Veel Nederlanders in de eerste nacht al gestrand Duits-Nederlands vliegtuigproject Petrosjan won zevende partij Vier miljoen verlies NDSM Meubeloorlog elke dag 'n fiets voorniets Dr. Soumokil toch gedood? Prof. De Gaay Fortman laakt studentenblad ÏLTFE LEIDSE COUR ANT T WOENSDAG 27 APRIL 196$ Achttiende 1 ulpenrally EEN sterrit is gewonnen voor de finish is bereikt Dit ondervond o Slotemaker in de eerste nacht de 18e internationale Tulpen- [y op harde wijze. De Zandvoortse specialist vergrootte in elke >ef, die hij met zijn Alfa Romeo igde, zy'n voorsprong op zijn con- Tenten. Bij Charbonnieres kwam iter het einde aan de ilussies van blonde Nederlander. Een steekas de Alfa had het moordende ge- ht niet kunnen volhouden en ob Slotemaker was niet de enige cou- voor wie de eerste rallynacht me- al de laatste werd. Het aantal uit- lers liep snel op tot 17, zodat er op moment nog 99 combinaties in de d waren. Het noodlot trof behalve temakerv. d. Geest, nog vier land- oten. Veteraan Cees den Ouden moest St Maurice zijn Citroën aan de kant en, aangezien zijn co-equipier ziek geworden. Voor Wolfert, Wijnands Grabowski was het rallydoek al «om gevallen. ok Simo Lampinen moest nog zon de mistflarden had doen verdwij- zijn rally-avontuur beëindigen, [et kleine groepje volgers uit Neder- kreeg, toen de bochtige wegen van Vogezen waren bereikt, nog een te- .retelling te verwerken. Gijs en David I i Lennep, met hun Porsche 911 super. 1 bij de Grand Tourismo's, moesten aelijk hun leidende positie in de cate- de GT-wagens ook al aan de Tcurrentie laten. De acht km lange spe- le etappe van de Col de Fouchy wai irvan de oorzaak i Vanmorgen vroeg na zes klassements- k «even en vier speciale etappes luid- Rob Slotemaker brak steekas den de officieuze rangschikkingen als volgt: Categorie 1 serie toerwagens: I Timo MakinenPaul Easter (FinlGB) met BMC Cooper S 1335.2 punten, 2 Bengt Soederstroem—Gunnar Palm (Zwe) mot Ford Lotus Cortina 1358.8 pt. VOETBAL AMSTERDAM De Nederlandsche >k- en Scheepsbouw Mij. heeft in 65 na afschrijving f 4 miljoen verlies 'leden, zodat een dividend niet mo eilijk is (vorig jaar 6 pet na f 5 6 min. ittrekking aan inwendige reserves) het personeel geen uitkering ont- tngt (v.j. f 1-5 min.) Van het verlies wordt f 592.900 gedelgd t voorziening ontwikkeling en speur- ™»rk, f 3.5 min uit conjunctuurreserve. —De scheepsbouw leverde verlies op als rl van te verwachten verlies op nog derhanden orders over 1965, dat te is uit inwendige reserves. De rltaten van reparatie waren onbe- idigend, doch het laatste halfjaar was lerkelijk gunstiger Het overige i toe, dooh aanloopkosten en 'ongen aanneming van orders ver takten verlies. >k in 1966 zal het zeer moeilijk zijn belangrijk verlies soheepsbouw- te verwerven. Onverminderd irdt werk buiten de scheepsbouw ge- ïht. maar dat kan soms slechts winst- vend zijn in speciale werkplaatsen met }en organisatie. Lag, ere temperaturen DE BILT Een hogedrukgebied dat it weer in onze omgeving enkele ïgen heeft beïnvloed, trekt in ooste- ke richting weg. Een oceaandepressie cam vanochtend bij de Ierse kust ■n en bewoog naar het noordoosten, et front ervan bereikte Engeland. it front zal Nederland in hoofdzaak tdurende de avond en nacht met enige gen voorbijtrekken. Na de frontpas- ge draait de wind naar westelijke chtingen en stroomt koudere lucht In polaire oorsprong het land binnen, dat de middagtemperaturen morgen ger zullen zijn dan vandaag. HOOGWATER SCHEVENINGEN 18 april: 8.12 v.m.; 20.56 n.m. ZON EN MAAN ponderdag 28 april: zon op 5.17, onder ï>9; maan op 11.12, onder 3.12. Ponderdag 28 april: eerste kwartier. HET WEER IN EI ROPA lapporten hedenmorgen zeven uut Esa;z tS'J. elde'8' Inahoven geh b .-Limburg zw b felsinki geh. b Jockholm licht b bcw. windst 14 r. bew windst 22 1 12 Nederland-Saarland in Noordwijk NOORDW'IJK Op 7 of 9 juni zal op het gemeentelijk sportpark in Noordwijk een wedstrijd tussen het Nederlands za terdagelftal en het Saarlandse amateur elftal worden gespeeld. De Saarlanders komen voor een trip naar Nederland waarin zij twee wedstrijden spelen. Op 7 juni wordt gespeeld Nederland B Saarland B en op 9 juni de officiële interland NederlandSaarland. Het is niet bekend of in Noordwijk de A of de B-wedstrijd wordt gespeeld. Het bonds- bestuur van de KNVB beslist hier dezer De havenfraude ROTTERDAM Bij een nader onder zoek is ons in afwijking van hetgeen wij te dienaangaande in ons blad van zater dag j.l. publiceerden niets gebleken van zakelijke bindingen van het Rotterdamse bewakings-, dienstverrichtings- en scheepsonderhoudsbedrijf Perfect N.V. en het scheeppvaart-, expeditie- en controle- bedrijf Globus N.V. Zoals men weet hebben wy zaterdag gemeld dat drie geëmployeerden van Globus N.V. voor de officier van justitie zijn geleid in verband met fraude. De volledige boekhouding van Globus N.V. is in beslag genomen. Die is thans on derwerp van onderzoek van de recherche der rivierpolitie en de riiksaccountants- Categorie 2 toerwagens: 1 Vic Elford John Davenport (GB) met Ford Lotus Cortina 1225.7, 2 Arnaldo Cavallari Dante Salvay (It) met Alfa Romeo 1263.2. 3 Tom TranaLennart Bergeren (Zw) met Volvo-122 1272.8. Categorie 3 grand tourisme: 1 Peter HarperRobin Turvey (GB) met Sun beam Tiger 1239-4, 2 Gijs en David van Lennep (Ned) met Porsche-911 1239.6, 3 Wilfried GassBrethouden (Did) met Porsche-911 1257.0. (Vervolg van pagina 1) Kipo N.V. kreeg van een aantal belang rijke leveranciers het bericht dat zij ver der geen zaken meer willen doen als Kipo doorgaat met het geven var kortingen aan zijn leden. Mocht de witte aktie gelukken dan zou de heer Knoops het niet-lopende jaar ren verlies lijden ongeveer een miljoen. De heer Knoops zei dat er reeds 200 detailzaken op de grijze lijst staan. Hoofdzakelijk nog bedrijven in Rotterdam. De korting- kanalen in Rotterdam riskeren een verlies van omzet van 60 miljoen dit jaar door het teruglopen van hun omzet aan meu belen en woningtextiel. Hoe zal de strijd zich ontwikkelen? De heer Knoops heeft zijn N.V. inmiddels laten registreren als groothandel en weegt inkoop op grote schaal uit Duits land waar men, zoals hij zegt, tuk is verder in Nederland te penetreren. Ver der hoopt hij op een gunstig resultaat een kort geding op 12 mei voc president van de Rotterdamse rechtbank. De heer Knoops wil zijn witte leveran ciers in rechten aansprakelijk stellen voor de schade. Hun optreden is een „collectief bedre ven inbreuk op het prijzenbeleid", aldus de heer Knoops. Hij heeft reeds contacten gehad met het ministerie van economische zaken, maar het is hem nog niet bekend hoe men door over deze wit-grijs-oorlog denkt. F, de Jonge is belast met de leiding van de afdeling organisatie en adminis tratie van de directie gevangeniswezen, in de plaats van drs. P. Allewijn. De heer E. van Orden leidt de onderafdeling or ganisatie. Oude fietsen zijn geidverslinders i Koop toch een nieuwe - nu! U weet toch: Hoe? Vraag uw fietsenhandelaar inlichtingen. Luchtvaartexpositie Hannover (Van onze luchtvaartmedewerker) HANNOVER. Morgen middag, dag voor de Hannover Messe, gaat de zesde Duitse Ludht- en ruimte- vaartteniocnslelling open op 't vlieg veld Langenihagen. Zo'n drielhon.derd ondernemingen uit dertien landen zijn vertegenwoordigd. De Franse vliegtuigindustrie bezet een domine rende plaats, gevolgd door Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten. Naast een aantal overdekte hallen is een belangrijk gedeelte in de open lucht, waar 72 vastvleugelige, 15 hef- schroef- en drie zweefvliegtuigen zijn opgesteld. Bij de eerste categorie zijn sterk vertegenwoordigd één en twee- motorige sport- reis- en zakenvliegtui- gen, zowel met straalaandrijving als met propeller motoren. FOKKER Als aanvulling op het goederenaanbod in de Hannover Messe worden jaar lijks bijeenkomsten met téchnisch-we- tenschappelijke voordrachten georgani- weerd. Ing. R. J. Schliekelman van Fokker zal op 2 mei een voordracht houden over „Lijmen bij de vliegtuig bouw." Deze methode wordt op grote schaal toegepast bij de produktie van de succesrijke Friendship en de in aanbouw zijnde Fellowship Beide vliegtuigtypen in modelvorm aanwezig in de hal- ran Langenihagen. waar Fokker een eigen stand heeft. Hier heeft men o.a. groot schaalmodel opgesteld van het straalverkeersvliegtuig de Fellow ship, waaraan ook wordt deelgenomen door twee Westduitse vliegtuigfabrieken. Ondanks samenvoegingen in produk- tiegroepen moet laatstgenoemde indu strie het thans nog voornamelijk hebben licentiebouw en samenwerking met fabrikanten in andere landen. Driejaar geleden nam de Bondsregering het be sluit de ontwikkeling van civiele vlieg tuigprojecten te steunen, door 60 procent de eerste kosten voor haar reke ning te nemen. Voor dit doel zal de Bondsregering in de komende vier ja- 90 miljoen D.M. beschikbaar stel len; bovendien is er geld beschikbaar voor de ontwikkeling van de VFW-614. een straalverkeersvliegtuig dat men op Europees niveau hoopt te realiseren en waarmee een bedrag van 250 a 300 miljoen is gemoeid. SAMENWERKING Volgens de voorlopige planning zal de ze machine in 1969 in gebruik komen. Het is alleen nog de vraag of men tij dig produktie-partners zal kunnen vin den, nu de Britse regering haar mede werking heeft geweigerd. De Bondsrege ring heeft zich namelijk bereid ver- klaard 40 procent van de ontwikkelings kosten voor haar rekening te nemen en men hoopt een buitenlandse industrie voor een gelijkwaardig percentage te teresseren. Fokker zal voor 20 f cent deelnemen aan de totstandkoming van deze machine. Zoals de zaken nu voor staan, zal het tweemotorige toestel plaats bieden aan 36 tot 40 pas sagiers. Verder heeft men voorzieningen getroffen voor vrachtvervoer, met een gewicht van ruim vier ton. Voor dit doel is de neussectie zwenkbaar worpen. Zodra het neusgedeelte naar rechts is gedraaid ontstaat er een ope ning van ruim vier vierkante meter, die het laden en lossen vergemakkelijkt Opvallend is ook de montage van de twee Britse straalmotoren, die door mid del van steunen op het vleugelachter stuk zijn geplaatst en deze laagdekker een maximale snelheid van 410 km per uur verschaffen. LUCHTBUS Voor de toekomst heeft de Westduit se vliegtuigindustrie nog twee belang rijke ijzers in het vuur, in de vorm van de VAK-191 en een luchtbus voor 300 passagiers. Het eerst genoemde type is een zgn. steilstarter, een jachtvliegtuig n samenwerking met Fiat tot stand zal komen. Naast deze twee nationali teiten heeft men er ook de Britse indu strie in betrokken, door gebruik te ma- van naar motoren. In NAVO-ver- band is er een grote toekomst voor de- straaljager weggelegd. De studie voor een luchtbus dateert van november vorig jaar, toen zes Westduitse fabrieken rond de tafel gin- en verenigd werden in de DAA. De groep beperkt haar activiteiten niet tot het vliegtuig zelf. maar bestudeert ook de afhandeling van passagiers en vracht Vooral dat laatste zal nog een probleem worden, aangezien men verwacht dat het aanbod over vijf jaar zeker vervijf voudigd zal zijn. De luchtbus zelf hoopt en op Europees niveau te realiseren. Resumerend kan dan ook gezegd wor den dat de Duitse markt alleen nog belangrijk is voor het buitenland, terwijl de Duitse vliegtuigindustrie zelf de toekomst nog in Europees ver band van zich zal laten spreken. Afgebroken strijd snel beslist MOSKOU Na een lange serie gelijke spelen tussen wereldkampioen Petrosjan en uitdager Spasski viel dinsdag in de in Moskou gespeelde tweekamp de eerste beslissing. Bij het uitspelen van de zevende partij deed Boris Spasski (wit) slechts twee zetten en legde vervolgens zijn koning om. De stand is nu 4-3 in het voordeel van Petrosjan. De achtste partij van de tweekamp wordt vandaag gespeeld. Bij het analyseren van de afgebroken stand waren de experts tot de conclusie gekomen, dat Petrosjan verscheidene we gen naar de volle winst openstonden Men nam nauwelijks aan dat Spasski de strijd nog zou hervatten. Maar de uitdager besloot tot het laatste door te vechten. Toch duurde de partij na de hervatting slechts 25 minuten. Toen de enveloppe met Petrosjan's 41e zet werd geopend, was duidelijk dat de wereldkampioen een effectieve en korte winstweg had gekozen. De laatste zetten verliepen aldus; 41 Pf6g4 (de afgegeven zet. de snelste weg naar de winst zoals wij giste ren reeds aangaven). 42 f3xg4 f4—f3. 43 Td2—g2 en wit gaf tegelijkertijd op. De stand is thans 43 in het voordeel van de titelhouder. De achtste partij wordt op 27 april gespeeld. Petrosjan heeft dan wit. De stand van het schatkistpapier was op 25 (18) april in miljoenen gul dens: Promessen 985.4 (985.4). biljetten 2772.9 (2772,9). KNVB zet vaart achter competitie Ook wedstrijden op woensdagavond (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De competitielei- der van de KNVB heeft na de afge lastingen van zaterdag de koe bij de horens gevat en een zodanig program ma vastgesteld voor de clubs die mo gelijk deelnemen aan de landscompe- titie of promotiewedstrijden moeten spelen, dat eind juni alle officiële KNVB-wedstrijden zijn gespeeld Daartoe zijn enkele wedstrijden vastgesteld op Hemelvaartsdag, alsme de op Tweede Pinksterdag. De lands- competitie zal in versneld tempo wor den afgewerkt door behalve op zater dag ook op woensdagavonden een pro gramma vast te stellen. Hoe het een en ander nader zal worden gerege'd zal in overleg met de betrokken clubs t.z-t. worden uitgesproken. DEN HAAG Volgens een woord voerder van de republiek Zuid- Molukken hebben verscheidene Indo nesische bladen de door de Indo nesische regering ontkende terecht stelling van dr. mr. Chr Soumokil be vestigd. Het christelijke blad Sinar Harapan van 18 april schreef dat de voormalige leider van „de zogenaamde republiek der Zuid-Molukken". Sou mokil niet ver buiten Djakarta door een vuurpeleton is terechtgesteld. Dr. Soumokil had voor zijn dood gebe den. De leiders van de RZM zullen het stof felijk overschot opeisen om het of naar Nederland of naar Ambon te laten over brengen. De leden der Tweede Kamer mevrouw mr J. M. Stoffels-Van Haaften en mejuf frouw mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra (beiden lib.) hebben minister mr. J. M. A. H. Luns gevraagd of hij maatregelen heeft genomen om officiële bevestiging of ont kenning van de terechtstelling te krijgen, of hij tevoren al het mogelijke heeft ge daan om deze te voorkomen, en of hü zo dr. Soumokil nog mocht leven alles wil doen om diens leven te redden. Het Kwartet In hei Wesien een der grote kranienoplagen. \r>nr II hmrmikt t# nimf mm. Het kwartet Meisje aangerand HEEL Een 22-jarige vrachtwagen chauffeur uit Wessem heeft gistermorgen de 16-jarige dochter van een opperwacht meester van de rijkspolitie uit Wessem aangerand. De man heeft zich later vrij willig gemeld bij de rijkspoplitie van Heel. Hij is in afwachting van zijn voor geleiding ingesloten in het politiebureau m Grathem. Fokker zal voor twintig procent deelnemen aan de ontwikkeling van dit Westduitse passagiers- en vrachtvliegtuig, dat voorzien zal worden van een draaibare neus- Senaat vraagt vernieuwing van het onderwijs (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Sommige studen tenbladen hebben het gevoel vooi wat fair is verloren. Men mag vai niemand onbegrensde bewondering vragen voor het Koninklijk Iluis maar wel erkenning voor wat «net grote plichtsbetrachting door Oranjehuis in het belang var Koninkrijk is en wordt gedaan. De studenten zullen er good aan doen zich hier eens dieper op te bezinnen. Dit zei de anti-revolutionaire sena tor prof. De Gaay Fortman dinsdag in de Eerste Kamer tijdens de behan deling van de begroting 1966 van onderwijs en wetenschappen. Hij vroeg aan minister Diepenhorst na dere inlichtingen over de inbeslaggeno- men uitgave van het blad „Student". Zo als bekend was hierin een foto opgeno men die kwetsend werd geacht voor prinses Beatrix. Prof. De Gaay Fortman wilde onder meer weten of dit studenten orgaan subsidie ontvangt. Voorts bepleitte de AR-woordvoerder periodiek onderzoek van de studiepro gramma's bij het hoger onderwijs. Op die manier, kan naar zijn mening de stu dieduur bekort worden. Prof. Van,Hulst (CH) vroeg aandacht )or de opkomende vakorganisaties van de studenten. Hij drong er bij de be windsman op aan om de studenten meer rechten toe te kennen. Zijn gedachten gingen hierbij uit naar recht op inzage van het schriftelijk werk en medebeoa- ling van de studieduur. Dc christelijk-historische afgevaar digde bracht ook het aangekondigde wetsontwerp over de studentenstop aan de medische faculteiten ter sprake. Hij wilde weten of de faculteitsverenigingen van de medische studenten bij de voorbe reiding van dit wetsvoorstel betrokken zijn geweest. Prof. Van Hulst noemde de rege ling „niet adequaat aav de intelli gentie van de minister'. Hij doet niets anders dan een bordje met „vol" neerzetten betoogde de CH-senator. De heer Van Pelt (pac. soc.) wees er op dat deze numerus clausus de stu dievrijheid in gevaar brengt. De ove rige sprekers wilden met hun oordeel wachten totdat het voorstel aa orde werd gesteld. Vernieuwing Verschillende woordvoerders wez< de noodzaak om de vernieuwing va onderwijs krachtig voort te zetten. Prof. Gielen (kath.v.) drong aan op inventari satie van de proeven en de onderzoe kingen die op dit punt overal in het land worden verricht Hij bepleitte invoering verplichte regelmatige bijscho- onderwijzend personeel. De hui dige opzet belemmert zyns inziens dc vernieuwing van het onderwijs. De suggestie van prof. Gielen werd ge steund door de heren De Jong (soc.». Van de Vliet (lib en Van Hulst (ch) Spre kende over dit onderwerp vroeg prof. Van Hulst (ch) om instelling van ec dagogische- en psychologische hulpverle ningsdienst Deze dienst wil hij eci langrijke taak toekennen bij het onder zoek op welke school het kind dat het la ger onderwijs verlaat thuishoort Voorlopig elftal: zege op Fortuna (Van een onzer sportverslaggevers) ZEIST Het voorlopig Nederlands za- terdagellltal heeft dinsdagavond in het sportcentrum in Zeist de reeks oefen wedstrijden voor de interlands tegen Frankrijk en België voortgezet met een alleszins sprekende 50 zege op de Vlaardingse 2de divisieclub Fortuna VI. Op zichzelf uiteraard verheugende cij fers, temeer daar Fortuna behoudens Ver weel op volle sterkte uitkwam. Maar het is wel duidelijk geworden dat een aan kraoht gewonnen zaterdagelftal wel is uitgekeken op ploegen uit de tweede di visie van het betaalde voetbal. Vorige week werd immers ook al met 40 van RCH gewonnen. De generale tegen Fortuna was als graadmeter voor de prestaties van het voorlopig Oranje-team dan ook waarda- Het is wel duidelijk geworden dat de formatie die gisteravond in het veld stond, niet rijp is voor dc interland tegen Frankrijk. In de voorhoede komt het ons vrijwel zeker voor dat Leusink en Krans worden vervangen door resp. v. d. Beek Slagboom Op het middenveld is de keus tussen Kiel, Koelewijn, Nieuwstra- ten en Den Rooyen moeilijk, hoewel de Brabander wellicht zal afvallen.. In de achterhoede zijn behalve v. d. Laan, de achterspelers De Graaf v. d. Giesen en Kralt (ook nu weer sterk spelend) zeker hun verkiezing. Op de rechtsback plaats gaat het tussen v. d. Herberg en Visser. Na afloop gingen er stemmen op de definitieve samenstelling van de ploeg uit te stellen tot na de laatste training volgende week dinsdag om te zien of de voetblessure van v. d. Herberg is gene- Aanrijding onder invloed geneesmiddel: twee weken MAASTRICHT De rechtbank te Maastricht heeft gisteren de 62-jarige papierhandelaar A. van D. uit Hoens- broek veroordeeld tot twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van 250 gulden, subs, vijftig dagen wegens het rijden onder invloed van een geneesmiddel. De papierhandelaar had op 17 februari Hoensbroek met zijn auto een lichte aanrijding veroorzaakt. De politieman meende uit de suffe houding van de man te moeten opmaken, dat li ij onder invloed van drank verkeerde. Het bleek echter dat de papierhandelaar enkele uren voor de aanrijding een tablet valium roche had Ingenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7