„Vuur" en „Lucasorde" gaan samenwerken Nieuwe uitgave van het kerkelijk erf Een noord voor vandaag Bijwonen feest in strijd met belijdenis-doen In Uw trommelwasmachine voortaan NIEUWE RADION OOK IN VIERPOLDERS STAAT EEN VAN DE MEER DAN' lOOO VESTIGINGEN VAN DE RAIFFEISENBANK. l£9yi£ltól£lKlll,l&l&KllSI Staf prof. Hoijtink acht beleid curatoren onjuist Puzzelhoek ft«£Ï houdt DONDERDAG 5 MEI 1966 Er zijn van d'e zinnen in de bijbel die steeds iveer lokken tot mediteren. Al een paar dagen lang schreef ik over het toe rusten van de heiligen tot dienstbetoon en de opbouw van het Lichaam van Christus. Maar Paulus zegt in Efeze i nog veel meer. Wat gebeurt er als de heiligen zo bekwaam worden ge maakt en als ze gehoorzaam aan het werk gaan? Wat is het doel van dat dienstbetoon en die opbouw? Hoe lang moeten de heiligen zo bezig zijn? Paulus zegt: totdat wij allen de eenheid des geloojs en der volle kennis van de Zoon Gods bereikt hebben, de mannelijke rijpheidde maat van de ivasdom der volheid, van Christus." Door zo als heiligen in de wereld aan het werk te gaan, komen we dichter tot elkaar en dichter tot Christus. De gemeente wordt meer volwassen en krijgt tegelijkertijd meer van Christus. Zij wordt zelfstandiger en toch ontvangt zij meer van haar Heer. En wat geldt voor de gemeente als geheelgeldt voor iedere gelovige afzonderlijk. Dan zijn wij, zegt Paulus. niet meer onmondigmaar groeien we naar Hem toe. Dat is opmerkelijk. Soms denken we dat christenen heel erg afhankelijk moeten zijn van hun Heer. Maar hier staat juist dat ze geestelijk zelfstandig moeten worden, pas dan groeien ze naar Christus toe. God wil geen geestelijke marionetten. Zo heeft Hij de mens ook niet ge schapen. Hij schiep een zelfstandige persoonlijkheid die echter uit Hem en Zijn kracht en in gemeenschap met Hem leefde. En zo wil Hij ons herscheppen. Zo groeien we geestelijk van kinderen Gods op tot zonen Gods. We lezen vandaag: Numeri 23 16-30. Beide in een brugpositie BLOEMENDAAL Twee in terkerkelijke vernieuwingfcbewe- gingen, „Vuur" en de Lucasorde (OSL) hebben besloten tot nauwe samenwerking. Een fusie zou or ganisatorisch gezien moeilijk zijn. omdat de Lucasorde een interna tionale organisatie heeft. Maar wel wil men blijvend samengaan. Herstel van de gemeenschap wekt genezing (Van onze kerkredactie) lichaam en bloed des Heren in het Heilig Avondmaal, velen zwak en kelijk zijn en niet weinigen ontslapen (1 Kor. 11 30). Kerkeraad geref. gemeente: 'S-GRAVENZANDE Behalve in Barneveld hebben zich de afge lopen dagen ook in 's-Gravenzande moeilijkheden voorgedaan met het afleggen van belijdenis des geloofs in de plaatselijke gereformeerde gemeente. Was het in Barneveld de televisie die een echtpaar be- Ds. A. E. K. Pols overleden (Van c onzer medewerkers) AMSTERDAM In de ouderdom van 15 jaar Is overleden ds. A. E. K. Pols, emeritus-predikant van de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Pols werd 16 juni 1880 te Wissekerke In Zeeland geboren en studeerde aan de RU te Utrecht. In 1906 werd hij kandidaat In Utrecht en 26 april 1908 aanvaardde hij zijn ambt te Serooskerke. Hij diende daarna de gemeenten van Jukwerd en Noordwijk in Groningen en tenslotte nog vijftien jaar die van Coe- ,vorden. In 1946 ging hij met emeritaat om vervolgens tot 1954 nog werkzaam te zijn als voorganger van de afdeling Hille- van de Nederlandse Protestante Ds. Pols die in Coevorden leraar godsdienstonderwijs aan de Rijks kweekschool is geweest, heeft een groot aantal kerkelijke functies bekleed. Hij heeft het provinciaal kerkbestuur van Groningen gediend als vice-president en was secretaris van dat van Drente. Voorts heeft hij ook zitting gehad in de algemene synode van de Nederlandse Hervormde Kerk en vervulde hij verschillende bestuursfuncties in de Vere niging van Vrijzinnige Hervormden. Hij maakte deel uit van het hoofdbestuur van de voormalige Nederlandse Evange lische Vereniging, en werkte ook mee aan het Nederlands Evangelisch Tijdschrift en het Evangelisch Zon dagsblad. Zijn stoffelijk overschot werd hedenmiddag op de begraafplaats Wester- veld ter aarde besteld. lette belijdenis te doen, volgens de kerkeraad van de geref. ge meente van 's-Gravenzande is het bijwonen van een feestavond van de protestants-christelijke korf balvereniging ONDO niet verenig baar met belijdenis-doen. Vorige week donderdag vierde de korfbalvereniging haar eerste lus trum met een cabaretavond. Een van de leden die kaarten voor deze bij eenkomst verkocht, was de 21-jarige Frans van der Kaay. Maar Frans zou op de avond voorafgaande aan het ONDO-festijn belijdenis afleggen. De kerkeraad de gemeente heeft geen eigen predikant is van oordeel dat het niet past zo kort na het afleggen van de geloofsbelijdenis een feest avond bij te wonen en mede te organiseren. De jongen werd voor de keus gesteld: of geen belijdenis doen of bedanken voor ONDO. Na een gesprek van enkele kerkeraadsleden met de jon gen en zijn ouders besloot Frans vrijwillig zijn vereniging vaarwel te zeggen. Frans stond bekend als een goed lid van ONDO. Hij was reeds lange tijd bij deze vereniging aangesloten. Hij speelde op het ogenblik in het tweede twaalftal. Anderzijds overtuigt de bijbel er ons ook van. dat herstel van de ge meenschap genezing bewerkt. „Belijdt elkander uw zonden en bidt voor el kander. opdat gij genezing ontvangt' (Jak. 5 16). Daarom is onze inter kerkelijkheid geen vrijblijvende zaak. In het maandblad „Vuur" geven ds. door tekenen van genezing. Wij gelo-maar dragen wij in onze taak ook de P. C. van Leeuwen, secretaris van de ven. dat de dienst der genezing ook in nood der verdeeldheid en zoeken wij hervormde raad voor kerk en zieken deze tijd tot de taak van Gods Kerk j de genezing van de gemeenschap, die zorg en chaplain van OSL, en ds. W. behoort. wij onder elkaar al voorlopig en exem- W. Verhoef, hervormd predikant te plarisch mogen beleven. Hoenderloo, die „Vuur" leidt, een ge- Beiden zien wij dit niet als een zaak wat „Vuur" betreft is het bo- meenschappelijke verklaring over de tegenover de medische praktijk, maar venstaande een zaak die ons zeer ter Erincipiële verwantschap tussen beide juist als naast, hand in hand met, het harte gaat. Vanuit de spits van de ewegingen. medische werk. Op grond van de Heili- Pinksterboodschap hebben wij oog ge- Hierin wordt onder meer gezegd, dat fe Schrift begeven wij ons tot een kregen voor de volheid van de Heilige beiden interkerkelijk van karakter en j hoopvolle voorbede voor de zieken, tot Geest voor het geheel van Gods Kerk samenstelling zijn en beiden in een J,et Sebed om genezing en tot het zoe-1 en zo is ons getuigenis de laatste jaren brugpositie zitten tussen kerken en be- j5en naar ,"e openbaring van de gave, uitgegroeid tot een brede visie voor de wegingen. Beiden zoeken zij naast hun der genezing- genezing van de Kerk." relaties in de bewegingen en groepen Vijf praktische punten van samen- ook een vernieuwing binnen de ker- V erdecldheid werking worden genoemd. In de ken en een vernieuwing van de ker- Vuurstaf is een OSL-werkgroep opge- ken van binnenuit. Wat OSL betreft gaan wij de godde- nomen. OSL krijgt gemiddeld één pagi- „Voor ons beiden is het evangelie lijke genezing steeds duidelijker zien na per nummer in het maandblad aangaande de goddelijke genezing een in het kader van de genezing van het ..Vuur". Men hoopt per jaar minstens op het hart gelegde zaak. Wij geloven Lichaam van Christus, Gods Kerk. De twee gezamenlijke activiteiten te heb- dat de Heer ook in onze tijd de ver- bijbel leert ons enerzijds, dat door dei ben. In de Vuurpijlserie en in de Von- kondiging van het evangelie en het gebrokenheid van de gemeenschap en kenserie zullen ook OSL-uitgaven leven uit Gods heil, wil bevestiger I door het niet onderscheiden van het verschijnen. Tenslotte is ds. Verhoef naast ds. Van Leeuwen chaplain van de Lucasor de geworden. In hetzelfde nummer van Vuur ver telt ds. Van Leeuwen wat de Lucasor de is en wil. Zij is kort na de oorlog gesticht d'ior een Amerikaans episco paals predikant als een oecumenische gemeenschap van mensen, die geloven dat de opdracht tot genezing ook thans nog geldt voor de gemeente. The international Order of St. Luke the Physician (OSL, in het Nederlands zonder meer „Lucasorde") heeft afde lingen in alle werelddelen. De bewe ging is tamelijk sterk kerkelijk inge steld, maar er zijn ook enige Pinkster broeders lid, bij voorbeeld Davis du Plessis. Van de Nederlandse Lucasorde zijn ook verschillende artsen lid. De Lucasorde wil in de eerste plaats een gemeenschap zijn van gebed en voorbede en dan ook gespreksge- meenschap. De leden willen ieder in hun kerk en in hun eigen gemeente trachten de dienst der genezing weer de plaats te geven, die deze had in het Nieuwe Testament en in de Oudste Kerk en daartoe ook elkaar verster ken in het geloof. Dr. Rinkel kreeg eredoctoraat DEN HAAG Uit Amerika zijn op Schiphol teruggekeerd de aartsbisschop van Utrecht dr. Andreas Rinkel en de bisschop van Deventer, P. J. Jans. Dr. Rinkel nam op 2 mei te New York een eredoctoraat in de theologie in ont- vangst, hem verleend door het centrale i theologische seminarium van de Episco- I paalse Kerk. i WAST ZICHTBAAR WITTEF. Tegen heilige De uit Robinsons trilogie, die begon 1S9* LYA kJlsULb till met het geruchtmakende „Eerlijk j f„ J* voor God" is nu ook in het Neder- I1111 IndlCl UltQGlAJSZGIl lands compleet. Het tweede deel IILl-Löjtzo „Verschuiving in de moraal?" is NEW DELHI De Indiase regering heeft ds. Michael Scott uitgewezen, een Brits lid van de vredesmissie die ijvert voor besprekingen tussen de regering in New Delhi en de naar onafhankelijkheid strevende Nagastam. Hij mag niet meer naar Nagaland gaan. De staatssecretaris van buitenlandse zaken. Dinesj Singh, verklaarde in liet hogerhuis dat ds. Scott zich schuldig had gemaakt aan „activiteit die schadelijk is voor het land" en dat hij niettegen staande waarschuwingen een partijdig standpunt was blijven innemen. De 50-jarige predikant maakte sinds 1964 deel uit van een vredesmissie, waarin ook de eerste-minister van Assam, Sja- liha, en de socialist Narajan zitting heb ben. Zij bewerkten in dat jaar een be stand. dat een einde maakte aan tien jaar strijd tussen het Indiase leger en de Beroepi n gsiverk NED. HERV. KERK .Verschuiving mi gevolgd door „De nieuwe re formatie?" Robinson zegt het niet positief. Hij zegt dat we misschien voor een dergelijke doorbraak staan. In dit boek geeft deze anglicaanse bis schop, die meer verguisd is dan hij ver diende. en meer geprezen dan hem toe komt. zijn visie op het kerkelijk leven van onze dagen. Ook nu weer schopt hij tegen het „heilig huisje" van het kerke lijk instituut. Hij vindt dat de tijd voor bij is om met Luther te vragen naar een genadige God. Onze tijd vraagt naar een genadige naaste en hij vervolgt: „Het prediken van dat evangelie, twee meter boven alle tegenspraak, in de terminolo gie van de genadige God van de oude Reformatie zal naar mijn vaste overtui- 1 ging die noodzaak 'tot de mensen komen als ..goed nieuws") niet aankunnen. Ro binson moet gelezen worden tegen zijn I Engelse achtergrond van een geïnstitutio- naliseerd triomfalisme. Wie zijn uitspraken gaat lezen tegen Riisv de totaal andere achtergrond Nederlands kerkelijk leven loopt het ge vaar hem volkomen verkeerd te verstaan. Hij is een soort kerkelijke „pro vo" die weigert zich te conformeren aan het gezapig, tevreden geloof van een vori ge generatie, die niet besefte dat de we reld aan de kerk voorbij leefde. Maar hij bezit, en dat geldt ook voor zijn beide andere boeken, ook de tekortkomingen van een „provo". Hij is goed in het afbre ken wat afgebroken moet worden, maar hij wordt vaag als het gaat om het op bouwen. Opnieuw moeten we schrijven wat we in de recensie van zijn eerste boek zeiden: Robinson met alle bezwaren die wij tegen sommige theolo- j gische uitspraken hebben randt niet de Munnikezijl. kand. Tj-I .Heilige leer" aan. maar gooit ..heilige huisjes" om. In zijn derde boek hadden we echter iets meer willen horen van de nieuwe weg. De nieuwe reformatie, door bisschop John A. T. Robinson. (Uitgave W. ten Have, Amsterdam (160 blz. 1.95). Beroepen te Wierden: A. v. Brummelen te Giessendam-Nederhardinxveld. te Steggerda (toez.): M. Ruster te Anjum; te Haren (Gr.) (vac. F. Mooij - toez.): W. I. Doude van Troostwijk te Doorwerth- Heelsum. Aangenomen de benoem, t. godsdienst- Ier. a.h. chr. lyceum te Alphen a. d. Rijn: C. Spoor te Nootdorp: het beroep v. d. gen. synode als pred. voor buitengew. werkzaamh. secr. v. d. vrijz. chr. jeugd- eentrale): W. H. Stenfert-Kroese te Almelo. GEREF. KERKEN Beroepen Ausma te Maarn. Aangenomen naar Mariënberg: kand. C. v. Ginkel te Ede. die bedankte voor 's-Gravenmoer. Kornhorn. Kruiningen. Onderdendam, Rotterdam-Heyplaat, Rot- tevalle. Wommels. Daarle en Giesseh- UNIE v. BAPT. GEM. GEREF. GEMEENTEN Zoals er gezegd is Bijna is de serie „Zoals er gezegd is over.compleet. Het laatste boek van de vijfde (Job) en het eerste van de laatste serie van drie (De Wijs heid) zijn verschenen. Joodse, pro testantse en rooms-katholieke au- omdat wij persoonlijk het meeste ge leerd hebben van rabijn dr. J. Soe- tendorp. Zijn vertaling gaf een nieuw inzicht in de bijbeltekst, zijn inleidingen met cita ten uit Joodse schrijvers hebben vaak geholpen om de tekst beter te verstaan. Het is misschien niet helemaal eerlijk om de andere schrijvers als de Leidse hoogleraar prof. dr. P. A. H. de Boer, de roomskatholiek prof. dr. C. A. Rijk en de remonstrant dr. J. van Goudoever of de redactie-secretaris drs. H. van Praag nai: welijks te memoreren, maar deze bijbel- Rockets hebben toch een speciale plaat? onze boekenkast gekregen om het werk van rabbijn Soetendorp. Daarom vroegen we ons ook af of he niet beter was geweest bij de Oud-Testa- mentische stof op te houden. Zou de tweede reeks 'Aangekondigd zijn de de len 19241 over het Nieuwe Testamen niet een zekere teruggang zijn? De twee deeltjes die wij ontvingen geven al he begin van een antwoord: „De kring dei leerlingen" en „Het komen van de Messi as hebben hun eigen sfeer en waarde. En ook in deze nieuw-testamentische commentaren ontbreekt de Joodse mede werking niet. De hoogleraar aan de He breeuwse universiteit in Jeruzalem, prof. dr. D. Plusser geeft in deze delen enkele bijzonder actuele bijdragen over de Qum- ran-rollen en -gemeenschap. Het aantal medewerkers aan deze de len is groter. Naast de medewerkers van de eerste reeks zijn nu ook artikelen opgenomen van prof. dr. H. Berkhof, prof dr. L. J. van Holk en de rooms-ka- tholiek prof. dr. J. C. Groot, zelfs van Martin Luther King, de negerpredikant en van Abbé Pierre. Al deze namen ma ken wel duidelijk dat dit geen boeken zijn waarin men alleen maar zijn eigen fiedachten terugvindt. Maar wie kritisch eest wordt aan het denken gezet en dat is kennelijk de bedoeling van de uitge- Zoals er gezegd is over Job (142 bh 3.95), de wijsheid (142 blz. 3.95), de kring der leerlingen (138 blz. 4.95) en het komen van de Messias (140 blz. ƒ4.95). Uitgave W. de Haan. Hil versum. Phoenix Bijbelpockets. Bezwaren G. Schipaan- tears hebben i Een achttal rooms-katholieken, zes le ken en een missieaartsbisschop hebben hun bezwaren teren hei roomskatholi- cisme op schrift gesteld. Zij vallen over ..een te materialistische theologie der eu charistie" 'Magdalen Goffin. over ..de ds. emeritus-aartsbisschop van Bombav Ro berts. opnieuw over de kerkelijke uitspraken over geboortebeperking, in weerwil van het feit dat hij door het Engelse episcopaat al eens op zijn vin gers is getikt. Voor de protestant zijn dit bekende geluiden. Het opmerkelijke is dat zij nu komen uit „rooms-katholieke" pennen. Bezwaren tegen het rooms-katholi- cisme, door acht vooraanstaande En gelse rooms-katholicken, o.a. Michael de La Bedoyere. Uitgave Bruna Utrecht (192 blz. 3.50). De belangrijkste werken in de heden daagse literatuur houden zich intensief bezig met allerlei vragen waarvoor bij christenen aandacht mag worden ondersteld. Moderne boeken kunnen dan ook een confrontatie met het Evangelie zijn. De bekende hoofdstedelijke predi kant Visser heeft voor de Rotonde-reeks een boekje geschreven, dat voor de lezer van de moderne literatuur een bijbelse confrontatie met deze confrontatie wil zijn. Hij ziet zijn opstellen zelf als een aar zelende inleiding tot een veel dieper gra zende dialoog met de mens van deze tijd. Dit gesprek behoeft niet ontmoedi gend te zijn. Ds. Visser laat ons zien en dat is het bevrijdende element in deze dialoog dat de gedachte dat het met de Kerk toch allemaal maar niets meer is moet worden afgewezen. Integen deel, het Evangelie heeft ongehoorde kansen, als we het zelf maar een kans geven, desnoods met afspraak van traditi onalistische vormen. Geen dode levens stijl, die Campert de gelegaliseerde wan hoop noemt, maar een leven dat ten diepste een door Christus bevrijd leven Tegenover het moderne fatalisme be houdt de wezenlijke boodschap der Kerk onverminderd haar kracht. Confrontatie met een confrontatie, door H. A.VIsser. Uitgave Callenbach, Nijkerk. (114 blz.. 4.90). Horizon-reeks De Horizon-reeks is met een drietal boekjes verrijkt. Hun pastorale inslag hebben zij gemeen. De lezer die zich voor deze boodschap openstelt, ervaart een geestelijke begeleiding die licht geeft in duisternis en bevrijding in een zaamheid. Ds. Toornvliet beschrijft gesprekken en situaties die weliswaar geen reportage zijn van ontmoetingen in zijn pastorale praktijk maar toch zo levensecht zijn dat de lezer zich onmiddellijk aangesproken kan weten. Ds. Visser gaat in op vragen die zich in elk mensenleven kunnen voordoen. Hij geeft geen goedkope oplossingen maar tracht de mensen uit hun situatie te leiden naar een punt waar het leven licht brengt. Het gaat in laatste instantie behalve om strijd ook om vertrouwen en overgave. Dit is uw leven, door ds. G Toorn vliet (112 blz., 4,90); Gewoon christen zijn, door ds. H. A. Visser (106 blz., 4,90)Licht In het donker, door ds. A. C. D. van den Bosch (60 blz., 2,90). Uitgave Zomer en Keuning, Wageningen. Daags voor het huwelijk van prinses Beatrix en prins Claus was het in vele kerken biddag voor gewas en arbeid. Ds. Van Leeuwen, christelijk-gereformeerd predikant te Rotterdam, combineerde dit 's avonds in een bijzondere tijdpredika- tie over 1 Samuël 12 23 - 25. Een ernstig woord, waaruit bezorgdheid spreekt over de huidige tijd. Een goddelijke boodschap bij ee ninklijk festijn, door ds. H. van Leeu wen. Uitgave Pieters, Oostburg. blz., 0,90). Beter gezegd: juist in Vierpolders. Het is een kleine gemeente op Voorne en Putten met slechts 1000 in woners. Maar ook in deze kleine gemeente wordt gespaard en worden andere bankzaken gedaan. Daarom is er een Raiffeisenbank. Vierpolders heeft grote plannen. Er komt een tuinbouwgebied, men denkt aan een rekreatie-centrum aan de Brielse Maas en het wordt een knooppunt van grote ver keerswegen. Er zullen steeds meer mensen in Vierpolders komen wonen. En reizigers of toeristen zullen het bezoeken. Dan staat de Raiffeisenbank klaar om in een prettige sfeer aan alle wensen op bankgebied te voldoen. Zoals de Raiffeisenbank dat overal elders doet.2.000.000 spaarders. 4,8 miljard gulden spaargeld, meer dan 1000 vestigingen. spaarbank en alle bankzaken Raadsels rondom anonieme brief (Van onze onderwgsredactie) verklaring zegt prof. Hoijting nu dat Vernieuwing Alles is in beweging, waar vinden we nog houvast? klagen vele mensen, niet alleen protestanten, ook rooms-katholie ken: de nieuwe oriëntatie op de Bijbel, de vragen van de oecumene, een nieuwe houding ten aanzien van de „wereld". Von Balthasar, een van de toonaangeven de theologen in de rooms-katholieke we reld. laat in een eenvoudig, rustig, hier en daar mediterend betoog het waarde volle van de vernieuwingspogingen zien, maar toont ook zwakke plekken. Wie is christen?, door Hans Urs von Balthasar. Uitgave Paul Brand, Hil versum. (125 blz., 7,90). Voornaam uitgevoerd en typografisch uitstekend verzorgd verscheen de vierde (herziene) druk van Feenstra's verkla ring van de geloofsbelijdenis. Ondanks de herzieningen is het echter toch te merken, dat het boek oorspronkelijk in de dertiger jaren (met de polemiek rond prof. Schilder) werd geschreven. Er zijn sindsdien in de Gereformeerde Kerken vragen opgekomen, waarop dit boek geen antwoord geeft. Intussen kan men er toch dankbaar voor zijn, dat dit werk weer is versohenen. Beknopt en zakelijk geeft de Scheveningse predikant een hel der inzicht in de verschillende artikelen van de Geoofsbelij-denis. Ideaal „schetsenmateriaal" voor verenigingen, die dit belijdenisgeschrift willen bestu- Onze Geloofsbelijdenis, door ds. J. G. Feenstra. Uitgave J. H. Kok, Kampen. (Vierde herziene druk, 432 blz., 22,50). Informatie I WÊÊ i uit gezet wordt wat de Gereformeerde Kerken in Nederland zijn en doen. Het is de bedoeling dat dit boekje geschon ken wordt aan leden die pas belijdenis hebben gedaan om hen te informeren over allerlei facetten van het gemeente lijk leven. Het boekjë wijdt onder ande re aandacht aan zending, evangelisatie, jeugdwerk, diaconie en liturgie. Het is opvallend up to date. Zo is bijvoorbeeld in het laatste hoofdstuk over liturgie reeds de zeer recent door de synode aan vaarde liturgievernieuwing opgenomen. Weet u waar de klepel hangt?, door den Bosch ten slotte j ds. II. W'eggemans. Uitgave N.V. voor- teurs nebben samen de onderwerpen paus als staatshoofd John M. ToddJ. tekent een aantal duisternistoestanden en i heen Van Keulen Periodieken, Den ingeleid. We noemen de Joodse eerst, i „de kerkelijk# censuur" (Tinberg) enl laat dan zien hoe Christus ook daarin! Haag. (132 blz., 3,45). AMSTERDAM 24 wetenschap pelijke medewerkers van het La boratorium voor fysische chemie hebben in een brief aan curatoren van de Amsterdamse universiteit hun ongerustlheid uitgesproken over de affaire-prof. Hoijtink. In de brief staat dat de hoogleraar zijn medewerkers reeds eind februari op de hoogte heeft gesteld van zijn aanstaand vertrek naar de universi teit van Sheffield. Hij heeft hen toen verzocht geen acties te ondernemen. Nu acht men zich echter niet meer aan deze toezegging gebonden, te meer daar door het vertrek van prof. Hoijting twintig promovendi ernstig zijn benadeeld. De wetenschappelijke medewerkers spreken er hun verba zing over uit dat onder de ogen van curatoren een geschil tussen twee hoogleraren, prof. Hoijting en prof. dr. J. Colpa, zo hoog kon oplopen. Men heeft de indruk dat ten koste van alles een schandaal vermeden moest worden. Ook vragen de mede werkers van het laboratorium of de toegezegde commissie van onderzoek1 intussen is ingesteld en wanneer del bevindingen van deze commissie pu- bliek gemaakt zullen worden. I Inmiddels heeft ook prof. Hoijting zelf gereageerd op de moeilijkheden! waarvan hij het slachtoffer is ge worden. Hij had reeds in 1964 kennis, genomen van een anonieme brief aanj dr. J. van Dranen, een bekend chemi-1 cus in de hoofdstad, waarin werd ge steld dat hij onjuiste relaties zou on derhouden met de directie van het Shell-laboratorium in de hoofdstad. Voor zijn diensten aan de Shell zou hij worden beloond met een belastingvrij inkomen. Enige maanden later be- schuldigdde prof. Colpa de hoogleraar van ongeveer gelijke zaken. Sindsdien vermoedt prof. Hoijting dat prof. Col pa de auteur van de anonieme brief is geweest. Op verzoek van prof. Hoijting is toen een onderzoekcom missie ingesteld. Een handschrift- kundige wees als schrijver van de be ruchte brief prof. Colpa aan, die op zijn beurt beweerde dat dr. Van Dranen de schrijver zou zijn. In zijn hij de zaak bij de justitie heeft willen aangeven, maar dat hem dit ernstig is ontraden door de rector magnificus, die hem toe zou hebben gevoegd dat hij beter kon vertrekken. Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. plaats in Gelderland, 5. onderricht, 7. tocht, uitstap, 8. wig, m. meisjesnaam, 11. plomp, 12. familielid, 13. welaan. 14. vaartuig, 15. zot, 16. verlegen. 17. ponjaard, 18. god der liefde, 20. vet der melk, 21. kippenloop, 22. prei (zn)., 24. munt in Nederland (afk.). 25. vogel. 26. muzieknoot, i7. hap, 28. doortocht- I geld 29 zwak. 30. boom. metteloos zuiver Vertikaal: 1. streng maar rechtvaardig beoordelaar, 2. meisjesnaam, 3 meisjesnaam. 4. boom, 5. laag schoven op de dorsvloer, 6. landbouwwerktuig, 8 mannelijk beroep, 9 openbare wandel plaats, 11. stuk stof, 12. boom der tropen 14. sc.ujn of voorkomen, 15. Europeaan 16. gem. irf N. Brao., J7. kan men iets in bewaren. 19. voorzetsel. 20. schoorsteen- zwart, 22. vrucht, 23. vertaler, 25. bij- woord 26. schraal. 27. scheik. element (afk.), 28. voorzetsel. Onlnceiifii voi'iffo finzzpl Horizontaal: l. hemel - Bart, 2. Avon - Ee - Leo. 3. rok - gordel. 4. Lee - eender. 5. Ierland la, 6. nep taal es, 7. Groenlo - do 8. eden - toren. 9. nest. - emel' Veitikaal: 1. Harlingen, 2. evoë - Eer de. 3 moker - poes, 4 engel - tent. 5. Leo - ea - ante, 6. Bern na - lom. 7. al dd. dl - ore, 8. reëel - edel, 9. tol ras

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2