidse universiteit. Burgemees ter Van Berckel was in Den Haag ge- In ziekenhuis De burgemeester overleed gister avond even na tien uur in het acade misch ziekenhuis te Leiden, waar hü enige weken geleden werd opgenomen toen zijn toestand verslechterde. Woensdag jl. werd hem het sacrament der zieken toegediend. Hij laat een vrouw en twee kinderen achter, een zoon en een dochter. Tegen de middag was nog niet be kend, wanneer de begrafenis zou piaata hebben. Vermoedelijk zal dat vrijdag worden, omdat de burgemeester veel familie in het buitenland heeft, die moeilijk woensdag reeds in Noordwijk kan zijn, terwijl de donderdag uitvalt omdat het dan Hemelvaartsdag is. Vanmiddag vergadert het ge meentebestuur met het comité „Honderd jaar badplaats" om zich te beraden over de vraag of de feestelijkheden in verband met he* eeuwfeest van de badplaats al dan niet doorgang zullen vinden. Functies De overledene vervulde naast zijn burgemeesterschap tal van functies. Zo was hij onder meer bestuurslid van het Contact Noordzeekustgemeenten, lid van de commissie internationale aangelegenheden van de Vereniging voor Nederlandse gemeenten, ere voorzitter van de Stichting VW Noordwijk, lid contactorgaan recreatie gebieden van de Vereniging van derlandse gemeenten, en voorzitter van de plaatselijke commissie van de KNZHRM. ■burg, 8 uur: K. en O.-toneel, 'j«- "Hotrum met „Liefdes loze les", j Foyer, Gehoorzaal. 8 uur: afd. Leiden w u IVD-, voorlichting met betr. tot ge meenteraadsverkiezingen. OEGSTGEEST: Zendingshogeschool. 8 Hr: Geref. en Herv. zendingscommis les. A van der Bijl over „Vijf jaar m tnding in West-Irian". II t DHN HAAG: Schouwburg, 8.15 k Dinsdag Bdhouwburg, 8 uur: Nieuw Rott To- el met „Een jaar voor iedere roos". Maranathaikerk, L. Morsweg, 8 uur: atelijke vergadering Christen-vrou- nfoond tg.v. 45-jairig bestaan. V^J. jtadihuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw- ids Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Emigratiecentrale. Ia Jchelpemkade 6, 8 uur: afd. Leiden 'm. Ned. Natuurhist. Ver., A. G. van 'rdersi over ••^en )aar Meijendel". onneratDEN HAAG: Kon. Schouwburg, 8.15 n wil r: Nieuw Rott Toneel met „Amphi- benóen Woensd», ïctie. Ilmzaal academiegebouw Rapenburg, is in uur: forum P.v.d.A., P.S.P. en C.PN. Van verband met gemeenteraadsverkie- ïetrokhger.. ["rouwkamer stadhuis, 4 tot 6 uur: ting sociaal raadsman, bilera Bogewoerd 126, 10.30 uur voorm.: Mij. totterd d. Letterkunde, onthulling gedenk- jorber Frans van Lelyveld (eeuwfeest- 1 *'an Bring), irderk Lankerthal, 3 uur: Mij. Ned. Let- 5 jew kunde, opening tentoonstelling t.g." i geto owfeestviering. r alle Gebouw G.G. en G.D., Roodehburger- rat la, 4 uur: plaatslijk comité Be- ófcngsonderzoek Tuberculose Leiden. 1 1 Aytaneum, 8 uur: laatste voorstelling i Salon Indien, r HAAG: S ible met „De drie zusters". Donderdag Cantine Clos en Leembruggen, Derde Hienivestgrach't 3, 7.15 tot 9.30 ilavond Philateldca. Aid. Leiden Ned. Chr. Reis-Ver,: :ht naar Harderwijk en Urk, vertrek ji 8.30 uur van Stationsplein. 'OEN HAAG: Schouwburg, 2 uur: 'oorzlfagsohe Comedie met „V en niets", 8.15 uur: Haagsche Comedie enomnet „Prof. Bernhardt", d- VrfcCHEVENINGEN: Kurzaal, 8.15 uur: clka^nse zanggroep Les Compagnons de Chanson, ruide Vrüdag higeslOe Doelen, 11 uur: aandeelhouders- rgadering Wernink. ipenburg 10. 8 uur: tienersoc. nster, spelletjes en band Milk Cow oud- feuiderkerk, 8.15 uur: concert Leids itenkoor en -orkest IgXehoorzaal, 8 uur: Fons Jansen, her- ging programma „Hoe meer zielen'' aten d «ewelfkamer academiegebouw Webburg. 8 uur: Democr. *ver. Politeia, dr. G. Harmsen 3 ialisme en automatic Al ■aal Kondngskerk, Noord. 7.30 tot 10 ruilbeurs voor verzamelaars. Jehoorzaal, 2 uur: Mij. Ned. Letter- d de, herdenking tg.v. eeuwfeest ge- gd door receptie o-ring van toneelstuk door Studio in |3'V® 'ouwburg om 8.30 uur nam. Antoniusclubhuis. 8 uur: feestavonc u jarige chr. korfbalvereniging Pernix )EN HAAG: Diligentia. 8.15 een i-uwe Komedie met première ziek g0 claus' „Mama, kijk, zonder han- ■n? Zij NOORDWIJK De burgemees ter van Noordwijk, mr. G. F. W. t Berckel. is overleden. 59 jaar oud. Reeds geruime tüd leed hü aan een slepende ziekte, waarvoor hü opge nomen is geweest in het academisch ziekenhuis te Leiden. Na observatie in het ziekenhuis werd hem thuis drie maanden rust geadviseerd en toen reeds werd duidelijk, dat er weinig kans was on herstel De heer Van Berckel, sinds 1946 burgemeester te Noordwijk. was een niet alledaagse verschijning. Een man met losse, vlotte gebaren en een flux de bouche die zijn weerga niet had. Op het eerste gezicht meer artiest dan magistraat, terwijl hij het beide Kunstenaar Mr. Van Berckel verstond de kunst de kleuren te schakeren tot een boei ende compositie, niet alleen en in de eerste plaats met verf en penseel, maar ook in intermenselijke verhou dingen. Hij was er sterk in mensen met aan elkaar tegengestelde karak ters en belangen bij elkaar te bren gen, bij elkaar te houden en met vrucht te doen samenwerken. Juist hierin lag de grootste be tekenis van zijn burgemeester schap. Meer kunstenaar dan ambte naar, inspireerde hij zijn mede werkers door zijn speelse fantasie, hen overrompelend. Tact. mense lijkheid en diplomatieke begaafd heid deden hem zijn de man die tegenstellingen wist te overbrug gen. een knap voorzitter van de gemeenteraad, die voor geen en kel gat was te vangen. Zijn trots was, dat zelfs na de rumoerigste vergadering de Noordwijkse ge meenteraadsleden als vrienden scheidden. In 1958 vierde mr. Van Berckel zijn 12M;-jarig jubileum als burgemeester van Noordwijk. Bij die gelegenheid is hij van vele kanten geprezen. Het overduidelijk, zo werd toen ge dat de burgemeester zich met grote energie en vasthoudendheid voor de belangen van Noondwij'k heeft ingezet. „Voornamelijk door de gave van mr. Van Berckel met veel humor de scherpe kanten eraf te slijpen, is de goede verstandhouding in de gemeen teraad nooit verstoord. De belangen van de groten en de kleinen zijn bij de burgemeester veilig. Met bewonde ring hebben wij u steeds gadegesla- gn, zo heette het voorts, vooral bij de ontvangst van buitenlandse gas ten". Belangstelling Ook de ambtenaren waren ingeno- en met de heer Van Berckel. Zij verheugden zich erover, dat hij steeds waardering voor hun werk toonde en altijd belangstelling had voor het per soneel in dienst der gemeente, van hoog tot laag. Drie jaar geleden herdacht mr. Van Berckel zijn zilveren jubileum als burgemeester. Voordat hij naar Noord wijk kwam. was hij namelijk burge- Eeuwfeest Hervormde school VOORSCHOTEN Zaterdag werd het eeuwfeest van het protestants- christelijk onderwijs gesloten met een grote reünie voor oud-leerlingen boven de 23 jaar. Oudste leerling was de 96-jarige heer J. van Os uit Voor schoten en mejuffrouw I. van der Plaats had voor deze reünie een reis ge maakt van Canada naar Voorschoten! Een duizendtal oud-leerlingen maak te de feestavond mee. Vijfhonderd mensen woonden de herdenkingsbijeen komst in de kerk bij en enige duizenden belangstellenden bezochten de receptie. De receptie had een verrassend be gin. Burgemeester L- de Kool bracht dank aan alle werkers, die voor deze schoolvereniging hebben geijverd. Hun werk is letterlijk Pro Deo geweest. De burgemeester verzocht mejuffrouw G- T. Jansen, sedert 1931 onderwijzeres bij de Hervormde schood, om de Ko ninklijke onderscheiding in ontvangst te nemen, die haar is verleend voor haar vele werk als onderwijzeres, als diaken der Hervormde kerk en als promotor van de Christelijke Biblio theek. Burgemeester De Kool speldde haar de erc-medaille in goud, verbon den aan de orde van Oranie-Nassau, nooit een busverbinding door deze wijken zal krijgen. De tentoonstelling in de oude kleu terschool (Schoolstraat) werd zeer druk bezocht De tentoonstelling geeft een beeld van 100-jaar Voorschoten en is ook nog hedenavond geopend tol negen uur- Waarschijnlijk zal binnenkort de naam Hervormde Schoolvereniging verdwijnen en weer worden: Prot— Christ Schoolvereniging daar de plan nen tot samengaan tussen Hervormden en Gereformeerden zeer ver gevorderd Voor vele oud-leerlingen van de Hervormde school te Voorscho ten betekende het eeuwfeest een kennismaking met het nieu we Voorschoten. Zij moesten wel ervaren, dat de straten in de nieuwe wijken zó smal zijn, dat het de grootste moeite kost er een autobus doorheen te loodsen. Foto N. van der Horst. Blauwe-week-collecte LEIDEN In de week van 16 tot 22 mei wordt een zgn- blauwe-week- collecte gehouden ter bestrijding het alcoholisme- De consultatiebureaus voor alcoho lisme schrijven jaarlijks meer dan 3009 nieuwe patiënten in. Van de 20.000 ingeschreven patiënten zijn er zeker 5000 jonger dan 30 jaar- Voor de voorlichting over het alcoholvraag stuk en 't wetenschappelijk onderzoek dat daarmee is verbonden, is zeer veel geld nodig. Men kan ook een bijdrage storten op giro 7575 t.n-v- penningmeester Blauwe Week Commissie, Apeldoorn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3