TELEURSTELLEND ZATERDAGELFTAL Alleen Slagboom scoorde in tempoloze strijd: 1—0 Twee doffe ogen van coach Evert Sterk Fraaie propagandakans gemist ondanks zege NIEUWE LEIDSE COURANT 11 MAANDAG 9 MEI 1966 Materiaal NA DE rake 50 nederlaag die het Nederlands zaterdagelftal vorig jaar tegen Frankrijk leed, Is het 4-2-4-systeem Ingevoerd. Dat heeft defensief stellig zijn vruch ten afgeworpen getuige het feit dat keeper Van der Laan na die vijfde treffer van de Fransen vo rig jaar In Vincennes zich tijdens de drie daarna gespeelde inter lands niet meer heeft laten passe ren: 1-0 tegen België; 0-0 tegen Saarland en nu 1-0 tegen Frank rijk. Maar daarmee is men er niet. In alle drie deze Interlands werd dui delijk dat een deel van de spelers het 4-2-4-systeem niet kent en ook niet kan spelen. Wij dachten doceerde coach Sterk dat onlangs ook niet in een radiopraatje? dat men bij het Invoeren van welk systeem dan ook de juiste spelers, het goede materiaal moet aantrek ken. Een eerste vereiste is daarbij welhaast dat er spelers komen die ook In hun eigen club het 4-2-4 spelen. Dit systeem stelt namelijk vele en scherpere eisen aan de spelers dan het stopperspilsysteem. Wij kunnen nu met de neus minstens vier spelers aanwijzen die tactisch falen. Aan die tactiek zal meer aandacht moeten worden besteed. Desnoods in het theorielo kaal in Zeist. V'Mer* »«-«. TTat gaat liet middenveld. |,eid. (Van een onzer sportredacteuren) KAATSHEUVEL De ogen van Evert Sterk stonden dof en dat gebeurt na een overwinning niet vaak. Eén woord had hjj ondanks de 10 over winning slechts nodig om aan zijn ge voelens uitdrukking te geven: „slecht", en als Evert Sterk dit zegt dan is het zo. Ceen vleugje vreugde in de Neder landse kleedkamer. De leden van de keuzecommissie keken sip. Zo te winnen is niet leuk. De heer H. Jonker: „Het was een matte vertoning, de spelers speelden zonder heilig vuur." Sectievoorzitter F. Remmers: „Het zit erin dat het elftal tegen België zal zijn gewjjzigd, tenslotte hebben we meer spelers in de selecticgroep, die aan de nu gekozenen gelijkwaardig zijn." De mening van de spelers kan het best vertolkt worden in de woorden die Ario v. d. Giesen spontaan sprak: „een waardeloze partij, in elk opzicht." Hij voegde nog toe: „Het was een saai, tcmpoloos geheel." De vier debutanten, allereerst Westerink: „tegenvallende wedstrijd op een zwaar veld. Spel van de Fransen veel te kort om succesvol te zijn. Het debuteren viel me mee." Dit was eveneens het geval met v. d. Beek, De Graaf („het is moeilijk spelen legen een switchende voorhoede") en Groenendijk („ik was ontmoedigd na die twee schoten naast in de eerste tien minuten"). Routinier Slagboom vond dat de Fransen technisch beter speelden. De wedstrijd was voor hem een teleurstel ling zeker na de goede oefenwed strijden. Aanvoerder v. d. Laan: „tot de verdedigingslijn ging het wel met ons elftal, daarna was de fut eruit. Slechte vertoning." Kralt, die het ge heel eens was met Slagboom, vond het jammer dat de Fransen het tempo zo drukten, waardoor goed spel was uit gesloten. Philippe Tailleur, de Franse collega van de heer Remmers, sprak van een verdiende zege hoewel de Fransen beter speelden. „Maar zonder doelpunten geen overwinning", zei hij. In het Frons. Lo Brunt secretaris- penningmeester van de KNVB liet het achterste van zyn tong niet zien. Het spel voor rust kon hy stellig waarderen, naar hy zei. Ook arbiter Lou van Ravens deed er bepaald niet schamper over: „Het ge- hele evenement vond ik leuk. De wed strijd viel wel tegen, maar de zaterdag voetballers kunnen beter. De zege is verdiend. Van der Lippe. Kiel en Van der Laan waren de beste Nederlanders." En geheel ongevraagd overigens een onvervalste Brabander op do tri bune: „Dit was voor het eerst Jat ik het zaterdagvoethal zag, maar nooit Hij alleen KAATSHEUVEL Dal de accommodatie in Kaatsheuvel heel icat te wensen overliet voor het orga niseren van een interland hebben wij reeds eerder geschreven. Niettemin deed de provisorisch van zeildoek op getrokken overkapping op een deel van de tribune direct na afloop nog uitstekende diensten. Bij een ware wolkbreuk vluchtte een ieder die maar even een gaatje zag onder de overkapping. Behalve die ene man die in het begin van de middag, toen de zon stralend aan de hemel stond, voor pessimist was versleten met zijn plastic regenjas en dito broek. Nu zat hij als eenling geheel weggedoken onder zijn volledig bescherming biedende laag op de open tribune. Nieuwstraten terug Debuut Den Rooyen Gewijzigd team gaat naar Gent ROTTERDAM Dat er omstandighe den zijn waaronder je zelfs een winnend elftal moet veranderen, is de KC van het Ned. zaterdagelftal duidelijk geworden. In het Ned. elftal dat zaterdag tegen België speelt zijn in vergelijking met eergisteren drie wijzigingen gekomen. Koelewijn, Groenendijk en Slagboom verdwenen uit de ploeg. Routinier Nieuwstraten maakt zijn rentree, terwijl de jonge Jan den Rooyen van SSC alsme de de Noordeling Jaap Krans van hun debuut gaan maken. De opstelling luidt: DOEL: Van der Laan (Z\v. Wit) ACHTER: Westerink (WHC), De Graaf (IJsselmeervogels), Van der Giesen (Zwart Wit) en Kralt (Rijnsb. Boys) MIDDEN: Nieuwstraten (Zw. Wit) en Den Rooyen (SSC'55) VOOR: Van de Beek (SDVB), Kiel (Go Ahead K), Van der Lippe (Noord- wijk) en Krans (SJS) Reserves: Van der Niet (Noordwijk), Visser (Heerjansdam) en Koelewijn (IJs selmeervogels). De drie spelers die zaterdag het zwakst waren zijn dtis uit de ploeg gelaten, hoewel zij worden vervangen door spelers die tijdens de oefencam pagne hij de KC geen voldoende kon den halen. Deze „afgekeurden" moe ten nu dus voor een heter team zor- Voor alles is er meer spirit nodig. Aan ijver zal het bij de 19-jarige Jan den Rooyen uit Waspik, sedert drie jaar spe lend Bij SSC, niet ontbreken. Nadat hij voor de wedstrijd tegen Frankrijk was gepasseerd, had hij niet meer op een verkiezing gerekend ook al hoopte hij 3ind3 zaterdag op een reservebeurt tegen de Belgen. Den Rooyen was gisteren dol gelukkig toen hij van zijn verkiezing hoor- en zei achteraf toch blij te zijn niet Kaatsheuvel te hebben gedebuteerd. Hij kan in Gent wellicht onder minder zware druk dan voor „eigen" publiek spelen. De voetballustige timmerman uit Waspik, die stellig veel supporters waar onder zijn enthousiast meelevende vader, zal meetrekken naar Gent hoopt als prin cipieel zaterdagvoetballer dat deze eerste interland het begin van een mooie car rière mag worden. Jaap Krans van SJS uit Stadskanaal 22 jaar en de grote animator van SJS dat vorig jaar vanuit de 4e klasse naar de 3e klasse promoveerde en opnieuw glansrol vervult. Krans behoort al - - - Fransen bleven steken in breiwerk (Van een onzer verslaggevers) KAATSHEUVEL Het is uiteraard heel prettig als het Nederlands zater dagelftal een interland wint zoals dat tegen Frankrijk bij de Efteling met 10 gebeurde maar het is ons veel lie ver als we een strijdvaardig oranje team in een echte pittige wedstrijd zien verliezen. Hieruit valt al te con cluderen dat we over de ontmoeting met de Fransen niet bijster enthousiast kunnen zijn. Het was eigenlijk een vrij eentonig en tempoloos duel dat nauwelijks hoogtepunten kende. Dicht daarbij kwam natuurlijk wel het enige attente en speciaal goed getimed uit- doelpunt In d, 40ste minuut mMU1* eerste helft. Groenendijk plaatste Ne derlands zevende hoekschop goed voor doel, waar v. d. Lippe keeper Corbel belaagde. De tussen diens handen weg springende bal kwam binnen het be reik van Slagboom die rakelings langs de voeten van rechtsback Cosnard met de buitenkant schoen laag in de uiter ste hoek de roos trof (10). Deze goal bracht even wat leven in de brouwerij hoewel dit al veel eerder plaats had kunnen vinden wanneer Groe nendijk in de eerste tien minuten na passes van v. d. Lippe werk kreeg op te knappen. Volop kans tweemaal alleen voor de Franse goalie had gefaald! Nu probeerde v. d. Lippe nog wel wat bezieling in de ploeg te brengen maar dat was heel moeilijk om dat onze kanthalves waarvan Koelewijn een volslagen off-day had angstig (waar om?) op eigen helft bleven opereren. De schotvaardigheid der Haantjes gaf daar allerminst aanleiding toe omdat behou- -j ,.-,n Pucci Intussen kregen de Fransen op het mid denveld volop de gelegenheid steeds weer aanvallen op te bouwen, die zij met te kort spel steeds door het midden leidden waar er altijd wel een Nederlands been of hoofd was dat hun een halt toeriep. Van der Giesen en Kralt probeerden zeker na de hervatting toen er iets meer vaart kwam de aan- valslinle tot meer gerichte acties te bren- uiuieu na gen maar dat &elukte niet omdat de Kiel niet'juiste samenhang tussen de linies bleef Het Ned. elftal dat de hoog gespannen verwachtingen niet kon waarmaken. Staande v.l.n.r.: Koe lewijn, v. d. Giesen, Westerlnk, De, Graaf, Kralt en v. d. Laan. Ge hurkt: v. d. Beek, Groenendijk, v. d. Lippe, Slagboom en Kiel. ontbreken. Nu waren het juist de blauwhemden waarbij Narosny door Lecoq was vervan gen die door een lichte tempoverhoging de lichte veldmeerderheid der Nederlan ders van voor rust deden vergeten en speciaal in het eerste kwartier van de tweede helft het initiatief aan zich trok ken. Enkele hoekschoppen waren er het gevolg van uit een waarvan rechtsmidden Legrand de bal via de vuisten van Van der Laan tegen de lat kopte. Voor de rest bleef breien troef. Geen raad Dat opdringen der Fransen gaf de Ne derlanders overigens de gelegenheid i kele malen gevaarlijk uit te breken, wel via Slagboom als via v. d. Beek. Zowel deze beide spelers als de ook in de combinatie falende Groenendijk wisten mfet de scoringskansen geen raad. Te hunner verzachting zij gezegd dat de Franse achterhoede met Prodhomme als uitblinker van goed kaliber was. E« van de besten van het veld was nc arbiter Van Ravens die zijn taak i tegenstelling tot Roomer en Aalbrecht voorheen serieus nam. NEDERLAND: d. Van der Laan; Westerink, De Graaf, v. d. Giesen en Kralt; m. Kiel en Koelewijn; v. Van de Beek, Groenendijk, v, d. Lippe en Slag- Monaldi, Jaz-dzik en Prodhomme: i grand en Hedout n; v. Dumolin, Narosny, Trochu en Pucci. West-Duitsland won van Noord-Ierland BELFAST Het Westduitse elftal, dat :n zijn oefencampagne voor het elndtor- nooi om het wereldkampioenschap voet bal reeds enkele fraaie successen behaal de, bleef zaterdag op de goede weg. In het Windsorpark te Belfast wonnen de Duitsers voor 25.000 toeschouwers met 20 (rust 1—0) van Noord-Ierland. De Duitse coach Helmut Schön had voor deze wedstrijd geen beroep gedaan op de spelers van Borussia Dortmund, die donderdag de finale van het tornooi om de Europese beker voor bekerwin naars hadden bestreden. Middenvoor Uwe Seeler opende in de 21e minuut de score door de bal uit een listig door Beckenbauer genomen vrije trap ineens in te schieten. Linksbuiten Heiss bepaal de twaalf minuten na de rust de eind stand op 0—2. Blijdschap by de Nederlanders. Van de Beek steekt (links) wat ver dwaasd de handen omhoog, terwijl Groenendijk klaar staat om de toestor mende Slagboom op te vangen, het geen v. d. Lippe rustig! (10) aanziet. Nederland staat met 10 voor. Op de korrel Van der Laan: bekwaam. Westerink: goed debuut,, vooral defensief. De Graaf: voor rust onzeker, daarna beter, maar niet zo sterk als in oefenduels. Van der Giesen: solide. Kralt: beste verdediger Onpasseerbaar. Wat een inzet. Kiel: te leurstellend. Koelewijn: ongelukkige wedstrijd. Geen pass klopte. Van de Beek: goed debuut met hard werken. Groenendijk: mislukte Wedstrijd. Van der Lippe: opvallende eerste helft. Daar na minder. Slagboom: zwakke en on geïnspireerde eerste helft. Na rust wei nig werk. INTERLAND-SNIPPERS De interland NederlandFrankrijk trok in Kaatsheuvel 1500 toeschouwers. Dat vie! ons wat tegen ook al werd het laagterecord van vorig jaar (2000) niet gebroken. De glorietijd waarin er 10.000 kijkers bij een interlana waren (Zwolle 1958s lijkt wel voorbij. De stemming aan het gebruikelijke banket na de interland was ver beneden peil Doorgaans gaat het er nogal luid ruchtig aan toe. wordt er menig lied gezongen. Van een overwinningsroes was dan o-.k niets te merken. V oetbalprogramma voor zaterdag Gent: België-Nederland. 2A: Zwalu- 'en-'s-Grav SV. Pelikaan-CSCA, Hoog- vllet-IJsselmeervogels. ZCFC-SSS, De Geu- zen-Excelsior M. Noordwijk-Ter Leede 2B: SSC-NDSM, RWH-Roda Boys. DOVO-Zuid- vogels. Quick Boys—Rijnsburgse Boys. 3A: SVOW-Loosdumen. DUNO-ROL. DOIO-De Zwerver. Die Haghe-CSVD, Monster-PPSC. Or. Wit-ARC. 3B: HBSS-ASWH. NSW-Heer- jansdam, Nw. Lekkerland-Excelsior P. Ba- rendrecht-VVGZ, Ameide-HVO. Zuidland- Groote Lindt. 4B: TOGR-'s-Gravenzandc. 4D: Sliedrecht-ASH; MFB-Haaften. GJS- Rijsoord. 3 Zuid: Woudrichem-Dinteloord. 4A: Brakel-Good Luck (beslissingswedstrijd), Zullichem-Wijk. 4B: Krabbendijke-Wol- phaartsdijk. Hoek-Kats. Yerseke-Smerdiek. Enkele wedstrijden waarbij clubs zijn be trokken die spelers afstaan aan het Ned. zaterdagelftal zullen worden uitgesteld. Een spannend moment voor het Franse doel. Keeper Corbel kan de bal nog juist boven het hoofd van v. d. Beek wegtikken, terwijl zijn doel door Cosnard (2), Mocnaldi (5) en de terug gekomen Hedouin (8) wordt afgeschermd. Groenendijk (derde van rechts) loert nog op zijn kans, maar kreeg deze niet. Moment uit de eerste helft van de wedstrijd Nederland- Frankrijk, (Van een onzer sportredacteuren) KAATSHEUVEL Het Nederlands zaterdagelftal heeft in een volslagen sfeerloze wedstrijd met 1—0 gewonnen van Frankrijk. De eerste, stevige stap op weg naar de herovering van de Coupe Fernand Canelle is gezet. Maar het is te hopen dat aan die Coupe geen te grote waarde wordt gehecht. Meer aandacht verdient voorlopig het betreurenswaardig spelpeil. Met de zege mag men nauwelijks blij zijn. Voor de tweede achtereenvolgende keer heeft het Nederlands zaterdagelftal zijn kans onbenut gelaten om beneden de Moerdijk propaganda te maken voor het zaterdagvoetbal. Werd er vorig jaar ondanks de 1—0 zege op België in Terneuzen al bijzonder slecht gespeeld, eergisteren was het op het effectvolle veld in Kaatsheuvel tegen de Fransen al niet beter. Niets van de goede vorm uit oefenwedstrijden, geen vleugje tempo, doortastendheid en naar het scheen bezieling. T\IT Oranje-team maakte niet alleen een uitermate zwakke, maar -L' ook slechte indruk bij de vele topofficials van de bond als bondsvoorzitter A. L. M. Schroder, Lo Brunt, Dirk Nijs, A. P. M. v. d. Ven en al die anderen alsmede de vele honderden toeschou wers tussen de 3500 kijkers die nog nimmer kennis hadden gemaakt met het zaterdagvoethal en er voorlopig ook geen goed woord voor over willen hebben. De overwinning is op zijn zachtst gezegd geflatteerd. De twee veroverde winstpunten een veel te grote beloning voor dit povere voetbal en wie niet alle oefenwedstrijden en trainingen kan hij wonen moet stellig de indruk krijgen dat er bepaald geen vooruit gang zit in het spel van de nationale zaterdagvoetballers. T/OOR alles ontbrak het in het elftal Y eenheid, het vormde geen geheel Dat mocht nauwelijks verwondering wekken omdat we schreven dat al eerder het team in geen van de oefenwedstrijden in de formatie heeft gespeeld zoals het zaterdag moest aantreden. Dit vormde evenwel on voldoende excuus voor het feit dat er met name op het middenveld zulke enorme gasten vielen. Harmonika Het ten uitvoer brengen van het 4-2-4-systeem vergt een grote souplesse, in elkaar overvloeiende linies, waarbij het team als geheel gelijk een harmonica opereert. Zo ging het bij de Fransen met Legrand en Hedouin op het middenveld als uitblinkers vaak wel. Zij speelden uitstekend technisch en tactisch voetbal, maar kwamen ook nu niet aan een effec tieve afronding toe -door gebrek aan tem po, verrassing en vuurkracht. Dat mocht een geluk heten voor het nationale zater dagelftal dat vooral op het middenveld laaide. Het was in tegenstelling tot vorig jaar nu alleen plezierig dat de achter hoede door de viermans-gordel veel ster ker was, waardoor de Fransen niet zoals destijds in Vincennes doelrijpe kansen kregen. Bovendien kon de kleine Dumo lin nu als rechtsbuiten zijn verras sende spel niet spelen omdat de voortref felijk werkende Kralt hem keer op keer de voet dwars zette. Niet beweeglijk In het Oranje-team ontbrak het dus aan de vlotte beweeglijkheid van bet elftal. Dat lag voor een groot deel aan de kanthalves Kiel en Koelewijn die rond uit slecht speelden, vooral heel matig plaatsten en elkaar beslist niet verston den door veelal gelijktijdig samen te ver dedigen en ook samen aan te vallen in plaats van elkaar aan te vullen. Maar dat er gaten vielen kwam ook door en dat is voor ons geen verrassing het geringe gevoel voor taktiek van De Graaf. Hij blijft wat je noemt „hangen", waardoor de overige achterspelers vraag het ze maar op de man af niet ver kunnen opdringen en aansluiten om gaten te voorkomen. Daarvan ondervond De inleiding tot het eerste en enige doelpunt van Nederland. Uit de hoekschop van Groenendijk mist de door Van der Lippe fel op de huid gezeten keeper Corbel de bal, waarna Slagboom kan in schieten. Lag daar een heel belangrijke factor, het verklaart ook in zekere ?m. het falen van de voorhoede waarin de weinig actie ve Slagboom nog niet heeft begrepen dat hij in het 4-2-4-systeem ver moet terug komen om de bal op te halen. Dat deed Van de Beek als verdienstelijke debutant beter, maar ook hij kon er niets aan doen dat Groenendijk zijn naam als schutter en we waren er al bang voor geen eer kon aandoen. Van der Lippe was actief maar kwam als tweede spits- speler nauwelijks in het stuk voor. Geen tegenzet Het Ned. zaterdagelftal heeft evenmin als in het verleden kans gezien een juiste tegenzet te vinden voor het korte combinatiespel van de Fransen die feite verloren omdat de voor rust w onzekere Corbel bij een hoekschop vi Groenendijk in de 40ste minuut de bal in plaats van weg te stompen probeerde te pakken. Dat mislukte en Slagboom zag kans zijn zevende internationale treffer te scoren. Maar het kon de zaak als geheel allerminst redden en we kunnen slechts hopen dat de enorm zware stort bui die zich onmiddellijk na wedstrijd boven Kaatsheuvel ontlastte velen een nat pak bezorgde alle moge lijke herinneringen aan deze wedstrijd voor goed heeft weggespoeld. Dat lijkt ons veruit het beste.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11