Asma in de Pieterskerk Personeel P. C. L. vierde feest in hele binnenstad m Caroline Kaart en Feike Gouden paar viert feest na eerste verhuising Veel grootvee in Leiden moet een eind komen 4i „Aan verjagen >0 LEIDEN Onder auspiciën van I het Orgelcentrum gaven de zangeres Caroline Kaart en de organist Feike Asma een concert in de Pieterskerk. Hwn bekende namen hadden enkele honderden liefhebbers aangetrokken. Maar tien jaar geleden zou dit aan tal zeker tweemaal zo groot zijn ge weest. Het aandeel, dat Asma in dit con cert nam, bestond uit bekende (té bekende) werken, dlie gemiddeld een vrij sombere inslag hadden. De uit voeringen van deze orgelcomposities waren bovendien nogal traag van tempo, zodat de totale duur langer leek dan in feite het geval was. Bach heeft zeker betere en mooie re koraalvoorspelen geschreven dan „Aus der Tiefe rufe ich" en „Ei barm' dich mein, o Herre Gott' Maar met „Ach bleib' bei uns, Herr Jesu Christ", hoewel hij dit ook tel kens en overal speelt, deed Asma toch wel een goede greep. Het orgel is voor deze muziek een prachtig me dium. De Fantasia en fuga in c-klein werd wat betreft klank en sfeer, be vredigend uitgevoerd, maar de fuga had toch helderder en meer ge accentueerd moeten klinken. De stem van Caroline Kaart is eigenlijk niet erg geschikt voor een zo grote ruimte. In de diepte heeft de klank weinig te betekenen, maar in het midden en in het hoge regis ter krijgt het geluid plotseling een schone metaalglans. De ruimte maak te de contouren echter vaak wazig. Een aria uit Handels Judas Macca- !ter Aqua Hortus 1966 LEIDEN Voor de in augustus in de Orangerie van de Hortus te hou den tentoonstelling Aqua Hortus 1966 heeft De Natuurvriend reeds ruim zestig aquaria ingericht. Van de voor bereidende werkzaamheden en de op bouw wordt een kleurenfilm gemaakt door de heer J. Vermeeren. Op de gisteravond in het Petrus zaaltje gehouden ledenvergadering heeft de heer J. Visser de plannen uitvoerig besproken. Voorts werden kleurendia's vertoond. Voorzitter A. Abcouwer deelde mee, dat het leden tal de 200 heeft overschreden. deze liederen verlangen een veel intiemere omgeving. Asma gaf een fraaie vertolking van Francks „Prelude - Fugue et Varia tion" (hier toonde hij zijn kracht), en besloot met Bachs beroemde F- dur-toccata. Hij nam het tempo weer te langzaam en de voordracht miste de gewenste spanning. Joh. van Wolfswinkel DE LUNCHPAKKETTEN werden verzorgd door LEIDEN. Dinsdag hopen de hr. Guleij en mevrouw S. Guleij-Van der Spree een halve eeuw getrouwd te zijn. De bruidegom is 78, de bruid 75 jaar. De heer Guleij trad op 17-jarige leeftijd als leerling-kopergraveur dienst bij de Katoenmaatschappij rengracht en na verloop van tijd werd hij een goed vakman. Maar in 1932 moest deze maatschappij sluiten. De heer Guleij gaf zijn beroep van kopergraveur op en ging bij een an der werken. In 1940 is de heer Guleij invalide geworden door toedoen van de oor log. Minder prettige dagen braken aan. Maar gelukkig stonden de han den van mevrouw Guleij niet ver keerd. Tot haar 55e heeft zij hard gewerkt om de kost te verdienen. Zij deed dit met breiwerk en ook heeft zij een tijdje een winkel gehad. Bo vendien hield zij kostgangers met wie de heer en mevrouw Guleij reu ze goed konden opschieten. Van de dag af dat zij in het huwe- LEIDEN Er was weer een te aanvoer van gebruiksvee, zij het minder groot dan vorige week. Het mooie weer van het begin van deze \»eek, heeft de handel in deze dier soort goed gedaan. Vooral de melk koeien waren iets williger en de han del in de vele varekoeien was rede lijk. De prijzen konden zich dan ook wel handhaven. Ook het jongvee, pinken en gras- kalveren, deed mee. De prijzen wa ren zeker niet lager dan vorige week, eerder trokken ze iets aan. De nuch tere kalveren voor de fok volgden de verbeterde toestand op de vette kal- verenmarkt en stegen dus iets in prijs en waren spoedig verkocht. Notering: melkkoeden f 10001275 1450; varekoeien f 65010001350; pinken f 450—575700; graskalveren f 300—375—450; nuchtere kalveren f80—110—135. Slachtvee. De gang van zaken op de slachtvee-afdeling was gisteren goed. Weliswaar was er minder aan bod dan vorige week, doch de han del was vlug en reeds vroeg in de morgen was de markt geruimd. De prijzen trokken aan. Notering: vette runderen f 3,60 4,204,60 per kg gesl. gew; vette kalveren f2,803.20—3,50 per kg le vend gew; slachtstieren f3,904,20 4,50 per kg gesl. gew. Wolvee. Aanvoer iets korter. Fok schapen ook rustig. Het is afwachten wat de klok slaat. Notering: vette schapen f7590 100; vette lammeren f 8595107,50; fokschapen met 1 lam f 140160; fok schapen met 2 lamm. f200240. Varkens. Het is uitermate moeilijk een juist beeld te geven van de han del. De maatregelen op de markt wijzigen zich elk ogenblik. Daarbij komt, dat het aanbod onvoldoende is om aan de vraag te voldoen en dus stijgen de prijzen. Kaas. Aanvoer 3 partijen Goudse Oude muziek in Duivenvoorde VOORSCHOTEN Op maandagavond 9 mei wordt in het mooie interieur van j Kasteel „Duivenvoorde" te Voorschoten een concert gegeven door Ensemble Syn tagma Musicum onder leiding van Kees Otten. De uitvoerenden zijn Wil Kipper- sluys, alt, Marius van Altena, tenor, Bar bara Miedema, portatief, blokfluit en kromhoorn, Kees Otten, blokfluit en oude blaasinstrumenten. Het programma om- l vat muziek uit middeleeuwen en renais sance, zoals Guillaume Dufay, Gilles Bin- chois, Jacob Obrecht, Pierre de la Rue, Francesco Landini en natuurlijk ano- nieme dansmuziekjes. Burgerlijke stand van Leiderdorp LEIDERDORP Geboren: Marco P J. z v P J Borst; Maria E, d v: J P van Getrouwd; A M Borreman, 22 jaar en M Schlagwein, 18 jaar. Leiden. Overleden: W Oosterom. 84 jaar, geh gew met: C v d Ent. Een polonaise in de stadsgehoor zaal op muziek van de Skymas- ters. B. en W. geven dr. Roorda toe: Kamerhuurders genoten toch huurheschenning LEIDEN Op vragen van dr. S. J. Roorda inzake de voorwaardelijke toe zegging van een woonvergunning aan de eigenaar van het perceel Pieter de la Courtstraat 70 hebben B. en W. thans schriftelijk geantwoord, dat zy in de raadsvergadering bij nader in zien ten onrechte waren teruggeko men op hun standpunt, dat de kamer huurders, die na de eigendomsover dracht in het huis waren blijven wo nen, recht op huurbescherming ge noten. Het college geeft de heer Roor da toe, dat er inderdaad sprake was van huurbescherming; B. en W. be treuren het, dat zij dit eerst hadden toegegeven en later weer ontkend. Zy delen voorts mede, dat de woon vergunning slechts voorwaardelijk is verleend en zij blijven bij hun stand punt, dat de verhouding huurder-ver- huurder een kwestie is van civiel- rechteriijke aard. lijk traden' hebben zij op Oranje gracht 63 gewoond. Dit gaat nu spoe dig verandeern. In verband met de sanering moeten de oude huizen wor den afgebroken en de heer en me vrouw Guleij verhuizen nu naar een gezellig huisje dat haar kleinkinderen in orde maakten. Uit het huwelijk is één dochter ge boren, die op haar beurt een zoon en een dochter ter wereld bracht. Na de verhuizing geven de heer en mevrouw Guleij een feestje voor fa milieleden en kennissen. Indiase geschenken voor Volkenkunde LEIDEN De ambassadeur van India, Radjakumar Raghunath inha, zal op dinsdag 17 mei namens de regering van India, aan de directeur van het Rijksmuseum voor Volken kunde. dr. P. H. Pott, een tweetal muziekinstrumenten ten geschenke aanbieden: een vina, een zeven sna ren tellende staafciter, rustend op een kalebas en een aangebouwde klankkast, en een zgn. mridanga, langwerpige, cylindrische houten trom. Beide instrumenten worden in de klassieke, Zuidindiase karnatamu- ziek gebruikt. Na de aanbieding van deze instru menten zal de ambassadeur zich be geven naar het in hetzelfde gebouw ondergebrachte Instituut Kern, waar de waarnemend directeur van dit in stituut, prof. dr. J. C. Heesterman, en prof. dr. Th P. Galestin hem in tegenwoordigheid van de president- curator, dr. E. H. Reerink, ontvan gen. De ambassadeur zal het insti tuut een aanital publikaties voor de bibliotheek van dit instituut aanbie- V ogeltentoonstelling LEIDEN Onder de naam „Leid- vogelshowcombinatie drie in één" wordt 9, 10 en 11 december in de stadsgehoorzaal een vogeltentoonstel- ling gehouden. Er worden 1500 vo gels verwacht. Drie verenigingen werken voor deze expositie 'samen: Avibus, de Leidse Vogelvrienden en De Zanger. De heer en mevrouw Leembrug gen bekijken het door het per soneel geschonken geschilderde portret van de zesde generatie LEIDEN De inleiding tot het jaarverslag 1965 van de Leidse bond van volkstuindersverenigingen is in mineustemming geschreven. Geklaagd wordt, dat het in het jubileumjaar van de bond nog niet mogelijk is het volkstuinwerk naar behoren te ont plooien. Daartoe zou nodig zijn op korte termijn plaats te krijgen op permanente complexen. In de afge lopen vijfentwintig jaar is men steeds opnieuw van zijn tuinen ver dreven. Gehoopt wordt dait nu permanente complexen kunnen worden gecreëerd het Morskwartier en de Oostvliet- polder en te zijner tijd in de Meren- Op 31 december jl. waren bij de bond acht verenigingen aangesloten met in totaal 929 leden. Inauguratie prof. Kraal LEIDEN Prof. dr. A. Kraal heeft gistermiddag aan de universiteit het ambt aanvaard van gewoon hoogle raar in de bedrijfseconomie. Hij hield daartoe een rede over het vak dat hij hier gaat doceren. De hoogleraar illustreerde zijn betoog in het bijzon der met onderzoekingen van het Landbouw Economisch Instituut (het LEI), waarvan hij tot voor kort di recteur was. Prof. Kraal toonde aan, dat de nog wijdverbreide mening over het ont breken van wederzijdse beïnvloeding tussen bedrijfshuishoudkunde en land huishoudkunde na 1945 steeds minder gerechtvaardigd was. In de afgelopen twintig jaar heeft de agrarische be drijfseconomie in Nederland zich zo snel en goed ontplooid, dat het werk hier te lande niet alleen een voor beeld werd voor het buitenland, maar ook belangwekkende bijdragen lever de voor het bedrijfseconomisch onder zoek in het algemeen. Prijswinnaars teken- wandelspeurtocht LEIDEN Hieronder volgen de prijswinnaars van de op de Bevrij dingsdag gehouden teken-wandel speurtocht van de LJA: Arie Stierman, George Scheffer, S. Jongeleen, Peter Jan Roemer, S. Gay- kema, Bram Roden/burg, Ton Bastiaan, A. Juffermans, Jan Geijsman, Jelle de Vries, Peter Entringer. Wiima van Schie, Marian Hollebeek, Sjaan van Meurs. Pauli Schute, Lia Wolffenbüt- tel, Marian Wisse, Beatrix Hooger- vorst, Anneke Laterveer, Anke van der Heijden, Nelleke van Belzen, An gela Staats, Willy Ohaudron, Petra Wijsman, Evelien Renaud, Willie Pen- nings. Ria Overdijk, Dieny Hemerik, Elly van Leeuwen, Jannie v. d- Haven. Deze 30 jongens en meisjes krijgen hun prijs, bestaande uit een boeken bom toegestuurd. PALL MALL export Wereldbekend aroma PALL MALL export King Size Filter PALL MALL export Wereldbekend aromu LEIDEN Mr. C. J. Leembrug gen, directeur van de 200 jaar be staande N.V. Sajetfabrieken P. Glos Leembruggen, heeft het nogal wat zwarte bladzijden tel lende geschiedenisboek van de Leidse textielindustrie een schit terend gouden randje gegeven. Hy zal er in worden opgenomen als de grote stuntmaker onder de tex tielfabrikanten. Want letterlijk kosten noch moei ten zijn gespaard om het oude Lei den gisteren volledig over te leve ren aan de 750 Veenendaalse er Leidse personeelsleden (allen met introducé). Naar eigen keuze kon den zij van het feest genieten in zeven zalen, de Schouwburg, bio scoop Camera, zestien restaurants en een viertal salonboten. De ruim 200 artiesten en sportlieden, die de telijkheden opfleurden, varieerden van Theo Olof tot Anton Geesink, Buster Keaton tot de Tromme- laeren van Roesendaele. Boottocht Voor 623 Veenendalers was het al half tien begonnen. Met tien bussen kwa. zij naar Leiden, de vaderstad van P. C. L., maar bogen toen om Lisserdijk in De Kaag, waar zij aan boord gingen van vier salonboten, die ruim waren voorzien van lunchpakketten verse koffie. Na aankomst langszij de Theo Olof, Anton Geesink, Willem van Otterloo en Trea Dobhs voor 1500 feestgangers (Van een onzer verslaggevers) Oude Vest, werd het een grote gezellige optocht naar de Stadsgehoorzaal. In die stadszaal was het om half twee al geweldig druk. Maar weinigen wisten wat hen te wachten stond. Wie niet meer in de grote zaal kon, begaf zich naar foyer of koffiekamers, want een gesloten televisiecircuit met talrijke monitors zorg. de ervoor dat het openingsconcert van het Residentie-Orkest onder Willem van Otterloo en met vioolsolist Theo Olof, zichtbaar was in alle hoeken. In de pauze verwelkomde directeur mr. C. J. Leembruggen zijn vele gasten. Hij legde uit wat er precies aan de hand was. Iedereen mocht nu eens lekker doen waar hij zin in had, als hij zijn keus kon maken uit het lijvige programmaboekje. Een hoeveelheid coupons gaf op alle „vragen" antwoord. „Voor de eerste keer is al het per soneel bij elkaar", zo zei de heer Leembruggen. „En van die gelegen heid wil ik gebruik maken om de lof, die mij bij de koninklijke onder scheiding maandag is toegezwaaid, op u over te dragen. Die komt u De heer M. Lens, voorzitter van het J ubileumcomité, bood de directie vervolgens het ge schenk van het personeel aan. Dat bestond allereerst groot por tret, dat in Londen de heer Leem bruggen was ge schilderd door diens nicht Louise Marie Motecziky. Dan bood men de versiering van een nieuwe loopbrug de te dempen Langegracht aan, bestaande uit een klok, de verlichte naam van de firma cn een enorme ka- Na het concert ging een ieder zijns weeg, na ampele bestudering van het boekje „Leithen breit een feest", een leithdraad voor Leidens Feestzaal, zoals het heette. Ideeënstuntman Geert Elfferich en or ganisator Frits van Praag hebben zoveel artiesten van naam naar Leiden gehaald, dat een opsomming geen zin meer heeft Slechts een greep uit de verbazingwek kende massa: Ronnie Tober met het Musette-Orkest van Marcel Tielemans in de foyer, Bingo met de (jarige) Elizabeth Mooy als spelleidster in de klein zaal, ten toonstelling „Onder de wol" in de koffie kamer boven, festival der goochelkunst met Fred Kaps en vele anderen in de (matig bezette) Schouwburg, dansmuziek en het clownsduo de Kamé's in de Jacoba- zaal van Den Burcht, kermis op de bin nenplaats en een beatbal met .o.a. Trea Dobbs in de Burchtzaal, vier filmpro gramma's in Camera en gratis rondwan delen in Leidse musea. In vijftien restaurants zijn de mensen vergast op het menu van hun keuze. En toen het al elf uur was geworden, hebben de beroemde Trommelaeren van Roesen daele op het Pieterskerkhof de trommen geroerd voor de finale. De Leidenaren zakten af naar huis. De tien bussen vul den zich met Veenendalers. Het was voorbij. Maar vergeten zal men dit jubi leumfeest niet, „In 1902 kwam ik bij Clos Leembruggen. En m 1947 ging ik met pensioen als portier. Maar dat ik ooit nog eens zoiets zou meemaken heb ik nooit kunnen denken". En dat dan de 86-jarige Arie Moonen („Ze noemden me altijd de Bonte koe") in het restaurant waar hij zijn Mevrouw M. A. A. Hendrikse van het Tilburgse textielmuseum demonstreerde in de gehoorzaal dit negentiende-eeuwse Duitse spinnewiel waarop de gekaarde wol werd gesponnen. jubileummaaltijd gebruikte. Want ook de gepensioneerden waren op het feest. Zo ongeveer gaat de Lange gracht er na de demping uit zien. De nieuwe verbindingsbrug van C. L. krijgt deze versie ring, een personeélsgeschenk aan de 200-jarige N.V. NIEUWE LEIDSE COURANT ZATERDAG 7 MEI 196t

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13