Scheveningen ook houthaven Leiden kreeg moderne Japanse karateschool [(ryi De Voscuyl-een aanwinst voor sportend Oegstgeest Rob Blomsma met één hand door 8 centimeter hout Jac. Anquetil gedeklasseerd Grote KARATE KLAVERBLAD KOFFIE Enorme overslagloods in aanbouw S.V.L. behield plaats in de hoofdklasse Hoop op betere maatschappij Ouders weten niet waar hun kinderen zijn NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG S MEI 196* (Van onze sportredactie) LEIDEN OesDeze Japanse kreet klonk uit de mond van de 24- jarige karate-expert Rob Blomsma, toen ik bij hem aanbelde in zijn op karate ingerichte woning te Oegstgeest. Even dacht ik dat het met rne gedaan was", maar gelukkig bleek het deze keer alleen „ik groet U" te be tekenen. Want de heer Blomsma is iemand met wie het beter eten dan vechten is. Deze beoefenaar van de in Nederland steeds populairder wor dende Japanse vechtsport karate, ziet kans met één hand door maar liefst acht centimeter hout heen te slaanals ware het de gewoonste zaak van de wereld. zegt de heer Blomsma, „het is immers de enige effectieve vechtsport". Het karate berust op actie en reactie, kracht door snelheid en concentratie op een zwakke plaats. Zowel de armen en benen, meestal de harde gedeelten, zoals de knobbels en zij pa lm van de hanid, als de hiel en bal vam de voet worden gebruikt. Het omvat tiental len basishandelingen (vuistslagen, zweepslagen, elleboogstoten, been- Niet vanzelf Bij de heer Blomsma die 1.90 m groot is en 95 kg weegt, is dut „houtsjplij ten", dat overigens alleen dient ter controle van zün techniek, ook niet vanzelf gegaan. Hij begon zijn karate- studie nu ruim drie jaar geleden bij Ikaratmeester Henri Seriese (enige derde dan in Europa). Door zijn kei harde training van ruim 15 uur per week is hij eén van de eerste dan- graadhouders in Nederland geworden. Een groot deel van deze training brengt hij door op een daarvoor spe ciaal ingerichte zolder, die vol staat met gewichten en apparaten om ziin conditie op peil te houden. Bovendien hangen er vele diploma's die getuigen zijn van zijai intenstieve studie op ka- rategebied. Uit deze diploma's blijkt o.a. dat hij tweede van Zuid-Holland en derde van Nederland alle catego rieën werd. Behalve een groot karateman is de heer Blomsma ook een bekwaam dui ker. Bij de Europese duikkampioen- sohappen heeft hij de zilveren plak in de wacht gesleept. En in de tien jaar dat hij deze sport beoefende, heeft hij zowat alile bekende zeeën en oceanen onder de waterspiegel gezien. Op ogenblik leidt hij ruim anderhalf jaar de karateschool van Seriese te Lei den. Hier geeft hij o.a. les aan een voor Nederland geheel nieuwe dames- karate Club, waarmee hij in ons land betkendlheid heeft verworven. Bijzondere school Rob Blomsma, eigenlijk van beroep vertegenwoordiger van de ook al Ja panse auto Toyota, is een onderne mend man. Dit blijkt wel uit het feit dat hij naast de karatescholen in Gouda en Leidschendam. er nu ook een opent in Leiden. Deze karateschool, volgens de neon letters voluit geheten „Karatecentrum Blomsma", gevestigd Maredijk 48a te Leidein (v.h. Sportschool Blumimg) is een voor Nederland zeer bijzondere school. Zij biedt plaats aan ongeveer honderd leerlingen (per klas 20 man) en is geheel op z'n Japans ingericht. De wanden zijn net als de Japanse karatescholen van een prachtig soort hout gemaakt, terwijl de vloer met één grote groene mat is bedekt die van muur tot muur reikt en waarop het zacht vallen is. Behalve in deze zaal waarvan de muren versierd zijn met portretten en foto's van Japanse karate-grootheden. kunnen zijn leerlingen in een andere zaal met talloze gewichten en instru menten oefeningen maken die op ka rate betrekking hebben. De heer Blomsma leeft wat het karate aangaat geheel volgens de regels van de oude Japanse meesters. Het spreekt vanzelf dat zijn toekomstige leerlingen deze regels zoveel mogelijk moeten naiko- Grote opgang Sinds Jon Bluming in 1961 het ka rate in ons land introduceerde, heeft het een enorme opgang gemaakt. Het kent nu reeds 2000 leden die zijn aan gesloten bij de Kon. Ned. Karate- Associatie. „Dat karate zo populair is geworden is niet zo verwonderlijk". Rob Blomsma (links) in actie met één van zijn beentechnie ken. In schijn makt hij zijn te genstander met de bal van de voet tegen het hoofd. De karate- zaal is in Japanse stijl ingericht. technieken, verdedigingen), die ge combineerd worden in Kata's en ku- mities (vooraf besproken gevechten) en randonie (vrije gevechten). Demonstratie Wie kunnen nu aan deze sport gaan doen? „Klein of groot, dik of dun, dat maakt allemaal niets uit", vertelde Rob Blomsma. „Mijn jongste leerling f en' mijn ouidsbe is 52 jaar". „Men kan z'n onderwezen technieken zelfs thuis (zonder partner) trainen en dit is nog een zeer goede conditietraining ook, want men houdt het lichaam soe pel en die geest fit". Voor belangstellenden die van deze fascinerende sport wat meer willen weten, geeft de heer Blomsma ter ge legenheid van de opening van zijn karatecentrum op dinsdagavond 10 mei een demonstratie in het Antonius- Clublhuis, Mare 43. VERENIGDE BANKBEDRIJVEN N.V. ZUIDHOLLANDSE BANK N.V. CREDIET - EN EFFECTENBANK N.V. - 3 mnd. opz. 4Vi% termijnspaarrekening 6 mnd. opz. - 1 jaar opz. AMSTERDAM ROTTERDAM DEN HAAG UTRECHT - TEL 721181 TEl. 787170 TEL 184955 TEL 15851 HERENGRACHT 571 /3 5CHIEKADE 73 N00RDEIN0E 23 KR NWE GRACHT 6 Geen winnaar Luik- Bastenaeken-Luik BRUSSEL De Fransman Jacques Anquetil is gedikwaliflseerd als winnaar de maandag verreden klassieker LuikBastenaekenLuik. De sportcom- missie van de Belgische wielerbond nam dit besluit omdat Anquetil weigerde zich te onderwerpen aan een anti-doping on derzoek. was bepaald dat de drie eerst aan komenden zich hieraan zouden moeten onderwerpen. De Belgen Van Schil en In 't Ven, respectievelijk tweede en derde, hebben aan het verzoek wel gevolg ge geven. De Franse coureur kreeg boven dien een boete van 10.000 Belgische fran ken (750 gulden). Anquetil maakte zich over dit besluit ;er kwaad. „Ik zal nooit meer in België starten en ik ben er zeker van dat een aantal renners mijn voorbeeld zal vol- Overigens heeft geen enkele renner voordeel van deze deklassering. Luik— Bastenaeken—Luik zal de geschiedenis ingaan als een wedstrijd zonder LEIDEN Onze stadgenoten T. W. Brink en J. J. Klijnhout zijn aan de technische hogeschool te Delft geslaagd voor het ingenieursexamen elektrotech nisch ingenieur. De heer J. B. Grandjean slaagde voor het betrokken kandidaats examen. DEMONSTRATIE CLg.v. opening Karate centrum Blomsma) 10 mei a.s. St. Antoniusclubhuls Mare 43 - Leiden. Aanvang 8.00 uur. Toegang 1,50. Nederlandse Karate Associatie Korfbal twaalftal Z-Holland-noord samengesteld Het twaalftal van Zuid-Holland Noord, dat woensdag 25 mei op het terrein van Snel de tegenstander zal zün van het vertegenwoordigende korfbal twaalftal van Zuid-Holland Zuid, is samengesteld. Aanval: Ineke Janssen (VES), Alice Tieleman (Pernix), Jan Heemskerk (Ex celsior), Gijs Pronk (VES). i Midden: Alice Dompeling (VEO), Cor- ry van Dijke (VES), Jelle Ram (VES), Rienus v. d. Meeberg (Ons Eiland). Verdediging: Agnes Boter (Pernix), Anneke van der Harst (VES). Jan van Oosterhout (VES). Cees de Rooy (Per nix). Deze ploeg is samengesteld nadat 24 geselecteerden een wedstrijd hebben ge speeld. Het twaalftal zal 17 mei een Delft aanvang 8.15 uur. DKC speelt in oefenwedstrijd spelen tegen DKC uit de eerste klas K.N.KB. hebt al geprobeerd? waard om speciaal te vragen! Ridder Zandbergen gefêteerd RIJNSBURG Zoals wU reeds eerder meldden, is de heer K. Zand bergen o.a. oud-wethouder en oud- voorzitter van „Spinoza" ter gele genheid van Koninginnedag benoemd tot ridder O.N. De directie van Van der Vijvers conservenfabrieken bood de heer Zandbergen in verband daarmee dins dagavond een receptie aan in de kan tine van de fabriek aan de Katwijker* weg. Enikele honderden Rijnsburgers hebben van deze felicitatie-gelegenheid gebruik gemaakt. Er was een lange rij van sprekers o.a. de heren C. van Egmond (collega raadslid) Van der Marei (bouwer var vele ,,Spinoza"-ihuizen) K. Breedijk (oud-voorzitter raad van commissaris sen van „Spinoza") en J. Traimpert (directeur gemeentewerken). De leiding berustte bü de heren D- van der Vijver en J. van der Vijver, beiden directeur van Van der Vijvers conservenfabrieken. Hoog en laag water KATWIJK AAN ZEE Vrijdag: hoog water 4 en 16.22 uur (springvloed); laag water 12.18 uur. Agenten haalden automaat leeg SCHEVENINGEN Een paar agenten hebben vannacht een sigarettenautomaat aan de Wil lem de Zwijgerlaan leegge haald Zij waren gewaar schuwd door een (eerlijke) ro ker; die had gemerkt dat hij ook zonder inworp van zijn f 1,50 sigaretten kon trekken zoveel h\j wilde. Twee schepen per week SCHEVENINGEN Naast visserij en stukgoedhaven wordt Schevenin- gen in de zeer nabije toekomst ook houthaven. Gestart zal worden met een aanvoer van twee schepen hout per week. Het eerste schip wordit eind volgende week verwachtDe N.V. Houthandel Dekker, gevestigd aan de Houtzagerssingel, laat momenteel op het stuk grond tussen de Sleephelling en de doorgang naar de tweede bin nenhaven een enorme houtoverslag bouwen. De bijbehorende loods heeft een oppervlakte van 2500 m2 bij een hoogte van negen meter in het mid Dansen bij jubilea LEIDEN In de kantine van Boekbin derij Jansen aan-de Witte Singel, werden vanmorgen drie zilveren jubilarissen ge huldigd. Het waren de heren C. van den Hout. T. Driëssen en J- Verhoeven. Van vele kanten werden zij waarderend toe gesproken, o.m. door directeur A. Quaa- kernaat, commissaris Van Oldenborgfa en de heer H. van Leeuwen, namens het per soneel. Tal van geschenken onderstreep ten de vriendelijke woorden. Aangeboden werden enveloppen met inhoud, een fruit mand en veel bloemen. Op de maat van een vrolijk muziekje werd een dansje gemaakt. HILLEGOM De afdeling van Bloembollencultuur vergadert donder dag 12 mei in hotel Sisteimans. Agenda: bouw van de nieuwe Beurs te Haarlem en de afdelingsprijsvaag. HILLEGOM De gemeenteraad zal woensdag 18 mei, 8 uur, zyn eerst volgende vergadering houden. den en wordt vóór de bouwvakvakan tie (in juni) opgeleverd. Tussen loods en water is een brede loswal open gehouden. Hout zal worden aangevoerd uit Rusland, Zwieden en Finland om daar. na door Dekker en samenwerkende bedrijven (o.a. in het Westland) te worden verwerkt. De bijzondere gun stige ligging van Scheveningen als ..outport" en de lage havenkosten, onlangs nog benadrukt in de „haven nota" van wethouder Bol van econo mische zaken waren de argumenten voor de verplaatsing van de hout- aanvoer van Amsterdam naar Schfi- veningen. Bij het besluit om Scheveningen Minder deelnemers dodenherdenking te Katwijk KATWIJK Traditiegetrouw werd gisteravond een dodenherdenking bij het monument bij het raadhuis ge houden. Het slechte weer was er oorzaak van, dat er minder belang stelling was dan andere jaren, ook voor de stille tochten, die omstreeks half acht vertrokken van de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee en Kerklaan te Katwijk aan den Rijn. Na de kransleggingen en he>t défilé volgde een interkerkelijke herden kingsbijeenkomst in de Triuimfator- kerk aan de Jan Evertsenlaan. Ge sproken werd hier door pastoor B. A. Em meikamp. die werd ingeleid door ds. A. Baas, hervormd predikant te Katwijk aan den Rijn. Ds. R. de Vries, gereformeerd predikant te Katwijk aan Zee eindigde. Medewerking verleende het Her vormd en Geref. evangelisatiekoor en organist Jan Welmer. OEGSTGEEST Volgende week zaterdag (14 mei) zullen de voetbalverenigingen U.D.O. de nieuwe sportterrei- Hoofdklasse volleybal LEIDEN Na de 3—2 zege maandagavond in de thuiswedstrijd tegen Octopus kwam de damesploeg van SVL gisteravond in Dordrecht tegen St. Paul weer tot een overwin ning. Het werd nu een fraaie 3 zege en door dit resultaat heeft SVL zijn plaats in de hoofdklasse behou den. want hoe de uitslagen van de nog te spelen wedstrijden ook zullen zijn, er zal altijd één team zijn dat niet tot vier winstpunten kan komen De stand is nu: 1. SVL 2—4; 2. St. Paul 2—2; 3. Octopus 10 en 4 PVC 10. Zowel St. Paul als SVL begon erg veus, hetgeen begrijpelijk was, omdat het team dat de wedstrijd zou winnen alle degradatiezorgen overboord kor gooien. SVL herstelde zich als eerste en nam in de le set een 36 voorsprong. Wel kwam ook, St. Paul langzaam maar zeker tot beter spel, maar SVL wist de voorsprong vast te houden en deze set met 11—15 op zijn naam te brengen. Gesteund door dit succes drukte SVL zijn tegenstandster in de 2e set volkomen in de verdediging. De SVL-aanval draaide nu op volle toeren en tegen dit geweld bleek St. Paul niet bestand: 1—15. SVL dacht het in de 3e set wat rustiger te kunnen doen en hiervan profiteerde St. Paul dankbaar. De Dordts. ploeg nam direct het heft in handen en hoewel SVL alles in het werk stelde om de bakens te verzetten, lukte dat niet Met 15—8 trok nu St. Paul aan het langste eind. De 4e set had een uitermate spannend verloop. Tot 1414 bleven de twee teams naast elkaar. maar toen wist SVL twee kansen uitstekend te benutten en door een 1416 setzege tot een 13 overwin ning te komen. nen in De Voscuyl met een vriend schappelijk treffen officieel in ge bruik nemen. Dan zullen de ja renlange voorbereidingen en plan nen gerealiseerd zijn. Zoals wij reeds schreven, zal Oegstgeest velden op zaterdagen gebruiken en U.D.O. speelt er op zondagen op. De gemeente kan de terreinen op vrijdagen aan anderen verhu- Weliswaar zullen de velden (in te genstelling tot de half verharde oefen- hoek) tot half augustus nog niet regel matig te bespelen zijn, doch met in gang van het nieuwe seizoen zijn ze voor intensief gebruik beschikbaar. De raad voteerde in juli 1962 een krediet van ƒ425.000 voor het sport complex, dat door de N.V. Grontmij te De Bilt werd ontworpen en door de firma PI. Roos te Abbenes werd aan gelegd. De N.V. Wernink te Leiden erhardde het oefenveld. Drie velden Behalve deze oefenhoek (die op kos ten van de verenigingen wordt ver licht) omvat het complex een hoofd- veld van 105 x 69 meter en twee bij- velden van 100 x 64 meter. Tussen hoofd- en bijvelden is een grondtribu- ontworpen, waar in de toekomst zitgelegenheid kan worden aange bracht. De terreinen zijn voorzien van een drainagesysteem van van inge zaaid gras. Het geasfalteerde parkeerterrein kan ook worden gebruikt als rolschaats- baan en voor balspelen als badminton e.d. Het geheel kan worden bereikt via de Rhijngeesterstraatweg en wordt in de toekomst door een royale be planting aan het oog onttrokken. Kantine De kleedgelegenheid en kantine zijn eveneens ontworpen door de N.V. Grontmij en werden gebouwd door het aannemersbedrijf N. Tetteroo en Zoon te Leidschendam. De firma's P. Koel man te Oegstgeest, L. S. Mudde te Rot terdam en het technisch bureau „Riza" te Leidschendam verzorgden respectie velijk het loodgieter- en schilderwerk en de elektrische installatie. Het kleedgebouw bestaat uit: een kantine met toiletten, drie maal twee kleedkamers met wasgelegenheden en toiletten, twee scheidsrechtersruimten met eigen was-, douche- en toiletgele genheid. Voorts is er een ruime berg- gelegenheid in het gebouw. Een be tegeld terras voltooit de aanwinst. Te zijner tijd zullen de voetbalverenigin gen een warmwaterinstallatie in het gebouw laten aanbrengen. OEGSTGEEST Wat ons geschon ken is door hen, die vielen, is de hoop op een betere maatschappij. Een sa menleving, waarin alle mensen dank baar zijn. De gevallenen inspireerden ons toen en nu tot hopen. Aldus de hervormde predikant W. E. Verdonk gisteravond tijdens de dodenherden king in het Patronaatsgebouw. Na de korte plechtigheid in dit gebouw be gaven de aanwezigen zich naar het monument in het bos van Wijcker- sloot, waar namens de Oranjevereni ging een krans werd gelegd. Circus uitgesteld OEGSTGEEST De circusvoorstel lingen van „Atleta" uit Warmond, die vanmiddag zouden worden gegeven, zijn uitgesteld tot de volgende week. Zaterdag 14 mei kunnen de kinderen ervoor in het Patronaatsgebouw te recht. te kiezen heeft de „drempel" voor de haven en de slechte toestand van buitenhaven zwaar ten ongunste ge wogen. Immers, hot is voordeliger met een groter schip hout aan te voe ren. Met vertrouwen in hert overheids beleid heeft men dit echter als een tijdelijk bezwaar gezien, dat na ver betering van de buitenhaven zal zijn opgehieven. Weer een reden temeer, om die verbetering zo snel mogelijk door te voeren Officier van justitie in waarschuwing: DEN HAAG De officier van justi tie. mr. dr. H. van 't Veer sprak gis teren kritische woorden aan het aidires van jeugd en ouders, die geen. verantwoordelijkheidsgevoel bezitten en ouders die niet weten waar hun, kin deren rondhangen. De kritiek was een gevolg van het feit, dat een 19-ja<rige portier terecht stond, omdat hij zich aan diefstal van een gouden zegelring had schuldig ge maakt Dit was op 5 september gebeurd dens een feestje in de woning van zjja vriend. HU zag daar de ring liggen, nam die mee en droeg de ring enke le dagen. Daarna ruilde hij deze voor een andere ring, die hij verkocht voor f30. Het feestje thuis vond plaats terwijl da ouders buiten de stad waren. „De jon gelui nodigen dam iedereen maar uit zo"n feestje, ad. weten zij met wie zij in huis halen. De ouders laten hun kinderen achter zonder zich op de hoogte te stellen wat er gaat gebeuren. „Het is alles even bedroe vend en onrijp", afldus de officier, die tegen de verdachte acht dagen gevan genisstraf eiste. De rechter veroordeelde tot zeven da gen gevangenisstraf. Zeven vriendjes van verdachte die op de publieke tribune zaten hoorden de veroordeling aan. Ouboter over moderne literatuur KATWIJK AAN ZEE Dinsdag, avond om acht uur wordt in gebouw Irene de jaarvergadering gehouden van de openbare christelijke biblio theek en leeszaal. De heer C- Ouboter, literair criticus te Rotterdam, spieekt over: „Moderne literatuur; ethische en religieuze normen". Voor de lezing van de heer Ouboter, die om half negen begint, zijn ook niet-leden welkom. KATWIJK AAN ZEE Onze plaatsgenoot de heer D. van Duijn, Remdsestraat 11. is geslaagd voor het examen sterkstroomhulpmonteur. Hij werd opgeleid door het instituut voor technisch onderwijs van de Leidsche Onderwijsinstellingen. Onze plaatsgenoot de heer J. P Burki is aan de technische hogeschool te Delft geslaagd voor het kandidaatsexa men elektrotechnisch ingenieur. Burgerlijke stand Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Geboren: Elisabeth J d v A S Straathof en M A A van Es; Ronaldus J M z v P J Rotteveel en J E M Janmaat; Cornelia MThd vJCA van Leeuwen en W M Overdevest; Gregorius A z v A R van der Heijden en A A H Veelenturf; Johannes P F z v J Bakker en Th. A Zandbergen; Tatiana J M d v J H J Vervoorn en P J de Boer; Yvonne H M d v J A van der Geest en L A Bo dewijk. Ondertrouwd: P C Droog 27 jr te Ha- zerswoude en W C van der Werff 24 jr. Overleden: Johannes Q Onderwater 64 jr. Getrouwd: J P H van Rijn en A J Borst- M H van Amsterdam en G M W Kraak man; J N Oudshoorn en G C M den Blan ken. Expositie in Oegstgeest OEGSTGEEST De Noordwijkse schilder Ab Steenvoorden opende vanmiddag in Mansarde (De Kem- penaerstraat 77) een tentoonstelling van aquarellen. Tot en met 28 mei is de expositie iedere week van woensdagmiddag 5 uur af tot zondag avond 12 uiur te bezichtigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5