Weer rJ^lj - akkoord in Brussel DERBY COLA DRINK Commentaren Couranf FINANCIERING LANDBOUW VRIJE HANDEL IN 1968 W J I 1 "1 "II "1 Minister Blrshruvrl Biesheuvel: „moeilijk debat W. Knoops doet bod op j aar beur scomplex Jj^ MENINGSVERSCHIL IN KABINET, MAAR GEEN CRISIS KLM-dienst op China? Kritiek op beleid Cals Give a man a Lucky IM0I Woensdag 11 mei 1966 479te jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD intvastich is ghebleven n h»rt in teghenspoet I" Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3.75, p.kw. 11.30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 DRUSSEL De ministerraad van de Europese Economische Ge- meenschap is er opnieuw in geslaagd enkele hindernissen op de I weg naar een gemeenschappelijk EEG-beleid te nemen. Na een vrjjwel niet onderbroken vergadering van negentien uur werd vanmorgen tegen zonsopgang overeenstemming bereikt over twee belangrijke pro blemen: de financiering van het landbouwbeleid en de datum van de inwerkingtreding van de douane-unie voor industriële produkten. Dank zjj een initiatief van de drie Benelux-landen konden de ministers tot een akkoord komen. Dit compromis-voorstel kwam tot stand nadat was gebleken, dat de Europese Commissie ook na een ge wijzigd voorstel te hebben ingediend er niet in slaagde de tegenstellin gen tussen de zes partners uist de iveg te ruimen. Het eerste punt daarin betrof de vaststelling van de verdeelsleutel, volgens welke Frank- Op het Fïlmvestival te Cannes werd de film Modesty Blaise ge presenteerd, uiteraard in tegen woordigheid van de charmante Italiaanse filmster Monica Vitti, die de hoofdrol vervult. Den Haag. De 70-jarige T. de Bruin zijn eveneens 70-jarige echtgenote zijn gisteren in hun Haagse woning be dwelmd geraakt. Beiden zijn in zorgwek kende toestand in een ziekenhuis opgeno- Bij het onderzoek, dat de br weer instelde, bleek, dat de pijp va kolenkachel in de woonkamer verstopt. Prijs waarschijnlijk f 20 miljoen de inkoopver eniging voor ambtenaren N.V. KIPO, heeft een Rotterdamse makelaar opdracht gegeven onderhandelingen te beginnen aankoop van het oude jaarbeurs complex aan de Vredenburg in Utrecht. Hoewel definitieve bedragen niet kunnen worden genoemd, neemt men aan dat het bedrag in de orde van grootte van twintig miljoen gulden. De Jaarbeurs gaat na de komende najaarsbeuns het complex verlaten om helemaal onderdak te krijgen in de ge durende de laatste jaren gebouwde nieuwe hallen. Volgens de heer Knoops zit de gemeen te Utrecht met het oude complex in haar maag. De heer Knoops heeft toegezegd ook al het personeel dat bij het complex hoort, zoals onderhoudsmensen, telefonis tes. verwarmingsmonteurs en zo, over te nemen. Het gehele complex, dat vijf verdiepin gen hoog is, beslaat een oppervlakte van 85.000 vierkante meter. De heer Knoops verwacht dat hij het gehele complex voor KIPO kan gebruiken en dat hij geen ruimten in onderhuur behoeft te geven. Na moeilijkheden met uitsluiting door diverse meubelfabrieken en groothandels heeft de heer Knoops onlangs een eigen groothandel opgericht. Deze groothandel zal in Utrecht worden gevestigd. Boven dien komt daar het hoofdkantoor dat nu Rotterdam is. De bedrijven in Amsterdam en Rotterdam zullen hele- In Utrecht komt uiteraard ook een filiaal voor de detailhandel in het jaar beurscomplex. De heer Knoops is bij zonder tevreden ove de staat waarin de gebouwen verkeren en hoe zij zijn on derhouden. Hij zegt: „Ik kan gen al intrekken." I^IICUW A t lekker meesterlijk!, Warmer DE BILT Van een depressie ten westen van de Britse eilanden is een front bij de Atlantische kust aange komen. Voor het front uit heeft zich een zuidelijke tot zuidwestelijke stro ming uitgebreid. De luchtdruk daalt nog gestadig vooral in Zuid-Frank rijk en Spanje. Het front maakt hier door vooral in Frankrijk enige voor uitgang, maar het wordt in Engeland vertraagd en het ziet er naar uit dat het weer in ons land pas later op de dag van het zuidwesten uit gaat be ïnvloeden met een toenemende kans op enkele buien. Daarvoor blijft het overwegend licht bewolkt met een verdere stijging van de temperatuur. DE BILT Droog weer en aanvanke lijk overwegend licht bewolkt. Morgen middag kans op enkele buien. Meest matige wind tus.sen oost en zuid en iets warmer dan vandaag. 12 m« rijk, Duitsland, Italië en de Bene lux-landen moeten bijdragen aan het Europese landlbouwfonds waar uit het gemeenschappelijk land bouwbeleid wordt gefinancierd. De Europese Commissie had voor gesteld de bijdrage van West-Duits- land te verhogen van 31,2 tot 31,4 procent om het mogelijk te maken de bijdragesleutels voor België en Ne derland ieder met 0,1 procent te ver lagen. Op voorstel van de Benelux echter werd deze tweetiende procent gevoegd bij het door Italië te betalen aandeel, dat daardoor op 20,3 procent kwam. Naast de opbrengst van de heffin gen op de invoer van landbouwpro- dukten uit landen buiten de gemeen schap die voor 90 procent in het EEG- landbouwfonds dienen te worden ge stort zal tussen 1 juli 1967 en 1 janu ari 1970 Nederland naar schatting 82 miljoen dollar per jaar aan het fonds moeten bijdragen, ofwel 8,2 procent. Het aandeel van Frankrijk zal 32 pro cent zijn, dat van Duitsland 31,2, van België 8,1, van Italië 20,3 en van Luxemburg 0,2 procent. Niet alleen de goedkeuring van deze bijdragesleutel voor het landlbouw fonds was „heel moeilijk" (zoals nister Biesheuvel vanmorgen vroeg zei), maar ook de inwilliging van de vele Italiaanse wensen. Zo krijgt Ita lië een vast steunbedrag van 45 mil joen dollar per jaar uit de landbouw- kas van de EEG voor het groenten-, fruit- en olijfoliebeleid, zolang daar voor in de EEG geen gemeenschappe lijke marktorganisatie bestaat. BIESHEUVEL In z(jn commentaar zei minister Bies heuvel (landbouw) dat uiteraard ook en kele Nederlandse verlangens niet z(jn in gewilligd. Zo is de Nederlandse bijdrage sleutel hoger uitgevallen dan men had gehoopt. De verhoging van het percen tage van 7,9 tot 8,2 betekent van 1957 tot 1970 een hogere last voor de bijdrage aan het landbouwfands van ongeveer elf miljoen gulden per jaar. Daartegenover staat echter, dat de vol ledige financiering van het zuivelbeleid reeds op 1 juli 1967 ten laste van het Europese landbouwfonds komt, een ver vroeging die voor Nederland een voor deel betekent van enkele tientallen mil joenen guldens. Tot de verdere winstpunten rekende ir. Biesheuvel de thans door de Zes vastgestelde datum voor de invoering van het volledig vrije handelsverkeer in in- dustrieprodukten tussen de zes EEG- landen: 1 juli 1968. Als voorloper tot de volledige afschaffing van de industriële douanerechten zal op 1 juli 1967 van de nog resterende twintig procent vijf pro cent verdwijnen. De overige 15 procent wordt afgeschaft op de dag van inwer kingtreding van de douane-unie. Minister Den Uijl (economische zaken) vond het een belangrijk feit, dat een aan zienlijke versnelling van het vrije han delsverkeer in de gemeenschap werd be reikt. Daartegenover staat, dat de wijze waarop de Europese Commissie vóór -ie crisis van 30 juni van het vorige jaar over haar voorstellen tot gemeenschappe lijke financiering van het landbouwbeleid wilde komen tot eigen middelen van de EEG en daarmee gepaard gaande grotere bevoegdheden van het Europarlement niet kon worden gehandhaafd. Het 27.000 ton metende Engelse passagiersschip Capetown-Castle dat Vlissingen zou aandoen voor het opnemen van 70 passagiers, liep voor de ingang van de ha ven aan de grond. Twaalf sleep boten waren nodig om het schip, dat 250 passagiers aan boord had en een bemanning van 350 koppen, bij hoog water vlot te trekken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In 'het Kabinet bestaan ongetwijfeld verschillende inzichten over de begroting van het volgende jaar. Het probleem is of sommige taken kunnen worden uitgesteld en waar de belasting druk moet liggen. In een lunohbijeenlkomst van de buitenlandse persvereniging heeft ministerpresident Cals gisteren deze woorden gesproken en toege geven, dat het niet helemaal lek ker zit. „Maar", zo voegde de pre mier er aan toe, „ik zie nog geen crisis." De regering moet grote uitgaven doen, terwijl de arbeids- en kapitaal markt krap is. Op deze wijze kan de Huwelijksdatum van Margriet en Pieter binnenkort bekend DEN HAAG Premier Cals heeft gisteren meegedeeld dat heel binnenkort, deze maand nog, zal worden bekendge maakt wanneer prinses Margriet en mr. P. van Vollenhoven in het huwelijk ho pen te treden. De minister-president zei dit op een lunchbijeenkomst met de buitenlandse persverenging te Den Haag. In de omgeving van Fuerstenfeldbrueck werd een ree die op het punt stond moeder te worden zwaar ge wond door een naaimachine. Dokter Wolfgang Teitge, de plaatselijke arts, verloste het dier van twee ree kalfjes. Zijn hond werd de „moeder" van de beide diertjes, die zich van het begin af aan hem hechtten. De ministers zijn met hun ramingen voor de volgende begroting „veel en veel te hoog" uitgekomen. Een Kabi net, dat anders is samengesteld, zo be. toogde mr Cals, zal echter voor dezelf de problemen staan. Een andere com binatie lost de problemen niet op. Wat de regering doet, wordt bepaald door allerlei objectieve factoren. De grote lijnen moeten immers bij het wisselen van de kabinetten worden doorgetrok- Uit het betoog van de minister-pre sident bleek, dat hij zich geen bijzon dere zorgen maakte over de democra tie in Nederland. Er bestaat wel dege lijk politieke belangstelling. Natuur lijk kan deze belangstelling anders uit vallen dan men wenst. PARIJS De KLM is gegadigde v een luchtlijn tussen Europa en commui tisch China. Ook de SAS en Air France hebben belangstelling voor een dienst naar de Chinese Volksrepubliek. Een Chi nese delegatie onderhandelt op het ogen blik in de Franse hoofdstad met verte genwoordigers van Air France. De Chinezen hebben tijdens die bespre kingen laten weten, dat KLM en SAS ook een lijn op China willen openen. DEN HAAG Indien hec kabinet Cals een uitgavenstijging van 1500 mil joen in 1967 niet voldoende acht om er zijn aspiraties en ambities in voldoen de mate in weerspiegeld te vinden, blijven alle consequenties voor de nati onale economie voor rekening van de regering. Als vakbond voelen wij er niets voor om het kabinet te steunen in een positie die door eigen toedoen zulk een hachelijk karakter heeft aangeno- Dit schrijft de voorzitter van de ka tholieke bond voor werknemers in in dustriële bedrijven „St. Willibrordus". de heer H. M. de Groot, .leze week in het bondsorgaan „Industria". Het Cen traal planbureau verwacht dat wij in 1966 een minder voorspoedige ontwik keling zullen doormaken. De overheid behoort dan op het punt van matiging een voorbeeld te stellen, aldus de heer De Groot. Een uitgavenstijging van 1,5 miljard gulden lijkt ons reëel genoeg om heel wat van de bestaande plan nen te realiseren. Ook de overheid moet tenslotte inzien dat efficiency en doelmatigheid slagwoorden zijn ter ka rakterisering van een modern beleid, meent de voorzitter van „Sint Wiili- brordus". Subsidie T> EGERINGSSUBSIDIE voor de kunst blijft een moeilijke zaak. Ze moest gisteren in de Eerste Ka mer onvermijdelijk weer aan de or de komen. Er is gelukkig heel wat kunst, met subsidiëring waarvan vanwege de overheid men minder moeite zal hebben. Er is helaas ook een portie kunst, dat op dit punt vragen, ja protest oproept. We hebben in ons land een vrijheid van drukpers waarbij er heel wat doorkan. Daaraan zullen in feite weinigen getornd willen zien. Bij de overschrijding van strafrechtelijke normen is er altijd de mogelijkheid van strafrechtehjk ingrijpen. Zoals bekend zal de rechter binnenkort hebben te oordelen over een klacht van godslastering. Van vrijheid van drukpers echter Is subsidie vanwege de overheid te on derscheiden. Het gebruik dat men van de vrijheid van drukpers maakt is voor eigen verantwoordelijkheid; maar wie subsidie verleent, neemt, hoe dan ook, verantwoordelijkheid op zich voor wat anderen do»-.n. Geen wonder dat enkele leden van de Eerste Kamer op dit punt uit sluitsel wensten van de verantwoor delijke minister. Omroepcode JN DE EERSTE KAMER is gisteren de goede suggestie gedaan dat de omroepwereld zou komen tot een eigen vrijwillige omroepcode. De mening van een socialistisch om roepman, eveneens in de Kamer, dat dit zou neerkomen op censuur langs een omweg, duidde op een vooral voor een omroepman bedenkelijk onbegrip. We kunnen niet inzien, waarom de omroepwereld niet zou kunnen trachten het over een vrijwillige co de eens te worden. Zulk een code, zij het vooralsnog ongeschreven, be staat ook bij de pers en met klach ten over de naleving ervan kan men terecht bij een onafhankelijk beoor delingscollege waarvan we ove rigens, het moet gezegd, weinig ho ren. Het gaat niet aan, te zeggen dat de strafwet ook hier voldoende is. Er kan in de sfeer van de publiciteit zeker soms wat gebeuren dat buiten de strafwet valt, maar waarvan men zich niettemin mag afvragen of het, bijvoorbeeld ethisch bezien, door de heugel kan. Dat kan, niet alleen voor de klager maar evengoed voor de aangeklaagde, zekerheid nuttig zijn. Een omroepwereld die zich haar verantwoordelijkheid bewust Is moet trouwens de onderwerping aan een beoordeling aandurven. Partii T)E meivergadering op jongstleden zaterdag van de Partij van de Arbeid moest in twee opzichten op vallen. In de eerste plaats was er het duide lijk richten naar links. In dit opzicht had de vergadering iets van de fak keldragersdag van destijds. Afge wacht moet worden of deze verga dering van zaterdag, evenals die dag van toen, een kabinetscrisis gaat in luiden. De aanwijzingen zijn minder duidelijk, maar onmogelijk is het niet. Daarnaast was er zaterdag de in schakeling van een „beatgroep", om het geheel „aantrekkelijker" te ma ken en als om te doen uitkomen dat de P. v. d. A. ook in dit opzicht met haar tijd meegaat. Het is, zoals be kend, op een fiasco uitgelopen. Er werden „krachten" ontwikkeld, die de leiding geheel uit de hand lie pen. Tegenover dit fiasco is hernieuwde bezinning nodig op hetgeen een poli tieke partij is. Gelukkig, normaal gesproken, nog altijd iets anders en iets beters dan een terrein voor de rel die de P. v. d. A. zaterdag op 7ichzelf losliet. Johnson behoort tot cle best geklede mannen CHICAGO President Johnson be hoort tot de tien best geklede mannen ter wereld, volgens de door de interna tionale vereniging van kleermakers op gemaakte lijst. Rex Harrison, bekend uit de musical My Fair Lady en de zanger Perry "'omo komen ook op de lijst voor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1