PREMIESP AARPLAN GAAT 1 MEI IN g als e fp staat Raiffis alleen Nederland moet sparen dan het nog nu meer doet Rick de Kikker nieuwe image van ons kikkerland J oor 3,5 miljoen Nederlanders Twintig procent na 4 jaar Uitspraken van Pengel voor eigen rekening Vakdiploma is overbodig na middelbare opleiding Ha, dat moet u vaker doen: Slagroom erop Hoofdkwartier Navo nu in Benelux 7 DONDERDAG 28 APRIL 1966 DEN HAAG Vanaf 1 mei zijn 3.500.000 Nederlanders in de gele genheid deel te nemen aan het premiespaarplan", waarbij na een termijn van vier jaar een premie wordt gegeven van twintig procent. Personen van 21 tot en met 59 jaar, met een inkomen dat niet groter dan f 15.000, kunnen van deze spaar regeling gebruik maken. Overigens kunnen jongelui niet tegelijk deel- ïemen aan de Zilvervloot en aan deze vorm van sparen. Over dit premiespaarplan kunnen voorts nog de volgende bijzonderheden (vonden gegeven: Elke deelnemer zal maximaal f 250 per jaar kunnen sparen. De spaarpremie zal vrij zijn van •ii sociale lasten. De premie zal worden uitbetaald bo ven de rente of het dividend die de be sparingen eventueel zelf opleveren. 0 De premie wordt eerst vier jaar na ie. jaar waarin men is gaan sparen, toe- ;c-kcnd. Dus de bedragen, die gespaard ujn tot 31 december van dit jaar. geven 1971 recht op premie. 0 Bij overlijden of beëindiging van het contract is direct premie te verkrijgen. 0 Er zijn vijf spaarvormen: betaling te gen de uitreiking van spaarbrieven, be talingen voor de aankoop van effecten, betalingen van levensverzekeringspre mies of spaarkaslnschrijvingen, aflossin gen op hypothecaire leningen, ook in coöperatief verband en aflossingen op as te garantiekredieten (voor midden stand. en land- en tuinbouw). Spaarbe wijzen Een nieuwtje voor Nederland zijn de spaarbewijzen, die worden afgege ven bij het sparen in contanten. Tegen storting van f 25 bij een spaarbank, Boerenleenbank, Raiffeisenbank, post kantoor, bank of bouwfonds, ontvangt Amersfoortse Crt en Utrechts Nieuwsblad UTRECHT De Amersfoortse Cou- ant en het Veluws Dagblad zullen gaan iamenwerken met het Utrechts Nieuws- >lad. De Amersfoortse Courant en het Ve- ,uws Dagblad zullen hun eigen redactie •n daardoor hun eigen karakter behou- ien, maar kunnen daarbij profiteren van de grotere redactiestaf van het Utrechts Nieuwsblad. C. W. Bloemers is bevorderd tot dirige rend officier der rijkspolitie 3e klasse. Zonnig DE BILT Het koufront, dat gis teravond Nederland is voorbij getrok- heeft plaatselijk regen- en Onweersbuien gebracht. Daarna kwam et weer onder invloed van een hoge- ukgebied, waarvan het centrum via e Golf van Biscaje in noordoostelijke chting bewoog. Dit hogedrukgebied eemt nog voortdurend in betekenis oe, en zal daarom het weer vrijdag n waarschijnlijk ook zaterdag blijven heersen. De regenkansen zijn klein, erwijl de temperatuur gaat stijgen. Zon en maan Vrijdag 29 april: zon op 5.15, onder 20.01. maan op 12.40, onder 3.41. Woensdag 4 mei: volle maan. hoogwater scheveningen 29 april 9.55 v.m.; 22.28 nm. men een spaarbewijs. Bij inlevering ontvangt men dan de f 25 terug, plus de rente, vermeerderd met de premie. Een spaarbewijs dat dit jaar wordt afgegeven, geeft in 1971 recht od on geveer f 35. Ook nieuw zijn de' effectenbewijzen die te krijgen zijn tegen betaling van f 25. Deze bewijzen worden afgegeven door instellingen die bemiddelen bij de aan koop en de verkoop van effecten. Met deze bewijzen kan de deelnemer effec ten kopen. Is het aankoopbedrag bijv. f 130 dan kan de deelnemer hoogstens vijf effectenbewijzen afgeven. De rest wordt op de gebruikelijke manier be taald. Bij tussentijdse inlevering ver valt het recht op premie. Bij de overige spaarvormen gaat het om besparingen die volgens een contract worden verricht In verband hiermee zijn enkele bepalingen speciaal voor deze Veilig/ieiclsactie bij spoorwegen UTRECHT Bij de Nederlandse Spoorwegen wordt het aantal perso- neelsongelukken minder. In 1959 ge beurden er per honderd personeels leden nog 7,3 ongelukken „met ver- dat wil zeggen ongevallen die tot gevolg hadden dat de betrokkene niet aan het werk kon blijven, in 1965 daalde het percentage tot 5,6. De absolute cijfers waren: 2256 on gelukken in 1959 en 1605 in 1965. De werkgroep ongevallerebestrijding van de UIC, de internationale spoor wegorganisatie, heeft de twee weken tussen 2 en 15 mei aanstaande uitge roepen tot v eil igherdswek en'voor het spoorwegpersoneel. Aan de actie doen 11 landen mee: Groot-Briittanndë, Zwit serland, Luxemburg, Duitsland, Italië, België, Oostenrijk. Spanje, Frankrijk, Finland en Nederland. De UIC heeft een affiche ontworpen, dat ook op de Nederlandse stations en in de werkplaatsen zal worden opgehan gen, geflankeerd door een proclamatie van de NS.-directie, waarin deze het personeel oproept de aotie te onder steunen en vooral aandacht te schen- aan de drie internationale actdepun- orde en netheid", „veilig gedrag" „veilige werkkleding". spaarvormen in de regeling opgenomen. Met het oog op deze besparingen heeft de regeling een terugwerkende kracht tot 1 januari jl. Zo levert een hypotheek aflossing, die per 1 januari 1966 is be taald, een spaarpremie op in het jaar 1971. Tenslotte kan nog worden mee gedeeld, dat deelneming met meer dan één spaarvorm mogelijk is. Een deel nemer kan echter ten hoogste over f 250 per jaar spaarpremie ontvangen. Voor echtparen geldt een maximum van f 500. In de komende weken zal op grote schaal door middel van adverten tie-campagnes, via de radio, de televi sie en de pers bekendheid aan deze spaarvorm worden gegeven. Bakkerspleidooi voor hogere broodprijs APELDOORN Dc voorzitter de Nederlandsche Bakkersbond, de heer C. Koppert, heeft op de gisteren in Apeldoorn gehouden vergadering va bond gepleit voor een stijging vai broodprijzen. „De stijging van de kosten en dc steeds stijgende noodzaak tot investering wordt in genen dele op gevangen door de huidige broodprijzen", zo zei de heer Koppert. Mij deelde mede dat hot broodver- bruik in het afgelopen jaar gedaald met ongeveer twee procent. Daartegen over staat een toenemende belangstel ling voor de luxe artikelen. De heer Koppert richtte zich fel te gen het eerder openstellen dan 10 uur, zoals thans is bepaald. „Dit zou nog meer nachtarbeid van patroons en per soneel vergen. Het is voor de bakkers toch al moeilijk het hoofd boven water te houden.'" Verheugend noemde de heer Koppert het feit dat nog altijd veel jongeren zich tot het bakkersbe drijf voelen aangetrokken. Mr. Biesheuvel in senaat ("Van onze parlemcnlsredactie) „Ik heb geen boodschap aan ver klaringen over onafhankelijkheid, die Surinaamse politici op vliegvel den en persconferenties afleggen. Wij hebben slechts te maken met het of ficiële standpunt van de regeringen in de overzeese rijksdelen". Dit zei minister Biesheuvel woens dag in de Eerste Kamer. Hy verde digde het vierde hoofdstuk der rijks begroting, dat handelt over het ka binet der vice-minister-president. Hieronder valt dc verhouding tot Suriname en de Nederlandse Antil len. In tegenstelling tot de heer Camrnel- beeck (soc) vornd de bewindsman het nóet nodig om aai Suriname duidelijk heid te vragen over de datum waarop men onafhankelijkheid wenst. De socia Stijging van rente ligt voor de hand (Van onze econ. medewerker) ROTTERDAM De minister van economische zaken, drs. J. M. den Uyl, heeft deze week in een interview met Ruim Zicht het officiële orgaan van het NKV, gezegd dat er meer gespaard moet worden in ons land. Het was een opmerkelijk geluid. Maar hy heeft economisch gezien volkomen gelyk. We moeten meer sparen om meer te kunnen investe ren om meer machines, fabrieken, en transportmiddelen, om meer wo ningen, scholen en laboratoria en al die andere nuttige en noodzakelijke produktiemiddelen te kunnen bou wen of kopen en om daarmee meer te kunnen produceren. Met enigszins andere woorden onder streept drs Den Uyl hiermee de woor den van de president van de Neder landsche Bank. Die maakt zich zorgen over de voortdurend stijgende prijzen en hij hield in verband hiermee onder meer een pleidooi voor het maathouden HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur L Grenoble Nice Berlijn wlndst 23 9 14 Detailhandel tot minister: (Van redactie) DEN HAAG Het Hoofdbedrijf schap Detailhandel heeft gisteren unaniem besloten dc staatssecretaris van economische zaken, drs. J. A. Bakker, te adviseren de gediplo meerden van het middelbaar handels onderwijs vrij te stellen van het be halen van vakbekwaamheidsdiploma's op het gebied van de gehele detail handel, met eventuele uitzondering van bedrijfstakken waarvoor tevens ambachtelijke vakbekwaamheidseisen gelden. Daarbij zal het hoofdbedrijfschap de bewindsman er op wijzen, dat het in het middelbaar detailharudelsonderwijs opgenomen praktijk jaar een urtermalte belangrijk onderdeel is van de totale ■orming tot ondernemer en dat de waarde er van ten nauwste verband houdt met de wijze waarop het wordt verwezenlijkt. Niet genoeg kan worden benadrukt, aldus het hoofdbedrijfschap, dat de leerling moet worden geconfron teerd met alle zich in de onderneming voordoende problemen. En daarom is het noodzakelijk, dat over de uitwer king van een en ander nauw overleg met het bedrijfsleven wordt gepleegd. Uitzonderingen Wat de uitzonderingen betreft is het volgens het bestuur niet eenvoudig hier voor een algemene lijn aan te geven Het hoofdbedrijfschap zal dc staatsse cretaris daarom laten weten het op hoge prijs te zullen stellen, indien bij twijfel over de wenselijkheid van de be oogde vrijstelling advies wordt ingewon nen bij de commissie vestigingsvraag stukken van het hoofdbedrijfschap. Deze commissie zal daarbij dan tevens aan dacht kunnen schenken aan de opvat tingen, die daarover leven bij de ver schillende belanghebbende organisaties. Het hoofdbedrijfschap is van mening dat de bepleite vrijstelling de ontwik keling van het middelbaar onderwijs, in het belang van cfe gehele detail handel, zal stimulTen. bij de bestedingen. Als wij inderdaad onze bestedingen matigen dan blijft automatisch meer geld voor besparingen Zo op het eerste gezicht is het wat dwaas ofn op meer besparingen aan dringen. Er vloeit veel geld naar de spaarbanken. Maar dat is niet genoeg. Bovendien tonen de cijfers aan. dat de besparingen bij de traditionele spaarban ken tot nu toe dit jaar lager zijn dan vorig jaar. De cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het eerste kwartaal, die deze week zijn gepubliceerd geven het volgende beeld: in min guldens 1965 1{ 3 maande rijkspostspaarb. 67.8 4 alg. Spaarb. 144.3 15 boerenleenb. 144.8 9 356.9 292.2 Terugslag De terugslag zien wij dus vooral bij de boerenleenbanken en in mindere mate bij de rijkspostspaarbank. Het is niet uitgesloten, dat een deel van de spaarders bij de boerenleenbanken, die in belang rijke mate op het platteland hun geld hebben opgevraagd om het elders tegen hogere rente te beleggen. De cijfers tonen in elk geval wel aan dat de spaar- lust niet afgenomen is, want het bedrag aan stortingen bij dc boerenleenbanken was dit jaar zelfs f 110 miljoèn hoger. De klap is dus gekomen door de vele oovra- gingen. Overigens zijn de besparingen bij de spaarbanken de eniige waar wij het moeten hebben. Zij vormen zelfs nog maar een bescheiden deel van het totaal aan besparingen waar de bedrijven, sociale fondsen, de pensioenfondsen, de levensverzekeringmaatschappijen, spaarbanken en de gezinnen (voor zover zy niet via een van de genoemde instel lingen sparen) voor zorgen. Lekker en gezellig: vla-flip met slagroom! Besparingen krijgen haar grootste be- tekenis als zij benut worden om produk tiemiddelen aan te schaffen. In de prak tijk lenen de institutionele beleggers het ontvangen geld weer uit, hetzij aan de overheid, hetzij aan het bedrijfsleven. De bedrijven steken het bespaarde geld in eigen bedrijf. En de gezinnen lenen het san de overheid of aan de bedrijven. Cijfers In het jaarverslag van de Nederland sche Bank staan interessante cijfers over de besparingen die op de kapitaalmarkt terecht kwamen. Dat aanbod kwam vorig jaar van: apaarinstellingen f 1.820 miljoen fondsen f 3.230 banken girokant. f 520 l gezinnen bedr. f 1.230 Totaal i 6.800 miljoen bestaande uit sociale fondsen, pen sioenfondsen en levensverzekeringmaat schappijen. Er werd dus in totaal l 6.800 miljoen aangeboden, hetgeen f 710 miljoen meer was dan in 1964 ofte wel 12 pet. De be hoefte aan geldkapitaal was echter gro ter. een vraag die van de overheid en van de particuliere sector (in belangrijke mate het bedrijfsleven) kwam: overheid f 2.720 miljoen partic. sector f 4.300 miljoen Totaal i 7.020 miljoen Er was dus f 220 miljoen te weinig gespaard, gezien de vraag naar geld kapitaal. Hiervoor heeft het buitenland gezorgd. Er vloeide netto f 220 miljoen naar ons land. Door deze cijfers wordt meteen de achtergrond van de rentestijging dui delijk. Er wordt veel gespaard maar de vraag is groter. De overheid heeft vele uitgaven, zowel de rijksoverheid als dc gemeenten. Maar ook de bedrijven zijn gedwongen te investeren: eensdeels om goedkoper te kunnen produceren en anderdeels om het gebrek aan arbeids krachten te kunnen opvangen. Zowel overheid als bedrijfsleven moe ten op de kapitaalmarkt het geld probe ren aan te trekken, wat in feite betekent dat zij om de gulden van de belegger moeten vechten. De president van de Ne derlandsche Barik zegt zelfs in zijn jaar verslag, dat rijk en gemeenten zich op de kapitaalmarkt tegen het bedrijfsleven moeten verdedigen met een actieve le- ningspolitiek. In de praktijk betekent dit uiteraard betere voorwaarden voor :1e beleggers. Nog beter dus dan 6'.£ pet. rente. Eerste steen voor Hino-autofabriek in Zuid-Sloe (Van een onze verslaggevers) VLISSINGEN - In Zuid-Sloe is gisteren een begin gemaakt met de bouw van een assemblagebedrijf van de Automobielfabriek Nederland. Het sein voor de bouw werd gegeven door de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, mr. J. van Aartsen, door achter de reeds opge trokken noodloods een hoeksteen te onthullen. NHC 7—13 MACHINE VIJF 28 APRIL De nieuwe vestiging is bedoeld voor het assembleren van vracht- en perso nenauto's van Hino Motors te Tokio. Met de bouw van vrachtwagens zal nu reeds een begin worden gemaakt; vol gend jaar zal de produktie worden uit gebreid met personenauto's: Per jaar zullen vijftienhonderd vrachtwagens en tienduizend personenauto's in de fabriek worden geproduceerd; de afzet vindt voornamelijk plaats in dc Benelux. De eerete fase van het bouwplan om- •at een assemblage-loods met een op pervlakte van vierduizend vierkante me ter. Na deze 75 meter lange loods ver rijzen den nog een centraal onderde len magazijn, nog twee assemblagehal len en kantoorgebouwen. In totaal be slaat het nieuwe automobielbedrijf der tig hectare. I listische woordvoerder, had herinnerd aan een uitspraak van premier Pengel. Deze heeft onlangs gezegd dat de zelf standigheid van Suriname hoogstens nog een jaar zal uitblijven. Volgens het Statuut moet de grondwet dan gewij. 2igd worden en hiervoor zijn Kamerver kiezingen nodig, aldus de heer Cam- melbeeck. Hij informeerde of deze voor geschreven Kamer-onitbind'ing niet kon samenvallen met de verkiezingen 1967.' Mr. Biesheuvel wees er op dat uit spraken over de onafhankelijkheid vaak een rol spelen in de interne po litiek van Suriname. Bovendien moet men, naar zijn mening er rekening mee houden dat de mentaliteit in de Zuid-Amerikaanse landen volkomen anders is. ,,Mijn politieke intuïtie zegt mij dat de Surinaamse onafhan kelijkheid niet in sterke mate inzet zal worden van de komeftde verkie zingsstrijd", betoogde de minister. De vice-president herhaalde het stand punt van de Nederlandse regering dat de rijksdelen zelf het initiatief moe ten nemen als zij de opzet van het Statuut willen wijzigen. Brits-Guyana Mr. Biesheuvel meende dat de recen te verklaring van premier Pengel over het grensgeschil met Brits-Guyano niiet buiten de orde was. De Surinaamse po liticus heeDt gezegjd dat ziijn land maat regelen zal treffen als deze kwestie vóór het onafhankelijk worden Brits-Guyana op 26 mei niet is opgelost De Nederlandse regering, is aldus de bewindsman, niet verantwoor delijk voor dergelijke uitlatingen. De vice-president herinnerde er aan Suriname rechtstreeks buitenlandse tacten mag leggen. Ook kam het land '.elfetamdig overeenkomsten voorberei den. Alleen het sluiten van verdragen aan het Koninkrijk voorbehouden. Flamingo's De heer Van Hulst (c.h.) toonde zich bezorgd over het voortbestaan van de unieke flam imgo-kolomie op Bonaire. Hij meende dat deze vogels verdreven zul len worden door de binnenkort te var- wachten vestiging van een Amerikaan- zoutindustrie. De bewindsman ant woordde hem dat momenteel wordt be studeerd of deze vogelkolon-le kan wor den verplaatst De Nederlandse rege ring hoopt dat er een oplossing voor <Leze zaak wordt gevonden. De uitein delijke beslissing berust echter bij de Antilliaanse regering. De begroting erd z.h.s. aangenomen. Op de Helmondseweg. even buiten de bebouwde kom van Deurne, zijn twee auto's gisteren met elkaar in botsing ge komen. Een der bestuurders, de 30-jarige huisschilder L. J. P. H. Verhoeven uit Helmond kwam hierbij om het leven. Den Haag meent: DEN HAAG Het is niet onwaar- chijnlijk dat het hoofdkwartier van le Navo-strijdkrachten in Europa dat als gevolg van president de Gaulles politiek Frankrijk zal moeten verla ten, in het gebied van de Benelux zal worden gevestigd, aldus de mening in kringen die in nauw contact staan met de Nederlandse regering. In die Haagse kringen is men van mening dat het hoofdkwartier, „aan deze zijde van de Atlantische Oceaan" dient te blijven. Vestiging van het hoofdkwartier in Groot-Brifctannië is minder geschikt doordat het door een strook water van het vasteland is gescheiden. De Scandinavische landen liggen te er naar het noorden en Italië is te zuidelijk. Duitsland ligt te dicht bij „het ijzeren gordijn" en bovendien zijn aan vestiging van het hoodkwartier in Duits land bepaalde politieke problemen ver bonden. De algemene mening in de Navo Is dat ook de Navo-raad, thans gevestigd te Parijs, Frankrijk zal moeten verla ten. ook al hebben de Fransen geen bezwaar tegen de aanwezigheid van dat politieke orgaan op hun grondge bied. In de genoemde Haagse kringen be schouwt men het Franse beleid inza ke dc Navo als „een flagrante schen ding" van de verdragen van Parijs. Het leidt tot een verldes aar diepte ten nadele van het bondgenootschap. Ook zullen de politieke gevolgen verreikend zijn. De deur moet te allen tijde voor Frankrijk openblijven. Vier bedrijfstakken passen vrouwenlonen niet aan (Van onze soc. -econ. redactie) DEN HAAG De looneommissie van dc Stichting van dc Arbeid heeft een gesprek gehad met werkgevers- en werknemersvertegenwoordigers uit de confectie-industrie. de schoenindu»- trie en de lederwarenindustrie omdat in de nieuwe cao's voor deze bedrijfs takken de lonen der vrouwen niet zijn opgetrokken tot het niveau van de mannenlonen. Zoals bekend zijn werkgevers en weric- emers in het bestuur van de Stichting in de Arbeid overeengekomen dat de lonen der vrouwen in de zogenaamde gemengde functies (werkzaamheden die ook door mannen worden verricht) per 1 januari j.4. gelijk moeten zijn aan de er-gelijkbare mannenlonen. Partijen bij de cao's in de confectie- industrie, de schoenindustrie en de le derwarenindustrie hebben evenwel be sloten daartoe dit jaar nog niet over te gaan, o.a. omdat dit moeilijkheden zou opleveren in de verhouding tot vrouwe lijke werknemers die niet in een gemeng de functie werkzaam zijn, terwijl bo vendien door een gelijke beloning de loonkosten naar hun oordeel te sterk stijgen. Dc vrouwenionen in dc betreffende be drijfstakken liggen in de nieuwe cao's op 90 a 95 procent van het mannenloon. De partijen zijn door de looneommissie gehoord omdat de Stichting van de Ar beid de taak heeft enkele centrale loon politieke elementen, waaronder de ge lijke beloning voor mannen en vrouwen, te toetsen. De looneommissie houdt zich al ge- lime tijd met dit vraagstuk bezig dat euw leven is ingeblazen doordat enkel® bedrijfstakken zich niet hebben aange past aan op centraal niveau gemaakte afspraken. Daartoe behoren ook de wit- wasserijen, waarvan de werkgevers- en de werknemersvertegenwoordigers van morgen eveneens voor een hearing wa- ui-tgenodigd. Zij zijn evenwel niet verschenen. De 10-jarige Martin Peters uit Wans- sum is gisteravond tengevolge van een verkeersongeval om het leven gekomen. Bij het oversteken van de Brugstraat in zijn woonplaats werd hij door een auto aangereden. wil ons land een nieuwe image" gaven. We moe ten af van de traditionele motenljes en de Volen- dammer kostuums, vond hij en daarom ontwierp h\j „Rick -te Kikker" De filmproducent doelt met dat beestje op het com plex van slootjes en wei land, waaraan ons land zo rijk is, kortom: op ons Kikkerland Rick de Kikker zal ons land symboliseren op de Holland Promenade, die als een soort Disneyland in 1970 bij Amstelveen geen pretpark, maar ook geen begraafplaats, typeerde hij zijn plan gisteren op een pers conferentie. Per jaar hoopt hjj er 2,5 miljoen bezoekers mee te trek ken. Rick de Kikker zal als ..ons nieuwe vaderlandss image" voor het eerst in allerlei vormen op ds markt worden gebracht op de souvenirbeurs in Utrecht van begin janu ari 1967. Het beestje zal ook zijn plaats krijgen op de wereldtentoon stelling in Montreal waar Joop Geesink in opdracht van de Neder landse regering het interieur zal verzorgen de Nederlandse af- deling. Vandaag heeft Prins Bernhard het nieuwe complex van Joop Geesink aan de H. J. E. Wenckebachweg officieel in gebruik gesteld. In het pand zijn vijf nv's ondergebracht: Dolly wood, Starfilm. Holland- Promenade Artist en Holland Souvenirs. Ge bouw met inventaris vergden een bedrag van 3,6 min. gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7