Nieuwe Lekke Govuant VRIJE DAGEN IN STRALENDE ZON Nederland trok er op uit en de chaos kwam „Ondergedoken" Chinezen moeten het land uit Vergeefse duik naar üjk van Ben Barka Het Kwartet Lijk van prins Frederik uit Rijn opgehaald CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD „StantvaiHch ii ghablavan mijn hert In teghenipoet I" Maandag 2 mei 1966, 47ate Jaargang 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 (Van een onzer redakteuren) LEIDEN Na het kóude en natte voorjaar met zelfs sneeuw, plotseling een stralend week einde met zomerse temperaturen. Daarom trok Nederland er op uit. Naar strand en bossen, naar duinen en heide en overal heen, waar men maar kon genieten in de openlucht. Of men deed zaterdag met meer animo mee aan de feestelijkheden ter gelegenheid van Koninginnedag. Ook ging men de jarige Vorstin persoonlijk huldigen tijdens het defile voor het paleis. Nog nooit was de belangstelling voor dit nationale evenement zo groot geweest (naar schatting 15.000 tot 20.000 belangstellenden) en waren de bijvalsbetuigingen zo hartelijk. Toch was het plezier tijdens dit zomerse weekeinde niet onver deeld. Want Nederland, dat een daagje uit ging, heeft het geweten op de overvolle wegen, waar het dikwijls stilstaan was in de op de auto's blakerende zon. Gisteren omstreeks twaalf uur meldde de politie van Utrecht op het beruchte verkeersplein Oudenrijn een „ontstellende" drukte. En het verkeer uit Rotterdam/Den Haag, Amterdam, Arnhem en Den Bosch nam maar toe. De noodkreet van de politie was tekenend voor de situatie. ■fe Tiende zen dingsdag trekt 8000 bezoekers pagina Kernmerk ZWAKJES De nationale program ma's blijven maar zwak jes, constateert onze radio- en tv-redactie vandaag in een nabeschouwing op het geen de ether bood op Koninginnedag. Die pro gramma's worden meer geforceerd dan gemaakt Op onze pagina Radio en TV leest u er meer over. V-S-geen wijzigingen in NAVO-verdedi ging—pagina 7 In de treinen deed men eveneens de minder plezierige ervaringen van het daagje uit op. Zo brachten de NS tot gistermiddag twee uur 23.000 badgas ten naar Zandvoort. Dat was 7.000 meer dan op de topdag 26 juli 1964. In Hoek van Holland waren gistermorgen al 4.000 met badpakken, emmertjes en schepjes uitgeruste toeristen gearri veerd. Was het strand in trek de prachtige bloeiende boomgaarden zijn evenmin vergeten. De bloesemtochten van de ANWB in het Utrechtse zijn druk be reden en Zeeland zag lange files over de smalle weggetjes door het fruit- land. Doden Ook dit bijzonder zonnige week einde was die ijzeren keten van Werk grappenmaker zon, drukte op de weg endo delijke ongelukken in haar vrese lijke triestheid onafwendbaar. Zo gezien waren de afgelopen dagen zeer somber. Tenminste 20 mensen verloren het leven door ongeluk ken en verdrinkingen. Vooral gis teren was het een zwarte dag. Veertien mensen vonden deze dag de dood, twee overleden aan opge lopen verwondingen en een jonge tje verdronk in een vijver in La ren. Een zeer ernstig ongeluk deed zich gisteravond voor op de rijks weg 4a, AmsterdamDen Haag bij Akemade. Een auto reed door de middenberm en botste op een tegenligger. Drie werden op slag gedood, zes werden ernstig ge wond. Onder de 20 doden in het verkeer, telde men zes jonge kinderen deze krant behoort tot Nederland in de zon betekende een overvol strand, waar uit de lucht beke ken geen plaatsje meer vrij was. Elk dierbaar plekje grond was bezet Nederland in de zon vierde zaterdag zijn Koninginnedag. Met kraampjes en kinderen met toe ters, die zo type rend zijn voor dit nationale feest. Nederland in de zon bracht ook weer grote drukte op de wegen met zich mee en een groot aantal verkeerson gelukken met scha de, gewonden en doden. In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers Nog zonnig DE BILT Het hogedrukgebied dat in West- en Midden-Europa fraai weer bracht met van dag tot dag hogere temperaturen is geleidelijk in betekenis afgenomen. Het zwaarte punt ervan verplaatste zich daarbij naar Tsjechoslowakije. Van de oceaan stroomde ondertussen wat minder warme lucht naar de Gclf van Biscaje en de Britse eilanden, maar de aan- voersnelheid ervan is bijzonder ge ring. Toch zal, als gevolg van de sterke verwarming in het binnenland, wel tjjdelijk wat minder warmere lucht van zee het land gaan binnen stromen. ZONNIG WEER DE BILT Droog en zonnig weer, behoudens een kleine kans op een lo cale onweersbui. Overwegend zwakke wind. Warm weer, maar aan de kust in de middag enige afkoeling by wind van zee. 2 mei zon op 05.09 zon onder 20.06;maan •p 17.01 maan onder 04.34. Zon over Nederland, dat bete kent drukte aan Hollands kus ten. Het afgelopen weekeinde trokken weer eindeloze karava nen dagjesmensen naar het strand. De foto werd genomen in Scheveningen, waar Den Haag-en-omgeving zich een Wisseldisconto verhoogd tot vijf procent AMSTERDAM De Nederlandscbc Bank heeft met ingang van vandaag al haar tarieven met een half procent ver hoogd, waardoor het officiële wissel disconto van 4.5 op 5 procent wordt ge bracht. In een communiqué heeft de N.B. mee gedeeld deze stap te hebben onderno men met het oog op de „onbevredigende ontwikkeling van de betalingsbalans, een opnieuw toenemende kredietexpansie bij het bankwezen, de stijging van de rente op de binnenlandse en buitenlandse geld markten en de toeneming van het beroep op de Nederlandsche Bank". De tarieven zien er met ingang van vandaag dus als volgt uit: wisseldisconto 5 procent, pro- messendisconto 5.5 procent, rente v voorschotten in rekening-courant en leningen 6.5 procent voor particulieren 5.5 procent voor anderen. Sinds augustus 1957 is het officieel wisseldisconto van de N.B. niet zo hoog geweest. De laatste wijziging in de tarie ven werd aangebracht in juni 1964 fvan 4 tot 4.5 procent). DEN HAAG In ons land ver- justitie werd meegedeeld, dat lp het blijven momenteel ongeveer 300 ,n,M'aa1 w Chinezen, die daarvoor geen ver gunning hebben. Om aan dit ille gale verblijf een einde te maken heeft de regering besloten de Chi nezen, die werkzaam zijn in Chi nese restaurants maar geen ver blijfsvergunning hebben en deze ook niet kunnen verkrijgen, uit te wijzen. Het aantal Chinese restaurants neemt nog voortdurend toe en daarmee ook de illegale tewerkstelling van Chinezen ons land. Om daartegen effectief te kun nen optreden heeft de regering besloten dat werkgevers, die illegaal verblijven- den zonder de nodige vergunningen in diepst nemen, strafrechtelijk zullen wor den vervolgd. Van de zijde van het ministerie van illegaal verblijven van Chinezen langer kan worden berust, ook om sociale edenen. De „ondergedoken" werknemers verkeren immers in een weinig benij denswaardige positie: de afhankelijkheid van hun werkgevers en het ontbreken van sociale voorzieningen maken dat duidelijk. BINGEN Het lijk van de sinds 19 april vermiste prins Frederik van Pruis- sen is gistermiddag uit de Ryn nabjj Bln- gen opgehaald. Officier van justitie Klein uit Mainz deelde mee, dat iemand van slot Reinhardtshausen bij Erbach/Rhein- gau, een bezitting van de familie Hohen- zollern, het stoffelijk overschot heeft ge ïdentificeerd als dat van prins Frederik. Klein zei, dat de omstandigheden erop lijken te wijzen dat de prins zelfmoord heeft gepleegd, zekerheid hieromtrent heeft hij echter nog niet Er zijn volgens hem geen verwondingen op het lijk waar genomen. Prins Frederik, een zoon van de laatste Duitse kroonprins, was gehuwd met de dochter van de Engelse brouwer Guiness. Hij kwam enige tijd geleden naar de Bondsrepubliek om het voormalige land goed bij Rheinhardtshausen te inspecte ren. Hij woonde al van voor de Tweede Wereldoorlog af in Engeland. Lady Bri- gid, zijn vrouw, heeft hem kort voor zijn verdwijning nog opgezocht in een hotel. Zjj zou nog steeds in West-Duitsland zijn. Lady Brigid is r :ar dit land vertrokken voor een echtscheidingszaak, die morgen voor een rechtbank in Frankfort zou voorkomen. achuwd". Zwerver lag op straat Is overleden man vermoord (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In de nacht van vrijdag op zaterdag zag een voorbij ganger op het trottoir van de Dier gaardesingel ter hoogte van nummer 74 een man liggen. Bij onderzoek bleek hij diverse verwondingen te hebben, waaronder een beschadigde schedel. Zijn naam is Barend Nijboer, 32 jaar. papierophaler van beroep. De man Is korte tijd na de ontdekking overleden. Misdrijf is niet uitgesloten. Nijboer, die geen vaste woon- of ver blijfplaats had, lag onder enkele bal kons, die bereikbaar zijn via trappen. De man, die onregelmatig werkt, had weinig geld op zak. Dr. J. Zeldenrust, hoofd van het gerechtelijk laborato rium, heeft sectie verricht. Hij kwam tot de conclusie, dat Nyboer een lichte maaltijd had gebruikt. Het onderzoek is nog in volle gang. In het belang daarvan kon de politie geen andere inlichtingen verstrekken. Verder tast men nog geheel in het duister. Wel is bekend dat een der be woners in de nacht een doffe klap heeft gehoord. Hij doorzocht zijn huis. niaar vond niets. De recherche heeft uitgebreide nasporingen verricht in de gehele straat. Verteerd door Jaloezie heeft een In diase boer bij een politiebureau de hoof den gedeponeerd van zijn vrouw en haar minnaar. De man (vader van 8 kinderen) ZeL Politl®: ..Ik had ze gewaar- Met een défilé dat ruim ander half uur duurde, heeft het Ne derlandse volk zaterdag Hare Majesteit de Koningin zijn hulde gebracht. Nog nooit waren zo- velen naar paleis Soestdijk ge komen om de verjaardag van onze vorstin te vieren. Duizen den landgenoten trokken aan haar en haar huis voorbij. Tien tallen geschenken werden de jarige Koningin aangeboden. Daarbij waren ontzaglijk veel bloemen. Binnen het half uur waren de trappen die naar het bordes leidden bedekt met een kleurig b loementapijt. Prinses Irene en haar echtgenoot woon den het feest niet bij, maar de overige leden van het Koninklijk Huis stonden naast de Koningin, toen zij de hulde uan haar volk in ontvangst nam. Op de foto ziet men van links naar rechts mr. Pieter van Vollenhoven, eveneens zaterdag jarig, prinses Margriet, prinses Christina prins Bernhard, koningin Julia na, prinses Beatrix en prins Claus. Voor een uitvoerig ver slag van het défilé zie elders in dit blad. Ubbink ontslaat bijna 100 man (Van onze soc.-econ. redactie) DOESBURG De directie van Ubbink Gieterij n.v. heeft zich genoodzaakt ge zien 95 werknemers, waaronder 45 bui tenlanders. te ontslaan, omdat een be langrijke afnemer voor zijn produkt een ander materiaal heeft gekozen. Daardoor is het orderpakket van de n.v. aanzienlyk verkleind met als gevolg dat de twee ploegendienst m de afdeling vormery tot een normale dagdienst moest worden teruggebracht Er zullen in het gieterybedryf nog on geveer 430 man personeel overblijven. Ten behoeve van de ontslagen werkne mers zijn met de betrokken vakbonden regelingen overeengekomen. Hollandse coaster zonk in Seine LE HAVRE In de nacht van vïIJi!aS °P zater(iag is de kustvaarder „Jefle uit Amsterdam in de Seine ge zonken na een aanvaring met het Noorse schip „Heina De botsing vond plaats in dichte mist halverwege Le Havre en Rouaan. De gehele bemanning van de .Jefle (tien koppen) is door het Noorse schip aan boord genomen en meege nomen op weg naar Antwerpen. De kustvaarder (468 ton) was met een lading staal, papier en stukgoederen op weg yan Stockholm naar Parijs. -fe Sportuitslagen op pagina's 12,13 en 15 CORBEILLES De nasporingen naar het stoffelijk overschot van de Marok kaanse linkse oppositieleider Ben Barka In twee vijvers in de buurt van Parijs hebben niets opgeleverd. De 120 politie mannen en de twaalf kikvorsmannen die vrijdag met het onderzoek waren begon nen, gingen zaterdagmiddag onverrichler- zake naar huis. Alleen een oude pan en een vergane boot werden boven water gebracht. De twee vijvers van respectievelijk tien en een hectare groot liggen op een particulier terrein in La Ferte Al- lais, op enkele kilometers van het land huis van de gangster Boucheseiche, waar Ben Barka na zijn ontvoering in Pariis op 29 oktober, naar toe werd gebracht. De politie begon haar onderzoek op grond van een ontvangen inlichting. Men vermoedt nu dat deze tip afkomstig is van een „grappenmaker". De familie Si- niakoff, die eigenaresse is van het land goed, heeft al een klacht ingediend tegen de onbekende grappenmaker.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1