vleesconserven Het eerste Nederlandse concentratiekamp alles goed en Visser 't Hooft ereburger van Genève Hij koos de Algemene Bank Nederland voor aangepast sparen. ..4,5°/o °/o Voor revisie naar liet dok vaak noodzakelijk Universitair congres in Eindhoven Gegil van kind op band in rechtszaal „Duitse pers geeft vals beeld van Zuid-Afrika" Labour-leden jouwen Stewart WILTUALLES? Foto's maken met dezelfde film bij daglicht, bij Uit WOENSDAG 27 APRIL 1966 Mohammed Hatta heeft bij de begrafenis van Soetan Sjahrir gezegddat deze tijdens het regime van Soekarno meer geleden heeft dan tijdens zijn gevangenschap onder het A edei lands bewind. Sjahrir heeft in tegenstelling tot Soekarno in Boven Digoel geïn terneerd gezeten. Over dit interneringskamp, dat weieens ..het eerste concentratie kamp ter uereld werd genoemd, bestaan veel meestal onware verhalen. Dit voorjaar is het veertig jaar geleden, dat het werd gesticht. (Van een onzer verslaggevers) OOVEN-Digoel heeft onder de huidige Indonesische leiders geen D beste naam. Toch zijn er maar weinigen, die zelf ervaringen met het interneringskamp hebben opgedaan. Sharir was een van hen. Hij tverd in 1931 als gevolg van zijn politieke activiteiten geïnterneerd en Daar Tanah Merah overgebracht. Soekarno die graag over Boven- Digoel spreekt, als had hij er zelf gezeten heeft geen herinneringen Ban wat hij „het concentratiekamp" noemde. Hij werd in 1930 ge- morden omgezien, arresteerd en na een publieke rechtzitting veroordeeld tot vier jaar landTot'de ovïiufgYngTas^gekomen, rigen waren vrouwen en kinderen, die op kosten van het gouvernement ware overgebracht naar geinterneerde echt genoten en vaders, die zich wel op Nieuw-Guinea wilden vestigen. Na een jaar of zes bleek, dat men zich in de mogelijkheden volkomen had vergist en men zegde toen toe, dat naar* een ander interneringskamp zou die hij op Timor heeft uitgezeten. -Ë De verhalen over Boven-Digoel zijn [rotendeels overdreven. Het terrein, /aar de geinterneerden verbleven. gas 10.000 h.a. groot en niet afge- asterd. De oorspronkelijke opzet van iet gouvernement was op dit terrein e „politieke gevangenen" te isoleren. Zij kregen er voedsel, kleding en ■"lisvesting en behoefden er niet te »rken". Landbouwdeskundigen had- en het gouvernement op de streek en noorden van de Digoel attent ge laakt. Zij meenden, dat „de grond Ixtstekehd geschikt was om er een mo- erne landbouwkolonie te stichten". Jaar het gouvernement kon zo direct een gegadigden vinden om het plan lit te voeren en toen werd in het joorjaar van 1926 besloten „geinter- eerden" naar dit gebied over te bren- en, die er op basis van vrijwilligheid n met medewerking van het gouver- jement zouden kunnen werken. Het plan zat vrij goed in elkaar. Jen stichtte in het Boven-Digoelse jyee dessa's, Tanah Merah en Tanah Mnggi. In de laatste dessa werden de bnverzoenlijken" ondergebracht, in e eerste degenen, die zoals Sjahrir niet helemaal afwijzend stonden te- (enover samenwerking met het Neder- Bndse gouvernement. llislukt Blijkens een onderzoek, dat door het id van de raad van Indie, Hillen, naar Ie toestanden in het kamp werd in- jesteld, bleek, dat maar weinig gein- erneerden van de gelegenheid om te verken gebruik maakten. Deze „na- uurlijke onbereidheid zich in te span- ïen," was een der oorzaken, dat het lanvankelijke plan van het gouverne ment mislukte. Hoewel er van het be gin af aan „klein vee werd verzorgd," >leek de bodemgesteldheid zodanig, lat het stichten van landbouwkolonies TV zondig? (7) Wat daar in Barneveld gebeurt is ioch je zuiverste vorm van (geref. pquisitie? Men kan dit proberen fcoed te praten, maar waar blijft de frijheid waarmee Christus ons vrijge- ïiaakt heeft? Waar blijft het in liefde tlkaar steunen en helpen waarover paulus in de Galatenbrief spreekt? tVelk van de tien geboden hebben de [onge mensen overtreden, dat ze daar n het openbaar schuldbelijdenis van noeten afleggen? i Zien die dominee en zijn kerkeraad lan hun schuld niet, als zij beletten leze mensen tot Jezus te doen komen Ik heb voor deze opvatting maar één voord: verschrikkelijk. Geldt hier al leen maar een formele wet en wordt vergeten? Baatenburg-De Jong TV zondig? (81 I Mijn compliment aan de leiding der Beref. Gemeente in Barneveld. Deze ïiensen durven ook in de huidige tijd aun principe te verdedigen en onge hoorzaamheid te straffen. Dat is op fijn tijd nodig in elke gezagsverhou ding. Ikzelf veroordeel tv niet, maar }en ingezonden stuk dat over moge lijk stiekum kijken spreekt vind ik der meer een insinuatie. Hulde gezagsdragers, die hun taak ken- i en wat mij betreft, redactie, zie liever in het Zondagsblad een jesprek met een chef van politie dan onderhoud met een nozemlei- Rotterdam A. M. Zwaai TV zondig? (9) Laat ik vooropstellen dat ik niet behoor tot degenen, die zich tooien ïiet de naam ..gereformeerd", on verschillig van welke soort ook. Ook heb ik radio en tv in huis. Toch zal ik mij wel wachten kritiek te uiten >p interne aangelegenheden van een kerkeraad, waarmee ik niets te ma ken heb. Een inzender complimenteer de de jonge mensen en noemde ze feerlijk. Waarom? Is de kerkeraad die bezwaren heeft minder eerlijk" Er is hok nog een zekere moed voor nodig, want je weet vooruit dat allerlei pu bliciteitsmedia met graagte naar zon Lstory" grijpen. Mijn bezwaar tegen pet stukje van de heer De Boer, de berste inzender over dit onderwerp is. flat het tendeert naar een aantasting an het recht van een kerkeraad om ucht te oefenen. Als bedoelde jonge het met de opvattingen, het feestelijk klimaat enz. dezer denomi natie met eens zijn. welnu, er zijn ge- poeg formaties van gereformeerde sig- patuur die hun geestelijk onderdak willen geven. kiphen a. d. Rijn S. Albers TV zondig? (101 iDe bedoelde predikant en ouderlin- en gaven het echtpaar het advies un tv. toestel te verkopen om daar- a in het openbaar schuld te komen elijden, waarna zij dan belijdenis an hun geloof zouden mogen afleg- en. Voor mij onbegrijpelijk hoe dat (advies van verkopen gegeven kan jworden. Wil men dan datgene waar mee gezondigd wordt voor geld over doen aan een ander, die er dan maar |verder mee moet zondigen? Neen. in De onlangs overleden Sjahri heeft jaren in Boven Digoel gezeten. Maar het was toch niet de slechtste tijd van zijn leven. niet doenlijk was. Toezichthoudend; personeel kon men maar moeilijk krij gen, omdat zoals de heer Hillen betoogde „het terrein te afgelegen lag en bovendien veel hinder werd ondervonden van malaria". Het kamp was in feite nog in op bouw toen de eerste zending geïnter neerden arriveerde. Het waren de lei ders van de communistische partij, die in 1926 in Batavia en andere plaatsen op West- en Midden-Java een opstand hadden georganiseerd, welke we liswaar vrijwel onmiddellijk werd neergeslagen, maar die toch zulke wij- vele geinterneerden waren, die [eigenlijk in Boven-Digoel niet thuis hoorden. Toen men op verzoek van de 'Tweede Kamer „geval voor geval" nog jeens had onderzocht, werd meer dan Ide helft der geinterneerden naar huis (gestuurd. Ruim vierhonderd personen bleven over. Het is vooral deze laatste groep geweest, die het moeilijk heeft gehad, want het gouvernement heeft zijn belofte elders een interne ringskamp te zoeken niet ingelost. Tot aan de oorlog heeft Boven-Digoel I gefungeerd als interneringskamp. Nog eens Tijdens de tweede politionele actie heeft men even de veronderstelling ge opperd om Soekarno en de zijnen, die waren gearresteerd opnieuw daar on- ider te brengen. Maar deze psycholo gische fout heeft men niet gemaakt. Boven-Digoel, dat tegen wil en dank i een slechte naam had, is niet meer „in bedrijf" geweest. Het is nu nog slechts een herinne ring, maar menig Indonesiër van de oudere generatie denkt er niet graag aan terug. Alle goede voornemens van „het verlichte gouvernement" ten spijt, is het interneringskamp een gro te mislukking geworden, die Neder lands naam geen goed heeft gedaan". GENEVE De grote raad van het kanton Genève heeft dr. W. A. Visser 't Hooft het ereburgerschap van Genève verleend. De scheidende secre taris-generaal van de Wereldraad van Kerken „heeft onze stad hoog geëerd door zijn activiteit en zijn verbonden heid met haar", zo heet het in eer officiële verklaring. De Algemene Bank Nederland biedt u vier mogelijkheden van veilig en vertrouwd sparen. A. Spaarboekje 3,5 °/o kTot 1.000,r per maand direct opvraagbaar; voor Êgrotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. FMaximum tegoed f 50.000,-. B. Spaarrekening ..3,5 O Tot f1.000,- per maand direct opvraagbaar; voor grotere bedragen opzeggingstermijn van één maand. Maximum tegoed f 50.000.- voor particulieren en f 100 000 voor verenigingen en stichtingen. D. Spaardeposito C. Spaardeposito. met drie c.q. zes maanden opzegging. Eerste storting tenminste f 100.- Drie maanden opzegging voor bedragen tot 5.000,- zes maanden voor hogere bedragen Maximum tegoed ƒ50.000,- voor particu lieren en f 100.000,- voor verenigingen en stichtingen. met een j'aar opzegging. Eerste storting tenminste ,f 100,-. Opzeggingstermijn een jaar. Maximum tegoed f 50.000.- voor particulieren en f 100.000,- voor ver enigingen en stichtingen. Algemene Bank Nederland (Nederlendsche Handel-MeatschappiJ De Twentache Bank) Prof. Diepenhorst over toekomst (Van onze onderwijsredactie) EINDHOVEN In een rede TRAAGHEID waarmee hij het nationaal univer sitair congres in Eindhoven open de, heeft de minister van onder wijs en wetenschappen, prof. Die penhorst, uitvoerig gesproken over het wetenschapsbeleid dat van de universiteiten en hogescholen wordt gevraagd. keren om hun kennis op te halen. Dit geldt niet alleen voor hen die werken in de frontlinie van het we tenschappelijk onderzoek. Leraren in de wiskunde, zij die de jeugd op de middelbare school natuurkunde en biologie bijbrengen, moeten naar een steeds meer ingang vindende overtuiging na het verstrijken van een paar jaar in het universitaire dok voor een revisie en modernise ring van hun kennis. Voor de toekomst, zo zei de minister, zal in sommige faculteiten de schei ding tussen onderwijs en onderzoek tussen scholing en wetenschapsbeoefe ning moeten worden doorgevoerd, zon der dat er van een algehele splitsing sprake mag zijn. De oeverloosheid der wetenschap doet zich hier voelen. Ook is het niet steeds mogelijk bij een grote schare van studenten allen even ver te brengen: wat met een groep van 20 uitvoerbaar is, laat zich met 600 niet verwezenlijken. Even zeker, zo zei prof. Diepenhorst, staat te wachten een nog wijder zich voltrekkende uitbreiding der opleidin gen. Het gaat er om of alle weten schappelijke behoeften wetenschappe lijk moeten worden bevredigd, of ieder vak zich leent voor een acade mische bestudering. Nog een andere ontwikkeling memoreerde de minister. Bij verscheidene wetenschappen be vindt men zich na tien jaar buiten spel als van nieuwe vorderingen geen ken nis wordt genomen. Daarom is het wenselijk de leerprogramma's kritisch te bezien. Ook zijn er velen bij wie pas op la tere leeftijd de lust tot studie ont waakt of voor wie zich pas na verloop van tijd de gelegenheid opende. De wetenschappelijke instellingen zullen daartoe ruime opvanggelegenheden moeten scheppen willen zij niet ver dienstelijk intellect onbenut laten. Aan universiteiten en hogescholen wordt meer dan eens in verband met de nieuwe eisen traagheid en behoud zucht verweten. Gedeeltelijk met re den. Zij zijn niet gemakkelijk van een een keer ingeslagen weg af te bren gen. Universiteiten en hogescholen zullen lenig en vooruitstrevend zich opgewassen moeten tonen tegen de op dracht van de tijd: het voeren van een slagvaardig beleid. Van de overheid wordt niet minder gevraagd. Bij haar rust de beslissing of bevorderd zal worden dat wie kan studeren hiertoe de gelegenheid ontvangt. Zij bepaalt de grootte van de wetenschappelijke instellingen en geeft aan welke spe cialisaties er in ons land zullen wor den verzorgd. Het is een harde waar heid dat de slag om de prioriteiten inderdaad is ingezet. COMPROMIS Tenslotte ging de minister in op het wegvloeien van geleerden naar het buitenland. In dat geval heeft de over heid de keus of in bepaalde gevallen TERUG hoger te salariëren of de gelijkheid onder de beoefenaren der wetenschap Voorts wees prof. Diepenhorst er- zoveel mogelijk te handhaven. Dat hier I op dat velen van tijd tot tijd naar soms het compromis alleen uitkomst de academie louden moeten terug- kan b„nsen hlrld prof. Diepenhorst oor onbetwistbaar. Deze zeldzame onderscheiding is de laatste vijftig jaar slechts acht maal verleend. De grote raad, die zijn besluit met algemene stemmen nam, herinnert er aan, dat de Wereldraad. de de vertakkingen had, dat over de gehe- ..waaraan hij de stuwkracht le archipel communisten werden opge- geest gaf. die wij allen kennen" pakt. Dit bracht het socialistische i Genève nieuwe luister op wereldni- Tweede Kamerlid Cramer tot de zuchting, „dat de communisten in In- dië min of meer vogelvrij waren ver klaard". Maar minister Koningsberger, die toen het departement van Kolo niën beheerde, betoogde, dat „er van een drijfjacht op communisten geen bracht. Mede dankzij dr. Visser 't Hooft heeft de Wereldraad in haar toenmalige, voorlopige vorm duizen den krijgsgevangenen in de oorlogsja ren geholpen. Later volgde het vluch telingenwerk. „Meer dan 25 jaar was dr. Visser 't Hooft de drijvende kracht sprake was geweest, maar dat het fout achter dit humanitaire werk", zou zijn geweest, wanneer het gouver- De grote raad zegt verder, dat dr. nement zwakheid had getoond". Visser 't Hooft al sinds 1924 in Genève Hoe het ook zij, ruim zeshonderd woont, als predikant verbonden (Van een correspondent) communisten gingen naar Boven-Di goel, waar zij binnen het terrein vrij waren om te gaan en te staan waar zij wilden. In de „drukste" periode telden de beide dessa's 2000 „ingezetenen", waarvan 1300 geïnterneerden. De ove de protestantse gemeente van de stad en er van 1928 tot 1938 werkte als secretaris-generaal van de wereldfe deratie van christenstudenten. In 1951 erkende de universiteit van Genève zijn verdiensten door een ere doctoraat. CHESTER (Eng.) Zestien minuten lang heeft het publiek in de rechtszaal van Chester gisteren het gegil gehoord van een 10-jarig meisje voordat het werd vermoord: een bandopname, die werd ge bruikt als bewijsmateriaal tegen de 27-ja-: rige Ian Brady en diens 23-Jarige malVes- BONN Franz Josef StrauSS, L"'"™"1;1'voorzitter van de Christelijk kindermoorden, gepleegd in het moe- Sociale Unie, de Beierse zuster partij van de C.D.U., heeft tijdens zijn bezoek aan Zuid-Afrika ver klaard van mening te zijn, dat de Westduitse kranten een vals beeld van de situatie ter plaatse geven. ..Ik heb bijvoorbeeld geconstateerd", aldus Strauss in een interview met een Duits dagblad. ..dat inderdaad 85 procent van het land in blanke han den is en 15 procent in handen van de Afrikanen, maar de gebieden, die door de blanken bewoond worden zijn voornamelijk een soort steppen, waar men op grote oppervlaktes maar weinig schapen aantreft, terwijl de Afrikanen goed land tot hun be schikking hebben." CSU-voorzitter Strauss meent: gil in de rechtszaal weerklonk. And- hielden de oren dicht. De verdachten (een kantoorbediende en een stenografe), die in kogelvrije glazen cabines zaten, bleven echter onbewogen. Het openbaar ministerie heeft aange voerd. dat er een „geperverteerd seksu eel element" bij de moordzaak betrokken is. Dat zou ook blijken uit tal van foto's die de daders van hun slachtoffers had den genomen, nadat ze vermoord warer. en de geluidsbanden, waarop hun gegil was vastgelegd. Het in Engeland zeer geruchtmakende proces duurt al een week. BOMBAY Bij een ontploffing in een pletterij in Amraoti. 600 km ten noordoosten van Bombay, zijn gisteren 32 mensen om het leven geko men. Van 26 gewonden die in een zie kenhuis zijn opgenomen, is de toestand ernstig. De fabriek brandde geheel af. 500 bewoners van krotwoningen in d( naaste omgeving ervan werden geëva cueerd. hssminkleur,mAGFACOLOR UNIVERSAL De dag dat de duiten op de tafel opeens tien dagen korter. schare weg. Ietwat loom en zeer, zeer voldaan. Niemand heeft haast om zich huizig volkje zijn. Iedereen heeft ontsluierd. opeens iets heel dringends achter zijn bureau te doen en tikt de gers blauw. den overgeheveld, is (laten we het het salarisuur het redactiebureau thuis aan de dis te scharen, grif toegeven) altijd een vreugde- volle dag. Een dag waar een werk- periode-min-één-dag naar is uitge keken. Er zijn talloze systemen van uit betaling. Mij is eens verteld hoe in het wereldconcern van nu Triumph In ternational nog niet zo heel veel jaren geleden op betaaldag de me dewerkers van heinde en ver naar Heubach (Württemberg) trokken om daar uit de handen van de direc teur persoonlijk, stuk voor stuk het salaris te ontvangen plus een ver maning of een prijzend woord en vooral een handdruk. Thans gaat het salaris voor hoog en laag op een bankrekening, waar bij gerekend is met de psycholo- Merkwaardig genoeg tier na het grote ogenblik iedereen verdwenen voor nog dringender be zigheden buitenshuis. Maar hoe het loon naar werken gische factor dat men geld dat ook uitgedeeld wordt, het blijft al- „actctaat minHar «m»iriraiiiir uit- tijd een strikt zakelijke affaire. Behalve aan de Haagse Ko ningskade. waar het Algemeen Ser- Ik herinner me ook een bedrijf waar de betaaldag was vastgesteld op de woensdag voor_de laatste vrij dag wat een verschil in datum dat kon maken! Als de 31ste een vrijdag was, werd schraalhans keuken meester in de afhankelijke huishou dens. Maar als de eerste een vrij dag was. werd de financiële maand Aan alle medewerkers is bekend gemaakt, dat de uitbetaling tussen vijf en half zeven is. In de kantine. Maar er is meer. Er is een zacht muziekje, dat het geritsel der bank biljetten en gerinkel van het losgeld overstemt. Er staan tafel tjes en stoeltjes en gedienstige geesten dragen kopjes koffie en glaasjes sherry aan. Bij een drank je hoort een stevige beet en slaat jes. broodjes en andere lekkere hap- een kwar- jes veraangenamen het verpozen. Het salarisuur is een feestelijk uitje geworden. Iedereen is er geestdriftig over. Slechts één had er wat moeite mee. Die gebeurde het jongstleden vrijdag dat zij opgewekt binnenhup- pelde, er onmiddellijk een vriendin trof en onder het genot, de sherry vice Bedrijf is gevestigd. Dit be- en het slaatje, helemaal vergat dat drijf zendt vingervlugge typisten er nog een enveloppe met inhoud - i uit naar kantoren waar men han- ook bij hoorde. Pas om half zeven de maand. Denk eens aan, en tekort komt. Vrijdags is het l°en ze haar mantel aantrok herin- „orchii ,n uitb«taaldag. nerde ze zich waarvoor ze gekomen was. Het werd nog juist geen dra- Om vijf uur begint het grote uur. ma, want ze kon nog net terug naar Hierachter geen komen, geld inpik- binnen glippen. Maar het was op r het verhaal rondgestrooid dat ik in Spanje bezig was met de bouw van een fabriek voor grote raketten. Als ik de gelegen heid had, zou ik gaarne Rhodesië bezoe ken, maar dat Is vanzelfsprekend een interne Britse aangelegenheid." Conflict Het blad, waarin dit verhaal werd ge publiceerd „Welt am Sonntag" heeft ook een verhaal afgedrukt uit Johannesburg, waarin men kan lezen, dat drie KA- VO-landen vorige week ternauwernood ontsnapt zijn aan een gewapend conflict in verband met de Rhodesische politiek van Wilson. Volgens „Welt am Sonntag" werden er Portugese paratroepen naar de haven van Beira getransporteerd om een Britse poging tot vernietigen van de pijpleiding naar Rhodesië te verijdelen. „Door snel troepen te zenden hebben de Portugezen de Britten duidelijk gemaakt, dat zij op verbitterde tegenstand zouden stui- Uit de vele verhalen, die hij gelezen ten- Tegelijkertijd schijnen de Portuge- -J Strauss de indruk gekregen te Tr""c° had, hebben, dat de zwarte bevolking graag Zuid-Afrika zou verlaten om te ontko- de onderdrukking. Hij had echter kunnen waarnemen, dat de Zuid- afrikaanse regering daarentegen juist met grote moeite de grenzen kan sluiten voor Afrikanen, die het land willen binnen trekken. ..Er is juist sprake van een grote illegale immigratie van Afrikanen uit de noordelijke streken, die werk en betere levensomstandigheden zoeken. Men heeft mij verteld, aldus Strauss, dat Zuid-Afrika vriendschappelijke ge voelens ten opzichte van het Duitse volk koestert, een vriendschap, die wortelt in "en ver verleden. Men hoort echter veel- uldig de klacht, dat men zich in het huidige Duitsland in publikaties en films schuldig maakt aan verdraaiing van fei- Rhodesië Wat de reactie 0p de gebeurtenissen in Rhodesië aangaat vertelde Strauss dat de Zuidafrikanen de revolutionaire ontwik keling elders op het continent goed be- repen. „Ze weten, dat de invloed van de iowjetunie en China in Oost-Afrika sterk is en de Zuidafrikanen hebben de indruk, dat hun gebied een burcht van orde cn standvastigheid vormt. Dat Is voor het Westen van strategisch belang. Ik heb hier geen tekenen van onrust over Rhodesië waargenomen." Toen men bij hem informeerde over de waarheid van geruchten, die in Enge land de ronde doen. volgens welke hij onderhandelingen zou voeren over de op richting van een Duits-Rhodesisch han delsagentschap. antwoordde Strauss: „Dat is een nieuwe versie van het ver- De Gaulle: tunnel tussen Calais en Dover komt er RIJSSEL Er komt een tunnel tus- sen Calais en Dover, zo heeft presi dent De Gaulle gisteren tijdens zijn bezoek aan Rijssel beloofd tegenover een groep fabrikanten. Een woordvoer- j der van de groep had bij de president aangedrongen op de spoedige aanleg van een hoofdweg naar de plaats, i waar de tunnel vermoedelijk zal begin- j nen, zonder te wachten tot de bouw I van de tunnel werkelijk op gang I koml De aanleg van nieuwe wegen in i dit gebied is onontbeerlijk, ook als de tunnel er niet komt, zo zei hij. De Gaulle antwoordde hierop: de tunnel zal worden gebouwd. Zoals bekend, heeft de kanaalstudie groep, die bestaat uit vijf particuliere ondernemingen in Frankrijk, Enge land en de VS, de afgelopen jaren gedetailleerde adviezen verstrekt voor de aanleg van de tunnel. In februari vorig jaar hebben de Franse en Britse regering zich in beginsel met het voorstel akkoord verklaard. de Franse regering de verzeke ring te hebben gehad, dat de Franse marine, die plotseling nabij Zuid-Afrika en Mozambique verschenen was, de op dracht had gekregen Portugal in geval van nood te hulp te komen," aldus het blad. LONDEN Linkse Labour-leden heb ben gisteren de Britse minister van buitenlandse zaken, Michael Stewart, uitgejouwd, toen hij in het Lagerhuis d« Amerikaaase bomaanvallen op doelen dicht by de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi verdedigde. Het rumoer ontstond na de verklaring van Stewart, dat de Amerikaanse aanvallen louter uit mili taire noodzaak geschieden en dat da Amerikaanse regering dit duidelijk had gemaakt. Eerder had premier Wilson verklaard, dat de omstreden aanvallen beperkt zijn gebleven tot raketbases, waarvan op Amerikaanse toestellen wordt gevuurd. Volgens Wilson was er geen verandering in de Amerikaanse po litiek gekomen. In februari heeft de Britse regering laten weten dat zij de Amerikaanse re gering niet zou kunnen blijven steunen als deze opdracht zou geven tot lucht aanvallen op Hanoi zelf of de havenstad Haiphong. In de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon zijn vanmorgen bij een bomaanslag elf mensen om het leven gekomen. De bom ontplofte voor een gebouw waar niet- Vietnamese arbeiders van een Ameri kaanse firma, die zich bezighoudt met de aanleg van vliegvelden in Zuid-Viet- nam. hun maaltijd gebruikten. De slacht offers zijn merendeels Zuidkoreaanse en 'Philippjjnse bouwvakarbeiders. Voor ieder een flinke plak! Wat voor vleesgerecht eet u vanavond? Heerlijk, duik in uw eigen 'keukenwinkeltje' met vleesconserven. Daar is zeker lunchworst bij. 1 Blikje.5 flinke plakken, gebakken in de koekepan... verrukkelijk! En u weet, wat u eet - alle vleesconserven zijn met zorg bereid en hygiënisch verpakt. Is uw'keukenwinkeltje' óók zo welgevuld met blikjes

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5