Nieuwe Leidse Comramnt ksïl van FORMAAT Toestemming vereist voor vluchten boven Frankrijk 3® Vijf Duitsers gedood in Maastunnel Commentaren Openheid, samenwerking kenmerken Omroepwet Slag voor Amerika 'n ster matras Helicopter botst bijna tegen trein ZEGE OVER DE JEUGDPUISTJES Druk uw pukkels niet meer uit! Donderdag 5 mei 1966, 47ste Jaargang lcsc*«fcgc**c8cK»cgc*<»as<2^^ CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich is gheblevcn mi|n hart in teghenspoat I" Kantoren Leiden FRANSE TROEPEN WORDEN „DES NOODS" WEGGE HAALD UIT DE BONDSREPUBLIEK Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 NAVO geconfronteerd met nieuwe verrassende stap van president De Gaulle. De VS worden daardoor zwaar getroffen want zij voeren jaarlijks 100.000 vluchten uit boven het luchtruim van Frankrijk Frontaal tegen truck „Vuur" en Lucasorde gaan samen werken pa- NEDERLAND HERDACHT WEER ZIJN DODEN UIT DE TWEEDE WERELD OORLOG. ZIE PAGINA 7 -fe Watervogels moeten worden beschermd pagina 11 „De jongens zeiden, dat ik uits kend gekeept heb PARIJS De NAVO-landen zijn gisteren geconfronteerd met een nieuwe opzienbarende stap van Frankrijk. Generaal De Gaulle heeft zijn veertien bondgenoten namelijk laten weten, dat zij vanaf 1 juni a.s. maandelijks toestemming moeten hebben om met hun militaire vliegtuigen boven Frans grondgebied te vliegen of in Frankrijk te landen. Deze toestemming werd tot nu toe jaarlijks verleend. Deze beperkende maatregel stelt Frankrijk eventueel in staat om naar willekeur vluchten en landingen van militaire vliegtuigen binnen dertig da gen te verbieden. De Verenigde Sta ten, die per jaar zo'n 100.000 vluchten boven Frankrijk uitvoeren, zullen het meest getroffen worden door besluit van president De Gaulle, die, zoals bekend, al eerder heeft bekend gemaakt dat de gealliseerde strijd krachten voor 1 april 1967 het Franse grondgebied moeten hebben verlaten en dat Frankrijk niet langer deel wenst uit te maken van de huidige NAVO. Maar ook West-Duitsland, En geland en Canada kunnen veel narig heid van de maatregel ondervinden. AFGESLOTEN De Franse stap, die de mogelijkheid in houdt om geen toestemming meer te geven voor NAVO-vluchten boven Frankrijk, moet beschouwd worden als een belangrijke troef in de komen de besprekingen over het vraagstuk van vluchten en landingen, dat een belangrijk onderdeel uitmaakt van de situatie waarin de NAVO straks zal komen te verkeren. Als Frankrijk uit zou vallen dan zou het militaire luchtverkeer boven Euro pa in grote moeilijkheden komen. Daar in het neutrale Oostenrijk en Zwitserland beperkingen gelden zou Europa dan van de Atlantische oceaan tot het „ijzeren gordijn" afgesloten In reactie op de discussie over de toekomstige positie van de Franse troe pen in West-Duitsland heeft de Franse staatssecretaris van voorlichting, Yvon Onvast weer DE BILT Een krachtig gebied van hoge luchtdruk strekt zich over de gehele breedte van de oceaan uit van Florida tot Portugal. Langs de noordelijke flank hiervan bewegen zich verschillende depressies met grote snelheid voort in de richting van Europa. Gisteravond en de afge lopen nacht trok het front van een dezer depressies, die nu ten westen van Schotland ligt, voorafgegaan door een brede regenzone over ons land. De hoeveelheid regen bedroeg in het algemeen 6 tot 8 mm. In het zuid westen van het land viel minder. Een volgende storing bereikte van morgen Ierland. Ze verplaatste zich snel in de richting van Denemarken. Achter deze storing om zal vanmid dag al onstabiele polaire lucht Neder land beginnen binnen te stromen, aangevoerd door een matige tot krachtige en aan de kust nu en dan harde wind tussen zuidwest en west. Het weer zal in verband hiermee het eerstkomende etmaal wisselvallig zijn met buien. De temperatuur heeft de neiging nog iets verder te dalen. Explosieven onder y-startbaan Bourges, gisteren na een kabinetsver gadering meegedeeld dat „Frankrijk aan het stationneren van troepen in Duitsland niets gelegen is". Hij ver klaarde dat Frankrijk voor de handha ving van deze troepen zeker geen gunsten zal vragen. „Wij zijn slechts bereid troepen in West-Duitsland te handhaven op voorwaarden, die in overeenstemming zijn met het besluit de troepen los te maker) van het geïn tegreerde militaire stelsel van de NA VO", aldus Bourges. PARIJS De Franse recherche heeft de daders aangehouden van de grote schilderijendiefstal (voor een waarde van 7,5 miljoen gulden) uit het gemeente museum van Besan^on, t.w. de 38-jarige ingenieur Camille Jahier uit Audincourt en de 19-jarige Jean-Marie Boury uit Porrentruy. De ingenieur verklaarde de diefstal te hebben georganiseerd om de aandacht van de regering te vestigen op de moeilijke situatie van de jonge schil ders. De schilderijen zijn terug gevonden Voor vervolg zie pagina «lij.*™ schuur de wonlng van Bou" Vrolijk dient wetsvoorstel in Nieuwe opzet te zien op rhachtin enkele punten DEN HAAG Minister Vro lijk heeft vandaag aan de Tweede Kamer het ontwerp van de Wet tot regeling van de Omroep inge diend. Het stuk komt in grote lij nen overeen met vorig jaar van kracht overgangsbestel, met dezelfde uit gangspunten, te weten enerzijds de behoefte aan openheid en an derzijds de noodzaak van samen werking, als de thans geldende regelingen voor het overgansbe- stel voor radio en t.v. Op enkele punten vertoont het wetsvoorstel echter een nieuwe opzet. parlementsredaktie) De minister stelt voor de NRU en de NTS in één orgaan samen te brengen: de Nederlandse Omroep Stichting (NOS). Naast de bestaande of nieuwe om roepverenigingen zullen overige gega digden, zoals kerken, politieke partijen en andere instellingen, maximaal 10 Orly-. dicht onder de hoofdstartbaan van nci (rliegveld Orly. De baan wordt dagelijks door ca. 300 toestellen gebruikt. procent van de totale zendtijd kunnen krijgen. Volgens het overgangsbestel zou dit slechts 5 procent worden. In het onderhavige wetsontwerp Is een bepaling over het recht op rectifi catie opgenomen. Het ontwerp bevat een regeling voor regionale uitzendingen. Voor een goede coördinatie tussen de binnenlandse- en de Wereldomroep zal een speciale commissie in het leven ge roepen worden. De bepalingen over recla me-uitzendingen zijn ongewijzigd overge nomen. Per zendnet mag voor de radio ten hoogste 24 minuten voor recla me-boodschappen worden gebruikt. Voor de t.v. geldt een maximum van 15 minu ten. Overeenkomstig de regeling van het overgangsbestel worden de omroeporga nisaties ingedeeld in drie categorieën; naar gelang zij 400.000; 250.000 of 100.000 houders van een radio- of t.v.-kaart als betalend lid hebben ingeschreven. De beschikbare zendtijd wordt tussen hen verdeel d respectievelijk in de verhou ding van 5:3:1. Een omroep van de derde categorie krijgt minimaal twee en een half uur t.v.-zendtijd. Om als aspirant-concessionaris te wor den toegelaten dient men ten minste over 15000 leden te beschikken. Deze or ganisaties krijgen per week drie uur zend tijd voor de radio en één uur zendtijd voor de t.v. Voor de overige instellingen (ker ken, politieke partijen e.d.) zal 10 pro cent van de zendtijd gereserveerd wor- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Bij een fron tale botsing in de Maastunnel zijn vannacht vijf inzittenden (onder wie een vrouw) van een Duitse personenauto om het leven geko men. Het vijfde slachtoffer, dat zwaar gewond werd, is vanmor gen overleden. Het ongeluk was een gevolg van eer foutieve inhaalmanoeuvre in de noord zuid tunnelbuis, die vannacht voor het verkeer van beide richtingen open was. In de andere buis was men bezig met asfalteren. Op het moment, dat de Duitse auto een vrachtwagen passeerde, naderde van de andere kant een truck met oplegger van Van Gend en Loos. De auto's botsten op elkaar, waarbij de Duitse personenauto aan één zijde totaal in elkaar werd gedrukt. De chauffeur van de truck kreeg een bloedende hoofdwond en vermoedelijk een shock. Volgens de chauffeur van de gepas seerde vrachtwagen reed de Duitse auto een snelheid van ongeveer 80 tot 90 km. Hij had dadelijk geremd om ruimte te geven. De manoeuvre was bijna gelukt, maar de Duitse auto vloog toch op de tegemoetkomende truck, botsing gebeurde om kwart voor drie; om half zes. toen men het laatste slachtoffer uit het wrak had gehaald, kon pas worden begonnen om de tunnel buis vrij te maken voor het verkeer, dat na het ongeluk door de andere buis was geleid. De namén van de slachtoffers w bij het sluiten van deze editie nog niet bekend. De familieleden moesten eerst op de hoogte worden gesteld. windsman te weinig. De Nederlandse Om roep Stichting heeft recht op tenminste een vierde en ten hoogste 40 procent van de zendtijd. Alle overige zaken betreffen de de zendtijdverdeling b.v. de data waarop het aantal leden periodiek wordt vastgesteld zullen bij a.m.v.b. gere geld worden. Voor vervolg zie men pag. 13 UTRECHT Door krachtig te remmen heeft de machinist van een reizigers trein die vanochtend omstreeks acht uur van Enkhulzen op weg was naar Amster dam een botsing kunnen voorkomen meteen helicopter. In de buurt van Blokker was de helicopter bezig met het bespuiten van landerijen met een insectenverdelgend middel. Het toestel was daarbij boven de spoorbaan beland. De piloot heeft de trein kennelijk nog wel zien aankomen, want terwijl de machinister de treinremmen al in werking had gezet, zwenkte dc wentelwiek uit de richting van de spoorbaan. Trein en helicopter passeerden elkaar echter zo dicht dat de voorruit van de machinistencabine werd bedolven onder een laag insecticide. Langs d,e spoorlijn staan veel fruitbomen, die door helicopters plegen te worden bespoten. Spoorwegrecherche en rijkspolitie stellen een onderzoek in. Vrijheid TAE volgorde is een juiste: hebben wij gisteren al diegenen herdacht die voor onze nationale bevrijding het hoogste offer hebben gebracht, vandaag mogen wij ons bewust zijn, wat het is, te staan in de vrijheid. Vrijheid heeft altijd twee aspecten; het is een vrijheid van en het is een vrijheid tót. Het tweede kan niet zonder het eerste. Wie vrij wil zijn tot de beleving van bepaalde waar den in het leven, zal vrij moeten zijn van al datgene wat hem daarin belemmert. In 1945 betekende de bevrijding van druk en ellende de vrijmaking tot de ontplooiing van het menszijn in al zijn rijkdom. Aan die moge lijkheid had het in de jaren van druk zwaar geschort. Aan het leven kon nu weer een in houd worden gegeven als bij de zin van het leven passend. Het wilde zeggen, dat de vrijheid er ook een werd opdat wij onze verantwoorde lijkheid te sterker zouden kunnen beleven. Nu, na eenentwintig jaren, zullen we moeten erkennen, ook van de vrijheid een gebrekkig gebruik te hebben gemaakt. Maar dan is het juist weer diezelfde vrijheid die ruimte biedt tot een hernieuwde bezinning. Omroepwet J^E nieuwe Omroepwet is nog maar nauwelijks als regeringsvoorstel afgekomen, of van enkele kanten, met name uit de liberale hoek, is het misbaar er al. Het was te verwachten geweest. Want er zijn er ook onder ons volk, wie het nooit goed genoeg is. Enige redelijke dankbaarheid voor het geen wij bezitten, als resultaat van natuurlijke, bij onze volksaard pas sende groei, is van hen niet te ver wachten. Het zij zo. Wü kunnen slechts herhalen, dat het omroepbestel zoals wy dat ten onzent kennen er echt niet een is, om voetstoots overboord te werpen. Het is van een opmerkelijke ver scheidenheid, het geeft de levens beschouwingen alle mogelijkheden, en het wekt in alle landen, waarin andere systemen bestaan, gevoelens van jaloersheid op. In Engeland bijvoorbeeld heeft de hooggeroemde BBC de laatste tijd ook weer heel wat wrevel veroor zaakt. Uiteraard was ook ons bestel op be paalde punten voor correcties vat baar. Welnu, in het regeringsvoor stel worden zij aangebracht. Farce JN een der Amerikaanse staten heeft een gouverneur, voor wie een nieuwe ambtsperiode wettelijk onmogelijk was geworden, het zo ver laten komen, dat de candlda- tuur nu aan zijn vrouw is toege vallen. Hij heeft al niet in het on zekere gelaten, in feite zelf de touw tjes in handen te zullen houden. Een belachelijke situatie, maar tege lijk een ernstige. Wij hebben er niets op tegen, wanneer een vrouw als zodanig politieke belangstelling en activiteit ontplooit. De ervaring heeft integendeel allang geleerd, dat zulks tot verrijking van het poli tieke leven kan strekken. Maar daar in die Amerikaanse staat is wat gebeurde een fatale grap. Zelden is zo duidelijk gebleken, hoever verblindheid kan gaan. De bedoeling is immers de voort zetting van een in wezen reeds overleefde politiek waarbij aan be langrijke groepen van Amerikaanse burgers, die bijvoorbeeld wel goed genoeg zijn om in Vietnam te sneu velen, algemene menselijke rechten worden onthouden. Tot voortzetting van zulk een poli tiek is kennelijk geen middel tè dwaas. GESCHENKEN VOOR MOEDERDAG Kooi met of zonder kanarie, tuinkabouter, plantenspuit, viskom met goudvissen, opgezette vogel, lijn of halsband voor de hond dit alles bij FAMA, BREESTRAAT 3, TEL. 33311 Koningin naar De Doelen' ROTTERDAM Hare Majesteit de Koningin zal woensdag 18 mei aanwezig zijn bij een galaconcert te geven door het Rotterdams Philharmonisch Orkest ter gele genheid van de ingebruikneming van het Concert- en Congresge bouw „De Doelen" te Rotterdam. pen opvaljcnd nieuwe behandeling speciaal voor anti-bacteriële huidzuivering (Dermo- Styp medicinaal-spray) maakt het thans mo gelijk de verstopte en opgezette poriën zo grondig te ontblokkeren en te ontsmetten, dat de roodheid en de prikkeling direct gestopt worden en dat dc puistjes dadelijk vanzelf aanvangen uit te drogen. Hiertoe uicnt men als volgt te handelen 1° Uw gezicht reinigen ('s morgens en 's avonds) met een met Dermo-Styp doordrenkt propje watten. Deze geheel nieuwe lucht- gedreven vloeistof (medicinaal-spray) dringt ">ver binnen in de poriën, dat het zelfs op do diepere lagen van de huid werkt, waar zich de haarwortels bevinden. De groei van bacteriën wordt gestopt, de prikkeling houdt op. Reeds de volgende ochtend stelt u vast, dat de roodheid is verdwenen. 2° Na elke gezichtsreiniging Dermo-Styp op uw schone huid verstuiven. De onzicht bare film, die deze medicinaal-spray op de huid achterlaat, verhindert de puistjes terug to keren, omdat het de permanente anti-bac teriële bescherming van het gehele gezicht zeker stelt. Zorg er vandaag nog voor een flacoo Dermo-Styp medicinaal-spray te halen uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers eai erkende drogisten. (Engros Bergerac n.v.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1