Het rommelt aan de top in China GOLDEN FICTION Wat gebeurt er na Mao? 5Jeugd9 komt niet aan bod alles geed/ en( 1 wely „Oneerlijke politici moesten wijken" Kerk en Vrede wil Nederland uit de NAVO Bevoorradingsweg van Vietcong onbruikbaar ïlj MIEUWE LEIDSE COURANT MAANDAG 9 MEI 19«6 (Van een onzer redacteuren) "PWE laatste dagen speculeert men over de opvolging van China's onbetwiste leider Mao Tse-toeng. Sinds november vo rig jaar is hij niet meer in het openbaar gezien en men neemt aan dat zijn gezondheid te wen sen overlaat. Zijn persoonlijk heid is te sterk dan dat een man in staat zou zijn Mao te doen vergeten. Vooral de laat ste jaren heeft men alle vor men van massa-beïnvloeding aangewend om de naam Mao er in te pompen, zodat zijn dood beslist geen einde maakt aan het tijdperk waarin hij China leidde. Stalin heeft Rusland hetzelfde geprobeerd en nog steeds heeft de naam van de dictator en zijn politiek grote invloed in Moskou. Waarschijnlijk lijkt dat in China geen strijd om de macht zal uitbreken, j Er zijn verschillende kandidaten, on der wie premier Tsjoe En Lai (68), pre- j sident Lieo Tsjao-tsji (80), minister van defensie Lin Piao (58, de jongste van de kanshebbers en naar het zich laat aanzien een van de krachtigste; figuren) en de burgemeester van Pe-j king, Hao Ping. Amlers Alle kandidaten hebben gemeen dat zij behoren tot die groep van uitver koren oude revolutionairen, die met lede ogen aanzien dat zich ook in Chi na een soort revisionisme baanbreekt. De boeren en de stedelingen wensen een meer comfortabel leven. De intel ligentsia, vooral de jongere generatie, ziet meer heil in liberaler methoden en de kunstenaars in de Sowjetunie is het al niet anders willen zich ontworstelen aan de allesbeheersende geschriften van Mao Tse-toeng. De ouderen willen de jonge generatie een kans geven. Merkwaardig is in dit verband dat de nieuwe communistische functionarissen allen in de leeftijdsgroep van 50 tot 60 jaar zitten. Daaronder is een vacuum. Het Politburo voert deze politiek welbewust. De jongere generatie is te gevaarlijk voor hen. Daarom, zo lang daar nog de kans voor is, wordt de jeugd geïndoctrineerd met de harde lijn van Mao. Overal is het portret van Mao te zien, zijn toespraken en geschriften worden in geweldige oplagen verspreid. O KEULEN Nahoem Goldman, voor zitter van het Joodse wereldcongres, heeft gisteren te Keulen gezegd, dat de toezeggingen van de steun die bondskanselier Adenauer in 1960 Israël zou hebben gedaan, geen feitelijke betekenis hebben voor de huidige onder handelingen tussen de Bondsrepubliek en Israël. In een vraaggesprek met de Westduitse radio-omroep zei Goldman dat de Westduitse en de Israëlische dele gatie, die op het ogenblik onderhandelen over Bonns economische steun Israël, besloten hebben de beloften Adenauer bij hun overleg te negeren. Onjuist gebruikt Ik hoorde onlangs in de kring van mensen die gerekend kunnen worden tot de Pinksterbeweging naar voren brengen dat een van de bijbeLgedeel- ten die heel duidelijk zouden pleiten voor gebedsgenezing zou zijn het be kende woord en door Zijn strie men is ons genezing geworden". Hoe me. over gebedsgenezing denken mo ge naar mijn mening is het in dit verband gebezigde Schriftwoord on juist. Het gaat daarin immers niet om lichamelijk genezing, maar om verge ving van onze zonden? Want Jezus heeft Zijn bloed gegeven terwille van onze ongerechtigheden. Den Haag Th. G de Groot Defence and Aid Fund Geen middel laat men onbeproefd om de Engelse verzetsorganistie die „Defence and Aid Fund" heet aan de r.odige duiten te helpen. Het nieuwste argument is dat dr. Verwoerd destijds aanhanger geweest zou zijp. van het Hitler-regime. Een gewone leugen. Al le voorstanders van het fonds zullen zich uiteraard niet van minderwaardi ge strijdmiddelen bedienen. Wel moet van alle voorstanders gezegd worden dat ze de zaak niet realistisch maar ideologisch bezien. De realiteit leent dat er geen slacht offers zijn van de apartheidspolitiek. Er zijn daarom ook geen gelden no dig om slachtoffers te steunen. Wat men slachtoffers noemt zijn in werke lijkheid personen die zich daadwerke- li k verzetten tegen de wettige over- heia en niet schromen daarbij midde- le.-» van geweld te gebruiken Slachtof fers van eigen misdadigheid en niet vvn een politiek die bedoelt voor de gehele bevolking '-et goede te zoe- Leiöen H. J. Lamers sr. Schrijvers Een tweede maatregel is het zenden van grote aantallen intellectuelen naar het platteland en naar de fabrieken, in overeenstemming met Mao's leer, dat al leen dan de ware revolutiönair het gewo ne volk leert kennen. Opvallend is dat de laatste tijd openlijk door officiële kranten toegegeven wordt dat er een ideologische strijd gaande is. Een strijd die zich toespitst op het culturele vlak. Schrijvers wordt een gevaarlijk soort re visionisme verweten, gelijk aan de huidi ge opvattingen in de Sowjetunie. Er zijn enkele opzienbarende gevallen bekend van bekentenissen van schrijvers die zichzelf beschuldigden afgeweken te zijn van Mao's leer en geschriften. Het offi ciële Peking heeft aangekondigd met har de hand te werk te zullen gaan om deze dwalenden weg te vagen. Daarom lijkt het niet waarschijnlijk Mao op zal volgen. Eerder Zover is het echter nog niet. De „ou- leiders hun gemiddelde leeftijd is het zadel vernieuwing die tot gevolg zal hebben dat de „tweede generatie" de kansen krijgt. Leger De grote vraag bij dit alles is hoe het leger zich zal gedragen. De bekwame minister van defensie Lin Piao heeft het leger volledig ondergeschikt gemaakt aan de partij. Veelvuldig wordt aan de officieren voorgehouden, dat een leger dat niet ondergeschikt is aan de partij binnen tien jaar zou verworden tot een anti-marxistische-leninistische partij. Heel China zou van kleur veranderen. Daarom wordt een beroep gedaan op het verantwoordelijkheidsgevoel van de offi- Het is begrijpelijk dat in het buiten land, vooral in de Ver. Staten, druk gespeculeerd wordt over de ontwikkeling die China gaat doormaken. Minister Rusk heeft enige tijd geleden gezegd te verwachten, dat China het revolutionaire vuur verliest en een gematigder houding zal gaan aannemen in de wereldproble men. Daarbij verwees hij naar de opvat tingen die de komende generatie Chinese leiders huldigt. Uitgesloten dat P zullen enkele vooraanstaande" partijgan gers een verbond aangaan dan dat zij zullen toestaan dat een onderlinge strijd de aanleiding zal zijn voor een vernieu wing van het Chinese communisme, 66 zitten nog steeds vast i en als het aan hen ligt wordt een hele generatie van Chinese communisten, die van 30 tot 50 jaar, uitgesloten van de strijd om de macht. Het gaat er dan om de jeugd rijp te maken voor de harde lijn van Mao. Mao's denken moet blijven voortleven, dat is het devies. Man 21 jaar onschuldig in de gevangenis ROME De thans 65-jarige Antonio Spano, die destijds tot de Italiaanse gendarmerie behoorde en in 1947 op aanklacht van moord op een Siclli- aanse grondbezitter tot levenslang werd veroordeeld, blijkt nu reeds 21 jaar onschuldig in de gevangenis vertoefd te hebben. Vrijdag heeft het hof van cassatie zijn onschuld vastgesteld en zijn onmid dellijke invrijheidstelling gelast. Het destijds door Spano aangevoerde alibi baatte hem toen niet omdat een aantal getuigen verklaarde hem als één der drie bij de moord betrok kenen te herkennen. Sommigen van die getuigen hebben inmiddels hun verklaring herroepen. De zoon van de veroordeelde heeft voor de herziening van het proces tegen zijn vader geijverd en was bij de ontlastende uitspraak van het hof van cassatie aanwezig. De betrokke ne zelf vernam zijn rehabilitatie pas zaterdag doordat de gevangenis vrij dagavond niet meer telegrafisch be reikbaar was. Rachman wil geen opiniepeiling bevolking Borneo SINGAPORE De premier van Ma leisië, toenkoe Abdoel Rachman, wil niets weten van een nieuw onderzoek naar de wensen van de bevolking van Serawak en Sabah wat betreft het even tuele lidmaatschap van de Maleisische federatie. In commentaar op berichten volgens welke Indonesië zien zou neer leggen bij de uitslag van een tweede opinie-onderzoek onder de bewoners van de twee Borneose gebieden, zei de toen- koe, dat elke nieuwe meningspeiling hetzelfde resultaat zou hebben als in 1963, toen een groep functionarissen van de VN tot de slotsom kwam, dat de inwoners van Serawak en Sabah in meerderheid voor aansluiting bij de fede ratie waren. Indonesië verwierp echter de bevindingen van de VN-commissie en begon zijn militaire confrontatie tegen Maleisië. Volgens Rachman zou Maleisië in de ogen van de wereld zijn prestige ver liezen wanneer het tot een nieuw opinie onderzoek in de twee gebieden zou over gaan. De Indonesische minister van buiten landse zaken. Adam Malik, heeft zaterdag nog verklaard, dat hij het nodig vindt dat een derde partij bemiddelt in de kwestie-Maleisië. Hij ging er hierbij ech ter van uit dat Maleisië het ernstig meent bij de oplossing van het geschil. Socialistenleiders: I Laat China in VN STOCKHOLM Socialistenleiders, uit alle delen van de wereld in Stock holm bijeen, hebben gisteren gepleit voor de toelating tot de VN van com munistisch China. In de Volkerenorga nisatie, zo menen zij, konden de geschil len tussen China en andere landen het best geregeld worden. De Socialisten heb ben voorts de Amerikaanse politiek in Zuid-Vietnam veroordeeld. Met of zonder... Met of zonder mosterd... uiteindelijk maakt de verfijnde smaak van be roemde kaas van uw „hartig hapje" iets speciaals! Zo ook maken de kos telijke USA tabakken van uw Golden Fiction iets bijzonders: de sigaret voor rokers met een eigen stijl. Met of zonder filter: geniet van uw Voor rokers met een eigen stijl !t Soeharto: Soekarno blijft staatshoofd POTSSTOWN/VS Vijf parachu tisten en hun piloot zijn zaterdag bij Pottstown in Pennsylvania omgekomen toen het vliegtuig waarmee zij tevoren VOOr hun eigen belangen te zijn valscherm in veiligheid te stellen. Het toestel was nog maar 100 meter de grond toen hij sprong. De protestmars tegen de woning nood van Amsterdams Havenge bouw naar het Museumplein heeft meer belangstelling gekregen dan organisatoren vermoedden. In de lange optocht, die ordelijk verliep, werden veelzeggende spandoeken meegedragen met opschriften als „Niet urgent, een tent", „Wie helpt ons DJAKARTA Luitenant-gene-1 h«n raai Soeharto, de nieuwe macht hebber in Indonesië, heeft tijdens het afgelopen weekeinde nog eens duidelijk te verstaan gegeven, dat Soekarno staatshoofd blijft. „Om Soekarno's grootheid te bescher men" was het Indonesische volk vastbesloten om de oneerlijke po litici, die van plan waren de pre sident opzij te schuiven en zijn misbruiken, uit de weg te ruimen, zo zei Soeharto, doelend op de twintig vroegere ministers die in maart door het leger werden ge arresteerd. I Intussen heeft de Indonesische minister (van justitie, dr. Prodjodikoro, een stu denten-afvaardiging meegedeeld volgens de door KAMI, het actiefront van stu denten, gestelde eis te willen aftreden. Hem is verweten ten tijde van de okto berrevolutie geen passende maatregelen op zijn ministerie genomen en afwijkin gen van de bestaande wetten getolereerd te hebben. De minister zei dat president Soekarno advies had gevraagd over even tuele -gratie voor de na de mislukte staatsgreep ter dood veroordeelde com munistische vakbondsleider Njono. Hij had de president gezegd dat het vonnis moest worden uitgevoerd omdat dit over een stemde met de eisen van het volk. In het dorpje Wonoredjo in midden- Java i.s eind vorige week een lid van het Politbureau van de Indonesische com munistische partij gelyncht. Drie andere communistische voormannen, onder wie het hoofd van de afdeling midden-Java. zouden om het leven zijn gebracht. Par tijleider Aidit en de eerste en tweede vice-voorzitter, Loekman en Njoto, zijn, naar men meent te weten al eerder ge dood. terwijl Adjitarop zich in Peking bevindt •F Nigerië en de EEG hebben vrijdag in Brussel overeenstemming bereikt over de tekst van een associatieverdrag. On der dit verdrag zal de EEG Nigerië, een Gemenebest-land. in beginsel tot medio 1969 rechtenvrije invoer in de meenschap toestaan. DRIEBERGEN In een telegram aan de minister dringt het hoofdbe stuur van Kerk en Vrede er op aan dat Nederland zal breken met de l NAVO. De ondertekenaars, onder wie j prof. dr. J. de Graaf, zijn van mening! dat er alternatieven bestaan die zeker! bruikbaar zijn en betere wegen kun-1 nen verschaffen naar een ontspaning der internationale verhoudingen. Kerk en Vrede is er van overtuigd i dat het NAVO-verdrag geenszins be-1 wezen heeft de vrede in onze gebieden en in de wereld in het algemeen te die nen. Integendeel heeft het verdrag bij gedragen tot het internationale wan trouwen, de koude oorlog en de nog steeds voortgaande bewapening. Vol gens de ondertekenaars van het tele gram hebben de NAVO-belangen maar al te vaak prioriteit gehad boven het bevorderen van ontspanning en ontwa pening. Volgens art. 13 van het verdrag zal met ingang van 24 augustus 1969 elk deelnemend land zich kunnen terug trekken. De ondertekenaars willen dat de regering een studie gaat maken van mogelijke alternatieven en geen beslis singen zal nemen die het straks onmo gelijk maken om terug te treden. Dood na val tractor BERLICUM Gistermorgen is hier de 60-jarige landbouwer W. van Zoggel, uit Berlicum, van een tractor met aanhang wagen gevallen en met het hoofd oo het Grootscheeps bombardement Route tussen China en Hanoi geblokkeerd SAIGON Amerikaanse bom menwerpers hebben de voor naamste bevoorradingsweg tussen China en Noord-Vietnam gedeelte lijk onbruikbaar gemaakt, vliegtuigen vernielden twee over spanningen van een grote brug over een rivier bij de stad Bach Giang, ongeveer veertig kilometer van de Chinese grens. De aanval was donderdag in slechte weersomstandigheden uitgevoerd, maar de aangerichte schade kon pas de volgende dag worden vastgesteld door een fotoverkenningsvliegtuig, al dus een Amerikaanse militaire woord voerder. Vrijdag bombardeerden Ameri kaanse vliegtuigen de Na Pe-pas waardoorheen de op een grootste bevoorradingsroute Noord-Vietnam naar Zuid-Vietnam via Los loopt. Over het resultaat Melk is goed voor elk. maar ook het problemenkindje van de huishouding. Hier in Den Haag hebben we de melksanering, die geen keus laat van leverancier. Nu was tot voor kort melk melk en scheen het er niet zo veel toe te doen. Maar sinds we kun nen kiezen tussen fles, karton of zak, is dat anders geworden. Aan ieder de vrijheid om een van de drie het lek kerste te vinden, niet echter de vrij heid om zonder extra moeite de meest geliefde melkverpakking te ver werven. Een probleem, dat de Engelse melk- leveranciers op een eendaagse trip eens zijn komen bestuderen. Ten eerste als gast van de melkfabriek Van Grieken, ten tweede als gast van het Zuivelbureau. De heer Van Grieken jr. heeft hun verteld hoe hij de Zuidhollandse huisvrouw langzaam maar zeker aan het verstand gepeuterd heeft, dat de melk in de ondoorzichtige zak vele voordelen heeft. Een van de argumen ten was, dat er geen statiegeld voor flessen meer aan te pas kwam. De Britse gasten moesten toen droef het hoofd schudden. Dat argu ment kon bij hen niet gelden, want in Engeland kent men het systeem van het statiegeld niet. Dat was het ogen blik voor mij me eens te verdiepen in de Britse melkleverantie aan huis. Twee blozende Yorkshiremen, die de zuivel op het gelaat geschreven stond, onthulden mij het systeem. Om zes uur trekt de melkboer uit en zet de volle flessen voor de huisdeu- Daar staan dan de lege flessen voor hen gereed Denkend aan de intense campagne hier in Nederland gevoerd om de huisvrouw te bewegen haar melkfles schoon te spoelen, vroeg ik dus onmid dellijk: „Schoon of vuil?" „U bedoelt", vraagtekenden de melkmannen terug. „Of de flessen goed omgespoeld zijn", verduidelijkte ik. „Natuurlijk", deden ze verbaasd en keken elkaar eens aan met de vluchti ge blik. die Engelsen kunnen plegen, wanneer ze ons continentalen op grof heden betrappen. ,En de lege flessen, komen ze wer kelijk allemaal terug?" „Behalve als er eens een breekt en bij kantoren en zo is men wel eens slordig, daar zetten we dan melk in karton neer." „En de betaling?" „Of het geld ligt bij de lege flessen of w gaan zaterdags innen, eenvou- Ik vroeg maar niet of er ooit narig heid was bij de afrekening, want ze zagen er zo tevreden uit, dat de moei lijkheden nooit groot konden zijn. We! vroegen zij nog heel vriende lijk, waarom onze melk toch zo matig smaakte. Een tikkeltje meer vetgehalte zou er goed aan doen, meenden ze. De Nederlandse zuivelmensen moesten echter onze nationale rantsoe nering goed praten en antwoordden, dat melk met een hoger vetgehalte alleen door de fijnproevers gewaar deerd en dus gekocht zou worden en de hogere prijs een aantal melkgour- mets dan waarschijnlijk nog zou weer houden die duurdere melk te kopen. „Aha", zeiden de Engelsen en keken elkaar weer even aan. De melksanering vonden ze ook een probleem. Ze dachten er wel over, maar hadden een zwaar hoofd in deze ingreep van de persoonlijke vrijheid van hun medeburgers. Bovendien het stoepsysteem kost niet zoveel tijd trappenlopen is er dus voor de Britse melkboeren ook niet bij. Een brokje zuivelbureause kaas knabbelend bepeinsde ik hoe elk volk niet alleen de regering krijgt die het verdient, maar ook de melkleveran tie. van dit bombardement is nog niets bekend. De nabijgelegen Moegia-pas een schakel in de grootste infiltra tieroute naar het Zuiden was eind vorige maand door zware bom bardementen geblokkeerd. Een nieuwe coalitie van politieke partijen en religieuze sekten in Zuid-Vietnam wil niet dat er in de herfst algemene verkiezingen worden gehouden. De coalitie, die zich het ver enigde nationalistische front noemt, heeft gisteren op een bijeenkomst in Saigon een manifest goedgekeurd, waarin wordt gezegd dat verkiezingen in de herfst tegen de belangen van het land indruisen omdat de veiligheid op het land en in de steden niet verze- Op een andere bijeenkomst in de hoofdstad beschuldigde een groep boeddhistische studenten premier Ky ervan dat hij talmt met de voorberei dingen voor de verkiezingen. Twintig studenten maakten bekend dat zij in dit verband een „strijdcomité" hadden gevormd. Uit Hanoi wordt nog vernomen dat gisteren zes Amerikaanse vliegtuigen zijn neergehaald. Drie werden in de provincie Kwang Ninh neergeschoten. Levenslang voor de wurger PARIJS Een Parijs* rechtbank heeft zaterdagavond na een beraad van twee en een half uur de 29-Jarige voor malige ziekenverpleger Loeien Leger, die zichzelf „de wurger" noemde, tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank is ervan overtuigd dat hij het geweest is die ln mei 1964 de 11-jarige jongen Luc Taron in een bos bijParijs heeft vermoord. Toen het vonnis was geveld, zorgdo Leger voor sensatie door de volledige naam te noemen van de geheimzinnige „Henri", die volgens hem de moord beeft gepleegd. Het was „de commissaris van de veiligheidspolitie George Henri Moni- naro. De vader van het vermoorde jonge tje zou deze man kennen", aldus Leger. Deze onthulling van Leger betekent naar alle waarschijnlijkheid, dat het onder zoek moet worden heropend. Hoofd persdienst NAVO moet post verlaten Frankrijk heeft zaterdag de NAVO voor een nieuw probleem gesteld door bekend te maken, dat het hoofd van de Navo-persdienst, Henri Claudel, zijn post tegen het einde van deze maand zal verlaten. Dit betekent dat de NAVO met spoed een nieuwe perschef moet vinden voor de komende maand als de zeer belangrijke ministersvergadering te Brus sel begint. Nederlandse soldaat gedood bij botsing CELLE (N.-Dld.) Vijf mensen on der wie een Nederlandse militair,zijn zaterdagavond bij een auto-ongeluk te Bergen verongelukt. De Nederlandse sol daat is de 20-jarige Fred Wex. Volgens de politie zat hij met twee Duitsers ia een auto welke zigzag over d weg reed voordat hij gegrepen werd door een auto uit de andere richting, waarin zich etn Duits echtpaar bevond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5