Met Russische camera achter het gordijn kijken j Weekagenda MSG krijgt voor f 4,5 miljoen nieuw onderdak Schoongemaakte bevroren haring in „uitdeling' Veel liefs uit Moskou maar (gelukkig) niet van Bond LAK laat Leiden het jf|| jO| andere Rusland zien Jkilk i w nieuwe leidse courant 3 zaterdag 7 mei 7wh Zaterdag ken Weekeinde (ook morgen) jongeren- eu. sociëteit De Spil in De Haven Wasse- na- naar. ,Pe Rapenburg 10. 8 uur: soc. De Spil. Le" oranjebal, medew. van The Sunny-Si- »ct' ée-jazzband. indl Soc. Minerva (ingang Vrouwensteeg), H. 3.30 tot 5.30 uur: receptie 40-jarig ju- 3o- bileum mej. T. Steffelaar bij Brunhil- net de. ®n* Afd Leiden Kon. Ned. Natuurhist. ruu Ver: excursie naar landgoederen Harte- Hor kamp en Wiltsajngh te Wassenaar. en De Ruii, Janvossensteeg 59, 8 uur: dé café chantant an Rönsburg: gemeentehuis. 2.30 uur: •hei aig ledenverg. Het Spinozahuis, mr. J. jij" I den Tex over Spinoza over de tolerantie. gj>": BOLLENSTREEK: Bloemencorso, 10.30 u. vertrek bü Warmonderdam Sas- senheim. 11 u. Hereweg Lisse, 12 u. Hil- legom. 1.15 u. Bennebroek. Terug 3 u. uit Bennebroek, 4.15 uur uit Lisse, 5.20 uur in Sassenheim (Hoofdstraatkrui sing prov. weg 3). Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 u.: I Haagsche Comedie met „Lessen in las ter". Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Are- na met De Spelers. p™ Den Haag: Gemeentemuseum, 3 - uur: Willem Talsma, orgel. Scheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Res.- Orkest met solisten, Ned. Kamerkoor en Ned. Danstheater. »n Maandag e« De Doelen. 8 uur: amateurfotografen, et onderwater-dia's. Stadhuis, 2 uur: gemeenteraadsverga- ii- dering. DEIN HAAG Schouwburg, 8.15 uut: ;n Ned. Danstheater, Dinsdag Akkerhof, 7.308 uur: openluchtbijeen- komst Bijzonder Kerkewerk Hervormde in Gemeente, Spreker: dr. P. L. Schoon- heim, medewerking van koperblazers. Breestraat 85. 7.45 uur: alg. leden- - vergadering Maatsch. voor Toonkunst. Schouwburg. 8 uur: Haagsche Come die met „Vraag me niets." Schouwburg, 8 uur: Haagsche Come die met „Vraag me niets Rapenburg 2,5 uur: afd. Leiden e.o. Ned. Boodle Kruis, jaarvergadering. Stadhuis, 7 tot 8 uur: zitting Bouw fonds Ned. Gemeenten. Breestraat 19, 7 tot 8 uur: spreekuur Chr. Emigratiecentrale. Afd. Leiden Ned. Chr. Reis-Ver.: bloe- semtocht naar Zeeland, vertrekt 8 uur l van station Leiden, 7.30 u. uit Noord- DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: j Ensemble met „De drie zusters." Woensdag Pieterskerk. 7.15 uur: avondgebed. Stadsgehoorzaal. 8.15 uur: concert Ned. Madrigaalkoor. r Snouck Hurgronjehuis. 8 uur: K. en 11 O., van Hoogstraten over de windmo len. DEN HAAG Schouwburg. 8.15 uur: 1 Ned. Comedie met „Mevrouw Warrens beroep." Donderdag Breestraat 19 8 uur: Spreekbeurt evang. C. v. d. Sahans, Den Haag (Ge meente onder 't Kruis). Afd. Leiden Ned. Chr. Reis-Ver.: bloe sem tocht naar Betuwe, vertrek 8.30 u. van station Leiden, 8 uur uit Noordwijk. DEN HAAG Schouwburg. 8.15 uur: B Haagsche Comedie met „ZQndag in New r York." DEN HAAG Lutherse kerk, 8 uur: Utrechts Motetgezelschap, met Willem r Mudde ongeL 1 Vrijdag Rapenburg, 10, 8 uur: Tiener-soc. *t Venster, play-baok-optreden van en kele leden. K. en O.: exoursie naar molens en boerderijen in de Alblasserwaard, 9.30 Boshuis, achter Hoflaan 74, 7 tot 8.30 uur: ruilbeurs voor verzamelaars. Den Burcht, 8 uur: uitvoering kimder- koor Ex Animo. DEIN HAAG Dierentuin, 8 uuir: Re sidentie-Operakoor SCHEVENINGEN Kurzaal. 8.15 u. Ned. Kamerorkest. Zaterdag Afd. Leiden Tuinbouw en Plantkunde: excursie naar buitenplaats Clingendaal te Den Haag. 2 uur DEN HAAG Schouwburg, 815 uur: Haagsche Comedie met „Prof. Berhar- j dl" SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 u. Residenitie-Orkest met groot omroep- Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Tot Hulp der Menschhrid, Hooi gracht 48. tel. 21060. Op zaterdag 7 mei is in Leid-71 voor spoedeisende gevallen, 's morgens van 8 tot 12 uur. bovendien geopend: apotheek D. C. Kok, Rapenburg 9. teL 24807 De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht- dienst van apotheek R. van Breest Smal- 1 lenburg te Leiderdorp wordt waargeno- men door apotheek Tot Hulp der Mensch. held. De Oegstgeestse apotheek en apotheek Voorschoten zijn geopend. Doktersdienst I LEIDEN dokter Hartman, Boerhaa- velaan 68. tel. 52905; dokter Van Winger den. Boshuizerkade 28, tel. 30791; dokter Langezaal, Witte Singel 30. tel. 24855: dokter De Jong. Hoge Rijndijk 15, tel. 32877; dokter Mastenbroek. Houtlaan 27 tel. 53156. Films Camera (2.30. 7 en 9.15 uur): donder dag, zaterdag en zondag: Gisteren, van daag en morgen (18 jaar); maandag (2.30, 7 en 9.15 uur): De vader van een soldaat: 24 uur: Storm over Azië. Dins dag (2.30, 7 en 9.15 uur): Ik wandel door Moskou: 24 uur: Pantserkruiser Potem- kin. Woensdag (2.30, 7 en 9.15 uur): Drie en Twee; 24 uur: De eenenveertigste i Donderdag (2.30. 7 en 9.15 uur): Volwas sen kinderen; 24 uur: Het huis waarin ik woon. Vrijdag (2.30, 7 en 9.15 uur): De dame met het hondje: 24 uur: De brie' die nooit werd verzonden. Lido <2.30, 7 en 9.15 uur): X 117. vrou- wen jacht in Beiroeth (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Amoureuze avonturen van Moll Flanders (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Help. Hela Help (alle leeftijden). Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): De ma» 1 met zes vrouwen (18 jaar). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Thunder - ball (18 jaar) Tentoonstellingen Rapenburg 127 (sociëteit Horus): icto- I ten «van ?8 ^>ril 1 4—7 uur behalve zaterdag en zondag) De Ruif Janvossensteeg 5» tentoon stelling grafische werken van Fred D van Batenbuig 16 april tot ei met «s mei. dag geopend van 10 tof a 30 uur bovendien zaterdags en zondsgs van l De vader van een soldaat, uit de gelijknamige film waarmee maandag de Russische filmweek wordt geopend. Zoekt 1 gouden verlovingsringen Constant - Love - Anjer - Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181 Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig. Maandag de gehele dag gesloten achter de schermen (en hier in de camera): Auke K. H. J. Boerema (links), E. D. Wassenaar (boven), Teye Bu- ma (rechts) en mej. Gety de Jong. Th. J. van der HEIJDEN lid van de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a. Leiden. Telefoon 23405 het eerst waar- maandagavond in liet stadhuis wod- t Leiden weinig ge dronken brandeivijn is een bijdrage van de Russische ambassade tot het filmfeest dat daar om zes uur door de Russische ambassadeur, de heer 1. I. Tougarinov, wordt ingeluid gedronken. Daarna gaan de geno digden naar het Camera-theater, waar ook al alleen voor hen gen uur een filmvoorstelling wordt gegeven. Als ook dat achter de rug is zal, de Russische filmweek, waar het allemaal om draait, officieel zijn geopend en is het met -al die besloten heid ook gedaan. Alle andere stellingen en manifestaties die deze filmweek tot een gebeurtenis maken zullen voor iedereen die maar eer, toegangsbewijs kan bemachtigen toegankelijk zijn. En voor ivie wee 1 dat deze filmweek op touw is gezet door het Leids academisch kunst centrum voor wie weinig tiid heeft: LAK), is dat teel iets om wereldje tvaarin vooral de Leidse student zo graag rondbrast. voortaan wat milder te bekijken. Al vanaf januari zijn drie het LAK bezig met de massa's werk. die zo'n week natuurlijk met zich meebrengt. Vooral tijdens de laatste die opening voorafgaan zijn het hoofd van de filmsectie. E. D. Wassenaar <23. •••*•"- dejaars psychologie), het pplaatsv» gend hoofd Auke K. H. J. Boerema (23 a 24, vijMejaars natuurkunde) en de perschef van het LAK. J. T. Buma (25. vierdejaars scheikunde), bijna dag en nacht bezig met de voorbereidingen. Ze schrijven, bellen, vergaderen, lopen de een naar de ander, om er maar te zorgen dat in Leiden nog jarenlang ever deze filmweek zal worden gepraat. Ze worden (dag en nacht) bijgestaan door L.A.K.-secretaresse Getv de Jong. evenals zij ook al uit het hoge noorden afkomstig, waardoor de Russische film week tegelijk een soort Friese wordt. Theater Oorspronkelijk lag het in de bedoe ling de Russische films en dan nog alleen oudere uitsluitend voor stu denten en eventueel leden van K O te vertonen. Maar later ging men zich terecht afvragen waarom er niet veel meer mensen bij betrokken den worden De filmsectie van het LAK nam tact op met Sovexport en een filmver huurkantoor. waar ze de raad kreeg theater in te schakelen. Nu had daar zelf al aan gedacht, omdat de film zaal van de academie aangewezen grootscheepsere oppzet de medewer king van een theater toch onontbeerlijk, omdat het LAK uiteraard met een klein budget worstelt en een complete filmweek ;t een en ander kost. Directeur Groenewegen van Camera werd in de arm genomen en die bleek veel voor het pplan te voelen. Er wer den afspraken met hem gemaakt, waar van de belangrijkste is dat alle films in zijn bioscoop gedraaid zouden worden. De rector magnificus van de universi teit was bereid het beschermheerschap van de week op zich te nemen en genees heer-directeur Jongsma zegde zijn mede werking toe bij het drukken van pro gramma's en andere paperassen. Te druk Het bijzondere van deze filmweek is dat men gelegenheid krijgt te rién wat de Russen sinds 1957 op filmge bied hebben gepresteerd. Die gelegen heid doet zich praktisch nooit voor. omdat de bioscopen het over het al gemeen te druk hebben met James Bond om ook nog iets aan moderne Russische films te doen. als ze daar voor al iets zouden voelen Achi van de tien films (ze staan alle maal in de weekagenda elders in deze krant) die volgende week worden toond, zijn gemaakt na dat belangrijke jaar 1957, toen er door de Sovjetfilmerü een andere wind ging waaien. Onder het Stalin-regime beleefde de Russische film een dieptepunt, omdat elk produkt dat regime moest verheerlijken en het nog deed ook, met uit het hel denleven gegrepen portretten van gene raals en admiraals. Maar na Stalins dood brak er onder de jonge cineasten een ware revolutie uit; zij stelden niet langer de alleenzaligma kende communistische partij centraal, maar het gewone leven van de eewone man in Moskou. Heel duidelijk blijkt dat bijvoor beeld uit een film als „De eenenveer tigste", die woensdagnacht wordt ge draaid. Daarin wordt op aangrijpende wijze getoond dat de liefde, ondanks de schijn van het tegendeel, sterker dan de plicht die de partij oplegt. En deze in 1957 gemaakte film is niet de enige die voor veel westerlingen verrassing zal betekenen een vei sing, omdat ze niet gedacht hadden dat er eigenlijk maar weinig is wat de of vrouw uit Moskou scheidt die uit bijvoorbeeld Amsterdam. Classics Eenvoud, scepsis, het geluk van een enkel uur. de dagelijkse sores, hel lot van de enkeling in de massa dat zijn de onderwerpen waarmee de jonge Russische filmers zich bezighouden. In Volwassen kinderen «donderdag een Russische familie Doorsnee wordt bijvoorbeeld het generatieconflict orde gesteld, terwijl de in 1964 gemaakte film Drie en twee (woensdag) weer laai .zien dat het niet allemaal conflict is wal met direct de j^iok sjaat jjet is een film vol onge- het geven van dwongen, natuurlijke vrolijkheid nachtvoorstellingen. Bovendien was bij |lukkig> niet volgens het vaste Ameri The Namby Pambys uit Leiden, die vrijdagavond voor de beat op het cinébeastbal in Den Burcht zullen zorgen. den in de filmzaal van de academie nog drie wetenschappelijke films ge draaid voor studenten en leden van K. O- brengt de filmweek nog een film-teach-in de Jacobazaal van de Burcht op donderdagavond 12 mei en ter afsluiting een nachtelijk ciné- beatbal op vrijdag. Op de teach-in zullen de drie korte filmpjes Herr Roosevelt plaudert. Khru- schev en Germany calling worden ver toond en zal filmkenner H. Wielek een inleiding houden. Het thema van de avond is Film en politiek. Het cinébeatbal belooft een uniek feest te worden het wordt tenminste aan gekondigd als een „groot tactiel audio visueel festijn, waarbij de filmprojec- LEIDEN Na jarenlang In de school aan de Pieterskerkgracht ge huisvest zijn geweest, gaat de u.Ls. zich nu vestigen in een nieuw gebouw aan de Kagerstraat. De bouw. die ruim twee jaar heeft ge duurd. vergde f 4,5 miljoen. Door de grootte van het gebouw en de ruime toepassing van glas kan wor den gesproken van een „techniek paleis". Ruim 400 leerlingen zullen in deze school onderwijs krijgen. De school telt 14 leslokalen, 4 practi cumlokalen. 6 tekenzalen, een gym nastieklokaal en een overblijfruim- te met beperkte toneelaccommo datie. Omdat het u.t.s.-onderwijs naast theoretische ook praktische vakken kent, bevat het gebouw werkplaat sen voor bouwkunde, werktuig bouwkunde en elektrotechniek en een laboratorium voor metingen. De vloeroppervlakte van deze werkplaatsen bedraagt totaal 1800 m2. Het is de bedoeling, aan het eind van dit schooljaar te verhuizen van de Pieterskerkgracht naar de Ka gerstraat. toren draaien (dansen op een film!), een beatband speelt en de drank vloeit". De muziek wordt verzorgd door The namby pambys, een Leidse beatgroep, die op het Brasem-concours al furore heeft gemaakt. Het bal begint om één uur 's nachts ,,en gaat desnoods door tot de volgende avond, als het leuk is". Alsof dat allemaal nog niet genoeg is, wordt in Camera, waar elke avond om twaalf uur een nachtvoorstelling begint, een cinébar ingericht, die tot een uur of drie 's nachts geopend blijft (maar waar geen wodka wordt geschonken). Buitenissig Een twee jaar geleden gehouden Ita liaanse filmweek waarbij geen bioscoop werd ingeschakeld, is een groot succes geworden: de zaal was elke avond uit verkocht. Het is dus zaak er met deze Russische filmweek vroegtijdig bij t* Ten slotte kan men zich afvragen waarom nou juist de keuze op Russi sche films is gevallen. Volgens de filmsectie van het LAK was het ge woon de bedoeling de leden ..iets bui tenissigs" voor te zetten. Maar de overweging dat het tijd werd Rusland eens met andere ogen te bekijken nu het ijzeren gordijn wat meer is open geschoven. heeft natuurlijk ook een belangrijke rol gespeeld. De film biedt daartoe een mooie gelegenheid. Daar om is er voor dit initiatief van het Leids academisch kunstcentrum eigenlijk maar één woord, dat trouwens ook gisteren in onze filmrubriek al geval len is: verheugend. Dit jaar proef op 3-oktoberfeest: LEIDEN Stadgenoten die dit jaar deelnemen aan de uitdeling van haring en wittebrood, kunnen kiezen zij het dan dat zy dit reeds by de inschrijving moeten doen: öf diepgevroren schoongemaakte haring by het brood óf haring-oude-styl. En dit laatste wil dan zeggen haring, die eerst moet worden ontzil't en schoongemaakt. Dit gebeurt by wyze proef. Het bestuur van de 3-October-Vereeniging wil namelijk nieuwe wegen inslaan en zich zoveel mogelyk gaan aanpassen aan de smaak van het publiek. Een andere nieuwe weg, letterlijk en figuurlyk, betreft de optocht. Deze krijgt dit jaar een nieuwe route en de gebruikelijke pauze komt te vervallen. Motto van de optocht zal zyn „Tussen Keulen en Parys". j en nog andere zaken werden gisteravond meegedeeld op de in De Doelen gehouden jaarvergadering die een vrij langdurig karakter droeg. Dit kwam mede doordat twee be stuursleden hadden bedankt, dokter N. A. Commandeur en de heer J. Brouwer. Voorzitter mr. P. J. de Ruyter de Wildt sprak beiden harte lijk toe. Hij releveerde, dat de heer Com mandeur sinds 1937 bestuurslid was en dat hij zich verdienstelijk maakte als tweede voorzitter van de vereni ging en als voorzitter van de op tochtcommissie. Op voorstel van het bestuur werd de heer Commandeur tot erelid benoemd. De heer Brouwer, sinds 1950 bestuurslid en speciaal be last met de uitdeling van haring en wittebrood en de verzorging van de feestwijzer, kreeg een geschenk. Als nieuw bestuurslid werd ir. H. W. Brooshooft gekozen. In de twee de vacature wordt later voorzien. In zijn openingswoord stond de heer De Ruyter de Wildt er by stil, dat de vereniging deze maand tachtig jaar bestaat. Sinds 1886 is het feest 71 keer gevierd en sinds 1904 vormt de optocht een vast programmaonder deel. Het wordt steeds moeilijker in deze welvaartstijd iets te brengen, dat voldoet en daarom zullen we ons moeten aanpassen aan de smaak van het publiek, aldus spr. Het jaarver slag van dokter Den Haag vormde een waar stuk proza. Waterskiën Wat de viering van het komende feest betreft: op zaterdag 1 oktober wordt de taptoe gehouden. Maandag begint het programma dan met de reveille, de uitdeling van haring en wittebrood en de korzaalmuziek. Uit gevoerd wordt de cantate van Stenz en De Wilde. Een exclusief programmapunt wordt verzorgd door de waterskiclub „Ne derland". die op het water van de Zoeterwoudsesingel 'n show zal geven met onder meer schansspringen en een vlaggenparade. Onder leding van „discjockey"Joost De Draaier worden 's morgens op het Bevrijdingsplein platen gedraaid, waarbij kan worden gedanst. Dit pro gramma wordt 's avonds herhaald op de Lammermarkt twee combo's verlenen dan medewerking. Hoge praalwagens Over de optocht deed de heer H. de Wilde als voorzitter van de be trokken commissie weer een bloem rijk boekje open. Het wordt mooier en grootser dan ooit, verzekerde hij de aanwezige leden. En ook hoger: waren de praalwagens voorheen maximaal 3,75 meter hoog, deze keer 50 meter zuilen ze een hoogte van 4 krijgen. Er komt zoals gezegd een 'euwe route en de pauze vervalt. De optocht van dit lustrumfeest zal een kennismaking met een aantal Europese landen betekenen. Er is overleg gaande over medewerking van buitenlandse groepen. Elf grote praalwagens zullen in de stoet mee rijden. De volgende landen worden vertegenwoordigd: Duitsland, België en Luxemburg (met 'n „werkend" Manneke), Engeland (misschien met een originele jachtstoet met meute). Oostenrijk, Spanje, Italië Griekenland. Turkije.Frankrijk, Zwitserland en Ne- kije. Frankrijk, Zwitserland en Ne derland. De Nederlandse afdeling zal aandacht schenken aan de Zuider zeevisserij. terwijl het St. Nicolaas- gilde uit Valkenswaard ook acte de présence zal geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3