Nieuwe leidse Courant MINISTER DREIGT MET LOONSTOP Commentaren HOFNAR In Duitsland nog 15 nazi-rechters DERBY UP©! NEDERLAND HERDENKT ZIJN DODEN Duizenden wachten Senaat bezorgd Kritiek loonbeleid Start reclame radio en televisie onbekend Derde Wereldoorlog bedreigt mensheid CHRISTELIJK-NATIONAAL DAG6LAD „Stantvastich is ghcbleven mijn hart in teghenspoat I" Woensdag 4 mei 1966, 47ste jaargang Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 0,88, p.m. 3,75, p.kw. f 11,30 Klachtendienst bezorging 18.0019.00 UANDAAG herdenkt Nederland zijn doden uit wereldoorlog nummer twee. In steden, dorpen en gehuchten zijn kransen gelegd bij monumenten, scheppingen van kunstenaars van naam, en bij eenvoudige houten kruisen, alle opgericht ter herinnering aan hen, die in de harde strijd om de vrijheid het leven hebben gelaten. Zij leven nog voort in het hart van deze generatie de solda ten en de burgers van het eerste uur, die in de meidagen van 1940 als leeuwen hebben gevochten om dit land vrij te houden van schennende nazi-handen, de soldaten en de burgers, die, na de capitulatie, vanuit de vreemde, in Oost en West en Zuid en Noord, de vijand slagen hebben toegebracht, de soldaten van de drie krijgsmachtonderdelen en de mannen en vrouwen van het verzet, en onze Joodse landgenoten, die niet hebben geschroomd hun aandeel in het verzet te leveren en dit met een gruwelijke dood hebben moeten bekopen. De monumenten en de eenvoudige kruisen, ze staan in het gehele land verspreid als een bede om niet te vergeten. Niet te vergeten hoe duizenden van onze mannen als slaven zijn wegge voerd, niet te vergeten de standvastigheid en de trouw aan het vaderland in de dagen waarin Nederland door de diepste diepte ging, niet te vergeten het leed dat is geleden in de concentra tiekampen, niet te vergeten de fusillades, nog zo moedig tege moet getreden. Meer dan op de andere dagen van het jaar gaan onze gedach ten uit naar hen, die vrijwillig de ongelijke strijd hebben aan gedurfd, wetend dat zij het recht aan hun zijde hadden en daar om het gevaar niet schuwend. Schouder aan schouder hebben de rijken en de armen, de mannen en de vrouwen, de arbeiders en de mensen van de kantoren zich ingezet om de vrijheid te heroveren. Zij zijn gevallen opdat wij zouden leven. Hun te gedenken zij ons, die het licht van een nieuwe dag hebben mogen zien glo ren, een ere-plicht. Bisschop Robinson laat definitie schieten Het sprookje van koningin Fabiola pagina 11 OP DE PAGINA ETHER- GOLVEN DE DERDE EN LAATSTE BIJDRAGE VAN DR. P. GROS OVER HET INTERNATIONALE TELEVI SIE-FESTIVAL IN MON- TREUX, WAAR NOGAL WAT DEINING IS ONT STAAN OVER DE PRIJS TOEKENNING. Ruim 4000 miljonairs in Nederland pagina 11 „We gnnn eerst met z'n allen naar Tommy's moeder. Daar krijgen we limonade. Dan gaan we naar Marie- tjes moeder. Die geeft ons een snoepje als we maar gauw verdwij nen en dan eaan we Duizenden werknemers wach ten nog op de beslissing over hun c.a.o. De situatie is onbehage lijk. Een weerslag van de heersen de onrust was gisteren duidelijk merkbaar in de Eerste Kamer, waar de senatoren minister Veldkamp vertelden, wat er gaande was aan het loonfront. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Veldkamp heeft gisteren in de Eerste Kamer gedreigd met een loonstop. Die conclusie kon men althans trekken uit zyn opmerking: „Als de situatie aan het loonfront blyft zoals ze is, de loonafspraken blijven uitgaan boven het door j de regering aangegeven gemiddelde van 6 a 7 pet. en het drie- j parttfenoverleg mislukt, zal het Kabinet zich moeten beraden over j een verdergaande loonpolitieke maatregel." In ieder geval is de bewindsman, naar hg duidelijk liet weten, niet van plan cao's aan de lopende band onverbindend te verklaren. Op het ogenblik is een zeer belang rijk aantal cao's, betrekking hebbend op ongeveer een miljoen werknemers, met een gemiddelde loonstijging 7,4 pet. van kracht. Daarnaast zijn er echter voor een kwart miljoen werknemers loonvoor- stellen in behandeling, waartegen het college van rijksbemiddelaars ernstige bezwaar heeft gemaakt omdat de voorgestelde .gemiddelde loonstijging 11.6 pet. bedraagt. Verder zijn nog voor ongeveer 120.000 werknemers cao's met gemiddelde loonstijging van 8 pet. in onderzoek. De gevraagde gemiddelde loonkostenstijging voor beide groepen, rond 370.000 werk nemers omvattend, bedraagt derhalve 10.7 pet. Een zeer groot aantal cao's zit dus in de gevarenzone, omdat ze belang rijk uitgaan boven de 6 a 7 pet. Toen de regering vorig jaar dat maximum voor 1966 aangaf, dacht ze aan uit zonderingssituaties. „Maar de uitzon- BRUMMEN Bij graafwerkzaamhe den aan de nieuwe rondweg is een ongeveer twee meter lange sloottand opgegraven van een mammoetstier, die moet dateren uit de eindperiode van de laatste ijstijd, 30.000 tot 40.000 jaar gele den. De stoottand is de grootste in zijn soort, die ooit in ons land is opgegraven. J?EN speelse happening van licht, water en jeugd op het Hoekse strand tijdens de eerste stralende zomerse dagen van de maand mei. Veranderlijk DE BILT Koele oceaanlucht is nu tot in heel Nederland doorgedron gen. Voornamelijk in het zuidoosten van het land gaf deze omslag gister avond aanleiding tot onweer. Op het vliegveld Zuid-Limburg viel daarbij 10 mm, in Deelen 6, in Eindhoven 5 en in Volkel 4 mm regen. Op de Oceaan trekken enkele de pressies van west naar oost. De eerste hiervan kwam vanmorgen bij de westkust van Ierland aan. Ze buigt in de richting van Schotland af. De tweede depressie volgt op betrekkelijk korte afstand. Het ziet er naar uit, dat de fronten van deze storingen in de komende dagen Nederland zullen passeren. Het weer krijgt hierdoor een veranderlijk karakter. De wind blijft morgen overwegend zuidwestelijk. In het temperatuurver- loop komt dan ook weinig verande ring. i onder 05.04. deringen blijken in de praktijk bijna overal regel te zijn geworden. Dat is de kern van de huidige moeilijkheden" verzuchtte minister Veldkamp. Hij deelde mee, dat drie cao's ter onver- bindendverklaring zijn voorgedragen. Waarschijnlijk zal daarover volgende week een definitieve beslissing wor den genomen. Voor het maken van uitzonderingen, bijvoorbeeld voor de textielindustrie en de spoorwegen voelt de bewinds man niets. Dr. Veldkamp zei dit alles bij de behandeling van zijn begroting (so ciale zaken en volksgezondheid) in de senaat. Hij kreeg daar nogal wat kritiek op de loonpolitieke gang van zaken te horen, vooral van de KVP en PvdA. Prof. Steenkampt (kath.v.) ri, dat zijn fractie ernstig bezorgd is. ,,De weg, die we gekozen heb ben lijkt een doodlopende straat. Voor vervolg zie pag. 11 SOFIA - Bij een damdoorbraak in Zgorigrad zijn 96 personen om het le ven gekomen. In het dorp werden 153 gebouwen verwoest en enige bruggen weggeslagen. Gedenken Vanavond gedenken wij de offer» die voor onze vrijheid werden ge bracht. Het een laat zich niet den ken zonder het ander. Door gebrach te offers kunnen morgen de vlaggen breeduit wapperen en is er blijheid. Gedenken is echter meer. Werd en wordt nu het nationaal-socialisme wel in al zijn duivelse diepte door grond? Enkelingen vermochten het; namen als Churchill en Gerbrandy blijven verbonden aan die niet af latende strijd tegen de boze geest, die over ons kwam. Hun strijd gaat voort. Wij moeten er voor blijven waken dat wij niet ten offer vallen aan dezelfde de monen van toen. Een nieuwe gene ratie' groeit op, een generatie die naar haar uitspraken met de daad herhaling van die verschrikking wil voorkomen. Daartoe dienen wij en zij de bewe gende oorzaken op de achtergrond te doorschouwen. De mens is van nature zwak. Wij moeten ons niet verliezen in anti-Duitse gevoelens. Het zijn de krachten van de duivel waartegen wij ons moeten harden en die kunnen zich ook onder ons openbaren. Wie zonder zonde is, werpe de eerste steen. Vandaag is er leed in talrijke ge zinnen. Het is goed dat wij ons telkenjare weer bezinnen; vaak is het maar voor enkele ogenblikken. Het is goed als wij ons bezinnen en daaruit kracht putten om de bevrij ding te zien als een genade, waar voor wij God mogen danken. Ruzies Een jonge „vlieger" demon- I Volkswagen-motor. Over de streerde dezer dagen in Genève I constructie wilde de construc- zijn „Doe-het-zelf'-helvkopter, I teur, Stiihlin, niets zeggen. Het die hij had uitgerust met een I enige commentaar was: „Hij vliegt en vliegt Ir. Wiesenthal in Den Haag: UITSLUITEND TABAK DEN HAAG Minister Vrolijk van cultuur en recreatie heeft de Eerste Kamer meegedeeld, niet te kunnen zeggen, met ingang van welke datum reclameboodschappen in radio- en televisieuitzendingen zullen worden op genomen. Dat is afhankelijk, aldus de bewindsman, van de vraag, wanneer de tarieven, alsmede de technische en andere regelingen inzake de reclame uitzendingen zullen zijn vastgesteld. Een zo spoedig mogelijk invoeren van de reclame in radio en televisie is uiteraard zeer gewenst, aldus de minister. Zoals bekend, heeft de stichting tot uitzending van reclame de minister geadviseerd om op 1 oktober van dit jaar te beginnen met dergelijke reclame-uitzendingen. DEN HAAG Ir. Wiesenthal, die sinds jaren alles in het werk stelt om nazi-misdadigers op te sporen,heeft gisteren in Den Haag op een persconferentie be kendgemaakt, dat er in West- Duitsland zeker nog vijftien rech ters rondlopen die ook tijdens de bezetting in Nederland recht heb ben gesproken. Sommigen zouden nog meer op hun geweten hebben dan dr. Amedick, van wie vast staat dat hij in 1944 zes doodvon nissen heeft uitgesproken. Dr. Amedick is thans president van de rechtbank in Padenborn. De persconferentie was belegd door het Wiesenthal-jongerencomité, dat geld bijeen wil brengen voor het Wiesenthalfonds. dat onlangs is op gericht. De heer Wiesenthal sprak er zijn vreugde over uit dat er in Nederland jongeren zijn die belang stelling tonen voor de problemen van het opsporen van vrij rond lopende oorlogsmisdadigers om hen voor de rechter te brengen. Wie zal de vlam van de vrijheid nog hoog houden als de jeugd het niet doet? Waakzaamheid is de prijs va vrijheid. W\j mogen er niet nog eens inlopen, zei hij. De heer Wiesenthal zei voorts dat zijn j documentatiecentrum over een brief be- schikt van een anti-Joodse organisatie.! die zich het „Judenforschungsinstitut" j noemt en die haar zetel in München heeft. In de brief wordt onder meer gezegd dat zich overal ter wereld ook thans nog „de misdaden van het Joodse front" voordoen. Slachtoffers zijn leden van de „nieuwe Europese orde" en tevens jongemannen „die zich verzetten tegen de misdadige leugen van het internationale Jodendom". De brief eindigt met de zin: „Wij hebben ons veel te herinneren, maar wij zullen niets vergeten". Het ademt dezelfde geest als Der Stiirmer in Hitler-Duitsland aldus Wiesenthal. In West-Duitsland. zo zei Wiesenthal tenslotte, heeft de nationaal-socialistische partij bij de jongste verkiezingen belang rijke winst geboekt, wat een radicalisering naar rechts betekent. In andere landen werken groepen neo-fascisten die kaders vormen. Ook in Nederland, met name in Hilversum, werkt een dergelijk klein groepje. Bijzonderheden daarover wilde de heer Wiesenthal echter niet meedelen omdat die gegevens bestemd zijn voor de Nederlandse autoriteiten. Reeds meer malen had hij hun inlichtingen verstrekt, TJET ambt van hoogleraar staat in onze samenleving op een een zame hoogte. Ook bij de nieuws waarde van wetenschappelijke vin dingen of bij beroep op hun des kundigheid om een bepaalde ont wikkeling in onze samenleving onder de loep te nemen, zoeken hoogleraren de publiciteit niet. Te meer treffen kort na elkaar ge vallen van onenigheid en naijver binnen de universitaire wereld. De ruzies hebben zelfs tot ontslagname geleid. Er zijn vragen over gesteld in de volksvertegenwoordiging. Wetenschappelijke naijver kan, mits in goede banen geleid, tot nut van de wetenschap zelf worden aange wend. Vanzelfsprekend blijft dit binnenskamers. Wanneer er rucht baar heid aan gegeven wordt, zijn dit met eerbiediging van eikaars standpunten. De indruk bestaat echter dat per soonlijke grootheden drijfveer zijn tot de jongste ruzies, particuliere zaken die de wereld van het hoger onderwijs schade berokkenen. Gesteld kan worden: het zijn ook maar mensen met alle beperkingen van dien. Toch dienen zulke hoog geschatte personen ordinaire wrij vingen op te lossen op een wijze, verantwoordelijkheden, ambt en nniversitaire wereld waardig. An ders wordt het een doodgewone rel. Nieuw wapen tegen pantservoertuigen BALTIMORE Het Amerikaanse leger beschikt nu over een nieuw soort mijn tegen pantservoertuigen die het voertuig van opzij treft in plaats van het van beneden af op te blazen. Het wapen wordt in werking gesteld door de druk welke het voertuig op een over de weg gelegde kabel uitoe fent. Er wordt dan uit een plastic lan- ceerbuis die terzijde van de weg is opgesteld een 3,5 duims raket afge vuurd in de richting van het voer tuig. Auto in sloot: dode en twee zwaar gewonden WAGENBERG De 85-jarige heer A. C. J. Moll uit Oosternout is gisteren om het leven gekomen, men de bestuurder van de auto waarin hij zat de macht over het stuur verloor De personenwa gen kwam in een sloot terecht. De bestuurder, alsmeJe een andere inzit tende, beiden eveneens uit Oosterhout, lie pen e Tstige verwondingen op. de nieuwste, de fijnste puur of met 'n tic 'n Hero produkt Oe Thant waarschuwt: STRAATS BURG De secretaris-ge neraal van de Verenigde Na ties, Oe Thant, heeft de wereld gisteren in een grote politieke rede voor de Raad van Euro pa gewaar- schuwd, dat de spanningen van dit moment de mensheid naar een derde wereldoorlog dreigen te drijven. Hij stelde voor dat de VN een grondige studie ondernemen van de mogelijke gevolgen van een atoom oorlog voor de bevolking van de we reld. waarna een rapport daarover zo ruim mogelijk verspreid zou moe ten worden bij wijze van waarschu wing. Oe Thant noemde als oorzaken van de^ huidige spanningen de politieke- idéologische strijd tussen oost en west, de toenemende kloof tussen de rijke en arme landen en de rassendiscrimi natie, met name in Zuid-Afrika. Hij noemde het ondenkbaar dat wij een derde wereldoorlog zouden nodig heb ben „om te leren hoe wij op deze rijke aarde moeten samenleven", maar hij constateerde gebeurtenissen (als in Zuid-Vietnam) die wel in die richting wijzen „Als we niet hulpeloos naar een uit eindelijke catastrofe willen afdrijven zal een bewuste krachtsinspanning ge daan moeten worden, niet alleen door enkele grote mannen met visie, doch ook door de volken zelf onder leiding van regeringen en staatslieden, die het oog meer op de toekomst hebben ge richt dan op het verleden", aldus de secretaris-generaal. Een lesstraalvliegtuig van het type Fougamagister van de Westduitse lucht macht is gisteren bij Hofstetten in Beieren neergestort. De twee inzittenden, een eerste luitenant en een onderofö» cier, kwamen hierbij om het tey.en.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1