Zwammerdam, dorp met twee gezichten Timdelerclub Heksen van speelde Malta „Kazerne" Voorschotel maakt plaats voor flat en bankgebouw Voorschoten ruimt tramrails op Asma begeleidt Caroline Kaart Kleuterschool Obrechtstraat komt maandag al in gebruik Zware competitie voor Leidse eersteklassers AZC met groot vertoon van kracht (10-1) kampioen NIELTFE LEIDSE COURANT 4 WOENSDAG 4 MEI I<K RaacKagentla Voorscholen VOORSCHOTEN De gemeente raad komt vrijdagavond om 8 uur bijeen. De agenda vermeldt o.m. ingebruikgeving gemeentelijke sport velden; vaststelling bijdrageverorde- ning amateuristische kunstbeoefening; krediet van f 13.800,voor de auto matisering van de verbruiksadmini- stratie; krediet van f8.200.ten be hoeve van voorzieningen aan dé cenfrale verwarming in het raadhuis; verkoop van in het complex „Bosch geest gelegen bouwterreinen aan de heer B. van Wijk en de heer H. H. Bröcker; verwijderen van de tram rails in Schoolstraat en Leidseweg; aankoop van in het complex „Noord- Hofland" gelegen percelen grond van het aannemingsbedrijf Gebr. Schouls NV te Leiden: aankoop van in het complex Noord-Hofland' gelegen percelen weiland van de heer J. H Kool en tusentijdse pachtontbinding; gedeeltelijke afkoop van de erfdienst baarheid van vrij uitzicht ten behoeve van de buitenplaats „Berbice"; ver koop van bouwterrein, aan de School straat/Pauwenstraat, aan de Amster dam-Rotterdam-Bank NV te Rotter dam en de Bouw en Aannemings- maaschappij Van Brussel NV te Was senaar. VOORSCHOTEN De burgemees ter geeft de gemeenteraad in over weging de jaarwedde der wethouders met ingang van 1 januari 1966 te bepalen op f 10.250,—. daar Voor schoten thans is ingedeeld in klasse 18.00124 000 inwoners. Meterprijs grond 115-290 gulden VOORSCHOTEN B. en W. stel len de raad voor bouwgrond te ver kopen aan de Schoolstraat/Pauwen straat. De op deze grond gedeeltelijk geplaatste woningen, de z.g. voor- en achterkazerne, zyn vorig jaar reeds ontruimd in het kader van het partiële uitbreidingsplan in onder delen „Schoolstraat". De panden zijn in het saneringsplan dorpskern be grepen. Als gegadigden voor het vrijko mende bouwterrein hebben zich de di rectie van de AmsterdamRotterdam- Badk NV te Roterdem en de directie van Bouw- en Handelmaatschappij Van Brussel NV te Wassenaar, gemeld. Eerstgenoemde is voornemens op de hoek van de SchoolstraatPauwen- straat een bankgebouw met bovenwo» ning be stichten, terwijl op het reste. rende terrein van Brussel NV een 12 tal etagewoningen op onderbouw en i garages wenst te bouwen. B en W stellen voor aan de Am» bank ongeveer 380 rn2 tegen f 290 pk m'Z te verkopen en aan Van Brussel NV ongeveer 1225 rn2 tegen f 114 per m2. Sportverenigingen voor hogere lasten geplaatst VOORSCHOTEN B en W stellet voor de vergoeding voor de sportoeh den die in gebruik zijn bij de voet balverenigingen, met 15 procenit t« verhogen even-als de vergoedingen voor het gebruik van de ijsbaan ir, Vlietwijk. De vergoeding voor hel hockeyveld blijft ongewijzigd. Voor hel tijdvak 1 juli 196630 juni 1967 stel» len B en W de volgende bedragen vootl Sportver. Rouwkoop: 2 velden f 1800- 1 tribune f 425; Sportver. Laui renhius (SVLV): 2 velden f 1800, clubi gebouw f 530; Mixed-Hockeycluib: 1 veld f 300, clubgebouw f 200; Div, verenigingen: 1 veld (M.C.C.) f 460j IJsclub Voorschoten: - ijsbaan f 690.' (Van onze waterpolo-medewerker) LEIDEN Deze week begint de waterpolo-competitie 1966. Overal in den lande zullen elke dag in tien tallen baden wedstrijden worden ge speeld. Soms in prikkelend koud water; een andere keer in wat men noemt „thee-water". In Leiden zal de competitie ongetwijfeld vlot ver lopen. Het water in zwembad „de Vliet" is nu verwarmd, zodat bij weer of geen weer het snerpende ar bitersfluitje diverse avonden van de week zal weerklinken. De verwachtingen voor de Leidse teams zijn niet zo groot. De Leidsche Zwemclub zal met of zonder spectacu laire aanwinsten wel in de le klasse blijven. In eerste instantie kan dit nog niet gezegd worden van het vorig jaar gepromoveerde Sleutelstad. Dit team zal zich beslist anders moeten instel len dan bij de laatste wedstrijden- Er wacht een zware competitie en er zal hard geknokt moeten worden w-U het niet onderaan eindigen. Oppassen Tweede klasser „de Zij'l" moet voor al in het begin oppassen- De Kooiploeg staat bekend als een trage starter en Uitslagen jubileum- toernooi Nevobo afd. Leiden Groep D Dames: De Vinnen 1: Nw, Brunhilde 3: Argos 2; Argos 3. Uitslag: No 1 Argos 2No 2 Argos 3. Groep E Dames: DIO 1. De Valken 1; Rijnsburg 2: In de Moriaan 1. Uitslag: No 1 DIO 1—No 2 De Valken 1. Groep D Heren: DSS 3; De Valken 3: SUES 1; Rijnsburg 3. Uitslag: No 1 SUES 1No 2 De Valken 3. Groep E Heren: Tornado 2; De Valken 2; DSS 3. Uitslag: No 1 Tornado 2; No's 2 en 3 De Valken 2 en DSS 3 zijn gelijk geëindigd. Groep F Heren: Blijft Fit 1: SUES 1: De Valken 3. Uitslag: No 1 SUES 1 - No 2 Blijft Fit 1. Vurige adder in gras LEIDEN Door onbekende oorzaak is gistermiddag de spoordijk bij de Boerhaa-velaan in brand geraakt. On geveer tien m2 gras ging verloren. De brandweer heeft het vuur geblust B li rgerl i jhe stand van Leiden LEIDEN GEBOREN: Jacoba dr v M van Luijk en K Loef; Jacqueline Déiirée dr v H L van Gulden en P Markt; Jannette dr v J Houwaard en A van Dijk; Marinus zn v M de Fouw en J de Munck; Wilhelmina Theresia dr v H Hensing en A W Berentinger: Johanna Adriana dr v J Hoftijzer en C J Balkestein: Diana Gretha dr v N Pape en J S P van Went; Willem Pieter zn v H H Blote en A van Attcn. OVERLEDEN: L M Devilee «6 jaar man: J Kranenburg 60 Jaar man; J W Verheul B2 jaar man; W J C van der Steen 53 jaar man. LEIDEN Curatoren van de universi teit hebben benoemd: Dr. G. T. van Beusekom. wetenschap pelijk hoofdambtenaar in tijdelijke dienst bij de neuro-chirurgie tot wetenschap pelijk hoofdmedewerker; Dr. G. T. A. M. Bots, wetenschappelijk hoofdmedewerker in tijdelijke dienst bij de pathologie, wederom in deze functie; Drs. D. C. Brandt, tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bii da algemene zoölogie: Drs. J. I*. Brouwer, tot wetenschappe lijk medewerker in tijdelijke dienst bii de natuurkunde; Drs. P. Das. tol wetenschappelijk me dewerker iu tijdelijke dienst bij de na il. Kvenbllj. arts. wetenschappelijk hoofdmedewerker in tijdelijke dienst bij deze functie; Dr. J. F. Goedbloed. wetenschappelijk ambtenaar le klasse in tijdelijke dienst bij de anatomie, tot wetenschappelijk medewerker le klasse in vaste dienst: Drs. J. de Goede, tot wetenschappeplijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de theo retische organische chemie; Drs. R. C. Hekker. tot wetenschappelijk medewerker le klasse in tijdelijke dienst bij de faculteit der letteren;; biedt om tevens over te gaan tot ver wijdering van de rails. De N.V. Nimeta te Rotterdam is bereid de tramrails over te nemen voor f 20-000 en voor verwijdering zorg te dragen. Na het verwijderen v^>n de rails en het tref fen van voorzieningen aan de gaslei dingen zal de bestrating van gemeen tewege dienen te worden heiateld. Met deze herstelling is naar raming een bedrag van f 30 000 gemoeid. VOORSCHOTEN Maandagavond 9 mei om half negen wordt in hel kasteel Duivenvoorde een uitvoering gegeven door het ensemble Syntagma Musicum. Uibvoerenden zijm Wli Kippersluys, alt; Marius van ATtenai tenor; Barbara Miedema,Portatief] blokfluit en kromhoorn; Kees Otten, blokfluit en oude blaasinstrumenten, met muziek uit de Middeleeuwen en Renaissance LEIDEN Malta in oorlogstijd. Spanning naar alle kanten. Niet het mi-n.Tt onder de vliegeniers. De commandant van de basis is omgekomen en wie zal hem opvolgen? Bovendien gebeuren er dingen, die hoogst ver- daeht zyn. Is er spionage in het spel? In de serrekamer van een door d< militairen gevorderde villa van dok ter Silvja Warren worden al dezi dingen besproken. Silvia woont e met haar zuster Olga, die boeken schrijft en bovendien zijn er nog een paar verpleegsters. Daar verschijnt op een avond ma joor Ferguson van de spionagedienst. Hij is bovendien de nieuwe comman dant. Ferguston is een vlotte vent en een gladde jongen, wie het bovendien niet aan scherpzinnigheid ontbreekt, zodat hij in korte tijd door heeft hoe de vork aan de steel zit. Wim Bischot is de schrijver deze „Heksen van Malta" Het aardig in elkaar gezet, maar in tie tekst zit niet veel spanning. Het blijft te veel een exposé van gebeurtei Bij de opvoering gisteravond door de „Timdelerclub" heeft de regie vai Kees Schutte er ook niet veel span ning in kunnen krijgen. Het spel wa vrij vlak en de figuren kwamen niet allen evengoed uit de verf. Daar kwam nog bij. dat er door ongearti culeerd spreken veel tekst verloren ging. In de loop van de avond werd het allemaal wat beter en het beste ge deelte werd dan ook de scène tussen Bep van Wijngaard-de Vries en Joop Segaar tegen het eind van het derde bed rijf. Deze twee spelers waren LEIDEN Onder auspiciën van de Stichting Orgelcentrum wordt, zoals wij al hebben gemeld, op vrijdag 6 mei om 8 uur een concert gegeven in de Pieterskerk. Naest de organist Feike Asma zal de meaao-sopraan Caroline Kaart optreden. Met begeleiding van Asma zingt zij liederen van Bach, Handel, Durante en Mozart. Voor orgel o.a. Koraaivoorspelen, Fantasie en Fuga in c. J. S. Bach; Prélude-Fugue et Variation. Cesar Franek Feiloe Asma besluit met Baehs grote Toccata in F. Met scooter gevallen LEIDEN De 22-jarige mej. W. Boe- lee is gisteravond om ongeveer tien uur op de Ka-naaLweg gevallen toen de ach terband van haar .scooter klapte. Met een hersenschudding en schaafwonden aan het rechterbeen is zij naar het zie kenhuis gebracht. getwijfeld de besten door hun be hoorlijke dictie en uitbeelding. Ook Magaret de Bree in een overigens kleine rol toonde een goede expressi viteit, maar het spreken was te on duidelijk. Het spel van de anderen was wat stijfjes, het zou wat soepeler moeten worden. Men speelde in een sober, suggestief décor, ontworpen door Hans v. d. Wijngaard. A. C. Bouwman. Meer inzicht in de celregulatie LEIDEN Gistermiddag heeft dr. J. C. II. de Man zijn lectoraat in de submicroscopische pathologie aan vaard met het uitspreken van een openbare les over de betekenis voor de pathologie van de studie van de morfologische aspecten van de eelre- gulatie. Er is tegenwoordig, zo zei hij, erg veel belangstelling voor de problemen die >«merchangen met de levensver richtingen van de weefselcel. Het fijn structureel morfologisch onderzoek heeft ons inzicht in de samenstellende delen van cellen aamzienlijk verdiept, terwijl onderzoek op het moleculaire niveau van de 1-aots-te jaren zeer veel heeft bijgedragen tot een beter begrip van het samenspel in functioneel op zicht van celcomponenten. Hij ging ook in op de betekenis van de studie van regelmachinerieën van cellen en celsystemen in de pathologie omdat talryke ziekteprocessen samen hangen met ontregeling van de levens- errichtingen van celsystemen. Hier toe zijn de gegevens uit het bioche misch onderzoek onontbeerlijk. De laatste jaren is er aanzienlijke ■ooruitgang te zien in het verkrijgen an inzicht in de moeilijke materie, die betrekking heeft op de regelme chanismen van de oei. Het is te ver- iten, dat bij de verdere ontwikke ling het morfologisch onderzoek een belangrijke rol zal blijven spelen. Zwammerdam is een dorp met duidelijk twee gezichten. Het heeft zijn strijd om onafhanke lijkheid gevoerd met een beroep op zijn eeuwenlange historie, maar het wordt aan de kant van de verkeersweg omsloten door een wijk die doet denken aan een modern villadorp. De oude kern, waar Zwammerdam te recht trots op is, wordt op deze wijze gevoeli>ol beschut door de nieuwe generatie, die aanspraak maakt op comfortabele en effi ciënte bewoning. Zwammerdam mag dan een deel van Alphen zijn geworden, voorlopig blijft het een gemeenschap met een eigen cachet. Vim buitenaf kelder id goed te bekijken LEIDEN Gistermiddag heeft de firma D. J. van Steyn, Nieuwe Rijn 1, haar ingrijpend verbouwde zaak in luxe en huishoudelijke artikelen met een receptie heropend. De werkzaamheden van de aanne mer D. Stigter en Zoon van de Hoge- woerd, op bestek van het Leiderdorpse architectenbureau Kees Bik, hebben de zaak volkomen van aanzien veranderd. Nu kan men van buitenaf reeds in de kelder kijken, die, evenals begane grond en eerste etage, in een moderne verkoopruimte is veranderd. Ook de vooipui is vernieuwd. Het wenk is in zes weken opgeknapt. De belangstel- lirxg bij de heropening was groot. TE WEINIG VIERJARIGEN O O nig leerlingen. Atyhans te weinig om een derde leidster aan te stellen en alle lokalen te kunnen bevolken. Er wordt nu een actie gevoerd om het aantal leerlingen van vier jaar en ouder, dat nu 80 bedraagt, nog deze week op 89 te brengen. Lukt dit, dan kan a-lsnog een derde leidster worden aangesteld. Lukt dit niet, dan ikomen er twee overvolle klassen met elk 40 kleuters, terwij 1^ in het komende schooljaar dan één lokaal van de nieuwe school leeg moet blijven. De oorzaak van het onderhavige probleem ligt in de lange wachttijd, die aan de bouw van de school vooraf is gegaan. Steeds weer moest men ver huizen en door ruimtegebrek moesten zelfs vierjarigen op een wachtlijst ge plaatst worden. Nu men eindelijk voldoende ruimte krijgt in het mooi gelegen en goed ge outilleerde schoolgebouw, heeft men te weinig kleuters (Van onze stadsredacteur) LEIDEN Maandag wordt dc nieuwe chr.-nationale kleuterschool aan de Obrechtstraat (hoofd mej. M. C. de Later) in gebruik genomen. De officiële opening volgt pas in de tweede helft van deze maand. Een „wens van acht jaar" gaat hier- ee in vervulling, maar juist doordat men zo lang heeft moeten wachten, is typisch probleem ontstaan; te wei- Kind verdronken in vijv ter Clingendael Benoemingen aan universiteit Inbraak in kweekschool voor (le rechter DEN HAAG Voor de Haagse rechtbank hadden zich te verantwoor den een 24-jarige los arbeider en een 33-jarige chauffeur, die een inbraak pleegden in de Chr. Kweekschool. Zij verschaften zioh toegang tot het ge bouw via een raam in het toilet, doch vonden hun weg versperd door een afgesloten deur. Inmidels had een late wandelaar het tweetal in de school ontdekt en de politie gewaarschuwd, die de inbre kers arresteerde. De rechtbank veroordeelde de los arbeider tot vijf maanden gevangenis straf waarvan een maand voorwaar delijk en aftrek van voorarrest, en de chauffeur tot vier maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. VOORSCHOTEN In de vergade ring van 25 augustus 1961 besloot de gemeenteraad tot het „om niet" over nemen van de tramrails, tussen het Burg. Vemèdepark en Huize „Blü- Bij de overeenkomst is bepaald, dat de gemeente zong zal dragen voor het verwijderen van de rails en het her stellen van de bestrating- Aanvanke lijk waren B en W van oordeel, dat uitvoering van dit werk eerst zou be horen te geschieden als kon worden begonnen met de reconstructie van Leidseweg, Schoolstraat en Veurse- weg. In verband met aansluiting op het aardgasnef en voorzieningen aan het gasbuizenstelsel in de Schoolstraat dient de bestrating opgebroken ie worden, wat een goede gelegenheid Secretarisbenoeming nog deze maand VOORSCHOTEN In antwoord op schriftelijke vragen van het raads lid. dr. P. S. Pels, delen B. en W. mee. dat de voorbereidingen voor de benoeming van een gemeentesecre taris zo zijn gevorderd, dat mag wor den verwacht, dat de benoeming zal kunnen geschieden in een deze maand te houden raadsvergadering DEN HAAG Een voor Den Haag nieuw verkeersbord is ge plaatst bij het kruispunt Be- zuidenhoutseweg Rijnstraat Koningskade. Het bord dient om het verkeer te attenderen op de agent, die op dit kruispunt een mobiel stoplicht bedient. Omdat het kruispunt erg onoverzichte lijk is, wordt op deze wijze de weggebruikers geattendeerd, dat er een stoplicht staat opgesteld. WATERPOLOCOMPETITIE BEGINT dat kan, wanneer de competitie heel vlug afgewerkt wordit wel eens té laat zijn. Vooral nu Gé Rol gestopt i«,| mist men de afmaker. Een pluspunt' is wel weer, dat wanneer men dsp. sM, Joop Bodt moet missen men kan terugvallen op de momenteel uitste-, kend keepende Ton Plezier. De overige ploegen L.W.V., L-G.B. en D.K-D. zullen hun wedstrijden wel spelen; gewoon om het spel De dames-waterpoio wil op het; ogenblik niet zo erg. Alleen de dames van de Sleutelstad zullen dit jaar wel eens een poging doen een treedje ho ger te komen. Indeling De indeling van de eerste zevental-I len. spelend in de bondscompetitie van] de K.N.Z B., van de Leidse waterpolo-' verenigingen: eerste klas At Esoa, H.P.Q., Merwe de, Nereus, P.S.V„ Het IJ en Zian- eerste klas B: D.J.K„ Het Gooi,1 G-Z.C., Neptunus Zaandam, Polo Bears. S.V.H., Zwemlust en Sleutelstad, tweede klas A: Brandenburg, D A.W, U.Z.S.C., De Zyh D.W.R. en Sedna. Worteltjes onmisbaar voor gezichtsvermogen WARMOND Tm Ihet vereniging^» gebouw 't Trefpunt heeft voor de Hen» vormde vrouwerwerendglng Stille Kracht, de dameskraois Irene en het rk vrouwengilde het Produfctschaj» voor Groente en Fruit een voorlid*» tingsavond gegeven. Een voedingsdes» kundige vertoonde ook dia's. In d« pauze kregen de dames een Dakje groentesalades gepresenteerd. Er werd op gewezen, hoe onmisbaar I worteltjes zijn voor het geziohtsven» I mogen. Zakjes fruit werden verloot. Na de pauze was er een film. De pre, sidente, mevrouw Breedijk, danlkte da dames die deze leerzame avond had den verzorgd. Gouuie-Rijnstreeh GOUDA Niet het in de eerste helft van de competitie als kampioen ge doodverfde waterpoloteam van het Goudse GZC 2, maar het Alphense AZC heeft gisteravond in het Goudse Spaardersbad de titel van de kring Gouwe-Rijnstreek van de Koninklijke Nederlandse Zwembond (KNZB) in de wacht gesleept. De Alphenaren versloc- gen de GZC-reserves met niet minder dan 101 en dat was ruim voldoende. De AZC-ploeg, die de afgelopen dagen al in het buitenwater had getraind, stak met kop en schouders boven de 'GZC- reserves uit. Het homogene Alphense team liep reeds in de eerste periode door Hans 't Hart en Geeza Kaltenecker tot i 20 uit en toen Gerard de Leeuw (3x) en opnieuw Kaltenecker in de tweede speeltijd de stand tot 60 opvoerden was de strijd gestreden. Wim Verhagen, Jim Koster en nog maals Gerard de Leeuw zorgden daarna voor 0. Pas toen kon GZC tegen- scoren. Het laatste woord was echter aan AZC. dat door Peter Boot de eindscore op 101 bracht. De stand in de eerste klasse van de j waterpolocompetitie van de kring Gouwe- Rijnstreek luidt: 1. AZC 8-11. 2. De Gou we 7-8, 3. GZC 2 8-f>, 4. De Zül 7-7. 5, Woerden 8-4,

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 4