Hij gaf de R.K. Kerk een nieuw gezicht BI Ieder zorgenkind moet een verzorgd kind zijn Vrouwenbelangen heeft nieuwe presidente Het gezag van de Heilige Schrift Bisschop Bekkers overleden Bijbelgetrouw zijn ook bij zondagsschoolwerk MAANDAG 9 MEI 191 Een woord voor vandaag Richteren is een duister boek, dat wil zeggen, het bepaalt ons telkens weer bij de afval van Gods volk bij afgodendienst en ongehoorzaamheid. Maar toch heeft niet de duisternis in dit boek het laatste woord, maar steeds weer het licht. De ver halen gaan niet van geloof tot ongeloof, maar van afval naar verlossing. Eigenlijk staat dit boek heel dicht bij Genesis 1, het scheppingsverhaal. Daar is een bepaalde uitdrukking, die telkens weer terug komt: Het was avond geweest en het was morgen geweestde zoveelste dag. Zo zijn wij niet geneigd te spreken. Wij gaan altijd uit van het licht en eindigen bij de nacht. Wij zouden zeggen: Het was morgen geweest en het teas avond geworden, de zoveelste dag. Dat lijkt natuurlijk, want ons leven begint met het licht aanschouwen en het eindigt met het doven van de levenslamp. Maar dat is juist onnatuurlijk. God heeft ons niet geschapen om te sterven maar om te leven. God heeft ons geschapen om het Licht te zien. En Hij heeft Zijn Zoon gezonden om ons het Licht te brengen. Daarom is Genesis de goddelijke orde: eerst de nacht, maar dan de morgen. Daarom is Richteren de goddelijke orde: Eerst de afval maar dan toch weer de bekering, de verlossing, de nieuwe tijd, want Christus is in de wereld gekomen otn zondaren zalig te maken. We lezen vandaag: Numeri 32 16-32. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. plaats in Limburg, dorp in Gelderland leeftijd (Fr) scheik. element (afk). 3. baan voor balspel trustee (afk) meisjesnaam geheel -de uwe (akf. Lat). 4. kraam voegwoord. 5. jubelkreet bij de Bac- chusfeesten meisjesnaam lidwoord (Fr) 6. zonderling alvorens. 7. water kering - kweekgras (ZN) wiel. 8. wa ter in N. Brab. vis gekheid. 9. plaats in Gelderl. 23 4 5678 9 Vertikaal: 1. stad in Z. Holland. 2. aardsoort morsdoekje streling 3. zoon van Juda bekende afkorting dwaas. 4. soort van hond staafje om een rad vast te zetten. 5. zijtak Garonne water in N. Brab. hogepriester te Silo. 6. gelijk stad in Mexico. 7. soort van hert landbouwwerktuig. 8 boom- loot telwoord bekende afkorting lidwoord (Fr). 9. plaats in Gelderland. Mej. dr. A.( de Waal neemt afscheid (Van een onzer redacteuren) AMERSFOORT Tijdens de jaar vergadering van de Vereniging Vrou wenbelangen, Vrouwenarbeid en Ge lijk Staatsburgerschap op Huize Ran denbroek heeft mejuffrouw dr. Anna de Waal na een presidentschap van zeven jaren de voorzittershamer over gedragen aan mevrouw N. Mole- naar-Buyser. In haar afscheidsrede heeft dr. De: Waal het wezen van de vrouwenvere-\ nigingen en de zg. emancipatie -roorpe- licht. Hierbij kwam te voorschijn, dot de verenigingen met een ideël doel in omvang achteruit gaan, terivijl de or-j ganisaties, die zich richten op ontspan ning en zelfexpressie grote vooruit- gang boeken. Ook de vereniging Vrouwenbelan gen geen ontspanning beogend heeft een teruglopend aantal leden te zien gegeven. In 1920 hadden de Bond voor Vrouwenkiesrecht en de Ned. Ver. van Staatsburgeressen, waaruit de huidige vereniging is voortgeko men, gezamenlijk 33800 leden. Ten de le is de teruggang ook te wijten aan de mening, dat de oorspronkelijk na gestreefde doeleinden zijn bereikt, met name op het terrein van de juri dische emancipatie. AANPASSING Geen enkele emancipatie echter is voltooid voordat de groep die eman cipeert vrije toegang heeft tot, volop gebruikt maakt van, en zijn zelfstan dige bijdrage levert aan de cultuur goederen te midden waarvan men leeft. Werkelijke emancipatie is nooit aanpassing zonder meer, maar altijd tevens creatieve beïnvloeding en omvorming van de groep, waar binnen de emancipatie plaats heeft. Wanneer er dan ook gesproken wordt van de integratie van de zich emanciperende vrouw als hoogste doel is voorzichtigheid geboden, omdat dit in de gedachtegang van hen die dit begrip hanteren maar al te vaak slechts gelijkschakeling betekent en een opgaan in bestaande structuren. J De door de eeuwen heen gestelde vraag luidt: Is de vrouw er alleen voor de man en is met haar rol als echtgenote en moeder haar menszijn I uitgeput of is zij veelzijdiger van aard en heeft zij ook andere bijdragen te1 leveren aan het menselijk bestaan? j Wanneer dit laatste het geval is en; de meeste vrouwen zouden zich nood-j gedwongen of (wat nog erger is) vrij-' willig beperken tot het eerste, dan be- tekent dit een ongehoord verlies aan! menselijk potentieel, levensgeluk en; geestelijke gezondheid, niet alleen j voor elk volk waarin zich dit: verschijnsel voordoet, maar in de hui-i dige verhoudingen voor de gehele mensheid, waarbij zeker niet in de! eerste plaats gedacht behoeft te wor den aan het economische aspect, inte gendeel. VRIJHEID De verantwoordelijk'»e l voortvloei end uit deze keuze-vrijheid is wellicht de zwaarste in het vrouw-zijl, die me mand uit de weg mag gaan en waarop het antwoord ook nimmer een tf-of mag zijn. Dit antwoord moet r.ifijd gebaseerd zijn op de mogelijkheid can de „dubbelrol". De moderne vrouw op zoek haar identiteit is een hoogst belang rijke aangelegenheid waar wij allen mee te maken hebben en mede-verant woordelijk voor zijn. Mejuffrouw De Waal werd namens de vereniging het lidmaatschap voor het leven aangeboden, waardoor zij verbonden blijft met Vrouwenbelan gen. dat zoals haar opvolgster me vrouw Molenaar getuigde, aan haar vaardige geest en diep menselijk in zicht zoveel te danken heeft. 1. kerker. 2. kregel. 3. regent. 4. eerst, 5. relaas, 6. kaarde. 7. nevens. 8 stenen. 9. karpet. Beroem' n rrsioerk NED. HERY. KERK Bedankt voor Achterberg (toez.): S de Jong te Houten. GEREF. KERKEN Bedankt voor Zwijndrecht-Groote Lindt: H. Lijesen te Schoonebeek. GEREF KERKEN (vrijgem.) Bedankt voor IJsselmonde (vac. J. Mei lof): M. Heemskerk te Zevenbergen. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Mitchell (Ont.-Can.- tweede maal): J. Overduin te Aldergrove (Br.Col.-Can.), vooih. te Almelo Bedankt voor Middelharnis: C. Smits te Sliedrecht. Buspassagier verongelukt ALKMAAR Zaterdagmiddag is de 65-jarige M. Koomen uit West woud. toen hij in Zwaagdijk-Oost vanachter een autobus, zonder vol doende op het verkeer te letten, de rijbaan overstak, overreden door een personenauto. Zwaar gewond werd hij naar het Sint Jansziekenhuis te Hoorn vervoerd, waar hij enkele uren later aan de gevolgen is overleden. Prof. H. N. Ridderbos over: (Van onze kerkredactie) ARNHEM „Ik heb er geen waterdichte theologie over", erkende de Kamper hoogleraar, prof. dr. Herman N. Ridderbos zaterdagmid dag op de vergadering van de Gelderse ouderlingen. Hij sprak over de aard van het Schriftgezag. Hij stelde dan ook geen formule vast voor alle tijden, maar wees meer op de moeilijkheden en proble men waarmee de gerefor meerde theologie in onze tijd te worstelen heeft. Juist de laatste jaren is dit pro bleem in de Gereformeerde Ker ken, maar ook daarbuiten en tot ver over onze Nederlandse gren zen, heel sterk opnieuw gaan le ven. Maar nieuw is het probleem niet, want vooral prof. dr. H. Ba- vinck worstelde al met deze vra gen. Daarop is echter in de jaren twintig een terugslag gekomen, vooral als reactie tegen de ethische theologie in de Hervorm de Kerk. Toen werd alles wat men zag als een aanranding van de Schriftgezag buiten de deur ge zet. (Die houding leidde tot de breuk van 1926 en het ontstaan van de Gereformeerde Kerken in Hersteld Verband, die later met de Hervormde Kerk samengingen. Red.) Opnieuw worstelt men nu met de vragen die al prof. Bavinck bezig hielden. Men moet zich daar over niet verbazen, zei prof. Rid derbos, want deze oroblemen zijn eenvoudig een vrucht van de gere formeerde wetenschapsbeoefe ning. In zekere zin, vervolgde prof. Ridderbos, krijgen wij nu de onbetaalde rekening gepresen teerd van Kuypers inzichten, die de Vrije Universiteit stichtte en de gereformeerden in de cultuur bracht. Uitgangspunt Ridderbos bedoelde geen kritiek te uiten op Kuyper, maar wel dat wie zich met de wetenschap bezig gaat houden, wie ook de bijbel wetenschappelijk gaat bestuderen als gevolg daarvan voor deze vra gen komt te staan. Een eenvoudig gelovige, die zijn bijbel dagelijks leest zal er niet zoveel moeite mee hebben. Maar als men aan het wetenschappelijk onderzoek gaat beginnen, komt als noodzake lijk gevolg de vraag naar de aard van het Schriftgezag op. Dit betekent niet, stelde hij zijn gehoor gerust, dat de gereformeer den nu ook al geloven dat de bij bel niet Gods Woord is en alleen maar een menselijk boek. We gaan uit, zei hij, van de gerefor meerde opvatting, dat de bijbel op de een of andere manier, Gods Woord is en niet slechts een menselijk getuigenis van de da- dén Gods in de geschiedenis. We willen spreken, zoals de apostelen spraken, die zeiden, dat alle Schrift van God geïnspireerd is. Dat is het uitgangspunt en moei het blijven. Organisch Met nadruk wees prof. Ridder bos de mechanische inspiratietheo rie af, de gedachte dat Gods Heili ge Geest de bijbel gedicteerd heeft. Bavinck stelde daar jaren geledepi al de organische inspira tie tegenover. Het is duidelijk dat de bijbelschrij vers veel zelfstandi ger waren dan de mechanische leer ons wil doen geloven. Er is een sterk tfienSelijkè kafit; éan de bijbel. Je zou kunnen zeggen, dat de Heilige Geest de bij belschrij - vers-opdracht gaf-om de bijbel- boodschap te verkondigen, maar zich niet zozeer bekommerde om hun taal en stijl. Dat hoort niet tot het gezag van de Heilige Geest. Er zijn inderdaad voorbeelden dat de Heilige Geest profeten zelfs tegen hun wil in beslag nam en gebruikte, bijvoorbeeld B.le- am. Maar een man als Lucas ging eerst een grondig en zelfstandig wetenschappelijk onderzoek instel len, eer hij zijn evangelie schreef. In de geschiedenis van Israël en. ook in het leven van Jezus Christus wordt slechts dat verteld, wat de bijbelschr»ji'ers nodig oor deelden om hun boodschap over te brengen. Boodschap Hoewel prof. Ridderbos kenne lijk nog wel wilde vasthouden aan de organische inspiratieleer van Bavinck, gaf hij toe niet te kunnen zeggen hoe het allemaal in elkaar zit. We moeten, zei hij, aan de ene kant oppassen dat we niet tekort doen aan de bijbelse boodschap, maar we moeten er aan de andere kant voor oppassen dat we de Heilige Geest geen din gen laten zeggen, die Hij hele maal niet bedoelde te zeggen. De bijbel heeft geen gezag als het gaat om de formulering van een bepaald wereldbeeld, of als het gaat om een bepaalde stijl, of ge schiedenisuitspraken. Maar de bij bel heeft wel gezag waar zij de boodschap van het heil brengt. Is dit dan geen bedreiging van ons geloof, vroeg prof. Ridderbos al en later in de bespreking werd die vraag toch weer opnieuw gesteld. Het antwoord was: Dan weet je er te weinig van. Hoe meer je Gods Woord bestudeert, hoe meer je onder de indruk komt. Dan springt het goddelijke naar voren. Past Maar wie zal dan vaststellen wat wel en wat niet onder het gezag van de inspiratie staat? Ant woord: Wij leven met elkaar in de kerk, en al is zij niet onfeil baar, toch is dat de enige weg om samen te zoeken naar wat Gods Woord ons zegt. Aan die Kerk heeft God Zijn Geest beloofd en die Kerk moet op een gegeven ogenblik toch kunnen zeggen: Er staat geschreven. Met nadruk wees prof. Riderbos if dat predikanten op deze wijze anders zullen preken, dan zij ei genlijk geloven. Wij moeten geen dubbele boekhouding krijgen, zo zei hij. We moeten in de kerk ook geen voorhoede krijgen die de ge wone gemeenteleden ver achter zich laat. Daarom zal de gemeente ook van de kansel geconfronteerd moeten worden met de problemen van het bijbelonderzoek. Maar dat moet met wijsheid gebeuren, want uiteindelijk moet het in de preek gaan om de volle verkondi ging van het heil Gods. Het Woord van God blijft vast, ook al zijn vele vragen niet beantwoord. (Van onze kerkredactie) TILBURG Bisschop Bekkers is overleden. In hem verliest de Rooms Katholieke Kerk haar meest actieve, tot ver buiten de eigen muren meest populaire en in sommige eigen kringen meest bekritiseerde bisschop. Hij was voor Nederland, wat paus Johannes was voor de wereldkerk, de man die de vensters van zijn kathedraal wijd opengooide. Hij was bisschop van het grootste Nederlandse bisdom, dat 1.2 miljoen rooms-katholieken omvat, maar bleef een pastoor voor talloos veel meer mensen. Pastoraal bewogen kerkleider Toen zijn laatste ziekte zich aankon digde waren de doktoren eerst van mening dat hij overwerkt was. Maar al spoedig bleek, dat hij leed aan een hersentumor. Op 28 maart werd het gezwel weggenomen maar herstel trad niet in. Deze dynamische, vitale mens overleed op 58-jarige leeftijd. Wilhelmus Marinus Bekkers werd op 20 april 1908 in Sint Oedenrode geboren. Hij was de oudste zoon van een boerengezin met dertien kinderen. Hoewel het boerenbedrijf hem aan trok en hij zijn leven lang zijn liefde voor paarden behield, stond al vroeg vast dat hij priester wilde worden. Na twaalf jaar studie bereikte hij zijn ide aal in 1933. PIONIER Zijn leven lang is hij een pionier voor zijn kerk geweest, een man die vooraan stond als de kerk geconfron teerd werd met een nieuwe nood. Als kapelaan van een arbeidersparochie leerde hij de crisisstrijd kennen. In 1939 moest hij de kernvorming van de middenstand ter hand nemen. Na de oorlog werdhij ingeschakeld bij het bedrijfsapostolaat. En de laatste jaren gaf hij op geheel eigen wijze geeste lijke leiding aan jonge gezinnen die in conflict kwamen met de heersende tra ditionele huwelijksmoraal in de Rooms Katholieke Kerk. Groot opzien baarde het televisie gesprek dat hij de KRO op 21 maart 1963 toestond over de kwestie van de geboorten-regeling. Met grote nadruk zei hij, dat de gehuwde mens bij het bepalen van zijn gezinsgrootte zijn persoonlijke verantwoording draagt, die door niemand kan worden overge nomen. Groot verdriet "deed het hem dat sommige kerkleden achter zijn rug om hem gingen aanklagen in Rome. Op 12 februari 1957 werd hij tot bisschop gewijd. Een tijd lang was hij coadjutor van de bisschop van Den Bosch. De gezondheidstoestand van bis schop Mutsaerts liet toen al veel te wensen over. In 1960 volgde hij hem op. PUBLICITEIT Juist tijdens zijn ziekte van de afge lopen weken werd ervaren dat hij een belangrijke plaats had ingenomen in het kerkelijk leven van ons land. Het meeleven buiten eigen kring was groot. Hij was een man die grenzen doorbrak, die niet bang was om in een andere kring het woord te voeren. Zo zou hij gesproken hebben op de laatste gereformeerde predikantenver gadering. „Vroeger", zei hij eens, ..bestond de oecumene alleen maar uit de vraag: „Hoe kan men terugkeren naar Rome?" Deze vraag is achter haald. Bisschop Bekkers schuwde de publi citeit niet. „Wij moeten de moderne communicatiemiddelen aangrijpen om de Kerk tot de mensen te brengen", placht hij te zeggen. Hij stond journa listen graag interviews toe, want „ik heb gemeend een lezerspubliek te kun nen bereiken, dat ik op een andere manier nauwelijks bereiken kan. De Kerk, die alleen maar een preekstoel als publiciteitsmedium weet te benut ten, is op weg een levensgroot anachro nisme te worden." NKV herdenkt bisschop UTRECHT In de vergadering v het dagelijks bestuur van het Nedi lands Katholiek Vakverbond heeft voorzitter, de heer P. J. J. Merter vanochten bisschop Bekkers herdacl i Hij noemde hem een zeer populai bisschop van het gehele Nederland volk. In het bijzonder schonk hij aa. dacht aan zijn grote veridensten a geestelijk adviseur van de diocesa Bossche bond van de toenmalij K.A.B. Voor zijn zielerust werd in vergadering gebeden. Bijbelkennis is gering geworden 'f. HAARLEM Is de Bijbel ee oude krant voor ons gewordei die wij uitgelezen hebben? Ee soort geschiedenis- of wetboe) dat wij misschien plichtmatig no lezen? Een boek, dat ons intnerli; niet meer aanspreekt, nu het ve band tussen de Bijbel en het m derne leven dreigt zoek te rakel' Deze vragen kwamen aan de o: op de goed bezochte j'aarvergader: van de Nederlandse afdeling van Zakbijbelbond. Leden en vrienden b zonnen zich op de schrikbarende acl teruitgang van het bijbellezen on dl ons volk. In het gezinsleven is hi moeily'fc geworden, om samen de Bi bel te lezen; hoogstens nog een enki gedachte uit een dagboek. Eens de Bijbel een zeer kostbaar en schaa boek, maar men kénde Gods Woor Nu zijn de bijbels goedkoop, maar kennis is gering geworden. De Zakbijbelbond laat zich hierdoi echter niet ontmoedigen. De mogelijkh den van vertalen, uitgeven, vervoer verspreiding zijn ongekend. De bond blij zien. dat Gods Woord het Woord de wereld is. Het behoudt te allen tijde spraak op eigen leven, zowel als op h« leven der volkeren. De mens is gee machine, die je moet repareren. Hij mo» vernieuwd worden. Jezus zegt: „Zie. I maaak alle dingen nieuw" en .,Ik klo; aan de deur". Vietnam Deze boodschap draagt de Zakbijbel bond onder andere uit in Zuid-Viet nam, waarover een korte film ver toond werd. Midden in het oorlogster] rein met gevaar voor eigen Ieveij brengen de teams de blijde boodscha; in de Vietnamese taal. Zij geven eer jkort getuigenis en reiken duizender Johannesevangelies uit aan de militai- jren, in de hospitalen en onder de burl jet Igers. Een tweede film liet iets zies.^ »t. i i i over het werk van het Bijbelgcnoot Toen twee redacteuren van de Nieuwe mige kerkleden meenden dat hij meer schap onder de vluchtelingen in Hong- Linie in 1963 gedwongen werden, of'moest zwijgen. Hij holde naar hun me- hun orde (der jezuieten) te verlaten, J ning veel te hard. Zij voelden de fris- of hun werk neer te leggen, nam hij I se wind aan als een kille tocht. Nooit hen in zijn bisdom op, zodat zij hun! legde hij kritiek zonder meer naast werk aan het blad konden voortzet ten. OPENHEID Bekkers werd een „bisschop nieuwe stijl" genoemd, soms ook wel een door- braakbisschop, maar dan zonder de po litieke betekenis, die het woord door braak direct na de oorlog kreeg. Zijn frisse inbreng deed menig heilig huisje instorten. Zijn openheid gaf een nieuw gezicht aan de Rooms Katholie ke Kerk in ons land. zich neer: „Wij zijn samen onderweg en ik probeer te luisteren om van hen te leren. Ik krijg stevige kritieken en daar leer ik van", zei hij. Het heengaan van bisschop Bek kers betekent een verlies, niet slechts voor de Rooms Katholieke Kerk maar voor de Kerk van Christus in ons land. Veel zal van zijn opvolger afhangen of het ima- van openheid, dat hij zijn kerk Hij ontkwam niet aan kritiek. Som- schonk, bewaard zal blijven. kong. Sprekers op deze dag waren ds. N. \vj van der Bent. districtssecretaris Nederlands Bijbelgenootschap en de hei J. Kits, directeur van het Brandpunt "I ff j, dt: VU-dag dit jaar in Vlissingen hi VLISSINGEN Op 30 juni zal de h< jaarlijkse Vrije Universiteitsdag wor- w den gehouden in het Scheldekwartler h< in Vlissingen. hi Vac Voorzitter op Philadelphia herdenking i Communicatie ontbreekt PASTOR Zijn liefde voor de publiciteit had hij misschien te danken aan de korte tijd dat hij directeur-redacteur van St. Jansklokken, het blad van het bisdom Den Bosch was, maar kwam vooral voort uit zijn pastorale bewo genheid. Hij moest steeds contact met zijn mensen hebben. Nog vers ligt in het geheugen een van zijn laatste pastorale daden. Toen in Eindhoven zowel de pastoor als de kapelaan van een parochie het celi baat niet langer konden dragen en hun ambt neerlegden om in het huwe- ixeciuen lijk te treden, verscheen hij zelf op de Evenals de rechten van de mens in kansel om de gemeente in te lichten, deze wereld nog een schoon ideaal T TTRECHT „We zullen als or- ganisatie niet rusten, tot ieder zorgenkind een verzorgd kind is". Deze woorden vormden zaterdag de kern van de openingstoe- (Van een onzer verslaggeefsters) testants Christelijk Centrum voor de spraak van de voorzitter, de heer 7nr" vnnr J. J. Dondorp tijdens de herden- voor al die kinderen en volwassenen, die in ons land op een deskundig ad vies zitten te wachten. Volgende maand hopen wij tevens een spreek uur te openen in ons nieuwe Pro- 'Vf. «V V z'jn- zaI het nog lang duren voor de king van het tienjarig bestaan van rechten van de gehandicapte mens in Philadelphia in het Utrechtse Ge- deze wereld algemeen zullen aanvaard bouw voor Kunsten en Weten- wnrden. meende de heer Dondorp. Hij schappen. Vele ouders en vrienden van het afwijkende kind, verbonden in de vereniging Philadelphia, woonden de ze herdenkingsdienst bij, evenals de dankdienst vrijdag in de Janskerk, waarin ds. H. S. J. Kalf uit Benne- broek voorging. vervolgde: Iedere gehandicapte heeft recht op medische begeleiding; van de wieg tot het graf. Wanneer men mocht menen, dat in ons goede vaderland deze medische begeleiding wel verze kerd is, moet ik helaas teleurstellen. Tot wie kunnen de ouders zich wen den om deskundig medisch advies? Gelukkig zijn er verblijdende voorte kenen. Het Centraal Orgaan Zwakzin nigenzorg, waarin ook de oudervereni gingen meespreken, heeft reeds een belangrijk rapport het licht doen zien, voor deze vroegtijdige onderkenning. Zij pleit voor adviesbureaus. Men be gint hier en daar. Nihil Het beste nog zijn zij er aantoe, die I in de inrichtingen worden verzorgd, - waaraan een medische staf is verbon den. Maar hoe staat het met de me dische begeleiding van de kinderen, die thuis zijn? Hoe staat het met de derwerp van discussie. De kerkgang! medische begeleiding op onze scholen gaat achteruit, vooral in de avond diensten. De belijdenis wordt formeel nog wel erkent, maar men heeft moei te met de inhoud. Er is meer ruimte voor ander belijden van het Evange lie. Al zegt men de bedoeling te heb ben hetzelfde te zeggen op een andere manier. De zondagsschool wordt ook hetrok- ken bij de verandering in de kerken, (Van onze kerkredactie) UTRECHT Het gaat er ons inzonderheid im, dat we de kin deren meenemen naar Jezus. Dan dienen we zeker te weten Wie Jezus is en wie de kinderen zijn. Aldus ds. W. Vroegindeweij uit Katwijk aan Zee op de jaarverga- J j J i «ac» wij ur vcraiiucriug m ue Kernen dering van de Hervormde zon- want deze heeft alles met de predi- dagsscholenbond op g.g. die za- j king te maken al gieten we net in de terdag in het Utrechtse Jaarbeurs- Ivorm van een vertelling. Toch is het gebouw werd gehouden. De voorzitter sprak als altijd voor Het is een ernstige verantwoordelijke een groot aantal belangstellenden. We bezigheid. komen steeds meer in aanraking met Ds. Vroegindeweij legde er de na- mensen, die vinden, dat we aan veran- druk op, dat ook bij het zondagsschool- dering en vernieuwing toe zijn. We werk zeer bijbelgetrouw te werk moet moeten mee, zeggen ze, anders dreigt worden gegaan. Het Evangelie moet het gevaar achter te blijven. Velen niet op een zoetsappige manier wor- willen dit toepassen op kerkelijk ge-, den verteld en de scherpe kanten niet bied. bijgevijld. In dit verband wordt de preek on-l Wel moeten we er rekening mee Tot mijn vreugde kan ik u medede len, dat Philadelphia volgend jaar in samenwerking met de Nederlandse Hervormde Kerk zal komen tot een eigen observatiecentrum. Hoewel in - eerste opzet dit observatiecentrum bestemd zal zijn voor de toelating en doorstroming in onze tehuizen, hopen wij dat het mede dienstbaar kan zijn houden, dat we met kinderen te doen hebben. Maar niet zo, dat het wezen lijke van de bijbel er niet in te herken nen valt. Het gaat in onze vertelling om precies hetzelfde waar het de Hei land om ging: het roepen en bekeren van zondaren. 's Middags sprak as. C. den Boer uit Zeist over: Wat zegt de Bijbel over de godsdienstige opvoeding van onze kin deren? Mejuffrouw J. van den Brink uit Nijkerk hield een vertelling. zorg voor de gehandicapten, waar iede- re ouder een medisch advies zal kun- nen omvangen. Arbeid Iedere gehandicapte mens 1 t recht op arbeid. Deze arbeidsvoi ning moet leefbaar zijn cn hoeft niet economisch verantwoord te zijn. Phila delphia ijvert voor afschaffing van de 1/3 norm in de GSW regeling en de lange werktijden in de werkplaatsen. De arbeidstraining moet vroeg begin nen; in ieder geval op de scholen. De communicatie van de voorzienin- 1 gen voor gehandicapten is er helemaal niet, meende de heer Dondorp. Een onnoemelijk aantal organisaties houdt j zich bezig met deze zorg, maar zij werken langs elkaar heen. In één plaats telt men 26 organisaties op ons terrein. Ook de vrijetijdsbesteding van de gehandicapte kwam vanmorgen ter sprake. Philadelphia heeft het initia tief genomen tot de vakantieopname in de tehuizen, maar ook organiseert zij speciale kampen. Aan het eind van zijn toespraak merkte de voorzitter nog op, dat er maar 18.000 bedden zijn voor 30.000 kinderen. De heer B. Ronlvink. voorzitter van de ARP-fractie In de Tweede Kamer sprak op de bijeenkomst over de toekomstige wet op de zware geneeskundige risico's, die op het ogenblik in behandeling is bij de Tweede Kamer. Tot nu toe is hier weinig aan gedaan. z(j vormen een levensgroot probleem, meende h(j. Zonder Philadelphia was de overheid echter met de zorg voor de gehandicapten nog niet zo ver geweest, zei hij aan het eind van zijn toespraak. Dreigende Britse zeeliedenstaking LONDEN Leiders van de Britse vak bond van zeelieden hebben een verzoc"' van de regering om een staking welke 16 mei zal beginner, af te gelasten, verwor pen. Vakbondsleider Hogart zei dat bin nen drie tot vier weken de Britse haven zouden zijn geblokkeerd als de staking doorgaat. De kustscheepvaart zou Linnen 1 een week stilliggen, zei hij zaterdag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2