FINANCIERING KRIJGT TE WEINIG AANDACHT Sfeer van wantrouwen EEG-landen mogen verhoging belasting niet uitsluiten VRAAGTEKENS ACHTER DOORTASTEND BELEID (II) Ook lage rente voor particuliere bouw? ts alles goed/ enf wer Bouw krijgt de eerste klappen RK bondsvoorzitter dreigt stemmen op KVP af te raden mmm nocmd> wor-en metTalma en Kutper"'|S'f g briB <£|*S - ve—S/'v'SW: Student die meisje doodde krankzinnig 196< ZATERDAG 7 MEI 1966 MIN. BOGAERS (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Er wordt over de financiële aspecten van de woningbouw te gemakkelijk heengelopen. Voor de woningwet- bouw verstrekt het r\jk de gemeenten zogenaamde ^voorschot ten" tegen vier procent rente. Dat is vandaag „goedkoop". De particulier en het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten moeten 7 procent of meer betalen. Bouwt men nu „gekoppeld" hetzelfde type woning in de woningwetsector en de particuliere sector, dan betekent die drie procent rente, welke de particuliere bouwer meer moet betalen bij eenzelfde kostprijs van b.v. 30.000,- een hogere huur van 900,- per jaar. Dit is natuurlijk een onjuiste situa tie. En het is maar één aspect van de ingewikkelde financiële kant van de woningbouw. Het bouwen in de particuliere sector wordt zo vrij wel onmogelijk gemaakt. Het wa; dit probleem, waarop wethouder mr H. Bavinck van Rotterdam doelde, toen hij ervoor pleitte de particulie re bouwers eveneens leningen te verschaffen tegen lage rente. De ban ken en de institutionele beleggers kunnen dat natuurlijk niet. Zij moe ten de geldmarkt volgen. Daarom zou, aldus nog steeds de heer Ba vinck, de centrale overheid hier de geldschieter moeten zijn. Eenvoudig is dit niet, want de over heid moet zelf geld lenen tegen een vrij hoog percentage en de staatslenin gen zijn de laatste tijd niet bijzonder in trek. Toch dient er iets te gebeuren. Mi nister Bogaers zal in de ministerraad alles op alles moeten zetten en zo dig met zijn portefeuille moeten ram melen om de tegenstellingen terug te brengen. Onnodig Hoewel ik zelf Chr. Geref. ben geef ik de kerkeraad van de Hervormde Gemeente van Putten volkomen ge lijk dat hij zich niet geroepen voelt zij het dan langs een omweg mee te betalen aan een kerkgebouw van een ander kerkgenootschap. Mijn vraag is: waarom moet in Putten waar de bevolking overwegend ortho dox-Hervormd is. ook nog een Chr Geref. kerk in stand gehouden wor- H. Wiegman Alphen a. d. Rijn Vervlakking (4) /d over „lichtvoetigheid zoals chr. krin gen die voorheen niet kenden". Treu rig genoeg dat wij die nu wel ken nen. Dansen hoort niet bij een waar achtig christen. Ik heb andere jeugd- dagen meegemaakt, waar iets van uit ging voor ons geestelijk leven. En dan ds. J. E. van Veen. die Christus vergeleek met een provo. Kent deze ds. de Here Jezus wel? Anders spreekt men zo niet. Is dit de vrucht van Pasen? Den Haag A. E. Molenaar-Van NI et consequent Algemeen bekend is dat de SGP niet voelt voor samenwerking met roomsen en socialisten. Duidelijk is mij nog niet om welke redenen de samenwerking in Schiedam met CH en AR door deze partij werd verbro ken. De voorzitter van de SGP ter plaatse heeft de verwachting uit gesproken dat op de SGP straks even veel stemmen zullen worden uitge bracht als bij de statenverkiezing. Hoeveel waren dat? Zegge 719 stem men, dat is ongeveer de helft van de kiesdeler ter plaatse. In dat geval zal de SGP dus niet in de raad vertegen woordigd worden en zullen deze stem men gaan naar de grootste partijen KVP en PvdA. de partijen, waarmee de SGP nadrukkelijk niet wenst sa men te werken... Deze gang van za ken is aan de voorzitter van de Schie- damse SGP bekend. Waarom dan toch met een eigen lijst uitgekomen, waar bij bovendien geen duidelijke taal over de consequenties van dit optre den wordt gehoord? Schiedam H. v. d. Waal Teleurgesteld Met teleurstelling hebben we maan dagavond vastgesteld, dat de krant met geen woord gewag maakte van de hoofdgroep KNCGV die met onge veer 1200 jongelui aan het défilé op Soestdijk deelnam. Ook van het feit dat de bondsvoorzitter na afloop mee het paleis in ging werd niets gemeld. Dit in tegenstelling met verslagen in andere bladen. De sportredactie zal hier wel niets aan kunnen doen. want die besteedt doorgaans voldoende aan dacht aan het KNCGV, maar uw re dacteur Waalwijk, die zelf aan H.M. werd voorgesteld, had meer oog voor andere zaken, dan voor onze organisa tie die voor het eerst bij dit evene ment betrokken was. Jammer, dat on ze krant onze organisatie heeft verge- Rotterdam J. Barendregt (Bedoelde redacteur kreeg opdracht een vrije impressie te schrijven en ditmaal nu eens niet een opsomming t« geven van alle organisaties die aan het défilé deelnamen. Overigens onze redacteur is niet teleurgesteld omdat hij zichzelf niet heeft ge noemd. red.) Oirhaar Waar gaat het met onze beschaving heen, als mannelijke agenten zich met het fouilleren van een vrouwelijke studente bezighouden? Ware de poli tie in Amsterdam verstandig geweest, ze had de hulp van een dokter of verpleegster bij deze behandeling in geroepen. Den Haag P. Pannebakker sr. Oirbaar? (2) Zo lang er nog geen mobiele briga des van agentessen-fouilleuses zijn kan het niet anders of dat werk moet door andere politiefunctionarissen ge daan worden. Maar ik ben ervan over tuigd dat zij dit in de schaarse geval len dAt het voor mocht komen doen met alle ingetogenheid waarmee een man zijn eigen grootmoeder, moeder, vrouw of dochter zou behandelen. Den Haag W. F. Bingley sr. Grondprijs Er is nog een aspect bij het financie ren van de woningbouw dat nadere aandacht verdient: de hoge grondprij zen en de wijze, waarop de grondlas ten vaak onevenredig zwaar drukken op particuliere woningen. De stichtingskosten van woningwet woningen worden door het departe ment van de heer Bogaers nauwkeurig onder controle gehouden. Dit betekent, dat men op het departement ook uit maakt, welke grondprijzen voor een woningwetwoning mogen worden be taald. De gemeenten, die meestal de grond in handen hebben verkregen door aankoop of onteigening finan cieren het bouwrijp maken. De kosten moeten weer terugkomen bij de ver koop van de bouwrijpe grond of uit de erfpacht. Het is maar al te vaak gewoonte geworden om dat deel van de kosten, wat niet op de exploitatie van de woningwetwoningen mag drukken, te verrekenen bij de ver koop aan particuliere bouwers. De grondlasten van een particuliere of premie-woning zijn dan ook in veel gevallen aanmerkelijk hoger dan die van een woningwetwoning. Een Men heeft al eens geopperd een soort „grondfonds" te vormen, waaruit het bouwrijp maken van grond gefi nancierd zou kunnen worden. Verder dan de gedachte is men niet gekomen. Jammer. Wellicht, dat de heer Bo gaers ook dit eens onder de aandacht van zijn ambtgenoot van Financiën zou kunnen brengen. Men zegt wel, dat de aannemers te grote winsten maken. De minister zelf is het hiermede niet eens. De winst per woning is niet zo groot, aldus de bewindsman. De stijgende kosten lig gen zeker niet in het opvoeren van de winst, maar in de steeds duurder wor dende loonlasten. Om van de stijging van de materiaalprijzen nog maar niet te spreken. Middelen? Natuui'lijk is de minister wat de uit gaven van zijn departement betreft aan handen en voeten gebonden. Hi kan niet zonder meer de uitgaven voor de woningbouw opvoeren, want hij moet net als zijn collega's m®t an dere prioriteiten rekening houden. Maar er zal nu bij deze begro tingsvoorbereiding toch wel iets aan de steeds groter wordende moei lijkheden bij de financiering van de woningbouw moeten worden gedaan. De heer Smallenbroek heeft deze week op de vergadering van de A.R.-, Gemeente- en Provinciebestuurders ge wezen op de moeilijkheden, C. A. van Oord: de ministerraad zich ziet gesteld bij de financiering van de Rijksbegroting 1967. Hij heeft al vast nieuwe belas tingverhogingen in het vooruitzicht gesteld, omdat er nu eenmaal bepaal de „collectieve" voorzieningen zijn, die niet uitgesteld kunnen worden en waarvoor offers zullen moeten worden gebracht. De financiering van de woningbouw is zo'n „collectieve" voorziening en met het stellen van een daad dient haast gemaakt te worden. De minister mag dan wat optimistisch zijn wat de afwerking van het woningbouwpro gramma voor 1966 betreft, de gemeen tebesturen, die de harde praktijk van de woningbouw kennen, zijn het niet. En de woningstichtingen zijn het nog minder. Risico's UTRECHT De bouwnijverheid en vooral de grond-, water- en wegen bouw zal waarschijnlijk de eerste klappen moeten opvangen als gevolg van de moeilijke situatie, waarin de overheidsfinanciën momenteel verke Dit heeft de voorzitter van de vakafde ling grond-, water- en wegenbouw van de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroons bond, de heer C. A. van Oord, gister middag verklaard in de eerste jaar vergadering van deze vori|j jaar op gerichte vakafdehng. In zijn rede zei hij voorts o.m. het te betreuren, dat de betreffende SER-commissie met de kleinst moge lijke meerderheid een afwijzend standpunt heeft ingenomen over de vraag of er een vestigingsbesluit voor de grond-, water- en wegen bouwondernemingen moet worden vastgesteld. Hij hoopte, dat de staatssecretaris zich achter het standpunt van de grootst mogelijke minderheid zal stellen. De neiging van de institutionele be leggers (verzekeringsmaatschappijen en pensioenfondsen) om gelden i woningbouw te beleggen, wordt min der. Men loopt te grote risico's, omdat de huren van de premie- en ongesubsi dieerde woningen te grote verschillen vertonen met de woningwetwoningen. Er blijven in de particuliere sector te veel huizen te lang leeg staan. En dat betekent renteverlies. En renteverlies in een periode, dat het geld „duur" is,, betekent extra-na deel. Men is niet meer gewend, dat het aanbod op de markt zo groot is, dat er woningen leeg staan. En in een bepaalde huurklasse is dat al maanden het geval. Daarmede komen we aan het huurni veau, een aspect van de woningbouw, dat we in ons laatste en slotartikel zullen behandelen. In dit artikel heb ben we aandacht gevraagd voor enige duidelijke aanwijsbare „zere plekken" in de financiering. Misschien ten over vloede, omdat de minister van ziek te-verschijnselen wel op de hoogte is. Maar alleen wanneer brede lagen van ons volk aandacht geven aan de moei lijkheden, zullen zij kunnen worden opgelost. Er moet offerbereidheid zijn en die offerbereidheid kan jer alleen maar komen als men weet,'daarvoor men moet offeren. Herinneren wij ons goed, dan was een van de eerste reacties op de sombere verkiezingsuit slag van 23 maart: de grote partijen moeten zich nauwer aaneensluiten om gezomenlijk de gevaren, die onze democratie bedreigente bezweren. Er kwamen positieve reacties op het voorstel van Rotterdams burgemeester Thomassen om een conferentie van de construc tieve politieke groeperingen bij een te ropeen met als kern probleem: de bescherming van de openbare lichamen tegen verbrokkeling en de voorlichting over het functioneren van de democratie. Tegenover de drei ging van het groeiend ex tremisme schenen velen in de traditionele partijen een ogen blik bereid het onderlinge ge krakeel zoniet te staken dan toch tot een minimum te be perken. Die eenheidsstemming is vluchti ger dan vluchtig gebleken. De eis tot (beperkte) zelfverloochening was kennelijk te zwaar. Toen de eerste schrik voorbij was, begonnen de partijen ijlings hun straatje schoon te vegen en kwam het naak te eigenbelang weer levensgroot om de hoek kijken. Met redenerin gen als: „We hebben verloren, maar dat komt daar en daar door, en als we nu zus en zo gaan doen, dan is er goede hoop dat..." werd de onrust over de algemene malaise gestild. Met als logisch gevolg, dat het voorstel-Thomassen geruisloos onder de tafel verdween. Het meest droeg daartoe bij de veelgehourde stelling, dat het „boerisme" in Ne derland maar een tijdelijk ver schijnsel is, niet waard om al te ernstige zorgen over te maken. En zo zitten we dan nu in precies dezelfde situatie als voor de 23ste maart. In feite is de toestand nog verslechterd: sommige grote partij en zijn duidelijk partijzuchtiger, ge- borneerder en isolationistischer ge worden dan ze tot voor kort waren. Dat geldt helaas ook voor een enke le regeringspartij. De visie van de heer Thomassen volgend, zou niets zozeer voor de hand hebben gele- (Van redactie) UTRECHT De heer C. de Wit, voorzitter van de r.k. bond van hogere, middelbare en lagere tech nici en chemici, heeft vanmorgen in een vergadering van deze orga nisatie gedreigd in het openbaar het advies te zullen geven niet meer op K.V.P.-kandidaten stemmen. ÏXJORGEN eert Nederland de moe- f der. Het is al vele jaren tra ditie haar op de tweede zondag in mei speciaal tot het middelpunt van het gezin te maken. De ge dachte die daarbij destijds heeft voorgezeten is haar met een ge schenkje te tonen hoezeer haar zor gen en liefde, dag-in dag-uit aan het gezin gegeven, worden gewaar- Er zijn tegen Moederdag wel eens bezwaren aangevoerd. Er is gezegd: Moederdag is een uitvinding van de neringdoende middenstand, die speculerend op het sentiment, za ken wil doen. Er is ook gezegd: Elke dag moet een Moederdag zijn. Het eerste kan waar zijn, het twee de is waar, doch daarbij mag niet uit het oog worden verloren, dat van het elke-dag-een-Moederdag niets terecht komt. De praktijk leert wel anders. Een moeder neemt in het gezin een bijzondere plaats in. Zij is de spil om wie alles draait. Zij ver drijft de wolkjes, die zich af en toe boven een gezin kunnen samenpak ken, zij strijkt de plooien glad, die in een gezin zo makkelijk kunnen ontstaan, zij lost de problemen op, die zich kunnen aandienen. Van moeder wordt alles verwacht, zij moet alles kunnen, zij mag nooit teleurstellen. En een goede moeder stelt nooit teleur. Zij geeft alles wat zij heeft en zij vraagt nimmer iets terug. Daarom, laten we haar morgen maar eens extra verwennen, laten we haar maar in het zonnetje zet ten, zolang zij nog in ons midden is. Ach, het hoeft geen duur ge- metje is voldoende. Gewoon maar veel woorden, te zeggen: Hartelijk schenk te zijn. Een eenvoudig bloe- een bloemetje om daarmee, zonder dank voor alles! tering naar de - Ml gevolg daarvan de KVP wellicht onder druk van een mogelijke kabinetscrisis bereid zou zijn in te stemmen met uitstel of afstel van de invoering van de tweede tranche van de belastingverlaging 1 janu ari 1967 en wanneer desondanks op die zelfde datum de plannen van minister Veldkamp wél uitgevoerd zullen wor den." In dat geval acht het bestuur de bond zich niet langer verantwoord t.a.v. de uit een dergelijk beleid voor middengroepen voortvloeiende konse- kwenties, aldus de heer De Wit. MATADOR De bondsvoorzitter verklaarde dat doorvoering van de plannen van minister Veldkamp een nieuwe grove aanslag gen dan dat met name de rege ringspartijen zich ondanks alle verschillen hechter aaneen zou den hebben gesloten, overtuigd van de noodzaak een dam te moeten opwerpen tegen de wassende stroom van Koekoekiaans anti-par- lementarisme. Het is totaal anders uitgepakt. De 23e maart heeft op het toch al niet bijzonder hechte regeringsblok geen samenbunde lend, maar integendeel een diverge rend effect gehad. Wee je.... Er is de afgelopen zes weken tus sen enerzijds socialisten en ander zijds katholieken en anti-revolu tionairen een stemming gegroeid van: „Wee je gebeente als je de verkiezingsuitslag aangrijpt om van koers te gaan veranderen". Er ontstond bij beide groepen een sfeer van wantrouwige waakzaam heid, waarin de zenuwen tot het uiterste gespannen raakten. Altent op elk symptoom van desertie bij de tegenpartij, stond men klaar cm iedere actie zo snel mogelijk met reactie te beantwoorden. Dat moest op een gegeven moment tot een uit barsting leiden. En die is deze week dan ook gekomen. Nadat dr. Tans met zijn Telegraaf-interview en de heer Scheps met zijn motie over de zaak-Remmerswaal al voor de nodi ge knaleffecten hadden gezorgd, barstte 0e bom tenslotte op de pu blicatie van de open PvdA-brief over Vietnam. Het is duidelijk, dat over dit epistel geen kabinetscrisis zal ontstaan. Maar even duidelijk is, dat de PvdA met dit soort stunts een klimaat creëert, waarin niet veel nodig is om een crisis te doen ontbranden. Er is al springstof ge noeg. Het komend beraad over de financiering van de begroting-1967 stelt het kabinet-Cals voor enorme (volgens mr. Toxopeus onoplosba re) problemen. Als daarover beslist moet worden in een sfeer die bij voorbaat bedorven is door geruzie tussen de regeringspartijen, kan de koningin haar zomervakantie wel afschrijven. Schot Sommige socialisten draaiden de ze week de zaak om door te bewe ren, dat niet de brief van hun par tijbestuur, maar de overdreven fel le reacties daarop van de heren Schmelzer en Roolvink de stem ming hebben verknoeid. Fel waren die reacties zeker, maar overdre ven? Allerminst. De fractieleiders van KVP en AR hebben hun socia listische coalitiegenoten een duide lijk schot voor de boeg gegeven. Die weten nu precies waaraan zij toe zijn. Mochten ze zich verdere electorale avonturen willen veroor loven, dan leggen ze regelrecht dy namiet onder de samenwerking. Zoeken de socialisten welbewust naar een aanleiding om een crisis te forceren, naar een „verkoop baar" argument om de regering te verlaten? We geloven er niets van. Als oppositiepartij heeft de PvdA in '63 evenveel verloren als nu in haar hoedanigheid van rege ringspartij. Er is geen enkele reden om te veronderstellen, dat ze nu baat zou hebben bij oppositie. Van vervroegde verkiezingen heeft zij geen heil te verwachten. Daarvoor is de tijd om de schade te herstel len te kort. Eigenlijk is het weerzinwekkend, dat nu al voor de tweede maal in het kortstondige bestaan van het kabinet-Cals (ruim een jaar oud) het woord „kabinetscrisis" moet val len. Zo'n crisis zou uit een oogpunt van politieke hygiëne het slechtst denkbare antwoord op de gebeurte nissen van de 23e maart zijn. Er is geen doeltreffender middel om de politieke verwarring in een comple te chaos te doen omslaan, een chaos waarvan waarschijnlijk alleen Koe koek zal profiteren. Men mag aan nemen, dat het kabinet daarvan doordrongen is en geen mogelijk heid onbeproefd zal laten om een oplossing voor het financieringspro bleem tot stand te brengen. Links rechts Het socialistische partij-orgaan „Het Vrije Volk" heeft deze week zijn lezers een nogal opzienbarende omschrijving van het begrip „rechts" in de politiek voorgescho teld. „Heeft het zin", zo lezen we in het HVV-commentaar var woensdag jl., „om deze (socia listische - red.) politiek te etikette ren met rechts of links? Wij gelo ven het niet. In een democra- tisch-socialistische partij behoren de elementen rechts en links te zijn ingebouwd. Rechts in die zin dat democratische socialisten het uur. werk van onze samenleving zo wil len veranderen dat het beter loopt. Dat betekent het verwerven van grote kennis en het leveren van precisiewerk".... HuUe happening „Gemoedere gaande in Neder land", staat er boven een artikel in het Zuidafrikaanse dagblad „Die Burger". Uit dit verhaal, geschre ven „deur 'n medewerker", citeren wij: „Aanvanklik was die langharige jongeres (provo's - red.) dan ook redelik vreedsaam. Saterdagnagte het hulle „happenings" in Amster dam se middestad gaan hou. Dit het maar net beteken dat almal op 'n vaste plek gaan saamdrom het om 'n klem beeldjie het Amster damse lieverdje en gewag het dat iets moet „happen". Gewoonlijk het iets dan ge-„happen" as die ver keer opgehoop raak en die polisie moes ingryp". „Onder die Sosialiste is 'n rusie omdat die Sosialistiese beeldradio 'n deel van 'n satiriese program ver bied het waarin onder meer met burgemeester Van Hall gespot is. Hy sou in 'n nagemaakte onder houd in 'n histeriese huilbui uitge- bars het oor die onluste". Visie op periode 1966-1970 Maar niet ten koste van investeringen betekenen op de toch reeds ernstige ver houding tussen het bruto en het netto inkomen van de werknemer. „De bewindsman is er kennelijk op uit zich binnen de kortst mogelijke tijd de onsterfelijke roem van een matador te willen toeëigenen om in de vaderlandse I van de EEG is gisteren het eerste zei de heer De Wit. lastingfaciliteiten voor de bevordering van vrouwenarbeid en het investerings klimaat. Voorts meent de commissie, dat de wettelijke en fiscale voorschriften ge- BRITSSFT Aan leidelijk moeten worden aangepast om inde EEC,"* risterpJ L.?Ide moblliteit van de produktiefactoren geschiedenisboekjes in één adem ge- EEG-programma voor economische po- ï*86? de 11^StaiCn te bev°rd®ren ten S«Sde ontwikkelingsgebie- I heid van een verzwaring van de be-1 lastingdruk in de gemeenschap niet I dient te worden uitgesloten. Het pro- j gramma wordt een belangrijke stap Volgens de commissie, die het pro gramma heeft opgesteld, mag een ho- gere belastingdruk niet ten koste gaan I van de ondernemingsinvesteringen en i de particuliere besparingen. Zij moet UTRECHT De 23-jarige student feY™s. insluiten on de voorgenomen J. W. O. uit Bilthoven, die woensdag, betastrngharmonisatie tussen de zes middag in zijn pensionkamer zi.in van EEG. Mnlïin! Fd; JhnJiartTiendÜ\ JetAndere middelen, die worden aanbe- da! wiïi? eeD stroP" volen. zijn o.m.: rationele inperking das wurgde, is gisteren opgenomen ir 6 e afdeling van fc demisch ziekenhuis van Utrecht. De officier van justitie heeft, gezien de psychische toestand van O., diens inbewaringstelling in deze zieken huisafdeling bevolen op grond van de krankzinnigenwet. De politie heeft de student twee da gen aan de tand gevoeld, maar zij heeft geen zinnig woord uit hem kun nen krijgen. O. was volkomen in de war. Ook over het motief voor zijn daad liet hij zich niet uit. Nieuwe voorzatter NKB werknemers (Van onze sociaal-economische redactie) HAARLEM In de gisteren gehouden vergadering van de Ned. Kath. Bond van werknemers in de agrarische bedrijfstak ken „Sint Deusdedit" is tot opvolger van de afgetreden voorzitter, de heer C. J. van der Ploeg, gekozen de heer J. J. M. Sens uit Haarlem. prijzen, streven naar een evenwichti ge vooruitgang op sociaal en regio naal gebied, inspanning van alle krach ten ten behoeve van het wetenschap pelijk en technisch onderzoek, en be- Baby gedood bij frontale botsing EDE Tijdens een frontale botsing tussen een personenauto en een vracht wagen, is gisteren de drie maanden oude baby Tonnie Van den Akker uit Ede op de oude rijksweg Arnhem en Ede om het leven gekomen. De vader van de kleuter bestuurde de auto. Plotseling schoot hij de linkerweghelft op en kwam frontaal in botsing met een vrachtwagen. De chauffeur van de laatste wagen remde krachtig af, waar door een daar achter rijdende perso nenauto op de remmende vrachtwageni. c. botste. De andere inzittenden van delweest en is op alle mogelijke ij zé personenauto bleven ongedeerd. |nulp verleend aan de ontheemden. Spoormannen willen vervroegd pensioen handhaven (Van onze sociaal-economische redac tie) UTRECHT De algemene vergade ring van de bedrijfsgroep spoorwegen van de Kath. Bond van vervoerperso neel heeft gisteren haar teleurstelling uit. gesproken over het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp voor een nieuwe spoorwegenpensioenwet, omdat daarin wordt voorgesteld de mogelijk heid van vrijwillige pensionering op 60-jarige leeftijd of ouder af te schaffen. De spoormannen willen deze mogelijk heid handhaven. Onderscheiding voor hulp ontheemden GRONINGEN De consul van West-Duitsland in Groningen, de heer B. A. Groeneveld, heeft gisteren ds. J. Matzer van Bloois, hervormd schip- perspredikant, de onderscheideingste- kens uitgereikt, behorend bij het kruis van verdienste eerste klasse, en de heer P. van Oven die behorend bij het kruis van verdienste van de orde van verdienste van West-Duitsland. Beide heren zijn oprichters geweest van de provinciale Groninger stichting „Het ontheemde kind" en hebben in de twaalf jaar, aat de stichting nu bestaat, belangrijk werk verricht voor Oosteuropese vluchtelingenkinderen, die in Duitse kampen zijn onderge bracht. In de loop der jaren zijn dui zenden kinderen hier met vakantie ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5