Verwarmd De Vliet zaterdag open Weekagenda Geestelijk gehandicapten vrolijk aan het werk in SASSENHEIM Herdenking en dankbaarheid Ontstellend gebrek aan goede jeugdboeken J anavond al polowedstrijd Stil défilé naar het monument Bloemen en vlaggen als teken van de toekomst HIÏTO LEIDSE COUR AWT DONDERDAG 5 MET WS« Donderdag Witte Singel 13a. 10.30 uur: huldi ging jubilarissen boekbinderij P. M. Jansen. Antonius-clubhuis, 8 uur: volksdansbal LJA. Molen De Valk. 2.30 uur: vertrek wandel-speurtochten (L.J.A.). Zeemanlaan 7 uur nam.: herdenking 5 mei door buurt- en speeltuinver. De Pro. fessorenwijk. Afd. Leiden Ned. Ohr. Reisver.: dag- tooh naar Brusesl. vertrek van statioin Leiden 7 uur, uit Noordwijk 6.30 uur. Den Haag: Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met Prof. Bern- Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: de Nieuwe Komedie met „De gevierde liefde". Den Haag: Zuiderpark, 11 u. jeugd- circus Elleboog. Scheveningen: Kurzaal, 8 uur: Zuid- hollands Operakoor. Vrijdag Rapenburg 10. 8 uur: tienersoc. 't i Venster, bevrijdingsbaL medew. van The Colls. Petruszaaltje Lammenschansweg. 8 uur: alg. ledenvergadering „De Natuur- briend". De Ruif, Janvossensteeg 59, 8 uur: Café-chantant I Pieterskerk. 8 uur: Feike Asma or gel en Caroline Kaart zang. De Doelen, Rapenburg 2. 8 uur: leden vergadering Drie-October-Vereniging. Oegstgeest: toneelzaal Endegeest. 8 uur: afd. Oegstgeest K. en O.. Heieen Pimentel draagt voor en speelt. Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: De Nieuwe Komedie met „De gevierde liefde". Zaterdag (7 mei) Rapenburg 10. 8 uur: soc. De Spil, orangebal, medew. van The Sunny-Si- de-jazzband. Soc. Minerva (ingang Vrouwensteeg), 3.30 tot 5.30 uur: receptie 40-jarig ju bileum mej. T. Steffelaar bij Brunhil- de. Afd. Leiden Kon. Ned. Natuurhist. Ver.: excursie naar landgoederen Harte- kamp en Wiltsangh te Wassenaar. De Ruif, Janvossensteeg 59. 8 uur: café chantant. Rijnsburg: gemeentehuis. 2.30 uur: alg. ledenverg. Het Spinozahuis. mr. J. den Tex over Spinoza over de tolerantie. BOLLENSTREEK: Bloemencorso, 10.30 u. vertrek bij Warmonderdam Sas- senheim. 11 u. Hereweg Lisse, 12 u. Hil- legom, 1.15 u. Bennebroek, Terug 3 u. uit Bennebroek. 4.15 uur uit Lisse, 5.20 uur in Sassenbeim (Hoofdstraatkrui sing prov. weg 3). Den Haag: Kon. Schouwburg. 8.15 u.: Haagsche Comedie met „Lessen in las ter". Den Haag: Diligentia, 8.15 uur: Are na met De Spelers. Den Haag: Gemeentemuseum, 3 uur: Willem Talsma, orgel. Scheveningen: Kurzaal. 8.15 uur: Res.- Orkest, met solisten, Ned. Kamerkoor en Ned. Danstheater. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: apotheek Tot Hulp der Menschheid. Hooi gracht 48. tel. 21060. Op zaterdag 7 mei is in Leiden voor spoedeisende gevallen, 's morgens van 8 tot 12 uur. bovendien geopend: apotheek D. C. Kok. Rapenburg 9, tel. 24807. De zaterdag-, zondag-, avond- en nacht dienst van apotheek R. van Breest Smal- lenburg te Leiderdorp wordt waargeno men door apotheek Tot Hulp der Mensch. De Oegstgeestse apotheek en apotheek Voorschoten zijn geopend. Films Camera (2.30. 7 en 9.15 uur): donder dag. zaterdag en zondag: Gisteren, van daag en morgen (18 jaar)maandag (2.30, 7 en 9.15 uur): De vader van een soldaat: 24 uur: Storm over Azië. Dins dag (2.30, 7 en 9.15 uur): Ik wandel door Moskou; 24 uur: Pantserkruiser Potem- kin. Woensdag (2.30» 7 en 9.15 uur): Drie en Twee: 24 uur: De eenenveertigste Donderdag (2.30. 7 en 9.15 uur): Volwas sen kinderen: 24 uur: Het huis waarin ik woon. Vrijdag (2.30, 7 en 9.15 uur): De dame met het hondje: 24 uur: De brief die nooit werd verzonden. Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): X 117, vrou wenjacht in Beiroeth (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Amoureuze avonturen van Moll Flanders (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Help, Hel» Help (alle leeftijden). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De man met zes vrouwen (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur)Thunder - ball (18 jaar). Tentoonstellingen Rapenburg 127 (sociëteit Horus): toto- ten Li'' l (van 28 april tot '3 mr 4—7 uur. behalve zaterdag en zondag) De Ruil. Janvossensteeg 59 tentoon stelling grafische werken van Fred D van Batenburg. 16 april tot en met 14 mei, dag geopend van 10 tot 5 30 uur bovendien zaterdags en zondigs van tot 12 uur nam Galerie Walenkamp. Nieuwsteer 11: cleanart van Hans Frisch (van 23 aprü tot 25 mei> dag. van 11J—18 uur; zon dags gesloten Voor MOEDERDAG naar PRONONCE Straks zelfs wachtlijst, zoveel gegadigden SASSENHEIM Er is veel be langstelling voor de vorig jaar in de voormalige r.k. kleuterschool aan de Kerklaan geopende jverk- vlaats voor geestelijk gehandicap ten. Begonnen werd met vijf deel nemers. Thans zijn er 26 werk zaam, welk aantal zal uitlopen tot ongeveer 35. variërend in leeftijd van 16 tot 45 jaar. Verwacht wordt dat binnen afzienbare tijd een wachtlijst moet worden aangelegd. De betrokken werkplaats staat apart van de in 1955 opgerichte beschutte iverkplaats voor lichamelijk gehan dicapten. Het gebouw is geheel aan de werkomstandigheden aangepast: licht, ruim en sfeervol. Er is een mooie en gezellige kantine, waar menio bedrijf jaloers op kan zijn Deskundigen Voor de leiding konden in de heer Westra Hoekzema en mejuffrouw Wijngaarden twee mensen met er varing worden aangetrokken. Direc teur is de heer P. C. Rodenburgdie ook de directie voert over de andere werkplaats. Hij wordt terzijde ge staan door een groep deskundigen, waarin onder meer een bedrijfsarts en een psychiater zitting hebben. Maatschappelijke werkers onderhou den het contact ttissen de werkplaats en de gezinnen waaruit de tewerk- gestelden afkomstig zijn. Miep Diekman in 1 oorschoten VOORSCHOTEN „Ik ben niet zo'n auteurdie reeds als kind fanatiek gedichtjes maakte", bekende de schrijfster mevrouw Miep Diekman de aanwezigen, leden van Voorschotense vrouwenverenigingen, in de zaal De Werf tijdens haar lezing over Jeugdboeken en wat hebben wij ouderen daarmee te maken?" „Wel had ik al jong het xwomemen: als ik nog eens ga schrijven, wil ik ook alleen maar de waarheid schrijven". Haar opvoeding in de Ned. Antillen was daar niet vreemd aan. Van nabij heeft zij de discriminatie tussen veel oudere klasgenoten meegemaakt. Ook de magische sfeer heeft haar onwille keurig beïnvloed. Mevrouw Diekman geeft toe, dat haar boeken over de Antillen in het algemeen sterk autobiografisch zijn. Zelf vindt zij het eerste boek heel belangrijk, vooral als het geen goede kritiek ontvangt, want dan wil je het volgende beter doen. Maar schrijven is niet een vak, dat je kunt leren. Mevrouw Diekman schrijft al ruim twintig jaar. In totaal staan er 35 titels op haar naam, in hoofdzaak boeken voor kinderen en opgroeiende jeugd. Er is een ontstellend gebrek aan goede jeugdboeken. Daar de schrijfster ook literaire rubrieken verzorgt, is zij genoodzaakt per jaar ongeveer vijf zeshonderd jeugdboeken te lezen. Er is veel „rommel", alsof er geschreven is met de gedachte ,,'t is maar voor een Onderzoek Voordat een gegadigde wordt aange nomen, stellen de deskundigen een onderzoek in. Zij adviseren voor welk werk en welke werktijden hij ge schikt is. Er wordt vooral naar ge streefd de minderwaardigheidsge voelens waarmee de me.esten te kampen hebben te reduceren. Vervolgens worden de gehandicapten geleidelijk aan het werken gewend. F.r zijn er van wie men niet had ge dacht dat zij ooit nog eens tot zin volle arbeid in staat zouden zijn en die het op de werkplaats uitstekend Machines De eenvoudigste werkzaamheden be staan uit kartonnen dozen vouwen, de meer gecompliceerde uit het mon teren van onderdelen voor telefoon toestellen. Verder inpakwerk, boor- werk en montage van speelgoed. Hiervoor staan opgesteld boorma chines en een compressor voor lucht- aandrijving. Van groot belang is, dat de tewerkge- stelden, die vroeger thuis zaten en een bron vaU voortdurende zorg waren voor hun naaste familieleden, op de werkplaats een stuk levens vreugde hebben gevonden. Dit heeft ook zijn weerslag op het gezinsleven. Het in eigen levensonderhoud kun nen voorzien, het af en toe iets kun nen kopen waartoe ze anders nooit konden komen en het meewerken voor het gezin, zijn factoren die in het leven van deze gehandicapten van zeer grote waarde zijn. Voor hen is deze werkplaats geen nood zakelijk kwaad, maar een weldaad. Geld Kijkje in de werkplaats voor geestelijk gehandicapten. den jeugdlonen. Dit alles is mogelijk door de financiële medewerking van de rijksoverheid en de gemeentebe sturen. Alle tewerkgestelden, afkomstig uit de hele bollenstreek en Noordwijk, worden gehaald en gebracht met eigen vervoer. Een aparte zorg voor directeur Rodenburg is wel het steeds opnieuw verkrijgen van op drachten uit het bedrijfsleven, voor beide werkplaatsen. Doe mee met onze nationale prijsvraag Adr. van Ooy Jr. Breestraat 39 - Leiden LEIDEN Bij K.B. werd de heer H. L. du Boeuff te Oegstgeest, ingaande 1 mei 1966, opnieuw benoemd tot hoog heemraad van Rijnland. Bij hetzelfde K.B. kwam ingaande dezelfde datum de benoeming af van de heer C. G. M. Meskers te Noordwijkerhout tot hoog heemraad van Rijnland, met welke be noeming is voorzien in de vacature, ontstaan door het aftreden van de hoogheemraad de heer G. A. Verde- gaal te Noordwijkerhout wegens het bereikt hebben van de 70-jarige leef tijd. (Van onze stadsredacteur LEIDEN Zaterdagochtend om 7 uur opent het openluchtzwem bad De Vliet aan de Voorschoter- weg zijn hekken. Duizenden abon nementen zijn reeds verkocht en er hoeft niet aan te worden ge twijféld, dat het aantal bezoekers nog veel hoger zal liggen dan dat van vorig jaar. Het water wordt nu immers door een (deze week gemonteerdeverwarmingsinstal latie op een constante tempera tuur van 23 graden Celsius ge houden en dat betekent onder meer, dat iedere dag mooi wee door de zwemlustigen kan wor den benut. Men behoeft nu geen dagen meer te wachten tot het water op een redelijke zwenvtem- peratuur is gekomen. Welke moeite het heeft gekost de opening reeds deze zaterdag te doen plaats hebbenis alleen bij een aantal ingewijden bekend, onder wie oneel van de brandweer, de dienst voor Gemeentewerken, de Leidsche Duinwater-Maatschappij, de mensen van de Sportstichting en het personeel van het zwembad. LEIDEN Ondanks de regen vorm de zich gisteravond bij het stedelijk museum toch een vrij lange stoet voor de stille tocht naar het bevrijdingsmo nument bij molen De Valk. Toen de eerste deelnemers aan dit défilé van herdenking en dankbaarheid by de mo len aankwamen, werd op de trans The Last Post geblazen. Er werden kransen en bloemen ge legd, door vertegenwoordigers van in stanties en verenigingen en door indi viduele personen, 's Morgens hadden schoolkinderen dat al gedaan, zodat een deel van het gazon in een bloemen- tapijt veranderde. Marekerk Aan de stille tocht ging een bijeen komst in de Marekerk vooraf. Daarin sprak burgemeester mr. G. C. van der Willigen een kort welkomstwoord. Helena Oosthoek las verzetsproza. Het Jeugd-kamerorkest o.Lv. Henk Briër speelde een aria van Vivaldi en een driedelig concert van J. S. Bach, waarbij Joke Hartzheim, viool, en Han Kapaan, hobo. solistische medewerking verleenden. Alle aanwezigen zongen „Wilt heden nu treden" en twee cou pletten van het volkslied. Ook hier werden om acht uur twee minuten stilte in acht genomen. Het begon al met het ven-ven van de bassins. Steeds weer moest dit. monster karwei worden ui gesteld door het natte weer. Eindelijk was men dan toch zover, dat er kon worden geverfd. Er is een Zwitser se verf toegepast, waarop vijf jaar garantie wordt gegeven. Brandweer klaarde het De zwembassins vol water laten lo pen gaf ten minste zoveel problemen. Drieduizend kubieke meter water moest in het zwembad worden gela ten en dat vergt dagen. Zondagoch tend sprong een hoofdbuis langs de Churchill-laan. Gevolg: het laten vol lopen van het zwembad lag een hele dag stil. Maandag was de waterdruk niet voldoende wasdag! Ten einde raad heeft men de brand weer te hulp geroepen. Deze heeft 1,2 kilometer slang moeten uitrollen en provinciale toestemming moeten krijgen (de weg moest worden ge kruist) om met pompen het vollopen- in het bad te bespoedigen. Het is voor elkaar gekomen. Woensdagmiddag om 12 uur waren de bassins vol en kon het verwarmen Zilveren Moederdag Ideeën bij Lucas van Leyden in 't bekende Silverhuys kristallen vaas vanaf 11,95 lipstickhouder vanaf 5,95 poederdoos vanaf 17, bijouteriedoos vanaf 19,75 spiegeltje vanaf 8,50 toiletgarnituur 4-delig vanaf 57,50 doublé armband vanaf 11,75 doublé horloge vanaf 55, en verder nog 794 andere, leuke geschenken. LUCAS VAN LEYDEN Nieuwe RUn 4. Leiden Tel. 42350 (in het smalste pand van Leiden) Officieus én officieel Heel officieus speelt De Zijl reeds vanavond in De Vliet een uitgestel de wedstrijd van de wintercompetitie tegen De Gouwe uit Waddinxveen. Iets officiëler wordt morgenavond e waterpolowedstrijd Sleutelstad-SVH gespeeld. Wethouder Sannes werpt dan de eerste bal. En zaterdagoch tend om 7 uur heeft dan de officiële opening plaats. De Sportstichting zal hieraan wat cachet geven. Leiden is hiermee een der eerste van het land. Even bijtanken met Fred Vos LEIDEN Bij Uitgeverij De Alk in Alkmaar zijn in de Alkenreeks, een serie beeld-encyclopedieën, twee deeltjes verschenen van de Leide- naar Fred Vos: Pantservoertuigen i 2. Burgerlijke stand van Leiden LEIDEN Geboren: Petra d v J van Beelen en A M Petersen: Sandra d v F Zwart en J E G van Vliet; Eel- co Ruurd z v R Nijholt en G de Vries; Désirée d v M C van der Horst en C W F de Jong; Cornelis zvBLPK de Mooij en M F Koemans: Theodo ra Anna Maria, d v J J L van der Meer en T C A de Jeu; Robert Jo hannes Sebastiaan z v C Biemans en A M L P Schuurman; Johanna Fre- derika d v W H Stikkelorum en L M Verbooij: Sonja Franzita d v H J C Paddenburg en F K Boltendal; Mi- chaël Maria z v A M A M Aelen en H M T Brenninkmeijer: Johanna Wil- helmina d v W P F J Vinkesteyn en L J den Os; Gunnar Nijs Franciscus z v N van Putten en E W M Raap- Overleden: J de Ridder 63 jaar man: J C Appeldoorn 80 jaar man: C A van Herwijen 81 jaar man. HILLEGOM Een stoet mensen vertrok gisteravond uit de Hoftuin naar 't Wilhelminapark voor de her denking der gevallenen- Autoriteiten en vertegenwoordigers liepen mee, maar ook individuele personen. Kran sen werden geplaatst en bloemen ge- preid. Pantservoertuigen 1 is een herdruk; het houdt zich bezig met tankher kenning en behandelt uitvoerig de Franse AMX- en de Nederlandse DAF-tahks. In het tweede deeltje ko men verschillende andere typen tanks aan de orde. Beide boekjes zijn geïllustreerd met veel tekeningen en foto's. Weinig vreedzame lectuur natuurlijk, maar voor wie zich behoorlijk pantsert wel te lezen: de tekst is er vlot genoeg een mooi boek, maar het kind heeft er hedentendage absoluut niets aan. Het kind moet leefkritisch en leeskritisch gemaakt worden en vraagt duidelijke, reële taal. Daarom is schrijven voor de jeugd zo fascinerend. Mèt de schrijfster Annie M. G. Schmidt behoort Miep Diepman niet tot die groep, die alleen maar reke ning houdt met „het tere kinderziel tje". Haar boek voor teeners „Als je het nog niet wist" is een bestseller geworden. Een boekje dat veel stof heeft doen opwaaien is „Dat danst en doet maar". De laatste jeugdroman „Marijn en de Lorredraaiers" behandelt de slavernij in het Caraïbische gebied en speelt in de 17de eeuw. Deze interessante avond was georga niseerd door de Ned. Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening afdeling Voorschoten. Stille tocht naar monument VOORSCHOTEN In Voorschoten werden gisteravond de gevallenen her dacht uit de tweede wereldoorlog bij het monument bij het raadhuis. Een stille stoet vertrok van het gemeente huis en kwam door het Berkhoutpark naar het monument, alwaar de beide plaatselijke muziekverenigingen Ben- venuto en St. Laurentius toepasselijke muziek ten gehore brachten. Na de twee minuten stilte volgde de krans- legging: burgemeester L. de Kool en loco-gemeentesecretaris A. Oosterbaan legden namens de gemeente een krans. Vervolgens de Kmiingin Wilhelmina- vereniging, het vobrmalig verzet en nabestaanden van de slachtoffers. Na het zingen van het Wilhelmus was er een interkerkelijke bijeenkomst in de Geref. kerk. De omlijsting werd geleid door pastoor M. M. Out en ds. D. J. Modderaar hield een toespraak. Voorschotense jeugd zag De Overval VOORSCHOTEN In het kader van de herdenking der gevallenen werd in het Greenwaytheater de Nederlandse speelfilm „De Overval" vertoond voor de hoogste klassen van de scholen voor voortgezet onderwas. Burgemeester L. de Kool citeerde enige regels uit het gedicht .,Ik verlang naar een dag, vol rood-wit- en blauw" en sprak de hoop uit, dat de film voor de jeugd van nu een boodschap zou inhouden. De middagvoorstelling werd door wethouder G. Schrama ingeleid. VOORSCHOTEN „De Zwaluw" hield de eerste vlucht met oude dui ven van Vilvoorde af, afstand 135 km. In concours 514 duiven, gelost 7.40 uur met kalme Z.-O.-wind. Aankomst 1ste prysduif 9.24.31, snelheid 1288.80 meter per minuut. Aankomst laatste prysduif 9.48.03, snelheid 1040,00 m.p.m. De prijzen werden als volgt be haald; H. H. J. v Klaveren 1-3-4; D. Brouwer 2-8-10; F. Hendriks 5; P. N. van Wissen 6-7; T. van Wissen Jr. 0. VOORSCHOTEN Zaterdag om 11 uur zal op het bouwterrein by de Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan-Papelaan de bouw van de nieuwe kerk van de parochie van de H: Moeder Gods beginnen met het slaan van de eerste heipaal» VOORSCHOTEN Vrijdag houdt de Maatschappy tot Nut van 't Alge meen departement Voorschoten de slotavond in het Cultureel Centrum, om kwart over 8. Het programma luidt: Anders dan anders. Medewer- wing verleent o.a. de toneelgroep. DODENHERDENKING IN LEIDERDORP LEIDERDORP In de aula van de chr, uloschool is gisteravond een herdenkingsbijeenkomst gehouden op initiatief van het comité nationale herdenking 4 mei Leiderdorp. De voorzitter van het comité, dr. D- J. Roorda. zei in zijn openingswoord onder meer dat de bijeenkomst niet meer en niet minder wilde zijn dan een levend houden van de herinnering aan onze doden- Onze vrijheid, zo zei hij, hebben wy mede aan hen te danken en het is goed niet te vergeten wie zij waren en waaruit zy leeflden. Het is goed dat wij ons hun gemis pijnlijk bewust zyn en blyven; bijeen komsten als deze, merkte de heer Roorda op. moeten dan ook blyven bestaan misschien op den duur anders en op een andere plaats, maar in dezelfde geest. Degenen die achter bleven moeten de vrijheid waarvoor zy stierven morgen en overmorgen waar maken- Onze bloemen en vlaggen, zo be sloot hij. moeten meer zijn dan een loos gebaar; ze moeten werkelijk een teken zijn, niet alleen van een boos verleden, maar juist ook van een toekomst in vrijheid en een voortgaan in de verwachtingen di® onze doden hebben gekoesterd. Jaarlijks Ook burgemeester Gallas wees op de vrijheid die wij aan de gevallenen te danken hebben. Hij vond het juist dat de herdenking jaarlijks en niet de vijf jaar wordt gehouden. Hij hoopte dat zy die de oorlog hebben overleefd niet teleurgesteld zouden zijn over wat er daarna is gebeurd, maar tot de overtuiging zouden komen dat zij leven in een wereld die al het mogelijke doet om herhaling te voorkomen- Mevrouw Gallas en mevr Honnef lazen enkele gedichten, afgewisseld door pianospel van de heer F. v. d. Reyden. De stijlvolle bijeenkomst werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Zoekt u moderne of klassieke modellen gojden verlovingsringen Constant - Love - Anjer - Desiree Juwelier v. d. WATER heeft ze. Haarlemmerstraat 181. Zeer grote keuze. Op het graveren kunt u wachten en zonder kostenverhoging. Altijd voordelig. Maandag de gehele dag gesloten

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3