Wat gaat u vanavond opsteken? Russische arbeiders waren williger r OOK NU NOG fiDVESBUREAU VOOR ARBEID IN HET BÜTTEHJIND Hunter King Size? Hunter filter? Utrechtse student wurgde vriendin met stropdas Bescherming watervogels onderwerp van gesprek NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 MEI 1966 Nederlanders „deutschfeindlloh" '40-'45 „Soep uit mestvaalt geschept Het heeft de heer B. A. Sijes van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie heel wat moeite ge kost om materiaal bij elikaar te krijgen over de levensomstandig heden van Nederlandse arbeiders in Duitsland tijdens de Tweede Wereldoorlog. De „dienstverplich tingen" vonden hun ervaringen meestal niet de moeite waard om vast te leggen als zij kennis geno men hadden van de ellendige om standigheden waarin hun gezin en vrienden geleefd hadden. Toch heeft Sijes een omvangrijk hoofd stuk over dit onderwerp toege voegd aan zijn boek De Arbeids inzet. De gedwongen arbeid van Nederlanders in Duitsland 1940- 1945. Sijes roept in herinnering dat er voort durend klachten waren over de lonen en de duur der tewerkstelling. Ook het over maken van de lonen naar „huis" was een bron van ergernis. Niet alleen kwamen de lonen onregelmatig binnen, maar ook ontvingen de vrouwen soms veel te wei nig geld. De oorzaak was tweeërlei: de arbeider verdiende te weinig of hij ver bruikte te veel loon voor privé-doelein- den. In het begin zorgde de staat voor een voorschottenregeling. maar de afbeta ling liep niet vlot en ook werd het loon soms illegaal overgemaakt. Daarom werd een overbruggingssteun ingesteld, aange vuld met een sociale toelage. Voeding De huisvesting van de Nederlanders Varieerde van goed tot uiterst slecht. Het merendeel werd in barakken onderge bracht, maar de legering en de sanitaire verzorging lieten veel te wensen over. Daarnaast was er onderbrenging in scho len, cafés, kazernes, soms zelfs in gemeu bileerde kamers. Vaak braken over de huisvesting conflicten uit, evenals over de voeding. De Duitsers begrepen wel dat elke nationaliteit zijn eigen voe dingsgewoonten had, maar dat betekende niet dat zij hieraan ook tegemoet konden Over het algemeen waren de Duitsers teer slecht te spreken over de arbeidsprestatie en wat zij noemden de Arbeitsmoral van de Nederlanders. Ofschoon volgens nazi-opvattingen de Russische arbeider tot een minderwaar dig „ras" behoorde, was men op hem, althans voorzover het zijn ar beidsprestatie betrof, veel meer gesteld. Een Duitse bedrijfsleider zei eens, dat hij 1100 Nederlandse vakar beiders zou willen ruilen voor 400 Rus- TftOKKEN IR OP UITt ZIJ MVOilUft ZiEfK, Zi} ZOCHTEN 6UHKS HUN FORTUIN, Zl) VONDEN HET! biedt het buitenland voor flinke kerels, die niet willen blijven prutsen, goede kansen! .mtC*UN®«N «tMEEt vaoatSVENO: HAA* V ra ECHT - A RN MIN «i enkele rapporten van de Auslandprüfstel le (briefcensuur) te Keulen, waarin op grond van een analyse van enkele duizen den brieven van Nederlanders naar huis, de mededelingen van de tewerkgestelden zijn samengevat. Deze rapporten geven een beeld van mei tot oktober 1943. Een van de Duitse pogingen om Nederlanders „vrijwillig" voor werk in Duitsland te lokken. „Soep" slechte verzorging zijn veelvuldi- ger dan die van Belgische arbeiders. Naast enkele uitlatingen van tevreden heid zijn er dikwijls opmerkingen als de volgende: „Het avondeten bestaat uit een soep die eruit ziet als water waarin smerige vodden gewassen zijn." „De soep ruikt alsof men ze uit cc: mestvaalt heeft geschept," Het verlof geeft uitsluitend aanleiding tot klach- De Duitsers maakten het volgen de onderschrift bij deze foto: „Eenvoudig maar schoon is de huisvesting voor de jonge meis- sen. Ook ever de Fransen werd gunsti ger geoordeeld dan over de Nederlan- „Brutaal" Uit Duitse berichten blijkt, dat de Ne derlanders „zeer brutaal" waren en in niet geringe mate van elke goede gele genheid gebruik maakten om naar Neder land terug te keren. Dit komt onder meer tot uiting in een rapport van het Reichssicherheitshauptamt van 24 mei 1943. Melding wordt gemaakt van het feit, dat de deutschfeindliche houding van de dienstverplichtc Nederlandse ar beiders in het gebied Münster steeds gro ter omvang aannam en de Betriebsführer voortdurend berichtten over Hetzreden, brutaal optreden, sabotage van lichtere aard en arbeidsverzuim. Ziektemeldingen waren aan de orde van de dag, contract breuk was schering en inslag en de ver- lofsduur werd overschreden. Weekendgangers gingen vrijdags naar huis en keerden in de loop van maandag of dinsdag terug. Op zaterdag ontbrak 60 pet. der Nederlanders. Uit de aard der gedragingen moet niet zonder meer wor den afgeleid dat de Nederlanders in Duitsland een hoog politiek bewustzijn hadden. Ongetwijfeld, de meesten waren anti-Duits en anti-nationaal-socialistisch, hun optreden was veeleer Mishandeling Menig Nederlander kwam door zijn „disziplinloses Verhalten" in een Arbeits- erziehungslager terecht, waar de ar restanten werden mishandeld, terwijl zij zware arbeid moesten verrichten. Menig opposant is in deze kampen overleden, voeding en medische verzorging lieten alles te wensen over. Illustratief voor de houding vai Nederlandse arbeiders in Duitsland zijn ten en bezwaren. De legering wordt soms geprezen, meestal echter beschre ven als smerig, ongezond en zelfs niet beantwoordend aan primitieve eisen. De ongedierteplaag geeft veel moeilijk heden. „Wij liggen als vee in hoeken. Voor wij slapen gaan moeten wij alles afzoeken naar ongedierte." Over de be handeling door Duitse bazen wordt vaak geklaagd. „Men behandelt ons hier als krijgsgevangenen. Enkelen heeft men z«lfs geslagen." „Wij worden hier als slaven gebruikt." „De slaven handel leeft weer." „De bedrijfspolitie slaat ons met gummiknuppels." reel kritiek wordt geoefend op verzor ging in geval van ziekte. „Men geeft er hier niet veel om of iemand sterft." „De dokter is er niet voor buitenlan ders." „Als ik u vertel, dat onze be drijfsarts bijna iedere avond dronken bij ons in het café zit, dan weet u wel genoeg." „Men behandelt ons als vee." Het blijft tekenend voor de houding van de Nederlandse arbeider, dat hele kampen de verjaardag van de Konin gin der Nederlanden feestelijk hebben gevierd, ondanks het verbod. Zij gelo ven, dat het einde van de oorlog zeer nabij is. Weliswaar „weten nog niet alle Duitsers dat zij de oorlog verloren hebben." Maar „die Moffen zijn v lijk nerveus geworden. I>'iets-doen De berichten over het gebrek aan grondstoffen en het niets-doen zijn toe genomen. „Het werk is zeer licht, dat wil zeggen, er is geen werk. 's Morgens laden wij een wagon en dat is alles. Werk is er niet, maar men moet toch zijn." Men weet helemaal niet waarom men uit Nederland weg moest. Uit een vliegtuig- en motoren fabriek wordt bericht: „Er is bijna niets te doen, af en toe liggen wij de hele dag in de vleugels en slapen." De politieke instelling van de studenten is niet ver anderd. Hun brieven bevatten dezelfde klachten als die van de arbeiders. Zij zijn alleen beter geformuleerd en dik wijl^ met bittere ironie doortrok- Aldus het rapport. Niet mo^t worden vergeten dat de Duitse Auslandpriifstelle gepaalde keuze heeft gedaan en dat frbeiders heus wel wisten dat de brieven onder censuur stonden. Sommige opmerkingen werden wel eens bestraft. In mei 1945 bevonden zich In totaal 7,5 miljoen vreemde arbeiders en krijgsge vangenen in Duitsland, wel een bewijs welk een volksverhuizing Hitiers horden hadden teweeggebracht. Tv zondig? (20) In deze tijd van vervaging der gren zen tussen kerk en wereld kan ik respect hebben voor een kerkeraad die er probeert in voor te gaan, dat we niet God kunnen dienen en de wereld. Als we waarlijk willen leven naar Schrift en Belijdenis, dan zal de tv heel ver op de achtergrond raken, ja, misschien wel geheel verdwijnen. Mocht er van de kansels waarschuwd worden die ons en onze kinderen ook via de tv. Renkum H. van Roest de gevaren n bedreigen. Tv zondig (21 Als men zijn tv pas raadpleging van de gids gebruikt, dus selecterende, dan kan men zo heb ik het in de loop der tijd ervaren dankbaar zijn dat God dit ook in Zijn schepping gelegd heeft. Tv geeft de kinderen nog meer band aan huis. Wat vroeger buitenshuis gezocht moest worden krijgen we nu thuisbe zorgd. Denk aan het moois dat we kunnen aanschouwen op het scherm over de dierenwereld, het leven der mensen in andere landen. Denk ook aan de rampen die ons zeer nadrukke lijk nabij gebracht worden, die ons heenwijzen naar de grote dag der we derkomst. Laten we onze kinderen in deze onthutsende tijd toch niet blind trachten te houden, maar ze veeleer leren met open ogen gelovig in de werkelijkheid te staan. Berschenhoek Jac. v. d. Kooij Tv zondig? (22) Wat is vandaa* de dag nog zondig? Is het gros van de mensen vergeten wat ze bij de doop en belijdenis beloof den? De wereld verzaken. Doet men dat met een tv ja of neen? Het woord „verlaat de paden niet die uw vade ren u gewezen hebben" is nog steeds Oud-Beijerland B. v. d. Wetering Tv zondig? (23) Wie kritisch kijkt en zijn kinderen - dit ook leert gaat beter om met dit medium, dan wie wettisch het bezit van tv verbiedt. Als men aankomt met het argument dat er de neiging is naar alles te kijken wat de tv geeft, dan kan ik hoogstens zeggen, wel, dan getuigt men er toch wel van zeer onvolgroeide christenen te zijn. Leiden p. v. d. Taten a dan rookt u de lekkerste grote American die er is dan proeft u niet het filter, maar alleen geurige tabak nen opbouwen. Wat had destijds een Johannes de Heer een vooruitziende blik door de NCRV mee op te helpen richten! Hoe kan men dit nieuwe me dium weg proberen te denken? Maar ja. in deze kring loopt men nu maal ten achter. Tot vreugde var wereld" en tot schade van de Kerk. Tv zondig? (24) De Indruk die het geval Barneveld „naar buiten" gemaakt heeft (belache lijk, geestelijke inquisitie, enz.) heeft mij het meest van al getroffen. Dit soort gevallen uit de extreem-ortho doxe hoek breekt m.i. meer af dan tien evangelisatiebijeenkomsten kun- Den Haag P. de Groot publikaties het licht doen zien: het eerste deel van de briefwisseling Rost van Tonningeneen studie vai J. C. H. de Pater over het protestants christelijk schoolverzet en een bundel studies van leden yan de staf van het instituut. Na onbeantwoorde liefde Zichzelf hij politie aangegeven de tijdens het bezoek van haar aan O. enig gestommel te hebben gehoord, maar ze was er niet van geschrokken omdat het wel vaker lawaaierig was in het huis. Tv zondig? (23) Wie zijn schuld belijdt zal barmhar tigheid verkrijgen; wie zijn overtre ding toedekt zal niet voorspoedig, zijn. Dat zegt de Bijbel. Arme mens als men zijn ogen richt op hetgeen niets is. Alle achting yoor kerkeraad in B. Rotterdam J. J. Quaak Tv zondig? (26) De zonde zit niet in het bezit van een tv, maar in ons eigen hart. Daar om zal ook het bedienen der knoppen moeten gebeuren vanuit het levend lid-zijn van Christus' kerk. Trekken we ons van deze terreinen terug, dan ontdoen we ons yan onze yerant- woordelijkheid. Alphen a.d. Rijn D. v. d. Zwan Tv zondig? (27) Wanneer we niet wisten te on derscheiden, ja dan zou een tv zondig hebben kunnen zijn. Maar het oordeel des onderscheids hebben we wel. Ver der: niet ten onrechte is wel eens gezegd dat er geen terrein des levens is, waarvan Jezus niet zegt Mijn. Leerdam J. Steketee (Ondanks een gestage stroom ties zien we ons genoodzaakt de discussie thans te beëindigen - red.) UTRECHT De 23-jarige stu dent J. W. O. uit Bilthoven, die aan de Utrechtse rijksuniversiteit chemie studeert, heeft gistermid dag in zijn pensionkamer aan de Bouwstraat zijn jeugd- en harts vriendin, de knappe 20-jarige H. B. (Jet) Muskens uit Nijmegen, met zijn eigen stropdas om het le ven gebracht omdat zij weigerde zijn liefde voor haar te beantwoor den. Het meisje, dat in Enschedé studeer de voor logopediste, was gistermorgen naar de Domstad gereisd om op ver zoek van haar vriend nog eens te pra- over hun onderlinge verhouding, die sinds augustus vorig jaar een se rieuze liefdesverhouding leek, maar die onlangs door Jet werd verbro ken. OVERSTUUR Tegen half drie gistermiddag hield de vierde jaarsstudent in de Biltstraat een surveillerende motoragent aan. ,,Kan ik u even spreken?", vroeg hij. „Ik heb m'n vriendinnetje vermoord", zo liet de jongeman er op volgen, die volkomen overstuur was en geen strop das droeg. Hij is op het politiebureau ingesloten en zal vandaag worden ver hoord, omdat dit gisteren wegens de emoties van de jongeman niet moge lijk was. Zondag wordt hij aan de officier van justitie voorgeleid. Dan zal blijken of O. voor doodslag of voor moord terecht moet staan. HARDE WERKER De student staat bekend als een rustige, hard werkende jongeman, die zich de laatste tijd veel zorgen heeft gemaakt over zijn niet beantwoorde liefde voor Jet. Zijn hospita verklaar- een gelukkige vrouw is goed te herkennen Opmoederdagwiltu het haar nog eens laten merken. U houdt van haar. U kunt het met weinig woorden zeggen ('kijk,...voor jou') en haar iets van goud geven. Warm, rijk, heel persoonlijk goud.Goud dat zo duidelijk spreekt van uw genegenheid en waardering. goud maakt zo blij oo geschenken, die blijvend blij en gelukkig maken. 21 landen naar Noordwijk (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM Be scherming van de water vogels en van die water rijke gebieden die voor deze vogels een levens behoefte zijn, vormen van 9 tot en met 14 mei de onderwerpen van gesprek op een internationale con ferentie te Noordwijk aan Zee. Een honderd des kundigen uit 21 landen, waaronder ook Afrikaan se, nemen aan deze con ferentie deel. Organisatrice is het in ternationaal bureau voor geL^da/rifn zetel^efTin Bli de *oto; Het ^Bnet van de conferentie, de S&k'SltCreau richt overwinteren ongeveer - 20.000 brandganzen (driekwart van de wereld populatie) in Nederland. De gans komt van Nova Zembla. zijn werkzaamheden op Europa, Noord-Afrika en het Nabije Oosten. Tot zijn taken behoren de organisa tie van de tellingen van wa tervogels, het stimuleren van het ringonderzoek en het streven naar het behoud van waterrijke gebieden en moerassen. De telling van watervogels is van groot belang. Zij geeft informaties over de verspreiding en de stand vai de vogels. Uit de tellingen is bijvoor beeld gebleken, dat enkele vogel soorten in aantallen sterk teruglo pen. In 13 landen worden thans trek kende en overwinterende eenden ge teld, aan het internationale ganzen- onderzoek werken zeven landen mee. Aan de hand van tellingen en ring onderzoek kunnen de maatregelen worden vastgesteld die moeten wor den genomen tot bescherming van de vogels en hun milieus. Het bureau heeft een lijst samenge steld, waarop de tweehonderd be langrijkste waterrijke gebieden in Europa en Noord-Afrika staan ver meld. Voor Nederland zijn dat het J. A. v. Koeveringe (50) overleden ACHTERVELD (U.) Na en la durige ziekte is op vijftigjarige leeftijd overleden de heer J. A. van Koeveringe, hoofd van de J. H. Donnerschool van de Rudolphstichting. Ruim zeven jaar is de heer Van Koe veringe als hoofd aan deze lagere school voor individueel onderwijs van de Ru dolphstichting (voor regerings- en voog dijpupillen) verbonden geweest. Daar voor was hij onderwijzer aan een blo- school in Sneek. Een rouwdienst wordt gehouden in de gereformeerde kerk van de Rudolph stichting op zaterdag om tien uur, de begrafenis om een uur op de Nieuwe Begraafplaats te Dieren. Akkoord over „zoete" cao (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Werkgevers en werkne- ïers in de suikerwerk- en chocolade-in dustrie hebben na langdurige onderhan delingen overeenstemming bereikt over een nieuwe cao voor de ruim 8.000 werk nemers in deze sector. De lonen zullen 7 procent omhoog gaan, inclusief de huur- compensatie, en de vakantietoeslag wordt op 6 procent gebracht. Het aantal gemeenteklassen wordt teruggebracht tot twee. Voorts is de mogelijkheid geopend van een waarderingstoeslag van maxi maal 15 procent met een gemiddelde voor het gehele personeel van 10 pro cent. Delta-gebied, de IJsselmeerkust, en de talrijke plassen in Friesland, Over ijssel, Utrecht, Noord-Holland en Zuid-Holland. Deze Nederlandse mi lieus zijn van grote internationale betekenis voor het behoud van mil joenen watervogels. De congressisten zullen een werk bezoek brengen aan Texel, Water land en het Utrechts-Zuidhollands plassengebied. Na afloop van de con ferentie zullen enige deelnemers nog een excursie maken naar Zeeland en vogelreservaten en de Delta-werken bezichtigen. Was vergeten Ds. H. J. Kater officier ON Ds. H. J. Kater, hervormd predikant te Amsterdam, die de huwelijksdienst van prinses Bea trix en prins Claus leidde, is bij Koninklijk Besluit benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau. Eigenlijk had ds. Kater dit lintje el moeten hebben op koninginnedag, maar bij het opstellen van de voordrachten heeft een ambtenaar zijn naam over het hoofd gezien, hoewel hij officieel vai voorgedragen. Het ministerie van Justitie heeft nu de fout zo spoedig mogeliiK hersteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11