OVERLEG RHODESIE IS VANDAAG REGONNEN Tieners braken jaarbeurs af Provo's aktief in Dordrecht en Amsterdam 13 Voorbereidend gesprek Smith pessimistisch Afgezant van Zambia ook in Londen lekker slapen JeeMes* lekker en op slap Politie slaat happeners uiteen Johnson: geen militaire activiteit op de maan Aristona tv-tip: BISSCHOP BEKKERS OVERLEDEN Maandag 9 mei 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich i» gheblevan mijn hart in teghempoel I" 1 "aajjj Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Het Ned. zaterdagelftal won in een slechte wedstrijd met 10 van Frankrijk. De eerste stap naar herovering van de Coupe Fernand Ca- nelle is gezet. Op de foto: vreugde over het doelpunt, dat het enige zou blijken te zijn. Voor het verslag zie pagina 11. fir Three Jacquets slapstick van het betere soort - pagina Radio en TV PHILADELPHIA Philadelphia, de landcljjke protes tants-christelijke vereniging van ouders en vrienden van het afwijken- de kind, rust niet voor ieder zorgen kind een verzorgd kind ie. Zie pagina Kernmerk. •fi Het rommelt aan de top in China - pag.5 „Ik heb Tommy een lolly gegeven. Nu gaat hij in mijn plaats naai school." LONDEN In de Britse hoofdstad zjjn vandaag voorbereidende besprekingen begonnen tussen afgevaardigden van Engeland en Rho- desië om na te gaan of er een basis kan worden gevonden voor offi ciële onderhandelingen voor het oplossen van de bestaande crisis. Het was vanmiddag nog niet precies bekend, waar het gesprek zou worden gevoerd, in ieder geval niet op het ministerie van Gemene bestzaken of in het Rhodesia-House in Londen. ven. Zij gaven geen persconferentie maar reden onder zware politiebewa king direct naar hun hotel. De Rhodesische kwestie bereikte in november van het vorige jaar een hoog tepunt toen premier Ian Smith eenzijdig de onafhankelijkheid uitriep. Engeland reageerde hierop met economische sanc ties die de Rhodesische economie grote schade hebben toegebracht. Smith ver wacht overigens niet zo veel van het voorbereidende gesprek. Hij zei nog de zer dagen de indruk te hebben dat Enge land meer voelt voor oen oplossing var de kwestie-Rhodesië dan van Rhodesië Als vertegenwoordigers van Rhode sië zijn in het afgelopen weekeinde (via Johannesburg in Zuid-Afrika) naar Londen gereisd: sir Greenfield, de voornaamste adviseur van premier Smith, de kabinetssecretaris Gerald Clarke en een deskundige op het ge bied van Afrikaanse stamaangelegen heden, Stanley Morris. Het Britse standpunt zullen een hoofdambtenaar van het ministerie van Gemenebest zaken, Duncan Watson, en een advi seur van het ministerie van buiten landse zaken en particulier secretaris van premier Wilson, Oliver Wright, naar voren brengen. President Kaoenda van het aan Rhodesië grenzende Zambia heeft ook een afgezant naar Londen gestuurd met een boodschap voor zijn minister van buitenlandse zaken, Kapwepwe, die zich al in de Britse hoofdstad be vindt. Minister Kapwepwe, zou van daag een onderhoud hebben met de Britse minister voor de betrekkingen met het Gemenebest, Bottomley. Hij zal hem op het hart drukken er voor te zorgen, dat de belangen van Afrikaanse landen bij het overleg met Rhodesië niet in het gedrang komen. De aankomst van premier Smith's afgevaardigden op het Londense vlieg veld was' met geheimzinnigheid omge- patent binnenvering HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. in schuimrubber of polyaether HAZET-FABRIEKEN Zevenbergen N.B. WARSCHAU De Poolse minister van buitenlandse zaken, Rapacki, heeft gisteren in Warschau de nota verworpen die de Westduitse regering nog niet zo lang geleden aan de regeringen van een groot aantal landen heeft gezonden. UTRECHT Het meifeest van de Partij van de Arbeid in de Utrechtse Margriethal is zater dagmorgen uitgelopen in complete chaos toen tienduizenden tieners het podium bestormden, waarop The Motions optraden. Zij door braken de dranghekken, verniel den de coulissen en zakten met z'n allen door de houten vloer. De instrumenten van de beatband werden ernstig beschadigd en de muzikanten werden gedwongen het veld te ruimen. Even was de paniek totaal. In de vier Jaarbeurshallen hadden de orga nisatoren verscheidene beatgroepen la ten optreden. En dat bleek een orga nisatorische fout. Grote groepen jon gelui (er waren in totaal 12.000 tie ners) renden van de ene naar de ande re hal, gooiden met bierflesjes, gingen op hun stoelen staan en schreeuwden zo, dat de sprekers (onder wie minis ter Vrolijk) zich'nauwelijks verstaan baar konden maken. De 180 ordebe waarders slaagden er niet in het tu mult te bedwingen. 's Middags verliep het feest beter omdat de beatgroepen in de Irenehal werden geconcentreerd. Daartoe was besloten na een korte krijgsraad. Het podium werd met tafels gebarrica deerd, terwijl erachter zich vijftig agenten posteerden. The Motions, de Golden Earrings en de „Clungels" werden met geschreeuw begroet. Later kwamen daar ook nog de (Britse) Kinks bij, maar het duurde een uur voordat deze op het podium verschenen: hun manager weigerde aanvankelijk hun te laten optreden als er niet voor hun veiligheid werd ge zorgd. En toen de tienerhorden bord papieren kleedkamers begonnen af te breken, stoelen vernielden en zelfs de brandkraan in werking stelden achtte de manager die veiligheid niet gega randeerd. Pas toen veertig poltieman- nen een haag vormden, waardoor zij naar het podium konden, besloten de Kinks hnn guitaren ter hand te nemen. Dank zij het rustige politieoptreden is het daarna niet meer tot excessen gekomen. De 110 politiemannen wisten j de explosieve menigte volledig in be dwang te houden. Niet in de laatste plaats kwam dit door de aanwezigheid van de Utrechtse hoofdcommissaris H.1 W. Offers. Hij had zijn mannen onge wapend de zaal ingestuurd en hun ge maand tactisch op te treden. Van de gummiknuppels hoefde geen gebruik te worden gemaakt. Zes jongelui, die al te opdringerig waren, werden onop vallend uit de hal verwijderd. De en kele tientallen lichtgewonden waren toen al even geruisloos door de GGD afgevoerd zelf. Het Britse gezaghebbende blad The Guardian schreef vanmorgen in een commentaar op het overleg van heden: „Twee dingen zijn sinds november niet veranderd, de vastberadenheid van de blanke Rhodeslërs om zich tegen een meerderheidsregering te verzetten en de verplichting die Engeland heeft om die meerderheidsregering te creëren. Alleen langs grondwettelijke weg kan de crisis tot een oplossing worden gebracht." De kans dat deze weg gevonden wordt, acht The Guardian overigens klein. Vier geivohden Propaanexplosie op Shellterrein ROTTERDAM Op het terrein van Shell-Nederland NV aan de 2-de Petro leumhaven te Pernis reed zaterdag omstreeks half twaalf een vorkheftruck bestuurder met zijn voertuig door wat hij aanzag voor een wolkje stoom. Dat er onschuldig uitziende stoomwolkje was werkelijkheid propaangas, dat stroom de uit een aftapkraan waar enkele mensen aan werkten. Zij waren bouten ban het losdraaien. Door de hitte van de heftruckmotor explodeerde het gas en er ontstond een grote steekvlam. De overall van de pomp- machinist G. Blaauwgeest uit de Van Dieststraat in Charlois, 40 jaar oud, vatte vlam en met vrij ernstige brandwonden moest de man naar het Havenziekenhuis worden gebracht. Drie anderen kregen lichte verwondingen. Zij werden behan deld door de bedrijfsarts. In de nabijheid lagen enige tientallen vaten telac, een brandbaar maar niet ex plosief oplosmiddel. Deze vaten vatten vlam. Door de propaan-explosie is boven dien een loods gedeeltelijk ingestort. De omvang van de schade was vanmorgen nog niet bekend. De Rotterdamse brandweer rukte uit, maar behoefde geen dienst te doen. De bedrijfsbrandweer van Shell-Nederland had het vuur in drie kwartier onder de knie. Ook de blusboten Havendienst XIII en Europoort 2, die waren uitgevaren, behoefden geen assistentie te verlenen. Nu de Rhodesische kwestie een slepende zaak is geworden met weinig uitzicht op een oplossing, zijn drie hooggeplaatste Rhode sische ambtenaren naar Londen gereisd om te trachten weer een basis voor onderhandelingen te vinden. Het geldt hier een infor meel contact. Tweede van rechts de secretaris van Ian Smith, Gerald Clarke. agers Zeeland en Noord-Brabant liepen schade op geland) hebben hr. ms. jagers Zeeland en Noord-Brabant, beiden ingedeeld bij Smaldeel 5, vrijdagmorgen schade opgelo pen. Door het breken van de sleeptros en de vrij sterke wind kwam de Zeeland in aanraking met hr. mr. kruiser De Ruy- ter, waardoor de jager beschadigd werd aan het achterschip. De jager Noord-Bra bant kwam, eveneens door het breken van een sleeptros, onder meer in aanra king met de kade, waardoor enige scha de aan bakboord ontstond. (Van onze verslaggevers) DORDRECHT/AMSTERDAM In Dordrecht en Amsterdam heeft de politie weer krachtdadig moe ten optreden tegen rumoerige provo's en nozems. In Dordrecht ontstond een rel, toen een happe ning werd gehouden rond het standbeeld van de schilder Ary Scheffer. In Amsterdam was het mis by het standbeeld het Lie verdje aan het Spui en rondom het Leidseplein. Ziehier het zo langzamerhand traditioneel geworden Amerikaanse .fa milieportret" dat vóór elke lancering de bewuste astronauten in beeld brengt. Hier de bemanning van de Gemini 9, die, als alles volgens wens verloopt, dinsdag 17 mei zal starten. Links Thomas P. Stafford en rechts Eugène A. Cernanvoor wie het de eerste ruimtevlucht zal zijn. Het programma omvat drie dagen cirkelen om de aarde en een ontmoeting met een Agena-raket. Bij overeenkomst verbieden SAN ANTONIO (VS) Presi dent Johnson is van mening dat de ruimtevaartlanden bij verdrag moeten overeenkomen dat de maan- en eventueel ook andere hemellichamen van iedereen zijn. Op die wijze, aldus Johnson, die het weekeinde op zijn boerderij in Texas heeft doorgebracht, kunnen ruimte vaarders van alle landen er hun weten- Bij de Are de Triomphe heeft de Franse president gisteren een eresaluut gebracht en een bloe menkrans gelegd. Een en ander ter herdenking van de 21-ste verjaardag van Europa's bevrij ding. En wanneer u nü even uw Aristona- dealer belt, geniet u nü nog van dit ^1 evenement op uw 1 iMllu nieuwe tv-toestel. v00"00,0B"uMN' VOETBAL Woensdag 11 mei van 7.30-9.15 uur: finale Europa Cup REAL MADRID PARTIZAN Zaterdag 14 mei van 3.00-4.45 uur: Engelse Cup Final [VERTON SHEFFIELD WED. schappelijk werk verrichten. „Wij moeien doen wat wij kunnen om te voorkomen dat er ernstige politieke conflicten uit de ruimtevaart voortko men." „Niet alleen voor deze generatie, maar ook voor de toekomstige. Ik ge loof dat wij geen tijd meer mogen ver liezen", zo zei de Amerikaanse presi dent. Arthur Goldberg, ambassadeur bij de V.N„ gaat over dit voorstel praten in de VN-commissie voor de ruimte. Later kan eventueel tussen de betrok ken landen worden onderhandeld. Twaalf landen, waaronder de V.S. en Rusland, hebben al een ve-drag ge sloten dat het gebruik van de Zuid pool voor militaire doeleinden ver biedt. Vrij koud DE BILT Een depressie, die zater dag over de oceaan in de richting var Westeuropa trok, is gedurende het week einde over Ierland naar het zuidoosten afgebogen. De kern ervan bereikte van morgen het Nauw van Calais, maar toen al sterk in betekenis afgenomen. Het bijbehorende front dat gisteren in Enge land langdurige regen bracht, bereikte vanmorgen ons land, maar vertoonde geen grote activiteit meer. Van de oceaan breidt zich een rug van hoge luchtdruk naar de Britse eilanden uit. Ook boven Scandinavië is een gebied van hogedruk tot ontwikkeling gekomen. Verwacht wordt dat de restanten van de depressie boven Noordwest-Frankrijk zich zullen verenigen met een depressie die van de Balkan naar midden-Europa trekt. De wind zal daardoor in ons land in hoofd zaak uit noordelijke richting waaien, zo dat de temperatuur aan de lage kant blijft. Er is nog kans op enkele plaatse lijke buien, maar er zullen ook lokale opklaringen voorkomen. De politie, die de zogenaamde karabijn brigade had ingeschakeld, moest bij her haling chargeren en gebruik maken van de lange wapenstok. Elf jongeren werden meegenomen. Gisteren reeds zijn ze voor de rechter-commissaris geleid. Daarna mochten ze weer naar huis. De moeilijkheden begonnen om- omstreeks middernacht op het Spui, waar 15 opgeschoten jongens en meisjes een „happening rond het Lie verdje" organiseerden. Er waren toen al driehonderd mensen op het pleintje. De rondedans ging niet door; de poli tie greep onmiddellijk in en joeg de happeners en toeschouwers van het plein af. Het bleef meer dan een uur on rustig op en rond het Spui, maar intussen had een groep van onge veer honderd man zich naar het Leidseplein begeven, waar men bij het huis van bewaring ging de monstreren. Hier is de provo Hans Tuinman, die een straf moet uitzit ten, opgesloten. Een deel van het speciale detachement van de politie verliet het Spui en kwam naar het Leidseplein, waar nieuwe klappen vielen en wederom arrestaties wer den verricht. Even later moesten de agenten ook bij de Stadsschouwburg optreden. Toen iedereen dacht dat het afgelopen was ontstonden er opnieuw moeilijldie- den (het was inmiddels half drie ge worden) op het Spui. Pas tegen drie uur zondagmorgen was het werkelijk rustig in Amsterdam. Dordrecht DORDRECHT Een groep Amster damse provo's waren kennelijk op in vitatie naar Dordrecht gekomen met de bedoeling er de boel op stelten te zet ten. Op het Scheffersplein. rond het stand beeld van de schilder Ary Scheffer, pro beerden zij een „happening te houden. In de binnenstad flanerende jongelui, die klaarblijkelijk langs duistere kanalen op de hoogte waren gesteld van wat er zou gaan gebeuren, kregen zij al spoedig op hun hand. Toen het standbeeld van Ary Scheffer met verf was besmeurd, achtte de politie, voor wie de samenscholing geen verras sing was, de tijd gekomen in te grijpen. Eerst met zachte aandrang, maar later met behulp van de gummiknuppel, traeht- ven dC menigte i°nSelui uiteen te drij- Toen begon de rel eerst goed. Ook een van de bronzen leeuwen, die het bordes van het Stadhuis flankeren, werd met verf besmeurd. Honderden jongelui lie pen joelend rond de agenten, die zich er,-?cllter niet toe heten verleiden hun zelfbeheersing te verliezen. Een van de Amsterdamse provo's, H. B„ de voorman van het geval, werd ge arresteerd. Zondagmorgen werd hij weer op vrije voeten gesteld. Werk van pyromaan Drie bosbranden achter elkaar stevige bosbrand uit. De brandweer van Someren was spoedig ter plaatse, maar moest later de hulp inroepen van de brandweer te Achten. Toen de brand bijna geblust was, bleek 800 meter verderop opnieuw brand te zijn ontstaan; nadat deze brand bijna bedwonen was. bleek opnieuw 800 meter verderop brand te zijn ontstaan. Men vermoedt dat een pyromaan aan het werk is geweest. In totaal zijn 15 hecta ren bos afgebrand. Er zijn een paar gehad. DEN BOSCH Bisschop W. Bek kers is vanmorgen om kwart voor tien overleden. Hij is 58 jaar gewor den. Reeds op Eerste Paasdag ontving hij op eigen verzoek het sacrament der zieken. Afgezien van momenten van op leving is sinds begin maart, toen artsen een hersentumor vaststelden, de ontwikkeling van het ziektebeeld niet anders dan ongunstig geweest. DE BILT Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen oost en noord. zon op 0455 zon onder 20.19; maan op 01.44 maan onder 08.51.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1