TV THREE JACQUETS: SLAPSTICK BETERE SOORT RADIO maar menéééér... SENATOR AIDA Oorlogsmonument te Overloon 20 jaar en MAANDAG 9 MEI 1966 SLOME MANNETJES MET LEVENSWIJZE VISIE OP DINGEN VAN ALLEDAG In de klem Zaterdagavond kwam op Ned. 1 het televisieprogramma een beetje in de klem doordat Brandpunt met een grote reportage uit Indonesië ver scheen en de NTS stond te dringen met een overschakeling om vijf over tien. Wel werd er overbodig tijd be steed aan het ingewikkelde schietspel, zodat de amusementszoekers aan hun trek kwamen, maar het half uur op treden van The Gospelaires schoot er bij in. Trouwensde KRO had voor Brandpunt nauwelijks tien minuten ingedeeld en iedereen weet wel, dat deze actualiteitenrubriek het in weinig tijd niet af kan. Dus werd nog een item aangebreid en zo haalde men bijna de klok van tienen. Uit Indonesië vernamen wij via Ed van Westerloo en Aad van den Heu vel hoe tragisch het daar gesteld is met de economische opbouw van het land, die onder leiding van president Soekarno volkomen achterbleef bij de politieke vorming. „Eerst eenheid, in politiek, dan aan de magen denken", is-nog altijd Soekarno's leus, maar daarmee is de voedselproduktie maar liefst SO pet. teruggelopen, zodat het Ihnd nu van alles moet importeren, tot rijst toe en politieke eenheid stelt daar weinig tegenover. Met wat tegenzin en als altijd uiterst voorzichtig, gaven enkele pro minenten, waaronder een vooraan staande econooom en de sultan van Djokja, dit toe. Soekarno afvallen doen zij nog altijd niet, zij brengen wél (een tikkeltje verontschuldigend) zijn beleidsfouten naar voren. Een interessante reportage, die van royaal beeld vergezeld ging. „Het gulden schot blijft een enor me toestand op het scherm, een beet je ouderwets, niet onaardig in opzet én door Kees Schilperoort wel trouw hartig en vriendelijk maar helaas met gebrek aan vaart gepresenteerd. De AVRO bood deze avond op Ned. 2 eveneens eenvoudig amuse ment: een aflevering van ,J)e schone heks" die er altijd wel wezen mag, een liedjesprogramma met wat de Belg noemt „bekende vedetten" en een aflevering van de spionnageserie „De vijfde colonne". Wie er nog zin in had kon later tot kwart voor 12 kijken naar dans- of judokampioenschappen naar keuze. Gezien de aard van hun repertoire is Nederland nog steeds hun voor naamste werkterrein. Zij hebben con tracten, die een jaar vooruit lopen. Er is dus nog wel degelijk vraag naar „slapstick". Nuchtere opname-technici, die toch wel wat gewend zijn, houden hun gezicht er nauwelijks bij in de plooi, laat staan het publiek...!! Jacquets verdienen al jaren goed hun brood door als drie slome mannetjes, gestoken in sjofele jacquets, met conferences en liedjes hun levenswijze visie op de dingen van alledag te verkondigen. Hun samenwerking: dateert uit de late jaren '40. Martin Bijkerk en Ger van Ringelenstijn waren als soldaat in het toenmalige Nederlands-Indië en Henk v. d. Lee behartigde als contactman van de Niwin de belangen van militaire cabarets. Terug in Nederland verloren zij el kaar uit het oog. Hun Indië-tijd was al een vage herinnering aan het wor den, toen Martin en Ger elkaar na zeven jaar in een vakantiecentrum bij Oostvoorne tegen het lijf liepen. Het gitaar- en zangduo werd weer het ver trouwde trio, toen Henk v.d. Lee was opgespoord, die zich net als vroeger aan het tekstschrijven zette. Onder de klapperbomen repeteerden zij luchtige liedjes, waarmee zij op; AMATEURS toernee gingen langs afgelegen buiten-1 posten. Zij reisden door heel Java en Ais The Thre€ jaCquets genoten zij vierden hun eerste successen bij het AAT-cabaret op Oost-Java, dat meer dan plaatselijke bekendheid genoot. Johannes Eckardt overleden aanvankelijk vooral in Rotterdam be kendheid, waar zij tal van auditie-a vonden van de toenmalige stichting d' Opregte Amateur opluisterden. Hun optreden resulteerde in tal van uitnodi gingen o.a. uit België. Spoedig daarna kwamen zij ook voor Radio en tele- PLATEN (Van kunstredactie) AUGSBURG Dr. Johannes Eckardt. ;n van de actiefste pleitbezorgers van de culturele film in Duitsland, is vrijdag Goeppingen bij Augsburg op de leef tijd van 79 jaar overleden. Hij was in Oostenrijk geboren. Eckardt werkte aan vankelijk voor het volkstoneel maar ging in de jaren dertig een leidende rol spe len op het gebied van de culturele film. Ook werd hij leider van een smalfilm- onderneming die in veertien Europese landen vertegenwoordigingen had en smalfilmvoorstellingen verzorgde in plaat sen zonder bioscoop. Na de Tweede We reldoorlog kwam hij aan het hoofd van iet instituut voor onderwijsfilms in Munchen. De bondsregering zocht hem aan als jurylid voor toekenning van filmprijzen. Journalistenschool is onderdak (Van onze onderwijsredactie) UTRECHT B. en W. van Utrecht hebben besloten het gebouw van de ge meentelijke middelbare handelsschool aan de Palmstraat in de Domstad ter beschikking te stellen van de school voor de journalistiek, die in september met haar werkzaamheden begint. De aanvan kelijk voor de school gevonden huisvesting kon niet op tijd worden vrij gemaakt. het eerste plaatje kwamen ,,'t Oto'tje" en „Je moet niet zo doordouwen", twee kostelijke nummers, waarmee de Rotterdammers al in hun amateur-ja ren successen oogstten. Twee seizoenen lang werkten The Three Jacquets mee aan het program ma „Relaxen" van de KRO. Zij traden op in zestig uitzendingen met o.m. Ve ra Lynn en het Trio Hellenique. Toon Hermans plotseling ziek geworden AMSTERDAM Toon Hermans is gii teren plotseling door hevige maagpijnen getroffen. Medisch onderzoek had tot gevolg dat Hermans niet op mocht tre den. Een volledig uitverkocht Carré moest derhalve gisteravond zijn bezoe kers terugsturen, met de mededeling dat de kaartjes op een andere, nog te bepa len avond zullen kunnen worden ge- Protest tegen verbod op „De non van Diderot" Van kunstredactie CANNES Regisseur Jacques Rivette heeft een nieuw beroep op de Franse re gering gedaan om het verbod op de film ..Suzanne Simon, de non van Diderot'" op te heffen. Rivette gaf ook een steek aan de auto riteiten van het festival te Cannes, die gebogen zijn voor bezwaren van de Spaanse regering en geweigerd hebben de vertoning van de anti-Franco film „De oorlog is voorbij" te laten doorgaan. ,.Ik kan dit niet aanvaarden. De weige ring druist in tegen alle principes het festival." Ik heb wel honderd merken gerookt, maar Aida ook?? geen senoritas is zo geurig als Senator! Kan. Maar Aida is lichter! Met U valt niet te praten, meneer! Naar Uvalt niet eens te luisteren, meneer' Wie heeft gelijk? Neem zelf de proef (probeer daar tussendoor ook 'ns een gewone sigaaren achryf Uw mening aan Maar menéééér postbus 540, Eindhoven aanstekelijk lekker! heerlijk licht! De weduwe van staatssecretaris Borg- houts woonde de bijeenkomst bij. Hul de en dank bracht dr. Drees vervol gens aan hen die twintig jaar geleden het initiatief namen om dit museum te stichten, dat een herinnering is aan de tijd en de strijd in de oorlogsjaren. Hij herinnerde ook aan de daden van menslievendheid van verzetsmensen. OVERLOON In de nacht van 26 op 27 september 1944 ontbrandde in Overloon in het uiterste oosten van Brabant een verwoede slag, die pas drie weken later eindigde. Overloon werd een tweede Caen. De herinnering aan de verschrikkelijke dagen is vast gelegd in het nationaal oorlogs- en verzetsmuseum, dat twintig jaar ge leden in deze eens fel omstreden streek tot stand kwam. Overloon is j waarlijk een nationaal monument ge worden, dat jaarlijks honderdduizen den bezoekers trekt. Zaterdag is het feit van de oprichting van dit monu ment herdacht. De directeur van het Rijksinstituut j voor de oorlogsdocumentatie, dr. L. de Jong, sprak een herdenkingsrede i uit. Hij sprak over de schaduw, die j over deze dag valt: de laatste strijd die mgr. Beckers, de bisschop van j Den Bosch, nu moet voeren. Wij moeten dankbaar zyn voor deze figuur, zei dr. De Jong. die zijn leven j heeft kunnen vormen tot een tuin. waar het ook voor Nederlanders van andere gezindten goed is te toeven, j Tijdens de herdenkingsdienst in de kerk heeft een koor, samengesteld uit 1 verschillende zangkoren het Hallelujah van Haendel ten gehore gebracht. Aan het noenmaal in het Gemeen schapshuis heeft de minister van staat, dr. W. Drees een toespraak gehouden. I Men moet in het oorlogsmuseum niet de smaak krijgen van de oorlog die taris van defensie Borghouts, bekend iets verschrikkelijks is. Het verzet is '™}jfiek film als Peter Zuid. die lid van dit college goed geweest als teken van liefde voor was. Hij memoreerde diens vele werk- de vrijheid, waarvoor veel offers zijn DEN HAAG De jury voor de film scenario- en filmstripprijsvraag van de Nederlandse Onderwijs Film (NOF) heeft een eerste en een tweede prijs kunnen toekennen, alleen in de categorie filmstrips. De prijzen gingen naar T van Peppel in Bennenkom (ƒ1000) O. J. Laan in Voorburg (ƒ750). Het algemene peil van de inzendingen was beneden de norm voor de beoorde ling. meende de jury. Eervolle vermel de smaak krügen van de oorlog die dingen konden worden toegekend in de rubriek filmscenario aan inej. L. J. Zon- neville uit Amsterdam en M. Heytveldt zaamheden in het verzet. Peter Zuid gebracht, heeft ontzaglijk veel gedaan en ge-1 waagd. Hy was benoemd tot ridder in de militaire Willemsorde. Hij heeft ge- werkt met moed. beleid en trouw en BREDA - Zaterdagnacht De uitslag van de prijsvraag werd :erdag door de voorzitter van het NOF, zal hij onder ons voortleven. j gewoede" man^vontoTop hefrtatioM- j "u,"™ cmDlacement in Breria Dp man Hp 4fi-ia- _nj?v ,a« was uilgescnrev Km doet u goed, elke dag wéér VANAVOND TE ZIEN NED. 1 NTS uur Flipper en het mijnengevaar, uor in een filmpje over de geschiedenis van de mode zien wij de inmiddels overleden acteur Cruys Voorbergh nog eens terug, uur speelfilm „Omzien in wrok", voor kijkers boven NED. 2 KRO uur gedanste hitparade Waauw. uur tv-portret van generaal mr. H. J. Kruis, uur tv-spel „Eiland der engelen": een ma de oorlog terug r- - ander getrouwd, uur nieuws uit Parijs. VANAVOND TE HOREN 8.05 uur optreden van De jonge Flierefluiters. 8.30 uur apelletje „Verhaal halen". 9.00 uur liedjesprogramma. 9.35 uur voordracht van een bekroond kort verhaal „Ste nen ruiten". .0.00 uur Ensemble Benedetto Marcello speelt werken van Vivaldi en Hellendaal (stereo). 11.20 uur jazzmagazine. HILVERSUM II NCRV uur gevraagde lichte muziek. uur zang door het dubbelkwartet Piet van Egmond. uur hoorspel „De opvolger van Ngolo", Afrikaans verhaal. uur voortzetting van de rubriek „Sonates voor cello en piano van Max Reger". 10.40 uur programma gewijd aan prof. dr. Karl Barth, die 80 jaar wordt. 11.25 uur meer vioolsonates a Bach en Handel. PARIJS Bij de twintigste en laatste opvoering van Jean Genets omstreden toneelstuk ..Les Paravents" in het ..Théa- tre de France", hebben zich zaterdag avond heftige incidenten voorgedaan. Er werden rookbommen op het toneel en tussen het publiek gegooid en er ontstond brand. Toeschouwers stortten zich in paniek op de uitgang. Voordat de verwarring ernstige vor men aannam, kon de brandweer het vuur blussen. Intussen was het nog tot een handgemeen gekomen tussen voor- en tegenstanders van het stuk, dat han- deld over de Algerijnse oorlog. Er weer klonken kreten als „fascisten" en „Genet Leamas zei niets, hij ademde in felle stoten, zijn hoofd in zijn handen verborgen. „Antwoord nog op deze ene vraag, dan kun je gaan. Je krijgt een bed en als je wilt kun je slapen. Anders moet je terug naar je cël, heb je dat begrepen? Dan word je weer beest, begrijp je dat? Vertel me waar je heen gegaan bent." Het wilde kloppen in zijn hersenen nam plotseling toe, de kamer draaide om hem heen; hij hoorde stemmen om zich heen en het geluid van voetstappen; spookachtige vor men zweefden heen en weer, los van geluid en zwaarte kracht; iemand schreeuwde, maarniet tegen hem; de deur was open, hij was er zeker van dat iemand de deur ge opend had. De kamer was vol mensen, die nu allemaal schreeuwden, en toen gingen ze weg, sommigen van hen waren reeds weggegaan, hij hoorde ze wegmarcheren, het stampen van hun voeten was als het bonzen in zijn hoofd, de echo stierf weg en er volgde stilte. Toen, als een aanraking van de barmhartigheid zelf, werd er een koude doek over zijn voorhoofd gelegd en vriendelijke handen droegen hem weg. Hij werd wakker in een hospitaalbed en aan het voeten eind ervan stond Fiedler en rookte een sigaret. FIEDLER Leamas maakte inventaris op. Een bed met lakens. Een eenpersoonskamer zonder tralies voor de vensters, alleen gordijnen en matglas. Zachtgroene wanden, donkergroen linoleum, en Fiedler die hem stond aan te kijken, met een sigaret in zijn mond. Een verpleegster bracht hem voedsel: een ei, wat dunne soep en fruit. Hij voelde zich doodziek, maar hij veron derstelde dat hij het maar beter kon opeten. Dat deed hij dus en Fiedler keek toe. „Hoe voel je je nu?" vroeg hij. „Beroerd," antwoordde Leamas. „Maar wel beter?" „Ik veronderstel van wel." Hij aarzelde. „Die rotzakken hebben me een zwaar pak op mijn donder gegeven." „Je hebt een schildwacht gedood, weet je dat?" „Dat vermoedde ik al... Wat verwachtten ze dan eigenlijk wanneer ze zo'n dwaze toestand in elkaar zetten? Waarom rekenden ze ons niet doodeenvoudig direct in? Waarom moesten alle lichten uitgedraaid worden? Als er ooit iets overgeorganiseerd werd, dan dit wel." „Ik vrees dat we als natie geneigd zijn tot overorganisa- tie. In het buitenland noemen ze dat efficiency." Weer was het pauze. „Wat is er met jou gebeurd?", vroeg Leamas. „O, ik werd ook eerst murw gemaakt voor de ondervra ging." „Door Mundts mannetjes?' „Door Mundts mannetjes en door Mundt zelf. Het was een heel bijzondere sensatie!" „Zo zou ie het ook kunnen noemen." „Nee, nee, niet fysiek. Fysiek was het een nachtmerrie, maar zie ie, Mundt had er speciaal belang bij mij af te ranselen. Nog daargelaten de bekentenis." „Omdat je dat verhaal verzonnen had over „Omdat ik een Jood ben." „Lieve help", zei Leamas fluisterend. „Daarom kreeg ik een speciale behandeling. De hele tijd fluisterde hij tegen me. Het was erg vreemd." „Wat zei hij?" Fiedler antwoordde niet. Tenslotte mompelde hij: „Dat is allemaal voorbij." „Waarom? Wat is er gebeurd?" „De dag dat wij gearresteerd werden, had ik bij het Presidium een verzoek ingediend voor een burgerlijk bevel tot inhechtenisneming van Mundt als vijand van het volk." „Maar je bent gek ik heb je al eerder gezegd dat je stapelgek bent, Fiedler! Hij zal nooit „Er waren ook nog andere bewijzen tegen hem, behalve de jouwe. Bewijzen die ik de laatste drie jaar verzameld heb, stuk voor stuk. Jouw bewijzen leverden de proef die we nodig hadden, dat is alles. Zo gauw dat duidelijk was maakte ik een rapport op en stuurde een afschrift aan elk lid van het Presidium, behalve Mundt. Ze ontvingen het op dezelfde dag dat ik het arrestatiebevel aanvroeg." „De dag dat wij gearresteerd werden." „Ja. Ik wist dat Mundt zou vechten. Ik wist dat hij vrindjes had bij het Presidium, of tenminste jabroers, lie den die bang genoeg waren om naar hem toe te lopen zo gauw ze mijn rapport gekregen hadden. En ik wist ook dat hij tenslotte verliezen moest. Het Presidium had nu het wapen in handen dat nodig was om hem te vernietigen; ze hadden het rapport, en gedurende de paar dagen dat jij en ik ondervraagd werden, lazen en herlazen ze het totdat ze wisten dat het waar was, en iedereen wist dat de anderen het ook wisten Tenslotte reageerden ze. Verenigd in hun gemeenschappelijke angst, hun gemeenschappelijke zwak heid en hun gemeenschappelijke kennis van de feiten heb ben ze ziqh tegen hem gekeerd en hem voor een tribunaal gedaagcW? „Een tribunaal?" „Een geheim tribunaal natuurlijk. Het zit morgen. Mundt is onder an est" „Wat zijn die andere bewijzen? De bewijzen die jij verzameld hebt?" „Wacht maar af,", antwoordde Fiedler glimlachend. „Mor gen zul je het wel zien." Gedurende enige tijd zweeg Fiedler, terwijl hij toekeek hoe Leamas at. Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7