ZOMEN GROENTEN NEEM NV IN BUK Amerika verafschuwde en wantrouwde De Gaulle GOLDEN FICTION Aidit werkte met Peking samen PAKIJS Wil, jANCEERBASIS GUYANA Uit de Haagse hof geplukt alles goed/ en wer 5 DONDERDAG 28 APRIL 1966 Sepp Dietrich begraven: enorme belangstelling LUDWIGSBURG Meer dan drie duizend mensen woonden gisteren op de begraafplaats van de Westduitse gtad Ludwigsburg de teraardebestel ling bij van de voormalige SS-gene- raal Sepp Dietrich, die vorige week op 74-jarige leeftijd overleed. De velen die in de rouwkapel geen plaats had den kunnen bemachtigen, konden op het voorplein door luidsprekers de plechtigheid volgen. Een katholieke reestelijke, deken Joseph Zoerlein, ver klaarde dat Dietrich een man was ge veest, wie liefde en verering ten deel vielen, maar die „ook vijanden had jehad". Ook voor hem golden de woor den van de apostel Johannes: „God is jefde", aldus de priester. Na hem Toerden verscheidene oud-SS'ers het jvoord. Aan het graf werd het SS-lied jWenn alle untreu werden" gezongen. Op de begrafenis waren ook be- jngstellenden uit Nederland, Finland in Zuid-Tirol, benevens enkele afge- raardigden van de West-Duitse ex- reem-rechtse nationaal-democratische lartij. De Bundeswehr was niet offi- deel vertegenwoordigd. Wel zag men inkele mensen in het uniform van het Vestduitse leger. Zoeken naar J Prins Frederik Historicus Foot in boek over oorlog met gegevens uit geheime archieven 11 gestaakt Cg, WIESBADEN De Westduitse poli- ie heeft gisteren de nasporingen naar Bi® vermiste prins Frederik van miisen gestaakt. Aan het onderzoek Jde omgeving van de plaats waar de ins het laatst is gezien, bij Wiesba- n, hebben o.m. hefschroefvliegtui- (en deelgenomen. Ook in de Rijn geteeft men niets gevonden. Voor de Iheorie van zelfmoord zou pleiten het tpit dat de echtgenote van de prins, naien dochter van de Engelse bierkoning Zjuinness, na een huwelijk van twin tig jaar wilde scheiden. 1 Picasso neemt Leniiiprijs toch H in ontvangst CANNES Pablo Picasso heeft L. et geheim de naar Lenin genoemde lussische vredesprijs in ontvangst ge- :omen. Naar een plaatselijke afdeling an de vereniging Frankrijk-Rusland 3e®ft meegedeeld, werd de bij de prijs gehorende gouden medaille hem in Hpjn villa bij Cannes overhandigd door ".e Sowjet-schrijver Ilja Ehrenburg. "i 84*jarige kunstenaar (een van inj® rijkste schilders ter wereld) heeft sJe prijs, die hem een jaar geleden is i :oegekend, tot nu toe steeds gewei gerd. Redenen hiervoor zouden zijn de - ven» van de kunstenaar om publiciteit te vermijden en zijn afnemende sym- pathie voor de Sowjetunie. WASHINGTON De Amerikaanse [Minister van defensie McNamara heeft ejeegedeeld, dat president Johnson .em en minister van buitenlandse za- :en Dean Rusk heeft opgedragen bij fie Europese bondgenoten aan te drin- n«n op verhoging van de defensiebe De oorspronkelijke op dacht hiertoe is indertijd gegeven 'oor president Kennedy en Johnson eeft de opdracht herhaald, aldus de ibioinister in de senaatscommissie voor !e strijdkrachten. De commissie hield n en „hearing" in verband met de n leuwe Amerikaanse defensie-begro- !r4ng van 59 miljard dollar. PARIJS Frankrijk heeft gisteren op de conferentie van de ortiropean Launcher Development °^ganisation (ELDO) te kennen R1?geven. dat het bereid is een „joter deel van de kosten van het ,7uropese satellietprogramma te acfagen mits de eerste Europese erbindingskunstmaan van de leuwe basis in Frans Guyana 'ordt gelanceerd. De kwestie van een nieuw lancecrter- in de buurt van de evenaar, ter ervanging van het huidige te Woomera i Zuid-Australië is een van de moei- Btste vraagstukken waarvoor de deelne- ers aan de conferentie staan. Frankrijk hnt, zo werd in conferentiekringen ge- Igd, fel op voor zijn basis in Guyana en et zich bcdre'.gd door twee andere forstellen, afkomstig van Italië en "tastralië. Laatstgenoemd land is het eni- 5 niet-Europcse lid van de organisatie. vlak LONDEN Een officieel ge schiedkundig werk over de Engelse geheime dienst in de Tweede Wereldoorlog (in het bijzonder over het bureau speciale operaties in Frankrijk) werpt nieuw licht op de achtergronden van de houding die president De Gaulle tegenover de VS inneemt. De auteur, de beroepshistoricus M. R. D. Foot van St. Catherine's College (Oxford) heeft toegang gekregen tot de archieven van het Britse ministe rie van buitenlandse zaken en die van het bureau speciale operaties (SOE). In zijn voorwoord zegt Foot over de gebeurtenissen van 1942: „Het gewicht dat Amerika aan geallieerde zijde in de schaal wierp, was van beslissende beteke nis maar dit gewicht is aanvanke lijk niet achter De Gaulle ge plaatst omdat president Roosevelt hem niet mocht en omdat vele hooggeplaatsten op het State De partment hem verafschuwden. Ook Churchill wilde generaal laten vallen De Amerikanen hebben zo lang maar konden vriendschappelijke be trekkingen onderhouden met Vi- ohy-Frankrijk en hebben aan het ein de van 1942 geprobeerd Frans-Marok- ko en Algerije (die door operatie „Toorts" onder de voet waren gelo pen) te besturen via Darlan, d« plaatsvervanger van Pétain die in die tijd toevallig in dat gebied was. Door de moord op Darlan kwam er echter niets van deze plannen terecht en vie len de Amerikanen terug op de pas ontsnapte generaal Giraud als hun meest geliefde Franse leider. Wantrouwen Deze pogingen maakten De Gaulle vastbeslotener dan ooit om zijn onaf hankelijkheid en oppermachtigheid duidelijk te tonen. Hij verplaatste zijn hoofdkwartier van Londen naar Al- de gouden tijd van gelukkig zijn... Is er een meer symbolisch geschenk denkbaar dan een gouden horloge voor de allerdierbaarste? Een uurwerk wijst de tijd aan die u samen zo gelukkig doorbrengt. En edel goud wijst liefde en waardering aan. Geven of ontvangen, goud is een bezit van beiden. goud maakt zo blij ce Juweliers hebben veel begrip voor zeer persoonlijke ge schenken, die blijvend blij en gelukkig maken. giers en nam Giraud mee. In vijftien maanden van onverzettelijke en gesle pen politieke manoeuvres, gefasci neerd gadegeslagen door Harold Mac- millan, toen de Britse vertegenwoordi ger in Algerije, steeg De Gaulle hoog boven Giraud uit, die zich in 1944 te rugtrok. Hierdoor had De Gaulle de macht in de beweging der vrije Fransen. De gebeurtenissen in Frank rijk hadden hem tegen die tijd gerecht vaardigd... Maar men bleef hem nog steeds wan trouwen in de hoogste regionen van het westerse geallieerde commando: een wantrouwen dat was voortgespro ten uit Dakar en was gevoed door een groot aantal min of meer onbeduiden de incidenten sindsdien. Als gevolg daarvan zijn de vrije Fransen buiten de planning gehouden van de operatie Overlord (de D-day landingen in Frankrijk). Later schrijft Foot: In mei (1943) scheen er voor De Gaulle een ramp op handen te zijn: Churchill, die op bezoek was in Washington, liet er zich toen door zijn gastheren van overtuigen dat het beste wat men met de generaal zou kunnen doen, was hem te laten vallen. Churchill zond zijn kabinet in Londen een telegram van die strekking. Het kabinet antwoordde onmiddellijk met het dringende verzoek zijn beslissing te herzien. De Anglo-Gaullische sa menwerking overleefde dit. Vriendschap Verder in het boek schrijft Foot: De regering van de VS nam een standpunt in inzake de Franse politiek tussen de val van Frankrijk en de invasie in Noord-Afrika dat zo scherp afweek van het Britse, dat er verschei dene verstoringen door zijn ontstaan in de Anglo-Amerikaanse verstandhou ding. Het State Department ging bij het behandelen van de Vichy-regering als een onafhankelijke macht verder dan het foreign office: de ambassa deur in Vichy van Roosevelt, admiraal Leahy, was een persoonlijk vriend van de president die in rechtstreeks kon- takt met hem stond en de beide man nen konden een geheel eigen Vichy-po- litiek voeren. Om maritieme redenen achtte Roosevelt vriendschap met Pe- tain onmisbaar. De meeste Amerikanen op belang rijke posten, Roosevelt inbegrepen, ble ven De Gaulle wantrouwen. Verschil lende redenen hiervoor zijn hen in die tijd en daarna door anti-Amerikaanse auteurs verweten. De naakte waarheid is dat de Amerikanen generaals in de politiek wantrouwden: zij hadden in Latijns-Amerika te veel gezien om zich veel illusies te kunnen maken over de waarschijnlijke bedoelingen van generaals in de politiek. Zij hoopten dat Giraud het zou aan kunnen; hij was in ieder geval een beminnelijk man. Maar zij verdachten De Gaulle ervan, als gevolg van zijn ijzige manier van doen, een manier van doen die hij noodzakelijk achtte om de waardigheid te handhaven van het Frankrijk dat hij meende te verte genwoordigen, dat hij evenals de meeste generaals in zijn hart een aristocraat was. BRUSSEL België nadert de 10 miljoen inwoners, zo blijkt uit cijfers van het nationale Bureau voor de Sta tistiek. Op 31 december van het vorige jaar bedroeg het aantal 9.499.234, ruim 71.000 meer dan het jaar daarvoor. Met of zonder... Met of zonder room... uiteindelijk maken verfijnde smaak en aroma van supe rieure koffie uw„kopje koffie"tot een waar genot! Zo ook maken smaak en aroma van de kostelijke U SA tabakken van uw Golden Fiction iets bijzonders: de sigaret voor rokers met een eigen stijl. Met of zonder filter: geniet van uw Voor rokers met een eigen slijlt Mao reilde ZO-Azië in tweeën splitsen en de Russen een lesje geven DJAKARTA De Indonesische communistenleider, Dipa Aidit, had vorig jaar zomer een bespre king in Peking met Lo Joei-Tsjing, het hoofd van de Chinese spiona gedienst, over de levering van Chi nese wapens voor 300.000 perso nen. Dit heeft het blad van het In donesische leger „Anakatan Ber- sendjata" gisteren gemeld. In zijn tweede artikel van een s bedoeld om aan te tonen dat China ten nauwste betrokken is geweest bij de mislukte staatsgreep van vorig jaar oktober, schreef het blad dat Lo de belofte deed de wapens te leve ren. Medio september had Aidit dik- de communicatiesatellieten wedijve ren met Amerika en Rusland dan zal van de basis in Woomera moeten afstappen en het dichter bij de evenaar moeten zoeken, aangezien een equatoria le baan het geschiktst is, zo hebben El- do-functionarissen gezegd. De Australische regering heeft de bouw van een nieuwe lanceerbasis te Darwin in Noord-Australië aangeboden de Italianen hebben de idee geopperd een lanceerplatform ter zee en in dit band de Italiaanse kruiser San Marco genoemd. Waarnemers zien in het aanbod van Frankrijk een poging de steun van Enge land te winnen voor de lanceerbasis in Guyana. Engeland, dat wel naar het Australische voorstel scheen over te hel len. vindt dat het een te groot deel van de financiële lasten van het Eldo-pro- gramma draagt. De kosten zijn op het ogenblik in percentages als volgt ver deeld: Engeland 38,7, Frankrijk 23,93, West-Duitsland 22,1, Italië 9.78. België 2,85 en Nederland 2.65. Australië heeft alleen de basis te Woomera ter beschik king gesteld en draagt verder niet bij in de kosten. VOOR AEWVISSELING IN HET MENUI Geloof me of geloof me niet. Hier fout bleek de huiseigenaar ten laste reeds in de helverlichte zoemende, volgt het ware verhaal van enige te komen. Die prompt een stoet van kloppende, blinkende ruimte. „Na zaken mannen stuurde, d.w.z. de volgende u", zei de directeur en ik stapte de gebeurtenissen. Simpele slechts, doch heel bijzonder wan neer je het zelf beleeft. Het begon met de grote dag van per telefoon bereikbaar, de omschakeling op het nieuwe vol- tage. Een ietwat grappige dag, om dat er aldoor kleine tovenaartjes fabriek bekijken, kwamen. Een goeie gever van een heleboel nieuwe lampen, een jonge- I man die een gloednieuwe soldeer- nici verliet ik het pand. bout bracht inplaats van het oude beestje, dat ik had mee gegeven, twee stoere lieden die loodzware transformators binnensjouwden omdat enige grote apparaten niet ombouwbaar bleken. Daar was de eerste verbazing om de gemeente lijke economie. Enige jaren geleden kocht ik die apparaten. Informeer de bij de gemeente of men kopend dag, zodat we vierentwintig uur op drempel over. een soort eiland woonden, alleen „Nieuwe stoppen indraaien", riep hij. Ik bleef aan de deur staan, net voor de drempel. Hoorde haastige Peinsde op de reis nog wat over stappen achter mij en om ruimte te maken, trad ik terug in de gang. Floep, een zee van licht, geblink van chroom en koper en glas. Een opgeluchte kreet van toeschouwers en personeel. Toen kwam er nog iemand aan rennen en weer wilde ik plaats ma ken, ditmaal moest dat gebeuren door voorwaarts het laboratorium Geloof me of niet in het nieuwe voltage een transfor- de wonderen van de electriciteit en in te stappen, mator in bruikleen kon krijgen. De vergat de huiselijke beslommerin- Duisternis, eerst stilte, dan kre- man aan de andere kant de gen ras toen in de fabriek allemaal ten. irnalisten Als ëen kat in de nacht ben ik hoe best ver de gang ingeslopen. Rest te zeggen, dat bij thuiskomst alle lichten brandden, de bel en de deuropener weer werk- oude voltage of zelf transformato- hun produkten gemaakt werden. Om dat te bewijzen zouden naar het laboratorium geleid wor- ren moest kopen. Dus kocht ik ou de V9ltage. want die transformato ren zijn niet zo goedkoop. Nu heb ik twee van die bak- beesten in huis, gratis voor niks, met hefboompjes, gewichtjes, rader- niet in bruikleen maar om te heb- tjes en dan wordt er aan draadjes ben en te houden, zoals duidelijk getrokken, miniatuur stukjes mate- op het bijbehorend briefje staat. riaal gebeukt of gewreven. Dat al- Enfin. dit is nog het gekste niet. les om trekkracht, wasechtheid, Om half vijf was alles in orde. wrijfweersfand en wat niet al te Feestverlichting overal. beproeven. Maar de volgende ochtend bleek Op de gang naar het laboratori- 4 heel de electrische apparatuur in um stond een stoel. Even zitten, de gelegd. Het was een vriendelijke het trappenhuis, inhoudende de bel, dacht ik. Maar toen aan het eind uitnodiging van de Electriciteits- de deuropener en de verlichting de van de stoet de directeur-himself vrouwen om lid te worden! geest te hebben gegeven. De ge- kwam, stond ik ijlings op en sloot Even wachten dames, werkelijk, II meente kwam aanhollen, maar de mij aan. De collega's dromden dat is beter voor u! duisternis de trap af. Op de krant floepten tot mijn opluchting alle lichten prompt aan. Een snelle blik naar de post op mijn bureau. Een grote brief. Ik |j heb hem snel en voorzichtig terzij- wijls contact met een aantal leiders van de opstandige beweging, zoals de commandant van de paleiswacht Oentoeng en vice-luchtmaarschalk Omar Djani, de toenmalige chef luchtmachtstaf. Liquidatie Aidit gaf Oentoeng opdracht de le den van de legertop „stipt en met grote vindingrijkheid" om het leven te brengen. Dit was, zo deelde hij Oentoeng mee, volgens Mao Tse Toeng de enige wijze om vijanden uit de weg te ruimen. Het was Djani's taak president Soekarno op de dag van de coup naar de luchtmachtba sis Halim Perdanah Koesoemah, ten zuiden van Djakarta, te lokken. Djani zou de president na het be gin van de staatsgreep gevangen moe ten nemen. De communisten zouden het van de omstandigheden van het ogenblik laten afhangen of de presi dent zou worden gedood of dat hij aan de massa zou worden overgele verd om te worden berecht, aldus Angkatan Bersendjata. Op 1 oktober De communistenleider had Oen toeng nog meegedeeld dat hij met Mao Tse Toeng had afgesproken dat de staatsgreep zou samenvallen met de nationale feestdag in China: de eerste oktober. Aidits telegram over deze aange legenheid had Mao bereikt door be middeling van Teng Hsiao-Ping, de secretaris van de Chinese communis tische partij. In zijn derde artikel, woensdag, gaf het blad bijzonderheden overeen gesprek tussen Mao Tse Toeng en Teng Hsiao-Ping. De laatste zou heb- i ben gezegd dat de Chinezen met de PKI niet dezelfde betrekkingen on derhielden als met de Russische com munistische partij. „Wij kunnen de Indonesiërs geen opdrachten geven", zo zou hij hebben gezegd. Alleen wapens Mao: „Stuur Aidit een telegram met de mededeling dat de eerste wa penzending is verscheept. We zullen ook troepen en marine-eenheden zen den". Teng antwoordde toen dat er geen militairen, maar uitsluitend wapens voor 30.000 man waren verzonden. „Wat doen we als het Indonesische volk in moeilijkheden komt en wer kelijk behoefte aan militaire bijstand heeft?". Mao: „Er zal geen moeilijkheid zijn als Aidit doet wat ik hem heb gezegd. Hij moet Nasoetion, Jani, Soeharto en de anderen in een slag uitschakelen. Soekarno moet hij ge vangen nemen en alles zal dan in or de komen". Aidit kreeg zijn telegram. Hij zou erg blij zijn geweest met de belofte dat er Chinese soldaten en marine- eenheden zouden worden gestuurd. In de daarop volgende weken be reidde Aidit stap voor stap zijn plan voor. Hij rapporteerde Peking zijn vorderingen en liet de minder be- Penvrienden Als bestuursleden van een interna tionale correspondentieclub met leden penvrienden in Holland kunnen wor den gevonden. Het gaat erom, dat de leden door briefwisseling meer te we ten willen komen over het volk, de gewoonten, de folklore enz. in dit land. We zouden reacties van uw le zers zeer op prijs stellen. Lezers dus die graag willen corresponderen met buitenlanders. Bij opgave graag ver melden leeftijd, belangstelling en of men een penvriend dan wel -vrien din wenst. Namens de Concorde Cor respondence Club, 38. Parkside Drive, Edgware, MDDX, England. Edgware Doreen Black Diacones Ik las in een verslag, dat door het tijdgebonden houden van de bijbel men voor het ambt van de vrouw kan zijn. Men moet toch wèl weten dat ten tijde van het Nieuwe Testament en daarna de diacones er was, ingeze gend tot haar ambt en werk. Naast hulp aan zieken gaf zij voorlichting de gemeente. In de ambten der nooit kritiek hoort c onding in het pastorale vlak als dat van een sociaal werkster. Is het niet beter hier van diacones te spreken? Rotterdam H. Hazewindus Koekoek. Het beste wat men thans kan doen is na Koekoek's overwinning alle vooraanstaande politici van het toneel te laten verdwijnen. Behalve de heer Koekoek dan. Trouwens, de kiezers kunnen nog duidelijker spreken, in dien men hen soms niet goed verstaan zou hebben. Mogelijk dat men. na het verdwijnen der prominen ten de partijpolitiek met opvolgers of vervangers gewoon kan voortzetten. Den Haag W. F. Bingley sr. Kamermuziek (4) Al is men lid van de CHU, dan hoeft dat m.i. niet in te houden dat men het met alles eens is. Wijlen dr. Tilanus was niet alleen een leider van en voor de CHU. mrar tevens voor ons gehele volk. Hij zocht niet naar wat scheidt, maar naar hetgeen bindt. Daarom is het niet juist onverdraag zaamheid te prediken tegen de AR-broeders en daarbij met weinig steekhoudende argumenten alle pogin gen tot meer eenheid te verwerpen. De CHU hoeft volstrekt niet te ver dwijnen. Laten alle chr. partijen sa men pal staan tegen re hedendaagse stromingen van revolutie en ongHnof. Den Haag D. Knoester langrijke zaken over aan de Chine se .ambassadeur in Djakarta. Jao Tsjoeng-Ming. Mao Tse-Toeng was volgens het legerblad in zijn nopjes met dc da gelijkse berichten over de activiteit van de PKI. Naar zijn mening zou een geslaagde opstand in Indonesië Zuidoost-Azië in tweeën delen: in het oosten Formosa, Zuid-Korea en Ja pan. In het westen Thailand en Ma leisië, waar Tsjing Peng de toestand meester zou worden. Het zou onder die omstandigheden moeilijk voor de Philippijnen worden hun bestaan te handhaven, zo meen den de Chinezen. Op deze wijze zou den zij de „wereldrevolutie" met ten minste twintig jaar bekorten, aldus de „revisionistische Russen" een les- je gevend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5