Helemaal „leeggeschoten" terug naar de basis it NEEM NU IN BLIK Veel burgers onder de slachtoffers Meer Antillianen in Koninklijke Marine Havenstaking in Canada YRIjrUG 13 MKT 111.6 TAN SON NIJTH Het leek een oefening daar op die grote Amerikaanse luchtbasis van Saigon. Majoor Holmes, kapitein I^estenhaver en kapitein Barnowski slenterden onverschillig de barak binnen, die als instructiecentrum dienst deed. Ze letten zich aan een tafel, tegenover een wand, die totaal bedekt jvas met stafkaarten. Het haar van de jonge straaljagerpiloten de oudste was misschien 26 jaar was standaard gemilli- eterd. Ze hadden de mouwen van hun vliegeroverall nog op gestroopt; hun armen waren donkerbruin van de zon. J[„Okay, let's have it", zei de ren uitdrukkingsloos kijkende in- illigence-officer. „Een korte ;t kijiriefing" dit keer". !us dïEn hij vertelde dat het 416de liet \8CticaL Fighter Squadron die iorgen vijftig mijl ten noord esten van Saigon zou worden in- «zet. De „Silver Knights", zoals bijnaam van de vliegers luidde, loesten met drie F 100 Super Sa- I PlTe ^ets twee doelen bestoken, eerste werd slechts vaag gede- pieerd: op een paar plekken in lstrarf jungle moesten bommen wor- Ma*n gegooid teneinde een aktie azerrtn de landstrijdkrachten voor te Doereiden. Het tweede doel, dat een Zoetaar kilometer zuidelijker gelegen bestond uit een gehucht, dat de Vietcong versterkt zou jn. Waarnemers, die met conven- •le vliegtuigjes dagelijks bo de rimboe van Zuid-Vietnam rkelen, hadden gemeld dat erop gebonden zat, gespten zich een pistool om en grepen naar een grote, blauwwitte helm, die met vijfpuntige, gelakte sterren was getooid. „Let's go!", was het enige, dat majoor Holmes nog zei. Een half uur later joegen de piloten met hun straaljagers door de lucht. En nog een half uur la ter hadden ze per man negen duik vluchten ondernomen boven het eerste en het tweede doel. Weer een half uur later landden ze weer op Tan Son Nuth, helemaal „leeggeschoten". I Met grote transpiratieplekken op het zitvlak en op de rug zaten ze twee uur na de „briefing" op nieuw in de barak, nu voor de „debriefing". Weer een heleboel routinevragen door dezelfde intelli- gence-officer nog: 'krmoedden. Zacht eitje" len zacht eitje", dreunde de lween de intelligence-officer, jandelijk afweervuur wordt f verwacht. De communisten, .e daar zitten, hebben slechts ge uren en handgranaten bij zich". feonder zelfs gedag te zéggen, MUUfrdween de intelligence-officier. MaM een andere barak wachtte een lver»|euwe „briefing'.' z Ti-Het gebruikelijke routine- ^v^sprek begon. Vluchtleider ma- vieijor Holmes liep het boekje met van punten na. U „De boordwapens", zei hij o.m., houAijn met totaal 2400 kogels gela- r Adfn. De bommen van 750 pond, '<j> !$e we bij ons hebben, zijn voor 'ja|st eerste doel bestemd. Het v^eede doel bestoken we met na- lens Plm- Ik duik het eerste naar be" dan jij, Jack, en vervol- Jfns iii- Tom. Als ze mij te pak- krijgen, neem jij het comman- P over. Jack. Mocht er een ij, Jo^stel verloren gaan, dan is Cap 2l'anh de beste plaats om naar be- jaaieden te springen. We houden de- die zich per parachute red- 2en moet, net zolang in de gaten 26|t hij de grond heeft bereikt, enan het helikoptercommando in an Son Nuth geven we dan diens urkefs'^e °P om bem uit de 20fsh-bush te kunnen halen. Als er 's in de buurt blijken te zijn, blijven we die onophoudelijk onze boordwapens bocehie- „Lef's go!" I, 80|Dat was het. De nog altijd even i°Jverschillig kijkende vliegers D %sen zich in een jungle-groen l' rstuum' dat aan een rek hing, itroleerden de parachute, die Rapport „Een succesvolle aanval", luidde de kwalificatie van majoor Hol mes. „De zeven huizen van het gehucht, dat we moesten vernieti gen, stonden alle in brand, toen we 'het terrein verlieten. Ik weet het niet zek^r, maar ik geloof dat we een munitie-opslagplaats heb ben geraakt. Na de bominslagen, die wij veroorzaakten, was er een duidelijke secundaire explosie waarneembaar." De piloten meldden zich af. Toen ze op het punt stonden in de officiersmess een kop koffie te gaan gebruiken, zei de intelligen ce-officier nog: „O ja, ik ben vergeten in te vullen, of jullie toestellen deuken hebben opgelopen. Niets dus? Okay, see you, fellers". Zo gaat het al maanden boven Zuid- en Noord-Vietnam. Elke dag ondernemen de Amerikanen honderden luchtaanvallen de vliegtuigen en niet de akties wor den geteld op doelen, die zich van de delta van de Mekong tot de Chinese grens uitstrekken. Verschrikkelijke vernielingen wor den aangericht; de verliezen zijn groot, zowel bij vijand als vriend. Zware tol Wat het laatste betreft: er stor ten niet alleen vliegtuigen neer geraakt door afweergeschut, of de 50-millimeter mitrailleurs dei- guerrilla's en er komen niet al leen piloten om. Het is de Zuid- Vietnamese bevolking zelf, die j zwaar onder de bombardementen i lijdt, en die een zware tol voor een oorlog betaalt, die terwille van haar werd ondernomen. De grote kritiek in Saigon is dat Karl Bartli In uw pagina over Barth verwon derde mij de uitspraak van drs. Rei- ling (m.i. alleen maar namens de Bap tisten kon spreken „ze mogen wat mij betreft die letterlijke onfeilbaarheid van alle teksten wel cadeau krijgen". En dan tóch menen „er iets echt bij bels bij te hebben gekregen" (t.w. via de theologie van Karl Barth)? Is het juist niet te betreuren dat Barth de H.S. niet als Gods openbaring-zelve ziet? Hoe zullen we enige notie van iets „echt bijbels" hebben anders dan uit de geschreven openbaring Gods? De inhoud van ons christelijk geloof wordt toch alleen bepaald door wat is uit of naar de Schrift? Naar die ge schreven openbaring heeft de Here Jezus Zijn hoorders nadrukkelijk ver wezen en Hij heeft er Goddelijk ge zag aan toegekend. Alleen door het aan die Schrift te toetsen kunnen wij zekerheid verkrijgen of iets- dat wij voor „echt bijbels" aanzien dat ook inderdaad is. Rotterdam T. H. Penninga Onjuist gebruikt (2) De heer De Groot uit Den Haag haalt de bijbelwoorden aan „en door Zijn striemen is ons genezing ge worden". Hij gelooft dat het hier uit sluitend gaat over de vergeving van zonden en niet over lichamelijke ge nezing. Zelf ben ik tien jaar geleden genezen van ongeneeslijke ziekten, omdat naar mijn stellige overtuiging mijn ogen geopend, werden voor de volle betekenis van niet alleen Jesaja 53 vers 4 en 5, maar ook van Mattheus 8 vers 16 en 17. Trouwens, in Mattheus 8. 9 en 10 gaat het steeds over gene zingen van het lichaam. En Hande lingen 10 vers 38 zegt dat Jezus rond ging, wel doende en genezende allen die door de duivel overweldigd wa- Ridderkerk D. de Vos Priesters geslagen Maatregel tegen Spaanse politie in behandeling BARCELONA De Spaanse priesters die om excommunicatie hebben verzocht van de politiemannen die hen woensdag uiteenranselden hebben gisteren gezegd te zullen wachten op de afloop van een gesprek tussen de aartsbisschop van Bar celona en de gouvernenr van de stad. Zij hadden verzocht de canon (kerke lijke wet) toe te yassen, die voorziet in excommunicatie van degenen die geweld pleegt tegen een lid van een religieuze orde. Voor het eerst in de geschiedenis van de Spaanse kerk zijn priesters door de politie geslagen. De 200 priesters be toogden tegen de mishandeling var jonge student Boix. de Amerikaanse luchtmacht met minder reserves boven Zuid-Viet- nam dan boven Noord-Vietnam •opereert. Het gebruik van napalm zeer brandbare en explosieve „jelly", die in grote containers naar beneden komt wordt in bepaalde kringen betreurt. Het aantal plattelanders, dat er door is gedood of verminkt, burgers dus, die net zo weinig met de Vietcong en de communistische doeleinden van Ho Chi Minh te maken heb ben als de boeren van Westeuropa beloopt de tienduizenden. „De luchtaanvallen brengen met zich mee", aldus een Zuidvietna- mese vluchteling, wiens hele fami lie door napalm werd uitgeroeid, „dat voor elke Vietcong, die wordt gedood, negen onschuldige bur gers het leven laten moeten". Commentaar van de Amerika nen: „Wij kunnen helaas niet anders. Dit is een „all-out war". Als we stil blijven zitten, krijgen we zelf alles op ons hoofd. De Vietcong- nesten in Zuid-Vietnam moeten ver nietigd worden. Anders kan nie mand hier in vrede en in veilig heid leven." Waarom Hanoi niet? Commentaar van een „Yankee", die tot de vele werkelijk agressie ve elementen in de „strijdkrach ten voor de vrijheid" (een offi ciële naam, die voor de geallieer de legers in Zuid-Vietnam staat, en die er via de 24 uur per dag Hevige explosies op de grond. „We doen het hier helemaal fout. We mogen dan de beste jung le-vechters van de wereld worden genoemd, omdat wc in staat zijn de rimboe zelf te vernietigen, zo lang de politiek niet toestaat dat we Noord-Vietnam, in 't bijzonder Hanoi, een echte militaire afstraf fing geven, zijn we nergens. Een paar atoombommen zouden wonde ren doen. Na Hirosjima was er van de strijdbaarheid van Japan ook niets meer over". Schepen contra Franse kernbom SYDNEY Een groep pacifisten uit Sydney willen de eerste Franse kern proef, die op 14 juli in de Stille Oceaan zal worden genomen verhinderen. Zij zijn van plan met- een groep „vredessche- pen" naar het betrokken gebied te gaan en door hun aanwezigheid het nemen van de proef onmogelijk te maken. De thuis haven en de vertrekdatum van de sche pen wordt strikt geheim gehouden. Roxy-bestseller! Roxy is zo vertrouwd van kwaliteit. Ik rook hem al jaren en voor geen prijs wil ik iets anders. Roxy; de enige sigaret waar ik „ja graag" tegen zeg. Staatssecretaris Van Es WILLEMSTAD Binnenkort zullen: meer Antillianen dan tot nu toe als be-; roepsmilltalr in dienst kunnen treden bij 1 de Koninklijke Marine. Er zullen wer vingsadvertenties In de kranten geplaatst worden. De mogelijkheid om als vrijwilli ger dienst te nemen bestond reeds voor drie dienstvakken. Dit aantal zal worden uitgebreid. Dit heeft de staatssecretaris van defensie, de heer A. van Es, meege deeld op een persconferentie in Wil lemstad. De staatssecretaris brengt een bezoek aan de Antillen om besprekingen te voe ren over het defensiebeleid. Voorts zal hij een bezoek brengen aan de inrichtin gen van de Koninklijke Marine om d€ materiële en financiële aspecten te bekij ken. De jongelui die voor dienst bij de marine in aanmerking willen komen zul len in Nederland geselecteerd worden. Op Curagao vindt een voorselectie plaats. Ook kunnen Antilliaanse dienstplichti- ZOMIR GROENTEN VOLOP KEUS, REDELIJKE PRIJZEN MONTREAL In havens aan de Sint Laurens in Canada ligt het werk op on geveer 200 schepen stil als gevolg van een staking, die maandag is uitgebroken als protest tegen bekeuringen voor het par keren van auto's van havenarbeiders op verboden plaatsen op de kade. Het feit dat het overleg over een nieuwe c.a.o, niet zo vlot verloopt, speelt ook een rol in de kwestie. De havenarbeiders willen in verloop van twee jaar het uurloon met één dollar zien stijgen, terwijl de werk gevers 57 dollarcent in drie jaar heb ben aangeboden. Belmondo knock out geslagen door agent PARIJS De Franse filmster Jean-j Paul Belmondo is gisteren veroordeeld tot duizend frank boete wegens bele diging van een politieman in functie. Deze politieman, die de filmster knock out heeft geslagen, hoorde in hoger be roep een hogere straf uitspreken: twee maanden voorwaardelijk en 500 frank boete. In eerste instantie was hij veroor deeld tot een maand en 2000 frank. Een vriend van Belmondo, Maurice Auzel die bij het voorval aanwezig was, werd in hoger beroep tot 1500 frank boete veroordeeld in plaats van duizend frank. Om maar met de deur in huis te vallen: ik ga met vakantie. Nieuwe energie opdoen en hopelijk ook nieu we verhalen. Op de vooravond van die jaarlijkse rustperiode is het net als met oude jaarsavond, terugblikken en goede Er is zoveel waar een mens in zijn gehaastheid niet aan toe komt. Voor mij is het moeilijk in te den ken, dat er ook zoveel mensen zijn die snakken naar een zinvolle vulling van de tijd. Toch zijn die er en van daag heb ik speciaal voor hen goed Er zijn namelijk duizenden in den lande, die door die vrije tijd gelukkig gemaakt kunnen worden. De zaak is deze: de Nederlandse Blindenbibliotheek, Noordwal 7, Den Haag weet niet meer hoe de biblio theek van brailleboeken op peil te houden. De vraag naar ontspan ningslectuur, boeken, blijft groot en wordt zelfs groter, maar het aantal braillebanden neemt af en voor het maken van nieuwe boeken, waardoor de blinden ook nieuwere uitgaven kunnen volgen zijn niet genoeg mensen beschikbaar. Het brailleren van boeken is geen werkje voor wie er wel eens een verloren uurtje aan wil besteden. Wie het wil doen moet het als een taak zien en er anderhalf a twee uur per dag aan besteden. Heel veel gepensioneerden hebben zo'n taak reeds aanvaard, maar deze medewerkers worden steeds ouder, kunnen dus minder doen of ontvallen geheel aan het werk. Een nieuwe garde zal moeten aan treden. Een ieder kan dit brailleren in ei gen huis doen. Daarom behoeft men niet alleen aan gepensioneerden te denken. Menige huisvrouw, die dooi de uitvliegende kinderen thuis haar taak ziet inkrimpen zou er een zinvol le besteding van ledige uren in kun nen vinden. Wie het besluit neemt mee te gaan werken aan de uitbouw van de blin denbibliotheek kan op verschillende manieren beginnen. Men moet zich opgeven bij de Ned. Blindenbibliotheek. Er worden dan groepjes van vier of vijf mensen ge maakt, die een cursus brailletikken krijgen. Een braille-tikmachine heeft slechts zes toetsen en één spatie toets. Hiermede kunnen alle letter- en cij fercombinaties gemaakt worden. Met oefening thuis (machine en spe ciaal papier krijgt men) kan men in een week of zes de nodige vaardig heid hebben en na drie maanden een geroutineerd brailletikker zijn. Nu zal het voor velen een bezwaar zijn naar Den Haag te komen voor zo'n cursus. Wanneer echter in een andere stad of dorp een groep ge vormd wordt, zendt de Blindenbiblio theek wekelijks een instructeur. Een initiatief misschien voor een vrouwen vereniging Voor wie heel wilskrachtig is zijn er zelfs schriftelijke cursussen houden. U merkt wel, ik stel het niet mooi er voor dan het is. De Blindenbibliotheek en dus de blinde lezers zijn niet geholpen met ij verigen-voor-één-dag. Men aan vaardt een taak, die serieus genomen moet worden. Over de voldoening die dergelijke arbeid geeft, de innerlijke voldoening, behoef ik weinig te zeggen. Hier is hulp aan de gehandicapte naaste mo gelijk en wie daartoe in staat is, mag alleen dankbaar zijn. Om misverstanden te voorkomen: de gesproken boeken gaan gewoon voort, maar het is gebleken dat zeer vele blinden en vooral zij die le venslang blind zijn en dus het brail leschrift volledig beheersen, toch wel heel gelukkig zijn met het boek dat ze zelf kunnen lezen. De te brailleren boeken worden door een commissie van de Ned. Blin denbibliotheek naar deskundig advies gekozen. Het is ontspanningslectuur. De studieboeken worden door betaal de krachten, die er een dagtaak aan hebben, bewerkt. Het gaat er nu om voldoende vrijwilligers te vinden om de „gewone" boekenvoorraad op peil te houden. Directeur van Rossum. telef. 070 604820 zal ook telefonisch inlichtingen willen geven. Na mijn vakantie, op 20 juni, hoop ik weer een Haags ruikertje in deze krant te mogen afleveren. Het zou heerlijk zijn, dat weg te halen bij de Blindenbibliotheek in de vorm van het goede nieuws over een flinke aan melding brailletikkers. gen na hun mobilisatie meedingen naar een plaats in beroepsdienst. Voor het eerste jaar zullen voer deze groep 25 plaatsen open zijn. Bij voldoende aanbod kan dit aantal vergroot worden. De oplei ding geschiedt in Nederland. Daarna kun nen zij ook elders ter wereld worden geplaatst. De heer Van Es zei voorts dat naar zijn mening de defensie van de Nederlandse Antillen voldoende sterk is. Dp militaire kracht en de samenstelling de strijdkrachten achtte hij geheel Klap voor Labour bij verkiezingen gemeenteraden LONDEN De gemeenteraadsverkie zingen in 323 plaatsen in Engeland en Wales hebben donderdag de verwachte zwenking naar de conservatieven te zien tegeven. Premier Wilsons Labourpartij, ie onlangs met grote meerderheid de verkiezingen voor het Lagerhuis won, verloor ruim 200 zetels. Toen de uitslagen uit meer dan 300 plaatsen bekend waren, hadden de socialisten in elf raden de meerderheid verloren aan de conserva tieven, dit was o.a. het geval in Birming ham. waar de Labourpartij veertien jaar aan de macht .is geweest, in Leicester, Plymouth en in Cardiff. De uitslagen zijn in nationaal opzicht onbelangrijk. De colleges waar het nu om ging, hadden in 1963, bij de vorige ver kiezingen, een in totaal met 544 zetels versterkte socialistische invloed gekre gen. Labour profiteerde toen van de zwakte van het conservatieve bewind on der MacMillan. De conservatieven had den gehoopt, nu de verliezen van 1963 te kunnen goed maken, doch dit is hun niet gelukt. Maatregel tegen student lokt protesten uit JOHANNESBURG De maatregel van de regering Verwoerd tegen de stu dent Robertson, namelijk beperking van bewegingsvrijheid, heeft geleid tot vele Krotestbetogingen door studenten van al- engelstalige universiteiten in Zuid-Afri- ka. Robertson is voorzitter van de unie van Zuidafrikaanse studenten. De maatre gel werd genomen krachtens de wet op de onderdrukking van het communisme. Ook de Nederlandse studenten hebben de stap van de regering Verwoerd scherp veroordeeld. Djakarta roept alle studenten in rode landen terug DJAKARTA De Indonesische rege ring zal alle Indonesische studenten die In communistische landen studeren, te ruggeroepen. Dit is gisteren door de minister voor ho ger onderwijs, Mashoedi, bekendge maakt. Strenge maatregelen zullen wor den genomen tegen hen die weigeren terug te keren, zo zei hij. Mashoedi verklaarde dat de hoofdreden was de studenten op de hoogte te bren gen van de huidige ontwikkelingen in het land. Hij zei echter niet of ze daarna hun studie in het buitenland zullen mo gen voortzetten. Twintig jaar voor ontvoerder van mevrouw Dassault PARIJS Een Parijse rechtbank heeft gisteren de ontvoerder van me vrouw Dassault, echtgenote van de be kende Franse vliegtuigontwerper, ver oordeeld tot wintig jaar gevangenis straf. Twee andere handlangers kre gen straffen van respectievelijk zeven en vijf jaar. KIEL De onderwijsautoriteiten van Sleeswijk-Holstein hebben disci plinaire maatregelen getroffen tegen een leraar aan een gymnasium op het eiland Büsem omdat deze tijdens de lesuren nazistische uitlatingen heeft geplaatst. Een andere leraar, die even eens nazi-gezinde uitlatingen had ge daan, werd voor onbepaalde tijd geschorst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5